PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT inimuminkomens pet minder achteruit Beroering in Nederland na bericht executies Suriname Overdracht losgeld zaak Van der Valk mislukt las 1 Zeeuwse fraudezaak overschrijdt miljoen WAAKSTE OFFER MIDDENGROEPEN Doden bij actie van Z.-Afrika in Lesotho Geen resultaat op conferentie Rijnzout REGERING NYHORST AFGETREDEN Enkele buien HaJT tol zwaar bewolkt en enkele buien Middag temperatuur omstreeks S graden. Vrij krachtige zuidwesten wind. kracht 5, aan de kust en op hel I usselmeer nu en dan hardkracht 7. 25e jaargang no. 289 rijdag 10 december 1982 DE JAGER-TOLHOEK moriKe GOES: Houtkade 7. tel 01100-21250* zaterdag van 10.00-12 00 ajfiniftt*f» KEUKENS 1001 bouwmaterialen onder één dak! ,0ES - De fraude die politie en justi- momenteel aan het onderzoeken j bij het Aannemingsbedrijf Gebr. Jonge BV in 's-Heerenhock en daar- verband houdende ondcrnemïn- p loopt minstens in de honderddui- rn guldens. „Het kan ook wel zijn ie daar nog een nul bij gaan plak- verklaarde officier van justitie mr R. D. E. Daverschot donderdag. Hij vertelde ook dat de fraudezaak ver moedelijk niet beperkt blijft tot de on dernemingenvan De Jonge. Er zijn ver takkingen geconstateerd, die zoals de officier het uitdrukte 'nog verder moe ten worden uitgespit'. De eerste indruk uit het onderzoek wijst in de richting van een ook getals matig omvangrijke fraude, zo deelde hij mee. ,,Het gaat om een zaak die, om het maar voorzichtig te zeggen, het miljoen gulden te boven kan gaan" De twee we ken geleden in beslag genomen boek houding van het "s-Heerenhoekse be drijf is nog niet volledig uitgepluisd. Dat zal vermoedelijk nog wel enkele we ken duren. Daverschot: „Maar onder tussen komen er al resultaten uitrollen die wellicht ook weer aanleiding geven tot tussenacties en andere beslissingen. Zo blijft er werk aan de winkel en eigen lijk ook wel leven in de brouwerij". HAAG - Alleen wanneer in 1983 de prijscompensatie niet wordt uitbetaald en de vakantie dag wordt beperkt zal sprake kunnen zijn van een eerlijker inkomensverdeling. Vooral de jddeninkomens zullen daarvoor dan het gelag moeten betalen. Hun koopkracht daalt dan met 5 [t 6 procent. Dat blijkt uit het inkomensplaatje dat het kabinet gisteren heeft'geschetst. In elk jval zullen de minimuminkomens volgend jaar minder koopkracht hoeven in te leveren dan het t-Lubbers eerst had voorgesteld: 3,5 in plaats van 4,5 procent. De „echte" minima zullen s nagenoeg niets hoeven in te leveren, de hoogste inkomens ongeveer 0,5 procent. Is het gevolg van een aantal inko- imaatregelen die het kabinet don- ig bekend heeft gemaakt. Het ka- fet vindt dat werkgevers en werkne- fs zelf met voorstellen moeten ko- n, willen zij dit inkomensbeeld nog ner bijstellen. Regeringspartijen CDA en VVD rea- irden donderdag positief op de voor pen van het kabinet, die volgende e Tweede Kamer zullen wor- nadskantoor Joes krijgt een nieuw stadskantoor. Je gemeenteraad van Goes besloot in necrderheld (16-6) de bouw van het deuwe kantoor op te dragen aan twee annemersbedrij ven. Met de stichting ran de nieuWe voorziening is een be- Irag van ongeveer 8,5 miljoen gulden :emoeid. Hosselen Je aanvoer van mosselen is de afgelo- len maanden zo overstelpend geweest later al 250.000 mosselton tegen mini- num-prijs moesten worden aange- :oclit en in het mosselfonds terecht i)n gekomen. Het produktschap voor vis en vispordukten moet dan ook met le ruimte woekeren om de mosselen ip de daarvoor aangewezen percelen nde Oosterschelde te kunnen bergen. 'AGINA 7 maanvaardbaar ngrijpende bezuinigingen op de land- louwbegroting zijn onaanvaardbaar. Dat vindt het hoofdbestuur van de loordbrabantse Christen Boeren- »nd (NCB). Voorzitter ir A.J. Latijn- ouwers over de dreigende ingrepen in le florerende land- en tuinbouw-sec- r: 'Dat is het paard achter de wagen pannen, dat is de kip met de gouden n slachten'. bezuinigingen Staatssecretaris Van der Reijden wil la lngnjpende maatregelen bezuini- Ingen van jaarlijks ongeveer een mil- ard gulden in de gezondheidszorg ioorvoeren De organisaties en advies kanen die op dat terrein actief zijn Tijgen daarbij inspraak. Hoofdpun ten van het beleid zijn: budgettering oor ziekenhuizen, vermindering zie- enhuisbedden, invoering vestigings- ogellng en herziening van het stelsel au ziektekostenverzekeringen. AGINA 13 ederlands e selectiegroep voor de landenwed- hld van Oranje tegen Malta bestaat eer vrijwel uitsluitend uit in Neder ig spelende voetballers. Michel van eKoiput(Tonno)lsdeenige 'buiten- nder' in de keuzegrocp van Rijvers. e« van Kooten, Hugo Hovenkamp I Pierre Vermeulen horen ook weer "J de laatste zestien Oranje-kandida- lieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 n9. tinnen- en buitenland: 3 nil. tpinie: 4. port: 13. tonst en cultuur: 15 ladio en televisie: 14. ^ancien: 17. den besproken. Vakbeweging en werk gevers waren terughoudend in hun commentaar. Zij voelen - op het CNV na - weinig voor beperking van de vakantietoeslag. Met het niet uitkeren van de prijscom pensatie en die beperking van het vakantiegeld (tot 7,5 procent en aftop ping van de hogere vakantietoeslagen) staat of valt het eerlijker koopkracht plaatje dat het kabinet zegt te willen bereiken. Maar het kabinet legt de verantwoorde lijkheid daarvoor nu geheel bij de socia le partners. Minister De Koning (sociale zaken) schrijft in zijn brief aan de Twee de Kamer te vertrouwen op een gunsti ge uitkomst van het arbeidsvoorwaar denoverleg tussen vakbeweging en werkgevers. De Koning wilde donderdag niet zeg gen of het kabinet die beperkingen zelf zal opleggen, wanneer die bereidheid er niet blijkt te zijn. Die situatie zal echter pas rond 1 april 1983 worden beoor deeld. Het plaatje Het kabinet heeft donderdag een aan tal maatregelen voorgesteld die het koopkrachtbeeld dat in het regeerak koord is gepresenteerd moeten verbe teren. Volgens dat „plaatje" zouden de minima 4.5 procent inleveren en de hoogste inkomens niets. Dat wordt nu veranderd. Het kabinet wil enerzijds de inkomens positie van de lage inkomens verbete ren en komt anderszijds met enkele be lastingverhogingen voor de hogere in komens. De - al eerder gemelde - maat regelen voor de laagste inkomens zijn: verhoging van het minimumloon en de sociale uitkeringen met 1 procent op 1 januari 1983. met uitzondering van het minimum-jeugdloon en de daaraan gekoppelde uitkeringen: geen bevriezing in 1983 van de kin derbijslagvoorde eerste twee kinderen; opnieuw een eenmalige uitkering voor de echte minima, waardoor dezen nog eens 3 procent koopkracht minder inleveren, bovenop de verhoging met. 1 procent. Om de hogere inkomens meer te laten inleveren worden - overigens pas per 1 april, omdat de belastingtabellen voor 1 januari al gedrukt zijn - de belasting schijven en -tarieven verhoogd, waar door de hoogste inkomens ongeveer 1,5 procent inleveren. Bovendien worden de belastingen van echtparen waarvan man en vrouw ver dienen, de „twee-verdieners", verhoogd door door de belastingvrije voeten van beide partners gelijk te trekken tot f7381,-. dat wil zeggen voor de man te verlagen en voor de vrouw te verhogen. De opbrengst van deze maatregel wordt gebruikt voor de uitkering aan de (Slot zie pagina 3 kolom 4) NULAND - De woordvoerder van de familie van de twee weken geleden ontvoerde mevrouw Van der Valk, de heer Van der Nieuioenhuyzen, legde donderdagmid dag een verklaring af over de poging van de familie om twee dagen geleden de 10 miljoen gulden losgeld aan de ontvoerders te overhandigen Deze poging mislukte toen FAMILIE DOET BEROEP OP ONTVOERDERS PROTESTEN UIT HELE WERELD (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - Bij een aanval vanuit Zuid-Afrika op de hoofdstad van het koninkrijk Lesotho, Maseru, zijn donderdag zeker 30 Zuidafrikaan- se vluchtelingen en vermoedelijk ook tien inwoners van Lesotho om het le ven gekomen. Speciale eenheden van het Zuidafri- kaanse leger drongen in alle vroegte de hoofdstad binnen en controleerden daar ruim een uur lang elke activiteit. Zij vielen op twaalf verschillende plaat sen vluchtelingenkampen aan. Volgens diplomaten en politieke waarnemers in Lesotho werden daarbij ook vrouwen en kinderen gedood. De actie, waarbij gebruik werd ge maakt van handgranaten en automati sche wapens, was volgens een zegsman van het Zuidafrikaanse opperbevel ge richt tegen steunpunten van het in Zuid-Afrika verboden Afrikaans Natio naal Congres (ANC). De Zuidafrikanen beweren dat vier van hun eigen solda ten gewond werden. De hoofdstad Maseru ligt slechts enke le honderden meters van de Zuidafri kaanse grens. Desondanks staat vast dat de Zuidafrikanen ook helikopters gebruikten, die op een sportterrein in Maseru landden. Volgens bronnen in Lesotho hadden deze helikopters hon derd man aan boord. Pretoria zegt ech ter dat de helikopters alleen werden ge bruikt om gewonde soldaten te trans porteren. De regering van Lesotho heeft inmid dels officieel bij de Verenigde Naties en in Pretoria tegen het bloedbad onder de vluchtelingen geprotesteerd. In de Al gemene Vergadering van de VN is de Zuidafrikaanse aanval scherp veroor deeld. De Verenigde Staten zullen een officieel protest indienen bij de regering van Zuid-Afrika. In Londen is de Zuid afrikaanse ambassadeur op het minis terie van buitenlandse zaken ontboden. Lesotho is lid van het Britse Gemene best. Afschuw De Zuidelijk-Afrika-organiaties in Ne derland hebben hun afschuw uitge sproken over de aanslag, die een nieuw voorbeeld wordt genoemd'van dc ter reur die Zuid-Afrika uitoefent in de buurlanden. De organiaties doen een beroep op de Nederlandse regering, nu eindelijk te komen tot economische maatregelen tegen het racistische regi me in Zuid-Afrika. NULAND - Een poging van de familie van de ontvoerde mevrouw Van der Valk (51) uit Nuland om afgelopen dinsdaghet losgeld van tien miljoen gulden aan de ontvoerders over te dra gen ismislukt. Rechercheurs zaten de onderhandelaar van de familie, J. van den Nieuwenhuizen, zo dicht met bur gerauto's op de hielen, dat de ontvoer ders op een parkeerplaats nabij het Westduitse Aken het niet aandurfden de koffer met de miljoenen op te pik ken. Een woordvoerder van de Rijkspolitie wilde op het falen van de transactie geen enkel commentaar geven. Hij stel de zich op het standpunt dat elke uitla ting omtrent de ontvoering het leven van mevrouw Van der Valk in gevaar kan brengen. Ook wilde de politie niet bevestigen dat de kidnappers hebben gedreigd dat hun gevangene zal worden doodgeschoten als de politie met on middellijk ophoudt de gangen van de onderhandelaar te bespieden. In tegenstelling tot de politie gaf de fa miliewoordvoerder Van den Nieuwen huizen dinsdagmiddag een persconfe rentie in motel Nuland. Daarmee door brak hij het eerder genomen besluit om wille van het leven van zijn schoonmoe der contacten met de pers te mijden. „We doen een dringend beroep op de ontvoerders zich weer met ons in ver binding te stellen", zei de geëmotio neerde schoonzoon. „Mijn poging het (Slot zie pagina 3 kolom 2) DEN HAAG - De vergadering van de Internationale Rijncommissie donderdag in Den Haag is een „an ti-climax" geworden, zoals de Ne derlandse delegatieleider, mr. J. G. van der Tas, het zelf uitdrukte. Er zijn geen harde afspraken ge maakt over een tijdschema waar op Frankrijk de lozingen van af valzout in de Rijn door de Elzasser kalimijnen gaat terugbrengen. Ofschoon mets op papier staat, is nu duidelijk geworden dat Frank rijk het Rijnzoutverdrag in mei. na de gemeenteraadsverkiezingen, gaat voorleggen aan het parle ment. De ratificatie kan in augus tus voltooid zijn en wordt dan in oktober 1983 van kracht. Anderhalf jaar later zou Frankrijk de eerste 20 kilogram zout per seconde in de diepe ondergrond van de Elzas moeten injecteren. Van onze correspondent! DEN HAAG - Het ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteravond de Surinaamse ambassadeur ontboden om haar „ontzetting" uit te spreken over berichten dat in Suriname in de nacht van woensdag op donderdag en kele arrestanten zouden zijn geëxecu teerd door de legerleiding. Het zou om meer dan vijf personen gaan. Onder de mensen die in de nacht van dinsdag op woensdag werden gearres teerd, bevinden zich vakbondsleiders advocaten en journalisten. Eerder had de Surinaamse staatsradio SRS be kend gemaakt dat enkele personen wa ren gedood tijdens een vluchtpoging De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken verklaarde dat de Nederlandse regering zal moeten be zien welke consequenties dit heeft op de voortzetting van de ontwikkelings hulp voor Suriname. De PvdA wil dat er nog voor Kerstmis een kamerdebat wordt gehouden over de situatie in Su riname. waarbij ook de vraag aan de orde moet komen of de ontwikkelings hulp moet worden opgeschort of moet worden beëindigd. De VVD onder schrijft dit, terwijl het CDA zich nog net wilde uitspreken Bezorgdheid Aan ambassadeur Herrenberg is ge- Archieffoto van de Surinaamse premier Henry Neijhorst vraagd de Nederlandse bezorgdheid aan de Surinaamse regering over te brengen. Inmiddels was bekend dat de regering van premier Neijhorst haar ontslag had aangeboden aan de leger leiding. Uit het feit dat een woordvoerder van het ministerie later de pers hierover in lichtte. kan worden opgemaakt dat am bassadeur Herrenberg de Nederlandse bezorgdheid niet heeft kunnen wegne men. De Surinaamse ambassadeur was gisteravond niet bereikbaar voor com mentaar. Radiocontact Het ministerie van buitenlandse zaken heeft direct radiocontact met de Ne derlandse ambassade in Paramaribo, en is dus niet afhankelijk van de nog steeds verbroken telefoon- en telexver bindingen. De woordvoerder van het ministerie wilde het bericht over de executies met direct bevestigen, maar wees erop dat het ministerie een dergelijke slap niet zomaar onderneemt Hieruit kan wor den opgemaakt dat het ministerie via de eigen kanalen een bevestiging van deze berichten heeft gekregen Stoeien met de koopkracht Tle Bisteren verschenen "'■"ir-? LJbrief van het kabinet- Lubbers met voorstellen om de koopkrachtteruggang in j 1983 anders te verdelen over 1 de verschillende inkomens groepen draagt duidelijk de sporen van improviserend beleid. Er liggen nu voornemens op tafel om mensen met een minimum inkomen of sociale uitke ring volgend jaar een procent minder te laten inleveren dan aanvankelijk de be doeling was. De kinderbijslag voor de eerste twee kinderen zal niet worden bevroren. Voor gezinnen die van een mi nimuminkomen moeten rondkomen wil het kabinet extra maatregelen tref fen om een verdere aantasting van de huishoudportemonnee te voorkomen Om de kosten van deze 'bijstelling' in de lastenverdeling op te vangen wil het kabinet met ingang van 1 april volgend jaar (eerder kan dat niet meert belas tingverhogingen doorvoeren die met name gericht zullen zijn op de hoogst betaalden en op de dubbele inkomens in één huishouden. Minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid liet gisteren in een toelichting op de voorstellen uitkomen dat daarmee „niet een gelijke lastenverdeli% wordt bereikt, zoals wij die zouden willen heb ben", maar dat het kabinet op dit mo ment niet verder meende te kunnen gaan. En daarom deed hij een beroep op de sociale partners (vakbeweging en werkgevers) om via het arbeidsvoor waardenbeleid met 'aanvullende verbe teringen' te komen. Dat zou dan kun nen gebeuren door beperking van de prijscompensatie en (dit keer vrijwilli ge) aftopping van de vakantietoeslag. Er is. terwijl de inkt van de kabinets brief aan de tweede kamer nog nat was, zeer verdeeld gereageerd op het pakket van 'tijdelijke noodmaatrege len'. Twee weken terug heeft de tweede kamer bij het debat over de regerings verklaring in grote meerderheid van het kabinet-Lubbers een rechtvaardi ger inkomensverdeling voor 1983 ver langd. De nieuwe ploeg kwam in het parlement met een erfenis van de voor gangers en ook de coalitiepartners CDA en WD vonden 'dat het zó echt niet kon'. Partijleiders De Vries (CDA) en Nijpels (WD) waren gisteravond re delijk tevreden met de nu aangekondig de veranderingen in de lastenverdeling. En dat betekent dat er volgende week bij het debat in de tweede kamer over deze zaak weinig problemen voor het kabinet meer zullen zijn. Wel even an ders zijn de voorstellen gevallen bij de oppositie en de vakbeweging, die bei den vinden dat er nog veel te weinig is gedaan om de onrechtvaardigheden in de koopkrachtverhoudingen van vol gend jaar weg te werken. De vakbewe ging heeft vorige week zaterdag in het overleg met werkgevers en kabinet zelf een aantal voorstellen op tafel gelegd om stevige aanpassingen in de oneven wichtige situatie van de inkomens te bereiken Voorstellen die voor het kabi net onaanvaardbaar waren. Hetis daar om de vraag of dezelfde vakbeweging nu snel genegen zal zijn om binnen het CAO-overleg met oog op een beter evenwicht in de inkomensverhoudin gen te bewerkstelligen wat volgens haar het kabinet heeft laten liggen. Ook al wordt vanuit het Catshuis nu met zoveel verve beweerd dat bijvoorbeeld de kwestie van de beperking van de vakantietoeslag tot de verantwoorde lijkheid van de sociale partners behoort en dat zij 'verplicht zijn die verantwoor delijkheid te n Kort en goed komt het erop neer dat er nu al schuivend met verantwoor delijkheden* en plaatsing van stokken achter deuren een ratjetoe van noodop lossingen is samengesteld, bedoeld om de onrechtvaardig scheve verhoudin gen op de opvallendste plaatsen (vooral aan de onderkant) enigszins weg te werken. Met nadruk leggen kabinet en fractievoorzitters van regeringspartij en daarbij uit dat er van echt gericht inkomensbeleid pas in 1984 sprake zal kunnen zija De val van het kabinet- Van Agt n afgelopen voorjaar, de daar op volgende kamerverkiezingen en de kabinetsformatie zijn er de oorzaak van dat 1983 in dit opzicht toch een verloren jaar is geworden. Immers: de pap was al voor een groot deel gestort door het tus- senkabinet-Van Agt III (CDA en D'66i en als gevolg van een aantal automati sche aanpassingen in de premieverhou dingen voor de sociale fondsen. Daar om is nu al duidelijk dat ook voor het kabinet-Lubbers de samenstelling van een Vooijaarsnota-1983 een (eerste ech te) krachtproef zal worden. Met het oog op het beleid voor de komende jaren zullen daarin de uitgangspunten van het regeerakkoord van CDA en WD moeten worden vertaald in regelrecht beleid. „Op 1 april zullen we de stand van zaken opnemen om te bekijken wat ons te doen staat", zei minister De Ko ning gisteravond. Een nieuwe datum, een nieuw geluid? Wat nu met de koop krachtverhoudingen is gedaan was kennelijk alleen nog maar wat stoeien. vdM Waddenbeheer - Op de derde conferen tie van voor het behoud van de natuur verantwoordelijke ministers van Dene marken. Duitsland en Nederland is donderdag niet tegemoetgekomen aan de wens van de Nederlandse regering een gezamenlijk beheersorgaan voor het gehele Waddengebied in te stellen Duitsland en Denemarken wilden niet verder gaan dan een gecoördineerde uitvoering van reeds bestaande verdra gen ter bescherming van natuurgebic den

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1