PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Surinaams leger grijpt in na brandstichtingen Belastingverzwaring voor hogere en dubbele inkomens Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? Kindtoelage vakantiegeld ambtenaar verdwijnt EGENSTANDERS MILITAIREN GEARRESTEERD \E( Geïnterneerden in Gdansk komen vrij Bevriezing van aantal wsw-ers Man dreigt monument in Washington op te blazen MILJARD OPBRENGST NAAR LAAGSTBETAALDEN mmm Enkele buien Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur ongeveer 8 graden. Zuidwestenwind, toenemend tot vrij krachtig en aan de kust en op het IJsselmeer tot af en toe hard. 225e jaargang no. 288 ponderdag 9 december 1982 Van onze parlementaire redactiei )EN HAAG - De Tweede Kamer gaat akkoord met het voorstel om de kmdtoelage i het vakantiegeld van het overheidspersoneel af te schaffen. Op die manier trdmjnt in de loop van 1983 een voorrecht voor ambtenaren.dat in het bedrijfsle- ffi niet bestaat oeioel de regering in eerste instantie een bezuiniging voor ogen staat, worden door dit besluit ook de arbeidsvoorwaarden van overheidspersoneel en de werk nemers in het bedrijfsleven meer gelijkgetrokken. De ambtenaren knjgen in de komende zomer voor het laatst hun vakantiegeld met toelage Vrijwel alle fracties drongen er bij minister Rietkerk op aan haast te maken met de pakketvergelijkingtussen de arbeidsvoorwaarden van ambtenaren, trendvol gers en werknemers in het particuliere bedrijfsleven fan onze correspondent! EN HAAG - Het Surinaamse leger heeft gisteren een onbekend aantal politieke tegenstanders earresteerd. Volgens legerbevelhebber Desi Bouterse was dat nodig „om een bloedbad te voorko- ten". Aanleiding voor het ingrijpen van het leger vormde een aantal branden in de nacht van insdag op woensdag, die vier gebouwen in Paramaribo in de as legden. op het grensverkeer met de buurlanden is verscherpt. 'Vrij ernstig' e gebouwen van de vakcentrale Moe- erbond. het dagblad 'De Vrije Stem', ivan de radiostations ABC en Radika andden af. Het zijn alle vier organisa- es die zich de laatste maanden zeer ntisch hebben uitgelaten over het mi- bewind in Suriname en een te- igkeer naar de democratie wensten, et is niet bekend wie verantwoorde- ïs voor de brandstichtingen. Wel de politie enkele verdachten op het tg hebben. Sunnaamse staatsradio zond giste- le hele dag marsmuziek uit, die elke minuten werd onderbroken voor PAOINA 2 schuilkelder De toekomstige parkeerkelder in het Middelburgse Geeregebied zal ook schuilgelegenheld aan acht- tot tien duizend mensen kunnen bieden. Van hetmlnisterie van binnenlandse zaken ls een bijdrage van ruim achthonderd duizend gulden te verwachten. Burge meester Wolters. die de nieuwe plan- presenteerde, zei dat als de ge meenteraad en gs akkoord gaan, nog deze maand met de bouw van de kel der kan worden begonnen. J 'PAGINA 3 -s< In; een stimulans NAVO-secretaris-generaal Luns meent da t de afwijzing door het Ameri kaanse Huls van Reagans plannen voor MX-raketten de publieke weer stand tegen de nieuwe kruisraketten en de Pershings in Europa niet zal st.i- muieren Luns wijst er op dat MX een strategische raket is, de nieuwe raket ten in Europa zijn tactische PAGINA 9 komerpeil verlenging met een maand van de leriode van het lage zomerpeil in het Meer zou het toerisme aan het i meerkunnen bevorderen. Directeur A. ran Geesbergen bepleitte dat tijdens j vergadering jan het algemeen be- van het recreatieschap in Veere. t 'AGINA 13 controle nister Rudlng van financiën zal de i cale controle bij banken voorlopig niet verscherpen De bewindsman ver trouwt er op dat de banken de nieuwe i htfijnen voor zwart geld nauwkeu- zullen volgen. Invoering van een ie- j Itlmatiephcht noemt Ruding een i nde maatregel', die eerst diep- studie eist 'AGINA 15 lopschaker Viktor Kortsjnoi is nog steeds een chaker van zeer grote klasse De ex- lus bultte een 'foutje' van Jan Tim- j Un zorgvuldig uit en zorgde daarmee cor de eerste winstpartij in de derde tonde van de KRO-schaaktweekamp. 'AGINA 19 misser jTe Boezemvriend', de tweede Andre I 'UP™Duin-film die vandaag in 85 Neder- •udse bioscopen in première gaat. *eft 'niet-fans' weinig te bieden. Het ttrhaal mist alle samenhang en ook de ■oio's van André van Duin kunnen de Wduktie niet redden. Nieuws uit Zeeland: 2, 5,7, 9 en 11. [Binnen- en buitenland: 3 'en 13. ?Port: 15. Varia: 17 en 18. üadio en televisie: 19. nanciën: 21. een korte verklaring van legerleider Bouterse. Deze stelde dat het ingrijpen van het leger noodzakelijk was tenein de een bloedbad te voorkomen en de verworvenheden van de revolutie veilig te stellen. De berichtgeving vanuit Suriname wordt ernstig bemoeilijkt door het uit vallen van de telefoon- en telexverbin dingen. veroorzaakt door een storing in het buurland Frans-Guyana Onrust Het is in Suriname al maanden lang erg onrustig. De eerste uitbarsting van openlijke protesten tegen het militaire bewind vond in oktober plaats. Naar aanleiding van de arrestatie van de voorzitter van de Moederbond, Cyriel Daal, werd er in Paramaribo op flinke schaal gestaakt gestaakt. Vlak daarna organiseerde de Moederbond een pro- WARSCHAU (RTR) - De autoriteiten in de Poolse havenstad Gdansk hebben woensdag de vrijlating bevolen van al le geïnterneerden, arbeiders en stu denten in deze stad. Dit heeft het offi ciële persbureau PAP bekendgemaakt. De vrijlating maakt deel uit van et be leid van de Poolse autoriteiten geïnter neerde leden van het verboden vrije vakverbond Solidariteit vrij te laten die niet langer meer een bedreiging vor men. Dit als voorbereiding op de ophef fing van de staat van beleg DEN HAAG - Het aantal werkne mers in de sociale werkplaatsen mag niet verder groeien. Dat aan tal nam in de afgelopen jaren zeer sterk toe. De gemeentebesturen worden ontheven van de verplich ting om een actieve rol te spelen bij het ganbieden van een WSW- dienstbetrekking aan potentiële werknemers voor de sociale werk plaatsen. Dit staat in een door staatssecreta ris De Graaf ingediend wetsvoor stel. Hij zegt daarin dat in verband met zowel de moeilijke financiële positie van het rijk als een even wichtige ontwikkeling van de so ciale werkvoorziening in de huidige sociaal economische omstandighe den een verdere beheersing van de kosten onvermijdelijk is testdemonstratie die door 15.000 men sen werd bijgewoond. De politieke crisis werd toen opgelost door een compromis tussen de legerlei ding en een aantal vakbonden. Het be leidscentrum, waarin onder anderen Bouterse. garnizoenscommandant Horb en premier Neyhorst zitting heb ben, beloofde dat binnen enkele maan den een nationale assamblee zou wor den opgericht die de hoogste macht van de militairen zou overnemen. De Surinaamse regering was gister avond laat nog in vergadering Na af loop van het beraad zou Bouterse een toespraak houden voor radio en tv. De scholen zijn alle gesloten en de controle De Surinaamse ambassadeur in Neder land. Henk Herrenberg, reageerde ta melijk laconiek op de gebeurtenissen in Paramaribo. Hij zei slechts dat vier branden op één avond op een „vrij ern stige situatie" duiden. De militairen hadden slechts ingegrepen om de orde en rust te handhaven, aldus Herren- berg. Van de zijde van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag was gisteravond nog geen reactie te verkrijgen. De Franse minister voor samenwer king en ontwikkeling, Jean-Pierre Cot, is woensdag vervangen door het vroe gere socialistische parlemmentslid Christian Nucci. Uit officiële bronnen werd vernomen dat president Francois Mitterrand het ontslag van Cot, die is belast met derde-ivereldzaken, aan vaardde nadat onenigheid ivas ont staan over het regeringsbeleid ten op zichte van Afrika. WASHINGTON (UPI/AFP) - Een man, die zegt 450 kilo dynamiet bij zich te hebben, dreigt sinds woens dagochtend (plaatselijke tijd) het 'Washington-monument' op te bla- Het monument is een 170 meter lange obelisk, die vlak bij het Witte Huis staat. In het monument, dat dagelijks door toeristen wordt be zocht. zaten tot 5 uur zeven tot tien mensen die er met uit konden Zij mochten uiteindelijk vertrekken. De man heeft een witte bestelwa gen bij de obelisk gezet Er zijn geen specifieke eisen kenbaar gemaakt Op de auto staan leuzen tegen kernwapens De politie heeft de omgeving afgezet. Op de foto is de man te zien, gehuld in een soort overall en een helm ZOETERMEER/DEN HAAG (ANP) - Werkgevers en werknemers in de metaalindustrie zullen de verplich ting tot uitbetaling van de prijscom pensatie per 31 december voor een pe riode van drie maanden opschorten. Dit heeft een woordvoerder van de Raad van Overleg in de Metaalindus trie. waarin de vakbonden en de werk geversorganisatie FME over de ar beidsvoorwaarden praten, woensdag meegedeeld. Tijdens de opschortings periode zullen werkgevers en werkne mers gaan praten over de aanwending van dit geld ten behoeve van werkgele genheid. De opschorting is een uitvloei sel van het in november bereikte raam akkoord tussen werkgevers en werkne mers. De cao-partijen in bedrijfstakken en ondernemingen moeten ervoor pro beren te zorgen dat de aanbeveling om een deel van de loonsom, bijvoorbeeld de prijscompensatie „te gebruiken om herverdeling van arbeid te bekostigen, ook wordt toegepast voor niet-cao-in- komens. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid, het overlegorgaan van werkgevers en werknemers, doet deze aanbeveling aan de werkgevers- en werknemerscentrales iVan onze redactie economie i DEN HAAG - Per 1 april zullen de be lastingen voor middengroepen, hogere inkomens en dubbele inkomens per ge zin tijdelijk worden verhoogd om zo het kabinet de middelen van een mil jard gulden te verschaffen om de laag ste inkomens enigszins te ontzien. Het kabinet overweegt voor de lagere inkomens de volgende maatregelen - afzien van de voorgenomen bevriezing van de kinderbijslag voor de eerste twee kinderen verhoging van de sociale uitkeringen en het minimumloon met 1 procent, waardoor de koopkracht van de mini ma niet daalt met 4,5 procent maar met 3.5 procent. een eenmalige uitkering aan de ech te minima aan het eind van 1983. waar voor 300 miljoen gulden nodig is. Ook door deze maatregel gaan de laagste in komenstrekkers er ongeveer een half procent minder op achteruit dan was voorzien. De verwachting is dat het kabinet van daag zijn voorstellen over de inkomens verdeling voor volgend jaar aan de Tweede Kamer kenbaar zal maken Hoge inkomens Woensdag vond overleg plaats tussen de vakcentrales en de drie grootste fracties uit de Kamer. Na afloop van dat gesprek verklaarde de financieel specialist van de WD, Rudolf de Kor te, dat de inkomensachteruitgang voor mensen met vier maal modaal moei lijk te realiseren is. Deze groep zal er volgens de liberaal volgend jaar een tot anderhalf procent op achteruit gaan. De belastingvoorstellen van het kabi net zullen alleen gelden voor 1983. Zo zullen de inkomens vanaf f 35.000 er on geveer 3.3 procent op achteruit. Deze belastingmaatregelen moeten onge veer 750 miljoen gulden opbrengen. De belastingmaatregelen voor de dubbele inkomens in één gezin moeten ongeveer 200 miljoen gulden opleveren, waar door de kosten van de verbetering van het inkomensplaatje (ongeveer een mil jard gulden) zal zijn gedekt. Voor de dubbele inkomens zal de belas tingvrije voet van de man werden ver laagd en van de vrouw worden ver hoogd. Voor beiden komt de belasting vrije voet dan op f7632. Omdat in het algemeen mannen meer verdienen dan vrouwen, levert dit de schatkist de beoogde 200 miljoen gulden op Deze belastingmaatregelen kunnen pas op 1 april ingaan, omdat de tabellen Slot zie pagina 6 kolom 2) DEN HAAG - De drie vakcentrales FNV. CNV en MHP hebben gisteren gesproken met een delegatie van het CDA over het inkomensbeleid van het kabinet. Vlnr: Bert de Vnes. fractievoorzitter van het CDA. Van der Schalie MHP Wim Kok 'FNVi en Harm van der Meiden van het CNV Dc branden in Paramaribo "Dranden zijn in Suriname sinds een aantal jaren het bVjfcl 'handelsmerk' geworden van j - grootscheepse politieke en j maatschappelijke onrust. In de zomer van 1975. enkele maanden voor de staatkundige onaf hankelijkheid van het land. stonden in het hart van Paramaribo grote gebou wen in lichtelaaie toen een delegatie van het Nederlandse kabinet bezig was met onderhandelingen over de condi ties waarop het 'vertrek' van Suriname uit het koninkrijk zou worden geregeld. Op 25 februari 1980 begeleidden bran den in de Sunnaamse hoofdstad de re volutie'. die het bewind van het kabi- net-Arron omverkegelde en de militai ren aan de macht bracht Vuurzeeën op vier plaatsen (twee radiostations, het gebouw van een dagblad en het pand van de vakcentrale Moederbond) gin gen gisteren in Paramanbo vooraf aan nieuwe vergaande maatregelen van het leger onder leiding van luitenant-kolo nel Desi Bouterse De militairen gingen er toe over orde en rust in de Sunnaam se hoofdstad te herstellen met de be doeling - zoals Bouterse in een steeds herhaalde verklaring voor de staatsra dio liet weten „een bloedbad te voorko men, de veiligheid van de staat te waar borgen en de verworvenheden van de revolutie veilig te stellen". Uit deze be woordingen en ook uit een latere toe lichting valt op te maken dat Bouterse c.s. de incidenten hebben beschouwd als een gerede aanleiding om het groeiende verzet tegen 'het revolutio naire proces' de pas af te snijden Ook al omdat de verbindingen met de buiten wereld (al dan niet toevallig) erg slecht waren bleek het tot gisteravond moei lijk een overzichtelijk beeld van de si tuatie te krijgen. Vast staat in ieder ge val wel dat een terugkeer naar meer de mocratische verhoudingen in het land voorlopig op zijn minst ernstig is ver traagd. Hoe de branden en de daaropvolgen de onrust in Paramaribo is ont staan zal nog wel enige tijd in het onge wisse blijven. Opvallend is wel dat de brandhaarden zich bevonden op plaat sen waar vandaan juist de laatste maanden met felheid is geprotesteerd tegen de gang van zaken in het land. Onder brede lagen van de bevolking heerst onvrede over de inhoud die de legerleiding en de daarvan in sterke mate afhankelijke regering geven aan 'de revolutie', bijna drie jaar geleden met een staatsgreep op gang gebracht om af te rekenen met de oude structu ren, waarbinnen vriendjespolitiek en corruptie hoogtij vierden. Wat ervoor in de plaats kwam wekte aanvankelijk en thousiasme en grote verwachtingen. Maar de Surinaamse samenleving is na dien te sterk beheerst door een vrijwel doorlopende machtsstrijd binnen de le gerleiding. willekeur en politieke on duidelijkheid dat er van de hoopgeven de signalen uit de beginperiode nog weinig aan inspiratie is overgebleven Het was daarom niet zo verwonderlijk dat de kritiek op het uitblijven van werkelijke veranderingen in de samen leving en het getreuzel met een nieuw soort democratische vormgeving van Suriname zich begon te bundelen via de vertrouwde kanalen van vakbeweging, kerk en pers. De stakingen van bijna anderhalve maand geleden, omvangrij ker en verstrekkender dan de militaire autoriteiten hebben willen toegeven, kunnen dan ook alleen maar worden ge zien als een waarschuwing aan het be- wind-Bouterse. Allerlei incidenten die zich ongeveer tegelijkertijd voordeden - zoals het optreden van een onduidelij ke. maar wel heel nadrukkelijk bewa pende volksmilitie, een onopgehelder de aanslag* op de voormalige minister Haakmat, conflicten tussen de legerlei ding en de rechterlijke macht - hebben duidelijk gemaakt dat de positie van de militairen heel wat minder vanzelfspre kend is geworden dan men zich binnen de kazememuren kennelijk had voorge steld. Bouterse en zijn 'onderhorigen' heb ben er de afgelopen paar jaar niet over te klagen gehad dat hen zowel in als buiten Suriname het voordeel van de twijfel is onthouden. De revolutie van 25 februari 1980 heeft een royale kans gekregen om zich te bewijzen. Vrij algemeen is langzamerhand de opvat ting geworden dat een democratie vol gens Nederlands model met op maat gpsneden is voor een ontwikkelings land met Latijns-Amerikaanse verhou dingen. Maar of een democratie van uit sluitend fraaie beloftes Suriname beter pasten 'afbranden' van de kritiek daar op meer vertrouwen geeft in de toe komst van het land lijkt voor de militai ren toch moeilijk overeind te houden. Misschien dat ze daarom maar weer naar het beproefde recept van wapens, indirecte censuur en verscherpte con trole op de samenleving hebben terug gegrepen. Met verdergaande democra tisering lijkt het allemaal heel weinig van doen te hebben. Of we moeten Bou terse natuurlijk totaal verkeerd hebben begrepen. vdM De Westduitse liberale Vrije-Demo- cratische Partij iFDP) heeft besloten in haar campagne voor de volgend jaar maart te houden verkiezingen voor de Bondsdag persoonlijke aanvallen op de Beierse CSU-leider Franz Josef Straus te vermijden. Het laatste nummer van het blad Sociaal Economisch Management verschijnt woensdag Het blad. een uit gave van Leiding en Samenleving BV. heeft tien jaar bestaan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1