PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Opslag radio-actief afval in Velsen Prijzen benzine en diesel weer omlaag Ln 1984 toch korting ziekengeld Wetsontwerp werkloze jongeren naar de kamer Instructie banken tegen zwart geld I uw modehuis Sociale dienst 's nachts bijna ingemetseld GEMEENTE VOELT ZICH OVERVALLEN Massagraf ontdekt bij Bergen-Belsen Oestinov dreigt met weerwoord op MX-plan VS ZONODIG INGRIJPEN IN CAO'S Eerst mist, later regen ln de ochtend nog mist, overigens half tot zwaar bewolkt en in de avond van het zuidwesten uit regen. Middagtem- peratuur ongeveer 5 graden. Wind uit zuidoost tot zuid, geleidelijk toene mend tot vrij krachtig. 525e jaargang no. 286 )insdag 7 december 1982 benzo EEN HUIS VOL MODE Goes Middelburg Vlissingen EVENAAR -Drie 'zwartwerkers'zijn zondagnacht druk in de iveer geweest met akstenen, troffel en voegspijker om de voordeur van de gemeentelijke sociale enst in Zevenaar hermetisch af te sluiten. Iemand die omstreeks lialfvier toeval- voorbij kwam vond het maar een vreemde bezigheid en waarschuwde de Mie. Deze liet zich vergezellen van medewerkers van gemeentewerken om het kersver se bouwsel, dat al een meter hoog was, af te breken. Er stonden nog 80 stenen klaar om verder te worden ingemetseld. De materialen zijn waarschijnlijk afkomstig van de voorraad voor de uitbreiding van het gemeentehuis van Zevenaar. Van de daders ontbreekt elk spoor 5LSEN - Het gemeentebestuur van Velsen is woedend dat het rijk een deel van een industrieter- bin in IJmuiden wil gebruiken voor de opslag van laag- en middelradioactief afval. Burgemees- P. Molendijk sprak van een overval. Terwijl minister Winsemius van milieubeheer maandag 6t gemeentebestuur inlichtte, kreeg de bevolking van IJmuiden al een brochure over de plannen ide brievenbus. Volgens Molendijk gaat Velsen zich met alle mogelijke bestuurlijke middelen ;tten tegen de bouw van de opslagplaats. rijk heeft grond gekocht in het in- striegebied de Meerweiden. Het ter- n moet eind volgend jaar beschik- ar zijn, zodat in 1983 geen radioactief al in de oceaan behoeft te worden lumpt. Minister Winsemius riep tij- is een persconferentie iedereen op te werken om een nieuwe dum- >peratie te voorkomen, bestemmingsplan van het terrein, ongeveer één hectare groot is. staat i opslagplaats voor radioactief afval Er bevinden zich reeds gebouwen [it een totale oppervlakte van 2800 .Ze behoorden toe aan het voormali- j constructiebedrijf Stork. Voor de Kelder Gedeputeerde staten hebben het be sluit van b en w van Middelburg om in het Oeeregebied een parkeerkelder te ibouwen voorlopig niet goedgekeurd. Het gemeentebestuur van Middelburg is bij de exploitatie-opzet voor de kel der uitgegaan van een rijkssubsidie i van een miljoen gulden, maar het 1; pog onzeker of dat geld er ook komt. p verdediging De Franse legertop vindt dat de plan pen van defensieminister Hemu de Verdedigingspositie van het land se rieus in gevaar brengen. Hemu wil alle aandacht concentreren op de moder- hlscring van de kernmacht en voor de 'klassieke' wapens voortaan geen ult- fllbreiding van middelen meer geven PAGINA 7 i handelsoorlog lodens de jaarvergadering in Etten Leur heeft ZLM-voorzitter Doeleman Kwezen op het gevaar van een han- Jelsoorlog tussen de Europese Ge- neenschap en de Verenigde Staten. 3y een confrontatie tussen westerse anden zullen er alleen verliezers zijn, Doeleman. De ZLM-voor- aleerde verder een toene- J protectionisme bij de EG-lidsta- r een exportland als Neder- zorgelijke ontwikkeling' .GINA 11 ij-ex am en pe Federatie Autoryschoolschool Ma fs (FAM) ls fel tegen een nieuwe g van de kosten voor het af- o6v.. .anhetry-examen Met ingang in donderdag bedraagt het examen- ■'d ongeveer 77 gulden 11,6 pro- •t), de eigen verklaring komt op 6.75 **n (+12,5 procent) inde e Koster, de laatste jaren door H en blessures achtervolgd, stopt j «nitief met profvoetbal. De 28-jarige I ieuw heeft dit besluit ln overleg met n werkgever PSV genomen. IGINA 13 itputtingsslag »-_ierste partli van de schaaktwee- ®nip tussen Kortsjnoi en Timman is remise geëindigd De twee groot eesters maakten er een ware uitput- ügsslag van: pas na zes uur en 35 mi lten wedstrijd hielden ze het voor ge- 'ieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 W9. innen- en buitenland: 3 111. port: 12 en 13. faria: 14. erïadio en teieVisie: 15. spJnanciën: 17. aanpassing van de gebouwen is bij de gemeente een bouwvergunning aange vraagd. Ook is nog een vergunning in het kader van de kernenergiewet nodig. De noodzakelijke infrastructurele voor zieningen zijn wel reeds aanwezig. In het industriegebied is een aantal be drijven gevestigd. Deze zijn gericht op de off-shore-industrie, de olie- en gas winning op de Noordzee. De opslag plaats zal volgens Winsemius geen be perkingen opleggen aan deze activitei ten. Integendeel, naar zijn mening zal het de bedrijvigheid stimuleren. Het terrein wordt nu nog verder begrensd door agrarische bedrijven en volks tuintjes. Minister Winsemius zei dat ook de keus op Velsen is gevallen, omdat een op slagplaats in deze gemeente snel is te realiseren. De ligging is gunstig ten op zichte van het Energie Onderzoekcen trum Nederland (ECN) in Petten. Het ECN zal voorlopig het ophalen, verwer ken en opslaan van het radioactief afval verzorgen. Deze zorg van het ECN wordt te zijner tijd geheel overgenomen door een nog in oprichting zijnde Centrale Organisa tie voor Radioactief Afval CO VR ADe COVRA zal dan het enige bedrijf zijn dat transport, verwerking en opslag van het gevaarlijke spul mag doen. „Mits met verstand en deskundigheid behandeld" levert de opslagplaats geen gevaar voor mens en milieu. Alle voor zieningen om dit te waarborgen zijn ge troffen. aldus de minister. De opslag plaats zal niet zwaar worden bewaakt. Sloegebied De alternatieven voor Velsen waren het Sloegebied, de Moerdijk, de Rijn mond en de Flevopolder. Ze zijn alle afgevallen, mede omdat de terreinen niet tijdig beschikbaar konden zijn. Het afval moet minstens tien jaar in Velsen blijven liggen, in afwachting van een definitieve oplossing. De Com missie Heroverweging Verwijdering Radioactief Afval doet daarover in 1984 voorstellen. Minister Winsemius zei te beseffen dat hij Velsen met een nationaal probleem opscheept. Hij geloofde echter, dat de opslag op land brede maatschappelijke steun heeft. Ook wees dc bewindsman op een motie van de gemeenteraad van Velsen, waarin op opslag op land wordt aangedrongen. Velsen heeft in het verleden ook diverse transporten van radioactief afval naar de oceaan moe ten verwerken en vooral het verzet hier tegen. De plannen werden aan de pers gepre senteerd door Winsemius. alsof er spra ke was van een gedegen voorbereide ac tie, waarover alle betrokkenen het eens waren. Een later commentaar van bur gemeester Molendijk weerlegde die in druk. Pas zondagavond laat hoorde hij voor het eerst van het voornemen. Burgemeester Molendijk noemt de op slagplaats in Velsen onwenselijk, om dat het de ontwikkeling van de off-sho- rebedrijvigheid doorkruist. Juist in die sector is een opleving van de economie Molendijk suggereerde, dat het rijk het opslagterrein min of meer voor de neus van nieuwe bedrijven had weggekaapt Hij is het niet eens met de stelling dat de exploitatie van het industrieterrein wordt vergemakkelijkt door de opslag plaats. Burgemeester Molendijk zei zich aan alle wettelijke regels te zullen houden. Niettemin zal het gemeentebestuur al le bestuurlijke middelen benutten om de bouw van de opslagplaats tegen te houden. Molendijk is het eens met de opslag van radioactief afval op het land. Zelfs zou hij bereid zijn een ter rein in Velsen beschikbaar te stellen, maar niet dat deel dat nu gekozen is en pas na uitgebreid overleg. DEN HAAG (ANP) - Het wetsont werp dat aan werkloze 16- en 17-jari- gen het recht op een bijstandsuitke ring ontneemt en vervangt door het recht op kinderbijslag voor de ou ders, heeft uitsluitend betrekking op 'nieuwe gevallen'. Jongeren van die leeftijd die dus op 31 december 1982 een dergelijke uitkering heb ben behouden die mits hun omstan digheden dezelfde blijven. Dat blijkt uit het wetsontwerp van staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid dat maan dag bij de Tweede Kamer is inge diend De ombuiging moet 70 miljoen gulden opleveren. Met het indienen van het voorstel tot beperking van de uitkeringen aan jongeren onder de 23 jaar wordt gewacht tot na het SER- advies. De werkende jongerenorgani satie van het CNV heeft na een ge sprek hierover met staatssecretaris De Graaf aangekondigd dat komen de weken protestacties op touw gezet zullen worden. Bij de Tweede Kamer is verder het wetsontwerp ingediend dat per 1 ja nuari 1983 de kinderbijslag voor in het buitenland wonende kinderen wil beperken. DEN HAAG - Maandagmiddag over handigde Marion Timmerman, als vertegenwoordigster van jongeren organisaties en sociale instellingen in de provincie Friesland, aan de Staatssecretaris van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, de Graaf, een protestbrief tegen de voorgenomen maatregelen van de nieuwe regering met betrekking tot de positie van jon geren in de leeftijd van 16 tot 23 jaar Ook kreeg de staatssecretaris een te kening aangeboden Tussen het Nationaal Monument en een lantaarnpaal voor het paleis straalt sinds maandagavond op de Dam in Amsterdam weer een door Noor wegen geschonken kerstboom. Het jaarlijkse geschenk wordt steeds na het St -Nicolaasfeest geplaatst. Met vrachtwagens vol worden de kerstbomen ons land binnengereden. De helft daarvan is afkomstig uit Duitsland, de rest uit België en Luxemburg. In totaal bedraagt de import zo'n 2 tot 2.5 miljoen stuks. CELLE (AFP/UPI)- Bouwvakkers heb ben in totaal 66 skeletten gevonden op enkele kilometers van het voormalige concentratiekamp Bergen-Belsen. Dit heeft de politie maandag gezegd. Een politiewoordvoerder zei dat de bouwvakkers vrijdag eerst de stoffelij ke resten vonden van 30 mensen tijdens bouwwerkzaamheden voor een gymna sium bij het Britse legerkamp Bergen- Hohne. ongeveer drie kilometer van het gewezen nazi-kamp Bergen-Belsen waar meer dan 50.000 gevangenen zijn vermoord. Hij vertelde dat er sindsdien nog 36 skeletten zijn geborgen en dat het vinden van nog meer overblijfselen van slachtoffers niet kan worden uitge sloten. Een zegsman van de justitie in Neder- sachsen zei dat het mogelijk om joodse concentratiekampslachtoffers gaat. omdat bij enkele skeletten de witte plastic armbanden die joodse gevange nen droegen nog aan de polsen zaten. Shell-tanker pikt Vietnamezen op uit zee ROTTERDAM (ANP) - De Nederlandse Shell-tanker 'Latia' heeft maandag in de Zuidchinese Zee 65 Vietnamese vluchtelingen opgepikt. Onder hen bevinden zich 37 kleuters en babies. Volgens de Shell-president be vonden de vluchtelingen zich in een zeer klein open bootje en verkeerden zij in hulpbehoevende toestand. De 278.000 ton metende 'Latia' is op weg naar Yosu in Zuid-Korea. Vietnamese vluchtelingen, die door een Nederlands schip worden opgepikt, kunnen zich in Nederland vestigen als zij dat willen DEN HAAG - De prijzen van benzine en autodieselolie blijven zakken. De meeste maatschappijen verlagen de prijs woensdag 8 december met 2 cent per liter en voor diesel met 3 cent per liter. Deze ontwikkeling is vooral mo gelijk doordat de dollarkoers in een week tijds weer tamelijk is gezakt. Bo vendien zijn de noteringen op de vrije markt nog iets gedaald. Ingaande woensdag zal men voor super overwegend f 1,658 per liter moeten be talen en voor normale benzine f 1,598 (zelftankprijs). Plaatselijk kunnen, zo als steeds, verschillen optreden. Diese lolie zal overwegend tussen de f 1,18 en de f 1,19 kosten. De meeste maatschap pijen verlaagden met 3 cent, BP echter met 2,4 cent, maar de pompprijzen zijn daarmee vrijwel gelijk gekomen. BP. Chevron en Shell kondigden maan dagmiddag hun prijsverlagingen af Es- so meldde, onder voorbehoud, te zullen volgen. Dat laatste wordt ook verwacht MOSKOU (RTRi - Als de Verenigde Staten hun nieuwe MX-raketten plaat sen dan kunnen ze erop rekenen dat de Sowjet-Unie daarop met een soortge lijk wapen antwoordt. Dat heeft de Russische minister van de fensie maarschalk Dmitri Oestinov maandag gezegd in een vraaggesprek met het Sowjetpersbureau Tass. De mi nister voegde eraan toe dat dat wapen „geenszins inferieur aan de MX" zal zijn De plaatsing van 100 van deze ra ketten in de Amerikaanse staat Wyo ming. aangekondigd door president Reagan, is volgens Oestinov in strijd met de SALT-verdragen van de overige maatscnappijen en van vrije pomphouders. Op de achtergrond speelt bij deze prijsontwikkeling mede een rol dat de herfst tot dusver overwe gend mild van karakter is. zodat de vraag bepaald niet aantrekt. Meestal beginnen de noteringen en daardoor de prijzen vaak in november al te lopen, maar dit is nu niet het geval. Bovendien is er nog steeds een over schotsituatie aanwezig: raffinaderijen werken op halve kracht of lager. Het prijspeil, vooral van benzine, heeft een dieptepunt voor deze tijd van het jaar bereikt sedert 1978. Over de verdere ontwikkeling zijn voorspellingen volgens deskundigen moeilijk. Die hangt mede af van het weer (komt er snel vorst in bepaalde delen van Europa bijvoorbeeld?) en van eventuele prijsafspraken die de OPEC-landen zulen maken. Deskundi gen denken niet dat het de olie-expor terende landen ditmaal zal lukken op één lijn te komen. De ministers van die landen komen 19 december bijeen. GEEN TAAK VOOR NEDERLANDSCHE BANK i Van onze parlementaire redactie i DEN HAAG - De Nederlandsche Bank is niet van plan maatregelen te nemen om het accepteren van zwart geld door banken tegen te gaan. Wel komt er zeer binnenkort van de grote banken zelf een eensluidende instructie aan alle fi lialen om niet bewust mee te werken aan het onderbrengen van zwart geld bij die banken. Dat zei de president van De Nederlandsche Bank. dr. W. Duisenberg, maandag voor de KRO-tv. Volgens Duisenberg is voor De Neder landsche Bank op dit punt geen taak weggelegd. De nationale bank heeft slechts de bevoegdheid om de economi sche bedrijfsvoering van de banken te controleren, zodat de cliénten zeker we ten dat de banken zorgvuldig met hun geld omspringen. Duisenberg zei met te willen dat De Ne derlandsche Bank een politiefunctie <Van onze redactie economie) DEN HAAG - Het kabinet-Lubbers overweegt de fel omstreden ziektewet plannen van ex-minister Den Uyl in 1984 toch door te voeren. Dat betekent dat zieken premie zullen moeten beta len over hun uitkering. Voorts zullen wachldagen worden ingevoerd voor werkgevers- en werknemers. Onder zware druk van vooral de vakbewe ging trok het tweede kabinet-Van Agt de voorstellen om te korten op de ziekteuitkeringen in. Staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken en Werkgelegenheid maakte de ideèen ten aanzien van de ztekteuitke- ringen maandag bekend tijdens een kennismakingsbijeenkomst met de pers. De Graaf zei dat ingrijpen in be staande cao's in 1984 ernstig moet wor den overwogen. Voor 1984 zal een herstructurering van het gehele sociale zekerheidsstelsel plaats moeten vinden om bezuinigin gen te kunnen realiseren De Graaf denkt daarbij aan een glijdende schaal voor alle uitkeringen vanaf het mini mum oplopend tot 75 procent van het laatstgenoten inkomen Dit percentage is thans nog 80. In 1984 wil de staatssecretaris hier en daar vast voorschotten nemen op de complete herstructurering die in 1984 voltooid moet zijn. „Als dan het bedrag van de bezuinigingen nog niet is ge haald, zal moeten worden gekeken naar de hoogte van de uitkeringen", zei hij. De premies die hiervoor opge bracht moeten worden zullen in ieder geval kostendekkend dienen te zijn. De Graaf hoopt in 1984 ook maatregelen te kunnen nemen om de zogenaamde pen sioenbreuk. het verlies dat optreedt bij verandering van baan. tegen te gaan. Minister De Koning herhaalde dat het kabinet primair heeft gekozen voor her stel van de bedrijvigheid waardoor her stel van werkgelegenheid kan optre den. Hij kondigde aan dat voor 1984 750 miljoen gulden uitgetrokken wordt voor de bestrijding van de jeugdwerk loosheid door middel van uitbreiding van de opleidingsmogelijkheden en vergroting van het leerlingenwezen De Koning ziet als lichtpunt in de som bere situatie rond de werkgelegenheid dat het afgelopen jaar van de 950 000 bij de arbeidsbureaus ingeschreven werk lozen zich 720 000 hebben laten uit schrijven Van die 720.000 blijkt 65 pro cent werk te hebben gevonden „Maar dit gegeven doet niks af aan de somber heid van de situatie op de arbeids markt". aldus de minister die aankon digde in de loop van januari met een notitie te komen aan de Stichting van de Arbeid over het werkgelegenheids beleid De minister werd het spreken enige tijd onmogelijk gemaakt door een aan tal jonge uitkeringsgerechtigden. Zij grepen de bijeenkomst aan om hun on genoegen te uiten over dc plannen van het kabinet om de RWW-uitkeringen aan 16- en 17-jarige thuiswonende w erklozen per 1 januari, en wat later de WVV-uitkeringen aan werklozen onder de 23 jaar in te trekken. krijgt. Hij is ook tegen ruimere be voegdheden voor de Fiscale Inlichtin gen en Opsporings Dienst (FIOD) by de controle van belastingaangiften. De president van De Nederlandsche Bank verzette zich daarmee tegen op roepen om de FIOD de bevoegdheid te geven vrijelijk informatie over reke ninghouders bij banken op te vragen. „Dat doorbreekt de vertrouwensrelatie tussen cliènt en bank. En voor die rela tie moet ook de fiscus respect hebben. Bovendien zal het gevolg zijn dat het zwart geld-circuit andere kanalen gaat zoeken", aldus Duisenberg. De FIOD kan nu slechts bij de banken gegevens opvragen in specifieke gevallen van verdenking en alleen via de officier van justitie Duisenberg zei niet erg overstuur te zijn van de recente berichten over de zeer coulante houding van nogal wat ban ken tegenover zwart geld. Ze berichtte het weekblad Nieuwe Revu vonge week over acht geslaagde pogingen om by banken zwart geld onder te brengen met medeweten van de filiaaldirecteu- Dr. Duisenberg zei te betreuren dat al le aandacht nu gericht wordt op de banken, terwijl de wortel van het kwaad het zwarte geld zelf is. „Al die kritiek doet me denken aan een voet balwedstrijd waarbij de woede van het publiek zich niet richt op de spelers of de scheidsrechter, maar op de bal", aldus Duisenberg. Een varkensfokker uit Best heeft de afgelopen maanden biggen verkocht die waren besmet met varkenspest Daardoor moesten tot nu toe op negen bedrijven in Zuidoost-Brabant 3 600 varkens worden afgemaakt. De boer wist dat zijn varkens ziek waren De ve terinaire inspecteur voor de volksge zondheid in Noord-Brabant, dr. A. tan 't Hoofd, die dit maandagmorgen mee deelde. onderzoekt momenteel welke maatregelen getroffen kunnen worden tegen de fokker

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1