ZUID-AFRIKA LAAT BREYTENBACH GAAN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Overleg sociale partners mislukt Ontvoerders verjagen politie en persmensen kleintjes Nederland ligt goed bij het bedrijfsleven Strauss in de race vandaag «eer gif Grapo-leider Luna gedood VIJFDE OP DE WERELDRANGLIJST >Unaming TALENT SHOW Strijd tegen porno en hamburgers Tegenstander van apartheid J (Van onze correspondent) "^lANNESBURG - Geheel onverwacht is vorige week Zuidafrika's meest bekende politieke nVangene, de Afrikaanse dichter Breytenbach, vrijgelaten. Afgelopen weekeinde werd dit be- i4idgemaakt. Hij werd in 1975 door de Zuidafrikaanse geheime politie gearresteerd nadat hij met vals paspoort het land was binnengekomen en in november van datzelfde jaar tot een gevan- lisstraf van negen jaar veroordeeld. Breytenbach kwam zondagavond aan boord van een jjjroon lijnvliegtuig uit Johannesburg aan in Parijs. Hij was vergezeld van zijn vrouw Yolande. blanke verzetsorganisatie te willen op bouwen met het doel het blanke regime ten val te brengen. Hij werd echter van het begin af aan door de Zuidafrikaanse geheime dienst, die toen nog ..Boss" heette, gevolgd en jbok in Nederland zeer bekende dich- e leefde in die tijd in Parijs omdat hij terteen Vietnamese vrouw getrouwd is, a,1geen volgens de Zuidafrikaanse wet- ^jtegen gemengde huwelijken verbo- Üs. De thans 43 jaar oude dichter zat en jaar van zijn straf uit in de uiterst ing bewaakte gevangenis Pollsmoor ''Kaapstad. Zijn vrouw Yolande, die a'Prankrijk bleef, mocht hem twee str per jaar bezoeken. j'Vtenbrach werd vorige week don- ®jag vrijgelaten en had - aldus de 01 jafrikaanse autoriteiten - de keuze :cln Zuid-Afrika te blijven of het land weer te verlaten. De dichter, die onder meer de ook in Zuid-Afrika zeer beken de poëzie-bundels „Die ysterkoei moet sweet", „Die huis van die dowe". „Lo tus" en „Voetskrifpubliceerde, steun de als blanke de verboden organisatie „African National Congress" (ANC) en uiteindelijk kort voor zijn vertrek op kwam in 1975 als lid van een geheimzin- het vliegveld Jan Smuts gearresteerd, nige groep, die zich Okhela-Atlas noem- Hij werd daarna op grond van de Zuid- de met een vals paspoort naar Zuid- afrikaanse wetten tegen het terrorisme Afrika. Hij werd ervan beschuldigd een en de onderdrukking van het commu- HtGINA 2 'akJ -r ^blje vervuiling van de grond in het stad- w! Tholen is veel omvangrijker dan tot .u toe werd aangenomen. Bij het af- van de giftige grond is gebleken iog verschillende terreinen irontreinigd zijn. «irè Miater weg trder rsv laatssecretaris Van Houwelingen an defensie verwacht op korte ter- lijn een besluit over een Portugese pdrachl voor Rijn-Schelde-Verolme Sn Houwelingen acht het niet wense- )k dat grote ondernemingen alhanke- jk zijn van defensie-opdrachten nti-cnsis-actw lp-. fe Europese Commissie moet snel een rl ïntal nieuwe acties voorbereiden te- '!l ïn de groeiende werkloosheid. Hel ni5ór 1 april beslissen over de instelling beln een volledig vrije interne Europe- markt vormt een onderdeel van de tonnen van de regeringsleiders van tien EG-lidstaten MADRID AFP/DPA) - De als leider van de Spaanse terroristenorganisatie Grapo beschouwde Juan Martin Luna is zondag als gevolg van een vuurwis- seling met de politie bij Barcelona om gekomen. De politie was hem al dagen op het spoor. Toen men hem wilde aanhouden begon hij te schieten met zijn pistool. Luna raakte gewond doordat de politie terugschoot en overleed op weg naar het ziekenhuis. Grapo staat voor, groepen van het anti fascistische verzet van 1 oktober'. De wegens moord op een officier en an dere delicten tot een gevangenisstraf van in totaal 40 jaar veroordeelde Mar tin Luna was de laatste van de vijf Gra- po-leden. die zich nog op vrije voeten bevond nadat zij driejaar geleden uit de gevangenis Zamora waren ontsnapt. De andere vier zijn of opnieuw opge pakt of in vuurgevechten omgekomen. GENEVE (UPI) - Nederland bezet na Japan, Zwitserland, de Verenigde Staten en West-Duitsland wat „industrieel mededingingsvermogen" betreft de vijfde plaats op de wereldranglij t. Dat blijkt uit een onderzoek dat het Eu ropean Management Forum, een onaf hankelijke stichting van het bedrijfsle ven in Geneve, heeft verricht. Vorig jaar stond Nederland nog op de zevende plaats. De twee laatste plaatsen op de lijst van 22 landen zijn gereserveerd voor Griekenland en Portugal. Ook wat betreft het vertrouwen van het bedrijfsleven om te investeren ligt Ne derland goed. Vorig jaar stond het nog tiende, nu staat het zevende op de twee de ranglijst. Hier staan Japan. Zwitser land, de VS en West-Duitsland even eens op de eerste vier plaatsen, gevolgd door Zweden en Denemarken. Evenals op de „concurrentielijst" nemen Grie kenland en Portugal hier de laatste twee plaatsen in. European Management Forum han teert bij het bepalen van de volgorde 245 criteria, waarvan er 187 zijn ont leend aan statistieken van internatio nale instellingen als de Wereldbank. De resterende 58 zijn gebaseerd op de „subjectieve beoordeling" door voor aanstaande bedrijfsdirecteuren en economen. De Verenigde Staten zou den op beide lijsten op de eerste plaats zijn gekomen, maar zij scoorden laag bij begrippen als het aandeel van de buitenlandse handel in het bruto na tionaal produkt en sociale problemen als grote criminaliteit. nisme veroordeeld omdat hij de doel einden van de verboden ANC had ge steund. De dichter reisde na zijn vrijla ting naar Grahams town, waar zijn ern stig zieke vader leeft. Breytenbach vertrok vervolgens naar Parijs, waar uit regeringskringen werd „gelekt" dat Parijs de hand in zijn vrijlating zou hebben gehad. In Zuidafrikaanse literaire kringen is de vreugde over zijn vrijlating zeer groot. De advocaat Johan Kriegler, die Brey tenbach in 1975 verdedigde, was volko men verrast over de onverwachte vrij lating. „Ik beschouw dit als een be langrijke dag voor Zuid-Afrika". De aanwezige journalisten verlieten nog vrijdagnacht motel Nuland. DEN HAAG (ANP) - De ontvoerder(s) van de 51-jarige mevrouw Van der Valk uit Nuland hebben dit weekeinde voor een unicum in de Nederlandse journalistiek gezorgd nu de pers mede op verzoek van de familie Van der Valk gehoor heeft gegeven aan de eis dat zij het motel in Nuland en de onmiddellijke omgeving daarvan diende te verlaten. Precies een week nadat mevrouw Van der Valk in de nacht van vrijdag op za terdag verdween, kreeg de familie afge lopen vrijdagnacht zoals gemeld de eis dat politie en pers het veld zouden rui men en dat noch politie noch de familie verder nog mededelingen over de zaak naar buiten zou brengen. De op dat mo ment ongeveer twaalf journalisten en fotografen in motel Nuland hebben, al dan niet na raadpleging van hun hoofd redacties. eensgezind besloten te zwichten voor de eis. teneinde het leven van mevrouw Van der Valk niet onno dig extra in gevaar te brengen. Ook de politie heeft na een dwingend verzoek van de familie besloten alle nieuws voorziening over de zaak op te schor ten. Zowel politie als pers gaan er van uit Kind begint artsenstudie MOSKOU iAFPi - Kostia Slavin is een Sowjetrussisch wonderkind. Hij is toegelaten tot de geneeskun dige faculteit van Azerbeidsjan in Centraal-Azië, nadat hij op 12-jari- ge leeftijd met lof zijn middelbare studie had afgesloten. Hein Vergeer (foto) heeft zich op het kunstijs van Assen aangediend als een nieuw schaatstalent. Achter Hil- bert van der Duim en Frits Schalij werd hij derde bij de allrounders in de interland tegen de Zweden. Zonder al te overmatige inspanningen werd het voor de Neder landers een record-overwinning. De 21-jarige Vergeer reed het meest aanvallend van alle Nederlanders. Coach Henk Boer: „Zijn piek moet nog komen en hij rijdt straks de 500 meter gegarandeerd onderin de 38 seconden". Overigens was Hilbert van der Duim in As sen veruit de sterkste. Pagina 10. Johan Cruijff zorgde in de thuiswedstrijd van Ajai tegen Helmond Sport opnieuw vooreen speciale attractie. De grootmeester mocht een penalty nemen, knalde de bal niet hard in een hoek, maar tikte opzij naar de toelopen de Jesper Olsen. die op zijn beurt de bal weer voor de voeten van Cruijff legde. Scoren in een leeg doel was toen geen probleem meer. Pagina 9 f 1RIJS - De Franse regering is van plan de opmars van pomoshows en hamöur- bare orde'. Evenals gewone theaters moeten dergelijke ondernemingen toestem- ■yestaurants in Parijs tegen te gaan met een strikte toepassing van de regels, ming hebben van het ministerie van cultuur. heeft de minister van binnenlandse zaken laten roeten in antwoord op een Wat de hamburgerrestaurants betreft deelde de minister mee, dat deze voortaan icht van een afgevaardigde uit het centrum van de hoofdstad. op hygiënisch gebied aan dezelfde voorwaarden zullen moeten voldoen als andere Agens de bewindsman zijn al verscheidene aanvragen voor een vergunning eethuizen. Het zonder meer verbieden van dit soort gelegenheden is met mogelijk, fr het openen van een sekstheater afgewezen wegens 'verstoring van de open- aldus de bewindsman. Bewolkt Kalf tot zwaar bewolkt en voorname lijk in het zuiden van het land plaatse lijk regen. Middagtemperatuur onge veer 5 graden Matige wind uit uiteen- kopende richtingen 25e jaargang no. 285 laandag 6 december 1982 dat in dit qeval de veiligheid en het le ven van mevrouw Van der Valk op weegt tegen de persvrijheid en het recht informatie te vergaren. De politie heeft zich na de eis van de ontvoerdens) uit het motel en de directe omgeving ervan onmiddellijk teruggetrokken. Schoonzoon Van den Nieuwenhuyzen die tot en met vrijdagavond optrad als woordvoerder van de familie liet zon dagavond weten dat de familie van harte hoopt dat de media nu ook daad werkelijk niet meer over de ontvoe ring berichten en zo het leven van me vrouw Van der Valk niet extra in ge vaar zullen brengen. BONN - De Beierse minister-president en CSU-chef F ranz Josef Strauss zal bij de komende bondsdagverkiezingen, die naar alle waarschijnlijkheid op 6 maart worden gehouden, lijsttrekker van zijn partij zijn. Dat heeft Strauss op het zogenaamde kleine partijcongres van de CSU in Neu- burg aan de Donau bekendgemaakt. De voltallige CSU-leiding was van me ning dat de ..beste man". Strauss dus. als nummer één bij de verkiezingen moet fungeren- De CSU-voorzitter liet open of hij ook streeft naar een minis terspost in Bonn voor het geval de CDU-CSU weer regeringsverantwoor delijkheid krijgt. Het lijkt erop dat de grondwettelijke weg naar nieuwe verkiezingen wordt geëffend via het stellen van de vertrou wenskwestie door bondskanselier Hel mut Kohl. Naar verluidt zou hij het voorstel daartoe op 14 december indie nen zodat de Bondsdag dan op 27 de cember een uitspraak kan doen. Kohl moet er voor zorgen dat hij het vertrou wen van het parlement bewust ..ver liest". De uit CDU-CSU en FDP be staande meerderheid, die Kohl op 1 ok tober als opvolger van Helmut Schmidt koos. mag dan in ieder geval niet voor hem stemmen Zij moet nee zeggen of zich van stemming onthouden. Als Kohl op deze manier het vertrou wen niet heeft gekregen, dient hij het Westduitse staatshoofd Karl Carstens te vragen het parlement te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrij ven voor de zesde maart. Dat Carstens dit „spel" mee zal spelen geldt als waarschijnlijk, maar zeker is het niet. DEN HAAG - „De overheid is aan het eind van het latijn. We hebben de kast voor wat betreft de financiën leegge ruimd". Dat zei minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid zaterdagmiddag na afloop van het overleg met de vakbeweging en werk gevers. Daarmee gaf hij aan dat de door de vakcentrales ingediende plan nen niet haalbaar zijn omdat ze de schatkist ruim een miljard gulden gaan kosten. De kabinetsdelegatie sprak dan ook het onaanvaardbaar uit Als reactie hierop kondigden de vakcentrales aan dat ze de regeringsfracties in het parle ment onder druk zullen gaan zetten Minister De Koning merkte op dat er geen instrumenten meer aanwezig zijn om het inkomensbeeld bij te stellen Volgens zijn collega Ruding van finan ciën zal het kabinet er alles aan doen om het komende jaar de inkomens van de de echte minima er zo weinig moge lijk op achteruit te laten gaan. De vakbeweging maakte het kabinet duidelijk dat met de door FNV. CNV en MHP ingediende voorstellen de zwaar ste schouders de zwaarste lasten zou den dragen. Het kabinet echter wees er op dat slechts 100.000 mensen een inko men hebben van meer dan f 120.000 per jaar en dat slechts 15 procent van hen werknemers zijn. De rest bestaat uit zelfstandigen, directeuren van NV's en vrije-beroepsbeoefenaren De werkgevers noemden het teleurstel lend dat de discussie hoofdzakelijk ging over de verandering van het inkomens beeld. Centraal dient volgens de werk gevers te staan dat de winstpositie van de bedrijven wordt verbeterd. Het kabi net heeft voor het volgend jaar voor de bedrijven een lastenverlichting aange kondigd van een miljard gulden. „Het wordt hoog tijd dat het kabinet nu met voorstellen komt voor de verdeling van dat geld", zei VNO-voorzitter mr Chris van Veen. Echte minima Onder druk van de middenstandsorga nisaties hebben de werkgevers de uit betaling van de per 1 juli bevroren 1,85 procent voor de minima op 1 januari afgewezen. „Dat legt een te zw are druk op de kleine ondernemingen. Een der gelijke operatie betekent geen herstel voor die bedrijven", zei Van Veen. Minister Rudmg van financien beklem toonde dat het kabinet er alles aan zal doen om het koopkrachtbeeld aan de onderkant" flink bij testellen ..Bij de echte minima zal een aanzienlijke ver betering plaatsvinden. Het grote pro bleem van het kabinet is het financie ringstekort. We moeten in het beleid een structuur blijven houden die aan vaardbaar is", zei Ruding FNV-voorzitter Wim Kok beklemtoon de dat het hem gaat om een ander maar dan maatschappelijk aanvaardbaar in komensbeleid ..Het kabinet wil de laagstbetaalden wel enigermate helpen maar boven de f 120 000 gebeurt onvol doende CNV-voozitter Van der Meu- len zei dat tijdens de cao-onderhande lingen wel zal blijken dat de laagstbe taalden niet zullen slikken dat zij het meeste zullen moeten inleveren terwijl de topinkomens worden gespaard. ..Daardoor krijg ik grote problemen met mijn leden", verwachtte hij Het kabinet heeft voorafgaande aan het overleg laten welen de koopkrachtver mindering van de minima, nu nog 4,5 procent, met 2 procent te willen terug brengen. Daarbij wordt er voorts van uitgegaan dat de hoogste inkomens 1 procent in koopkracht achteruit zullen gaan Deze week zullen de plannen van de vijf betrokken ministers aan het kabi net worden voorgelegd, waarna een keuze wordt gemaakt. Daarbij zullen volgens de bewindslieden die aan de bespreking met vakbewegingen werk gevers deelnamen, zeker ook de plan nen van de sociale partners worden meegenomen. teuws uit Zeeland: 2 en 5 finnen- en buitenland: 3 ™radio en televisie: 7 iefjort: 9,10,11,12,13 en 14 president Luis Al ge omarmde Ronald Rea- zü in San José een verdrag ondertekend. Reagan sprak vijfdaags bliksembezoek in Midden-Amerika van een ver van de situatie op het gebied in El Salvador

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1