'alingvissers opnieuw bntra het ministerie Commissie: Hulst in theaterbureau Patiëntenvereniging: nog niet serieus g Vragen in kamer oyer Grevelingen Antiek transport PZC/ HORSING VISPLAN GEVRAAGD KANTTEKENINGEN BIJ NOTITIE Weinig mogelijkheden voor opvang kleine kinderen in Middelburg M3 3 DECEMBER 1982 provincie i Van onze Haagse redacteur) JAAG - De palingvissers en de directie visserijen van het ministerie van landbouw en ij moeten zo ongeveer op voet van oorlog met elkaar leven. Inzet, ieder keer weer: de oesters ^eden van Vervoex uit Yerseke met enige regelmaat, daarbij gedekt door de noodzakelijke iningen van het ministerie, uit het Grevelingenbekken mogen opvissen. De uitgangspositie taalvissers uit Bruinisse, aangevoerd door H. Schot, is eveneens iedere keer dezelfde: het en van oesters maakt aal aan het schrikken en betekent op die manier een schadepost. lag stonden de vissers, verte- :digd door mr Vies van het ad- kantoor Den Hollander, op- Dor de Raad van State in Den eze keer vroegen zij aan staats- p Boukema schorsing van het lecente verleden vastgestelde dat impliciet aangeeft waar op gevist mag worden Schorsing Verzocht van de door landbouw »n ontheffing van het korver- ;ar dat verzoek werd ingetrok- Igezien de ontheffingsregeling 1 ipt is komen te vervallen. Wel ten de vissers schorsing van het waarmee minister Braks van r w besloot dat een kor-onthef- >r de Grevelingen überhaupt ir nodig is, maar die zaak kwam lag inhoudelijk nog niet aan de I Jjd voordat écht op de inhoud jzaak werd ingegaan, werd Juri- bakkeleid over de vraag of het via een officiële bechikking is leid, en wanneer Zo'n beschik- et er zijn aangezien anders een ip de Raad van State niet moge- finge tijd ook bleef onduidelijk het visplan was vastgesteld, lingen van het ministerie van iw -ook op de in Zeeland zélf ge- yergaderingen- waren niet al te 5 en avondschool it centralisatie .onderwijs Plannen voor bezuinigingen dag avondonderwijs kunnen it vermindering van het aantal I in Zeeland waar thans les egeven. Te verwachten is dat mi van onderwijs dan alleen ''"even wordt in Vlissingen en ;™en. Dependances in Middel bos, Zierikzee. Hulst en Oost- llen dan worden opgedoekt, ginder valt op te maken uit een b door de Gocse vestiging van ®wse dag/avondscholengemeen- de gemeenteraden op Noord- ■i'Beveland is verzonden. Jj-ef wordt melding gemaakt van ;2l tekeningenactie die landelijk schaal gevoerd wordt in het Jidonderwijs. De Zeeuwse dag gjholengemeenschap doet daar bje aan mee. Opgemerkt wordt dreigende cnetralisatie in de Itigingen te Vlissingen en Ter- Dnder meer betekent dat het jdonderwijs voor velen in de e onbereikbaar wordt. De me ts van de Goese vestiging stel- In de huidige situatie de dag/ ^ïolengemeenschap al uiterst ar is en niet in staat is om welke ing dan ook op te vangen. Op Jandse gemeenteraden wordt ep gedaan zich in te zetten voor van deze onderwijsvorm in de t ye bezwaren tegen mogelijke latie van onderwijsmogelijkhe den de bezwaren zich vooral op jidal de bezuinigingsmaatrege- Jlantal deelnemers aan de scho- volwassenen beperkt zoals: fing van de cursusgelden met irocent. R meer toekennen van leraar- cpressievakken sperken van de leraarlessen roeren van een kostendekkend jeld. weken .rijden onder ^ed alcohol iAG - Het gerechtshof in Den (ft het vonnis bevestigd dat de urgse politierechter de 40-ja- e B. uit het Belgische De Klin- pgelegd wegens het onder in sturen van een auto: twee we- ingenisstraf en een jaar intrek- i het rijbewijs. drag van De B. had in de Brou- lat in Hulst de aandacht van de (trokken De bloedproef bracht lolpromillage aan het licht van i als zeer hoog wordt aange- (oewel de Belg nog niet eerder «jdergelijk feit was veroordeeld. V lof het toch volkomen eens met die de politierechter hem had 1 Ook de procureur-generaal lestiging van het vonnis ge- wringen bij leidscontroles N - De rijkspohtie groep Tho- 9 I in samenwerking met de ver- »p Middelburg donderdagoch- n snelheidscontrole Er werd .00 en 13.00 uur in diverse plaat iet eiland gecontroleerd Op de ig te Tholen waar een maxi- ïlheid geldt van 50 kilometer |gen bekeuringen. De hoogste (was 97 kilometer. Verder op de gtsedijk onder Poortvliet, waar Heter gereden mag worden irden tien personen bekeurd, lentien kilometer was daar de femeten snelheid In de Stoof- j Poortvliet, de bebouwde kom Jlometer. reden twee personen en werden bekeurd Eén ervan ■kilometer duidelijk. Tot ongenoegen van mr vies kwam landbouw-woordvoerder mr Van der Zijden nu pas met de verslagen van de diverse vergaderingen, verslagen waarin werd vastgesteld dat het vis plan op 19 november zou zijn vastge steld. na overleg met de betrokken aal vissers. zonder dat die overigens ak koord zijn gegaan. Van belang bij deze zaak is waar er ge- Professor N. Bom voor Natuurkundig Gezelschap MIDDELBURG - Voor het Natuurkun dig Gezelschap spreek woensdag 8 de cember prof dr ir N. Bom van de Rotter damse Erasmusumversiteit over het thema 'Diagnostische Ultrageluids technieken De lezing wordt gehouden in gebouw De Schakel aan Bachten- steene in Middelburg en begint om 20.00 uur vist wordt: op de harde bodem, waar de aal niet overwinterd, is dat niet zo'n punt voor de aalvissers. Op de slappe en zachte bodem echter wél. want daar zit die aal, is hun stelling. Er is nu een on derzoek aan de gang om te bekijken of er door het korren waarbij de netten over de bodem slepen, schade ontstaat, maar dat zal voorlopig nog met zijn af gerond. Probleem voor de aalvisscrs is dat daadwerkelijke schade nu moeilijk is aan te tonen, hoewel hun stelling is dat de directie domeinen -'eigenaar' van de rechten in de Grevelingen- het ont staan van schade impliciet heeft toege geven door éénmaal schadevegoeding uit te keren. Volgens mr Vies is er geen noodzaak meer om nu nog oesters op te vissen: het 'quotum van 1.5 miljoen consump tie-oesters. dat Vervoex voor het op peil houden van de export nodig zou heb ben, is inmiddels al opgevist, aldus mr Vies Het leek hem dan ook redelijk om niet met dat opvissen door te gaan, nu en het quotum is gehaald, én er zulke conflicterende belangen liggen Pas als het genoemde onderzoek voltooid is kan opnieuw ee belangenafweging wor den gemaakt Mr Van der Zijden ging niet al te diep op alle opmerkingen van mr Vies in. Wel stelde hij dat tot nu toe met onomstote lijk is aangetoond dat er schade ont staat door het opkorren van oesters. Zijn stelling overigens is dat de mensen uit Bru bij de Raad van State aan het verkeerde adres zijn omdat het visplan geen 'Arob-beschiking' is maar slechts voortvloeit uit een privaatrechtelijke overeenkomst tussen de dienst der do meinen en Vervoex De administratieve rechtspraak overheidsbeschikkingen zou in dit verband met van toepassing zijn. Hij stelde dat met de belangen van de vissers voldoende rekening is gehou den. Mr Boukema doet op korte termijn, wellicht vandaag -vrijdag- uitspraak in deze zaak. Dan zal hij ook duidelijk maken of de vissers op grond van de wet-Arob tegen de beslissing van mi nister Braks om het korverbod-ontLef- fïngensysteem voor de Grevelingen te schrappen bij de Raad van State in be roep kunnen gaan. Van onze Haagse redacteuri DEN HAAG - De Tweede-Kamerleden Kversdijk (CDA) en Van Rossum (SGP) vragen zich af of minister Braks van landbouw en visserij definitief heeft geko zen voor een zoute Grevelingen. Zij leiden dit af uit het besluit van de bewinds man om liet opkorren van oesters uit de Grevelingen niet langer meer te verbie den en het bij dat verbod horende systeem van ontheffingen af te schaffen. In vragen aan Braks wijzen zij op de belangen van de aalvissers, die zeer ongeluk kig zijn met het besluit van de minister. Zij vragen hem bijvoorbeeld of hij een schadevergoedingsregeling heeft ontwor pen voor die aalvissers, nu er géén korverbod meer geldt voor de gronden waann de aal overwintert. Bovendien willen de Tweede-Kamerleden weten of er onder het ministerie een dienst is die de belangen van de beroepsvissers - voornamelijk uit Bruinisse - behartigt. Daar komt voor hun bij dat nu de dienst de domeinen het oestervisrecht kan verhuren - een privaatrechtelijke overeenkomst - de minister helemaal niet meer betrokken raakt bij een belangenafweging over de vraag of andere dan oestervissers wellicht grote schade lijden. Eversdijk en Van Rossum willen to slot weten of het mosselkorverbod nog steeds van kracht is, nu dat voor de oesters is ingetrokken Muziekgroepen in jeugdsoos 'Walk-inn' VLISSINGEN - In de Vlissingse jeugd soos 'Walk-inn' wordt vrijdagavond 10 december een dubbel-concert gegeven, dat omstreeks half negen aanvangt. Dan treedt in dc eerste plaats de Kou- dekerkse band 'Sour Mash' voor het voetlicht, waarvan het repertoire kan worden omschreven als strakke rock. Dc groep speelt eigen nummers en covers van onder anderen Rory Gal lagher. De band bestaat uit 'Balantine' Verhey, VV'ilco de Schipper en David van der Tol. Hierna treedt Missile' op. welke groep hoofdzakelijk eigen nummers speelt, af gewisseld met covers van Led Zeppelin en de Who De band wordt gevormd door Knud van Doorn (gitaar). Otis La- fort (bas). Barrie 't Gilde idrums) en Radjah Bona (zang). Zaterdag 11 december is de rockgroep 'New Destination' in 'Walk-inn' te be luisteren. Dit concert begint om 20.00 uur. Door dit optreden in 'Walk-inn' is het jongerencentrum 'Het Visserskwar tier' van Y outh for Chnst zaterdag 4 de cember gesloten. VLISSINGEN - Donderdagmorgen arriveerde een wat ongewoon autotransport met de Olau Line in Vlissin gen. De Londcnse firma's Frank Dale and Stepsons, ge specialiseerd in Rolls Royces en Bentley's, cn Paradise Cars, gespecialiseerd in sportwagens, hadden twaalf auto's in bouw jaar variërend van 1927 tot 1973, bijeen gebracht die vanuit Vlissingen werden vervoerd naar Essen in Duitsland. Daar zullen de wagens deel uit maken van een grote show in de Esser Grugahalle. Ook Zeeland is op deze tentoonstelling van bijzondere auto's vertegenwoor digd. De heer N. B. G Oosterhuis uit Axel vertrekt van daag, vrijdag, met een uit 1947 daterende Rolls Royce naar Essen. Twee Bentley's van de heer Oosterhuis zijn bedrijf is gespecialiseerd in Rolls Royces en Bentley's gingen hem donderdag per trailer vooraf. De heer Oosterhuis, internationaal jurylid van de stich ting Internationale Historische Automobielen, zal in Duitsland zitting nemen in de jury die het mooiste exem plaar van de ruim 1500 aanwezige auto's moet aanwij zen. Op de tentoonstelling, die duurt van zaterdag 4 tot en met zondag 5 december, zullen ook auto's van be roemde personen te zien zijn. HULST - De Hulster welzijnscommissie wil dat de gemeente aansluiting zoekt bij het intergemeentelijke theaterbureau Zeeland, dat - nu de stichting cultuur spreiding Zeeland terziele is - in de toekomst zal gaan zorgen voor de 'inkoop' van professionele theaterprogramma's en andere professionele podiumkosten. De commissie hechtte donderdagavond goedkeuring aan de notitie van de com missie ad hoc, die zich de afgelopen maanden over onder meer de problematiek van het wegvallen van de SCZ heeft gebogen. De commissieleden plaatsten wel enkele kanttekeningen bij de notitie, waarin de voorkeur voor het intergemeen telijke theaterbureau wordt uitgesproken. Het theaterbureau Zeeland is een ini- reau. dat gezien moet worden als een tiatief van de gemeenten Vlissingen, Middelburg, Goes en Zierikzee Het bu- OOSTBURG - Een patiëntenvereni ging die in haar ruim anderhalfjarig bestaan ongeveer zestig leden heeft, dat is niet overweldigend. Terje Hoyset geeft het volmondig toe, als ook Hannes dc Vries, twee bestuurs leden van de 'Patiëntenvereniging West-Zeeuwsch-Vlaanderen'. Hoe dat komt? „Mensen moeten eerst doodziek worden, of iets meege maakt hebben in hun omgeving, voordat ze lid worden", zegt Hoyset, nog moe en getekend van een half doorwaakte nacht, stand-by als in ternist aan het Sint-Antoniuszie- kenhuis in Oostburg. „En daar ligt eiqenlijk ook ons streven. Een pro ces van bewustwording op gang brengen bij de mensen, een geza menlijke kracht van een groep tegen het systeem van de gezondheids zorg. Want men is er nog steeds erg bang voor. De patiëntenvereniging wordt vaak gezien als een soort buf fer. Het vangt de klap op, die de kla gers anders op hun eigen hoofd had den verwacht". Nou walt het met die klappen wel mee. want de patiëntenvereniging zoekt het in het onderlinge overleg, het 'harmoniemode'. Met redelijke resultaten, onderstreept Hoyset, „We gaan ervan uit dat iedereen in de gezondheidszorg goede bedoelingen heeft. Z n best doet Vanaf het begin hebben we gekozen voor de vriende lijke aanpak. Maar dal wil niet zeg gen dat we niet hard kunnen optre den als het moet Dat is gelukkig maai- zelden nodiq. Soms moeten er gesprekken worden afgedwongen Achteraf is iedereen dan blij dat het aan een ronde tafel is geregeld. De Vries: „Sinds het ontstaan van de vereniging hebben we ruim 120 klachten, brieven en suggesties afge handeld Die hebben niet alleen be trekking op het ziekenhuis. Integen deel. Hooguit tien klachten sloegen op iets in het Sint-Antomus De rest komt uit de maatschappelijke dienstverlening, het Rode Kruis, huisartsen, noem maar op. Vnjwel al le klachten worden 'afgehandeld', dus geregeld. Dat heeft tot nu toe al veel resultaten gehad". „Maar", vult Hoyset aan. „misschien weten de mensen dat niet. want we hangen het niet aan de qrote klok. De wijze van bloeciprikken bijvoorbeeld, de wachttijden bij sommige artsen, bepaalde procedures, allemaal aan gepast" Vorige week werd in een bestuursver gadering de werkwijze van de patiën tenvereniging onder de loep geno men Er was één grote frustratie na anderhalfjaar werk wordt de patién- tenvereniqing nog steeds niet voor vol aangezien door het bestuur van het Sint-Antioniusziekenhuis. De contacten met de ziekenhuisbe stuurders verlopen stroef „Ons wordt qevraagd hoeveel leden we hebben, namens wie we praten en of we wel ingeschreven staan by de Ka mer van Koophandel zegt Hoyset. met een ondertoon van teleurstelling in zijn vriendelijk-zachte stemgeluid. „Ze vinden dat wij ons eerst maar eens moeten waarmaken. Maar dat is moeilijk als je niet helemaal serieus wordt genomen" Economisch directeur A. Vogels van het ziekenhuis wordt door De Vries cn Hoyset omschreven als een 'wat bruuske' man. die zakelijk eu kort met mensen communiceert. En ook al heeft de patiëntenvereniging in de ogen van De Vries en Hoyset al heel wat bereikt, die afhoudende reacties van het bestuur zijn niet erg stimulerend. Vooral als het gaat om bestuurlijke zaken heeft de patiëntenvereniging al meermalen aan het kortste eindje getrokken of werd volstrekt gene geerd Zoals bij de discussies over de fusering van de Zeeuws-Vlaamse zie kenhuizen. vastgeleqd in het 'con cept-beredeneerd plan Tot twee keer toe vroeg de patièntenvereni- qing om een concept bij het bestuur, maar dat reageerde niet eens op de aanvraaq. Zodat de patiëntenvereni ging maar op eigen houtje een con cept-plan heeft opgescharreld en nu werkt aan een officiële reactie Onge vraagd. Een belangrijk punt van kri tiek zal ongetwijfeld het ontbreken van een patiënten vertegenwoordiger In het nieuwe overkoepelende stich tingsbestuur zijn Want ook in de nieuwe opzet van de ziekenhuisfusie is er geen plaats voor een patienten- vertegenwoordiger in het hoogste or gaan „Terwijl", zegt Hoyset, „we in feite toch allemaal gebruikers, po tentiële patiënten zijn". Hoyset vermoedt, dat een lid van de patiëntenvereniging intussen mis schien al wel in het bezit is van het 'concept-beredeneerd plan' Maar de inspraakronde die daaraan is gekop peld loopt tot 29 november, en is dus alweer afgelopen De Vries: „In het huidige plan staat niets van inspraak van patiënten" En Hoyset vult aan: „Dat is een be langrijke grief voor ons Het is van belang dat daar verandering in komt Maar", voegt hij eraan toe, „eerlijk gezegd heb ik met de indruk dat het bestuur er afwijzend tegenover staat. Ze vinden alleen dat we een volwaar dige gesprekspartner moeten zyn. En zover is het nog niet. vinden ze Eerlijk gezegd kan ik me dat wel ving" De Vries vult aan: „Maar wie legt de meetlat aan? Wie bepaalt of wij een volwaardige gesprekspartner zijn? Dat doet het ziekenhuisbe stuur'" „Dat bestuur wil zakelijk en positief- kritisch benaderd worden zegt Hoyset En vervolgens geeft hij toe dat het bestuur een dergelijke hou ding niet aan de dag legt in de con tacten met de patiëntenvereniging Om de contacten met de West- Zeeuws-Vlaamse samenleving te ver stevigen wil de patiëntenvereniging het volgend jaar meer naar buiten treden „We gaan niet elke keer met verklaringen naar buiten", zegt De Vries. „Klachten worden vertrouwe lijk behandeld Dat is feitelijk een sterk punt. want mensen weten dat ze anoniem kunnen blijven. Maar we willen meer activiteiten gaan ont plooien. in de informatieve sfeer Vol gend jaar willen we drie of vier the ma-bijeenkomsten organiseren met deskundigen erbij Een avond over hartinfarcten, de behandeling en be geleiding van hartpatiënten, een in formatieavond over blessures in de sport en op het werk, dat soort din gen. De keuze van onderwerpen wordt gericht op de patiënten zelf De activiteiten zijn nu nog meer toege spitst op de interne structuren van de gezondheidszorg" Hannes de Vries <rechts> en Terje Hoyset afgeslankt SCZ, kan 1 januari begin nen. Als Hulst als vijfde aansluit zullen de kosten voor dit bureau 76 cent per jaar per inwoner bedragen. Voor Hulst zal dat neerkomen op ongeveer 14.000 gulden B en w willen voor professione le podiumkunsten niet meer geven van 56 000 gulden, het bedrag dat in '82 ook voor de SCZ was uitgetrokken. Aange zien het theaterbureau duurder zal zijn, blijft er in de toekomst minder geld over voor de evenementen zelf. Het theater- bureau zal hoogstwaarschijnlijk het zo genaamde 'BTW-vrijdonv van de SCZ kunnen overnemen Het commissielid O Kips stelde even wel dat die btw-vnjdagom een voor waarde moet zijn voor deelname door Hulst aan het bureau. Hij vond ook dat het maar een dure aangelegenheid is. „Heeft die commissie ad hoe echt niets anders kunnen vinden", vroeg Kips zich af. A. van der Kelen uitte de angst dat de betere voorstellingen weer alle maal aan de 'overkant' terecht zullen komen. „Net als met de SCZ vroeger." Adviseur C van Leuven was ontevre den over de notitie. Hij vond het zeer storend dat uitsluitend op de financiee- technische aspecten was ingesprongen „Er wordt helemaal niet ingegaan op de achterliggende gedachte, waarom de gemeente een cultureel pakket wil aan bieden. de ideèle verantwoording, spreiding, aard van de activiteiten. De nota is in uitwerking onvolledig, een stuk magerder dan verwacht." Wethouder E. N. J. H. de Rechter, die de commissie voorzat, antwoorde dat de commissie ad hoe zeer veel tijd heeft besteed aan het veilig stellen van het al lopende theaterseizoen '82-'83. Hij stelde dat het zoeken naar de mogelijk heden de professionele podiumkun sten voort te zetten niet de enige taak van de commissie ad hoc is geweest. Films in De Piek in Vlissingen VLISSINGEN - In het jongerencen trum De Piek m Vlissingen wordt don derdagavond 16 december de film 'Theo tegen de rest van de Wereld' ver toond en donderdag 30 december 'De stilte rond Christine M.' Beide voorstel lingen beginnen om 21.00 uur. MIDDELBURG In de politiek wordt het recht op arbeid voor iedereen en de noodzaak van het bevorderen van deeltijdarbeid hardop beleden. In de praktijk wordt er echter te weinig aan gedaan om dit tot uitvoer te brengen door middel van 'voorwaardenscheppend beleid' zoals dat in bestuurlijke kringen heet. Dit is de overtuiging van de Stichting Kinderdagverblijf Kinderdijk in Middelburg en van de ouders die erbij betrokken zijn. Ze vinden dat de Zeeuwse hoofdstad hopeloos tekortschiet waar het gaat om opvangmogelijkheden van kinderen van ouders die een baan hebben of om andere redenen hun kroost overdag ergens willen onderbrengen. Inmiddels is er aan de bel getrokken bij het gemeente- en provinciebestuur zo vertelde Janny Janse-Fioole donderdag tijdens een persgesprek. Zij is directeur van het kinderdagverblijf aan de Kinderdijk „Het gaat ons vooral om de 0- tot anderhalf]angen. Voor deze kinderen is nergens in de stad een opvangmogelijkheid. Maar ook ons kinderdagverblijf (leeftijd an derhalf tot vier jaar i kan in het geheel niet aan de bestaande behoeften voldoen. Mensen die zich nu aanmelden moeten twee jaar wachten, voordat hun kinderen geplaatst kunnen worden" aldus Janny Janse. Volgens haar is het hard nodig dat er in de stad aanvullende accommodatie beschikbaar komt, het liefst een groot huis met een tuin. zodat de kinderen ook buiten kunnen spelen Inmiddels is in de kring van de ouders al het idee geboren om desnoods zelf een huis te huren in het centrum en er een proffessionele leidster aan te stellenJanny J anse vindt echter dat ook de overheid hier de helpende hand toe kan steken, Particulier initiatief Het kinderdag verblijf is indertijd helemaal uit het particulier initiatief voortge komen en werd pas later gesubsidieerd door het ministerie van CRM (nu WVC geheten). Janny Janse en de overige betrokkenen hebben de indruk dat tal van ouders problemen hebben bij het vinden van opvang voor 0- tot zesjarigen maar hoe groot de behoefte is weten ze niet. omdat er van overheidswege nog nooit onderzoek naar gedaan is. De tijdens het persgesprek ook aanwezige ouders vinden dat het buiten de ontbre kende mogelijkheden voor kinderopvang ook aan andere zaken schort. In de binnenstad van Middelburg is volgens hen nauwelijks speelruimte voor kinderen. Wel zijn er de bolwerken rondom het centrum, maar daar kan Je kleintjes niet laten ravotten zonder gevaar te lopen dat ze in de vesten terechtkomen. Een van de aanwezige Ouders: „Neem nou eens de wijk Dauwendaele. Voetbalvelden te over voor oudere jeugd, maar wat is er voor peuters en hun moeders? Tijdens hel gesprek werd benadrukt dat sommige moeders om financiële redenen moeten werken, maar opvang voor de kinderen is er met wanneer het 0- tot anderhal (jarigen betreft „Natuurlijk worden peuters en baby's veel bij familie ondergebracht, dan weer bij die en dan bij een ander. Wordt er iemand ziek dan zit je weer Het zou beter zijn als er een voorziening zou zijn, waarvoor je moest betalen dan kan je namelijk ook eisen stellen" aldus één van de ouders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 7