ONTVOERINGEN de smaak van wateii gemeente met een menselijk gezicht weinig ervaring bij justitie VRIJDAG 3 DECEMBER 1982 k PZC/o pinie en achtergrond 4id (Door Harry Kuiper Ontvoeringen, zoals eind vorige week is overkomen aan mevrouw Van der Valk in het Bra bantse Nuland, komen in Nederland sporadisch voor. Het inzicht bij de justitiële autoritei ten over hoe daarbij het best kan worden gehandeld is dan ook niet bijzonder groot. Woordvoer der W. van Leeuwen van justitie zegt: „Er is iemand van de Centrale recherche- en informatie dienst (CRI) naar 's-Hertogenbosch om informatie te verzamelen en te coördineren en dat is eigenlijk het enige dat vanuit Den Haag kan worden geleverd. Justitie zelf is niet bij deze zaak betrokken". Ontvoeringen zijn misschien al zo oud als de mensheid. Te denken valt aan de Spartaanse Helena uit de Griekse oudheid die door Paris werd ontvoerd. En ofschoon zij hem een kind baarde - sympathie bij de slachtoffers voor vrij- heidsberovers is ook in onze dagen meer dan eens opgemerkt - bad het misdrijf wel de Trojaanse oorlog tot ge volg. Zeer spectaculair was m 1932 de ont voering van het 20 maanden oude zoontje van Charles A. Lindbergh in de VS. Lindbergh had zich wereldfaam verworven met zijn solovlucht in de Spirit of St. Louis van New York naar Parijs in 1927. Op 1 mei 1932 werd zijn baby ontvoerd uit zijn huis in Hope well, New Jersey. Er werd een losgeld betaald van 50.000 dollar, maar toen op 12 mei het kind werd gevonden was het vermoord. Een illegale immigrant, Bruno Haupt- mann die in Duitsland voorwaardelijk was vrijgelaten, werd aangehouden nadat in zijn garage 14.000 dollar zou zijn gevonden - de dollarbiljetten wa ren gemerkt - waarna Hauptmann op 3 april 1936 op de elektrische stoel om het leven werd gebracht. Ontvoeringen hebben zich in Neder land niet dikwijls voorgedaan. De meeste waren in Noord-Brabant. In augustus 1974 werd in Waalre een jong meisje ontvoerd, de dertienjarige Ca- rolien Pessers. Ook hier was afpersing van een losgeld de opzet en deson danks werd het kind vermoord. De ontvoerder kreeg tbr. Gelukkiger was de afloop van de ont voering van de 12-jarige Manon Huij- bregts uit Son, eveneens in Noord-Bra bant, eind vorig jaar. Hoewel de ont voerder een losgeld verlangde van twee miljoen gulden, besefte hij op eens dat hij te ver was gegaan en liet het kind- vrij voordat het losgeld was betaald. Een gelukkige bijkomstigheid was dat Manon zelf de ontvoering vooral als een spannend avontuur had onder gaan; omstandigheden die voor de ontvoerder, de 42-jarige J. H. uit Eind hoven, tot gevolg hadden dat H. (enke le weken geleden) een vrijheidsstraf kreeg opgelegd die gelijk stond aan zijn voorarrest. De meest recente ontvoering is die van afgelopen vrijdagnacht, in Sprank-Ca- pelle bij Waalwijk. Twee mannen ontr voerden een man die in een huis ver diept was in dobbelspel. Het motief is niet duidelijk geworden, de daders zijn (nog) onbekend. In de loop van de nacht werd het slachtoffer vrijgelaten. Was het een grol? Nimmer opgelost en intussen de meest opzienbarende en uiterst serieuze ont voering waarmee Nederland in vele tientallen jaren te maken kreeg, was die van de Amsterdamse miljonair Maup Caransa, eind oktober 1977. Op merkelijk is wat Caransa zelf verklaar de, in de loop van de middag na zijn vrijlating op 2 november. „Wat gevaarlijk is geweest, dat waren de interviews die ik over de radio hoorde en waarin een politieman werd gevraagd of misschien de Rote Armee Fraktion erachter zat. Dat heeft me toen erg benauwd. Ik werd bang dat mijn ontvoerders mij voor zeg 20 mi 1 jocn aan de RAF zouden ver kopen. Ik hoop dat wanneer nog eens een ander zal worden ontvoerd, zulke vragen niet meer worden gesteld". Caransa's ontvoering, in november Mevrouw Van der Valk 1977, heeft 120 uur geduurd en hij wist tevoren dat het eraan kwam. „Ik wist dat me iets zou overkomen. Een ont voering met het oog op yn geld leek mij het meest voor de hand liggende. Twee weken lang was ik achtervolgd. Ze wa ren precies mijn gangen nagegaan en stonden zelfs hier voor mijn huis Ik heb ze ook herkend. Er waren er ten minste twee met hetzelfde postuur als die kerels die ik voor mijn huis zag" Caransa: „Het was die misdadigers, zo mag je zulke kerels toch wel noemen, alleen om geld begonnen. Bij herha ling hebben ze me gezegd dat ze geen politieke bedoelingen hadden Ze wil den het geld alleen maar hebben om er goed van te kunnen leven" Door zich opvallend bloot te geven - hij wilde geen lijfwacht- bracht hij wil lens en wetens een „zoenoffer", zoals hij het noemde. „Ik heb het er zelfs bewust een beetje op aangestuurd. Op het laatst ging ik zonder gezelschap op stap. Toen hebben ze ook toegeslagen. Wat had ik kunnen verwachten als ze plotseling een lijfwacht om me heen hadden gezien? Ik heb twee kleinkin deren. dus wat zou gemakkelijker zijn geweest? Je pikt ze gewoon bij de school weg" Caransa's ontvoerders hadden hem als losgeld 40 miljoen gulden ge noemd. Caransa. niet rijk geworden door altijd toe te geven, deed een te genbod van twee miljoen. Uiteindelijk werden ze het eens op tien miljoen gul den. Maar pas toen de ontvoerders het geld - uitsluitend nieuwe briefjes van duizend-hadden ontvangen, werd Ca ransa bang. „Ze hadden me nu niet meer nodig. Caransa: 'alleen om het geld te doen'. ADVERTENTIE GEEN GEDICHT? DAN MOET UW SURPRISE WEL VAN GOEIE HUIZE KOMEN. JAMIN maar ik was wel getuige. Dat had ze in de verleiding kunnen brengen me om het leven te brengen, ook al zeiden ze bij herhaling dat ze me niets zouden doen. Die angst nam grote vormen aan toen ik (maandagavond) drie pillen moest slikken. Twee daarvan heb ik onder het bed weten te werken en van de derde heb ik de helft buiten mijn mond kunnen houden Daarna heb ik gedaan alsof ik sliep" Aangekomen op het punt waar hij uit de auto werd gezet, het Amsterdamse Zoutkeetsplein, deed hij alsof hij juist wakker werd. Hij begon te roepen: he, waar ben ik. „Want stel dat ze me uit de auto zouden duwen in de veronder stelling dat ik bewusteloos was - ze hadden me in het water kunnen gooi en en ze hadden me in mijn rug kun nen schieten. Maar ze hebben me uit de auto gezet en lieten me verder on gemoeid". Over de identiteit van zijn nimmer ge vonden ontvoerders vertelde Caransa dat hij werd vastgehouden door vier mensen. Al direct na de ontvoering, nog ln de auto, werd hem gevraagd of hij Frans sprak. Drie van de vier spra ken Engels, evenals Caransa. en om trent de vierde vermoedde hij dat het een Nederlander was. „Er was een tv-apparaat in huis en wat via de tv werd gezegd werd in het huis begrepen. Dus moet er een Nederlands gesproken hebben, al heb ik dat zelf niet gehoord." Op een vraag of de an deren misschien uit het Middellandse- Zeegebied kwamen antwoordde Ca ransa „Nou. daar is mij niets van ge bleken Het was hem wel opgevallen dat een kamer in het huis waarin hij gebracht werd - Caransa vermoedde in de Bijl mer - al helemaal op zijn ontvangst was ingericht. Niet alleen was de ka mer met linnen geluiddempend ge maakt. ook waren de ramen zo goed geblindeerd „dat ik echt geen hand voor ogen kon zien. Ik heb zelfs ge dacht dat ik blind geworden was". Overigens kwam het losgeld wel in het Middellandse-Zeegebied voor het eerst boven water. Enkele weken later werden bij een bank in Rome enkele van de gewaarmerkte biljetten aange boden. Dat leidde tot een aanhouding - maar niet tot de opsporing van de ontvoerders. Zij konden evenmin worden opge spoord toen vorig jaar bleek dat de Amsterdamse notaris mevrouw Slis, inmiddels uit haar ambt gezet, een reeks van deze biljetten in bewaring had gehad. In feite zijn al vele van deze biljetten teruggevonden, ook in Am sterdam zelf. De ontvoeringszaak-Caransa, hoe op zienbarend hij ook was, is tot dusver een duistere affaire, hoewel de Am sterdamse recherche het misdrijf nog steeds in onderzoek zegt te hebben. „Justitie heeft een lange arm", her haalt woordvoerder R. Hoornstra een bekende uitspraak. Wordt ereen rela tie vermoed met de zaak van me vrouw Van der Valk? „Daar is op dit moment nog niets van te zeggen", al dus Hoornstra terughoudend. Even gereserveerd is de politie in 's- Hertogenbosch over de aanpak van de ontvoering van mevrouw Van der Valk. Woordvoerder Worm van de rijkspolitie geeft toe dat de kennis van zaken in Nederland voor een zaak als deze niet bijzonder groot is doordat ontvoeringen hier niet vaak voorko men. Bijgevolg gaan de justitiële autoritei ten „in de eerste plaats met grote voor zichtigheid te werk en handelen ver volgens naar bevind van zaken". i ADVERTENTIE) ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ. EN NOG VEEL MEER LEKKERS BIJ JAMIN. JAMIN De Grevelingen. botsende belangen landbouw, visserij, na tuur-milieu, recreatie en waterbeheer. Een knipoog naar de titel van een bekende Nederlandse film lijkt aardig toepasselijk voor een verhaal over het belang van zoet water voor het zuidwesten. Trouwens ook een verwijzing naar Bernard Shaw mag dan niet ontbreken. Hij zei dat zaken die zo natuurlijk en belangrijk zijn als de smaak van goed en puur water, pas gewaardeerd worden als er tekort aan komt of gebrek is. Toepasselijker kan nauwelijks. Want de zuidwestelijke landbouw heeft een ontstellend ge brek aan zoet water. Op zich is dat geen nieuw geluid. Een paar jaar terug hebben wij er in deze rubriek ook al eens opgewezen. Maar het tijdstip dat er definitieve beslissin gen genomen moeten worden, komt nader. De studies die rijkswaterstaat over de toekomstige status van de Grevelingen onderhanden heeft (land bouw. visserij, natuur/milieu, recrea tie, waterbeheer) naderen voltooiing of zijn al af. De discussies dientengevolge laaien bij alle belangengroeperingen weer hoog op 'Zout water is een schaars artikel', die uitspraak kwam ik tegen al neuzend door de omvangrijke stapel paperas sen die mijn dossier vormen over een zoet of zout Grevelingen. Die stelling is afkomstig van milieuzijde: omdat zout water zo schaars is, zou dat een reden temeer zijn om Grevelingen in de toe komst zout te laten. „De Grevelingen heeft een goed ontwikkelde bodemfau na. Je treft er werkelijk interessante vissen en planten aan". Schaarste aan zout water! Het moet zelfs de meest verstokte landrot nog als een ongeloof waardige kreet in de oren klinken. Zout water schaars - terwijl de hele Wester- en Oosterschelde en het Veer- sp Mppr zouter dan brem zijn en de gro te Noordzee dagelijks staat te klotsen tegen alle dijken en duinen. Terwijl bij - na alle Zeeuwse (schier)eilanden om spoeld worden door zilte stromen, zou zout water schaars worden als de be trekkelijk kleine oppervlakte water tussen Schouwen en Flakkee (de Gre velingen) zoet gemaakt zou worden Eén blik op de landkaart van het zuid westen is voldoende om die stelling weg te blazen. onzekerheid „Kiezen vooreen zoete Grevelingen is het zich storten in onzekerheid, om dat je dan afhankelijk bent van het Rijnwater. Je geeft zekerheid op voor onzekerheid". Da's een andere stel ling van milieuzijde. Ook niet zo'n sterke bij nader inzien. Studies van het Instituut voor Cul tuurtechniek en Waterhuishouding IC W) hebben uitgewezen dat er bij een goede wfjze van beheer het hele jaar door zoet water van kwaliteit kan ko men. De Grevelingen (en ook het Zoommeer) kunnen als reservoirs ge bruikt worden waarin peiischomme- lingen heel goed toelaatbaar zijn. In het voorjaar, als er veel water via de Rijn wordt aangevoerd, kan extra wa ter worden ingelaten. Dit kan in de zo mer dan voor vele doeleinden gebruikt worden. Een gelukkig feit daarbij is dat het Rijnwater, lange tijd erg verontreinigd, nu door een serie inter nationale maatregelen en verordenin gen van jaar tot jaar schoner en beter wordt Een echt schaars te-artikel in het zuid westen is zoet water. Tot nu toe is er nog niemand geweest die dit heeft be streden, integendeel. Het zoete water dat in andere delen van Nederland ry- terzake kelijk via de grote rivieren als de Rijn, de Waal, de Maas en de IJssel wordt aangevoerd, ontbreekt helemaal in het zuidwesten. Op enkele plaatsen beschikt men over redelijk zoet grond water maar in de meeste gebieden is dit grondwater niet geschikt voor con sumptie voor mens. dier of plant. We gebruiken erg veel zoet water, zowel privé (huishoudelijk) als voor indus trieel gebruik, als in de landbouw. Om dat we nog steeds meer gaan gebrui ken met z'n allen, is het van veel be lang dat goede en grote zoetwaterre servoirs voorhanden zijn. De land bouw gebruikt veel water - indien ten minste voorradig. En dat is het 'm nu juist. In het zuidwesten kan men geen gebruik maken van zoet water. Het grondwater in sloten en dergelijke is zout of brak. De laatste 10 jaar heeft men in de Nederlandse landbouw ge weldige vorderingen gemaakt met al lerlei verfijnde systemen van berege ning, bevloeiing en bedruppeling van landbouwprodukten en -gronden. Dat heeft ertoe geleid dat er een heel scala aan produkten (vooral op tuinbouwge bied) bijkwam. De mogelijkheden voc een goede en hoogwaardige landbour produktie zijn daardoor enorm toegj® nomen. Maar het zuidwesten blip achter. Allicht, want hier kan op bfjir geen enkele plaats of wijze gebrur worden gemaakt van die beregening systemen die zorgen voor een breder' stroom aan produkten die in optimar: vochtgraad gehouden worden (en d;J vaak een zeer goede kwaliteit te zi( geven). produktiteit |j Berekeningen van landbouwzijde van rijkswaterstaat hebben uitgeujg zen dat in gebieden waar over zo^ water beschikt kan worden, de o|e biengst met vele (tien)tallen proce^ ten Kan worden verhoogd. En het zigi met n.'me de kleine bedrijven dieyi deze manier soelaas geboden worden. g. De traditionele akkerbouw (graajg bieten, aardappelen) vraagt om te gif te oppervlakten om rendabel te zynil kleinere bedrijven - die het merende^, vormen van alle boerderijen in zuidwesten. Juist door hereniging dergelijke met zoet water kan er e^, scala aan mogelijkheden komen vcfo die bedrijven. Vollegrondsgroenten bloembollen zijn daar een paar votjj) beelden van. Maar ook fruitteelt veehouderij profiteren enorm van te mogelijkheid van zoet water. Vergif ting van werkgelegenheid, kleinscT ligheid en verhoging in produktit komsten - dat zijn de sleutelwooi voor de landbouw in het zuidwestfo als er zoet water komt. p Eigenlijk is het gek dat anno 1982 een pleidooi gevoerd moet wordii voor deze zaken. Dagelijks staan ij media bol van het creëren van werk») legenheid; een zoete Grevelingen ge^ een verbetering met een 1.000 arbeiój; plaatsen. Datzelfde geldt tussen haaj» jes ook voor de Markerwaard (day gaat het zelfs om vele duizenden beidsplaatsen). Trouwens, het zoa" IJsselmeer is nu in de ogen van biof! gen en natuur/milieumensen een w|; tergebied van unieke rijkdom en ge\§ rieerdheid. Zodanig zelfs, dat de M* kerwaard niet ingepolderd mag wi| den. Dat op zich zou toch al reden {g noeg zijn om de Grevelingen ook zö,s te maken. mr. Gerard W SmalleganQ ADVERTENTIE ZONDER JAMIN KAN 'T NOOIT ECHT 'N HEERLIJK AVONDJE WORDEN. JAMIN Misschien zag u, enkele weken gele den, iets van het afscheid van pa ter Van Kilsdonk in Amsterdam of hoorde u erover. Een bijeenkomst in de Nieuwe Kerk. waar drommen mensen hem ontmoetten om met een handdruk en een enkel woord uiting te geven aan de dankbaarheid voor wat hij voor hen betekend had. Jarenlang was hij stu dentenpastor in de hoofdstad. Nu vond hij, 65 jaar geworden, de tijd gekomen om met dat werk te stoppen. Zijn af scheid werd een gebeurtenis. Waaraan was dat te danken? Ongetwij feld is hij een heel markante persoon, in geen hokje te passen. Jegens vriend en tegenstander innerlijke afstand in acht nemend, ingegeven door diep respect voor 't eigene van ieder mens, Met z'n kerk lag hij overhoop terwijl hij haar trouw bleef. Met mensen werd hij eigen zonder hen ooit aan te raken. Waaraan die toeloop van ontelbaren te danken? Om het antwoord op die vraag te vin den had u hem jaar na jaar moeten zien gaan langs de huizen en kamers van studenten. Ongedwongen ontmoette hij hen in een café. Maar hij zocht hen, onbekenden doorgaans, ook op waar ze op zichzelf en alleen waren. Niet dat hij dat makkelijk vond Vaak had hij het gevoel in zo'n contact niet voldoende onder woorden te kunnen brengen wat er tussen hen speelde. Dan schreef hij de bezochte daarna een brief. Vluchtige woorden werden duurzaam. Duizenden brieven moeten zo hun weg gevonden hebben Als ondersteuning en uitwer king van de talloze bezoeken Dat moet het geweest zyn wat de Nieu we Kerk bij zijn afscheid zo vol maakte. Voor heel velen had in hem de kerk een menselijk gezicht gekregen. In een sa menleving waarin het vaak zo onmen selijk toegaat: waar structuren en machten, organisatie en reglemente ring toonaangevend zijn en gewone kleine mensen vast lopen op alles wat hen aangepraat en opgedrongen wordt. Als ergens op gewacht wordt (gewacht ja, want men zal er doorgaans met naar op zóek gaan), dan is het op een mens die door je eenzaamheid heenbreekt, op een ménselijk gezicht. huisbezoek Aan pater Van Kilsdonk moest ik den ken toen ik kort geleden een nummer van het tijdschrift 'Praktische Theolo gie' las, gewijd aan pastoraal huisbe zoek, Erg populair is dat onderwerp niet. Wie door de kerk bezocht worden (stel je voor: morgen komt een ouder ling....) schrikken bij de gedachte dat 't wel weer over een regelmatiger kerk gang zal gaan. Anderzijds: wie namens de kerk op bezoek gaat piekert over de vraag hoe hij dat in moet kleden en wanhoopt bij het doornemen van 't adressenbestand waar je nooit door heen komt. Predikanten, pastores heb ben de naam zo druk te zijn met talloze vergaderingen dat ze aan bezoeken niet toekomen, maar misschien ver schuilen ze zich ook wel eens daarach ter omdat ze met dat huisbezoek wat in zitten. Kan je je tijd niet efficiënter aan kringwerk en dergelijke besteden? Daarnaast dan nog aandacht voor ern stige zieken. En je werkweek is al gauw weer vol. Denk niet dat ik daar geen begrip voor heb. Inderdaad is er een heleboel meer dat moet gebeuren. En in een gemeente is soms een verwachtingspatroon dat de pastor zyn theologische vorming af handig dreigt te maken en opslorpt in klussen. Sommige kerkeraden zetten hun predikant m voor wat hun eigen taak is Maar de pastor die zich daarte gen verzet, loopt de kans zich daarmee bewust of onbewust te scharen in de rij van hulpverleners, die op grond van hun specifieke deskundigheid op af roep beschikbaar zijn zij studeerden ervoor en moeten dus efficient en doel matig worden ingezet. Waar genoemd tijdschriftnummer me eens te meer van overtuigde is dat de pastor in die rij niet thuis hoort en dat de gemeente pas een menselijk gezicht knjgt waar de maat staven van efficiente hulpverlening minstens gerelativeerd worden wan neer vanuit de kerk mensen in hun huis en daarmee in het hart van hun leven worden opgezocht, gevraagd én onge vraagd Natuurlijk geeft dat op zich nog geen garantie voor 't menselijk gezicht van de gemeente. Wanneer, zoals vroeger en hier en daar misschien nog wel. bezoek een controlerende functie heeft en al dan niet verkapt bedoelt de vragen van de kerk te ventileren in plaats van de vragen der mensen op te vangen, of wanneer zulk bezoek mm of meer opge drongen wordt ook aan hen die er met van gediend zijn, dan wordt dat mense lijk'gezicht met zichtbaar. Was pater Van Kilsdonk zó te werk gegaan, dan slerimen uit de kerken waren bij zyn afscheid waarschyniyk alleen wat obligate toespraken gehou den (namens de kerkelijke instanties die nu merendeels wegbleveni en zeker waren er met zo velen gekomen om dui delijk te maken, datze een mens op hun weg hadden ontmoet door wie ze zich herkend wisten in wat hen het diepst bezig hield Huisbezoek is slechts zinvol wanneer de vragen en gedachten van de bezochten besproken worden en naar hun zorgen geluisterd wordt Het dicht bij de mensen zijn i inclusief een res pectvolle afstand!) is naast en niet los van de verkondiging wezenlijk voor Christus' kerk. Dat luistert heel nauw en is veel meer een kwestie van instel ling dan van je weetje weten en de woor den kunnen vinden Zeker de gebruike lijke woorden hebben daarbij nauwe lijks enige ont dekkende en daardoor bevrydende betekenis. Het gaat om houden van mensen, niet zoals ze zou den móeten zyn, maar zoals ze in werkelijkheid zyn Ik wil er. eventueel tegen bepaalde ten- denzen m. voor pleiten dat pastores en anderen met regelmaat huisbezoek doen. Zonder ander doel dan om met mensen in gesprek (iets anders dan dis cussie!) te komen. Je komt daar natuur lijk nooit mee klaar. Je moetje ook niet laten opjagen door hen die er kennelijk behoefte aan hebben altijd te klagen 'datje de dominee nooit ziet (die heb ben waarschijnlyk nauwelijks de moei te genomen hem te vragen langs te ko men) Doelstelling kan nu eenmaal niet zyn, dat iedereen bezocht wordt: wie dat beoogt heeft altijd haast en draait daarmee elk gesprek de nek om. Het enige waar 't om gaat is: dat in elk geval hier en daar de gemeente een menselijk gezicht ontvangt. Zoals daar gebeurde by dat werken van pater Van Kilsdonk Waar het wordt volgehouden wordt het echt wel bekend en werkt het onver wacht door. Hier en daar kan het ook breder funktioneren doordat het uit loopt in zogenaamd groot-huisbezoek, waar meerdere aanwezigen met elkaar in gesprek komen en (naar de ervaring leerti wezenlijke vragen van geloof en leven soms heel open met elkaar be spreken. deur aan deur Moet dat bezoeken dan zo maar, onge richt. deur aan deur gebeuren? Mijn antwoord is: ja en nee. Er kan wel dege lijk richting aan gegeven worden en zeker moet het niet zonder overleg ge beuren. Er moet over worden nage dacht - om slechts enkele dingen te noemen - hoe vooral ook jongeren (al dan niet met hun ouders?) cn niet in de laatste plaats ook mensen die zich door de kerken niet meer aangesproken voe len aandacht kunnen krijgen. Bepaal de situaties (bijvoorbeeld werkloos heid) kunnen in het bijzonder aanlei dingzijn voor bezoeken. Zieken mogen niet tekort komen. Samenwerking, zo ergens dan hier geboden, vraagt ruime aandacht, evenals samenhang met an dere onderdelen van het kerkewerk. Niet te vergeten: training van mede werkers, zoals naar ik zojuist vernam op ons oecumenisch vormingscentrum 'Hedenesse' (Cadzand) met mensen uit verschillende kerken samen ge beurt. En uiteraard: het meer overzich telijk maken van de gemeente door wijkindeling en dergelijke. Maar dan toch ook ongericht, althas, met de mogelijkheid om zo maar hiert daar naar toe te gaan Want waar dij elders in de maatschappij nauwelij£ meer het geval is, moet in de kerk ruioj te blijven voor een bezig zijn dat zi4 niet laat inklemmen binnen de wet-e! dwangmatigheden van een gestrooig lijnd organisatiemodel. Alle automat sering ten spijt mag hier een marge zijg waarin tussen mensen het grillige 4 onbepaalde dat mede de rijkdom vanj menselijk leven uitmaakt tot z'n recjj kan komen. Het heeft iets van een rojt liteit wanneer dat gebeurt. Die royaj teit mag de gemeente van de Heer no<\j kwijt raken, Sterker: die zal haai' in 4, ze wereld (en zeker ln de wereld van oj. ze dagen) onderscheiden en voor nil weinigen aantrekkelijk maken WdJ. denk ik aan die lange rij mensen by pf ter Van Kilsdonk in de Nieuwe Kerkf Amsterdam Maar bedenk wel; daarf' toen zag je ze bij elkaar 10m over ziciP baar worden van resultaat niet te spit11 ken!), daarvoor waren er alleen maf het stug voortgaan en de stille verb® gen ontmoetingen, hier en ginds en f( ders. I Dat je van huisbezoek wonderen kut, verwachten, wil ik niet suggerer» Maar dat, waar een menselijk gezici. tevoorschijn komt. wél wonderen a beuren, staat vast. T Rmkei«t

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 4