nieuwe toekomst als kamphuis eerste internationale indoor fietscross in de vlaanderenhal ex<?a 3>restatieloop arbiters zeeuwsch-Vlaanderen w slotjubileumviering rond remy mangnus PZC/ INITIATIEF VAN AXELSE VERENIGING ,G 3 DECEMBER 1982 ZEEUWSCH-VLAANDEREN 5 Gerda van der Veldt houdt de scheidsrechtersvereniging Zeeuwsch-VIaanderen B dit jaar weer een prestatieloop. Normaal werd deze rond de Kerstdagen Ben, maar nu zowel Eerste Kerstdag als Nieuwjaarsdag op een zaterdag Bende er naar een vroeger tijdstip te worden uitgeweken. Morgen (zater- het Axelse Bos plaats van handelen voor deze loop, die voor de achtste yordt gehouden. liever op een latere datum gelopen, want wij wilden al onze leden in tellen aan deze loop deel te nemen. Maar na het zien van de kalender bleek i december vrij te zijn, waarop wij voor deze datum hebben gekozen zegt -ter Levien de Groote Ondanks de goede afspraken leek er op het laatste it toch nog een kink in de kabel te komen omdat de trimclub Heikant zijn aeloop van 18 december zomaar verplaatste naar 4 december. „Vorige week wij plotseling het verzoek van Heikant om onze cross te verplaatsen. Daar denken we natuurlijk met aan. Eerst kiezen zij voor een datum, wijken daarvan af en dan zouden wij ook maar een andere dag moeten prikken". Ook ditmaal wordt de prestatieloop van de Zeeuws-Vlaamse arbiters gelopen onder auspiciën van de KNAU, zodat ook leden van de athletiekume deel kunnen nemen. Om 14 00 uur start de eerste loop, die over ruim zes kilometer gaat, terwijl om 14 30 uur de deelnemers aan de loop over ruim drie kilometer vertrekken „Aan deze laatste loop wordt voornamelijk deel genomen door de jeugd, als zij apart lopen vormen zi j geen hindernis voor de overigen. Vandaar dat we hen later laten lopen", verduidelijkt De Groote Voor deze prestatieloop kan vanaf 12.30 uur worden ingeschreven in de kantme van de vv Axelterwijl ook de werkgroep Sportieve recreatie van de gemeente Axel medewerking verleent. Alle deelnemers ontvangen na afloop een herinneringste gel. iets al. Daar staat echter een toename van het aantal schoolgroepen tegen over. Vooral bij lagere scholen uit Wal cheren is het kamphuis populair. Rijckaert: ..Aardenburg is wat dat be treft ideaal gelegen, dichtbij de kust en dichtbij plaatsen als Damme Brugge. En alles is per fiets te berijden". In de zomermaanden zit 'Maris Stella' helemaal vol. Voor de maanden juli en augustus 1983 is men nu al bijna geheel volgeboekt. Maar ook in het voor- en naseizoen wordt druk gebruik gemaakt van het kamphuis. Alleen de winter maanden zijn wat slapjes. Rijckaert: „Dan krijgen we hier alleen in de week ends groepen" Peter Verdunnen. n het eind van de jaren veertig werd in Canada en de Verenigde Staten geld ingezameld voor e opbouw van het sociaal en maatschappelijk werk in West-Europa. Nederland kreeg hier- es miljoen gulden. 50.000 gulden werd toebedeeld aan Zeeuwsch-VIaanderen. Met het geld dienden twee ngcentra gebouwd te worden, één voor de katholieke en één voor de 'andersdenkende' jeugd. eerder Tonny Rijckaert: „Geluidsoverlast tolereren we niet". Trees Rijckaert, die samen met haar man Maris Stella' beheert, in de eenvoudi gekeuken van het kamphuis. Vagen voor de katholieke Zeeuws- /Jse jeugd te organiseren. ekende West-Zeeuwsvlamingen, n Dongen en pastoor Fróger wer- last met de taak het katholieke pvangeentrum te realiseren. ïun toedoen kwam de stichting lieke Jeugdcentrale Zeeuwsch- leren tot stand. •neente Aardenburg stelde een ;rond aan de Wandeldreef be- aar. In 1951 was het gebouw oij de opening kreeg het de naam Stella'. De bedoeling was om in •bouw ontspannings- en bezin- y/agei Éste jaren slaagde men in die op- r ide omdat men subsidie ontving t rijk. Na vijfjaar draaide het rij k sidiekraan echter dicht. Verdere .èle ondersteuning zou van de —illende parochies in Zeeuwse fi leren moeten komen. Daar is al- heer Th. van Hoorickx, voorzit- de stichting Katholieke Jeugd- Zeeuwsch-Vlaanderen niks :ht gekomen: 'Maris Stella' ichzelf maar zien te bedruipen, men. „Er is slechts één parochie die wat geld heeft gegeven, en Eede. Daar hebben we 25 gul- gehad". De financiële proble- 502jn er de oorzaak van dat 'Maris geen jeugdopvangcentrum is ge- 1, zoals oorspronkelijk de bedoe- ts, maar een kamphuis. ilijdend Jaren zestig en zeventig leidde _SteHa'een noodlijdend bestaan. ft mogelijke manieren probeerde hting aan geld te komen om het v in stand te houden. Het be- dat onder voorzitterschap stond heer C. van Belleghem, stelde ibouw tegen betaling beschik- oor clubbijeenkomsten, de Aar- rgse bejaarden vonden er onder- ruiloften en andere feesten. Ook let gebouw verhuurd aan jeugd- netjes Sinds twee jaar wordt 'Maris Stella' be heerd door het echtpaar Tonny en Trees Rijckaert. Men ontvangt de groe pen en zorgt dat het gebouw netjes aan kant blijft. De groepen die in 'Maris Stella' verblijven moeten zich verder zelf zien te redden: ze moeten zelf hun boodschappen doen. zelf koken en zelf hun programma maken. Tonny Rijc kaert: „In principe bemoeien we ons he lemaal niet met de rroepen. Ze moeten zelf hun plan maar trekken". De 'Maris Stella'-beheerder grijpt pas in als groepen het te bont maken. Rijc kaert: Geluidsoverlast 's nachts kun nen we niet accepteren. Dan krijgen we problemen met de buurt". Slaat de betreffende groep geen acht op de waarschuwingen, dan loopt men de kans er uitgezet te worden. Dat is deze zomer met een jeugdgroep uit het Bel- qische Kasterlee gebeurd. Rijckaert: „Ze zouden de hele boel hier afgebro ken hebben". groepen van buiten Zeeuwsch-VIaan deren. De man die de boel draaiende hield was de heer E. Lansu. secretaris-penning- meester van het (oude) bestuur. Hoor ickx: „Dankzij de belangeloze inzet van de heer Lansu is 'Maris Stella' blijven bestaan". Groepen die 'Maris Stella' afhuren heb ben de beschikking over een ruime eet zaal, keuken, leiderskamer en twee slaapzalen. De maximale groepsgroot te is 36 ïersonen. Het zijn vooral jeugd clubs en scholen die gebruik maken van het Aardenburgse kamphuis. De groe pen komen coomamehjk uit Belgie. Zeeland en Brabant Aan het eind van de jaren zeventig beèindigden de heren Lansu en Van Belleghem hun werkzaamheden. Het nieuwe 'Maris Stella'-bestuur besloot de exploitatie van het gebouw over te doen aan de kamphuiscentrale 'Wan- delhemen' te Mechelen (B). De kamp huiscentrale beheert in totaal 120 hui zen in Belgiè, Nederland. Luxemburg en Frankrijk. Het laatste jaar neemt de belangstel ling van jeugdclubs voor 'Maris Stella Sindsdien ziet de toekomst er weer wat zonniger uit voor 'Maris Stella' het aantal groepen dat gebruik maakt van het Aardenburgse kamphuis vertoont een stijgende lijn. Dat het fenomeen fietscross kans gezien heeft om in be trekkelijk korte tijd de jeugd voor deze sport warm te laten lopen is geen geheim meer. Zeeuwsch-VIaanderen haalde het in Amerika ontdekte spektakel naar zich toe, verenigingen rezen als paddestoelen uit de grond. Clubwed strijden, wekelijkse bezoeken aan Belgische toernooien en een Zeeuws kampioenschap kwamen op het volbeladen pro gramma van regionale organisatoren. kanje", loopt het EZFVA-bestuurslid de inschrijving langs. veiligheid Dat qrote gezelschap mag er verze kerd van zijn dat die gezamenlijke organisatie van EZFVA en Jumping Bikes (Sas van Gent) er alles aan zal doen om deze nationale primeur - „inlichtingen daaromtrent hebben ons zekerheid verschaft", aldus De Koning - tot een grandioze en vlek keloos geregisseerde happening te maken. Een - mobiel - startlicht; een jury die bemand wordt door Gerda De Eerste Zeeuwse Fietscrossvereni- ging Axel (de naam zegt het eigenlijk al) speelde een van de hoofdrollen bij de presentatie van de nieuwe sport. De Axelse club tekent ook voor de eerste internationale indoorcross die morgen (zaterdag 4 december) zo n 300 deelnemers uit Zeeland en Belgié naar de Sasse Vlaanderenhal doet stromen. „Een vrij unieke toestand", beseft Gerda van der Veldt. De penning meesteres van EZFVA, in de tijd dat het fïetscrossen omhoog schoot op practisch alle parkoersen in de streek te vinden, heeft de afgelopen weken bijna alleen nog tijd voor het registreren en inpassen van de in schrijvingen. „Het verslindt bergen tijd, maar dat heb ik er wel voor over. Daarnaast ben ik toevallig ook nog zo dat het mijn gemoedsrust aan zou tasten als ik werk, waaraan ik een maal begonnen ben, zou laten lig gen". Als ze geconfronteerd wordt met bepaalde negatieve zaken die el ke organisatie nou eenmaal te slik ken krijgt, blijkt ze die vlot te kunnen verwerken - „We weten dat we met z'n allen het spel helemaal eerlij k spelen. EZFVA heeft een fijne ploeq die al leen maar in het belang van de j eugd bezig is. Dat is bij oprichting van de club het uitgangspunt geweest, we hebben dat aardig vast weten te hou den. Recreatie bieden zonder al te veel toestanden staat hoog in het vaandel van de Axelse vereniging. Zo moet het ook maar blijven. Ik denk dat het bij ons kan omdat we alle maal op die lijn zitten. Dat werkt lek ker. Maar inderdaad, je zult er ergens wel een tic voor moeten hebben" 266 strobalen In dat recreatieve kader past de eer ste indoorcross uitstekend. Mat wat weemoed over het aflopen van het buitenseizoen kwam het idee een wedstrijd in een overdekte ruimte te organiseren. EZFV A-bestuurders polsten voorzichtig bij het Sasse Vlaanderencomplex en stonden in feite verbaasd over de positieve reac ties van die kant. „Immers, deze week smijten we in de evenementen hal toch zo'n slordige veertien kubi kubieke meter grond. 266 strobalen, dranghekken en andere attributen. En zeg nou zelf. wie wil graag zoiets in zijn huis hebben". zo benadrukt EZFV A-voorzitter Dingeman de Ko ning de waardering uit voor die Sasse medewerking. Nadat de accommo datie geregeld was bleken alle Zeeuwse verenigingen het initiatief best te willen steunen. Uit de clubs is een organisatie van 23 medewerkers qerecruteera Die staan vanaf de op bouw van het parkoers op donderdag tot en met de laatste finale zaterdag 'stand by' om dit evenement hele maal te doen slagen. „Qua inschrijving kan het al niet meer stuk", meldt Gerda van der Veldt. Zij heeft de dagelijkse gang naar de brievenbus beloond gezien met zo'n 225 deelname-formulieren. Dat was maandag. „En er komen nog steeds aanmeldingen binnen. Een paar telefoontjes uit Belgie i ze noemt Sint-Niklaas. Zelzate. Beervelde en Merelbeke) geven me de indruk dat we het streefgetal van driehonderd zullen halen Uit Belgié dus. verder van alle Zeeuws-Vlaamse clubs, een afvaardiging uit Walcheren en Zuid- Beveland en zelfs een duo uit Roc- van der Veldt, Bram van Houten; Co- by Verberkmoes: Cecile Obrie en An nie Kater; baancommissarissen (Fons van Damme en Wim van Brit- som; twee starters (Rudi de Mey en Rudi Roeland) en een apart renners- kwartier waar William van de Abeele het voor het zeggen heeft, staan ga rant dat speaker Ban Zaan deze in- doorwedstrijd naar het verwachte spektakel kan praten. „Daarbij staat veiligheid voorop, het uitgezette par koers is daar helemaal op geprikt", deelt De Koning nog mee. De 'presentielijst' kan getekend worden van 09.00 tot 10.00 uur waar na van 10.00 tot 10.30 unr gelegen heid bestaat om de baan te verken nen. Om 11.00 uur wordt de eerste - internationale - indoorfïetscross ge opend door een prominent buiten lander waarvan dc organisatie de naam nog niet prijs wil geven. Gelet op het enthousiasme en de 'vakken nis' van de organisatoren lijkt het geen twijfel of deze fietscrossdag wordt een unieke topper. Vandaag (vrijdag) komt er offi cieel een eind aan de jubileum viering rondom de persoon van Re my Mangnus uit Graauw, die vijfen dertig jaar actief is als jeugdleider en organisator. Er wordt hem dan een receptie aangeboden, waarop zowat iedereen welkom is. Begonnen als jeugdleider werd Re my Mangnus later onder meer bege leider van jeugdelftallen van de plaatselijke voetbalvereniging en was hij ook nog secretaris van de Hul- sterse atletiekvereniging RKHAV. Verder was hij oprichter van de suc cesvolle tafeltennisvereniging Sint- Aloy, die jarenlang teams heeft ge had. die op topniveau meedraaiden. Met name het vorig seizoen wegge vallen damesteam met onder meer de zusjes Sterra en Vivian Blanc- kaert heeft jarenlang op eenzame hoogte gestaan in Zeeland en hebben zelfs nog Europa Cup gespeeld. Deze tafeltennisvereniging ging een paar jaar geleden zelfstandig verder, want inmiddels was er naast deze club ook een sportvereniging Aloy tot stand gekomen, die zich meer richtte op het trimgebeuren, eerst bij de wielrenners en later bij de lopers, waaruit het inmiddels vermaarde 'Mangnus Trimperium' is ontstaan. Nog steeds blijft Mangnus actief, zo werd afgelopen zaterdag de presta tieloop Temeuzen-Graauw gehou den en staan er nog grote evenemen ten op het programma met onder meer een rfiarathon voor prestatielo pers in Graauw. Voor deze 'duizendpoot' heeft een speciaal opgericht feestcomité een jubileumprogramma samengesteld, waarbij elke sport en andere organi saties, waar Mangnus bij betrokken was, voor het voetlicht kwam. Hoog tepunt is ongetwijfeld geweest de '24 Uur van Graauw' voor trimlo- pers en een prestatieloop dwars door de stad Hulst. Vandaag dus de afsluiting van deze jubiluemviering met een receptie, die om 20.00 uur begint en die pas zal eindigen als de laatste man het sportcentrum van Sint-Aloy aan de Dorpsstraat in Graauw verlaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 27