PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VS willen troepe Beiroet verdubbc Kennedy ziet af van kandidatuur VS willen troepen in Beiroet verdubbelen PZC Kabinet handhaaft afwijzing VN-resolutie over kernwapens Rietkerk en ambtenaren zetten hun overleg voort Kind ontvoerd JEMAYEL VRAAGT TOTAAL 30.0C VERZOEK KLNDEREN jEMA YEL VRAAGT TOTAAL 30.000 MAN Snuffelt U ook al kissen de Kleintjes? Ontvoerder van Nuland eist 10 miljoen vandaag Lijn Vorstelijk Grens Gibraltar open !25e jaargang no. 282 )onderdag 2 december 1982 IliLAND - De vermoedelijke ontvoerder van mevrouw A. van der Valk-van der lapelle uit Nuland heeft woensdag telefonisch een losgeld van tien miljoen ulden geëist. Dat bedrag moet worden voldaan in vier geldsoorten. Iet was woensdag de vierde keer. dat de man - die volgens de rijkspolitie in Den losch met een Duits accent spreekt - telefonisch contact met de familie Van der 'alk zocht. De man meldde ook woensdag dat het met de ontvoerde vrouw, chtgenote van een van de directeuren van het Van der Valk-horecaconcem. goed »at. Via de telefoon liet de ontvoerder een bandopname met de stem van de rouw horen. Korten zakelijk sprekend zoals men van haar gewend is. vertelde het slachtoffer op het bandje dat zij het go het losgeld moet worden betaald en dal De familie van mevrouw Van der Va ontvoerd uit haar villa achter het motel als ontmoetingspunt Een van de famil zen. voert namens de familie de onderh: bij hen meldde. Er zijn bij de politie 45 tips over de onl Van der Valk heeft een beloning uitgcl komen. IRASILIA/BEIROET (AFP/UPI) - President Reagan wil de mogelijkheden bezien voor een ver- terking van de multinationale vredesmacht van Amerikanen, Fransen en Italianen in Libanon raarom president Gemayel heeft gevraagd. fij zullen dit met onze vrienden en bondgenoten bespreken, daar wij alles willen doen wat in ons ermogen ligt om de terugtrekking van Syrische, Palestijnse en Israëlische troepen uit Libanon te 'ersnellen, zo zei de Amerikaanse president woensdag bij zijn bezoek aan de Braziliaanse hoofd- tad Brasilia in het kader van zijn Zuidamerikaanse rondreis. (Van onze correspondent! WASHINGTON - Edward Kennedy heeft zich op aandringen van zijn familie teruggetrokken uit de Amerikaanse presidentsver kiezingen van 1984. De vijftigjarige senator, die een maand gele den voor de staat Massachusetts werd herkozen, was de koplo per van een peloton Democratische kandidaten voor het Witte Huis. V..-., O. - - JLLAND - De vermoedelijke ontvoerder van mevrouw A. van der Valk-van der slachtoffer op het bandje dat zij het goed maakt, dat zij goed wordt verzorgd, dat lapelle uit Nuland heeft woensdag telefonisch een losgeld van tien miljoen het losgeld moet worden betaald en dat de politie zich er niet mee moet bemoeien, ulden geëist. Dat bedrag moet worden voldaan in vier geldsoorten. De familie van mevrouw Van der Valk (in de nacht van vrijdag op zaterdag ontvoerd uit haar villa achter het motel Nuland i heeft de woning van de ontvoerde Iet was woensdag de vierde keer. dat de man - die volgens de rijkspolitie in Den als ontmoetingspunt Een van de familieleden, schoonzoon Van den Nieuwenhui- losch met een Duits accent spreekt - telefonisch contact met de familie Van der zen. voert namens de familie de onderhandelingen met de man die zich telefonisch 'alk zocht. De man meldde ook woensdag dat het met de ontvoerde vrouw, bij hen meldde. chtgenote van een van de directeuren van het Van der Valk-horecaconcem. goed Er zijn bij de politie 45 tips over de ontvoeringszaak binnengekomen. De familie »at. Via de telefoon liet de ontvoerder een bandopname met de stem van de Van der Valk heeft een beloning uitgeloofd aan mensen die met belangrijke tips rouw horen. Kort en zakelijk sprekend zoals men van haar gewend is. vertelde het komen. Zonnig Droog en zonnig. Middagtemperaluur ongeveer plus 3 graden. Matige wind uit oost tot zuidoost. listeravond werd uit ingelichte krin- en in Washington vernomen, dat de jnerikaanse regering haar contingent 1 Beiroet al in de komende weken zou allen verdubbelen van 1.200 tot 2.400. 1 De Amsterdamse effectenbeurs heeft i november een recordomzet geboekt tn f 13.1 miljard. In oktober werd bij- af 12 miljard omgezet. PAGINA 2 bouwfraude Het fraude-onderzoek in de Zeeuwse bouwnijverheid spitst zich toe op een aannemingsbedrijf in 's-Heerenhoek, Gebr. De Jonge BV. Boekhoudingen en administraties van het bedrijf zijn in beslag genomen. De politie, die nog niets kwijt wil over de vorderingen in het onderzoek, heeft geen arrestaties verricht. PAGINA 3 uitkering jeugd Volgens staatssecretaris De Graaf van sociale zaken is het onmogelijk om de beslissing over het opheffing van de bijstandsregeling voor werkloze jonge ren nog uit te stellen tot na een advies procedure van de Sociaal Economi sche Raad. Uitstel zou de overheid 70 miljoen gulden op jaarbasis kosten. Vanaf 1 januari '83 zou een groot aan tal werklozen schoolverlaters recht krijgen op bijstand. PAGINA 7 sint koopt toch Na een zeer trage start komen de sin- terklaas-inkopen in Zeeland toch op gang. De groot-winkelbedrijven spre ken van goede omzetten. Sommige winkeliers melden zelfs een inhaalef fect. PAGINA 9 walradarcentrale De commissie ruimtelijke ordening van de gemeente Vlissingen heeft geen bezwaar tegen de bouw van een walra darcentrale op het terrein aan de Com- mandoweg in de Scheldestad. In het betreffende bestemmingsplan is de maximale hoogte van de omstreden bebouwing nauwkeurig omschreven. PAGINA 11 verpaupering De directeuren van de sociale diensten m Nederland zijn verontrust over een dreigende verpaupering van een groot deel van de Nederlandse bevolking. Volgens de directeuren stellen alleen al de energieprijzen en de kosten van levensonderhoud de sociale minima voor vrijwel onoplosbare problemen. Verdelende rechtvaardigheid wordt volgens de directeuren niet het ge makkelijkst bereikt door bevriezing van het minimumloon en de daaraan gekoppelde bijstandsuitkering. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Sport: 13. Varia: 15 en 16. Radio en telvisie: 17. Financiën, economie: 19. maar onder-minister van buitenlandse zaken Kenneth Dam vermeed spreken de voor de belangrijke commissie bui tenlandse zaken van de senaat zorgvul dig enig cijfer te noemen. Het 'zou nodig kunnen zijn niet alleen een vergroting van het Amerikaanse contingent te overwegen, maar ook uitbreiding van (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De Nederlandse regering blijft bij haar afwijzing van een Zweeds-Mexicaanse resolutie in de Verenigde Naties waarin algehele be vriezing van kernwapenarsenalen wordt bepleit. Minister Van den Broek (buitenlandse zakeni zei dit gistermor gen in de vaste commissie voor buiten landse zaken van de Tweede Kamer. Van den Broek ziet na diepgaand be raad geen aanleiding de aanvankelijke Nederlandse tegenstem om te zetten in het aantal deelnemende landen', zo zei hij. De sterkte van de huidige macht met het tot Beiroet beperkte operatiege bied bedraagt 4.100 man. Gemayel had dinsdag om een versterking tot min stens 30.000 man gevraagd om het ope ratiegebied uit te breiden teneinde het ccu Bttmouuiuuumg uut zou volgens hem de Nederlandse rol en geloofwaar digheid in het wapenbeheersingsprocta ernstige schade toebrengen Over de bewuste VN-resolutie was vori ge week aan het slot van de debatten over de regeringsverklaring een onver wachte storm opgestoken Premier Lubbers wist die voorlopig te bezweren door een herbezinning toe te zeggen Van derrBroek heeft nu meegedeeld dat het. kabinet zijn bezwaren tegen de re solutie staande houdt Het belangrijkste bezwaar is, aldus de Libanese leger by te staan by het opvul len van lacunes, zoals die ook zouden kunnen ontstaan by vertrek van de vreemde troepen, die thans ongeveer 80 procent van het grondgebied van Liba non controleren Jumblatt De linkse Libanese leider Walid Jum blatt is woensdagmiddag gewond bij het exploderen van een bom. die was verstopt in een auto. De ontploffing deed zich voor in de buurt van het ge bouw waar de Amerikaanse bemidde laar Morris Draper gesprekken voerde met Libanese functionarissen. Jumblatt heeft later in een verklaring voor de officiële Libanese radio gezegd dat hij in goede gezondheid verkeert. Vanuit het ziekenhuis waar hij naartoe was gebracht, sprak hy de hoop uit dat 'deze gebeurtenis geen negatieve gevol gen heeft voor het proces van het vre- desherstel'. Uit bronnen by het zieken huis werd vernomen dat bij de explosie vier personen om het leven zyn geko men en negen werden gewond. De 33-jarige Jumblatt is leider van de socialistische progressieve partij PSP. Islamitische Druzen. die lid zijn van de PSP. zijn sinds enige weken in het Shouf-gebergtc ten zuidoosten van Beiroet in gevecht met rechtste christelijke milities. minister, dat de in de resolutie beplei te algehele bevriezing van kernwape narsenalen een doorkruising inhoudt van de koers die de NAVO-Ianden va ren bij het overleg in Geneve over ver mindering van het aantal atoomraket ten voor de middenlange afstand Wijziging van het Nederlandse slemge drag zou een signaal zyr. dat ons land die ingezette koem verlaat, zo waar schuwde Van den Broek. Het zou een aanvaarding betekenen van het. be staande massale overwicht van de Sow- 7 w DETROIT - Een jaar geleden woog de 28-jarige Mike McCanham uit de Amerikaanse stad Detroit nog 230 kilo. Hij stopte daarom met het eten van vast voedsel en heeft zijn ge wicht inmiddels teruggebracht tot 127,5 kg. Zijn streef gewicht, 90 kg. hoopt hij te bereiken in april. Mike drinkt vijf maal per dag vloeibare proteinen. bezoekt eên maal per week een kliniek waar hij wordt on derzocht en is verder een actief lid van een dieetclub voor dikke men sen. Verder loopt Mike zeker 5 tot 8 kilometer per dag en doet hij gymnastiekoefeningen gedurende een half uur. Dat viel woensdag op te maken uit de woorden van voorzitter J. van der Scheur van de grootste ambtenaren- centrale. de ABVA KABO. na afloop van het overleg met minister Rietkerk over de arbeidsvoorwaarden voor 1983. Het overleg wordt voortgezet op 16 de cember en 5 januari. Rietkerk gaat ervan uit dat de bevrie zing van de ambtenarensalarissen over eind blijft, maar de bezorgdheid die hij volgens Van der Scheur heeft getoond over de werkgelegenheid bij de over heid is de moeite van het bespreken waard, zo zei de ABVA KABO-voorzit- ter Het overleg heeft overigens nog geen enkel concreet resultaat opgeleverd, maar dat kan ook niet. zo bleek uit de woorden van zowel de minister als de „v. ö-van de midden lange afstandswapens", zei hy. Omdat juist Nederland er bij de Ver enigde Staten sterk op heeft aange drongen in Genève de zogenoemde nul optie te bereiken (die ontmanteling van Russische systemen inhoudti, zou onze geloofwaardigheid in het geding komen als we de VN-resolutie niet verwerpen, aldus de minister. „Het zou een motie van wantrouwen zijn aan het onderhan delingsproces". zei Van den Broek De Partij van de Arbeid, die voor de VN-resolutie is, bestrijdt het rege- Voormalig vice-president Walter Mon- dale is nu de voornaamste kanshebber geworden om het namens de Democra ten over twee jaar op te nemen tegen president Reagan, die naar algemeen wordt aangenomen een tweede ambts termijn ambieert. Kennedy's terugtre den betekent vermoedelijk, dat andere bekende Democraten, zoals Morris K. Udall bijvoorbeeld, aan de verkiezings strijd gaan deelnemen. Kennedy heeft woensdag tijdens een persconferentie tevens duidelijk ge maakt dat hij in de nog verdere toe komst een eventuele kandidatuur niet uitsluit. Volgens politieke vrienden is hij wat 1984 betreft gezwicht voor zijn vakbondsleider, omdat beide partijen het overleg willen afwachten dat het ka binet zaterdag heeft met de Stichting van de Arbeid, het overlegorgaan van werkgevers en werknemers Rietkerk zei dat hij de onderhandelingen wil voe ren in het hcht van het akkoord in de Stichting van de Arbeid, waar de cen trale werkgevers- en werknemersorga nisaties het eens zijn geworden over een aanbeveling aan cao-partijen om een deel van het loon (prijscompensatie) te gebruiken voor herverdeling van werk. Van der Scheur liet weten dat voorbe reidingen voor acties weliswaar door gaan, maar waarschuwingsacties zoals op 22 november zijn voorlopig niet te verwachten De ambtenarencentrales willen eerst het overleg afwachten. De minister heeft niet zonder meer gezegd ringsstandpunt. Op verzoek van de PvdA-fractie zal de kamer vandaag, donderdag, opnieuw over de bevrie zingsresolutie debatleren. De CDA- fractie heeft nog geen standpunt be paald. maar is hoogstwaarschijnlijk verdeeld. Van de grote partijen steunt alleen de VVD het kabinetsstandpunt volledig. De Zw ecds-Mexicaanse resolutie komt op 8 december in de plenaire vergade ring van de Verenigde Naties in stem ming. drie kinderen (de oudste 22, de jongste 15). die hun scholen willen afmaken voordat Kennedy een nieuwe gooi doet naar het presidentschap. Zijn vergeefse campagne voor de demo cratische kandidatuur in 1980 heeft po litieke ambities ten spijt kennelijk een zware tol geeist. Edwards oudste broers John. die president was, en Robert, die dat wilde worden, zyn vermoord De po litieke infanterie van president Carter heeft twijfels omtrent Kennedy's waarachtigheid als wapen gebruikt De onzekerheid ten aanzien van Ken nedy's karakter is niet geweken uit het Slot zie pagina 6 kolom 6i dat alles wat hy voorstelt (bevriezing van de salarissen, afstoten van een pro cent van de overheidsbanen) zonder meer doorgaat. Ook over de opvattingen van de bon den valt te praten, aldus Van der Scheur. De bonden hebben enige lijd geleden voorgesteld de prijscompen satie van de ambtenaren in te leveren voor arbeidstijdverkorting. Verkrachter overmand GRONINGEN (ANP) - Twee vrouwen hebben woensdag in het begin van de avond in het Noorderplantsoen in Gro ningen een verkrachting weten te ver hinderen. Ze zagen vanuit hun auto hoe de 20- jarige Groninger E. G. een even oud meisje aanrandde en probeerde te ver krachten Ze sprongen uit de auto, waarbij de een zich op de aanrander stortte en de ander het meisje in veilig heid bracht. De gealarmeerde politie kon de jongeman ter plekke inrekenen AMSTERDAM - Lmda van Dyck. bekend van haar rollen in de films Twee vorstinnen' en Ademloos ontving woensdagmiddag het eer ste exemplaar van de Speelfilm En cyclopedie, een naslagwerk waar in 20.000 speelfilms worden behan deld. In het boek staan 1000 foto's MADRID REUTER- De gekozen premier van Spanje. Felipe Gonzalez, heeft woensdag bekendgemaakt dat hij volgende week 'om humanitaire redenende Spaanse grens met Gibraltar openstelt. De grens werd in 1969 door Generaal Franco gesloten in het kader van de Spaanse campagne om de soevereiniteit over de Bntse kolonie terug te veroveren. Gonzalez zei zijn voornemen ter heropening ter sprake te zullen brengen op de eerste vergadering van zijn kabinet op dinsdag of donderdag van de volgende week. Walid Jumblatt wordt door politiemensen weggedragen nadat hij woensdag bij een explosie gewond raakte COMO (l'PI) - De 8-jarige zoon van een administratiefdirecteur van een van Italië's grootste brom- en motorfietsfabrieken is woensdag ontvoerd. Volgens de politic werd Davide Agrati door vier mannen meegenomen toen hij en zijn moeder het landgoed van de familie in Monticello Brianza bij het Comomeer wilden binnengaan. Twee ontvoerders waren gekleed in het uniform van de Italiaanse financiële op- sponngspolitie. Zij namen de jongen uit de auto toen zijn moeder was uitgestapt om een hek open te maken. Davide Agrati's vader is verbonden aan de firma Agrali-Garelli. die een fabriek heeft in de buurt van Como waar 500 mensen werken Giuseppe Agrati. broer van de grootvader van de jongen, werd in 1975 ontvoerd en een maand vastgehouden. Hij werd vrijgelaten toen de Agrati's een losgeldsom hadden betaald BEVRIEZING SALARISSEN NOG OVEREIND DEN HAAG (ANP) - De bereidheid van minister Rietkerk van binnenlandse zaken om het overheidspersoneel zoveel mogelijk gelijk te behandelen als de werknemers in het particuliere be drijfsleven is voldoende voor de centrales van overheidsperso neel om met de minister in gesprek te blijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1