OVINCIALE ZEEüiSE COURANT Zonder akkoord eind '83 plaatsing raketten Voortbestaan van ADM in gevaar Ontvoerder van Nuland meldt zich opnieuw Snuffelt II ook al tussen de Kleintjes? NAVO: GESPREK MET SOW JETUNIE VORDERT NIET Solidariteitsdag Bombrief ontploft in ambtswoning Margaret Thatcher Vrij koud In de ochtend plaatselijk mist. overi gens droog weer en wolkenvelden. Middagtemperatuur ongeveer 4 gra den matige zuidoostelijke wind 225e jaargang no. 281 Woensdag 1 december 1982 BRUSSEL (ANP) - De onderhandelingen in Genève over vermindering van de middellange- afstandsraketten in Europa zijn tot nu toe teleurstellend verlopen. Wanneer eind volgend jaar peen akkoord zal zijn bereikt, zal de NAVO beginnen met de plaatsing van de eerste kruisraketten Nederland en Pershings II. Dit hebben de ministers van defensie van de NAVO-landen dinsdag verklaard na afloop van een bijeenkomst van de nucleaire planning groep. belbesluit van december 1979 over de stationering van de raketten. Volgens de NAVO-ministers is het Ge- neefse overleg, dat nu een jaar aan de gang is, tot dusver zeer teleurstellend verlopen. Op een persconferentie zei den de Amerikaanse minister van de fensie, Caspar Weinberger, en de secre taris-generaal van de NAVO, Joseph Luns, dat de Sowjet-Unie nog niet met serieuze voorstellen is gekomen. De Nederlandse minister van defensie. De Ruiter, omschreef het Russische standpunt aldus: „Ik hou wat ik heb, |ullie houden wat jullie niet hebben." De NAVO-ministers zijn van oordeel dat de plaatsing van de nieuwe NAVO- raketten nodig is omdat de Sowjet-Unie inmiddels 324 SS-20-raketten (met drie kernkoppen elk) voor de middellange afstand heeft opgesteld en het Westen daar in Europa nog niets tegenover heeft staan. Plaatsing van de 464 kruis raketten en 108 Pershings n moet daar om doorgaan als Moskou geen conces sies doet m Genève. De NAVO-minis ters herhaalden in dit verband hun In Italië zijn twee Nederlanders en twee Italianen gearresteerd op verden king van het illegaal het land inbren gen van dynamiet en het illegaal uit voeren vanjuwelen, aldus hebben func tionarissen in Rome dinsdag laten we ten. ontslagen de Glasfabriek In Sas van Gent wil vol gend jaar 95 man ontslaan. De directie van het bedrijf, dat al drie jaar verlies ljjdt, wil een reorganisatie doorvoeren studiefinanciering De beide regeringspartijen, CDA en WD, vinden dat studiefinanciering naar draagkracht dient te geschieden. Een dergelijke regeling zou niet meer mogen kosten dan het bedrag dat de overheid nu uitkeert aan kinderbijslag en toelagen aan studerenden. PAGINA 11 landbouw In de tweede kamer tekent ach een meerderheid af. die de bezuinigingen op de landbouwbegroting te ingrij pend vindt. De kamer wil het 'snoeien' beperken tot drie procent. PAGINA 13 krol in oranje. Komt Ruud Krol terug in Oranje? Bondscoach Kees Rijvers van het Ne derlands voetbalelftal heeft, de huidige Napoli-libero geselecteerd bü de laat ste 22 spelers, waaruit het Nederlands team samengesteld wordt voor de kwalificatiewedstrijd voor het Euro pees kampioenschap op 19 december in Aken tegen Malta Het is overigens onwaarschijnlijk, dat Ruud Krol de uitnodiging zal aanvaar den. Naast Krol heeft Rijvers nog een aantal andere oudere buitenlandse Oranjeklanten opgeroepen, waardoor de verjongingskuur van Oranje voorlo pig op een laag pitje komt te staan. PAGINA 17 vennootschappen De financiële benedengrens voor zoge naamde structuurvennootschappen wordt verhoogd tot 17.5 mihoen gul den. Vennootschappen die beneden deze kapitaalgrens blijven kunnen vrijwillig structuurvennootschap biy- Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 13. Varia: 15. Radio en televisie: 16. Financiën, economie: 17. steun aan de Amerikaanse onderhan delingspositie bij het Geneefse overleg. Deze houdt in dat de NAVO de 572 nieu we raketten met zal stationeren als de Israël wil Zaïre buitgemaakte Sowjet-wapens gaan leveren TEL AVIV (DPA/AFP) - Israël dat mili tair wil samenwerken met Zaïre wil deze Afrikaanse staat Sowjet-wapens leveren die in de oorlog in Libanon op de Palestijnse verzetsstrijders en de Syriërs zijn buitgemaakt. Dit hebben Israëlische kranten dinsdag uit Kinshasa gemeld. Het grootste deel van deze wapens, waaronder pantser voertuigen en artillerie, zou een schen king aan Zaire zijn. De Israëlische mi nister van buitenlandse zaken, Yitzhak Shamir, die met een grote delegatie voor een officieel bezoek van drie dagen in Zaire is. zou in Kinshasa een dergelij ke overeenkomst hebben gesloten. Sowjet-Unie haar SS-20-. SS-4- en SS-5- raketten ontmantelt. Nuloptie Minister DeRuiter zei dat Nederland de nuloptie „van harte" ondersteunt. Volgens hem is het doel van Den Haag dal de stationering van de nieuwe NA- VO-raketten wordt vermeden, maar dat moet gepaard gaan met een ont manteling van soortgelijke wapensys temen aan Sowjet-zijde. De Ruiter heeft er sterk op aangedrongen dat de onderhandelingen in Genève tot resul taat leiden. Wat de voorbereiding van de plaatsing van de kruisraketten en de Pershings betreft derfden de NAVO-ministers mee dat deze volgens plan verloopt. Zo zullen de gebleken mankementen aan de Pershings niet voor vertraging zor gen. Op de vraag of op Nederland en België druk is uitgeoefend wegens het uitblij ven van een beslissing over de plaatsing van kruisraketten op hun grondgebied, antwoordde minister De Ruiter dat dat niet het geval is geweest. Alle deelne mende ministers hebben volgens hem hun instemming betuigd met het dub- Nederland laat echter de plaatsing van de kruisraketten op zijn grondgebied nog open. Wel heeft De Ruiter de bond genoten te kennen gegeven dat de voortgang in Genève een „belangrijke toetssteen" zal vormen in de Neder landse besluitvorming. Ook heeft hij duidelijk verklaard dat voor de Neder landse regering de bondgenootschap pelijke samenhang voorop zal staan. De onderhandelingen tussen de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie in Ge nève zijn dinsdag verdaagd tot 27 ja nuari volgend jaar Verwacht wordt dat ook voor het START-overleg tussen de twee mogendheden over het. terugbren gen van de strategische bewapening, dat eveneens in Genève plaatsvindt, tot een kerstreces zal worden besloten. WASSENAAR - Op Kasteel Oud Wassenaar werd dinsdag de Internationale. Solidariteitsdag met het Palestijnse Volk gevierd. Deze dag werd uitgeroe pen voor de Verenigde Naties. Op de foto de consul van Koeweit. Mahmoud Rabbahi tri in gesprek met de PLO-verlegenwoordiger in Nederland, Abdul Rahman Alawi. Alawi houdt zijn dochtertje Sarah-May op de arm POLITIE: PROFESSIONELE MISDADIGERS NULAND (GPD/ANP) - De vermoedelijke ontvoerder van me vrouw A. van der Valk-van der Capelle (51) heeft zich dinsdag middag telefonisch gewend tot de familie van het slachtoffer. Dat heeft een woordvoerder van de rijkspolitie meegedeeld. LONDEN - In de ambtswoning van de Britse premier mevrouw Thatcher is gistermiddag een bombrief ontploft. Bij het openen ervan raakte een van de op Downingstreet 10 werkende ambtenaren licht gewond aan zijn gezicht. Me vrouw Thatcher bevond zich op het moment van de explosie in een ander deel van het gebouw en is niet in gevaar geweest. De ontploffing heeft bij Britse politici onmiddellijk tot grote verontrusting geleid over de veiligheidsmaatregelen rond mevrouw Thatcher. Oppositielei der Michael Foot sprak gisteren in het Lagerhuis zijn diepe verontwaardiging uit over de bombrief Mevrouw Thatcher op haar beurt pleit te voor meer bescherming voor de La- gerhuisleden Op hetzelfde moment na melijk dat in haar ambtswoning de bombrief ontplofte, werden op de post kamer van het Lagerhuis vier van der gelijke brieven onderschept, gericht aan oppositieleider Michael Foot, de Li berale leider David Steel. SDP-voor- man Roy Jenkins, en de minister van binnenlandse zaken Tinothy Raison Het was gisteravond met duidelijk wie verantwoordelijk is voor de gevaarlijke brieven. De Noordierse terroristische beweging Irish National Liberation Ar my (INLA) eiste aanvankelijk de ver antwoordelijkheid op. maar de politie noemde later de tot dusver onbekende groepering Animal Rights Militia (die ren bevrijdingsfonds) als de mogelijke dader. De laatste tijd zijn duizenden brieven verzonden naarDowningstreet 10. als onderdeel van een campagne tegen het doden van jonge zeehonden. Het was voor de tweede keer dat de ver moedelijke ontvoerder, een man. zich meldde. Voor het eerst gebeurde dat kort nadat de vrouw zoals gemeld was ontvoerd in de nacht van vrijdag op za terdag. In het telefoongesprek dinsdag middag zei de man dat mevrouw Van der Valk in goede conditie verkeert. Bewijzen daardoor zijn volgens de poli tiewoordvoerder niet aangedragen Verder stelde de man nadere eisen met betrekking tot het losgeld. Welke die eisen zijn wilde de politiewoordvoerder niet zeggen. De politie neemt het tele foontje overigens uiterst serieus. ..We twijfelen er niet aan dat het werkelijk de ontvoerder is geweest die heeft opge beld". aldus de woordvoerder Volgens de politiewoordvoerder wijst alles erop dat het slachtoffer ontvoerd is door professionele misdadigers en niet door amateurs. De politie heeft on middellijk nadat zij door de heer Van der Valk gealarmeerd werd diverse on derzoeken ingesteld in Nuland en om geving. tot nu toe zonder resultaat. Volgens woordvoerder Hermsen van de rijkspolitie in Den Bosch is een losgeld gevraagd dat in de miljoenen loopt Het precieze bedrag wil hij echter niet kwijt. De rijkspolitie heeft in het politiebu reau van Rosmalen, vlak bij Nuland. een crisiscentrum ingericht. Boven dien. zo deelde Hermsen mee, is in het politiebureau in Den Bosch een infor matiecentrum opgezet. Het huis waaruit mevrouw Van der Valk is ontvoerd staat pal naast motel Nuland aan de rijksweg Nijmegen-Den Bosch. Mevrouw Van der Valk is de echtgenote van een van de eigenaars van het Van der Valk-concern, dat 23 motels in Nederland exploiteert. Ook het motel Nuland maakt deel uit van deze keten. De ontvoering heeft plaatsgevonden in de nacht van vrijdag op zaterdag tussen twee uur 's nachts, net moment waarop Van der Valk met zijn vrouw thuis kwam. en zes uur 's ochtends. Na thuls- komst is Van der Valk direct naar bed gegaan. Zijn vrouw bleef nog even op. Rond zes uur werd hij opgebeld met de mededeling dat zijn vrouw was ont voerd en dat er een losgeld werd geëist. Ook werd toen de hoogte van het be drag genoemd. Behalve van de motels is het Van der Valk-concern ook eigenaar van onder meer een architectenbureau, een dran- kenfabriek. slagerijen en een grote transportonderneming. Het concern is één van de grootste familieconcems in Nederland SITTARD - Sinds 22 november zijn tussen België en Nederland twee postzakken zoek met daarin hel Rust en Overlevingspensioen van november voor 7000 Ne derlanders die in België - voornamelijk in de mijnen - werkzaam zijn geweest. In totaal gaat het om een be drag van rond 12 miljoen gulden. Het Bureau voor Bel gische Zaken (BZ) in Breda is er zeer verlegen mee. „Het treft mensen die als regel geen enkele financiële reserve hebben", zegt adjunct-directeur A. Vial daar. Bij het onderzoek dat door het BZ-bureau wordt inge steld. is intussen gebleken dat de betalingsmandaten voor november op 10 november jl. door de Belgische Rijkskas voor Rust- en Overlevingspensioenen zijn afge leverd bij de Belgische Postgirodienst. Daar heeft men ze verwerkt tot postbetalingsopdrachten. Volgens deze dienst hebben de postwissels op 17 november daar het kantoor verlaten De heer Vlal van het BZ-bureau te Breda is intussen tot de conclusie gekomen dat de twee zakken niet in Neder land zijn; hij zegt dat na een week zoeken in samenwer king met de Nederlandse PTT. Momenteel is men bij de Rijkskas in Brussel nog met een onderzoek bezig Dat de vertraging in de aflevering zou kunnen zijn ontstaan door enkele stakingsacties in de afgelopen dagen in Bel- gie wordt voorshands niet aangenomen In Sittard is men bij de Werkgroep Ex-Belgische Kom pels zeer verontrust. De ex-mijnwerkers hebben van het kange oktoberpensioen (dat reeds door twee devalua ties van de Belgische frank is getroffen en in veel geval len is teruggevallen van f 1800 naar f 1500 netto per maand) nu al een week langer moeten leven Het huis van de horeca-magnaat Van der Valk. waaruit zijn echtgenote Antonia van der Valk-van der Capelle in de nacht van vrijdag op zaterdag yjerd ontvoerd. Spaakreflector kan ongelukken voorkomen LEIDSCHENDAM (ANP)- Als alle fiet sen zouden zijn uitgerust met goede spaakreflectoren of reflecterende ban den zou dat per jaar tientallen ernstig gewonde fietsers kunnen schelen. Dit zegt de stichting wetenschappelijk on derzoek verkeersveiligheid SWOV dinsdag in een advies aan minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat. Beide voorzieningen maken volgens de SWOV de fietser dusdanig beter zich- baar in het donker dat de kans op onge lukken aanmerkelijk afneemt. Het is aan de overheid om te bepalen of reflec terende voorzieningen aan fietsen ver plicht moeten worden gesteld, zo zegt de stichting Aan verplicht stellen valt volgens de SWOV moeilijk te ontkomen wanneer het merendeel van de fietsen vrijwillig zou zijn voorzien van spaakreflectoren of reflecterende banden. (Van onze redactie economiei DEN HAAG - Het voortbe staan van de scheepsreparatie- werf ADM in Amsterdam- Noord loopt ernstig gevaar nu minister van economische za ken Van Aardenne niet wenst in te gaan op een verzoek om 36 miljoen gulden steun. De minister meent dat voor de ADM geen grotere functie is weggelegd dan die van een klein reparatiebedrijf Een haven als die van Amsterdam kan even wel niet zonder een reparatiedok Daar voor zou Van Aardenne nog wel een paar miljoen over hebben Door de malaise in de scheepvaart is de Amsterdamse Droogdok Maatschappij m zo grote geldnood geraakt, dat hel problemen heeft gekregen met het be talen van haar crediteuren. De leiding van het bedrijf meent met een steun van het Rijk ter grootte van 36 miljoen gulden te kunnen overleven. Die opvat ting is neergelegd in een rapport dat de directie, mede namens de raad van commissarissen, aan de minister heeft overgelegd. Vakbonden en ondernemingsraad me nen dat er voorde ADM in haar huidige omvang 1600 werknemers) nog wel de gelijk toekomst is. Het aantal reparatieorders dat is bin nengehaald. is thans weliswaar te klein om het hoofd boven water te houden maar ze menen dat daar in de tweede helft van komend jaar verandering in zal komen De scheepseigenaren kun nen reparaties die zij wegens de econo mische inzinking hebben uitgesteld, niet voor zich uit blijven schuiven, zo is de redenering. Het ministerie ziet ook volgend jaar nog geen herstel tot stand komen Uitblu- ven van verbetering zou betekenen dat hel steunbedrag veel hoger zou gaan uitkomen dan de 36 miljoen waarom nu is gevraagd. Daar komt bij dat er nog aan wordt ge twijfeld of de reorganisatie van de werf in een weer oplevende markt de resulta ten zal opleveren die ermee werden beoogd In elk geval viel de modernise ring van het bedrijf al veel duurder uit dan was geraamd Eerder moest er al 35 miljoen extra voor de werf op tafel wor den gebracht De Europese Commissie heeft onge grond van concurrentievervalsing te gen eerder steunverlening bezwaar ge maakt. Minister Van Aardenne geeft (Slot zie pag. 8 kol. 5) Het overleg van de lange adem -ÖÖÖ0, T"\e nieuwe minister van \-Jverkeer en waterstaat, IVj/? mevrouw Smit-Kroes, heeft r gisteren in Den Haag haar f .i.-i-l Belgische collegae van open bare werken, Olivier en van verkeerswezen De Croo aan tafel gehad voor het zevende Beneluxzeehaven- overleg. Bij die gelegenheid zijn een aantal langzamerhand bestofte ge spreksonderwerpen van wederzijds be lang opmeuw beter zichtbaar gemaakt Eén ervan was de stand van zaken rond om het zogeheten 'drieluik' van ont- werp-waterverdragen tussen Belgié en Nederland, dat al sinds 1975 (bijna acht jaar dus) op afhandeling ligt te wach ten. Na langdurige ambtelijke onder handelingen werden in dat jaar tussen beide landen principe-afspraken ge maakt over de aanleg van een Baal- hoekkanaal tussen Antwerpen en de Westerschelde. over de afsnijding van de Bocht van Bath, een project ter ver betering van de vaarroute in de Wester schelde en over de levering door Belgié aan Nederland van vaste hoeveelheden en constante kwaliteit Maaswater Sinds de ondertekening van die ont- werp-verdragen is overigens een com plete radiostilte ingetreden rondom de twee projecten in de Westerschelde om dat de Belgen in eigen land nogal wat problemen kregen over de toezeggin gen die in ruil voor de uitvoering aan Nederland waren gedaan. Van Belgié werd namelijk verwacht dat het pro bleem van de watervervuiling op de naar de Westerschelde aflopende rivie ren grootscheeps zou worden aange pakt en dat via de rivier de Maas een belangrijk stuk van de Nederlandse drinkwatervoorziening zou worden vei lig gesteld. Tot behandeling van de ver dragsteksten in het Belgische parle ment is het tot op de dag van vandaag nooit gekomen. In de achterliggende jaren zijn trou wens ook aan Nederlandse kant steeds meer bezwaren gerezen tegen met name de aanleg van een Baal- hoekkanaaL Zo besloten provinciale staten van Zeeland om de planologi sche bestemming voor dit project op het streekplan te schrappen. Hoewel de Belgen in het officiële overleg met Ne derland altijd hebben volgehouden dat kanaal en bochtafsnijding in het belang van de ontwikkeling van de haven van Antwerpen nog altijd een hoge voor rang hebben was in Brussel en (heel voorzichtig toch ook wel) in Antwerpen een verschuiving van belangen merk baar België mikt de laatste tijd meer en meer op uitvoering van een belangrijke extra verdieping van de vaargeul in de Westerschelde. een baggerprogramma dat erop is gericht schepen met een diepgang tot 50 voet in Antwerpen bin nen te halen. Intussen hebben de Bel gen in het diplomatieke contact tussen Brussel en Den Haag en bij topontmoe tingen van ministers gesondeerd of er met Nederland te praten zou zijn over de vrij omvangrijke werken in de Wes terschelde. Dat het daarbij met zonder 'tegenprestatie' zou gaan is bij die gele genheden wel duidelijk geworden. Tij dens het zevende Benelux-zeehaven- overleg, gisteren in Den Haag, liet de Belgische minister De Croo weten dat zijn regering op het punt staat met Ne derland het officiële overleg te openen over de 'prijs' voor de nieuwe plannen ter verbetering van de toegankelijkheid van de haven van Antwerpen Uit uitlatingen van de Belgische be windslieden valt af te leiden dat de oorspronkelijke plannen (Baalhoekka- naal en Bocht van Bath), zoals verwerkt in het drieluik van ontwerp-waterver dragen. bewust naar de achtergrond worden verschoven. Minister De Croo deed het gisteren voorkomen alsof het Belgische plan tot verdieping van de vaargeul Westerschelde in het logische verlengde ligt van de bestaande bag- gerprogramma's en dat de oude wensen in het belang van de Antwerpse haven meer 'in historisch perspectief moeten worden bezien. Toch liet hij tegelijk merken dat België erop is voorbereid dat aan Nederlandse kant bij het voort gaand overleg over het jongste Wester- schelde-verdiepingsproject de ver dragsafspraken van acht jaar terug op nieuw uitgangspunt zullen zijn. In dat verband haalde hij De Croo een term aan van zijn collega Tindemans, die een 'ontroesting' van de onderhandelings resultaten van 1975 met Nederland had voorspeld. Aan inlossing van eisen op het gebied van de levering van Maaswa ter aan Nederland zullen de Belgen bij hun nieuwe aspiraties in het belang van de Antwerpse haven niet kunnen ont komen. Veel meer overigens dan een uitwis seling van wederzijdse gedachten- spinsels over mogelijkheden voor een gezamenlijke zeehavenpolitiek en standpunten over ingewikkelde grens overschrijdende kwesties levert het Be- nelux-zeehavenoverleg niet op. Dat bleek bijvoorbeeld bij de vrijwel niets zeggende voorlopige conclusie over vei ligheidsvoorschriften van de Benelux- havens bij de aan- en afvoer van LPG Er zullen nog heel wat tankers onder verschillend regiem van voorschriften de Westerschelde op- en afvaren voor dat een 'harmonisatie' tussen beide lan den is bereikt. De zaak van het drieluik van ontwerp-waterverdragen is er het zoveelste bewijs van dat overleg tussen Belgié en Nederland eerst en vooral uit een lange adem bestaat vdM De Russische ruimtevaarders Analo- ly Berezovoy en Valentin Lebedev aan boord van de Saljoet-7 zijn voorberei dingen begonnen om terug te keren naar de aarde

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1