PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Overleg ambtenaren over korter werken Dordrecht krijgt geen nieuwe kolencentrale Kernafvalschip loopt vast RPS krijgt 5 procent van aandelen Friesch- Groningsche Hypotheekbank WESTEN Kans op prijsverlagingen kruideniers Dieselolie goedkoper DEEL VAKANTIEGELD VOOR WERK Beatrix opent ziekenhuis VERLIES FGH CIRCA VIJFTIG MILJOEN Enkele buien Half tot zwaar bewolkt en enkele buien Middagtemper atuur ongeveer 7 graden Matige wind uit uiteenlopende 225e jaargang no. 278 Zaterdag 27 november 1982 x ,11—iv ir-ina I-» Lange Vorststr. - Goes MENSWE^R Tel 01100-15755 BOTTERDAM (ANP) - In verband met de dalende noteringen op de vrije oliemarkt gaan de grote oliemaatschappijen de prijs van dieselolie met ingang van maandag verlagen. De prijsverlaging varieert van 2 tot 2,6 cent per liter. Shell, Esso en BP hebben deze prijsaanpassingen vrijdagmiddag aangekon digd. Verwacht mag worden dat de overige benzinemaatschappijen en de vrije pomphouders de prijsverlaging zullen volgen DEN HAAG ANP i - Er bestaat een kans dat de prijzen van een aantal merkartike len bij kleine kruideniers omlaag gaan Dit ts vrijdag gebleken tijdens een feest van de Federatie van de groothandel in levensmiddelen Voorzitter drs. A. Pandelitschka heeft daar gepleit voor het geven van kortingen aan zelfstandige winkeliers Zijn pleidooi werd door de aanwezige groothandela ren en producenten van merkartikelen met luid applaus gehonoreerd. Het plan om kleine winkeliers kortingen te verstrekken wordt ingegeven door hun bedreigde positie, die volgens Pandelitschka ook nadelige gevolgen kan hebben voor de groothandel. Bovendien is hij van mening dat merkartikelen te duur zijn in verhouding tot de kwalitatief vergelijkbare 'huisartikelen' van de grote supermarkten Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG - Het kabinet is bereid met de ambtenarenbonden te praten over arbeidstijdverkor ting in ruil voor de prijscompensatie. Bovendien wil het kabinet dat ook de gewenste verlaging van het vakantiegeld wordt gebruikt voor de herverdeling van werk. zijn de belangrijkste resultaten van het gesprek tussen een delegatie uit het kabinet onder leiding van premier Lubbers en de werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid. Het jesprek wordt volgende week zaterdag voortgezet. Minister Rietkerk (binnenlandse za- dent dat voor het kabinet doorslagge vend is dat de ambtenarensalarissen op 1 januan met zullen kunnen stijgen Op die basis zijn de begrotingen voor 1983 opgesteld zei Lubbers ken) heeft vrijdag in het kabinetsbe raad de ruimte gekregen voor reeel overleg met de ambtenarenbonden, woensdag Dit is een belangrijke tege moetkoming aan de bonden, die tot nog toe ontevreden hadden gereageerd op de houding van het kabinet, dat de prijscompensatie alleen wilde gebrui- de financiële problemen van het rijk te verlichten. Premier Lubbers herhaalde op zijn eer ste persconferentie als minister-presi- Vakantiegeld van het vakantiegeld ook dan nog mo gelijk is. ..Het wordt dan wel de botte bijl", gaf hij toe De premier zei dat het kabinet de ambtenaren en de andere werkgevers, waar het gaat om het vakantiegeld, gelijk wil behandelen De eerste officieel gelegde filtermat voor de pijlerdam in de Oosterschelde is bij het 'schoonmaken' beschadigd. Er ontstond een scheur in het boven- doek van de mat. Deskundigen van rijkswaterstaat gaan er van uit dat de 'winkelhaak' in de ondermat gerepa reerd kan worden. gifvaten Op het strand van Westerschouwen zijn twee vaten met uiterst giftig hy drazine gevonden Rijkspolitie en brandweer houden ernstig rekening met de mogelijkheid dat er dit week einde nog meer gifvaten op Zeeuwse stranden zullen aanspoelen PAGINA 3 huichelarij In Zuid-Afrika worden de Europese discussies over een boycot en sancties tegen dat land niet serieus genomen De supermarkten liggen vol met pro- dukten uit alle delen van de wereld Een handelsattaché in Pretoria Al dat gepraat over sancties grenst aan huichelarij'. PAGINA 7 welzijn In Zierikzee is het eerste exemplaar van 'Welzijn in de knel' gepresenteerd Het boek, resultaat van een samen werkingsverband tussen het Konink lijk Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen en de Erasmus Universi teit Rotterdam, bevat een neerslag van ervaringen met de decentralisatie van het welzijnsbeleid. PAGINA 11 preventie De speciale veiligheidsmaatregelen en aparte voorzieningen die de politie en de Nederlandse Spoorwegen met het oog op met mogelijke ongeregeldhe den bij de voetbalwedstrijden Feye- noord-Ajax en Heerenveen-FC Den Haag hebben getroffen, kosten in to taal ongeveer een half miljoen gulden PAGINA 13 roken Roken heeft niets te maken met long kanker. Stoppen met roken kan zelfs schadelijk zijn voor de gezondheid De Australische chirurg Whitby beweert dat in zijn boek 'Roken zonder angst, goed voor u'. Whitby meent dat op geen enkele manier wetenschappelijk aangetoond kan worden dat roken schadelijk is voor de gezondheid. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland. 3 en 13. Sport: 11. Radio en televisie: 23 en 25. Financiën: 12. Zaterdagkrant: 15, 16. 17. 19 ep 21 Nieuw is ook dat het kabinet nu melde sociale partners wil praten over het ge bruiken van een stukje vakantiegeld voor werktijdverkorting, net zoals de prijscompensatie. Het kabinet heeft zowel een aftopping van het vakantie geld als een verlaging ervan van 8 tot 7,5 procent voor ogen. Het kabinet wil aan de sociale partners zelf overlaten wat er met het vakantie geld moet gebeuren. Maar mochten die niet vrijwillig tot beperking van het vakantiegeld komen, dan sluit het ka binet niet uit dat het zelf wettelijke maatregelen neemt. Het resultaat van het overleg tussen werkgevers en werknemers zal pas in het voorjaar bekend zijn Lubbers zei vrijdag dat een wettelijke beperking De gisteren gekozen Japanse pre mier. Yasuhiro Nakasone, heeft vrijdag na veel touwtrekken binnen zijn eigen partij een regering samengesteld. Als minister van buitenlandse zaken trok hij Shintaro Abe aan. Voor de post van internationale handel en industrie (Mi- ti). die belangrijk is in het licht van de handelsperikelen met de VS en de EG. koos hij Sadanori Yamanama (61). Dertiende maand Minister De Komng isociale zaken) kwam gisteren met een voorstel voor een ..paraplu-wetje", dat het de sociale partners mogelijk moet maken de wet telijk verplichte prijscompensatie op 1 PLO verwerpt voorstel Reagan DAMASCUS (UPI/AFP) - De centrale raad van de Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie (PLO) heeft vrijdag het vre desplan van president Reagan voor het Midden-Oosten verworpen. In verklaring die in Damascus werd uit gegeven na een acht uur durende bij eenkomst van de 66 leden tellende raad staat dat de voorstellen van Reagan 'niet tegemoet komen aan de onver vreemdbare nationale rechten van ons volk onder leiding van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie'. De raad her haalde de aanspraak van de PLO op zelfbeschikking en eigen onafhankelij ke staat Het plan van Reagan gaat uit van een Palestijnse autonomie in fede ratief verband met Jordanië. januari niet uit te betalen. Ook de vakantiegeld-beperking kan onder die paraplu worden gebracht En De Ko ning sloot zelfs niet uit dat ook dertien- de-maanduitkeringen onder deze rege ling worden gebracht. De kabinets delegatie deed de sociale partners vrijdag verslag van het ver loop van het kamerdebat over de rege ringsverklaring. Werkgevers en vakbe weging lieten evenals het parlement grote bezwaren horen tegen de scheve inkomensverdeling voor 1983. waarbij de minima 4.5 procent inleveren en de hoogste inkomens niets Het kabinet zal in de komende week diverse instrumenten uitwerken om dit koopkrachtbeeld bij te stellen Deze al ternatieven zullen met werkgevers en vakbeweging volgende week zaterdag worden besproken, voordat het kabinet besluiten zal nemen. ..We zullen alle voors en tegens op een rijtje zetten om die met elkaar te besprekenzei minis ter De Koning. Volgens Lubbers wordt in een later stadium van het overleg ook het werkgelegenheidsprogramma erbij betrokken. De koningin bracht m het nieuwe St Elisabeth-ziekenhuis een bezoek aan de kinderafdeling, ze sprak daar een tijdje met de 4-jarige Mieke-An Lavrij- sen TILBURG (ANP) - Door het in werking stellen van de gerestaureerde moederklok uit het oude ziekenhuis heeft koningin Beatrix vrijdagmid dag het nieuwe Sint-Elisabethziekenhuis in Tilburg geopend. Daarna kreeg zij een boekje aangeboden waarin de overgang van het oude naar het nieuwe gebouw beschreven staat. Tot slot van haar bezoek nam zij een kijkje op enkele verpleegafdelingen. STORK HENGELO IN GEVAAR DORDRECHT - De kolencentrale aan de Tweede Merwedehaven in Dor drecht wordt niet gebouwd. Dit heb ben de Samenwerkende Energie Pro ducenten (SEP) besloten omdat de vraag naar energie onder het verwach te peil blijft. Hield men verleden jaar nog rekening met een toename van 3 procent, nu is dat percentage gedaald naar 1 procent. Wel wil de SEP nog doorgaan met het ombouwen van be staande gas- of oliecentrales naar ko- lengestookte energie-opwekkers. Door dit besluit vervalt direct werk voor 400 man en voor 750 man tijdens de vijfjaar durende bouw van de centrale. Voor de Stork Ketelfabrieken in Henge lo betekent het nieuws dat het voortbe staan van de fabnek in gevaar komt Zij hadden anders de order gekregen om voor 380 miljoen gulden de ketel van de Merwedecentrale te bouwen toch worden vrijgehouden. De gemeen te Dordrecht blijft een optie houden voor het moment dat de vraag naar energie weer zal stijgen en er alsnog een centrale bij moet komen Instemming De Stichting Natuur en Milieu heeft vrijdag „met instemming" gereageerd op het besluit. Natuur en milieu, heeft zich altijd tegen de bouw van de cen trale verzet omdat zij „overbodig is en ernstige luchtvervuiling zo geven". Ketelbouw STOCKHOLM (AP) - De Sigyn, een Zweeds schip speciaal ontworpen voor het vervoer van radioactief afval, is don derdag bij het binnenvaren van de haven van Barseback vastgelopen op een 'onbekend object' onder het waterop pervlak. Het schip, dat afval transporteert van Zweedse kerncentra les naar de verwerkingsfabriek in het Franse La Hague, had op het moment dat het vastliep geen radioactief materiaal aan boord. De buitenste romp van het vaartuig is door de aanvaring open gescheurd en de ruimte tussen de binnenste en buiten ste romp is volgelopen met water Foto de Sigyn voor de haven van Barseback De woordvoerder van de SEP kon al leen maar zeggen dat hun besluit mo gelijk een stimulans kon betekenen voor het samengaan van de ketelbouw- industrie in Nederland. Overigens blijft Stork de opdracht houden om de Limburgse Maascentrale om te bou wen naar een centrale op kolen. De voorlopige andere twee centrales, die worden omgebouwd. Maasvlakte en Borssele, verdwijnen in de orderporte feuille van de Koninklijke Maatschap pij De Schelde in Vlissingen. Om verder aan de afnemende vraag naar energie wat te doen, zullen er 25 oude conventionele centrales waaron der Waalhaven 2 in Rotterdam en Am sterdam-Noord worden afgebouwd. Die sluiting zal volgens de SEP nauwelijks gevolgen hebben voor de werkgelegen heid en financieel helemaal geen gevol gen hebben omdat de betrokken cen trales reeds afgeschreven zijn. In Dordrecht zal het terrein waar de centrale zou komen voorlopig hiervoor Nederland tekent zeerechtverdrag DEN HAAG (ANP) - Nederland zal tij dens de slotzitting van de zeerechtcon ferentie op Jamaica, van 6 tot 10 de cember. het verdrag van de Verenigde Naties inzake het recht van de zee on dertekenen. Dit heeft de ministerraad vrijdag be sloten. Nedeiland zal echter uitdrukkelijk be kend maken dat het besluit om te on dertekenen niet betekent dat meteen al is besloten het verdrag tezijnertijd ook te ratificeren. Er moeten namelijk nog enkele belangrijke regelingen worden uitgewerkt, vindt de Nederlandse rege ring. Premier Lubbers lichtte toe dat het on derwerp vrijdag op nogal wat bezwaren in het kabinet stuitte .Al met al achten wij de voordelen groter dan de bezwa ren Er is al op zoveel fronten stagnatie, dat het ons beter leek na zoveel jaren in het water te duiken en dit maar te doen" AMSTERDAM - De Rijkspostspaar bank (RPS) heeft een belang verwor ven van vijf procent in het aandelenka pitaal van de Friesch-Groningsche Hy potheekbank (FGH). Alle twijfels om trent de toekomst van de in moeilijk heden verkerende hypotheekbank zijn hiermee weggenomen, zegt de ban kiersvereniging in een eerste reactie Door de samenwerking met de RPS kan de Friesch-Groningsche Hypo theekbank eventueel verder verslech terende marktontwikkelingen het hoofd bieden Ondanks de financiële versterking zal de FGH het boekjaar 1982 afsluiten met een verlies van circa 50 miljoen gulden Gerekend werd op een netto-winst van 4,5 miljoen. In septembei besloot de bank de vei strekking van nieuwe hypotheken op een laag pitje te zetten. Eerst geld aan trekken en dan pas uitzetten'deelde een woordvoerder van de FGH toen mee. Kenmerkend voor de slechte fi nancieie gang van zaken was dat de bank twee weken geleden nagenoeg haar gehele aandeel van 50 procent ln het bekende kantoor- en winkelcom plex Hoog Catharijne in Utrecht aan hel Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds overdeed De andere helft werd verkocht door Bredero Vast Goed, ook aan het ABP. De totale transactie lever de 500 miljoen op De FGH zal bij de Rijkspostspaarbank een zogenaamde achtergestelde con verteerbare lening plaatsen van 90 mil joen gulden met een looptijd van 15 jaar Wanneer de RPS van haar rechten gebruik maakt, en de lening in aande len omzet, kan het totale belang in de FGH oplopen tot 40 procent Met de steun van 4e RPS zal het garan- (Slot zie pagina 3 kolom 51 De stijl van Andropov - - T-xe wisseling van de wacht j j LJln het Kremlin, waar An- 1 dropov de overleden Brezjnev -~—H als partijsecretaris is opge- i volgd. is vrijwel onmiddellijk gepaard gegaan met een aan tal subtiele wijzigingen in het buiten lands beleid van de Sowjet-Unie. zon der dat overigens sprake is van ombui ging van dit beleid. Het verschil zit veel meer in de bijzondere profilering van Andropov en zijn - uit een tactisch oog punt gezien - bekwame en professiona- le benadering van zijn buitenlandse ge sprekspartners. Onder de oude en zieke Brezjnev waren de betrekkingen met een aantal landen min of meer vastgelo pen als gevolg van een weinig flexibel buitenlands beleitL De bezetting van Afghanistan, driejaar geleden en de on verhulde steun aan het Poolse regime hebben de Sowjet-Unie veel diploma tieke schade berokkend. Brezjnev bleek niet in staat het als gevolg daar van op een aantal terreinen ontstane isolement te doorbreken. Nog de dag van zijn overlijden verzekerden zijn po- tentièle opvolgers, dat zij de lijn-Brezj- nev zouden doortrekken en enkele da gen later onderstreepte de nieuwe par tijsecretaris Andropov deze uitspra ken. Over het algemeen is dit soort uit latingen bedoeld om de andere partij - wie dat ook moge zijn - niet al te zeer te alarmeren. In het diplomatieke en poli tieke verkeer wordt er niet zo veel waar de aan gehecht. Wat dit soort medede lingen werkelijk waard zijn blijkt wel naar verloop van tijd. Al in zijn eerste optreden introdu ceerde Andropov een andere stijl dan zijn voorganger. Het kompas waar op de politieke koers van de Sowjet- Unie is uitgezet wijst rotsvast naar het zelfde punt. maar anders dan een Brezj nev treedt Andropov de wereld tege moet met wat de Engelsen noemen 'open mind'. Onder Brezjnev waren de posities tussen Oost en West zo precies afgebakend, dat van een dialoog geen sprake meer kon zijn. Andropov daar entegen heeft de draad van het gesprek weer opgepakt: hij luistert met een open oor naar de andere partij, waarbij hij de indruk weet te wekken begrip te hebben voor de argumenten en stand punten van de tegenpartij. Vele politici en staatslieden in het Westen waren daardoor verrast, temeer omdat elke machtswisseling in het Kremlin ge woonlijk grote onzekerheid schept en de meeste landen in het duister laat hoe zij hun relaties met de Sowjet-Unie ver der moeten ontwikkelen. De nieuwe Sowjet-partijsecretaris heeft in dit op zicht de slag gewonnen. Terwijl de Amerikaanse president nog ouderwets wapengekletter liet horen in de beste tradities van de koude oorlog, opende Andropov een diplomatiek offensief, waarin hij zich ontpopte als een redelijk en plooibaar staatsman die bereid is nieuwe wegen te zoeken om weer op het spoor van de ontspanning tussen de blokken terug te keren. Met die hou ding kan de nieuwe man in het Kremlin overigens nauwelijks de onzekerheden weg nemen, die het Westen tot enige voorzichtigheid manen. Niemand kent precies de plannen van Andropov. Hoe ver strekt zijn macht en wat is de in vloed van het Presidium, dat tot voor kort Brezjnevs weg bewandelde? Enige scepsis ten aanzien van wat het Krem lin schijnt te willen, is dan ook op zijn plaats Cruciaal is of de Russen daad werkelijk een zwenking zullen maken in hun buitenlandse politiek De signalen uit Moskou wijzen heel voorzichtig in die richting, maar ook niet meer dan dat. Nog deze week verklaarde Andro pov voor het Centrale Comité van de Communistische Partij, dat de Sowjet- Unie met als eerste concessies zou doen terwille van verbeterde betrekkingen met de Verenigde Staten. In elk geval is het wel een aanwijzing voor Reagan, dat er kennelijk met de Russen valt te praten Dat is duidelijk een stap in de goede richting. Opmerkelijk is de politieke belang stelling van de Sowjet-Unie voor China, waarmee de relaties al twintig jaar op een laag pitje staan. Bij de Rus sen lijkt de bereidheid te bestaan nieu we onderhandelingen met de Chinezen aan te knopen om de betrekkingen te normaliseren De Chinezen hebben drie eisen op tafel gelegd: zij willen een (Rus sische) troepenvermindering langs de gemeenschappelijke, 7000 km lange, grens, alle Russen moeten weg uit Af ghanistan en de Sowjet steun aan Viet nam moet worden ingekrompen. Dat is natuurlijk niet niks. Met name de Rus sen aan de grens en de steun aan Hanoi zijn zwaarwegende punten voor de Chi nezen De mate waarin Andropov tege moet zal komen aan de eisen van Pe king. kan mede bepalend zijn voor de wijze waarop het Kremlin zijn houding ten opzichte van Washington bepaalt. Maar er is méér. Hernieuwde banden tussen de Sowjet-Unie en China kun nen het onduidelijke politieke patroon van nu beïnvloeden. De vraag of zo n ontwikkeling positief of negatief moet worden uilgeiegd. is tot nu toe nog nau welijks aan de orde geweest. Voorlopig ziet het er naar uit. dat de nieuwe man in het Kremlin een aantal belangrijke troeven in handen heeft, die hij naar believen kan uitspelen Voor iemand die nog slechts enkele weken de mach tigste man van de Sowjet-Unie is. geen geringe prestatie Dim Bij een bomontploffing in het gebouw van de Israëlische ambassade in de hoofdstad van Ecuador. Guito. zijn vrij dag twee politiemannen om het leven gekomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1