B en w Terneuzen niet in voor werkgelegenheidsfonds Orgeljaar Hengstdijk succesvol verlopen PZEM komt met concreet plan voor kabel-tv in Terneuzen VVD wil geld voor theateruitvoeringen HAAS in steken Gedeputeerde: volop kansen uitbreiding toeristisch pakket Wissel Zeeuws-Vlaanderen VOORSTEL PVDA BIJ BEGROTINGSBEHANDELING [IIJ I0CCASI0HSI VRIJDAG 26 NOVEMBER 1982 TERNEüZEN - De SGP-fractie in de gemeenteraad van Terneuzen vindt dat er xo spoedig mogelijk een sociaal rechercheur moet worden aangesteld om mis bruik van (bijstand)uitkeringen te voorkomen. SGP-fractievoorzitter W. Colijn zei dat donderdagmiddag bij de begrotingsbehandeling. In zijn algemene beschouwingen noemde hij de aanstelling van een sociaal recher cheur onontkoombaar. Hij stelde vast: ..Bij alle regelingen komt misbruik voor omdat er nu eenmaal geen volmaakte mensen zijn. Geldgierigheid is immers de wortel van alle kwaad, reden waarom een sociaal rechercheur onmisbaar is. Effec tieve controle is een verplichting, ook ten opzichte van degenen die op een uitke ring zijn aangewezen". B en w van Terneuzen hebben overigens, zo blijkt ook al uit de memorie van antwoord bij de ontwerpbegroting '83. nog geen standpunt bepaalt over de benoe ming van een sociaal rechercheur. Wethouder mevrouw J M. Doppegieter van sociale zaken herhaalde dat gisteren in haar antwoord dan ook. waarmee zij wel de toezegging deed m de loop van het volgend jaar met een standpuntbepaling naar de raad te zullen komen. TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen moet - met de provincie als voorbeeld - een werkgelegen heidsfonds instellen. Met die suggestie kwam PvdA-fractievoorzitter J. M. Hamelink donderdag tijdens de begrotingsraad van Terneuzen. Hamelink wilde b en w een half jaar de tijd geven om een en ander uit te werken, maar burgemeester C. Ockeloen hielp hem snel uit de droom: b en w voelen er weinig of niets voor. Ook een voorstel van CDA-voorman mr A. Snoodijk om een 'werkgelegenheidscoördinator' aan te stellen vond nauwelijks weerklank. De raad maakte zich-en dat verbaasde hoging van de onroerend-goedbelas- van regelingen en voorschriften". En ting met een dubbeltje. Dat zou dus in de Terneuzense situatie ongeveer een ton opleveren. De CDA'er mr A. Snoodijk wierp de aanstelling van een 'coördinator' in de strijd Hij verdedigde het zo: „De taak stelling van zo'n functionaris zou kun nen bestaan uit het begeleiden demand - donderdag ernstig zorgen over de werkgelegenheid in de gemeen- ie. Dat werd duidelijk uitgedrukt in een motie van de GPV-RPF'er F. K. Hame link, die b en w voorstelde om op zo kort mogelijke termijn met een 'gemeente lijk werkgelegenheidsplan' op de prop pen te komen. Ockeloen noemde die motie overbodig. Hij verzekerde de raad dat b en w zich al jaren het vuur uit de sloffen lopen om bedrijven te bewe gen tot nieuwe investeringen. „Die motie komt over als: college ga eindelijk eens iets doen Ik vind dat on vriendelijk en niet redelijk, want het is te vergelij ken met een opmerking tegen Iemand die heel hard loopt: „Jongen loop jij eens wat harder". Ockeloen be naderde de motie op tweeërlei wijze: „Ofwel is het een schot in de rug, ofwel is het een ruggesteuntje". Hamelink haastte zich in tweede termijn te zeg gen dat de motie toch echt moest wor den gezien als 'een steun in de rug'. Daarna had niemand er nog problemen mee. PvdA-fractievoorzitter Hamelink weid de fiks uit over de werkgelegenheids- problematiek Hij lanceerde zijn fonds en maakte ook direct duidelijk hoe het, volgens zijn fractie, moet worden ge vuld: „Wij willen als fractie best een voorbeeld geven van hoe het zoü kun- zei hij. „Het belang van de werk gelegenheid achten we zo groot dat het naar onze mening verantwoord is om hiervoor een offer te vragen van de ge hele bevolking". Hij dacht aan een ver- Snoodijk vond dat daarbij best gebruik mocht worden gemaakt van 'externe kennis'. Burgemeester Ockeloen voel de niets voor zo'n functionaris. Hij waarschuwde: „We moeten oppassen dat we de investeerders niet voor de voeten lopen". Maar Snoodijk vond het zeker niet overdreven om iemand bin nen het gemeentelijk apparaat aan te wijzen, die 'potentiële kandidaten' de weg zou kunnen wijzen in de gemeente. Ockeloen hield vol: „We moeten oppas sen voor doublures. We hebben in onze provmcie de beschikking over bijvoor beeld een economisch technologisch in stituut (ETI) en bovendien - en dat kan ik nu best zeggen - hebben we op dit vlak een erg deskundige gedeputeer de". Poffertjes Trimlopen Heikant HEIKANT - De trimclub 'Wemolin' uit Heikant houdt in de komende winter maanden twee trimlopen in Heikant en omstreken. De eerste is op zaterdag 4 december de tweede op zaterdag 8 ja nuari '83. De deelnemers(sters) kunnen daarbij kiezen uit de afstanden 3,5 - 6- en 11 kilometer De organisatoren heb ben een parcours uitgestippeld dat ge deeltelijk loopt door de bossen in het naburige Stekene (B.). De start van bei de trimlopen is om 14.45 uur bij het ge meenschapscentrum 't Heike' in Hei kant, waar men zich ook vanaf 13.30 uur kan laten inschrijven. Voor alle deelne mers is er na afloop een herinnering. Die worden op zaterdag 8 januari, na de tnmloop, in het gemeenschapscentrum uitgereikt. Zangduo werkt mee aan samenkomst Leger des Heils T erneuzen TERNEUZEN - Het duo Roelof en Con- ny uit Rijnsburg. dat via folkmuziek wil getuigen van zijn geloof, werkt zondag mee aan de evangelisatiedienst van het Terneuzense Leger des Heils. De samenkomst m het Leger des Heils- gebouw aan de Donze Visserstraat be gint om 17 uur en zal worden geleid door kapitein en mevrouw W. v. d. Harst. De kapitein volgde kolonel A. M. Boss- hardt op als directeur van het Good- willcentrum in Amsterdam. J. Af. Hamelink (PvdA) F. K. Hamelink (GPV/RPF) CDA-BIJEENKOMST AARDENBURG Vergoeding van telefoonkosten ambtenaren in Terneuzen blijft TERNEUZEN - De gemeente Ter neuzen blijft de telefoonkosten van een aantal ambtenaren (ge deeltelijk) vergoeden. Een motie van de PvdA om die vergoeding te schrappen, haalde het donderdag tijdens de begrotingsbehandeling niet. De PvdA wilde de besparing van 18.000 gulden op de telefoon vergoeding toevoegen aan de post onvoorzien. Wethouder drs A. J. Rekveld had de motie overigens ook al ten zeer ste ontraden. Hij zag niets in het argument van de PvdA dat de tele foon inmiddels een algemeen ge bruiksgoed is geworden en dat ambtenaren, ongeacht de nood zaak, toch wel een telefoon in huis zouden hebben. Wethouder Rekveld achtte schrap pen van de telefoonvergoeding 'niet in overeenstemming met het uitgangspunt van b en w dat de ser vice-verlening aan de burgerij zo veel mogelijk in stand moet worden gehouden'. Hij voegde daar aan toe, dat telefoonkosten slechts zeer selectief worden vergoed. De raad kon zich in dat standpunt vinden, zeker nadat zowel wethouder me vrouw J M. Doppegieter-Thiel, als haar collega Rekveld de toezegging hadden gedaan de vergoeding in de loop van 1983 te zullen bekijken. De PvdA trok de motie daarop in. AARDENBURG - Bestuurders in de regio West-Zeeuwsch-Vlaanderen heb ben nog kansen voor uitbreiding van het toeristische pakket. Dat zei gede puteerde J. B. Ventevogel donderdag avond op een CDA-bijeenkomst in het dorpshuis van Aardenburg. „Het eco nomische belang van toerisme dient in ieder geval onderkend te worden", zei hij. „Er zijn nog volop groeimogelijk heden". De sector toerisme kan vol gens hem voor belangrijke economi sche impulsen zorgen. „West- Zeeuwsch-Vlaanderen heeft landbouw en toerisme. Op grond daarvan zou je de mensen hier moeten feliciteren". In de toeristische en recreatieve sector zijn in Zeeland 6.300 mensen direct werkzaam, wist de gedeputeerde te meldenuit een rapport van het ETI. In de indirecte sfeer ontlenen 8.700 men sen hun baan aan die sector. „Dat is evenveel werkgelegenheid als bij Dow Chemical, De Schelde en de PZEM bij elkaar", merkte Ventevogel op. De provincie is de laatste jaren op ver schillende fronten actief voor de werk gelegenheid. constateerde hij. De gede puteerde hield een pleidooi voor lagere energietarieven voor bedrijven, en 'bin nenhalen' van de aanlanding van LPG in het Sloegebied. De gedeputeerde liet ook zijn licht schijnen over de politieke situatie en constateerde dat alleen 'kappen' in de overheidsuitgaven kan zorgen voor het beheersbaar houden van de financieringstekorten. Bepaalde taken zouden volgens hem dan ook op nieuw bezienmoeten worden. Hij noem de als voorbeelden de posten 'cultuur' en 'openluchtrecreatie', momenteel goed voor zo'n 2.5 miljard gulden per jaar. Van belang voor verbetering van de si tuatie is volgens Ventevogel het stroomlijnen van het vergunningen- en het energiebeleid. „Het rijksbeleid op gebied van de energie schept enorme onzekerheden voor de bedrijven', con stateerde hij. Het rijk moet nu helder heid scheppen. Anders worden de be drijven onbestuurbaar". Ventevogel's lezing werd bijgewoond door ruim 25 belangstellenden. In zijn reactie op het voorstel van de PvdA om een werkgelegenheids-fonds in het leven te roepen merkte Ockeloen terloops op: „Kijk naar dat provinciale fonds. Die mensen hebben het ook al ontzettend moeilijk door het vinden van interessante projecten. Want wat zie je: als iemand het een goede zaak vindt om een bepaald project te steu nen, zegt een ander al snel: „Dat is een project dat uit niet meer bestaat dan uit vier dames, die poffertjes bakke- n. Alle fracties kaartten de werkgelegen heid aan. D'66'er J. de Zeeuw stelde vast dat de instrumenten, die de ge meente in het kader van de bestrijding van de werkloosheid ter beschikking heeft, 'zeer beperkt zijn'. Maar hij vond dat de gemeente de mogelijkheden, die er op plaatselijk vlak wel zijn. in ieder geval optimaal moet benutten De SGP'er W. Kolijn steunde het LPG- beleid van de gemeente en verzette zich tegen de voorgestelde heffing voor bo demsanering. Raadslid A. Persijn van 'Links Perspectief: „Zoveel mogelijk dient gebruik gemaakt te worden van subsidieregelingen in het kader van werkverruimende maatregelen. De ge meente dient verder een begin te ma ken met het verkorte van de werkweek voor alle werknemers. Deze maatregel is zowel in het belang van de werkenden als de niet-werkenden". De WD'er W. Gosselaar (hij verving de zieke fractie-voorzitter W. de Zeeuw) vond dat de gemeente niet enkel moet gokken op de 'groot-industrie', maar ze ker ook aandacht dient te besteden aan de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. En de GPV-RPF'er Hame link zei: „Omdat de werkloosheid één van de grootste problemen is. moet bin nen het raam van de gemeentelijke mo gelijkheden de werkloosheidsbestrij ding centraal gesteld worden. De situa tie is van dien aard dat er alle reden is voor ontwikkeling en reservering van middelen voor een gericht eigen ge meentelijk werkgelegenheidsbeleid". Het gros der fracties pleitte bovendien voor activiteiten voor werklozen, 'met behoud van uitkering'. Het gerestaureerde orgel van de Catharinakerk in Hengstdijk. ZONDAG AFSLUITING IN CATHARINAKERK HENGSTDIJK - Het 'orgeljaar' in Hengstdijk is zeer succesvol verlopen. Dat zegt het orgelcomité nu het orgel jaar op bet punt staat afgesloten te worden. Vorig jaar november werd in de Heilige Catharinakerk in Hengstdijk het uit 1916 stammende pneumatische orgel in gebruik genomen na restauratie, maar het kerkbe stuur kwam nog 5500 gulden tekort. Het orgelcomité nam die taak opzich de ontbrekende middelen bijeen te brengen door middel van concerten en acties. Het streefbedrag werd al in september gehaald. Naar ver wachting zal de totaalopbrengst 6500 gulden bedragen. De afsluiting van het orgeljaar gebeurt zondag in de Catharinakerk met een plechtige eucharistieviering. In tegenstelling tot eerdere berichten begint de viering om 10.00 uur Deken Aarts, die de predikatie houdt, zal met pastoor Hermans de mis opdragen. Arie Karreman uit Terneuzen brengt enkele orgelwerken ten gehore en Mi- nam Kerckhaert zal als vaste organiste het Catharina- koor begeleiden, dat onder leiding staat van Fons Schelfhout. Het afgelopen jaar organiseerde het orgelco mité maandelijks acties, zoals bingo's, een wafelactie, een rommelmarkt. Die acties werden muzikaal omlijst door gastorganisten en gastkoren. Enkelen van die gast- organisten waren Arie Karreman. die bij de restauratie heeft geadviseerd en René Nijsse. die samen met zijn vader en broer het orgel restaureerde. Het kerkbestuur biedt alle kerkgangers na de dienst zondag een kop kof fie aan en de bezoekers kunnen dan ook het naslagwerk bekijken, dat een volledig overzicht geeft van de activi teiten van het afgelopen jaar. Enkele oud-organisten zul len het orgel bespelen. IN TERNEUZEN Informatie-verkoop Derde Wereld Gereformeerde Kerk Terneuzen TERNEUZEN - De werkgroep ontwik kelingssamenwerking van de gerefor meerde kerk in Terneuzen houdt van daag i vrydag) en morgen (zaterdag) in formatie- en verkoopdagen in de Op- standingskerk aan de Bellamystraat. Via het verkopen van produkten uit de derde wereld wil de werkgroep contrete steun geven aan tal van projecten, die tot doel hebben de levensomstandighe den van de bevolking te verbeteren. Het assortiment bestaat uit produkten uit onder meer Peru. Tanzania, India, Bangladesh en Mexico. De verkoop- en informatiedagen zijn: vandaag vrij dag) van 18 tot 22 uur en zaterdag van 10 tot 16 uur. TERNEUZEN - Als op korte termijn voor het Zuidlandtheater in Terneu zen geen hoofd artistieke en admini stratieve sectie (HAAS) wordt be noemd, dan moet het geld dat daarvoor beschikbaar is, worden gebruikt voor theateruitvoeringen. Wordt er alsnog een functionaris aangetrokken, dan moet die uit financiële overwegingen ook worden ingezet bij de organisatie van culturele evenementen in andere Zeeuws-Vlaamse gemeenten. WD-woordvoerder W. A. Gosselaar zei dat donderdagmiddag bij de behande ling van de begroting '83 in de gemeen teraad van Terneuzen. In zijn algemene beschouwingen maakte hij duidelijk dat. indien blijkt dat het Zuidlandthea ter met de huidige bezetting kan wor- Zuid-Chemie Sas van Gent huldigt jubilarissen SAS VAN GENT - Zuid-Chemie in Sas van Gent huldigt vrijdag 17 december een aantal jubilarissen en vertrekkende personeelsleden op een bijeenkomst in cultureel centrum 'De Speye'. De heer H. Uytterhoeven uit Sas van Gent is 40 jaar bij het bedrijf in dienst, zijn colle ga's J. Neuféglise en E. Steyaert. beiden uit Sas van Gent. vieren htm 25-jarig jubileum Daarnaast gaat een drietal medewerkers met VUT. De bijeen komst is om 15.30 uur. den gerund, het geld voor een HAAS (enkele tienduizenden guldens) moet worden besteed aan verbetering van kwaliteit en/of kwantiteit van uitvoe ringen. Gosselaar: „Als op korte ter mijn geen functionaris wordt benoemd, zullen andere gemeenten zelf voor op lossingen zorgen". Bekend is inmiddels wel dat zeker de gemeente Axel van de diensten van het Zuidlandtheater ge bruik wil gaan maken. Examen Aan de Univeristeit van Amsterdam slaagde mejuffrouw K. G. M. Lievens uit IJzendijke voor het doctoraal exa men Nederlandse taal en letterkunde. WETHOUDER DRS A. DOORDUYN: TERNEUZEN - De PZEM komt bin nenkort met concrete plannen voor de aanleg van een kabel-tv-net in Terneu zen. Vorige week had wethouder drs A. Doorduyn (openbare werken) van Ter neuzen een gesprek met PZEM-verte- genwoordigers. Die beloofden hem dat ze over een paar weken zouden aange ven welke mogelijkheden zij Terneu zen kunnen bieden, op welke termijn die kunnen worden gerealiseerd ei hoe ze zich de hele zaak (exploitatie met name) voorstellen. Dat zei wethouder Doorduyn donder dag tijdens de begrotingsbehandeling in de Terneuzense raad. Terneuzen be kijkt op dit moment drie mogelijkhe den. Samen met Axel en Sas van Gent wordt gestudeerd op een eventuele aan sluiting op het Belgische kabelnet (via Casema. de grootste kabelexploitant m Nederland), er wordt nog gepraat met de PZEM én er wordt bekeken wat de woningbouwvereniging Terneuzen dip zich ook al geruime tijd met de kwestie bezighoudt), mogelijk via Siemens, kan mbrenqen. Wethouder drs A. Doorduyn (VVD) Doorduyn werd uit zijn tent gelokt door zijn partijgenoot W. Gosselaar (wd), door de D'66'er J. de Zeeuw en door de PvdA'er P. Remijnsen. Gosselaar wilde weten of samenwerking met andere ka naalzonegemeenten misschien kosten besparend zou kunnen werken. Hij kreeg daarop geen duidelijk antwoord. De Zeeuw van D'66 zei: „Kunnen we volharden in ons standpunt dat we als gemeente financieel geen enkel risico mogen lopen?" En hy voegde er aan toe. „In zekere zin handelt uw college al tegen dit uitgangspunt in door aan de PZEM, waarvan wij als gemeente aan deelhouder zijn, toestemming te verle nen zich op het kabelpad' te begeven". De PvdA'er Remijnsen stelde, een beetje boos, vast dat Terneuzen. na een jaar praten, nog steeds geen stap verder is op datzelfde kabelpad. Hij stond niet onwelgevallig tegenover samenwer king met Axel en Sas van Gent met een knipoog naar België. Doorduyn verze kerde dat de gemeente zeker niet 'vrij blijvend' bezig is op kabelgebied „We werken er. integendeel, zeer intensief aan". Over de PZEM-plannen zei hij: „Men denkt aan een aparte bv. waarvan de gemeenten prioriteitsaandelen kun nen krijgen - hun stem in het kapittel - zonder dat we financiële risico's lopen". Doorduyn kondigde aan dat hij in ja nuari met een kabelnota komt. De verschillende partijen benadruk ten, in hun algemene beschouwingen op de begroting voor 1983, dat het plan 'Java' nu maar eens snel uit de bus moet rollen De PvdA drong aan op een duidelijk beleid ten aanzien van de één- en tweepersoonshuishoudens en het CDA vroeg aandacht voor de leeg stand. Wethouder Doorduyn meldde dat de gemeente voor 1983 heeft gevraagd er 593 te mogen bouwen. Dat, inclusief de 'overloop' van '82. Uit een advies van de provinciale commissie, die zich met de woningtoewijzing bezighoudt, had hij opgemaakt dat die commissie Terneu zen 418 woningen wil toebedelen Door duyn was met dat aantal niet ongeluk kig „Terneuzen staat daarmee wél bo venaan de provinciale lijst", wist hij. Geschonken biljart in Eede gaf na twee jaar de geest.... EEDE - Het biljart in het ontmoe tingscentrum 'Hog van Eede' in Eede is kapot. De leiplaat onder het biljart is namelijk gebarsten waardoor het groene laken niet meer bespeelbaar is. Het speeltuig was een cadeautje van de aannemer, onderaannemer en het architectenbureau bij de opening van het nieuwe centrum in 1980. Maar het biljart was een twee- dehandsaanschaf. Nu het ding na twee jaar de geest heeft gegeven, willen b.enw. van Aardenburg een nieuw kopen. Daarvoor willen ze ruim 7 mille beschikbaar stellen. Het spel van keu en ballen is erg belangrijk voor de gemeenschap van Eede. want zowel de plaatselij ke biljartclub als de bejaardenso ciëteit. de dorpsjeugd en bezoekers van het 'Hof van Eede' maakten gretig gebruik van het oude biljart. De raad van Aardenburg beslist dinsdag 30 november over het voor stel. De vergadering begint om 19.30 uur. Overigens ziet het er nog steeds naar uit, dat een HAAS binnen afzienbare termijn zal worden aangesteld. De pro cedure daarvoor loopt nog. Wethouder drs A. J. Rekveld wees er gisteravond ook op: „B en w huldigen nog steeds het standpunt dat de gekozen structuur voor het Zuidlandtheater met een HAAS gerealiseerd moet worden". Ove rigens wordt er voor een HAAS uitge gaan van een twintig-urige werkweek, bij deelname van andere gemeenten zal het urental volgens drs Rekveld moe ten worden uitgebreid. De WD-fractie plaatste gisteren trou wens ook vraagtekens bij het voortbe staan van de Terneuzense culturele raad. Gosselaar: „De disciplines zijn reeds in commissies en besturen verte genwoordigd. Vooral gezien de verga derfrequentie van de culturele raad vra gen wij ons af, of voortbestaan nog wel zin heeft". (ADVERTENTIE) vondeBMW-dealer Garage Verbrugge bv Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Telefoon 01150-13451 Avondgebeden in hervormde kerk Terneuzen TERNEUZEN - Zaterdagavond om 19 uur wordt in de heryormde kerk aan de Noordstraat in Terneuzen een avondge bed gehouden. Het gaat om een twee wekelijkse viering, bedoeld als sobere, meditatieve inleiding op de zondag. Voorganger is ds. Vogelaar. Zondag avond - eveneens om 19 uur - is er op nieuw een avondgebed, ditmaal met een meer uitgebreide liturgie, geba seerd op de Engelse 'evensong'. Er wordt aan meegewerkt door de Her vormde Cantorij en voorganger is ds. Wolbers. PvdA Sluis: vrouw als voorzitter SLUIS - De afdeling Sluis-Retranche- ment van PvdA heeft voor het eerst in zijn bestaan een vrouw als voorzitter: Nellie Vercruijsse-van de Walle. Ze werd gekozen tijdens de laatste alge mene ledenvergadering. Andere nieu we bestuursleden zijn: Peter Spee (se cretaris), Piet Eversdijk (penningmees ter) en Frans Schollen en Jacky Boog aard (lid). Boogaard onderhoudt ook het contact met de raadsfractie. Tij dens de vergadering nam de Sluisse PvdA afscheid van Gillis van Oorschot (67), een man die het gezicht van de par tij jarenlang heeft bepaald. Zijn laatste functie was die van secretaris. Namens het bestuur kreeg hij een aandenken. Onbekende reed auto in Terneuzen aan TERNEUZEN - Een onbekende heeft woensdagavond of donderdagmorgen vroeg de auto van J P. van L. uit Ter neuzen aangereden en zwaar bescha digd Het ongeluk gebeurde aan de Ter neuzense Jeroen Boschstraat, waar Van L. zijn wagen had neergezet De man ontdekte de schade donderdag morgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 33