DVINCIALEZE E COURANT Kabinet wil iets doen voor laagste inkomens cx Zeeuwse bouw-bedrijven verdacht van fraude CBS: 72.000 mensen meer met bijstand Bulgaar verdacht van aandeel aanslag paus VOOR KERSTMIS INKOMENSDEBAT KAMER Kwaliteitskerststol rijexamens keukens Kernwapenmotie PvdA verworpen PROVINCIE GELDERLAND HOUDT OVER 225e jaargang no. 277 Vrijdag 26 november 1982 Enkele buien Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur ongeveer 8 graden. Overwegend maiige wind tus sen zuid en west DE JAGER-TOLHOEK moriKe affin**Ét€» KEUKENS GOES: Houtkade7, iel.01100-21250* saterdag van 10.00-12.00 ut 1001 bouwmaterialen onder één dak! be j dj MIDDELBURG - Op twaalf adressen f,envan bouw- en montagebedrijven op 3 A ffalcheren en Zuid-Beveland heeft een eej speciaal opsporingsteam van zo'n ze- w ventig man politie en andere ambtena- hf ren donderdag huiszoeking gedaan in r e, het kader van een onderzoek naar frau duleuze praktijken. De huiszoekingen werd inzicht in de bescheiden ge- verwerkt die waarschijnlijk vals zijn uiertlrn verricht in aanwezigheid van vraaed. Er ziin irr.cn aanhoudingen HicrHnnr imnrion vermnerteinir crrntr werden verricht in aanwezigheid van de rechter-commissaris van de Middel burgse arrondissementsrechtbank. De administratieve bescheiden van de be trokken bedrijven zijn in belsag geno men. Ook bij drie banken in het gebied vraagd. Er zijn geen aanhoudingen verricht. Uit het onderzoek is tot nu toe geble ken. dat in de boekhoudingen van de betreffende besloten vennootschappen gedurende enkele jaren facturen zijn Hierdoor konden vermoedelijk grote hoeveelheden 'zwart' geld worden ge creëerd Het is nog niet duidelijk waar voor dit geld zou zijn gebruikt. Naast de (Slot zie pagina 2 kolom 7) (Man onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het kabinet is alsnog bereid gebleken op korte termijn te bezien of de inkomensda ling voor de laagste inkomens kan worden beperkt. Onder druk van oppositiepartij PvdA en regeringsfractie CDA zegde premier Lubbers donderdag in het debat over regeringsverklaring toe zo mogelijk nog voor Kerstmis de Tweede Kamer over de mogelijkheden daartoe te informeren, eni Indien nodig kunnen de belastingtabellen dan per 1 april gewijzigd worden. Eerder in het debat wilde Lubbers slechts toezeggen dat de brief alleen be trekking zou hebben op een belasting verhoging voor gezinnen met dubbele Inkomens. Op nadrukkelijke wens van zowel PvdA als CDA waarbij zich later ook de WD aansloot zullen in de brief nu ook de andere mogelijkheden tot wijziging van het inkomensbeeld aan de orde komen. Volgens Lubbers zal de Kamer op deze wijze nog voor het komend reces de mo- ;nJgelijkheid hebben met het kabinet over t Jt lastenverdeling te debatteren. Maar de premier hield daarmee vast aan zijn eis dat dit debat pas gevoerd wordt nadat het kabinet met werkgevers en vakbon den heeft overlegd over het arbeids voorwaardenbeleid in 1983 Vakantiegeld Naast een mogelijke verhoging van de belasting voor meer-inkomengezinnen achtte het kabinet het mogelijk dat de kinderbijslag verhoogd wordt. Daar mee zouden vooral de gezinnen met de laagste inkomens geholpen zijn. Lub bers hield ook de mogelijkheid open dat het kabinet tegen de wensen van de sociale partners in zal besluiten de be perking van het vakantiegeld dwin gend aan het bedrijfsleven voor te schrijven. Hij voelde weinig voor een verhoging van het minimumloon omdat dat een te ruw middel is om de koopkracht voor de laagstbetaalden te verbeteren. Lub bers is vooral bevreesd voor de door werking van een dergelijke maatregel naar alle minima, ook degenen die het minder nodig hebben. Hij legde daarbij de nadruk op een verbetering van de positie van de „echte" minima. Eerder in het debat was al gebleken dat de WD en D'66 een belastingverhoging voor echtparen met dubbele inkomens afwijzen. Ook de PvdA staat hier huive rig tegenover maar is volgens oppositie- koerswijziging De politieke verhoudingen in de raad Aardenburg dreigen weer heel anders te komen liggen CDA-wethouder R. van de Wynckcl heeft het overleg met de 'groep van zes' opgeschort en gaat ach nu - 'noodgedwongen' - weer meer richten op zijn CD A-fractie. Een diepgaand conflict met collega-wet houder J. de Ridder heeft Van de Wynckel tot deze koerswijziging doen besluiten. sinterklaas Minder, maar van goede kwaliteit, meer praktische dan luxe-artikelen en een jacht op afgeprijsde artikelen. Dat zijn de drie 'trends' die opvallen bij een traag op gang gekomen verkoop van Sinterklaas-gschenken. Veel groots winkelbedrijven bieden hun cadeau assortiment aan met fikse kortingen. Voor de middenstand moeten de ver kopen in de komende week de slechte resultaten tot nu toe goed maken. paarden De kwaliteit van de Zeeuwse trekpaar den gaat er elk jaar weer iets op voor uit. Dat bleek tijdens de najaarskeu ring van trekpaarden in Goes. Oor zaak van deze vooruitgang ligt wel licht in het feit dat de fokkers nu de paarden vrijwel niet meer op hef land in actie komen, meer aandacht aan het uiterlijk kunnen besteden. PAGINA 11 uranium Bij een ijzerhandel in het Ge derse Beesd ls een partij van ruim 300 kilo afgewerkt verarmd uranium in be slag genomen. De rijkspolitie, die nog in het duister tast over de bestemming en de herkomst van het uranium, heeft drie mensen gearresteerd. Het ura nium is slechts zeer licht radio-actief zodat het geen gevaar oplevert DEN HAAG (ANP) - Aan het einde van het tweede kwartaal 1982 ontvingen ruim 457.000 personen een periodieke bijstandsuitkering, aldus voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Dit betekent een toename van 72.000 bijstandsontvangers ten opzichte van het tweede kwartaal 1981. Deze laatste stijging wordt voor een deel veroor zaakt door een stijging van het aantal thuiswonenden beneden de 65 jaar. en voor een ander deel door een stijging van het aantal personen dat een uitke ring ontvangt krachtens de rijksgroep- regeling werkloze werknemers, aldus donderdag het ministerie van economi sche zaken, die de CBS-cijfers heeft ge publiceerd. In het tweede kwartaal 1982 bedroeg het totaal aan verleende periodieke bij stand 2.134 miljoen gulden. Dat is 379 miljoen gulden meer dan in de overeen komstige periode van 1981. Aan personen in bejaardenoorden werd 602 miljoen gulden 58 miljoen) uitge keerd en aan thuiswonenden beneden de 65 jaar 672 miljoen gulden 90 mil joen). De uitgaven voor periodieke bijstand aan werkloze werknemers krachtens de rww bedroegen 666 miljoen gulden 218 miljoen), hetgeen een stijging van bijna 49 procent betekent ten op zichte van het overeenkomstige kwar taal van 1981. leider Den Uyl bereid deze maatregel te accepteren „als de nood aan de man komt en andere maatregelen niet mo gelijk zijn". Onderwijs Premier Lubbers is verder bereid de ex tra kortmg op de onderwijssalarissen ongedaan te maken als de ambtenaren bonden akkoord gaan met een algehele salarisvermindermg. „Wanneer de bon den dat willen bespreken dan hebben wij geen fundamentele bezwaren", zei Lubbers Moties De fracties in de Tweede Kamer stort ten een vloed van dertig moties over het kabinet uit, maar slechts twee wis ten een meerderheid te behalen. Een van de regeringspartijen CDA en WD en een van de RPF. De Vries (CDA) en Nijpels (WD) dien den een motie in waarin de regering wordt gevraagd om de identiteit en de organisatie van de onderdelen natuur behoud en openluchtrecreatie van het ministerie van landbouw te behouden. De motie werd met algemene stemmen aangenomen. De RPF vroeg de regering om met alle kerkgenootschappen in de meest brede zin en met genootschappen op geeste lijke grondslag in overleg te treden over de plaats van religie en levensbeschou wing in de maatschappij. Tegen deze motie stemden PvdA. D'66. CPN, EVP en Centrumpartij. Deze laatste partij stemde tegen omdat de RPF niet de islam van een dergelijk gesprek uit sluit. i - f jJ** MÜNCHEN DP A- Uit de wens naar duidelijkheid voor bakker en klant is men in München overgegaan tot de instelling van een kwaliteitstest voor kerststollen. Jaarlijks zullen voortaan slechts de beste fabrikaten de titel 'ausgezeignet' mogen voeren. Een mooie klus voor de keurmeesters, die echter vlot moeten werken, want kerstmis is precies nog één maand weg. topper Michel Valke (Peyenoord) en Wim Kieft (Ajax). twee 'gezakte' Oranje- kandidaten, komen zondag tegen el kaar uit in de eredivisie-topper in de Kuip in Rotterdam. Valke: 'De rol van spelbepaler, daar ben ik nog niet aan toe'. Kieft: 'Waarom zegt Rijvers na die nederlaag tegen IJsland dat Ik ben afgeschreven, terwijl ik pas 20 ben'. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, en 9. Binnen- en buitenland: en li. Opinie: 4. Sport: 13. Radio en televisie: 15. Financiën: 19. RIJSWIJK - Het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen heeft donderdag het 20 miljoenste rije xamen afgenomen in zijn 55-jarig bestaan. Ter gelegenheid daarvan hebben de drieduizend kandida ten die gisteren in Nederland rije xamen hebben afgelegd een spe ciale map en een ANWB-kaart van Nederland ontvangen. Op het hoofdkantoor van het CBR in Rijswijk werd symbolisch een kandidaat uitgezocht om de 20 mil joenste te belichamen. De heren van het CBR lieten hiervoor het oog vallen op de 26-jarige Martine Grand Clement, die de Franse na tionaliteit bleek te hebben. De verraste kandidate had hiermee haar vierde rijexamen echter de rug. Dit keer was zij geslaagd. Ze had al haar examens in Nederland afgelegd, terwijl zij hier ook haar rijlessen had genomen. Dat had in Frankrijk ook gekund en dan wa ren de lessen goedkoper geweest, verklaarde zij. maarzij vond hetrij- onderricht in Nederland degelijker. Uit handen van staatssecretaris Scherpenhuizen van verkeer en water staat ontvangt de uit Frankrijk afkomstige Martine Grand-Clement don derdag in Rijswijk een grote ruiker. tVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het kabinet zal bekijken of Nederland zich in de plenaire verga dering van de Verenigde Naties van stemming kan onthouden over een re solutie van Mexico en Zweden voor een wereldwijde en controleerbare be vriezing van kernwapenarsenalen, in plaats van daar tegen te stemmen. Die toezegging van premier Lubbers was gisteravond voor de CDA-fractie in de Tweede Kamer voldoende om een mo tie van PvdA-leider Den Uyl te verwer pen. Daarmee was de PvdA-motie. waarin het kabinet werd gevraagd terug te ko men van de eerdere Nederlandse tegen stem in een commissie van de Verenig de Naties tegen de bewuste resolutie, kansloos. Slechts twee CDA-leden (Scholten en Dijkman) stemden met de PvdA en de andere linkse partijen voor. De meerderheid van de CDA-fractie wilde van de kwestie geen prestigezaak maken. De toezegging dat het kabinet er serieus over zal denken en daarbij de kamercommissies voor buitenlandse zaken en defensie zal raadplegen, was voor de christendemocraten voldoen de. Ook de andere moties van de linkse partijen met betrekking tot defensie werden verworpen. ROME - De Italiaanse politie ke politie 'Digos' arresteerde donderdag een 34-jarige Bul gaarse luchtvaartemployé, die wordt verdacht van mede plichtigheid aan de moordaan slag van 13 mei 1981 op paus Johanqes Paulus II. Dit gebeur de nadat onderzoeksrechter Ilario Martella een arrestatie bevel had uitgevaardigd. De Bulgaar, Ivanov Antonov, die door de politie werd aangehouden in zijn kantoor bij de Bulgaarse nationale luchtvaartmaatschappij Balkan, was gewapend maar leverde geen verzet. Door de arrestatie krijgt de veronder stelling van een internationaal complot tegen de paus vastere vorm. De Bulgaar Antonov wordt ervan beschuldigd Ag- ca bij zijn vlucht te hebben geholpen en hem onderdak te hebben verschaft in zijn woning. De politie zou kisten vol documenten en een aantal wapens in zijn huis in beslag hebben genomen. „Hij is zeker niet de laatste naar wie we zoeken", zo werd er op het Romeinse hoofdbureau van politie gezegd. „Hij is zeker niet de laatste naar wie we zoeken", zo werd er op het Romein se hoofbureau van politie gezegd. De ambassade van Bulgarije in Rome gaf donderdag een in krachtige bewoor dingen gestelde verklaring uit waarin werd tegengesproken dat Antonov eni ge wet had ovrtreden en waarin werd verzocht om zijn vrijlating. De gearresteerde Bulgaar Ivanov An tonov APELDOORN - Albert Heijn heeft in Apeldoorn een filiaal geopend waarin alle functies, met uitzondering van de leidinggevende, worden vervuld door jongeren onder de 21 jaar. Ze hebben elk een 28-urige werkweek. Het 'jeugd- filiaal' is een uitvloeisel van afspraken die het concern met de vakbonden heeft gemaakt. In de eerste drie maanden zal worden nagegaan of het verschijnsel jeugdfi naal' zich leent voor veelvuldiger toe passing. Slaagt de Apeldoornse proef dan zal de formule volgend jaar. wan neer Albert Heijn een groot aantal nieu we vestigingen opent, ook elders wor den gebruikt. Onder de werkloze jonge ren blijkt er grote belangstelling voor te bestaan. Hoewel de werkweek aan de korte kant is, kwamen in Apeldoorn van ruim honderd jongelui sollicitaties binnen. „Er wordt door deze mensen nadrukkelijk gekozen voor werk boven een uitkering", aldus drs. P. van Dun, lid van de raad van bestuur van Ahold, donderdag bij de opening. Begin dit jaar heeft Albert Heijn zich bij de cao-onderhandelingen gebonden De speelruimte is afgebakend Hel sc meer jongeren in dienst te nemen Ove rigens bestaat 60 procent van het totale personeel in het concern al uit jeugdi gen. In Apeldoorn hebben er 27 een baan in het 'jeugdfiliaal' gevonden. Bij het cao-overleg is tevens afgespro ken dat in functies die door natuurlijk verloop vrij komen, zo veel mogelijk jongeren zullen worden aangesteld voor ten minste 16 uur per week. Tot dusver heeft dat ruim honderd jongelui aan werk geholpen. Voor Albert Heijn heeft het tegelijkertijd het voordeel van lagere loonkosten. [et centraal akkoord tus sen werkgevers en vakbe weging over gezamenlijke i CAO-aanbevelingen voor 1983 en het eerste optreden van het kabinet-Lubbers in de tweede kamer hebben deze week sterk op elkaar ingewerkt. Regenng, parlement en sociale partners ontkwa men er namelijk dit keer niet aan ieder voor zich en tegenover elkaar de verant woordelijkheden en bevoegdheden op het terrein van de inkomensvorming nauwkeurig af te palen. Na tien jaar van gedeeltelijke, halve en hele loonmaat regelen hebben de sociale partners el kaar kunnen vinden op het punt herver deling van werk en de prijscompensa tie) die daarvoor moet worden betaald. Het kabinet hechtte sterk aan het over leg met het bedrijfsleven: had er zelfs een 'adempauze' voor over om het ge sprek op gang te brengen. Nu er eerder dan verwacht met het (inmiddels on dertekende) akkoord een basis voor verdere overeenstemming over de loon vorming in datzelfde bedrijfsleven is ge legd, is het zaak dat er niet opnieuw petten worden verwisseld. Hoe kien alle partijen daarop nu - en terecht - zijn is de afgelopen dagen tijdens het kamer debat over de regeringsverklaring van het kabinet-Lubbers telkens opnieuw aan de oppervlakte gekomen Gegeven dit spanningsveld (waar binnen heel zorgvuldig moet wor den geopereerd) heeft het kamerdebat zich toegespitst op de vraag welke mo gelijkheden dit kabinet van CDA en WD heeft om nog voor het jaar 1983 een duidelijk eigen inkomensbeleid te voeren en in hoever het daarvan ge bruik wenst te maken. Gesteund door een morrende CDA-fractie heeft de op positie een frontale aanval geopend op de koopkrachtontwikkeling, waarmee Nederland het nieuwe jaar binnengaat volgens de maatregelen van het kabi net. Een gang van zaken die erop zou neerkomen dat de laagste inkomens meer dan vier procent 'inleveren' en de hoogste salarissen zo goed als onge moeid worden gelaten. In het regeerak koord met de WD leek voor het CDA aanvankelijk het uiterste bereikt. Bo vendien zat het kabinet met ogen schijnlijke onvermijdelijkheden van in middels vastgestelde belastingtabellen en verhoogde sociale premies. Onder het argument dat het kabinet de werk nemers en werkgevers in hun onder handelingsvrijheid over de arbeids voorwaarden voor het komend jaar niet nu al voor de voeten wilde lopen weiger de premier Lubbers aanvankelijk om aan de druk uit de kamer tegemoet te komen. Hij hield het been stijf en ging met verder dan de toezegging dat het kabinet komend vooijaar zal bekijken of er maatregelen nodig zijn om ervoor te zorgen dat de minima in 1983 niet zwaarder door de bezuinigingen wor den getroffen dan de hogere inkomens groepen. Maar een meerderheid in de kamer nam daar - zo bleek gisteren heel duidelijk - geen genoegen mee. Tenslot te moet nog maar worden afgewacht wat er op dit punt van het centraal ak koord terecht komt. Bovendien leefde in de kamer de vrees dat in het ongun stige geval een rechtvaardiger verde ling van de inkomensmatiging voor 1983 wel kan worden vergeten. Aan het slot van het debat bleef Lubbers daar om niet veel over dan beloven dat het kabinet vóór kerstmis met voorstellen zal komen om correcties aan te bren gen. Hoewel er politiek gesproken weinig werkelijk gevaar was voor het kabi net heeft de nieuwe coalitie van CDA en WD in deze eerste ontmoeting met de kamer stevig onder vuur gelegen. Toch blijkt achteraf de bijstelling van het 'in komensplaatje' (zoals dat tegenwoor dig in afschuwelijk Nederlands heet) een van de weinige punten waarop het kabinet zich aan de kritiek iets gelegen heeft laten liggen. De met acties en sta kingen bestreden voorstellen van het kabinet om het minimumloon, de amb tenarensalarissen en de sociale uitke ringen per 1 januari aanstaande te 'be vriezen' staan recht overeind. En daar mee is in wezen de ontkoppeling tussen deze drie elementen en de loonontwik keling in het bedrijfsleven een feit. Ook op een groot aantal andere beleidster reinen was er bij het kabinet weinig nei ging tot buigzaamheid. Als één ding duidelijk is geworden de afgelopen da gen dan is het dat er weinig rek zit in deze coalitie. Lubbers heeft daarover geen twijfel laten bestaan. En dat be paalt in de economische winter die hij zelfheeft aangekondigd ook meteen de speelruimte van zijn ploeg. vdM ARNHEM - De provincie Gelderland houdt ruim 8 miljoen over. De begrotin gen van 1980 en 1981 zijn zó ruim opge steld. dat er achteraf een groot over schot blijkt te zijn. De helft van het geld zal volgens een oude afspraak bestemd worden voor de nieuwbouw van het provinciehuis in Arnhem, die in totaal ruim 60 milioen oulden gaat kosten. Voor de andere vier miljoen moet nog een bestemming worden gevonden. Bij na alle fractie in de staten willen er een deel van de culturele sector mee gaan redden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1