PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT op inkomensbeleid Vloerbedekking Forse kritiek kamer PCO bestempelt acties in het onderwijs als succes CDA doet beroep op solidariteit van VVD Duizenden dakloos door brand in Kenia auta adria ALLEEN DEKENS BESCHIKBAAR NIJPELS TEGEN BUREAUCRATIE Inwoner Meppel wil vervolging Schwietert HOOGSTE INKOMENS MEER INLEVEREN9 Enige tijd regen ttrsl regen; in de middag opklaringen afgewisseld door een bui. Tempera tuur ongeveer 9 graden. Vrij krachtige zuidenwind, aan de kust tijdelijk krachtig, 's middags draaiend naar west en afnemend tot matig. 225e jaargang no. 275 Woensdag 24 november 1982 AWpVl ipyL-deAM-. westhavendijk 150 4463 AE goes 01100 20440 (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - PvdA, CDA en D'66 hebben ernstige bezwaren tegen de inkomensverhoudingen die in 1983 het gevolg zullen zijn van het regeerakkoord. Dat de laagste inkomens 4,5 procent moeten inleveren en de hoogste vrijwel niets, wordt door geen van deze partijen geaccepteerd. Alleen de WD liet weten geen grote problemen met dit „plaatje" te hebben. G« Oppositieleider Den Uyl noemde dins dag tijdens het debat over de regerings- rtrklaring de kabinetsvoorstellen „vol strekt onaanvaardbaar". Hij diende ;n daarop een motie in waarin hij de rege ling vraagt voor 1 januari met voorstel- te komen voor een rechtvaardiger GtJtastenverdeli ng. Ook CDA-fractieleider De Vries zei dat het CDA „moeilijk kan berusten" in de- K situatie. Hij deed een dringend be roep op de regering om alsnog tot een bijstelling te komen. Het ongunstige beeld beïnvloedt volgens De Vries het Het Zeeuws Coördinatie-orgaan meent dat bi] de voorbereiding van de aanleg van dc Vaste Oeververbinding Westerschelde de normale procedures moeten worden gevolgd. Het Coördi natie-orgaan wijst 'haast' in deze zaak af en is tegenstander van de nu geko zen artikel-19-procedure. De Raad van State zal uitspraak doen over de vraag of er voldoende argumenten zijn die de keuze voor deze snelle procedure te rechtvaardigen PAGINA 3 mediabeleid Het aangekondigde mediabeleid van het kabinet Lubbers stuit in de Twee de Kamer op onderdelen op flinke te genstand De plannen ten aanzien van de regionale omroep (invoering recla me) en een eventuele vermindering van de NOS-zendtijd vallen slecht bij 20wel de regeringspartij CDA als de opposiüepartijen PvdA en D'66. PAGINA 9 milieu VMZ-voorzitter J.M. Bannink meent dat de milieu-organisaties 'm deze tijd van economische teruggang' nog op lettender moeten worden dan ze al wa ren. Tijdens de jaarvergadering van de VMZ in Vlissingen sprak Bannink de vrees uit dat de aandacht voor verbe tering, en zelfs voor handhaving van de kwaliteit van het milieu in de knel zal komen PAGINA 11 voordeel De Nederlandse consument die zijn auto in het buitenland koopt, bespaart geld. Dat staat in het december-num- mer van de Consumentengids. De aan schaf van een middenklasse-auto in België en Luxemburg levert een voor deel van 2000 tot 3000 gulden op, in Denemarken is dat 3000 tot 4000 gul den. Bil de invoer is een typegoedkeu ring vereist. PAGINA 13 derde De wielervereniging Zeeland is nu de derde 'officiële' wielerclub in de pro vincie. De KNWU onderschrijft de be zwaren van het bestuur van het dis trict Zeeland en van de wielervereni ging Theo Middelkamp niet, en heeft de wv Zeeland als lid geaccepteerd Voorwaarde daarbij is dat Lies de Rid der en Ko van Klooster 'vooralsnog' geen bestuursfunctie mogen bekleden, omdat ze zijn geroyeerd als lid bij Mid delkamp Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Sport: 13. Varia: 15. Radio en televisie: 14. Financiën: 17. overleg tussen werkgevers en werkne mers nadelig. Werkende vrouw Als mogelijke oplossing wil het CDA de belastingvrije voet verlagen van mannen die een gehuwde werkende vrouw hebben. De opbrengst van deze verkapte belastingverhoging zou ge bruikt moeten worden vooreen lasten verlichting ten behoeve van de laagste inkomens. Volgens De Vries zou dat kunnen door bijvoorbeeld de verho ging van de aardgasprijs (met 3,2 cent) pas met enkele maanden vertraging door te voeren. De Vries wil voorts de inflatiecorrectie verder verlagen. In ruil daarvoor zou den de sociale premies wat minder be hoeven te stijgen. De CDA'er nam daar mee afstand van het regeerakkoord, dat uitgaat van een correctie van 80 procent in 1983. Coalitiepartner WD vindt dit percentage echter het absolu te minimum. De liberalen streven naar een correctie van 100 procent in de ja ren 1984 tot 1986. Ontkoppeling In tegenstelling tot de PvdA lijkt het CDA een zekere ontkoppeling van de Ionen in het bedrijfsleven en de sociale uitkeringen te aanvaarden. De Vries zei dat er slechts twee mogelijkheden zijn om aan ontkoppeling te ontko men: een snelle herziening van het so ciale zekerheidsstelsel, en het aan vaarden van een kleine inkomenste ruggang. „Enige inkomensachterstand ten op zichte van de particuliere werknemers is onvermijdelijk", zei De Vries, als we strikt willen vasthouden aan de verla ging van het financieringstekort. „Maar hoe meer de particuliere inkomens wor den gematigd, hoe geringer de achter stand kan zijn", zei De Vries. Net als D'66-ffactieleider Engwirda ver weet Den Uyl het kabinet dat het zich ontdaan heeft van zijn eerste verant woordelijkheid: het behoud van de kop pelingen. Dat geldt niet alleen voor de band tussen minimumloon en mini mumuitkering, maar ook die met amb tenaren en trendvolgers. De socialisten vinden verder dat de ex tra korting van 1,65 procent, die leer krachten is opgelegd, moet vervallen. Deze zou vervangen moeten worden door een korting op alle salarissen van overheidspersoneel. De Vries noemde de weerstanden tegen de 1,65 procent begrijpelijk, maar het alternatief is het ontslaan van onderwijzend personeel. „Wij kiezen ook hier voor werk boven inkomen". Adempauze De drie grote partijen juichen de tot standkoming van het centraal akkoord tussen werkgevers en vakbonden toe. Het CDA is het er ook mee eens dat het kabinet besloten heeft af te zien van de adempauze. De Vries zei dat het overleg tussen tussen de sociale partners nu al le kans moet krijgen. Vrijdag praat het kabinet verder met de sociale partners over inlevering van de prijscompensa tie in ruil voor arbeidstijdverkorting. Volgens PvdA-leider Den Uyl zal het be drag. dat bestemd is voor bestrijding van de jeugdwerkloosheid, per saldo la ger uitvallen. In totaal is hier f 850 mil joen voor vrijgemaakt, maar van dat geld moet ook het arbeidsmarktbeleid betaald worden. Het vorige kabinet had 525 miljoen bestemd voor een jeugd werkplan. Wezenlijk WD-leider Nijpels toonde zich nog het meest ingenomen met de door premier Lubbers maandag uitgesproken rege ringsverklaring, die „behoorlijke bouwstenen" aandraagt voor herstel van de economie. „Voor het eerst is een kabinet erin geslaagd iets wezenlijks op papier te zetten", aldus Nijpels. Nijpels signaleerde drie oneven wichtig heden: de verhouding tussen bedrijfsle ven en overheid, tussen kapitaal en ove rig inkomen en tussen consumptie en investeringen. Alleen door een ingrij pende sanering van de overheidsfinan ciën, versterking van de structuur van de economie en de spreiding van werk kunnen deze verhoudingen weer recht getrokken worden. Hij wees opnieuw op de noodzaak het overheidstekort te verlagen, de collec tieve lasten op zijn minst te stabiliseren en minimaal zeven miljard per jaar te bezuinigen. De financieel-economische specialist van de WD, R. de Korte, noemde later een verdergaande nivelle ring „zinloos". Nu al verdienen negen van de tien werknemers netto minder dan het dubbele netto minimumloon. Twee groepen D'66-fractieleider Engwirda verzette zich, net als Den Uyl, tegen de voorge nomen forse bezuinigingen. Hij vreest dat de maatschappij daardoor in twee groepen uiteen zal vallen: de particulie re inkomens, die zoveel mogelijk vrijge laten worden, en de collectieve sector. Aan deze laatste groep wordt vooral de rekening van de kosten van het terug dringen van het tekort gepresenteerd. De Democraten verzetten zich verder tegen de dreigende „ondoordachte" af braak van essentile maatschappelijke voorzieningen, zoals onderwijs, volks gezondheid en maatschappelijk werk. De werkloosheid wordt voorts onvol doende bestreden, terwijl er ook wei nig perspectief is op economisch her stel. Volgens Engwirda zal het kabinet hierdoor te maken krijgen met veel maatschappelijke onrust. (Zie ook pagina 3) DEN HAAG - Op het moment dat Janmaat van de Centrumpartij het woord zou voeren verlieten alle leden van de VVD banken rechtsen van de linkse partijen hun banken. Na de toespraak van Janmaat keerden zij terug in de Kamer. NAIROBI (UPI) - Een petro leumlamp die door een kat werd omvergeworpen heeft tot een brand geleid die maandag avond vijfduizend woningen in de buitenwijk Mathare Val ley van de Keniaanse hoofd stad in de as gelegd. Meer dan tienduizend mensen zijn dak loos geworden, zo hebben func tionarissen meegedeeld. Er zijn geen doden gevallen, maar de daklozen zijn alles kwyt en er zijn velen gewond bij de situaties die ontstonden toen iedereen wilde redden wal er nog te redden viel. Bovendien kwamen er nog plunde- In verband met de acties van het PCO voerden ouders van leerlingen van de Speleborchlaan te Almelo een alternatieve actie. Na schooltijd kwamen de ouders op school en gebruikten samen 'een warme hap', daarna werd de hal versierd voor een ouderavond over het thema 'Waar moet dat heen'. Daarna begon een nachtwake onder de noemer "Waken voor onze kinderen'. DEN HAAG (ANP) - De Protestants Christelijke Onderwijs vakorgani satie (PCO) heeft de actiedag van dinsdag tegen de bezuinigingen op het onderwijs en het dreigende kwa liteitsverlies, bestempeld als een succes. Dat succes gold echter niet zozeer het percentage scholen dat volledig 'plat' ging, als wel de bijkomende ac tiviteiten op de scholen, zoals discus sies en voorlichtingsbijeenkomsten Daarnaast waren er nog enkele ludie ke evenementen zoals een gedeelte lijke estafette van Nieuwegein naar Den Haag voor het aanbieden van een petitie en een nachtwake op een school in Almelo. De PCO had dinsdagavond ruim 850 scholen geregistreerd waar die dag het werk was onderbroken. Vorige week staakten al 114 protestants- christelijke scholen tenminste een dag. Daarnaast hebben er dinsdag nog enkele tientallen scholen meege daan zonder zich formeel schriftelijk daartoe aan te melden. De vakorganisatie had gerekend op een gemiddelde actiebereidheid van 15 procent onder de aangeschreven scholen. Dit percentage werd zoals verwacht niet gehaald in de noorde lijke en de zuidelijke provincies. Een verrassing was de actiebereidheid op de Veluwe. Naast acties op ongeveer tien pro centvan de 6000 protestants-christe lijke scholen, werd er geprotesteerd door studenten aan universiteiten, hoge scholen en het hoger beroeps onderwijs in Groningen, Utrecht, Rotterdam en Eindhoven. In Rotter dam kwam het daarbij tot ongere geldheden toen een aantal studenten door de politie werd tegengehouden op het moment dat zij het stadhuis wilden binnengaan. Tegen twee van de studenten werd een proces ver baal opgemaakt. Zie ook pagina 2). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG' - De regeringsfracties CDA en WD hebben zich dinsdag tij dens het debat in de Tweede Kamer over de regeringsverklaring nadruk kelijk van elkaar onderscheiden. CDA- fractieleider Bert de Vries deed een be roep op de WD om solidariteit met de zwakken te tonen. WD-leider Ed Nij pels legde vooral nadruk op het into men van de bemoeizucht van de over heid. De Vries signaleerde 'markante ver schillen van opvatting, die een grote in spanning zullen vergen om van de coali tie een succes te maken'. Over het te rugdringen van de rol van de overheid bestaat overeenstemming. „Dit laat evenwel onverlet de plicht van de over heid om schild te zijn voor de zwakken. raars, die zelfs auto s en taxi s aanmel den langs de hoofdweg om er met gesto len eigendom vandoor te kunnen gaan. Dat duurde tot de politie de weg blok keerde. De brand heeft twee uur geduurd. De buitenwijk bestond uit houten huizen die dicht opeen gepakt stonden. Alles wat ervan over is zijn verbogen golfijze- ren dakplaten en verkoolde bedden en stoelen. Functionarissen zeiden niet te weten wat er met de daklozen gaat gebeuren. We geloven dat er dekens worden ge geven door een hulporganisatie, maar tot dusver hebben we niets anders voor hen aldus een raadslid van de stad. Dc buitenwijk werd grotendeels be woond door werklozen en armen. In mei waren al eens 400 huizen afge brand. waardoor 4.000 mensen dakloos waren geworden. De eerste ondermat voor een van de pijlers in de Oosterschelde-stormvloedkering is dinsdag middag gelegd. Het kostte de bemanning van het matten legschip 'Cardium' anderhalf uur om het karwei te klaren, dat 132 keer herhaald zal moeten worden voor het hele afsluitingswerk. (zie pagina 2) Ik spreek de wens uit dat ook de WD daaraan wil meewerken", aldus De Vries. Nijpels verzekerde hem dat liberalisme met identiek is aan egoisme en norm loosheid. „De geest van het ik-tijdperk is niet een liberale geest", zei hij. In zijn betoog legde de WD-leider echter de meeste nadruk op de bestrijding van bureaucratie 'de vaak verstikkende lo- kettenmaatschappij). Kleur CDA „De kleur van het CDA wordt niet be paald door de coalitiepartner met wie het samenwerkt", zo hield De Vries zijn WD-collega verder voor. Hij adviseer de Nijpels een voorbeeld te nemen aan diens voorganger Wiegel, die vond dat coalitiepartners elkaar de ruimte moe ten geven en respecteren. „Recente uit latingen van Nijpels vormen van die ge zindheid niet het meest overtuigende bewijs", aldus De Vries De CDA-fractievoorzitter hekelde ook de uitspraak van Nijpels, dat alle WD- bewindslieden door hem persoonlijk kunnen worden teruggefloten. „Mijn fractie is wars van monisme", zei hij. „Bewindslieden zijn geen commiezen van de fractie, zoals dc fractie geen zet baas is van de partij". Notaris mogelijk medeplichtig aan miljoenenfraude NIJMEGEN (ANP) - De Utrechtse offi cier van justitie mr. H. Droesen heeft een gerechtelijk vooronderzoek inge steld tegen de 57-jarige notaris J. van N. uit Wijk bij Duurstede, die wordt verdacht van medeplichtigheid aan een miljoenenfraude bij de handel in schepen. Een speciaal fraudeteam van de rijks politie te water, district Nijmegen, heeft dinsdag in samenwerking met de poli tie van Wijk bij Duurstede huiszoeking bij de notaris verricht. Daarbij is admi nistratie in beslag genomen. De ver dachte is niet aangehouden In verband met de fraude werden in september al drie verdachten aange houden. onder wie, volgens de politie, de hoofddaders J G. (29) uit Liempde en P R (58) uit Boxtel Het onderzoek naar de fraude loopt al meer dan een IIEPPEL (ANP) - De 32-jarige R. Hu terts uit Meppel heeft de hoofdofficier tan justitie in Den Haag per brief ge vraagd een gerechtelijk onderzoek te verrichten naar de vraag in hoeverre ie voormalige staatssecretaris Charl Schwietert of partijfunctionarissen van de VVD, zich schuldig hebben gemaakt aan overtreding van artikel 230 het ge ven van valse inlichtingenvan het wet boek van strafrecht. Indien sprake is van overtreding, vraagt Huberts een strafrechtelijk vervolging van Schwie tert of anderen die verantwoordelijk zijn voor zijn voordracht tot benoeming tot staatssecretaris van defensie in het kabinet-Lubbers. Huberts wil dal de zaak tot op de bodem wordt uitgezocht en niet in de doofpot wordt gestopt, zo zei hij dinsdagavond. Op de overtreding van dit artikel van het wetboek van strafrecht staat een maximale gevangenisstraf van één jaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1