PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kabinet ziet af 'adempauze' ran Vervoershond FNV wil nieuwe acties met een bredere steun I fgyfe i- ■i Voorstel Reagan om kans op oorlog te verkleinen Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? Breuk binnen popgroep Normaal AMBTENAREN: NIEUWE ACTIES vandaag UITWISSELING MILITAIRE GEGEVENS Enkele buien Half tot zwaar bewollct en enkele buien. Middagtemper atuur ongeveer 9 graden. Vrij krachtige zuidwesten wind. aan de kust krachtig tot hard. 225e jaargang no. 274 Qjnsdag 23 november 1982 Allen Gascoigne HUMMELO - Voor gitarist Allen Gascoigne is hel „Deur- donderen" met Normaal afgelopen. Het is namelijk tot een breuk gekomen tussen deze Engelse muzikant en zijn maten in de Achterhoekse popgroep Normaal. ..Hij wilde moderne muziek maken bij ons, maar dat gaat nu eenmaal niet", is de uitleg van manager Froeling.„Nor maal brengt namelijk een heel oudenoetse muziek en dal willen we graag zou houden. Gewoon op en neer en recht voor de raapt". Voor de concerten heeft het vertrek van Gascoigne geen gevolgen. Normaal was namelijk aan vakantie toe en speelt pas in januari weer. De Achterhoekse rockers zijn inmiddels druk aan het repeteren met Paul Kemper uit Doetinchem. Deze conservatoriumstudent maakte in de beginjaren van Normaal reeds kort deel uit van de groep. Zijn broer speelt in de oostelijke hardrockband Vandenberg. Manager Froeling ziet ondanks de gerezen problemen de toekomst vrolijk in „We hebben al twintig nieuwe nummers klaar. In 1983 komt Normaal keihard terug" (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG - De ambtenarenbonden gaan voluit actie voeren als het kabinet blijft vasthouden aan de bevriezing van de salarissen van ambtenaren en trendvolgers. Op 1 december praten de bonden met minister Rietkerk (binnenlandse zaken). Van dat gesprek zal afhangen of er opnieuw, en dan langdurige en massale stakingsacties komen. De FNV-bonden van overheidspersoneel hebben furieus gereageerd op de mededeling gisteren van premier Lubbers in de regeringsverklaring, dat de bevriezing van kracht blijft, ook nu de adempauze van de baan is. De christelijke ambtenarenbonden blijven hopen op een goede afloop van de onderhandelingen met Rietkerk. Ook zij zullen anders actie gaan voeren, maar niet oproepen tot staking. noemden het een „sober en realistisch werkstuk". Ook in de politiek waren de reacties verdeeld. De regeringspartijen CDA en WD toonden zich vrij positief over de regeringsverklaring. Het afzien van de adempauze juichten zij toe. „Die heeft zijn werk al gedaan", zei CDA-fractielei- der De Vries. De PvdA wijst de regeringsverklaring als „uitzichtloos" van de hand. omdat geen enkel uitzicht wordt geboden op werkgelegenheids-herstel. Oppositie leider Den Uyl wees net als de bonden de handhaving van de bevriezing fel De bonden reageerden zonder uitzon- iering kritisch op de regeringsverkla ring. De werkgevers daarentegen schouwburg Met een krappe meerderheid 13 tegen 12 stemmen) heeft de raad Middelburg besloten het beheer van de schouw burg in handen te geven van de huidi ge restaurateur. De beslissing had heel wat voeten in de aarde: de raad hield zich bijna vier uur met het voorstel be- oesters Volgens de palingvissersvereniging De Grevelingen' houden de oestervis sers in de Grevelingen zich niet aan het met hen overeengekomen visplan. Depalingvissers zeggen dat ze schade ondervinden van het opkorren van oesters op de zachte bodem, waar de paling pleegt te overwinteren. 'De Gre velingen' overweegt de rechter in te schakelen om het oestervissen te ver bieden. PAGINA 3 tekort De economische ontwikkeling van OostrDuitsland, dat in vergelijking met andere Oosteuropese landen een vry hoge levensstandaard kent. stag neert. Er is een tekort aan voedings middelen, vooral aan vlees. Dat heeft in de grote industriegebieden in de DDR al herhaaldelijk geleid tot sta kingen en werkonderbrekingen. PAGINA 11 muntmeter De muntmeter, zjj het dan in een mo dem jasje', raakt weer in de belang stelling. De Amsterdamse wethouder Jonker wil de mogelijkheden voor her invoering van een dergelijk systeem voor het betalen van energie laten on derzoeken. Daarbij zou dan gebruik moeten worden gemaakt van betaal- pasjes, credit cards en dergelijke PAGINA 13 collectief Het herenteam van Delta Sport heeft weinig problemen gehad met een vaak veel te individueel opererend EMM 2. De Zierikzeese handballers speelden collectief sterk en wonnen de partij met 15-9 cijfers. PAGINA 15 basisprijs De basisprijs van 34 dollar per vat voor OPEC-olie moet worden gehandhaafd. Saoedi-Arabië en Koeweit, menen dat men onder druk van het overschot op de wereldoliemarkt niet onder die ba sisprijs moet 'duiken'. Sommige OPEC-leden doen dat wel om toch maar hun olie kwijt te kunnen. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie: 4 Sport: 13. Radio en televisie: 14. Financiën: 15. DEN HAAG - Drs. Ruud. Lubbers tij dens het afleggen van de regerings verklaring in de Tweede Kamer 'adempauze' per 1 januari, waarbij alle lonen en een groot aantal prijzen be vroren zouden worden. Dat was moge lijk, nadat de vakbonden en de werkge vers vrijdag een akkoord hadden be reikt over het inleveren van de prijs compensatie in ruil voor arbeidstijd verkorting. „Onder deze omstandigheden blijft het kabinet bij zijn voornemen om daar waar de overheid een bijzondere ver antwoordelijkheid draagt, het daar heen te leiden dat op 1 januari inder daad geen nominale verhoging op treedt". aldus Lubbers. Hij zei te hopen dat vakbeweging en werkgevers het inderdaad volledig eens zullen worden. In dat geval volgt daar door het trendbeleïd automatisch ook een matiging van de salarissen van ambtenaren en trendvolgers uit. Of het akkoord tussen werkgevers en werknemers ook echt resultaat heeft zal pas in het voorjaar blijken. De rege ring wil echter niet tot dan wachten met de matiging van de inkomens in de col lectieve sector, Daarom wil het kabinet in elk geval op 1 januari de ambtenaren, de minimumloners en de sociale uitke ringstrekkers géén prijscompensatie geven. In de loop van 1983 wil het kabinet daarna met de sociale partners tot meerjarige afspraken komen. Het kabi net komt in elk geval snel met een nood wetje. dat het met-uitbetalen van de prijscompensatie (nu een wettelijke plicht) op 1 januari mogelijk moet ma ken. De vakcentrale voor Middelbaar en Hoger Personeel (MHP) zei gisteren dat de regering maatregelen moet ne men om te voorkomen dat in bepaalde bedrijfstakken de prijscompensatie per 1 januari toch wordt betaald. arbeidstijdverkorting Alle vakorganisaties noemden de be vriezing van de ambtenaren alleen aanvaardbaar, als ook de regering be reid is de prijscompensatie in te ruilen tegen arbeidstijdverkorting hij de overheid, zodat meer werkgelegenheid kan worden geschapen. Het CNV zei dat de regering het akkoord in de Stichting van de Arbeid „moet waar maken voor de eigen sectoren". Als die wens niet wordt gehonoreerd zuilen ook de CNV-bonden acties gaan voe ren. De bonden met leden bij de PTT kon digden acties bij de PTT aan als de be vriezing gehandhaafd blijft, maar er zal niet gestaakt worden. Men wil voorlo pig volstaan met „publieksvriendelijke acties", zoals het niet doorsturen van belastingaanslagen en het niet contro leren of brieven wel juist gefrankeerd zijn. De federatieraad van de FNV is bezorgd omdat de regeringsverklaring niets heeft kunnen wegnemen van de drei gende verdere afbraak van de werkgele genheid in het bedrijfsleven en bij de overheid door de ingrijpende bezuim- gingen in 1983. De FNV wijst met klem (Slot zie pagina 4 kolom 5) WASHINGTON (DPA/RTR/AFP/UPI) - President Reagan heeft de Sowjet- Unie maandag vertrouwenwekkende maatregelen voorgesteld om het risico op het per ongeluk uitbreken van een kernoorlog te verkleinen. Ze voorzien in een uitwisseling van gegevens over het militaire doen en laten. In een televisietoespraak verdedigde hij de Amerikaanse defensieuitgaven met de opvatting dat de Sowjet-Unie 'wat militaire kracht betreft een duide lijk voordeel geniet'. Hij verklaarde zich overigens opnieuw bereid tot ontwape ning. De president heeft de nieuwe Sow- jetleiding over de maatreglen een bnef geschreven. Ze zouden besproken moe ten worden bij de onderhandelingen over wapenbeheersing in Genève. Hij stelde voor dat alle Amerikaanse en Russische testlanceringen van inter continentale raketten op zee en op het land van tevoren aangekondigd wor den. Dat zou ook moeten gelden voor de middellange-afstandsraketten. Verder moeten alle grote oefeningen worden gemeld. Reagan zei dat over de kernmacht veel gegevens uitgewisseld dienen te wor den. „Hoe meer de ene partij weet wat de andere doet. des te kleiner is de kans op verrassingen en foute beoordelin gen". De president wil ook dat uitput tend moet worden onderzocht of de zo genaamde 'hot line' tussen Washington en Moskou verbeterd kan worden. Het gaat daarbij om een telex- en radiover binding waarmee de leiders van beide supermogendheden in het geval van een crisis inlichtingen kunnen uitwisse len. Eerder op de dag had Reagan het plan bekend gemaakt om 100 met kernkop pen uitgeruste MX-raketten relatief dicht bij elkaar in versterkte silo's in Wyoming te plaatsen. Hij wil op die manier 'het hoofd bieden' aan de 'niets ontziende' opbouw van de militaire macht van de Sowjet-Unie. Dit schrijft Reagan in een brief aan het congres. In de brief zegt Reagan dat zijn plan dient om de geloofwaardigheid van de nucleaire afschrikkingsmacht van de VS op een hoger peil te brengen en het Kremlin ertoe te bewegen 'be- Een model van de enorme continentale MX-kemraketdie de Amerikaanse code naam Peacekeeper heeft gekregen. tVan onze verkeersredakteur) DEN HAAG - De Vervoershond FNV beschouwt de staking bij NS en enkele stads- en streekvervoerders niet als verloren, nu het kabinet blijkens de re geringsverklaring niet van plan is de voorgenomen bevriezing van salaris sen van ambtenaren en trendvolgers in te trekken. Maar als er opnieuw aktie moet wor den gevoerd, dan niet alleen door de mensen in het vervoer, doch door alle ambtenaren. De bonden zullen zich daarover in de komende weken bera den", aldus woordvoerder Bert Duijm van de Vervoersbond FNV. Aan de stakingsoproep zelf is massaal gevolg gegeven. In de drie aktiegebie- den reed nagenoeg geen trein, terwijl het aantal treinreislustigen elders aan zienlijk geringer was. Ook lag in Am sterdam, Groningen en Arnhem het stadsvervoer stil en ten noorden van de hoofdstad dat van streekvervoerder Enhabo. Voorts hadden enkele PTT-af- delingen het werk neergelegd Stilstand De aktie van het spoorwegpersoneel was volgens de Vervoersbond FNV „een staking volgens het spoorboekje". Geheel volgens de verwachting kwam in het Noorden, het Midden en het Zuiden van het land het spoorwegver keer maandagmorgen om vier uur lot stilstand. De aktie duurde tol tien uur maandagavond. In die tijd registreerden de bonden 2500 stakers. Dit aantal kwam volgens woor- voerder Duijm „overeen met de organi satiegraad bij NS", gegeven het aantal tot staking opgeroepen NS'ers in de drie gebieden Van de 28.000 NS'ers zijn er 18 000 aangesloten bij een vakbond, waarvan 16 000 bij de Vervoersbond FNV en de Federatieve Spoorweg Vak vereniging. Verkeersbeeld Intussen bleken de verwachtingen om trent een chaotisch verkeersbeeld alom in het land hoger gespannen dan de werkelijkheid liet zien. De ochtendspits was veel drukker dan gewoonlijk, met files die volgens de po- litie-verkeerscentrale in Driebergen op liepen tot een gezamenlijke lengte van 120 km om half negen. Daarna liep het zeer snel terug. De avondspits was zo mogelijk rustiger dan op andere maan dagavonden. En met name in Amster dam, hoewel geheel van trein- en stads vervoer verstoken, was het de hele dag vrij stil op straat. NS had geschat een schade van een mil joen gulden te zullen lijden door het uit vallen van het treinverkeer. In werkelijkheid zal dit bedrag veel hoger uitkomen, aangezien op alle andere baanvakken, waar de treindienst vol gens het spoorboekje werd uitgevoerd, aanzienlijk minder passagiers kwamen dan gewoonlijk. In Haarlem vertrok bijvoorbeeld om kwart over vijf een uit twaalf wagens bestaande trein naar Vlissingen - in plaats van zes of acht - met daarin rond 20 passagiers. Ook vanuit Zeeland was er weinig aan bod aan treinpassagiers. Verder waren er maar weinig vertragingen, al reden sommige treinen niet helemaal tot de eindbestemming, zoals naar Amster dam of Zwolle. Op de wegen deed zich geen extra drukte voor. De postbestel ling liep evenmin vertraging op en kon normaal uitgevoerd worden Aantreden in 'zwaar weer' de sneeuw on- AMSTERDAM - Uit protest tegen de bevriezingsplannen van het kabinet hebben personeelsleden van de Amsterdamse Bijlmerbajes, gesteund door collega's uit Scheveningen maandagmiddag voor de gevangenis een demonstratieve bijeen komst gehouden en het werk voor een aantal uren neergelegd. langrijke' maatregelen op het gebied van de wapenbeheersing te nemen. Het plan is opgesteld door het Pentagon, het ministerie van defensie, en komt er op neer dat in een gebied van ca. 51 vierkante kilometer 100 MX-raketten, die bijna 90.000 kilo zwaar zijn en elk met tien kernkoppen zijn uitgerust, in extra versterkte silo's worden opgesla gen. Vooropgesteld dat het congres ak koord gaat, zullen de eerste tien raket ten eind 1986 op hun plaats komen te staan, aldus Reagan. De hele operatie moet eind 1989 zijn afgerond. I I ze samenleving is terecht ge- ji komen. Het spoor van de ver- r - -j mindering van de overheids- 1 - J tekorten, de rente en de infla tie Het spoor van de versterking van het bedrijfsleven. En het spoor van de spreiding van werk over meer mensen, zonder dat dit leidt tot kostenverho ging. Gedrieën moeten die sporen lei den naar ..een economie met een men selijk gezicht" Minister-president Lub bers bediende zich gisteren van beel dende taal in de regeringsverklaring, toen hij het nieuwe CDA-VVD-kabinet aan het parlement presenteerde. De ploeg treedt aan in 'zwaar weer. En de leider waarschuwde voor ernstige ge volgen, wanneer niet ieder op haar of zijn eigen plaats, naar eigen vermogen bereid is een bijdrage te leveren aan het anti-crisisbeleid van de regering. Dat betekent dat de tekorten van de over heid terug moeten 'voordat de samenle ving erdoor wordt ontwricht en de bur gers de opgelegde lasten niet langer aanvaarden'. Dat betekent dat 'het so ciale stelsel vernieuwd zal moeten wor den om te voorkomen dat het wegzakt door zijn eigen gewicht'. Dat betekent dat Nederland moet overgaan van een verzorgingsstaat 'naar een zorgzame samenleving waarin mensen voor el kaar opkomen'. Binnen de muren van het kamergebouw in andere bewoor dingen dan we nu al weer enige jaren gewend waren een sfeertekening van de economische crisis, waarin Nederland mét de rest van de (westerse) wereld verkeert en een oproep gezamenlijk de dreigende afbraak te keren. Maar bui ten het kamergebouw was de werkelijk heid die van een staking van het open baar vervoer en de dreiging van de vak beweging met nog hardere acties, wan neer er geen verandering komt in de voornemens van het kabinet met de in komensachteruitgang van ambtenaren en trendvolgers. Het kabinet-Lubbers heeft bij zijn aantreden in ieder geval de moed gehad om de zaken niet mooier voor te stellen dan ze zijn. Geen verdoezeling van harde feiten. Niet langer de illusie dat het allemaal nog wel te redden valt met kleine aanpassingen en hier en daar wegkappen van luxe. Nee, er zijn drastische maatregelen nodig om te voorkomen dat een complete generatie jongeren zonder toekomst blijft. In het sociaal beleid stelt dit kabinet voorop dat werk belangrijker is dan inkomen. Daartoe zal herverdeling van werk moeten worden 'georganiseerd'. Neder land zal moeten leren leven met deel tijdwerk en duo-banen. En de overheid zal een voorbeeldfunctie moeten leve ren. Lubbers' regeringsploeg heeft zich voorgenomen om de kritiek op de ver zorgingsstaat ernstig te nemen. Eigen verantwoordelijkheid, eigen initiatief en privatisering krijgen de ruimte. Het profijtbeginsel zal opnieuw worden in gevoerd. In het ondoorzichtige woud van de bureaucratisering zal dor hout worden gehakt. Na het regeerakkoord dat de coalitie-partners enkele weken geleden met elkaar sloten waren dit gis teren enkele gezichtstrekken, waarmee het CDA-WD-kabinet zich voor een deel profileerde. De andere kant - om Lubbers' woorden maar even aan te ha len: „In het bijzonder opkomen voor al diegenen die alleen van een minimum moeten leven; de onwaardigheid, ver bonden met armoede mag niet herle- In de Nederlandse samenleving van vandaag met al haar bedreigingen, onzekerheden, angsten en gebreken, die het kabinet gisteren met gevoel voor werkelijkheidszin heeft pogen te beschrijven zal de regeerploeg het zelf nog heel moeilijk krijgen. Er zijn eerste, onzekere aanzetten gegeven om de zaak uit de versukkeling te halen. De kritiek op die pogingen is scherp. De sociale onrust dreigt van veel kanten. Er is bereidheid om te matigen voor werkgelegenheid, maar die wil om in te leveren voor werk moet op de korte ter mijn wel in resultaten worden omgezet Het vertrouwen in de koers en de daad kracht van dit kabinet staat vooralsnog op een laag pitje. De komende dagen zal deze CDA-VVD-combinatie de eerste confrontatie met het parlement aan gaan. Voor politieke gevaren hoeft niet te worden gevreesd: er kan op voldoen de steun worden gerekend. Veel belang rijker dan de (royale) meerderheid in de kamer zal voor het beleid van dit kabi net de maatschappelijke aanvaard baarheid zijn. Misschien kan het ak koord dat werkgevers en vakbeweging eind vorige week bereikten om de prijs compensatie voor 1983 in te ruilen voor nieuwe arbeidsplaatsen als een eerste punt in het voordeel van de twijfel wor den genoteerd. De 'adempauze' die het kabinet zich had voorgesteld nodig te hebben om redelijkheid van overleg in ieder geval een faire kans te geven kon ermee achterwege blijven. Maar voor de rest is het afwachten. Afwachten of de sporen in de sneeuw niet al door nieuw opkomend zwaar weer zullen zijn weg gewist vóórdat ze op hun richting zijn herkend. vdM De Vereniging Personeel van Rabo- banken Ivpr. 2600 leden) zal zich per 1 juli 1983 bij de dienstenbond CNV aan sluiten. De ledenraad van de VPR heeft het afgelopen weekeinde tot deze toe treding besloten. De vereniging zal vanaf 1 juli 1983 als bedrijfsledengroep van de diensten bond CNV bij de Rabobank gaan werken. Met de toetreding van de VPR komt het totale aantal leden van de dienstenbond op 16.000

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1