O OPENING zelfs irritatie doet verkopen Woen/deg 24 november openen uiij: V Verrassend voordelig i95 KEURSLAGER SCHOUWENAAR RECEPTIE: DINSDAGAVOND 23 NOV.= 19.00-21.00" 189 SDAG 23 NOVEMBER 1982 e advertentie van Blokker in een aantal huis-aan-huisbladen is nog kakelvers. Het filiaalbe drijf in huishoudelijke artikelen gaat daarbij in tegen een prijsvergelijkende reclame van jld-dochter Miro, die onlangs als volgt met een broodtrommel adverteerde: „Miro f 9,50 - tend warenhuis f 9,95". Blokker reageerde terstond met een advertentie waarin de broodtrom- van Miro staat afgebeeld naast een boormachine die bij Miro 259 gulden kost en bij Blokker gulden. Een prijsverschil van 110 gulden en Miro stelt in haar campagne: „Er kan er maar een goedkoopste zijn". Ahold-dochter belooft daarbij dat tn een klant een van de Miro-pro- ien elders goedkoper kan krijgen, het prijsverschil krijgt terugbe- d, Blokker zegt dan ook fijntjes in advertentie: „Als u toevallig in de lopen maand dat model boorma- ie bij Miro hebt gekocht, doet u er iandig aan om even bij Miro langs aan en 110 gulden terug te vragen vorm van adverteren doet sterk en aan de wijze waarop thans in ^Jaika enkele hamburgerfabrikan- j gehakt van elkaar maken. Op de f hsie en in rechtszalen trachten I Donalds, Burger King en Wendy de r;van de consument te winnen door waliteit van eikaars hamburgers de kaak te stellen. Mg de informatie juist is, zegt de ilamecodecommissie dit soort ver eende reclame niet afkeurenswaar- le vinden. De Reclamecodecommis- raaktover de reclame in de gedruk- nedia en in de bioscoop, evenals de lameraad zedenmeester is over de iR-reclame op radio en televisie. •vrouw wehkamp gens dit laatste orgaan kan een ver- jkende reclamespot in grote lijnen twee redenen worden verboden, wanneer de consument om luin wordt geleid en anderzijds meer een concurrent wordt bele- dofbelachelijk gemaakt. Evenmin [fstaan is het vertellen van waar- jltndie voor de concurrent grievend utdunkend kunnen zijn. deze redenen verbood de Zwolse itbank - met de Wet op de mislei de reclame van 1980 in de hand - ugs een commercial van het post- 'if Wehkamp. In dat filmpje komt actrice Adèle Bloemendaal opge wonden de huiskamer van collega Syl via de Leur binnen met een catalogus van een onbekend postorderbedrijf. Ze wil Sylvia warm maken voor die catalo gus, maar Sylvia houdt ijskoud vast aan het dikke Wehkamp-boek. Concurrent Otto zond hierop een tegen- reclame uit, waarin ene mevrouw Weh kamp vertelde dat ze ook bij Otto kocht. Maar alvorens Otto dit deed, spande het bij de Zwolse rechtbank te zamen met Neckermann een kort ge ding aan. Wehkamp kreeg er ongelijk. Dit nu kan de aanstoot zijn tot een goli van rechtszaken over vergelijkende re clame. Vergelijkende reclame dient immers te worden verboden, zodra er sprake is van misleiding. Probleem is alleen dat dit begrip zich nogal ruim laat interpre teren. De Tilburgse consumentenpsy choloog Theo Poiesz kan daar over meepraten. Van hem is onlangs een boekwerkje verschenen ('Een consu ment is ook maar een mens', uitgave Het Spectrum) waarin hij zorgvuldig in kaart brengt hoe de consument zich ge draagt en op welke wijze de reclame hem probeert te beinvloeden. witter Poiesz geeft een voorbeeld: de recla mespot van drankje Hmmm. De figu ranten in dat filmpje kunnen bijzonder goed met elkaar opschieten en alle maal drinken ze Hmmm. DE Reclame boodschap vermeldt niet letterlijk dat het drankje sociaal succes tot gevolg heeft of dat alle sociaal geaccepteerde mensen Hmmm lekker vinden, maar eigenlijk suggereert het dat wel. Zo zijn er volgens de Amerikaanse psy choloog R. Harris meer manieren om een gecamoufleerde boodschap te bren gen. Poiesz citeert ze. „Vaak wordt de vergrotende trap gebruikt zonder de zin af te maken. Dan krijg je slogans als 'Met tandpasta X krijgt u wittere tan den'. Witter dan waf Witter dan je ze met andere merken tandpasta poetst, witter dan je ze met schoenpoets krijgt...?" Later in de winkel, zo heeft Harris ontdekt, vult de consument in gedachten vaak zelf achter de term 'wit ter' de woorden 'dan andere merken' in. Uit psychologisch oogpunt is hier dus duidelijk sprake van misleiding, maar wettelijk gezien niet. Copywriters mogen ook graag met uit gekiende leestekens de gebiedende wijs hanteren. Een voorbeeld: 'Geniet van een gezonde nachtrust. (Punt) Gebruik T'. Door de manier waarop hier leeste kens worden gebruikt, wordt er geen enkele garantie gegeven dat het ge bruik van T ook werkelijk een goede nachtrust zal opleveren. Wat dat be treft had er evenzogoed kunnen staan: 'Pomp uw fietsbanden op. Gebruik T'. manipulatie Nog een manier is de negatieve vraag. 'Vindt u ook niet dat u op uw gezond heid moet letten?', met dan ergens an ders in de advertentie een merk van een margarine. Daarmee wordt eigen lijk gesuggereerd dat je zonder die margarine niet of onvoldoende op je gezondheid let. Om nog maar te zwij gen over de gezondheidsclaims in re clamespots voor levensmiddelen. Iets kan nooit gezond zijn voor iedereen en het gezonde van een produkt is meestal slechts een miniem onderdeel van het geheel. Spots voor hagelslag waarin de uitdrukkingen 'zo gezond en lekker' en 'fijn dat lekker zo gezond kan zijn' wer den dan ook door de Reclameraad ver boden. Het memomeren van onderzoeksresul taten is al evenzeer getapt. Voorbeeld: 'bij een onafhankelijk onderzoek kwam dit automerk als het minst luchtvervui- lend uit de bus'. Wat het onderzoek over de andere eigenschappen van de auto aangeeft, wordt echter niet vermeld. Mede hierop baseert CRM-minister zijn oordeel over reclame, dat er niet om liegt. Naar zijn mening is reclame een gevaar voor de zwakkeren in de samen leving omdat ze de mensen jaloers en materialistisch maakt, hen een schuld gevoel aanpraat en blootstelt aan com merciële manipulatie. Niettemin vindt de minister dat de zendtijd van de STER over anderhalfjaar moet worden uitgebreid, zo niet verdubbeld. Reden: ons omroepbestel is voor een kwart van zijn inkomsten afhankelijk van reclame en heeft de centen hard nodig. De Amsterdamse consumentenpsycho loog Freek Holzhauer vindt het stand punt van de minister veel te zwart. Vól gens hem laten mensen zich niet mani puleren. „En zeker niet door reclame. Anders zouden we elke dag overstap pen op een ander merk koffie, sigaret ten, enzovoort". Nog ambitieuzer lanceerde wasmidde lengigant Procter Gamble kort gele den 'Vizir', een nieuw vloeibaar totaal wasmiddel, dat net als alle voorgaande, wil aantonen dat de huisvrouw tot nog toe maar heeft zitten aanmodderen. Zes jaar gingen heen met de ontwikkeling van dit wasmiddel en vier miljoen gul den zijn uitgetrokken om een stevige plaats op de overbevolkte wasmidde- lenmarkt te veroveren. Op die markt is het een gedrang van jewelste sinds concurrent Henkei vori ge week ook met een vloeibaar totaal wasmiddel op de proppen kwam. 'Sil' heet het en vijf miljoen gulden zijn gere serveerd om Vizir kordaat om zeep te helpen. pinda 's Welke van de twee wasmiddelen de slag om de gunst van de consument zal winnen, blijft vooralsnog in het onge wisse. Reclame kan immers niet op de feiten vooruitlopen, maar er louter achteraanhollen. „Geen sterveling heeft ooit de stormloop van de spijker broeken kunnen voorspellen", illu streert Karei Sartory, „laat staan de komst van de damesbroeken met een gulp, waarvoor geen enkele vrouw em plooi heeft". gaspedaal Volgens Theo Poiesz zou de Nederland se consument zich tegen deze vormen van beinvloeding kritischer moeten opstellen. „We trekken veel te snel con clusies. Als we weten dat enkele eigen schappen van een produkt gunstig zijn, nemen we voetstoots aan dat de rest van die eigenschappen dat ook wel zal zijn". „Als we vinden dat merk X op een bepaald tijdstip het beste alterna tief is, blijven we X kopen zonder erbij stil te staan dat misschien andere mer ken inmiddels beter zijn geworden dan X. En als we de pinda's van merk X gunstig beoordelen, verwachten we te vlug dat de chips ook wel goed zullen zijn". Poiesz vindt tevens dat we ons laten misleiden door de verpakking en kleur van produkten. „En we denken dat merken waar veel reclame voor wordt gemaakt goede merken zijn". Ons oordeel over de snelheid waarmee een auto optrekt, staat onder invloed van de sterkte van de veer onder het gaspedaal, zo heeft de Amerikaanse psycholoog F. May geconstateerd. Door die veer te manipuleren zou ie mand dus een 2CV kunnen aanbieden met de claim: „hij accelereert als een Masarati". Van misleiding, verleiding of beinvloeding is overigens lang niet altijd sprake. Een enkele keer doet re clame zelfs exact het omgekeerde. Zo is op de Braziliaanse televisie een filmpje te zien geweest van een shampoofabri kant. glijmiddel In dat filmpje analyseert een wijze man de nieuwste commercial van die fabrikant, ongeveer als volgt: „Eerst laten we deze jonge mooie vrouw zien, om u het idee te geven dat ook volwas senen deze kindershampoo kunnen ge bruiken. U ziet haar nu onder de dou che. De bedoeling van dit shot is, dat u zich ervan gewaar wordt dat de sham poo de ogen niet irriteert. Nu ziet u haar in de armen van een man. Zo wek ken wij de illusie dat de shampoo u gelukkig maakt", etcetera. Een eerlijker manier van reclamema ken is nauwelijks voor te stellen. „Maar je neemt er je eigen produkt mee op de hak", meent reclameman Hans Kra mer. „En dat kan niet". „Bovendien", zegt Gidi van Liempd, „ligt het er allemaal veel te dik op. Kij kers zullen de bedoeling ervan niet be grijpen. Ze zullen het flauw vinden". Toch duiken er in de reclame regelma tig nieuwe dingen op, wat eigenlijk niets bijzonders is omdat reclame zich spiegelt aan de samenleving. „Tien jaar geleden was een spotje over een glijmiddel ondenkbaar. Nu wordt daar op tv ronduit reclame voor gemaakt", zegt Ria van Wolde van het pas opge richte Reclamefilmmuseum in Gro ningen. „Zo kun je aan de hand van de reclame aangeven hoe onze moraal in de loop der jaren verandert". Gidi van Liempd, die al ruim vijftien commercials produceert en regisseert, betreurt dit standpunt. „Wasmiddel spots kun je best geestig verpakken, al leen durft niemand in Nederland het aan", zegt hij. Leren dames-instapper. Een leuk kado-idee! In de aktuele winterkleuren marine en bordo. ylQC^ Maten 36 t/m 41. Per paar I Ook als damespantoffel verkrijgbaar. Per paar 36.95 Leren herenpantoffel. Een passend geschenk voor de komende tijden! In bruin en zwart,/"N A Maten 41 t/m 46 Per paar V, JC J. Ook als instapmuil verkrijgbaar. Per paar 37.95 VROOM DREESM ANN Keurslager Schouwenaar zegt... Varkensvlees verrassend voordelig! Ondanks de puike blanke kwaliteit en de verfijnde snit, vinden we dat ons varkensvlees voor iedereen bereikbaar moet zi|n. Juist nu is extra voordeel op z'n plaats. Juist nu moet u profite ren want het is allemaal al duur genoeg. Verras uw gezin met smakelijke voordeeltjes! DINSDAG - VERSE WORSTDAG! 500 gr. echte Zeeuwse4,80 250 gr. varkenspoulet2,90 150 gr. palingworst1,50 Heerlijk Verse Snert DONDERDAG - SPEKLAPJESDAG! 500 gr. lekkere magere4,20 250gr. boerenleverworst 3,10 150 gr. ontbijtspek1,95 WOENSDAG GEHAKTDAG! 500gr.vleesgehakt5,20 500gr. nasi'bami3,50 150 gr. leverkaas 1,50 cup boeren-hoofdkaas1,70 VRIJDAG - KARBONADEDAG 250 gr. zeer, mooie4,90 250 gr. biefst. tartaar4,60 'n boerenrookworst2,75 VRIJDAG EN ZATERDAG! 500 gr. magere, malse hamlappen 1gr. vers. gebr. keurgehakt 150 g_rvfrisse vleessalade (zelfgemaakt) 8,30 2,50 1,30 2,10 ALLÉÉN ZATERDAG 200 gr. botermalse limousin biefstuk Voor hamkenners 150 gr. achterham 7,00 4,95 KEURSLAGER WIE KIESKEURIG KIEST, KIEST in het Bellamypark, Vlissingen Modern - pittig - fris - hygiënisch f «OP* *7

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 13