Gezin werd slachtoffer ernstig verkeersongeluk ML De boer moet ondanks de aandacht voor de natuur boer kunnen blijven Brandweer Pechiney nationaal kampioen onderwatersporten almanak PZC/provincie VIJF GEWONDEN OP GREVELINGENDAM Sleepboot voorkomt stranding RUILVERKAVELINGSMAN MEIJER BIJ VERTREK: Toelating raadslid 'met spoed' aan orde MAANDAG 22 NOVEMBER 1982 TERNEUZEN-De PSP-Zeeuwsch-Vlaanderen vindt dat de speelgoedwinkeliers nog maar eens goed moeten nadenken vóór ze weer overgaan tot de verkoop van 'oorlogsspeelgoed'. „Al jaren wordt door anti-militaristen en pacifisten stelling genomen c.q. aktie gevoerd tegen dergelijk speelgoed", schrijft de PSP. De partij verwijst naar de .waarschuwingen, die Domela Nieuwenhuis aan het begin van deze eeuw, liet horen. Ook hij verzette zich tegen 'speelgoedwapentuig'. De PSP: „Sinds de jaren zestig is er steeds meer begrip te vinden voor het stand punt dat oorlogsspeelgoed bepaald niet pedagogisch verantwoord is. Wellicht hangt een en ander samen met de toenemende afkeer van de atoombewapening en n van de oorlog in het algemeen." De partij - in ieder geval de vertegenwoordigers in Zeeuwsch-Vlaanderen - heeft vastgesteld dat tegenwoordig in de goede speelgoedzaken 'het miniatuuroorlog- stuig' minder uitbundig wordt uitgestald De PSP-Zeeuwsch-Vlaanderen consta teert echter ook dat het 'oorlogsspeelgoed' hier en daar nog steeds wordt verkocht. De party neemt daar stelling tegen. De oproep: winkeliers, verkoop het spul niet meer en ouders koop het niet meer. Tijdens de komende koopavonden zal de PSP het 'kooplustige publiek' een pamflet in de handen stoppen, waarin tegen de aanschaf van 'oorlogsspeclgocd' wordt geprotesteerd. tertje, dat naast haar zal, liep een ge broken bekken en een gebroken onder arm op. Haar echtgenoot en zoontje, die achterin de auto zaten, raakten minder ernstig gewond. BRUINISSE - Bij een ernstig verkeersongeluk is zaterdagavond op de Grevelingendam een gezin uit Nieuwerkerk gewond geraakt. Van de vier inzittenden zijn de bestuurster en haar 11-jarig dochtertje met zwaar letsel overgebracht naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee. De echtge noot van de bestuurster en een zoontje van negen jaar werden eveneens in het ziekenhuis opgeno men met inwendige kneuzingen. De bestuurder van een tweede bij het ongeluk betrokken auto kon na behandeling in het ziekenhuis huiswaarts keren. Geen van de gewonden verkeert in DisCUSSiC-UVOIïd levensgevaar. rijkspolitie Zierikzee. dat de auto. be stuurd door A. Th. M. (49) uit Rotter dam, op de kruising linksaf de Parallel weg richting Bruinisse wilde inslaan op Het ongeluk gebeurde rond zeven uur op de kruising van de Grevelingendam- Parallelweg. De vermoedelijke toe dracht van de aanrijding is volgens de Engelsman mist boot en auto door aanrijding VLISSINGEN - Dc Engelse autobe stuurder J. H. uit Londen miste zon dagavond de nachtboot naar Eneland en zijn auto. De onfortuinlijke Engels man raakte even voor tien uur zondag avond ter hoogte van de Olau Line ter minal betrokken bij een aanrijding met een taxi. Komende uit de richting Rijksweg 58 verleende de Engelsman op de Veerha- venweg - in het zicht van de haven - geen voorrang aan de taxi. bestuurd door P. P. M. de H. uit Vlissingen, die uit tegenovergestelde richting kwam. Bei de auto's werden zwaar beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Klein deel van gestolen goederen sleepbootkapitein Temeuzen terecht TERNEUZEN - De Temeuzense sleep bootkapitein Rein de Visser, die op de avond van zijn afscheidsfeest de dupe werd van een inbraak in zijn woning, heeft één deeltje van zijn gestolen waar terug: een catalogus van antieke klok ken. Maar van zijn poslzeyelverzume- ling ontbreekt tot op dit moment ieder spoor. De catalogus werd zaterdagmid dag door twee mannen gevonden in een bootje, dat lag afgemeerd in de kleine jachthaven aan de Otheense Kreek. De mannen, R. K. uit Temeuzen en een goede kennis, troffen in het bootje een doorweekte atlas en de klokkencatalo- gus aan. Ze legden beide boekwerken te drogen, maar toen ze ze later op de mid dag wilden meenemen, bleek de atlas verdwenen. K. stapte daarop naar de politie en uit onderzoek bleek dat de boekwerken eigendom waren van De Visser. De politie heeft de fiefstal nog steeds in onderzoek. Zoals bekend heeft de ex-werkgever van De Visser, de fir ma Willem Muller bv, een beloning uit geloofd voor de 'gouden tip', die leidt tot het terugvinden van de postzegelverza meling. ADVERTENTIE het moment dat een auto. bestuurd (ADVERTENTIE) STRANDHOTEL W VLISSINGEN Onze chef heeft spit op het menu 30,-) door mevrouw I. M. K-S. (32) uit Nieu werkerk, vanuit de Parallelweg nader de. In de auto zaten ook haar echtge noot W. K. (37) en twee kinderen uit het gezin, de 11-jarige D. S. K. en de 9-jarige J P. K. De auto's werden door de aanrijding volledig vernield. Mevrouw S-K. raak te met haar voet bekneld in het wrak. Zij moest worden bevrijd door de te hulp gesnelde brandweer van Bruinis se. Met onder meer een verbrijzelde voet en een gebroken arm werd zij in het ziekenhuis opgenomen. Haar doch- van IKV-Walcheren in Grijpskerke GRIJPSKERKE - De IKV-kern van 'de regio Walcheren houdt donderdag 25 november een discussie-avond over be wapening en ontwikkeling in Grijps kerke. Tijdens de bijeenkomst, die in de gereformeerde kerk (20.00 uur) wordt gehouden, spreekt ds C. M, Krijger, her vormd predikant in Vlissingen. over de relatie bewapening en de honger in de wereld. TERNEUZEN - De sleepboot 'Z witser- land' van Willem Muller bv in Terne» zen heeft zondagochtend in het Engel, se Kanaal het vrachtschip 'Stirlinf. brooks' (1600 brt) op sleeptouw gen» men. Het schip dreef rond met macht- neschade ter hoogte van Dungene« voor de Engelse kust. Er ontstond even paniek toen het schip voortgedreven door een zuidwester storm, (windkracht 9) snel op de kust afging. Er werden een helicopter en een reddingboot ingezet. Nadat de 'Zwitser land' had vastgemaakt werd het onge- laden schip richting Dover gesleept. In Dover werd de sleepboot met zijn sleep echter door de havenautoriteiten geweigerd, omdat zij de situatie voor Dover te gevaarlijk achtten. Het sloep, konvooi werd daarna doorgestuurd naar het 10 mij verderop gelegen Ramsgatc. Bromfietster (18) licht gewond VLISSINGEN - Een 18-jarige brom. fletsbestuurster is zondagmiddag in Vlissingen licht gewond geraakt, toon zij op de Boulevard Evertsen werd aangereden door een personenauto Het meisje, E. van S. uit Middelburg kon nabehandeling in het Bethesda-St Josephziekenhuis naar huis. Zowel de auto als de bromfiets liepen schade op, Volgens de gemeentepolitie gebeurde het ongeluk, doordat de autobestuur der D. H. (38) uit Koudekerke de bocht vanaf de President Rooseveltlaan naai de Boulevard Evertsen te ruim nam waardoor de bromfietster. die uit tegen overgestelde richting kwam, tegen de auto reed. Een van de deelnemers. J. W. de Feijter, in actie tijdens het onderwatersportkam pioenschap in het zwembad Poelendaele in Middelburg. WEDSTRIJDEN IN MIDDELBURGS ZWEMBAD MIDDELBURG - De ploeg van Pechiney uit Vlissingen-Oost heelt zaterdag in het zwembad Poelendaele in Middelburg het elfde Nederlandse onderwatersport kampioenschap voor brandweerduikers gewonnen. Ook in het individueel klas sement gooiden de Pechiney-brandweerduikers, die de titel voor de derde achtereenvolgende keer in de wacht sleepten, hoge ogen. De eerste plaats in het individueel klassement werd opgeëist door de heer R. van de Guchte van dit Vlissingse bedrijf. Zijn collega J. van de Kraan eindigde op de derde plaats in het algemeen klassement. De vernielde autc Grevelingendam, van het gezin K. uit Nieuwerkerk, die zaterdagavond betrokken was bij een ernstig verkeersongeluk op de waarbij vijf personen werden gewond. Op grond van deze resultaten worden deze twee als enige Zeeuwen afgevaar digd naar het Europees kampioen schap, dat komend voorjaar in Ham burg wordt gehouden. Deze twee Pechi- ney-duikers en de andere prijswinnaars ontvingen hun onderscheidingen uit handen van Middelburgs burgmeester drs P. A. Wolters. Het nationaal kampioenschap bestond uit drie wedstrijdonderdelen. Het eer ste, het onder water afleggen van twee honderd meter met basisuitrusting waarbij honderd meter moest worden afgelegd door onder het wateropper vlak liggende ringen, werd een zege voor de heer D. Kelder uit Haarlemmer meer Het afleggen van 150 meter, waar bij verschillende handelingen moesten worden verricht, leverde een eerste plaats op voor R. van de Guchte van Pechiney. Deze bracht ook het derde onderdeel, het afleggen van vijftig me ter waarbij de basisuitrusting onder water moest worden aangetrokken, op zjjn naam. Tien brandweerkorpsen uit het hele land namen zaterdag aan het onderwa tersportkampioenschap deel. Uit Zee land waren de korpsen van Middelburg, Vlissingen en Pechiney vertegenwoor digd. De andere deelnemende korpsen waren: Den Bosch, Haarlemmermeer. Tilburg, Gouda, Amstelveen, Almelo en Rotterdam. Het kampioenschap was georganiseerd door de Middelburg se Brandweer Sportvereniging en vond plaats onder auspiciën van de Neder landse Brandweer Sport Organisatie (NBSO). In totaal namen 43 brandweer duikers aan het kampioenschap deel. Toespraak Na de wedstrijden kwamen de deelne mers bijeen in dc kantine van het PZEM-hoofdkantoor, waar burge meester Wolters de prijzen uitreikte. In zijn aan de prijsuitreiking vooraf gaande toespraak sprak hij waarde ring uit voor de brandweer in het alge meen. Hij wees erop, dat de brandweer niet alleen moet zijn berekend op de steeds toenemende taak die ze moet vervullen bij de hulpverlening, maar ook over de geoefendheid moet beschikken die ii specifieke taken, zoals het redden vao drenkelingen, is vereist. Hij prees de or ganisatoren van het kampioenschap en noemde met name de heer C. H. varia Guchte uit Middelburg, die tevens voorzitter is van de landelijke ondenrs- tersportafdeling van de Nederlandse Brandweer Sportorganisatie. Deze or ganisator, in het dagelijks leven ploeg- commandant bij de Middelburgse brandweer, is de vader van R. van ae Guchte die het team van Pechiney naar de eerste plaats in het ploegenklasse ment bracht. De uitslag van het elfde Nederlandse kam pioenschap is: Wedstrijdonderdeel I: D. Kelder Haarlem mermeer, 2 A. Geerlinks Pechiney, 3 J varnit Kraan Pechiney. Wedstrijdonderdeel H: 1R. van de Guchte Pechiney, 2 R. Braam Pechi ney. 3 A. Geerlinks Pechiney. derdeel HI: 1R. van de Guchte van de Kraan Pechiney, 3 dam. Algemeen individueel kir van de Guchte Pechiney, 2 D. lemmermeer, 3 J. van de Kraan Pechiney Pioegenklassement: i Pechiney Vlissingen- Oost, 2 Haarlemmermeer, 3 Rotterdam. Pechprijs: Wey Haarlemmermeer, wegew het afbreken van de snorkel. varel alarmgroep Inbraakbeveiliging Brandmeldinstallaties Signaleringsmeldingen Volgens verzekeringseisen met TBBS-afleveringsbewi|s WISSE VAREL B V. 01100-27072, Verrijn Stuartweg 3. 4462 GE Goes TBBS-erkend beveiligingsbedrijf ZEEUWSE Antiek Wat is antiek? Daarover zijn de me ningen verdeeld, blijkens het ver haal dat ons ter ore kwam via een Vlissingse, die in het kader van de bejaardenhulp goede diensten ver leent aan Vlissingse dames op 'leef tijd'. Eén van hen bood onlangs een aantal meubelstukken te koop aan onder het kopje 'antiek' in de ad vertentiekolommen van deze cou rant. Een opkoper diende zich bij haar aan met de woorden: „goedemid dag mevrouw, ik kom het antiek halen". Waarop de 'antieke' Vlis singse antwoordde: „hier ben ik. Neemt u mij maar mee". KAPELLE - Méér aandacht voor na tuur en landschap en wat minder speelruimte voor de landbouw. Ing J. B. Meijer (64). die binnenkort afscheid neemt als ruilverkavelings-expert bij de Zeeuwse iandinrichtingsdienst, kan zich vinden in deze veranderde vi sie op verkavelingen. Hij tekent er meteen bij aan dat het de boer niet on mogelijk gemaakt moet worden boer te blijven. Meijer is ervan overtuigd dat aanpassingen in het cultuurland schap ook in de toekomst niet achter wege kunnen blijven. Bezuinigen op landinrichting betekent volgens hem het betreden van de weg naar verpau pering. En gelet op de belangrijke bij drage van de agrarische sector aan de Nederlandse economie is dat, aldus ing Meijer, „het laatste wat we kunnen doen". Vanaf 1955 heeft de plaatsvervangend districtsingenieur van de Zeeuwse landinrichtingsdienst-een dikke vinger in de pap gehad bij voorbereiding en uitvoering van verkavelingen. Met na me in Zeeland ten noorden van de Wes- terschelde was hij in dit opzicht erg ac tief. Meijer had bemoeienissen met het rampherstel op Schouwen-Duiveland, Tholen, de Zak van Zuid-Beveland en Waarde. Het ging toen om herverkave lingen die zonder stemming via een spe ciale wet werden doorgevoerd. De be langen van natuur en landschap kwa men nauwelijks aan de orde; alles wat in de weg stond verdween en hooguit verscheen op de slechtere gronden wat aanplant. Overigens, zoals vandaag-de- dag is waar te nemen, niet zonder land schappelijk succes. De werkomstandigheden waren opval lend anders. Veel regiewerk. weinig uit voering op basis van bestekken. Alles moest haarfijn, met waterpas en meet lat in de hand, gebeuren. De rol van ma chines was te verwaarlozen. Ing Meijer heeft, zegt hij, de veranderingen in de meeste gevallen als gunstig ervaren. „De tijd dat je een asfaltdek met man kracht aanbracht is voorbij. Daar zijn nu van die prachtige machines voor. ge stuurd door computers. Dat is een enor me verbetering allemaal, ook al gaat wel wat van de charme van het werk verloren". Voor Meijer zijn ruilverkave lingen, ondanks veranderingen, altijd een fascinerende bezigheid gebleven. Veertig jaar geleden begon hij aan zijn eerste verkaveling, „en sindsdien heeft die ruilverkaveling mjj nooit meer los gelaten". Hij wordt vooral getroffen door de veelheid aan problemen die bij het op de schop nemen van een stuk land, om de hoek komen kijken. „Het gaat mij niet om het pure uitvoeren. Je krijgt te maken met vele verschillende mensen, van allerlei slag. Dat heb ik in 't Zeeuwse pas goed ontdekt. Daar ben ik ook geconfronteerd met de enorme familiebanden. Die brengen bij een ruil verkaveling problemen met zich mee. Ik heb ook altijd gezegd- laren we uit familie-ruzies blijven Wfj zijn er niet om die op te lossen, dat moeten de mensen zélf doen", verhaalt ing Meijer. Hij geeft toe dat bij het werk in de ruilverkave ling niet altijd te ontkomen is aan een kijkje achter de schermen. „Het graven van een sloot is met interessant, maar de plaats waar die moet komen wél. Je ontkomt er niet altijd aan in de privé- sfeer terecht te komen. En als het om het werk gaat, dan is dat niet zo erg, want dan kun je des te beter inspelen" Wanneer bij uitvoering van een ruilver kaveling de problemen niet op te lossen zijn, dan rest de rechterlijke uitspraak. Het aantal malen dat in Meijers periode een beroep op de rechter is gedaan, valt naar verhouding mee. Hij heeft in dat verband één teleurstelling: „Het grote aantal bezwaren tegen de toedeling van de verkaveling de Poel-Heinkenszand is me tegengevallen. Bezwaren zijn er altijd, dat hoort erbij. Maar dat het er zoveel zouden zijn, had ik niet ver wacht. Ik heb zo'n idee dat het komt omdat men gedacht heeft dat er méér zou gebeuren. Aan bepaalde gebieden hebben we niets gedaan en dat komt niet bij iedereen prettig over". Ing Meij er beklemtoont dat ec de laatste jaren in verkavelingen minder kan. „Dat le vert naar de boerenkant bezwaren op. Daar moetje begrip zien te krijgen voor nieuwe inzichten" dat mede aan zijn brede opleiding aan wat tegenwoordig de hogere bosbouw- en cultuur-technische school heet. Ondanks veranderingen staan ruilver kavelingen nog altijd in de eerste plaats verbetering van de produktie-omstan- digheden van de boer voor Meijer is het- daar mee eens. „Als de boer het zelf met meer kan, dan moet je hem instrument ten geven. Dat is thans de ruilverkave- lingswet. De komende landinrichtings wet is een volgende etappe". De plaats vervangend districtsingenieur gelooft dat die nieuwe wet niet abrupt een eind maakt aan ruilverkavelingen. Hij legt er de nadruk op dat voor Walcheren een ruilverkaveling het beste is. „Het is een agrarisch gebied. De nadruk zal liggen op herinrichting van de kavels. De ruil verkaveling biedt voldoende mogelijk heden om alle belangen af te wegen". Uitwassen De scheidende verkavelings-deskundi- ge geeft toe dat er in de afgelopen pe riode in sommige gebieden wel eens uitwassen zijn geweest. „We hebben bijvoorbeeld dijken afgegraven. Dat zou je nu niet meer doen, daar pieker je niet meer over. Aan de andere kant hebben we ook wel gebieden weten te sparen". Als voorbeeld noemt ing Meijer het fraaie gebied tussen Nlsse en 's-Graven- polder. dat behoed werd voor kaalslag. Hij moet aan de andere kant toegeven dat het vroeger ook fraaie gebied tussen Goes en Kattendijke wel ergrigoreus is aangepakt; het land is daar nu voorzien van rechte, kille lijnen. Meijer is blij dat een aantal iepen op de Kattendijkse- dijk op het nippertje gespaard bleven. Hij pleit voor een versterking van deze dijk met iepen, want het Zeeuwse land schap gaat hem. ook als geboren en ge togen Drent, erg ter harte. Meijer wijt Vergroting Het verbeteren van cultuurland heeft ook vergroting van de agrarische pro- duktie tot gevolg. Ing Meijer heeft daar, ondanks allerlei overschotten binnen de Europese Gemeenschap, geen moeite mee. „De boer zit steeds in het krachtenveld van de concurrentie. Hij moet niet alleen nationaal, maar vooral internationaal het aankunnen. In dat kader is het aanpassen van het bedrijf via een ruilverkaveling een goede zaak, al moeten we wel oppassen dat we niet gaan verkavelen om het verkavelen. Als Nederlandse gemeen schap moeten we de boeren een kans geven". Aan overproductie tilt Meijer minder zwaar ..Vandaag liggen de silo's vol met boter, maar als er even aan getrok ken wordt, dan is die berg zo weg. Ik heb persoonlijk sterk de indruk dat we mis schien wel links of rechts van het touw tje zitten, maar nooit ver ernaast". AASDEN BURG: AARDENBURG - De gemeente raad van Aardenburg komt van- aavond (maandag) in een spoedei sende vergadering bijeen om te praten over de toelating van het raadslid A. H. M. Scheppers. Scheppers moet de raadszetel in nemen. die half september vrij kwam na het tussentijds vertrek van raadslid W. Standaert. Maar het nieuwe raadslid kon z'n plaats niet bezetten omdat, toen de raad zich moest uitspreken over toela ting van de 'nieuwkomer', de stem men staakten. Dat gebeurde lot tweemaal toe. Scheppers stapte prompt daarop naar de afdeling Rechtspraak van de raad van state om tegen de hele gang van zaken te protesteren, Vo rige week deed de voorzitter van de afdeling uitspraak. Volgens hem moet Scheppers normaal worden toegelaten. Belangrijkste argu ment: de redenen om tegen de toe lating te stemmen zijn, volgens hem in strijd met de kieswet. De voorzitter van de afdeling Rechtspraak vernietigde het raadsbesluit van 26 oktober (de raad kwam er toen voor de tweede maal niet uit) en bepaalde dat de raad uiterlijk binnen dertig dagen na verzending van de uitspraak een definitief besluit diende te nemea Dat moet dus vanavond gebeuren, B. en w. in een voorstel aan de raad „Met een en ander houdt verband de mogelijkheid om verzet aan te tekenen tegen de uitspraak Wij stellen u voor - en wijzen u op de verplichting hiertoe - tot toela ting van de heer Scheppers te be sluiten. zulks ter uitvoering van de uitspraak van de voorzitter van dc afdeling Rechtspraak. Tevens stel len wij u voor geen verzet te doen bij de afdeling Rechtspraak" Als het aan b. en w. ligt, wordt Scheppers vanavond dus normaal toegelaten. De extra raadsverga dering begint om kwart voor zes-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 2