PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WEG IS OPEN NAAR KORTERE WERKTIJD Wisseling in Chinese Roddelcampagne tegen Walesa GROOT Goed gemutst maar slecht te spreken DE GROENE B.V. Adempauze bijna van de baan Toneelstuk over Lenin in Moskou verstoord GEHEIME DIENST POLEN Actie tegen opeten van eigen huis' Automobielbedrijf Buien Wisselend bewolkt en enkele buien. Hogelijk met hagel. jliddagtemperatunr ongeveer 8 gra den Krachtige iveslelijke ivind. aan de ina* en op het IJsselmeer stormachtig 225e jaargang no. 272 Zaterdag 20 november 1982 ■a& '$>ébü'-afea£eks 5-7 *C GOflS T»Moon OIIOO-1M1O DE Engelse premier Margaret Thatcher poseerde gisteren met een baret van de Engelse Coastguard kustwacht) tijdens een bezoek aan deze maritieme dienst in Falmouth in Zuidwest-Eng eland. Eerder op de dag had Thatcher haar teleurstel ling uitgesproken over de hervatting van Franse leveranties van Exocet-raketten aan Argentinië. Zij wees er daarbij op. dat Argentinië nog steeds niet heeft ver klaard dat de vijandelijkheden rond de Falkland Eilanden zijn beëindigd De Exocet-raketten. waarvan er donderdag een aantal via de Franse haven St - Nazaire werden verscheept, teisterden de Engelse vloot tijdens de gevechten om de eilanden. tVan onze redactie economie DEN HAAG - De 'adempauze' die het kabinet voor de eerste drie maanden van 1983 heeft aange kondigd, lijkt alweer van de baan. De mogelijkheid daartoe is aanwezig, nu de centrale organisa- liesvan werkgevers en werknemers het eens zijn geworden over een aanbeveling voor belangrij ke onderdelen van de arbeidsvoorwaarden in komende jaren. Het 'centrale akkoord', het eerste tien jaar, maakt de weg vrij naar een kortere werkweek. De werknemers zullen daarvoor loeten afzien van (een deel van) de prijscompensatie. Het Inleveren van de prijscompensatie »u al meteen moeten beginnen. Cao's, al een prijscompensatie per 31 december is afgesproken, zouden moe ien worden gewijzigd. Het percentage PAGINA 3 overheidstekort Hel kabinet verwacht dat het over heidstekort voor het eerst sinds het Kabinet Van Agt-Wiegel niet zal stij gen ln de tweede helft van een jaar. Het tekort over het lopende jaar zou zelfs Iets lager uitkomen dan de verwachte 103 procent. PAGINA 7 protest De hervormde provinciale kerkverga- denng heeft unaniem besloten aan alle hervormde gemeenten in Zeeland het verzoek te richten om te protesteren legen de verlenging van de 'banning' van de Zuidafrtkaanse dominee Beyers Naudé. PAGINA 9 overdracht wegen De voorzitter van de Zeeuwse Water- schapsbond. K. J. A. baron Collol d'Escury, heeft felle kritiek op de aan staande sanering van het wegenbe- heerdie overschrijving van een groot san tal kilometers weg van water schappen naar gemeenten voor schrijft. De sanering zal ongeveer veer tig arbeidsplaatsen kosten Voor de betrokken werknemers is een sociaal plan nodig, aldus de baron. kleine kernen Dorpsraden en andere organisaties die nch bezighouden met de problema tiek van de kleine dorpskernen, kun- i*n voortaan de hulp inroepen van een provinciaal steunpunt. Dit steunpunt, dat in Middelburg is gevestigd, verza meld informatie en documentatie over aBe probleempunten van de kleine kernen PAGINA 11 grenzen dicht De sportcommissie van de Belgische Wielerbond stelt voor de grenzen tot met 1 juni van volgend jaar te slui- ienvooramateurTenners. Dit plan ver braakt grote ongerustheid in de Ne derlandse wielerwereld. prijscompensatie zou moeten worden 'vertaald' in extra vrije tijd Het is uiteindelijk de bedoeling dat van het geld dat de werkgevers door het niet uitbetalen van de prijscompensatie uit sparen. nieuw personeel in dienst ne men voor het verrichten van het werk dat anderen door hun kortere werktij den (of weken) moeten laten liggen. Daarmee moet worden bereikt dat meer mensen een baan vinden, zodat de werkloosheid (vooral onder de jeugd) kan dalen. Nog vannacht zijn werkgeversvoorzit ter Van Veen en zijn collega hij de FNV, Kok, bij minister van sociale zaken De Koning geweest om hem op de hoogte te stellen van het resultaat, dat in de Stichting van de Arbeid (het overleg orgaan van de centrale werkgevers- en werknemersorganisaties) werd be reikt. Het akkoord kwam tot stand onder gro te druk van de dreigende 'adempauze'. Die zou de lonen zonder meer voor ten minste éen, maar eventueel voor drie maanden hebben bevroren, prijscom pensatie hebben uitgesloten en prijs stijgingen hebben verboden voorzover die stijgingen niet veroorzaakt zouden zijn door 'externe oorzaken' (die dan voornamelijk in het buitenland zouden hebben moeten liggen). Ook de verhoging van de aardgasprijs (met 3 cent per kubieke meter) en hoge re telefoontarieven zouden er echter door zijn uitgesteld. Verhogingen van sociale premies en belastingen zouden echter doorgaan De adempauze zou volgens het kabinet nodig zijn om met de sociale partners (werkgevers- en werknemersbonden) ,.de totale problematiek van de noodza kelijke sanering van overheidsfinan ciën, van het weer op de been bregen van het bedrijfsleven, van de werkgele genheid en van het inkomensbeleid ge zamenlijk door te praten". Zowel werkgevers als werknemers voelden weinig voor de pauze. De werkgevers vooral wegens de daarin aangekondigde rem op de prijzen. Nu zij in de Stichting van de Arbeid een centraal akkoord hebben kunnen slui ten. menen zij dat de pauze niet langer nodig is. De beperking van de lonen in het be drijfsleven als gevolg van het akkoord, gaat de staat overigens veel geld kos ten. Van het inleveren van de prijscom pensatie mag niet worden verwacht dat het al dadelijk meer mensen aan de slag brengt en werkloosheid beperkt Vooral door het uitblijven van de loonstijging (als gevolg van het achterwege laten van de prijscompensatie) zal de staat er echter in de eerste maand al 40 miljoen gulden bij inschieten, voornamelijk als gevolg van minder inkomsten uit belas tingen. Aan de andere kant werkt be perking van de loonstijging in het be drijfsleven door in de lonen van ambte naren en in de hoogte van de uitkerin gen. Het akkoord in de Stichting van de Ar beid gaat ervan uit dat het bedrijfsle ven de kans moet krijgen om zich te herstellen. Tegelijkertijd wil men ech ter bereiken dat meer mensen aan de slag komen door anderen korter te la ten werken. Voorwaarde is dat de bete re verdeling van de werkgelegenheid niet leidt tot verhoging van dc kosten voor het bedrijfsleven. De verschillende vakbonden en werk geversorganisaties wordt ondertussen geen dictaat opgelegd. Ze dienen in vrijheid te kunnen onderhandelen. Daardoor zullen de vormen waarin werktijdverkorting wordt gevonden, ook per bedrijflstak) kunnen verschil len. Maandag zullen de centrale werkge vers- en werknemersorganisaties in ei gen kring het akkoord bespreken. Met de resultaten daarvan keren zij woens dag in de Stichting van de Arbeid terug om het akkoord definitief vast te stel len. Volgende week vrijdag volgt dan een nieuw gesprek met een kabinetsde legatie. Binnen de FNV wordt vooral van de Voedingsbond verzet verwacht tegen het akkoord. Deze bond wenst dat de prijscompensatie die per 31 december is afgesproken, wordt uitbetaald. Zou men daarvan willen afwijken, dan wordt 'boter bij de vis' verlangd: onmid dellijk evenredig meer banen erbij als men aan prijscompensatie laat zitten. Bij het 'vertalen' van prijscompensa tie in arbeidstijdverkorting is tot dus ver doorgaans gerekend met 2,5 pro cent per jaar (wat neerkomt op 1 uur per week). Na vier jaar zou zo tegen inlevering van in totaal 10 procent de werkweek terug kunnen tot 36 uur. Het is echter de vraag of in komende jaren als gevolg van de dalende inflatie, de 2,5 procent wel zal worden gehaald. VNO-voorzitter Van Veen PvdA: beperking uitkering aan ex-bewindslieden DEN HAAG (ANP) - De PvdA wil dat uitkeringen aan aftredende ministers en staatssecretarissen tot zes maanden worden beperkt als de ambtstermijn korter is ge weest dan drie maanden. MOSKOU REUTER) - het stuk 'Zo zullen wij Een toneeluitvoering winnen' dat gaat over de over Lenin is deze week in laatste jaren van het le- Moskou verstoord door ven van Lenin. Bij de pre- schreeuwde hij: V/eg met het Sowjet-fascisme' en 'Laat Solgjenitsyn terug komen'. die schreeuwde mière begin dit jaar wa- Na een pauze van twee of V/eg met het Sowjet-fas- ren de Sowjet-Leiders due minuten verzochten de toneelspelers de man rustig te zijn en hun gele open schreeuwde genheid te bieden met cisme' en die de terugkeer aanwezig, eiste van de naar het wes- Midden in het stuk stond ten verbannen schrijver de Alexander Solzjenitzyn. hij dat het tijd was terug hun spel door te gaan. Dit hebben toneelkringen te keren tot de waarden De man glipte uit het vrijdag gezegd. van Lenin. Hij zei dat het theater en verdween zon- Het incident deed zich systeem fascistisch is. der dat hij kon worden voor bij de opvoering van Verscheidene malen aangehouden AMSTERDAM - Maandag wordt bij de spoorwegen in Nederland op grote schaal gestaakt. Dat houdt in dat er een zeer beperkte dienstregeling is. Op de foto houden twee spoormannen een poster vast waarop de beperkte treinenloop staat aangegeven. Maandag worden nog meer stakingen ver wacht. onder meer bij de PTT en vuilverwerkingsbedrijven. (Zie pagina 3). WENEN - Een groep binnen de Poolse geheime dienst is een lastercampagne begonnen tegen de deze week uit zijn interne ringsoord vrijgelaten vakbondsleider Lech Walesa. Volgens John Cochran, hoofd van het Warschause bureau van de Ameri kaanse televisiemaatschappij NBC zijn aan hoge Poolse geeste lijken foto's getoond, die 'seksuele misstappen' van de vak bondsleider laten zien. Cochran, die de geestelijken gesproken heeft, zegt dat volgens hen de foto's ge nomen zouden zijn in de tijd dat Walesa stad en land afreisde als vakbondslei der en dat de foto's derhalve genomen moeten zyn vóór zijn internering vorig jaar december. De Poolse geheime dienst heeft de kerk ook meegedeeld dat zij in het bezit is van compromitterende geluidsbanden en ook bewijzen heeft dat Walesa om gekocht is om de vakbondspolitiek in een bepaalde radicale richting te draaien. De bureauchef van NBC in Warschau heeft deze week woensdag een gesprek met Walesa gehad over het onderwerp. Cochran trof naar zijn mening de vak bondsleider aan in een relatief goede gezondheid. Het meest opvallende was. Overleg ambtenaren DEN HAAG (ANP)-Minister Rietkerk van binnenlandse zaken wil kort na de debatten in de tweede kamer over de regeringsverklaring met de ambtena- renorganisaties praten over het ar beidsvoorwaardenbeleid voor het overheidspersoneel voor 1983. Hij heeft hiertoe dc centrales van over- heidsperonsee! uitgenodigd op woens dag 1 december. volgens hem, dat Walesa regelmatig zwaar hoestte. Walesa toonde zich over de lastercampagne met in het minst verbaasd, maar voorspelde dat het meer in zijn voor- dan in zijn nadeel zou kunnen uitvallen. De internationale vereniging van poli tieke adviseurs heeft vrijdag op haar conferentie in West-Berlijn de 'demo cratie-medaille' toegekend aan Wale sa. De vertegenwoordiger van het in Polen verboden vakverbond Solidari teit in West-Berlijn, Henryk Jagielski, nam de onderscheiding in onvangst. PAGINA 13 cao ziekenhuizen D* cao-partners in het ziekenhulswe- W hebben overeenstemming bereikt roereen nieuwe centrale arbeidsover eenkomst. Voor verschillende groepen houdt de cao (de grootste bulten het bedrijfsleven) een salarisverlaging in. Enkele organisaties van hoger perso neel wijzen de akkoorden af en overwe gen acties. Nieuws uit Zeeland: 2,4, 5, 18 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. 'Sport: 11. financiën, economie: 12. Zaterdagkrant: 15, 17, 19 en 21. Radio en televisie: 23 en 25. PEKING (AFP/DPA)- In de Chinese re gering zijn vrijdag wijzigingen aange bracht in de leiding van de belangrijke ministeries van buitenlandse zaken en defensie. De veranderingen kwamen echter niet onverwacht, al hadden waarnemers niet gedacht dat de be kendmaking zou worden gedaan voor de jaarlijkse zitting van het nationale volkscongres, dat volgende week vrij dag in Peking bijeenkomt. De 69-jange Huang Hua. wiens gezond heid veel te wensen overlaat, wordt als minister van buitenlandse zaken opge volgd door de eerste onderminister Wu Xueqian. In tegenstelling tot de be roepsdiplomaat Hua is de 60-jarige Wu een ambtenaar die hoofdzakelijk werk zaam is geweest in het partijapparaat en bijgevolg in het buitenland weinig bekend is. Sinds mei van dit jaar was hij een van de plaatsvervangers van Hua. Wu geldt als een vertrouweling van Hu Yaobang. de secretaris-generaal van de communistische partij die de rechter hand is van 'sterke man' Deng Xiao ping. Hu Yaobing is begonnen zijn ei gen mensen op belangrijke posten te piaauxru. nua nas suius ml6 minister van buitenlandse zaken. Op defensie neemt de 72-jarige generaal Zhang Aiping de plaats in van de 73- jarige Geng Biao Deze Geng. een bur ger. wordt beschouwd als een mede stander van de voormalige 'nummer een' Hua Guofeng. de opvolger die Mao Zedong bij zijn dood in 1976 als zodanig had aangewezen, maar die inmiddels door Zdeng en de zijnen op een zijspoor is gezet Sinds Geng op het 12de con gres van de communistische party In september zijn plaats in het Politburo en het centraal comité had verloren, was het zeker dat hij ook zijn minister spost zou kwijtraken Voor de veronderstelling dat Huang in ongenade zou zijn gevallen, is geen grond. Hij behoudt zijn functie van ad viseur van de staatsraad. Vermoede lijk zal hij daarnaast een hoge post krijgen in de leiding van het nationale volkscongres. Zo zou hij minder zware werkzaamheden krijgen, maar in de Chinese hiërarchie niet aan prestige inboeten. HuangHua KLAZIENAVEEN (ANP) - Maan dag worden tn het FNV-gebouw te Amsterdam de eerste landelijke ac ties voorbereid tegen de regerings voorstellen om mensen met een uit kering die een eigen huis hebben, eerst dit vermogen te laten gebrui ken voordat ze in aanmerking ko men voor een uitkering. Dit zei de heer Fre Meis vrijdagavond tijdens een protestbijeenkomst in het Orenlhse Klazienaieen Deze avond was belegd door de af deling zuidoost-Drenthe van de werkgroep behoud eigen woning, Afdelingen uit Groningen. Drenthe. Overijssel en Brabant komen maandag naar Amsterdam om over de acties te praten Fre Meis voorspelde dat bij door gang van de huidige voorstellen die de regering weliswaar 200 miljoen gulden opleveren, een grote sociale onrust komt. groter dan ooit tevo ren Mensen die tot nu toe nooit in actie kwamen komen nu wel in ac tie. zei Meis. Hij noemde voorvallen dat er nu al mensen zijn die meer dan 34 weken al geen uitkering krijgen Het speelt zich vooral af in het noorden, het oosten en het zuiden van het land. omdat in die gebieden de mensen in verhouding meer ei gen huizen bezitten dan in de rest van Nederland. Doorbraak aan Haagse tafels I rassing zijn vakbeweging cjjfCl en werkgevers in een paar da- I gen heel dicht bij elkaar geko- men met centrale afspraken over bestrijding van de jeugd werkloosheid. herverdeling van de ar beid en verkorting van de arbeidstijd Wanneer er tussen nu en half volgende week geen nieuwe grote problemen meer rijzen is het mogelijk om geza menlijke aanbevelingen te doen uit gaan aan de partijen die straks moeten gaan onderhandelen over nieuwe CA O'S. Bekostiging van deze maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid moet worden gezocht in de prijscom pensatie die dan (ingaande 1 januari aanstaande i met meer aan de werkne mers wordt uitbetaald Met de hete adem van het nieuwe kabinet in de nek (dat aanstuurde op een 'adempauze" van dne maanden begin 1983» hebben de sociale partners de laatste dagen aangestuurd op een principe-overeen komst over een aantal maatregelen, waarover kort geleden nog zeer ver schillend werd gedacht. Zo zelfs dat ze enkele weken geleden na eerste verken nende overlegrondes nog onbespreek baar bleken. De sfeer van toenadering, die sindsdien is ontstaan is dan ook even plotseling als opvallend. Om meer dan één reden is een cen traal (principe-)akkoord tussen on dernemers en vakbeweging te beschou wen als een doorbraak in de weinig vruchtbare overlegsituatie binnen de Stichting van de Arbeid Jaren achter een nu ai weer zijn gesprekken op cen traal niveau volledig spaak gelopen. Vaak was het al na een enkele poging mis. Nederland verviel van de ene (hal ve) loonmaatregel in de andere. Voor de gang van zaken bij het formule ren van een arbeidsvoorwaardenbeleid een frustrerende zaak; waar het ging om uitoefening van de eigen verant woordelijkheid bij de sociale partners bepaald geen aanbeveling. De wil om het met elkaar eens te worden is dit maal (voor zover valt te bezien) sterker gebleken dan de tegenstelling in opvat tingen by partijen. En dat biedt met de nodige voorzichtigheid in ieder geval uitzicht op mogeüjkheden voor een meer gerichte aanval op het huizenho ge probleem van de werkloosheid dan tot voor kort aanwezig. De omstandig heid bovendien dat het kabinet een pe riode van 'stilstand' wilde doen ingaan per 1 januari 1983 om juist met de socia le partners te overleggen, - een idee dat noch de werkgevers noch de vakbewe ging erg aansprak, heeft beiden doen besluiten het aan de onderhandelings tafel echt eens grondig zelf te proberen. De tyd was er kenneüj k rijp voor gewor den. Voor de vakbeweging is uitruil van prijscompensatie voor verkorting van de arbeidstyd bovendien een zaak van zeer wezenfijke betekenis. Immers beperking van de arbeidsduur heeft als doelstelling met hoge voorrang de ge schiedenis van het georganiseerde werknemersbestand nadrukkeiyk be paald. Aan het eind van de vorige eeuw en de beginjaren van deze was de strijd om een regeling van de arbeidstijd nog niet afgelopen. In de arbeidswet van 1919 werd deze sociale verworvenheid binnengehaald, die er toe leidde dat de 48-uren week gaandeweg voor de mees te arbeiders gemeengoed werd In de jaren na de tweede wereldoorlog heeft de vakbeweging zich - mede door toe doen van de automatisering - sterk ge maakt om werkend Nederland onder meer te laten delen in de welvaart door invoering van de vijfdaagse werkweek. Dat nieuwe stuk werktijdverkorting werd bereikt in een periode van bijna volledige werkgelegenheid. De Indus triebond NW kwam enkele jaren terug met het idee op tafel om de arbeidsduur per week nog verder terug te brengen En sinds kort is paradoxaal genoeg bin nen de vakbeweging arbeidstijdverkor ting het scharnierpunt om te komen tot een stuk herverdeling van werk ter be strijding van de omhoog gierende werk loosheid en de problemen met het sterk oplopend aantal jeugdigen dat geen be stemming op de arbeidsmarkt meer kan worden geboden. Aanvankelijk hebben de werkgevers zich verzet tegen het denkbeeld om een stuk loon (in de vorm van inlevering van prijscompen satie) om te zetten in werktijdverkor ting om aldus nieuwe werkgelegenheid te creéren. Maar intussen begint ook in ondernemersland het besef door te dringen dat de hoge werkloosheid ver lammend gaat werken op het bedrijfsle ven zelf en een bron wordt voor grote sociale onrust. De grote lijnen die vakbeweging en werkgevers nu hebben uitgezet voor hun akkoord nopen overigens nog wel tot voorzichtigheid over de uitein- delyke uitkomst van het verdere over leg over de loonvorming, bepalend als dat ook is voor het beleid van het nieu we kabinet op dit punt Het zijn advie zen aan de respectievelijke achterban nen, waar zeker nog het nodige zen dingswerk zal moeten worden verricht. Zo heeft de Voedingsbond FNV giste ren nog inlevering van de prijscompen satie categorisch afgewezen. Maar als volgende week zal blijken dat de bereik te principe-overeenkomst stand houdt zijn op centraal niveau in ieder geval zaken gedaan tussen de sociale part ners zoals in jaren niet is voorgekomen vdM De aan de staat gebonden Chinese katholieke kerk heeft de oproep van paus Johannes Paulus II tol hervatting van de dialoog tussen Peking en het Va ticaan afgewezen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1