inderwatersporters houden choonheid 'beneden' in stand bowling bond cadzand bestaat vijfjaar clinge-hvv en steen-breskens toppersin zeeu wsch- Vlaanderen PZC/ extw TUSSEN SCHELDE EN GRENS i Zilveren Kruis Ziektekostenverzekering y sjDAG 19 NOVEMBER 1982 li ZEEUWSCH-VLAANDEREN 5 %MRWAL BR ESA'ENS 1EEFT yORKELCURSVS ien sport die weinig in de belangstelling staat is de onderwatersport. In de media wordt er islechts in negatieve zin over geschreven als er iets mis gaat. Onderwatersport zie je ook niet de sportpagina's staan omdat het geen wedstrijdgebeuren is. Het is niet de bedoeling om de sie of snelste te zijn, onder water heb je elkaar nodig. Dat is de mening van de bestuurders van onderwatersportverenieine 'De Narwal', die in januari 1979 in Breskens werd opgericht. ■Narwal' had. tot het begin van dit i,ruim '25 leden. Het ledenaantal september van dit jaar sterk ge- fid Toen startte de onderwater- rtrereniging een snorkelcursus voor veel belangstelling besaat. itKltde club nu 46 leden. De club is ijesloten bij de Nederlandse Onder- «sportbond (N.O.B.) en daardoor ije, als lid van de vereniging, opge- irorden voor de officiële brevetten ut voor duiken en snorkelen zijn. De kent drie brevetten. In drie üjd heeft 'De Narwal' 19 leden die li sters brevet hebben gehaald en 8 teen twee-sters brevet bezitten. Bin- lolet al te lange tijd zal de club een hebben die het 3-sters brevet zal be ta, les van Haneghem uit Aarden die nu hoofdtrainer van 'De Nar is. Om een brevet te halen moet er yt een praktijkexamen ook een sne-examen worden afgelegd. On- s werd een examen afgenomen en moor slaagde onder meer Ilse van Kgem, lid van 'De Narwal'. twaalf jaar was. Twee jaar later sloot ze zich aan bij 'De Narwal', aangestoken door haar vader, zelf een fanatiek dui ker. Ilse is van plan om te werken naar een drie-sters brevet. 'De Narwal' is een actieve vereniging. Iedere vrijdagavond om negen uur dui ken de snorkelaars het zwembad 'De Veerhoek' te Oostburg in. Op dat zelfde tijdstip krijgen de duikers theorieles Naast de training zijn er vrijwel ieder weekend leden langs de Zeeuwse wate ren te vinden hele gezin jihetjongste meisje In ons land met tiwee-sterrenbrevet. Ilse, nu 15 jaar, po met de onderwatersport toen ze De onderwatersportclub is zeker een fa milie-vriendelijke club. Wanneer er. waar dan ook wordt gedoken, gaat het gezin in vele gevallen mee. In juni en september organiseert de 'Narwal' clubweekends. Op vrijdagavond wordt begonnen met een nachtduik. De zater dag en zondag wordt ook gedoken, maar een groot gedeelte van de tijd brengen de duikers door op een strand je. Er worden rondvaarten voorde kin deren gehouden en menigeen leeft zich uit op surfplank en waterski's. Onderwatersport wordt bedreven om het leven onder water te aanschouwen. De stilte en de schitterende flora en fauna zijn volgens de watersporters zeer bezienswaardig. Het bestuur van 'De Narwal' vindt het dan ook jammer dat onderwatersporters worden schul dig van stropers-activiteiten. .Als iedereen zou weten hoe mooi het onderwater is. en zou beseffen dat wij die schoonheid in stand willen houden, zou men dat toch niet denken. Er wordt gestroopt, maar dat doen voor 90 pro cent buitenlanders', zo zegt les van Ha neghem fel. Vervolgt: ,Ze hebben het altijd in negatieve zin over de onderwa tersport. Zo zou het ook een gevaarlijke sport zijn. Er is natuurlijk wel een risi co-factor, maar toch niet zo dat er veel ongelukken gebeuren'. Een beginnende duiker of snorkelaar moet een basisuitrusting aanschaffen die bestaat uit een duikbril, snorkel, een loodgordel en zwemvliezen. Met nieuwe leden wordt meestal in de Gre- velingen gedoken omdat daar geen stroom staat. Verder wordt er nekele malen per jaar in het Veerse Meer gedo ken. De favoriete duikplaatsen van 'De Narwal' bevinden zich in de Ooster- schelde. Onder de leden zijn er die nog een apar te hobby hebben zoals het wrakduiken. Er werd door een groep enkele malen in Noord-Frankrijk gedoken Voor de kust van Boulogne ligt een heel mooi wrak waar de leden met eigen rubberboten naar toe gaan. In samenwerking met Navy Diving Team uit Oostende wordt ook droog gedoken Dit gebeurt in de caisson van het hyperbaar centrum te Oostende ook 's winters De onderwatersport is niet een speci fieke zomersport. Ook in de winter gaat men onder water. Het is wel min der, want het is koud. Traditioneel is de laatste duik van het jaar op oude jaarsmorgen. In de winter organiseert 'De Narwal' film en dia-avonden en een spelletjesavond in het zwembad waar iedereen aan mee kan doen. De sfeer in 'De Narwal' is uitstekend. Eigenlijk is dat een voorwaarde om de ze sport te bedrijven. Je moet op elkaar vertrouwen. Het bestuur van 'De Narwal', de enige onderwatersportveremging in West- Zeeuwsch-Vlaanderen, bestaat uit voorzitter Jan Tijmstra uit Breskens, secretaris Fred Raydt uit Sas van Gent, penningmeester Pim Ouwendijk en de leden Gonny van Haneghem, Piet Rie- mens, les van Haneghem en Beba Se- vic De snorkel training is in handen van Plet Riemens en Jan-Piet de Hullu. ijamiari van het volgend jaar is het vijf jaar geleden dat de Bowling Bond fidzand werd opgericht. Ter ere van dit feit wordt op 14,15 en 16 januari het ««lustrumtoernooi georganiseerd. Zo ver is het echter nog niet, want voor 'nijdstaan er nog een heleboel andere evenementen voor de deur. Samen met uitbaters van hotel 'De Schelde' te Cadzand, Wil en Wilma Reinkemeyer, wil iCadzandse Bowling Bond een bedrijfscompetitie op poten zetten. tdat te realiseren zijn er 120 bedrij- i tangeschreven in West-Zeeuwsch- underen tot aan Terneuzen. De ad nodigt de bedrijven uit om één of teams bestaande uit mini- ai drie en maximaal vijf personen op «illen stellen, om zo in competitie- hand tegen elkaar uit te komen bij- wbeeld eenmaal in de veertien da- tof meer of minder wat afhangt van Wangstelling Bt dit initiatief is de Cadeandse td in februari van dit jaar met bow- foor de jeugd gestart. De jeugdaf deling telt nu 23 leden, die de naam 'Be schuitstuiters' dragen. Iedere zondag morgen komt de jeugd van elf tot een uur bowlen, dit onder begeleiding van Wilma Valk. De bedoeling van dit ini tiatief is om de jeugd vroeg vertrouwd te maken met de bowlingsport 'En om later uit eigen kweek goede bowlers te verkrijgen', voegt voorzitter Aime Fie- rens toe. Het eerst volgende evenement is het vijfde open 'Scheldetoemooi' dat op 26. 27 en 28 november in Cadzand plaats vindt. Gemiddeld nemen daar 100 bow lers aan deel, waaronder dit jaar Chris Wijnsbergen en de Belg Chris van Dam me die vier jaar geleden op de top 23 van de wereld voorkwam. Op vrijdag wordt van 19.00 tot 22 00 uur gespeeld, op za terdag van 15.00 tot 22.30 uur en op zon dag van 9.30 tot 19.00 uur Om 19.30 uur vindt de Handicap Finale plaats en om 21.00 uur de Knock Down Finale waar na de prijsuitreiking volgt. De Bowling Bond Cadzand (BBC) is aangesloten bij de Nederlandse Bow ling Federatie die 23800 leden telt. Ze spelen met 1 team in de Nationale lea gue, in de vijfde klas afdeling Zeeland. Ze zitten al vier jaar in deze klas en vorig jaar promoveerden ze net niet. Dit jaar zit promotie er wel in. De bow ling competitie loopt van september tol maart. Daarnaast neemt de BBC deel aan de regionale trioleague. De kampioen van onder de Westcrscheldc, die van Walcheren en Zuid-Beveland en de kampioen van West-Brabant strijden dan in Goes om het regionaal kampioenschap. Iedere maandag wordt in Cadzand de huisleague gespeeld In deze competi tie spelen acht teams waaronder de 'Plakkers'. 'Heel wat, Half wat en de Muggelaors' die momenteel onderaan staan. De uitslagen daarvan zijn iedere week te lezen in 'Het Bowlertje' dat dan ook iedere week verschijnt Onder de 74 leden bevinden zich ook Belgen. Duitsers en Chinees. Met het Belgische Eeklo en de Zeeuwsvlaamse clubs Sas van Gent en Breskens wor den stedenon tmoetingen gespeeld. Ook houden de bonden rekening met elkaar wanneer het gaat om het organi seren van toernooien, zodat een toer nooi in Cadzand niet een week vroeger of later is dan in Breskens. Volgens het bestuur, dat bestaat uit voorzitter Aime Fierens, secretaresse Lilian Bossehers. penningmeester Ar nold Huisman, notulistc Maya Byen en de wedstrijdleiders Hans Valk, Luc Geerts en Gerrit Bossehers, is de bow lingsport moeilijk. .Het is een conccn- tratiesport en ook de conditie is be langrijk'. aldus het bestuur. Wanneer je als nieuw lid bij de BBC komt worden de grondbeginselen bijge bracht door de leden. Een trainer komt er naar gelang de vraag Chris Mij nsber- gen heeft de afgelopen jaren in Cadzand training gegeven en zal waarschijnlijk ook dit jaar weer zes weken naar Cad zand komen. Mijnsbergen is bonds coach. ,We hebben het geluk dat hij in Goes woont', zo vertelt het bestuur. De bowlingsport kent verschillende spelers. Het hoogste is de A-status. Die krijg je wanneer je per jaar gemiddeld meer dan 190 punten scoort. BijdeBBC heeft Frank Lauwers de hoogste status, hij is B-speler wat inhoud dat hij tussen de 170 en 190 punten gemiddeld per jaar scoort. Het overgrote deel in Cadzand is D-speler. Dat ben je wanneer je tot 160 gemiddeld per jaar gooit .In vergelij king met de rest van Nederland zit Cad zand qua niveau redelijk', aldus Rein kemeyer Na het toernooi in november volgen nog enkele interne toernooien zoals het Sinterklaas en het Kerst-toer nooi Dit alles onder het toeziend oog van de hond 'Strike', van de familie Reinkemeyer. die zijn naam dankt aan het feit dat hij als jonge hond achter een bowlingbal aanrende en met zijn poten de kegelsipins) omver liep. In de eerste weken van de competitie is in de vierde klas van het zondag voetbal de aandacht vooral uitgegaan naar Hoofdplaat. Dat was niet onbegrijpelijk, omdat de formatie van Piet Meertens in de eerste zes wed strijden tot de onwaarschijnlijke score van twaalf punten reikte. Maar inmiddels is Hoofdplaat in een tijdsbestek van amper acht dagen drie pun ten afhandig gemaakt (één door HW en twee door Clingei en hebben HVV. Clinge en Terneuzen de koploper achterhaald. Wat blijkt: ook HVV en Clin- ge hebben tot nu toe een ijzersterke serie achter de rug en Terneuzen bleek voor alles een degelijke ploeg, die vaak al aan eén enkele treffer voldoende had voor de volle winst. Wat Clinge betreft werd de hoge posi tie van dit moment vooraf min of meer voorspeld, omdat de ploeg ook vong seizoen - achter Ria - lange tijd een serieuze kampioenskandidaat was. Maar aanmerkelijk minder hooggespannen waren de verwach tingen in Hulst en Terneuzen. „Ik hoop op een plaats bij de eerste vijf', sprak HW-trainer George Pauwels voor aanvang van de competitie. En bijna tegelijkertijd zei Temeuzen- voorzitter Jan Meijer ..Ik denk dat we voorlopig genoegen zullen moe ten nemen met een middenmootpo- sitie". Het is vooral opvallend hoezeer het jeugdige HW zich in de eerste fase heeft gemanifesteerd Nog altijd is de ploeg ongeslagen en leed het slechts drie verhespunten George Pauwels karakteriseert de opening zelfs als 'héél goed'. Maar met een knipoog naar Clinge, de tegenstander van HW komende zondag: „Dat geldt ui teraard ook voor Clinge. dat ook nog niet verloren heeft". De Hulsterse oefenmeester had in stilte gehoopt op een voorspoedige start, omdat de defensie na de terug keer van Jos van der Kinderen (ex- Roda JC) in de oefencampagne al een sterke indruk maakte. „Met Jos erbij zit het vooral achteraan beter in el kaar. Dat blijkt ook wel. want we hebben nog maar vijf tegendoelpun ten moeten incasseren. En we voet ballen natuurlijk ook vrij goed, min der wisselvallig vooral dan verle den jaar. Ik hoop dat we het zó nog even kunnen vasthouden". Vooralsnog echter wenst Pauwels het opgeleefde HW niet tot de titel kandidaten te rekenen: „Op dit mo ment komen er nog meer voor die eer ste plaats in aanmerking. Laat ons eerst maar eens de winterstop af wachten. Daarna kun je pas een ba lans opmaken Het is nu vooral van belang dat je bij de eerste drie, vier ploegen blijft". Hoe ver de krachten van HW mo menteel reiken zal zondag al einigs- zins duidelijk kunnen worden, omdat die dag de streekderby tegen Clinge op het programma staat, een regel rechte topper dus. Pauwels: „We spe len uit, dus in principe zeg ik: als we één punt halen hebben we al winst geboekt. Clinge is een vrij goeie ploeg, al denk ik dat we aan elkaar gewaagd zijn. Ik geloof niet dat de één beter is dan de ander". Daarom ook nam George Pauwels verleden week zaterdag vrij laconiek kennis van de nederlaag (5-2) die Clinge in het bekerduel met Seroos- kerke had geleden. Fauwels: „Die uitslag was niet maatgevend, omdat ik begrepen heb. dat Clinge met drie, vier invallers peelde. Zondag zal er een ander Clinge staan, dezelfde ploeg waarschijnlijk die van Hoofd plaat gewonnen heeft. Op zich zegt dat al genoeg". tevredenheid Even voorspoedig bijna als voor HW, gleden ook aan Clinge de eer- George Pauwels Rob Haak ste weken voorbij. „We hebben thuis alles gewonnen en iedere keer ge lijkgespeeld", weet Rob Haak als geen ander, „en zegt dat je met zo'n gemiddelde kampioen wordt". Tevredenheid overheerst dus bij Clinge. al is Rob Haak van mening, „dat we nu uit ook wat meer puntjes moeten gaan pakken". En: „Die ne derlaag voor de beker tegen Seroos kerke....0 Ach, het was een goeie oe- fenpartij, meer niet. Onze reserves hebben ook eens mee kunnen doen". Haak. vervolgens: „Zondag spelen we thuis. Als ik de resultaten van de laatste twee seizoenen naga. zeg ik: dat levert ons minimaal een puntje op. want we zijn al anderhalfjaar op eigen veld ongeslagen. Ik ben niet bang voor HW, evenmin als voor Hoofdplaat. Dat was óók de te klop pen ploeg en die hebben we toch ook gepakt" Rob Haak dicht zijn ploeg „iets meer routine en iets meer voetbal" toe, maar hij toont zich ook een realist: „Favoriet zijn zegt niet zoveel. Op het veld moet het nog bewezen wor den en de bal is rond. nietwaar?" Opvallend in elk geval is de offensie ve progressie, die Clinge dit seizoen geboekt heeft. Waar de ploeg andere jaren achterop geraakte, omdat het te moeilijk scoorde, daar beschikt het nu - tezamen met Hoofdplaat - over de meest scorende aanvalslinie (in treffers). Haak wéér: „Andere ja ren was ons probleem, dat alleen Boudewijn van Graenenbroeck doel punten maakte. Maar nu scoort ie dereen. Boudewijn heeft er al negen, maar Fred Vancaouteren toch ook al zes En Danny van Puijvelde en Nelis de Visser, onze meest aanvallende middenvelders, hebben ook al ver schillende keren gescoord". Overigens is Clinge zondag zo goed als compleet. Johan Ras en Luc Mangnus waren begin deze week nog niet geheel fit. maar hun meespelen ligt wel in de lijn der verwachtingen. HW daarentegen mist naast Peter Tuin - herstellend van een auto-on geval - ook Martin van Acker, de stand-in voor Peter Tuin als libero. vierde klas Clinge-HW is dus de meest in het oog lopende wedstrijd in de vierde klas. Interessant in meer dan éen op zicht is echter ook Hoofdplaat-Koe wacht: in de eerste plaats omdat moet blijken in hoeverre Hoofd plaat over zijn 'nzinking' van de laatste weken heen is en in de twee de plaats omdat duidelijk moet wor den of voor Koewacht dit seizoen nog een belangrijke rol is wegge legd. Wat het laatste betreft: Koe wacht opende het seizoen matig, maar heeft inmiddels de weg om hoog teruggevonden. Het bewijs daarvoor werd jongstleden zaterdag in het bekerduel met Wemeldinge geleverd (2-4). De bevestiging kan komende zondag verkregen worden. Terneuzen. de vierde titelkandidaat, gaat op bezoek by Hontenisse, de for matie van Honoré Neefs. die na de overwinning op streekgenoot Vogel waarde de laatste plaats overgedaan heeft aan Zeeland Sport en Aarden burg. Uzendijke-Vogelwaarde, Axel-Zee land Sport en Biervliet-Aardenburg zijn de resterende wedstrijden In de vierde klas. sluiskil In de tweede klas van het zondag voetbal is Sluiskil er nog altijd niet in geslaagd zich in een veiliger positie te manoeuvreren. Weliswaar was er na de matige start een opleving met zes punten uit vier wedstrijden, maar in het laatste duel leed de formatie van Han van der Hooft kostbaar ver lies tegen Virtus. Zondag speelt Sluiskil op eigen veld tegen Medese Boys. dat evenals de Zeeuws-Vlaamse ploeg zes punten telt. Nog zonder Paul van der Hooft en Peter Zwart zal Sluiskil hoe dan ook. aan de goede kant van de score moeten blijven. steen-breskens In de derde klas van het zondagvoet bal is vooral Steen-Breskens belang rijk. Steen immers kan zich na die dne nederlagen op rij (onderbroken door de 4-0 zege op Ria) in dit sta dium van de competitie geen pun ten- verhes permitteren. En Breskens moet minimaal gelijk spelen om de toppositie in stand te houden. In elk geval is Steen-Breskens een topper, die nog herinneringen oproept aan verleden jaar toen in een tumultueus duel zowel Willem van de Broecke en Tonnie van Muiken van Breskens werden weggestuurd. Ria. afgezakt inmiddels naar een wei nig perspectief biedende plaats, speelt op eigen veld tegen Roosen daal een vierpuntenwedstrtjd. Bij verlies deelt Ria niet langer de voor laatste plaats en krijgt ook Jong Am- bon de kans om dichterbij te kruipen. zaterdagvoetbal Omdat AZVV morgen (zaterdag) vrij is en Hoek en Zaamsiag ieder bui tenshuis spelen is het aanbod voor de liefhebbers van het zaterdagvoet bal minimaal: slechts Terneuzense Boys speelt thuis. Tegenstander is het onderaanstaande Dinteloord, zo dat de Terneuzenaren een belang rijk karwei te wachten staat, een karwei in ieder geval dat niet verlo ren mag gaan. Zaamsiag, dat ongetwijfeld weer iets optimistischer de wereld zal inkij ken. speelt uit tegen NTW, nota be ne de koploper. Op papier staat de équipe van Gerrit Emans dus voor een onmogehjke opgave. Maar wat is onmogelijk in voetbal? Hoek gaat uit naar Serooskerke en werkt daar het absolute topduel in de derde klas af de confrontatie tussen de huidige nummer twee (Hoek) en nummer drie (Serooskerke). Gezien de voortreffelijke vorm die de Zeeuws-Vlamingen dit seizoen al in uitwedstrijden geëtaleerd hebben, mogen Hoek - ietwat chauvinistisch wellicht - de beste winstkansen wor den toegedicht. Maar moeilijk wordt het sowieso. (ADVERTENTIE) I Bereken mijn 1982 premie Stuur mij omgaand een offerte op n I Naam Tuof ■- Adres Postcode/Plaats l Aantal volwassenen I Aantal kinderen leeftijden leeftijden Basispakket zonder eigen risico al vanaf f 59,-* per maand. f 59.- tot 27 jaar. f 70.- van 27 tot 35 jaar. f 77.75 vanaf 35 jaar Alleen bij toetreding PZC 19 11 vanaf 4-<i Jaar geldt een afwijkende premie Kinderen gereduceerde premies^^ I Ziekenhuisklasse 3 2b Meeverzekering mogelijk van huisarts en apotheek tandarts. I Vlooswijkstraat 14 Antwoordnummer 243 1 4530 VB TERNEUZEN ZIEK ZIJN IS AL DUUR GENOEG

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 43