ruth stelzer JAC extw long& jongewaard klucht in forse toename weglopers HUURDERS 'ZONDER MUZIEK ZOU IK NOOIT KUNNEN LEVEN' 'TOT HIERTOE...' IN TERNEUZEN I films in zeeuwsch- Vlaanderen uit in zeeuwsch-vlaanderen Of» DE PONTENEtfR ZEE UWSC H-VLAAN DEREN j-\e Koning van Engeland' in Hulst draait 'Van de koele meren des LJdoods', de nieuwe Nederlandse speelfilm met Renée Soutendijk inde hoofdrol en gebaseerd op het gelijknamige boek van Frederik van Eeden, Vandaag (vrijdag): 20.00 uur: zaterdag 18.45 en 21.15 uur: zondag 1345 16.00,18.45 en 21.15 uur, maandag en dinsdag 20.00 uur. In 'Luxor' Temeuzen staat 'The Wall' van Pink Floyd op het programma. Vandaag (vrijdag): 22.30 uur, zaterdag 14.00 en 21.45 uur; zondag 134$ 16.00 en 21.15 uur; maandag en dinsdag 20.00 uur. Het Ledeltheater in Oostburg brengt 'The soldiereen James Bondachtigi geheim agent, die het in zijn eentje opneemt tegen de KGB. de Russischs geheime dienst. Vandaag (vrijdag): 20.00 uur; zaterdag 19.15 uur, zondan 14 00 en 20.00 uur. 'De Koning van Engeland' biedt de filmliefhebber deze week voorts keusuq vier films. 'The Road Warrior', vandaag (vnjdag): 20.00 en 22 15 uur. zater dag 18.45 en 21.00 uur, zondag 13.45,16.15.18.45 en 21.00 uur; maandagen dinsdag 20.00 uur. 'Porky's pikante pretpark'. Vandaag (vrijdag): 2000 uur, zaterdag 18.45,21.15 uur; zondag 13.45,16.00,18.45 en 21.15 uur, maan dag en dinsdag 20.00 uur. 'Ogen der verschrikking', vandaag (vrijdag); 20.00 uur: zaterdag 21.00 uur; zondag 21.00 uur; maandag 20.00 uur. Jeug dig speelgoed', vandaag (vrijdag): 22.30 uur; zaterdag 19.00 en 2315 uur, zondag 14.30,16.15 en 19.00 uurmaandag 14.30 uur, dinsdag 20.15 uur 'Luxor' draait óók 'Porky's pikante pretpark'. Vandaag (vrijdag): 20.00en 22.30 uur; zaterdag 19.30 en 21.45 uur; zondag 16.00, 18.45 en 21.15 uur maandag en dinsdag 20.00 uur. Een prolongatie: de vierde week. Voorts' 'My name is nobody', een tweetal dat het wilde westen schoonveegt. Van daag (vrijdag): 20.00 uur; zaterdag 14.00 en 19.30 uur; zondag 13.45 en 18.4S Het Ledeltheater heeft 'Heet snoepgoed' in de projector gestopt: de mooie I Sirgitt ontdekt de erotiek. Zaterdag 21.30 uur; zondag 16.30 uur; maandag I en dinsdag 20.00 '..'."'V'"' Soms gebeurt het, dat iemand me vraagt hoe dat nu in zijn werk gaat, ouder worden. Wel, dat gaat heel gemakkelijk, zo vanzelf, je hoeft er mets voor te doen Watje vooral nooit moet doen, is je leeftijd verzwijgen, dat is net of je een hekel aan jezelf hebt. een klein beetje geuzentrots is. wat het op jaren zijn betreft, best te verantwoorden. Er treden natuurlijk wel enige slui pende veranderingen op, lezen zonder bril bijvoor beeld, eerst ging het wat moeizaam, maar nu, sinds enkele jaren, geen letter meer. Wandelen zonder stok en bril daarentegen, gaat nog voortreffelijk en het ge heugen functioneert ook nog steeds Voor onaangenaam verlopen gebeurtenissen heb ik me er wel eens een gat in gewenst, maar helaas, het ivas me niet gegeven. Nochtans, als ik het gestuntel met namen aanhoor van mensen die nog niet eens op gevorderde leeftijd zijn, prijs ik toch een waterdicht geheugen. Het valt me de laatste tijd herhaaldelijk op iemand begint met een relaas, stokt dan opeens bij een naam „Ik kan er met óp komen", wordt dan ter veront schuldiging gezegd. Met de memorie heb ik geen problemen. Zo weet ik om maar iets te noemen, dat ik als kleuter één keer met mijn ouders verhuisde en op latere leeftijd liveemaal. Dat was tweemaal teveel want verhuizen beschouw ik zo ongeveer als een operatieve ingreep zonder narco se. Tweemaal, in een tijdsbestek van 62 jaren, het merk waardige is. dat ik in al die jaren nooit huurder ben geweest. Niet vaak verhuisd dus. Dan was mijn huis baas, de plaatselijke woningbouwvereniging, eenmaal tot wasdom gekomen, daar vooral de laatste decennia - ijveriger in. lein begonnen als "Werkmansbelang', de admini stratie ondergebracht in een optrekje bij een parti culier, kwam er een kantoor in een van de eigen 'mid denstandswoningen' uit het eigen bezit. Mooi zo, maar het bleef behelpen. In het jaar 1960 brak het moment aan, dat de toenmalige burgemeester als eerste de deur opende van het geheel nieuw ingerichte kantoor pand aan de Van Steenbergenlaan Wij als leden en bewoners werden toen verrast met een fraaie asbak, mede ter gedachtenis dat tegelijkertijd een mozaiktableau voor de duizendste woning werd onthuld. Feestgedruis dus bij de 'woningbouiv zoals de vereni ging toen en ook nu nog wel wordt genoemd Maar ziet, terwijl onze, reeds veertig jaar oude wonin gen zacht begonnen te kreunen van ellende vanwege hun mager comfort en menigeen zelf een inwendige verbouwing begon op eigen kosten, was toch ook deze administratieve behuizing geen lange staat van dienst beschoren In de eerste jaren zeventig verrees een nieuw pand, ditmaal aan de Zuidlandstraat. Was 't nou goed? De bovenverdieping was niet eens in gebruik, die werd weer aan andere kantoorhouders verhuurd. Een klein aantal jaren geleden was het weer zover: verhuizen. Deze keer werd domicilie gekozen aan de Industrie weg Ik zei het al eens dat het leven me steeds weer verwondering bezorgt. Dat gebeurde onder andere toen ik enige tijd geleden las over een plan Java en -ja - waar ook in meegenomen zou zijn een nieuw kantoor pand voor de woningbouwvereniging Temeuzen. Daar had ik geen grapje over. De woningbouwvereniging Temeuzen. De laatst ge houden ledenvergadering heb ik bijgewoond. Een groep aanwezigen, duidelijk geïnspireerd door hel ul tieme doel de hellevaart van een bestuur - liet zich horen. Kijk - en dat is nu misschien een teken cc* ouderdom, namelijk, dat ik een kolkende baaierd va» scandaleus applaus, gesis, gejoel, sidderaal tn een klapstoeltje gedoken langs me heen liet gaan. Naar huis gegaan, verwonderd, ontgoocheld, lijdend aan plaatsvervangende schaamte. Janneke Dierx Harms. VRIJDAG 19 NOVEMBER 1982 Het nieuwe vrijwilligersteam van het Temeuzense Jongeren Advies Centrum (JAC) bruist van energie. Zo wil men de banden met andere hulpverlenende instanties opnieuw aanhalen: door organisatorische problemen zijn de contacten verwaterd. Ook wordt gedacht aan een voor lichtingsproject op de middelbare scholen. Enige tijd terug hebben de JAC-vrijwilligers zich tijdens een weekeinde bezonnen op de toekomst. Bovenstaande plannen zijn daar het resultaat van. April vorig jaar zag de toekomst er heel wat minder zonnig uit voor het Jonge ren Advies Centrum. Daar professione le begeleiding er op dat moment finan cieel niet in zat. werd besloten de 'tent', in afwachting van betere tijden, te slui ten. Na vier maanden, in augustus 1981, ging het centrum weer open. Een jaar lang kon men beschikken over een tij delijke beroepskracht: het ging hier om een 'WVer' (deze wordt betaald uit het werkgelegenheidsfonds). Begin september liep dat jaar af en sindsdien staan de JAC-vrijwilligers er dus weer alleen voor. Op het moment loopt er weer een aanvraag voor een tij delijke beroepskracht. Of die aanvraag ook gehonoreerd zal worden is nog lang niet zeker. Als de overheid 'nee' zegt. gooit het JAC-Temeuzen er niet het bijltje bij neer. zoals in april 1981 Het huidige vrijwilligersteam is zo ge motiveerd dat men denkt het ook zon der beroepskracht wel te kunnen red den. Dat het Jongeren Advies Centrum in dat geval beperkt zal zijn in zijn hulp verleningsmogelijkheden. spreekt haast voor zich. De tijdelijke beroepskracht zal voorna melijk worden belast met administra tieve taken, zoals de behandeling van de post. het tikken van stencils, het bij houden van het archief, enzovoorts. Een JAC-vrijwilligster: „Waar we be hoefte aan hebben is een administratie ve kracht. Natuurlijk moet de beroeps kracht ook betrokken worden bij de di recte hulpverlening. Hij of zij moet mee draaien als een volwaardig teamlid". zes mensen Het vrijwilligersteam van het Terneu- zense Jongeren Advies Centrum be staat momenteel uit zes mensen: Rob Slot, Miriam Melse, Bart Edwards van Muijen. Dick Groen, Karlien Vinke en Ivonne Wondergem. Binnenkort wordt het team nog met enkele mensen uitge breid. Was het in het verleden vaak een pro bleem om vrijwilligers te vinden, nu gaat dat moeiteloos. Sterker zelfs: het JAC heeft op het moment een wacht lijst voor vrijwilligers. Deze belangstelling heeft volgens het huidige team alles te maken met de nog steeds toenemende werkloosheid ('Mensen willen zich nuttig maken"). Ook op andere wijze wordt het Jonge ren Advies Centrum geconfronteerd met de gevolgen van de grote jeugd werkloosheid. Werkloze jongeren raken vlugger in de iroblemen. zo heeft de ervaring geleerd, dan jongeren die wel werk hebben of nog op school zitten. Een vrijwilligster: „Vrijwel alle jongeren die hier komen zijn werkloos. De problemen waar ze mee zitten houden vaak direct verband met het werkloos-zijn". Het valt niet mee om werkloze jongeren te helpen. „Men voelt zich nutteloos en overbodig. Pas wanneer mensen weer vertrouwen hebben in zichzelf, kun je ze echt verder helpen", zegt Dick Groen. De JAC-medewerkers erkennen dat ze beperkt zijn in hun mogelijkheden wat betreft de hulpverlening. Ivonne Wondergem: „We kunnen jon geren nu eenmaal niet aan werk helpen, hoe graag we ook zouden willen Wat we wel kunnen doen is hen wijzen op alter natieven. Daarvoor moet men dan wel open staan en daar ontbreekt het nog wel eens aan. Jongeren zoeken de schuld van hun werkloos-zijn vaak bij zichzelf. Wij proberen er hen van te doordringen dat hun helemaal geen blaam treft. Er is domweg geen werk voorhanden" café Met lede ogen ziet men aan dat nogal wat werkloze jongeren hun heil in het café zoeken. Een JAC-vrijwilliger daarover: „Het liefst zou ik het hele De JAC-medewerkers Karlien Vinke, Ivonne Wondergem en Dick Groen veel plannen. zootje uit het café trekken. Het café is niet de plaats om je leven op te bou wen". Volgens de JAC-medewerkers kunnen met een betere voorlichting veel proble men worden voorkomen. Vandaar ook het voorlichtingsproject voor middel bare scholieren, waar op het moment hard aan wordt gewerkt. Verder wordt gedacht aan een spreekuur op de scho len. Binnenkort gaat het JAC hier met de verschillende middelbare scholen overleg over voeren. Ter sprake zal dan ook de enquête ko men, die het Jongeren Advies Centrum wil houden onder jongeren. Via de en quête wil men er achter komen wat er werkelijk onder jongeren leeft. Opval lend is dat het JAC de laatste jaren steeds minder te maken krijgt met jon geren met drugproblemen. Of dit bete kent dat het (hard» drug gebruik afge nomen is, kunnen de JAC-medewerkers niet zeggen. „Jongeren met drugproblemen gaan nu eerder naar andere, meer gespeciali seerde hulpverleningsinstanties zoals het bureau voor alcohol en drugs" weglopen Neemt het aantal jongeren met drug problemen af, het aantal weglopers neemt flink toe. Steeds meer jongeren zien het of de een of andere reden thuis niet meer zitten en kloppen bij het JAC aan voor hulp. De oorzaak van het weg lopen is heel verschillend. Overigens ligt de schuld lang niet altijd bij de ouders: het gebeurt regelmatig dat jon geren, zonder dat de ouders daar ook maar iets aan kunnen doen, op drift raken. De JAC-medewerkers stellen met na druk dat zij niet bij voorbaat partij kie zen voor de weggelopen jongeren, zoals hen nogal eens wordt verweten. Rob Slot: „We proberen de zaak zo genuan ceerd mogelijk te bekijken". De prak tijk heeft geleerd dat de problemen in veel gevallen oplosbaar zijn. Rob: „Voorwaarde is dat zowel de jongere als de ouders bereid zijn om de zaak uit te praten" Weggelopen jongeren worden, indien nodig, tijdelijk ondergebracht in gast gezinnen. Het JAC heeft er op het mo ment slechts acht. Dick Groen: „Graag zouden we wat gastgezinnen er bij wil len hebben Van gastgezinnen wordt nogal het een en ander geéist. De jonge ren die we in dergelijke gezinnen plaat sen zijn meestal met de makkelijkste" Het JAC is gevestigd in de le De Korte- straat 1 in Temeuzen en is dag en nacht bereikbaar. Peter Verdurmen. Voor de West-Zeeuwsvlamingen die de klassieke muziek een warm hart toedragen zal Ruth Stelzer waar schijnlijk geen onbekende zijn. Zon dag 28 november om 14.00 uur verzorgt ze met 'De Muziekliefhebbers', (één van haar koren), en haar pianoleerlin- gen een muziekuitvoering in de raads zaal van het Oostburgse gemeentehuis. Dit jaar voor het eerst een publieke uit voering. Voorgaande jaren gaf me vrouw Stelzer alleen besloten huiscon certen in Hoofdplaat. Ruth Stelzer (74) geniet in West- Zeeuwsch-Vlaanderen voornamelijk bekendheid als pianolerares en koordi- rigente. Zo'n 14 jaar is ze nu bezig haar muzikale kennis in West-Zeeuwsch- Vlaanderen uit te dragen. Dat gebeurt met groot enthousiasme. Piano- of zangleerlingen zijn bij haar niet op vakantie. „Als je iets doet, moet je het zo goed mogelijk doen", is haar devies. Voor zichzelf heeft ze dat in elk geval altijd nagestreefd. En met succes, zoals uit haar muzikale verleden blijkt. Af komstig uit een muzikaal gezin, leerde ze zichzelf piano spelen. Pas op haar 18de kreeg ze voor het eerst les. Van toen af ging het in een sneltreinvaart verder. Na eerst het conservatorium in Breslau doorlopen te hebben, rondde ze in 1935 de studie voor solist af bij Wil helm Kempf. Deze pianogrootmeester, nu diep in de tachtig, treedt nog steeds regelmatig op. Na haar studie gaf me vrouw Stelzer concerten in Breslau. en na m 1945 naar Noord-Duitsland te zijn gevlucht, in Schleswig. In 1952 moest ze om gezondheidsredenen haar solisten- carrière afbreken. Ze denkt nog dikwijls aan die tijd terug. Met gemengde gevoe lens weliswaar, want de omstandighe den waren niet altijd even prettig. Aan haar pianocarrière bewaart ze echter de mooiste herinneringen. Een bundeltje vergeelde kranteartikelen wordt met zorg bewaard. De kritieken liegen er niet om: „Een geboren dichteres aan de piano" en "Een uitgesproken pianobe- gaafdbeid" zuivere lucht In 1962 verhuisde mevrouw Stelzer naar Keulen. De vleugel, die haar over al vergezelde, overleefde deze verhui zing overigens niet. Met een takelwa gen werd het instrument naar haar wo ning op de vierde verdieping gehesen. Door een noodlottige zwaartepuntver plaatsing viel het gevaarte zo'n 20 me ter naar beneden. „Ik had het nog zo gezegd tegen die verhuismannen", ver telt ze in haar Duits-Nederlandse men gelmoes. „maar die wilden natuurlijk van een vrouw niks aannemen". Ze kan er nog kwaad om worden. Uiteindelijk belandde ze in 1968 in Hoofdplaat De zuivere lucht daar zou haar goed doen, had een arts gezegd. In 1972 trekt ze in de voormalige pastorie van Hoofdplaat, waar ze nu nog woont. Ze vult haar leven nog altijd met mu ziek Een blik in de woonkamer beves tigt dit. Twee enorme vleugels vullen de serre en de achterkamer. Aan de muur hangt een portret van Wilhelm Kempf. haar grote voorbeeld. „Zonder muziek zou ik nooit kunnen leven", zegt ze. Een specifieke voorkeur voor een bepaalde componist heeft ze niet. Chopin is ech ter wél één van de pianocomponisten die haar het dichtst aan het hart zit ge bakken Automatisch kwam mevrouw Stelzer ook in Zeeuwsch-Vlaanderen in 'de mu ziekwereld' terecht. Ze leidt nu twee ko ren, speelt orgel in verschillende kerk diensten en geeft pianoles Op de haar eigen energieke wijze probeert ze een deel van haar muzikale vorming over te dragen. Met haar twee koren doet ze elk jaar mee aan het Zeeuwse Zangers Ma nifest in Middelburg. De muziekuitvoe ring in het gemeentehuis volgende week zondag wordt voor een belangrijk deel door haarzelf voorbereidt. Het is dat een vleugel iets te groot en te zwaar is om alleen de trappen naar de raads zaal op te dragen, anders zou ze dat be slist doen. Over de medewerking van de gemeente Oostburg is ze zeer te spre ken. „Er wordt zelfs gratis koffie ge schonken". vertelt ze. „iets wat ik nooit had verwacht. Misschien komt dat om dat de Oberbürgermeister zelf van mu ziek houdt. Ik heb gehoord dat hü zelf cello.speeltDe koffiepauze zal ove rigens strikt geregeld worden. Op echte koffieconcerten heeft mevrouw Stelzer eigenlijk iets tegen. Al die mensen die tijdens de uitvoering driftig in hun kof fie zitten te roeren, dat leidt maar af. programma Het programma van de muziekmiddag is zo gevarieerd mogelijk samenge steld. Componisten als Bach, Mozart. Chopin en Dvorak komen allemaal aan bod. Maar ook Nederlandse volkslied jes als 'ik heb mijn wagen volgeladen' staan op het programma. „Dat ken je toch?", vraagt ze als ze het programma voorleest. Ze zingt het voor, met dikke g's en sterke klemtonen. „Prachtig niet?" De laatste weken voor een uitvoering zyn altijd spannend. Zeker voor me vrouw Stelzer. De laatste repetities, de puntjes op de i, de afgesproken begjnte- kens. het vervoer van de vleugels ..Ach. mijn arme zenuwtjes". zegt ze wel eens Vooraf, wel te verstaan. Want tijdens de uitvoering mag je daar niet aan denken Als je haar zo bezig ziet. dan dringt zich een bekend Duits spreekwoord op. dat goed op haar van toepassing lijkt 'Was halt uns frisch und jung? Arbeit und Erinnering'. De rederijkerskamer 'De Oranjebloem' uit Sluis speelt vandaag, vrijdag,* klucht 'Scheve sprongen in de Zevensprong' van W. M. Hekkert. Zoals meet al is het moeilijk om de inhoud van een kluchtig spel in het kort weer te go» Regisseur P. Bruggeman: „Er lopen veel dingen door elkaar. Het verhaal speelt zich in elk geval af in de Zevensprong. Een beroepsinbrtte wordt op de hielen gezeten door een beetje sullige rechercheur, en er komteö trouwerij in voor". De Oranjebloem is in september met de repetities begomw. Het decor is van Herman Bakker. De hoofdrollen zijn. Simon van Santen, portff van het hotel - Gerard van Hijfte, Kees, de liftboy - Raol Hubregtse. Mandemakss manager - Bram Cambier. mevrouw Bos van der Takken - Ans de Bree. Recher cheur Willems - Bram Basting. De voorstelling begint om 20.00 uur in 't ZobU Vestje in Sluis. Aansluitend is er bal met verloting. Volgende week woensdag 24 november is er nog een uitvoering in het bejaard» huis te Biervliet, en 27 november in de Oude School van Retranchement. jrpot hiertoe heeft de Heere ons geholpen': de titel van de tweede show vu X Robert Long en Leen Jongewaard, vanavond (vrijdag) te zien en te horenin het Temeuzense Zuidlandtheater. Robert Long en Leen Jongewaard in hun nieuwe show. vanavond (vnjdag)tezn in het Temeuzense Zuidlandtheater De première van het programma moest wegens ziekte worden uitgesteld tot fe bruari dit jaar. AI voor het zover was, ontketende 'Tot hiertoe' een protest campagne van groeperingen als het Ge reformeerd Politiek Verbond en de Re formatorische Politieke Federatie, die de show - ook in Temeuzen - wilden laten verbieden. Long en Jongewaard nemen geen blad voor de mond als het gaat om zaken als homosexualiteit, kerk, relaties en on verdraagzaamheid. Een zeker blijmoe dig fanatisme, aangelengd met een (to ke scheut humor en zelfkritiek, is ba tweetal niet vreemd. Robert Long en Leen Jongewaard we den begeleid door een ensemble ca zich voor deze gelegenheid heeft onge doopt tot 'The sound of freedom' en da bestaat uit: Koos Mark (comboleideis toetsen). Rob van Stiphout (blaasto strumenten en synthesizer), Wille Vóórhaar (drums en percussie) en Ha ry Sibum (gitaren). 'Tot hiertoe heeft de Heere ons getó pen' begint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 40