NS voeren beperkte dienst Croes: Aruba binnen twee jaar los uit Antilliaans verband tijdens PZCfi maandag stakingen Minder Marokkanen en Turken naar Nederland Drukke dag voor koningin en prins in Peterborough Hervormde synode tegen niet-jood-verklaringen naar Moskou Dolman: situatie Polen is ernstig verslechterd weer a TDFTMFMT AAP Shamir wist van bloedbad in Beiroet WORDEN, TWENTE, MIDDEN EN ZUIDEN PLA T „BIESHEUVEL HEEFT ZICH VERGALOPPEERD" Miss World '82 Hie zuidflank van een diepe depres- itesen IJsland en Zuid-N oorwegen t na uil over ome omgeving een krachti- lates ettelijke stroming in stand gehou- sslüf 91deze stroming komen buien roer; »r In de middag mogelijk met on- 0[Ir Kt en flinke windstoten. De overwe- ,M w! westelijke wind is aan de kust „iges en deze kan vanmiddag en van- choc M tijdelijk aanwakkeren tot storm ig tijdens het passeren van enkele iemónes. De temperatuur blijft onge- 10 graden. ,[|tf mtdchten voor zaterdag: wisse- .joii "tebewolking en enkele buien, moge- it sj i met onweer. Geleidelijke afname liimtelijke wind tot vrij krachtig, Vmisch herich'l Tl westelijk, meest 7, vanmiddag en wond tijdelijk 8, zicht, goed, meer R hen kilometer, temperatuur kust- r. 10 graden, afwijking waterstan- namiddag omstreeks een halve Old verhoging, maximale golfhoogte Scheldes: tijdens hoogwater leegang van anderhalve meter ZON EN MAAN K Itoveraber Mop 08.07 onder 16 43 maan op 12.30 onder 20.20 W A J\ Ju Ai HjX UTRECHT-In verband met een door vervoer sbonden uitgeroepen werkon derbreking heeft de NS deze kaart uitgegeven. In de 'witte' gebieden zullen maandag de treinen niet of zeer incidenteel rijden. Op de aangegeven lijnen zal de treindienst geheel of gedeeltelijk worden uitgevoerd. Omreizen zon der bijbetalen is toegestaan. JERUZALEM (UPI/AFP) - De Is raëlische minister van communi catie Mordechai Zippori heeft met zijn collega van buitenlandse za ken Yitzhak Shamir contact opge nomen over de slachting in Pale stijnse vluchteningenkampen in Beiroet vlak nadat die was begon nen. Zippon, die donderdag getuigde in het onderzoek naar de toedracht van de massamoord in september, zei dat hij Shamir verzocht had langs zijn kanalen na te gaan wat er waar was van de informatie die hij daarover van een journalist had ge kregen. De minister klaagde erover dat het kabinet te laat werd ingelicht over het besluit van minister Sharon van defensie falangisten tot de kampen Sabra en Chatila toe te la ten. Volgens de minister berichtte Sha ron het kabinet pas over zijn be sluit toen de falangisten al in de kampen waren. De defensieminis ter zei dat hun opdracht was 2000 guerrillastrijders uit te schakelen. Het Israëlische leger heeft donder dag zijn greep op het Chouf-ge- bergte ten zuidoosten van Beiroet versterkt. Er zijn verscheidene wegen naar en uit het gebied afge sloten waardoor sommige dorpen volledig ontoegankelijk zijn ge worden, aldus de falangistische radiozender die Libanese veilig heidsfunctionarissen aanhaalde. 0NGTON - De Amerikaanse president Ronald Reagan wil betere communi ty met het Kremlin. Hij zal maandagavond in een redevoering voorstellen li die de slechte betrekkingen tussen de VS en de Soiojet Unie kunnen helpen Mieren. Woordvoerders van het Witte Huis verklaren dat. geen dramatische 0C initiatieven' mogen worden venvacht. Minister van buitenlandse zaken pgeP. Shultz heeft donderdagmiddag tijdens een persconferentie gezegd dat >ier$te gebaar van Sowjel-zijde moet komen. ,^2zei dat betere betrekkingen met de Sowjet-Unie mogelijk zijn wanneer dat im houding verandert ten aanzien van belangrijke vraagstukken. „Signa- Mt« niet voldoende", aldusshultz. De VS zullen vasthouden aan hun voorstellen over vermindering van de kernbe wapening zoals die in Genève ter tafel liggen. President Reagan zou onder meer de 'hot line' met Moskou willen verbeteren: een telex-systeem, in eerste aanleg bedoeld om te waarschuwen, als bij vergissing een atoomwapen zou worden gelanceerd, dat sedertdien in crisis-situaties iCubade oorlog van 1973 in het Midden Oosten) vele malen voor rechtstreekse verbinding tussen het Witte Huis en het Kremlin heeft gezorgd. Teneinde het wederzijds vertrouwen te vergroten, zou Reagan ook besprekingen willen beginnen over wederzijdse waarschuwing bij proeven met raketten en oefeningen waarbij het strategisch arsenaal wordt betrokken. uur 2220 22.55 23.14 23.19 23.32 23.50 23 47 22.54 23.26 23 52 23 51 cepteren, aldus de MEP-leider. Donderdag nam Croes in Den Haag deel aan een informatief gesprek met de vaste kamercommissie voor Antilliaan se zaken. Croes is ook van mening dat mr. B. Biesheuvel, voorzitter van de commis sie die vorige week haar studie over on afhankelijkheid van Aruba voltooide, heeft zich vergaloppeerd met de uit spraak dat Aruba binnen ongeveer vier jaar onafhankelijk moet worden als het eiland geen monetaire unie aangaat met de andere Antilliaanse eilanden uigeiis Croes is de verklaring van Biesheuvel een politieke uitspraak. mi tuier van de commissie had moeten overlaten aan de politici. Hij wees er hierbij op dat de commissie- Biesheuvel een studiecommissie is en alleen de mogelijkheden voor en de ge volgen van onafhankelijkheid voor Aruba moet bestuderen. Croes verwerpt de conclusie van de commissie-Biesheuvel, die heeft ge steld dat een ..status aparte" binnen het koninkrijk voor Aruba zou inhou den dat het eiland een monetaire unie moet aangaan met de andere eilanden van de Antillen. Indien er geen ..hecht en duurzaam samenwerkingsverband" tot stand kan komen tussen Aruba en de overige vijf eilanden dan moet Aruba versneld onafhankelijk worden, zo vindt de commissie. Biesheuvel noem de daarbij een termijn van ongeveer vier jaar. De leider van de MEP vindt vier jaar overigens veel te kort. Hij is van mening dat Aruba veel langer no dig zal hebben om op eigen benen te kunnen staan. Croes sprak de hoop uit dat Nederland aan de ronde-tafelconferentie, die vol gens hem in januari of februari van het volgend jaar moet worden gehouden, met een „open geest" zal werken aan een oplossing van dit conflict. Op die conferentie moet op basis van het rap port van de commissie Biesheuvel be slissingen worden genomen. Directie. K. Scherphuis. W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen. tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg. tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058 In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08 00-17 00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling: (01186) 1584 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal f 57,30; franco per post 68.-; per maand 19,55; losse nummers 0,80 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 Vi x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel burg. ders geen vergoeding gegeven voor het gemis van hun trein. Maar „reizigers die alleen via een omweg hun reisdoel zul len kunnen bereiken, mogen dit doen zonder bijbetaling", aldus dezelfde ver klaring van NS. De staking moet al het NS-personeel omvatten dat in de drie speerpuntge- bieden betrokken is bij het rijden van treinen: machinisten, conducteurs, verkeersleiders; voorts wegwerkers in Groningen en het werkplaatsperso- neel in Maastricht. NS veronderstelt dat, zeker nu boven dien een aantal plaatselijke vervoers bedrijven maandag staakt, veel foren sen een vrije dag zullen nemen of thuis zullen werken. Tegelijk verwacht de Al gemene Verkeersdienst van de Rijkspo litie in Driebergen maandag enorme fi les, Voor NS en de bonden staat maan dag de veiligheid voor beide partijen voorop, zodat in geval van ongelukken of ernstige storingen NS'ers onverwijld aan het werk zullen gaan. Spoorwegre cherche, telexpersoneel en al het kan toorpersoneel blijft aan het werk. De gestripte treindienst die NS heeft ontworpen - om dit te bereiken worden ingrijpende maatregelen genomen voor de omloop van het materieel - houdt in dat op sommige lange trajecten treinen geheel of grotendeels zullen rijden, op andere amper. De bonden hebben de Belgische en Duitse werknemersverenigingen om steun gevraagd voor de actie in Neder land. Internationale treinen zullen volgens NS nabij de grens hun eind punt hebben. Maandagavond om tien uur wordt de treindienst in het hele land hervat, al zullen de bonden zich ertegen verzet ten dat dan ook de reizigersdienst weer geheel op gang wordt gebracht. NS wil wel de goederen- en posttreinen weer laten rijden, waarbij bijzondere aan dacht gegeven zal worden om de ont stane vertragingen in het postvervoer zo snel mogelijk weg te werken. NS weerspreekt een bericht van Abva- (Slot zie pag. 8 kol. 7) LONDEN - De vertegenwoordigster van de Dominicaanse Republiek, de 22- jarige studente Mariasela Lebrun, is donderdag in de Royal Albert Hall in Londen gekozen tot het mooiste meisje ter wereld. Zij bleef 67 mededingsters voor. Als tweede eindigde de 20-jarige Finse Sari Aspholm. terwijl de eveneens 20- jange Britse Delia Dolan niet verder reikte dan de derde plaats Tegen deze drie legde de vertegenwoordigster van Trinidad en Tobago, de bij de bookma kers favoriete Althéa Rocke, het af. PETERBOROUGH - Koningin Beatrix voerde gisteren in Peterborough een gesprek met twee Engelse meisjes, die voor de gelegenheid gekleed waren in Nederlandse klederdracht. De meisjes verkochten Hollandse kaas in het Queensgat-winkel- centrum dat enkele minuten daarvoor door de koningin officieel werd geopend. LONDEN - Met een luisterrijk galadiner in de schitterende 'Great Hall' van het paleis Hampton Court, even buiten Londen, is donderdag de laatste volledige dag van het staatsbezoek van koningin Beatrix en prins Claus aan Groot-Brittannië afgeslo ten. Het ging om het bij staatsbezoeken tra ditionele tegen-banket, dat door het Nederlandse vorstenpaar werd aange boden aan de Britse koningin Elizabeth en prins Philip. De plaats van hande ling was met zorg uitgekozenHampton Court mag symbolisch worden ge noemd voor de oude banden tussen En geland en ons land. Het was het paleis van koning William the Third, die in 1689 de Britse troon besteeg, en die wij beter kennen als stadhouder Willem de Derde. Konin gin Beatrix toonde in haar rede gevoel voor historie én actualiteit door een toost uit te brengen op 'William', daar mee niet alleen haar beroemde familie lid, maar ook de jonge Britse kroon prins in gedachten hebbend. Het diner betekende het einde van een wederom overvolle dag, die grotendeels buiten Londen werd doorgebracht. Dat was op speciaal verzoek van de Neder landse vorstin gebeurd: zij had de wens te kennen gegeven buiten de Britse hoofdstad met 'gewone mensen' te wil len praten. In Peterborough, een stad honderd ki lometer ten noorden van Londen, kreeg ze daartoe volop de gelegenheid. In de ze zogenaamde 'New Town', die in lutte le jaren van een slaperig provincie plaatsje tot een bedrijvige stad met meer dan 150.000 inwoners is uitge groeid, moet de Koningin gisteren hon derden handen hebben geschud. Zij begon haar uitstapje naar Peterbo rough in het gloednieuwe centrum 'Queensgate', een op het Utrechtse Hoog Catharijne lijkend winkelpara dijs dat op een buitengewoon handige wijze is ingepast in de oorspronkelijke bebouwing in het centrum van het stadje. Dit winkelcentrum werd door koningin Beatrix officieel geopend middels het doorknippen van een lint. Prins Claus, die dinsdag en woensdag bij een aantal recepties verstek had moeten laten gaan, woonde het gehele programma bij. Velen in het publiek merkten op, dat hij er 'nog wat moe' uitzag. DOORN (ANP) - De hervormde synode hier de recessie toeslaat, lopen degenen heeft de kerkorde gewijzigd om mis bruik van doopbewijzen te voorko men. In de afgelopen jaren is de kerk herhaaldelijk benaderd met het ver zoek om een doopbewijs af te geven, dat dan als niet-joodverklaring moest dienen. Achter dergelijke verzoeken zit meestal de wens om in Arabische landen werk te krijgen of te kunnen reizen. De synode besloot donderdag te Doorn dat een doopbewijs alleen voor doeleinden van strikt kerkelijke aard worden afgege ven. In Nederland bestaat een levendige handel in doopbewijzen, aldus ouder ling J. Kuiken, die een functie in het bedrijfsleven bekleedt. Juist in de Ara bische landen zit geld en dus werk. Nu die weigeren via een niet-joodverkla- ring toegang tot bet Midden-Oosten te krijgen een groter risico om ontslagen te worden. DEN HAAG - De immigratie van Turken en Marokkanen in Nederland is de laatste twee jaar drastisch teruggelopen. In 1980 vestigden zich nog 17.500 Turken en 10.500 Marokka nen in ons land; voor 1982 zullen deze aantallen vermoede lijk niet hoger uitvallen dan respectievelijk 5000 en 6000. Bovendien stijgen de vertrekcijfers bij beide nationalitei ten. Het Sociaal en Cultureel Planbureau heeft hierin aanleiding gevonden een nieuwe prognose op te stellen. Het ziet ernaar uit, dat het aantal Turken - dat nu ongeveer 150.000 bedraagt - zal toenemen tot 180.000 in 1990. Het aantal Marokkanen - nu ruim 95.000 - zal toenemen tot 130.000 in 1990. Deze groei berust in hoofdzaak op geboorten en niet op nieuwe vestigingen. Een dratische verlaging van de kinderbijslag voor in het buitenland w:onende kinderen van hier verblijvende bui tenlandse werknemers zal de thans teruglopende gezins hereniging weer een nieuwe impuls geven, meent het SCP. [TRECHT - NS heeft voor maandag 22 november de treindienst zodanig ingericht dat op alle janvakken die niet worden getroffen door de staking van de Vervoersbond FNV en de Federatie- jSpoorweg Vakvereniging de treinen zullen rijden volgens het spoorboekje. Het is thans vrijwel Ukerdat het treinverkeer op die dag van vier uur 's morgens tot tien uur 's avonds in het Noorden, iTwente, het midden en het uiterste Zuiden geheel tot stilstand zal komen. Ook zal in een aantal leden het openbaar vervoer stilgelegd worden. Densdagavond besloot het personeel j het gemeente-vervoerbedrijf in jsterdam maandag niet te rijden, aderdag sloten zich die van Gronin- H Utrecht, Arnhem en Nijmegen jjbij aan. Het streekvervoer staakt met als mogelijke uitzondering de iabo (eigendom van de gemeente Elerdam) die ten noorden van Am- idam rijdt. De NZH is van plan zijn sen aan de stadsgrenzen van Am- te laten keren. actie als zodanig, bestaat er begrip voor dat de trendvolgende NS'er niet door de regering op andere wijze wenst te wor den behandeld dan de medewerkers in het overige bedrijfsleven." Intussen wordt aan abonnementshou- «rsvooruitzichten voor zaterdag tot met dinsdag iK lot zwaar bewolkt en af en toe cm 169 181 129 198 149 176 148 cm 155 167 121 183 DEN HAAG - De leider van de Arubaanse meerderheidspar tij MEP, Betico Croes, die streeft naar een 'status aparte' voor Aruba die moet uitmon den in onafhankelijkheid, wil dat het eiland zich binnen twee jaar losmaakt uit Antilliaans verband. Mocht op de komende ronde-tafelconferentie worden besloten dat Aruba versneld onafhankelijk moet worden, dan heeft het eiland dat te ac- p. Ildagtemperatuur ongeveer 9 gra- ipiT, elektriciteitsbedrijven, reini- gdiensten en andere sectoren die anbtenarenbond bestrijkt, vormen speciaal actiedoelwit, hoewel niet gesloten is dat ook daar vertragin- a in de werkzaamheden zullen ont- een verklaring die de directie van NS aderdag heeft uitgegeven, staat: „NS treurt de gevolgen die de actie zal ftben voor de reizigers. Hoewel de be reiding bezwaren heeft tegen de SCHIPHOL (ANP) - De situatie in Polen is ernstig verslechterd. Alle levensmid delen zijn op de bon en zelfs daarmee kunnen mensen weinig kopen, omdat ze geen geld hebben als gevolg van het stijgen van de prijzen tot drie a vier keer boven het niveau van vorig jaar. Bovendien is er een groot gebrek aan medicij nen en hebben ziekenhuizen nauwelijks of geen elementaire middelen om pa tiënten te helpen. Dolman heeft de afgelopen week met onder anderen monseigneur Bluyssen, bis schop van Den Bosch, in Polen vertoefd, om zich namens de Nederlandse stichting 'Help Polen', op de hoogte te stellen van de situatie in dat land. Volgende week start namelijk een landelijke actie waarbij gelcfwordt ingezameld voor het zenden van transporten met voedsel en medicijnen naar Polen. Nog voor de winter wil men de actie afsluiten en de eerste transporten wegsturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 3