RAMEN OP DE NULLIJN welzijn in hulst in de knel? Foto bovenBejaarden in 't Heike in Heikant op volksdansen. Het gecoördi neerd bejaardenwerk loordt geconfronteerd met een verdubbeling van de huur van deze ruimte. Foto onder: Maatschappelijke dienstverlening valt zich in 1983 nog net geen buil aan de drastisch teruggeschroefde subsidie, die in het vooruitzicht wordt gesteld. Foto links: Slagwerkklas op de Zeeuwse Muziekschool in Hulst: zolang het aantal lesuren gehandhaafd kan blijven, zal het wel loslopen. Redactie en administratie Terneuzen, Nieuwstraat 22, tel. 01150-94457. Hulst, Steenstraat 6, tel. 01140-4058. Voor het eerst in de geschiedenis van de gemeente Hulst worden de verenigingen en instellin gen, die voor hun subsidies afhankelijk zijn van de welzijnspot, geconfronteerd met een 'stopteken'. Tot hier - 1982 - en niet verder, zegt het college van b en w van Hulst. Met andere woorden: verenigingen en instellingen, die hun subsidies uit de welzijnspot ontvangen, krijgen in 1983 geen cent meer dan zij dit jaar ontvingen. 'Ramen op de nullijn', heet dat. Stich tingen, die kostbare accommodaties in eigendom hebben en zich gesteld zien voor steeds stijgende lasten en instel lingen met beroepskrachten zien de toekomst somber tegemoet. De schrik sloeg de verenigingen en instellingen pas goed om het hart toen tijdens de laatste vergadering van de welzijns- commissie bleek dat burgemeester en wethouders zich spijkerhard achter hun nulprincipe opstelden, want wel zij nswethouder E. N. J. H. de Rechter zei toen: „De nullijn is voor ons een kei harde zaak". En daarmee werd alle hoop de bodem ingeslagen, want men had nog wel een lichtpuntje gezien in de begeleidings briefbij het welzijnsprogramma waarin gesproken werd van overleg met de in stellingen waar moeilijkheden worden voorzien. En hoopvol klonk ook de zin: „Wij willen pogen te bereiken dat de 'nullijn' niet tot ontslagen van perso neel leidt". Het zit er blijkbaar toch niet in dat b en w hun principe loslaten. Wethouder De Rechter: „Niemand kan zeggen dat we niet hebben gewaar schuwd. Dit jaar zijn al twee brieven uitgegaan waarin de verenigingen en instellingen erop zijn gewezen dat ze in 1983 rekening zullen moeten houden met de nullijn en zelfs met minder dan de nullijn. We zullen dus zo goed als zeker niet van ons principe afwijken. Wat zal de regeringsverklaring bren gen? Daar kunnen we onze ogen toch niet voor sluiten? Iedereen zit nu in de problemen, zowel de gemeente als de verenigingen en instellingen. Laten we proberen de sfeer onder elkaar goed te houden", zegt De Rechter. andere geest Het gemeenschapscentrum Den Dul- laert in Hulst heeft voor 1983 430.000 gulden gevraagd, maar b en w ramen 419.000 gulden. Een 'gat' van 11.000 gul den. „Er is blijkbaar een andere geest in het college gevaren", zegt directeur H. de Gucht van Den Dullaert. „De aanbie dingsbrief bij het welzijnsprogramma en de eerdere brieven luidden heel wat soepeler, dan het standpunt dat nu is ingenomen". De Gucht zegt dat hij geen greep heeft op het aanbod van activiteiten. „Door die nullijnaffaire zullen verenigingen mogelijk activiteiten, die in Den Dul laert waren gepland laten schieten. Dan lopen wij inkomsten mis, terwijl we toch met stijgende lasten, energie en salarissen, te maken hebben. Kosten stijgingen, die we niet mogen en kun nen begroten. Pas na het boekjaar we ten we precies wat er is gebeurd en dan is het niet meer deïnvloedbaar. We wil len best meedenken en proberen hard om de nullijn te halen, maar we zijn te afhankelijk van factoren van buitenaf. De tijd voor overleg met b en w begint te dringen. Tweeëntwintig december valt de hamer (behandeling van de begro ting door de gemeenteraad, red.) en dan liggen de bedragen vast". Mogelijkheden om het gat van 11.000 gulden te dichten ziet De Gucht niet. „Tarieven verhogen? Dan kom je in een spiraal. De verenigingen, die toch al minder krijgen, kunnen de ruimte in Den Dullaert dan helemaal niet meer betalen. Zo zak je verder weg in het moeras. Personeel ontslaan? Het zou niet slim zijn om dat op 11.000 gulden af te laten springen. Dat personeel staat dan wel twee huizen verder voor de deur van Sportlaan 4 (sociale zaken, red)". giften De maatschappelijke dienstverlening in het Land van Hulst diende begin dit jaar een begroting in van 446.000 gul den B en w van Hulst willen niet verder gaan dan 414.000 gulden, het bedrag dat ook over 1982 is uitgekeerd. Directeur Arnold Schelfhout legt uit dat de maatschappelijke dienstverle ning zich in 1983 nog net geen buil valt aan de bezuinigingen. De stichting ont vangt een subsidie van honderd pro cent in de loonkosten en voor de appa raatskosten is er een afkoopsom. Op de salarissen, die aan een cao zijn gebon den, kan volgens Schelfhout onmoge lijk bezuinigd worden. Wel is de stich ting bereid het 'ziekengeld' in te leve ren. De subsidie in de loonkosten loopt namelijk door als een werknemer ziek wordt, terwijl de stichting dan niet het salaris hoeft te betalen. Een 'winst' dus. Ook op de apparaatskosten kan nog vijf procent worden bezuinigd. „Onze voor 1983 geraamde 'winst' willen we ook nog inleveren, maar in 1984 niet meer", zegt Schelfhout. De maatschappelijke dienstverlening ontvangt jaarlijks voor bijna dertigduizend gulden aan giften. Volgens Schelfhout wil het college dat bedrag korten op de subsidie. „Een kwalijke zaak", vindt Schelfhout. „Wij hebben in feite altijd al te weinig subsi die ontvangen, maar konden dat goed opvangen met de giften. De gemeente draait de zaken nu plotseling om en zegt: jullie maken op de nullijn nog winst, dus geef maar hier. Dat willen we dan in 1983 nog doen, maar voor 1984 valt daarover met ons absoluut niet te praten. Zo wordt goed ondernemers schap gestraft. Door deze handelwijze lopen we de kans onze giften te verlie zen, want zo spekken in feite de dona teurs de kas van de gemeente en ik denk niet dat zij dat zien zitten. Daar voor schenken ze niet". Schelfhout vindt het reëel, dat er bezui nigd moet worden, maar stelt dat er geen beleid wordt gevoerd. „Ze stellen geen prioriteiten. B en w hadden beter in principe twee procent kunnen korten en voor de echt ernstige gevallen een regeling zien te treffen". krap „Dit jaar kunnen we nog overleven, zij het krap", zegt Pieter Evers van de stichting Gecoördineerd Bejaarden- werk. „Ik hoor al noodkreetjes, maar nog geen echt grote van ho.stop! Hoe je het ook wendt of keert. De bezuinigin gen zullen ten koste gaan van de activi teiten of de coördinerende taak van de stichting". Een oplossing voor het gat van zesdui zend in de, volgens Evers, toch zeer scherpe begroting is nog niet gevonden. Het Gecoördineerd Bejaardenwerk heeft 381.000 gulden gevraagd, maar ook de stichting krijgt van b en w niet meer dan het subsidiebedrag van 1982, 375.000 gulden. „Nu is het zo dat alles watje overhoudt - als dat lukt tenminste - word je afge nomen. We hebben al moeten inleveren. De opbrengst van de bar in het dien stencentrum De Lieve, die we vroeger naar eigen goeddunken konden beste den, moet nu in de exploitatie worden meegenomen. We zitten met vaste las ten voor personeel en een gebouw in eigendom. Het gedeelte dat voor activi teiten voor bejaarden beschikbaar is. is vrij klein. We worden geconfronteerd met een verdubbeling van de huur in het gemeenschapscentrum 't Heike in Heikant. En nu zitten we met de gebak ken peren. We draaien een minimum programma. Er zit absoluut geen ruim te meer in de begroting". Waar die zes duizend nu vandaan moet komen is Evers nog niet duidelijk. „Het zal niet bij 19^3 blijven", verzucht hij. loonronden mis De stichting Gemeenschapswerk Hulst heeft 295.000 gulden gevraagd, maar zal - als b en w hun zin krijgen - 286.000 gulden opstrijken. „Dat is al ruim achtduizend gulden minder", zegt directeur Cor van Leuven van het Ge meenschapswerk, „maar daar komt nog eens bijna tienduizend gulden bo venop. In de begroting zijn niet de loon ronden verwerkt. Dat mogen we niet doen". Volgens Van Leuven loopt het Gemeenschapswerk, nu de raming van 1983 gebaseerd is op de begroting 1982. vier loonronden mis. Die van januari 1982, juli 1982, januari 1983 en juli 1983. „Dat is geen nul meer, maar terug", zegt Van Leuven. Van Leuven betreurt het dat de gesprekken tussen de gemeente en de instellingen zo laat op gang ko men. „De gemeente heeft gezegd dat de begrotingen zo vroeg ingediend moes ten worden omdat ze overzicht wil krij gen van de te verstrekken subsidies in 1983, maar nu komen die gesprekken juist in de laatste fase van de begro tingsformering. Nu worden groepen verleid tot paniekvoetbal. Het steeds scherper stellen van begrotingen lijkt efficiënt, maar elke kleine onvoorziene uitgave bij de instellingen en verenigin gen zal leiden tot totale ontwrichting van het begrotingsbeeld". Van Leuven signaleert dat vrijwel ie dereen tot bezuinigen bereid is. Hij vindt dat van die bereidheid gebruik gemaakt moet worden om gezamenlijk tot kostenbeheersing te komen. „De be zuinigingsoperatie is geen operatie van de gemeente, maar een gezamenlijke operatie". samenwerking Addy Cleven van de emancipatiewerk groep ziet de toekomst niet zo somber in. Zij verwacht veel van samenwerking tussen de verschillende vrouwenorga nisaties, die zich met emancipatie-acti viteiten bezighouden. B en w willen voor 1983 totaal ruim 9600 gulden uit trekken voor deze activiteiten. In totaal was 18.000 gulden aangevraagd en heb ben de vrouwengroepringen dat bedrag terug weten te brengen tot ruim 14.000 gulden. „We zullen moeten roeien met de rie men, die we hebben", vindt Addy Cle ven. „De emancipatie-activiteiten wor den hierdoor niet afgebroken. Het heeft zelfs iets positiefs. De bezuinigingen hebben de verschillende groepen tot el kaar gebracht". Zij denkt dat vooral sa mengewerkt zal kunnen worden op het gebied van cursussen. Regio-directeur Anton de Kort van de Zeeuwse Muziekschool in Hulst heeft nauwelijks moeite met de 'operatie nul lijn'. Hij is het tenslotte al gewend. De Muziekschool, die in een gemeenschap pelijke regeling zit, heeft al twee jaar te maken met bevriezing van het aantal lesuren, dat gegeven mag worden. Voor 1983 is zelfs minder geld gevraagd dan in 1981. Volgens De Kort is een uiterst scherpe begroting gemaakt. Organisatiekosten zijn teruggedrongen en waar mogelijk zijn lessen zo gecombineerd dat de reis kosten voor de docenten tot een mini mum beperkt blijven. „Wij stellen ons tevreden met een sobere accommoda tie. Er zijn hier geen dure spullen, watje op een school met 850 leerlingen best zou kunnen verwachten. Echt bezuini gen", zo meent de regio-directeur, „zou zijn het inleveren van lesuren en dat zou fataal zijn. Dan ga je recht in tegen de belangen van de leerlingen en de ou ders, die toch een fikse investering heb ben gedaan in het instrument Het gaat hier om onderwijs, de schakel tussen hobby en vakstudie. Dat wordt nogal eens vergeten. Muziek is niet zo vrijblij vend. Je kan niet zomaar een jaar stop pen. Dat zou een inbreuk op Je investe ring zijn". De Kort vertelt dat ondanks de econo mische recessie en het afnemend kin dertal in de streek de belangstelling toch nog goed is. Er is een kleine wacht lijst. De Kort heeft niet te klagen. De Mu ziekschool krijgt evenveel als het ge vraagd heeft. De Kort gaat ervan uit dat bestuurders bij bezuinigingsopera ties bekijken welke waarde de bevol king aan een bepaalde activiteit hecht. Dan springt de Muziekschool er gunstig uit, vindt hij. meedenken Wethouder De Rechter heeft de Indruk dat de instellingen en verenigingen zich van de huidige situatie bewust zijn en ook naarstig helpen meezoeken naar oplossingen. Een positieve ontwikke ling. vindt hij. De Rechter denkt wel dat de nullijn zal worden gehaald. „Welzijn is maar een stukje van het geheel. Men moet overigens niet vergeten dat de ge meente in 1982 de kortingen op de rljlts- bijdragen zelf heeft opgevangen met ze ven ton. Van die kortingen heeft dus niemand iets gemerkt". De welzijnswethouder vindt het dan ook niet meer dan terecht, dat de ge meente niet voor de tweede keer hier alleen voor opdraait. „We hebben ge noeg gewaarschuwd", zegt hij. De Rechter erkent dat het bij de vereni gingen en instellingen snel fout loopt met de scherp gecalculeerde begrotin gen. „We zullen dan ook allemaal met begrotingswijzigingen moeten gaan werken. Dat hoort nu eenmaal bij een situatie als deze". Hans Vonk. Wethouder De Rechter VRIJDAG 19 NOVEMBER 1982 Zeeuwsch-Vlaanderen Extra

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 39