PROVINCIALEZEEUWSE COURANT Bijna akkoord tussen bonden en werkgevers Onderwijs dreigt met een algehele staking Dwangarbeiders werken aan Sowjet-pijpleiding Snel en energiek tamse bv sinds 1881 J KORTING MOET VAN DE BAAN' Rookloze dag in Verenigde Staten GANZEBORD GETUIGEN VOOR TRIBUNAAL: Stormachtig Wisselend bewolkt en enkele buien, tiogelijk met hagel Middagtempera- tuur omstreeks 8 graden. Krachtige Kind uit west tot zuidwest, aan de kust jn op het IJsselmeer stormachtig. 225e jaargang no. 271 Vrijdag 19 november 1982 UW ELEKTRO TECHNISCH INSTALLATEUR Postbus 154 4460 AD Goes Telefoon 01106-1249 PAGINA 15 kerkhereniging De vierde combi-synode van gerefor meerden en hervormden in Lun teren teil voor de komende jaren een be leid uitgestippeld. dat is gericht, op een herenigingsproces. Deze samenwer- mngail meer dan tot nu toe een zaak de plaatselijke kerken moeten worden PAGINA 23 stnnlproduktie De staalproduktie in de tien EG-hd- fieten zal nog verder verminderd moe ien worden. De overschotten zijn zo ffoot dat ook de saneringsplannen 'oor de Nederlandse staalgigant Hoogovens bijgesteld dienen te wor tel Het is nog niet duidelijk hoe Hoogovens wordt getroffen. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 15. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 17. Kunsten cultuur: 19 Kadio en televisie: 21. financiën, economie: 23. DEN HA AG-Werkgevers en vakbewe ging hebben na zes uur onderhandelen en onderling beraad in de Stichting van de Arbeid bijna een centraal ak koord voor de arbeidsvoorwaarden voor 1983 bereikt. In dit centraal ak koord wordt de prijscompensatie van 31 december en de prijscompensatie voor 1983 bestemd voor herverdeling van het beschikbare werk, arbeidstijd verkorting en bestrijding van de jeugdwerkloosheid. Vanavond zullen de sociale partners in de Stichting van de Arbeid het overleg afronden, nadat gisteravond nog verschillende "ach terbannen" werden geraadpleegd. Zo wel de voorzitters van de drie vakcen trales als de voorzitters van de centra le werkgeversorganisaties zeiden hoe de hoop, althans een krachtige wil te hebben om het vanavond met elkaar eens te worden. Dit zal dan een historisch besluit zijn ii de sociaal-economische geschiedenis, omdat het jarenlang niet is gelukt om op centraal niveau tot overeenstem ming te komen. Tijdens het urenlange overleg donderdag bleek, dat de werk gevers nu wel bereid bleken te praten over arbeidstijdverkorting en herverde ling van het beschikbare werk, nadat de vakbeweghing had verklaard, dat deze operatie in geen geval kostenverho gend voor de bedrijven zal mogen uit pakken. Zowel FNV-voorzitter Kok als werkge versvoorzitter Van Veen verklaarden dat in de Stichting van de Arbeid de wil aanwezig is om tot een gemeen schappelijke opstelling te komen. De inhoud van de centrale overeenkomst zal worden voorgelegd aan de cao-on derhandelaars van beide partijen, die dan moeten proberen om voor 1 janua ri 1983 tot een nieuwe cao te komen waarin de centrale aanbevelingen zijn verwerkt. Binnen de Stichting van de Arbeid heerst de opvatting, dai als men tot een centraal akkoord komt. de door de re gering aangekondigde adempauze niet langer dan ongeveer zes weken behoeft, te duren. Hoe langer de adempauze duurt, hoe meer het werkgevers en werknemers kost. zo heeft het kabinet laten weten. "We worden dan financieel afgestraft voor de tijd die we nodig heb ben voor nader overleg. Daarom willen we proberen om er nog voor de adem pauze uit te komen", zei een vakbons- voozitter. "Het wordt nu een zaak van zorgvuldig formuleren, wat we met elkaar willen" zei werkgeversvoozitter Van Veen' die meende dat alles klaar moet zijn voor dat de cao-onderhandelingen begin nen. Ook FNV-voorzitter Kok hoopte vandaag, vrijdag, tot een gemeen schappelijk standpunt te kunnen ko men. "Maar misschien heb ik vrijdag avond al weer spijt van deze opmer king". voegde hij er aan toe. De Voedingsbond FNV verklaarde donderdagmiddag dat de kosten van arbeidstijdverkorting betaald moeten worden door mensen met inkomens boven de 30.000 gulden. De lagere inko mens mogen volgens deze bond hier voor niet inleveren omdat dit een te grote klap voor hun toch al zwakke koopkracht zou betekenen. "Die koop kracht zal ook in 1983 zo goed als moge lijk verdedigd moeten worden", aldus de Voedingsbond FNV. DEN HAAG - Leerlingen en onderwijzers speelden donderdag op het Haag se Binnenhof het zelfontworpen spel Tjezuinigings-ganzebord' als protest tegen de bezuinigingen op het onderwijs. UiyoRK (DPA) - Miljoenen sigarettenrokers in de Verenigde Staten hebben 'erdag de kankerbestrijders met hun schrikbeelden een plezier willen doen en ,jbeerd de hele dag niet te roken. In plaats van sigaretten staken zij snoepjes, npoen- en zonnebloempitten, worteltjes en andere eetbare dingen in de mond het niét op de zenuwen te krijgen. '.Amerikaanse vereniging voor kankerbestrijding (American Cancer Societyl jdenaar schatting 53 miljoen rokers in de Verenigde Staten opgeroepen mee te ben aan de zesde 'smoke out'. Bij de smoke out van vorig jaar slaagden ongeveer 4,5 miljoen Amerikanen er in hun rooklust voor 24 uur te bedwingen, aldus de ACS. Zij deelde 1.5 miljoen rode gummibandjes onder rokers uit en gaf hun de goede raad: laat de band klappen als u lust krijgt een lucifer aan te steken. Andere aanbevelingen voor de smoke out: geeft uzelf een schouderklopje. Het is moeilijk het roken op te geven en u verdient erkenning voor uw pogingen in die richting. AMSTERDAM - „De kenmerken de eigenschappen van de koningin zijn haar energie, dynamiek en snelheid. Die heb ik willen vast- BONN (UPI/ANP) - Er werken ook dwangarbeiders aan de Si berische pijpleiding naar Eu ropa, aldus de zeven getuigen donderdag voor een interna tionaal tribunaal in Bonn. In alle gevallen onder slechte omstandigheden. Dat zei de 52- jarige Machmet Kulmagambe- tov, een voormalig professor in de marxistisch-leninistische filosofie, die in totaal zes jaar was gedwongen aan de pijplei ding te werken'als technicus in compressorstations na in maart 1963 te zijn veroordeeld tot interne verbanning wegens anti-sowjet-agitatie. Het tribunaal van twee dagen staat on der leiding van de Franse rechter in het Neurenbergse oorlogsmisdadenproces van 1946. Alfred Coste Floret. Doel is tewerkstelling van politieke gevange nen bij de aanleg van de pijpleiding na te gaan. „De Sowjet-autoriteiten ma ken evenwel geen onderscheid tussen gevangenen volgens gewoon recht en politieke gevangenen en bepaalde per sonen blijken te zijn vervolgd wegens hun overtuiging", concludeerde Coste Floret. Het tribunaal is opgezet door de inter nationale organisatie voor mensen rechten in Frankfort en het internatio nale Sacharo v-comité. Kulmagambetov, die een van een zegel voorzienen Russische werkkampkaart liet zien om te bewijzen dat hij aan de pijpleiding had gewerkt, zei dat de dwangarbeiders zonder enige uitzon dering onder zeer slechte omstandig heden leven. „Zij worden samengeperst in hutten en moeten het zwaarste lichamelijke werk doen zonder enige mogelijkheid te heb ben om dit te weigeren. Hijzelf zei zes dagen per week gedurende acht uur per dag te hebben noeten werken en zei dat arbeiders die achterbleven straf kregen (Slot zie pag. 8 kol. 7) De Amerikaanse r-k-bisschoppen- conferentie houdt ondanks een schrij ven van de regering-Reagan in meer derheid vast aan haar bezwaren tegen kernwapens zoals in beginsel vervat in het ontwerp van een herderlijk schrij ven. Dit bleek donderdag op de laatste dag van haar vierdaagse bijeenkomst in Washington nadat de bisschoppen, die rond vijftig miljoen Amerikanen vertegenwoordigen woensdag van de regering een ook uitdrukkelijk door president Reagan ondertekende brief van zeven kantjes hadden ontvangen, waarin wordt gesteld, dat het Ameri kaanse kernbewapeningsbeleid 'stoelt op morele overwegingen'. nn AMSTERDAM - De Algemen Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) dreigt met een algehele staking, indien de regering blijft bij het voorstel om 1,65 procent te korten op de salarissen van nderwijspersoneel. De ABOP zegt dit in een donderdagavond uitgegeven verklaring. ijosdeKatholieke Onderwijs Vakorga- siatie (KOV) wil haar leden voor zo'n tichele staking oproepen. Het Neder- Jji lands Genootschap van Leraren (NGL) li,, ode Protestants Christelijke Onder do ijsvakorganisatie (PCOl zullen niet uil jslnemen aan een dergelijke actie. °D|' Jevpaagse (gedeeltelijke) staking in Wonderwijs gaat vandaag de laatste 2? in. ABOP stelt dat op het politieke ol beweging valt waar te nemen, lijdoelt de bond kennelijk op uit jen van kamerleden van CDA, MaltVD en PvdA, die niet uitsluiten, dat li groeikern li Het dagelijks bestuur van de gemeen- II le Goes wil herziening van de woning- li toewijzing. Het college vindt dat Goes de functie van regionale groeikern al- |j hen ban waarmaken, als er meer hui- en gebouwd worden de korting over alle ambtenaren uitge smeerd wordt. Zo stelt Evenhuis (WD) dat de onder wijsorganisaties samen met de ambte- narenorgamsaties gezamenlijk met een alternatief moeten komen. Konings (PvdA) heeft gezegd, dat de kwestie on derwerp van gesprek moet worden in het centraal overleg, dat de minister van binnenlandse zaken voert met alle ambtenaren organisaties. Ook me vrouw Kraaijeveld-Wouters (CDA) wil dat noodzakelijke maatregelen op nieuw met de bonden besproken wor den. Minister Deetman (onderwijs) houdt vast aan het standpunt, dat aan de kor ting van 1,65 procent niet te ontkomen is. Die korting maakt volgens hem deel 5 uit van een „evenwichtig pakket nood maatregelen om tot ombuigingen te ko men". De minister zegt open te staan voor aanvaardbare alternatieven, mits die leiden tot het dichten van een gat van 278 miljoen gulden (dat bedrag is goed voor 4000 banen in het onderwijs) m de onderwijsbegroting. De ABOP kant zich tegen dcgedachten om de 278 miljoen gulden-over alle ambtenaren uit te smeren, omdat daar mee het twee keer pakken van ambte naren en trendvolgers (ontkoppelen van hun salarissen aan die in het be drijfsleven en een korting om het gat in de begroting te dichten) gehandhaafd wordt. De bond schort echter haar acties op gedurende de regeringsverklaring (maandag) en de behandeling in de tweede kamer (volgende week) om de politiek de gelegenheid te geven om het „protest-signaal op te pakken". De ABOP zegt de 1,65 procent korting van meet af aan geplaatst te hebben in het totale kader van de voorgenomen maatregelen, die de kwaliteit van het onderwijs en de werkgelegenheid zou den bedreigen. De bond gaat zich „in tensief voorbereiden op verzet inclusief stakingen" om de maatregelen van ta fel te krijgen. Deze acties zullen zich concentreren op de periode vooraf gaand aan de behandeling van de be groting van onderwijs en wetenschap pen in de tweede kamer. Minister Deetman donderdag- treinstaking l| Het is vrijwel zeker dat het treinver- keer aanstaande maandag geheel tot 0 stilstand zal komen in het Noorden, in Hltente, het midden en uiterste 1 Zuiden van ons land. De NS hopen op U de overige baanvakken volgens het B spoorboekje te kunnen rijden I PAGINA 7 liouwvereniging l| Het bestuur van de woningbouwver- eniging Temeuzen legt zich neer bij bet wantrouwen van de leden. Het be- stuuris niet van plan het beleid te ver- J| dedlgen, dat werd gevoerd in de kwes- Üe-Engelsma. Gemeentelijk vertegen- wordiger Snoodijk zal de volgende le- denvergadering leiden, waarin een H nieuw bestuur kan worden gekozen. PAGINA 9 schouwburg Herman Gordijn voor het officiële staatsieportret van koningin Beatrix. leggen in dit portret met de waai ende jas". Deze uitleg geeft schil der Herman Gordijn (50) aan het officiële staatsieportret van ko ningin Beatrix, dat hij in opdracht van het voormalige ministerie van CRM (nu ministerie van WVC, Wel zijn, Volksgezondheid en Cultuur) heeft gemaakt. Het grote doek van twee bij twee meter toont de koningin in een ferm stappende houding met een glimlach óp het gezicht dat in een warme tint is geschilderd. Het schilderij wordt van dinsdag 23 no vember tot en met 12 december tentoongesteld in het Amsterdams Historisch Museum. „Het was een abstract soort op dracht". zegt Gordijn. „Behalve als mens, als vrouw moest ik haar ook als vorst weergeven. Dat is de func tie van een officieel portret. Hoe kan in Nederland gedacht worden over de koningin? Het moest vol gens de opdracht een portret wor den zonder teksten of versierselen. Je moest kunnen zfèn dat het de vorstin is. zonder dat daar andere dan schilderkunstige middelen ge bruikt zijn". Gordijn heeft veel videobanden van de koningin bekeken en sta pels foto's en tijdschriften doorge werkt voor hij een totaalbeeld bad. avond tijdens een uitzending van NCRV's actualiteitenrubriek Hier en Nu een voorstel van de KOV af. De KOV had in een brief aan alle frac ties in de tweede kamer geschreven dat de 278 miljoen gulden, die minister Deetman op zijn begroting wil bespa ren, opgebracht zou moeten worden door de inkomens van alle Nederlan ders te korten met 0,1 procent (en dus niet door de onderwijssalarissen te kor ten met 1,65 prodent). Alleen een derge lijke maatregel doet recht aan het prin cipe dat onderwijs een voorziening is die niet alleen voor de gehele bevolking is bestemd, maar ook door de gehele bevolking in stand wordt gehouden, al dus de KOV. Op het actiefront beleefden de onder wijsbonden donderdag overigens een rustige dag. Een dertigtal scholen in Zwolle en Kampen heeft zich alsnog bij de staking aangesloten. Wel hebben hier en daar in het land leerlingen nog pogingen ondernomen werkwillige scholen aan het staken te krijgen. Soms had dat tot gevolg dat de school leiding besloot de school te sluiten. Zelfs in Rotterdam, waar de afgelopen dagen veel onrust werd veroorzaakt door rondtrekkende scholieren, was het donderdag rustig. De bestuurscommissie culturele za len van Middelburg meent dat de fi nanciële problemen rond de schouw burg in de Zeeuwse hoofdstad veel te bat zijn onderkend. In de kritiek van ie commissie moet vooral het vorige Müege van b en w van Middelburg het ontgelden. BINNENHOF - De demonstraties regen zich aaneen op Het Binnenhof zoals deze afgevaardigden landelijke Pedagogische Academies en Kleur Opleidingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1