lereniging hervormden en ereformeerden nadert xi Massale stakingen in België SGP is verontrust over bezoek koningin aan Paus Omscholing voorkomt opeten van eigen huis 'olitie nderschept es kilo eroïne Uitbetaling studiebeurs wellicht toch op tijd Gasboringen op Ameland 1 J Solidariteits-demonstratie Lichte daling scholieren Protest tegen broodprijzen NU f 29,50 Tachtig procent van ziekten heeft geen lichamelijke oorzaak list -> :.DAG 19 NOVEMBER 1982 gfTEREN - Het herenigingsproces „Samen op weg" van hervormden en gereformeerden zal de (mende jaren veel meer dan tot dusver een zaak van plaatselijke gemeenten moeten worden. Dat deafgelopen dagen duidelijk geworden op de vierde combi-synode van beide kerken in Lunte- m Ondanks tegenstand van het moderamen (dagelijks bestuur) van de hervormde synode, is iorde komende jaren een duidelijke weg uitgestippeld. volgend jaar zal de classes ge- aai worden gezamenlijke bijeen- te houden. In 1984 moet een oieverklaring inzake hereniging :«ide kerken op tafel liggen en in liiou die door beide synodes moeten tón vastgesteld. „Het uur der waar- zo karakteriseerde prof. dr H. [üiof de (hervormde) voorzitter van Jjad van Kerken in Nederland, deze menlijk nagaan hoe het nu precies alle gemeenten gesteld is. Inmiddels zal de raad van deputaten, dat is het orgaan dat de hereniging voorbereidt en dat al vele werkgroepen jKi de combi-synode die gisteren heeft ingesteld, een intensieverklaring Kg op tijd kon worden afgesloten, a van de amendementen die dr. R. Ifóoy op het laatste moment indien- uamens het moderamen van de her- ede synode op voorstellen die we geleden al op tafel lagen, haalde Het voorstel in het nieuwe regeerak koord om over te gaan tot tolheffing op plaatsen toaar autolsnellwegen de gro te rivieren kruisen, wordt door de ANWB van de hand gewezen. Dit voor- :Mooy noemde als reden voor het ls eigenlijk te absurd om over te ;-nen van de amendementen, dat praten, zegt de toeristenbond, die van toch maar liever geen jaartallen geldklopperij spreekt. de vastleggen. Verder voerde Mooy dat er meer rekening gehouden Kt worden met de gereformeerde ttJers. die, zoals bekend weinig zien ttt herenigingsproces Deze gerefor- erde bonders bleken echter voor- Mers te zijn van de oorspronkelij- voorstellen. waardoor de amende- iwn het niet haalden, idocl is nog steeds het samengaan beide grote protestantse kerken, heel wat streken van het land PZC/binnen-buiten land 15 jRKEMA (ANP) - Het bestuur van de Bouw- en Houtbond FNV in het Friese (kfma heeft haar werkloze leden 'getipt' om zich te melden voor een omscho- j^ursus. Daarmee kunnen zij voorkomen hun eigen huis of spaargeld 'op te 'is«n mogelijkheid om dit te voorkomen U kunt zich namelijk opgeven voor cursus omscholing. Wie bijvoorbeeld metselaar is. kan een cursus tegelzetter Ln wie timmerman is kan een cursus metselen volgen. Omscholing is werk ccn hall jaar omscholing heeft u recht op ww. daarna weer op wwv" stelt de in de brief swerkloze bouwvakkers uit Harkema volgen al een omscholingscursus bij het [Omi-SYNODE STIPPELT DUIDELIJK PLAN UIT werken hervormden en gereformeer den plaatselijk al in federatief ver band samen. Volgend jaar, zo is de be doeling, zullen de classes (regionale bijeenkomsten) van beide kerken geza- voor het samengaan opstellen Die ver klaring moet, zo is thans de bedoeling, in 1984 gereed zijn, tegelijk met een „ec- clesiologische consensus een overeen stemming over de kijk op het kerk-zijn. Die consensus zou in 1984 door een vol gende combi-synode in ontwerp moe ten worden vastgesteld. In het jaar daarop zullen alle kerkeraden en ande re vergaderingen zich erover moeten uitspreken, opdat tenslotte in 1986 bei de synodes kunnen uitspreken dat hun kerk zich „in staat van hereniging" be vindt. Dat er voordien nog het een en ander moet gebeuren, is de afgelopen dagen duidelijk geworden. Steeds weer bleek hoe verschillend hervormden en gere formeerden tegen tal van zaken aankij- Lubbers wil departementen opnieuw bezien ïbsidiegrens «ningwetwoning MIAAG - Een nieuwe woningwet- Klng mag volgend jaar niet meer «118,000 gulden kosten om nog voor toubsidie in aanmerking te komen, lis een gemiddelde prijs. Het kan (provincie of regio uiteenlopen, li bedrag wordt genoemd in het rap- tdat de nieuwe minister van volks- tsvesting, ruimtelijke ordening en Miyglène, dr, P. Winsemius, heeft liegen over de stand van zaken op departement. terdellng van de aantallen nieuwe dngen waarvoor het ministerie vol waar subsidie beschikbaar stelt, is kiekend. Als de nieuwe minister niet pijpt, zal in die verdeling opnieuw rang worden gegeven aan bouw man in de grote steden en vervol zin groeikernen. (ambtenaren op het departement volkshuisvesting schrijven in het pjortdat het voorgenomen bouwpro- arana zoals dit nieuwe kabinet zich divoorgesteld in het regeerakkoord, iaansluit op de werkelijke behoefte. WAAG (ANP) - De gemeentepoli- vin Den Haag heeft in samenwer- (tnct dc gemeentepolitie in Gouda rijkspolitie in het district Den b: ren heroïnelijn van Pakistan Nederland opgerold. «nj zijn twee Nederlanders en vier Nederland wonende Pakistani aan een. De politie heeft dne kilo uit Wan afkomstige heroïne, een be- 3 van 20.000 gulden en twee vuist wapens in beslag genomen. De in k? genomen heroïne heeft een «handelswaarde van 300.000 gui- - te opbrengst van deze heroine in ■ftathanclel ligt vele tientallen ma- *ii*er "■'Jane op Schiphol heeft dinsdag- een 13-jarige jongen uit Den kaangehouden, die in totaal dne sain onversneden heroïne bij zich ite hebben. De jongen. M. F M üetn vanuit Karachi (Pakistan) r Schiphol gereisd Dinsdagavond - verband met deze zaak m hun -gen m Den Haag door de Haagse Jffllepolitie de 31 -jarige M A. K. en -;angeS L., beiden zonder beroep, gehouden. -eroine zou volgens de politie- Wvoerder voor de straathandel een '■«van 1,2 miljoen gulden verte- ircordigen. teiieen-secretaris Otto Kersten :an 'iet internationale verbond 'hie vakverenigingen IVVV is dagavond na een kortstondige overleden bij Namen in het ran Belgie. zo heeft het /VVV /Aog bekendgemaakt Als oor- Jttrdeen bloedvatverstopping ge- raider dal dit nader werd ge- oteerd /fyy13 de grootste overkoepelen- nttondsorgamsatie in de vrije we- DEN HAAG (ANP) - Het ziet ernaar uit dat 15.000 studenten en leerlingen van het voortgezet onderwijs die recht hebben op een studiebeurs of een bijdrage in de studiekosten, de bijdrage die zij in december moeten ontvangen ook in die maand tegemoet kunnen zien. Dit heeft minister Deetman van onderwijs en wetenschappen donderdag geant woord op schriftelijke kamervragen. Deetman zegt zijn uiterste best te doen om de uitkeringen toch in december uit te keren. Hij zegt niet pessimistisch te zijn over de vraag of dat lukt. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen heeft donder dag in een gesprek met de vakbonden van studenten en HBO-studenten beloofd dat uiterlijk 3 december duidelijkheid komt rond de uitbetaling van de beurzen. De studenten hebben besloten mogelijke acties tot die datum op te schorten. Als het ministerie met een onbevredigende oplossing komt is de boot echter aan Er wordt onder meer gedacht aan een kort geding om betaling van de beurzen af te dwingen. Hoge ambtenaren van het ministerie van de centrale directie studiefi nanciering in Groningen hebben de studenten donderdag uitgelegd dat de proble men voortkomen uit een te lage raming van de benodigde prijscompensatie. Hierdoor kon op de begroting van dit jaar geen ruime meer worden gevonden. De minister besloot daarop de zaak door te schuiven naar januari. Normaal gesproken worden de beurzen in december uitbetaald. Ongeveer 200(1 studenten in het wetenschappelijk onderwijs en 5000 in het hoger beroepsonder wijs dreigen de dupe te worden van de doorschuifoperatie. AMELAND - Woensdag is op Ameland door de NAM de eerste boortoren geplaatst voor de proefboringen naar aardgas. In totaal zullen op het eiland vijf boringen worden gedaan, elk tot een diepte van 3000 meter in verschillende richtingen op een lokatie De NAM heeft toestemming te boren tot apnl volgend jaar Centrum Vakopleiding voor Volwassenen (CWl in Leeuwarden. Daarnaast heb ben nog eens zes man zich aangemeld Hef ministerie van sociale zaken en werkge legenheid bevestigt dat sommige werklozen door de omscholing hun financiële problemen gedeeltelijk vooruit kunnen schuiven „Er gebeurt niets illegaals wan neer men zich aanmeldt voor een omscholingscursus Of iemand al dan niet toegelaten wordt, bepaalt de directeur van het arbeidsbureau. Financiële proble men van de werkloze spelen daarbij beslist geen rol Door zo n cursus te volgen bouwt een werkloze inderdaad bepaalde rechten op. maar dat mag nooit het doel zijn." De brief die de FNV m Harkema aan de leden heeft gestuurd, noemt de woordvoerder hoogst opmerkehik ken. hoe verschillend hun structuren ook zijn. Er moesten gisteren tientallen beslissingen worden genomen ter be studering of bevordering van het in el kaar schuiven van ambten en functies (gereformeerden kennen bijvoorbeeld geen kerkvoogden maar wel weer com missies van beheer waarvan de leden geen ambtsdragens behoeven te zijn), van raden, van deputaatschappen, van commissies, van allerlei diensten (in beide kerken hebben tenslotte honder den mensen een dagtaak), van universi taire opleidingen enz. De combi-synode stond onder leiding van gereformeerd synode-voorzitter ds. A. C. Hofland en hervormd synode- voorzitter ds. C B. Roos. DEN HAAG - Ongeveer 500 vrouwen van de gereformeerde vrouwenbond demonstreerden gisteren uit solidariteit met de Argentijnse Dwaze Moeders. Foto: de vrouwen tegenover Argentijnse ambassade in de Javastraat waar een delegatie een petitie aanbood. DEZE STAP 'KWETST VEEL NEDERLANDERS' DEN HAAG - Minister-president Lub bers is bereid de herindeling van de departementen opnieuw te bezien, wanneer blijkt dat het niet werkt. Hij zal dan niet aarzelen maatregelen te treffen. Lubbers heeft dit donderdag gezegd in een gesprek met een delega tie van zestig milieu- en natuurbe schermingsorganisaties. De premier heeft echter geen termijn genoemd waarop het resultaat van de herinde ling wordt bekeken. De milieu- en natuurbeschermings groeperingen - met totaal 3,5 miljoen leden - zijn erg ongerust over de depar tementale herindeling, waarby de na tuurbescherming bij het ministerie van landbouw en visserij en milieuhygiëne by dat van volkshuisvesting is onderge bracht. Men is bang dat het totale mi lieubeleid in het nieuwe kabinet nu een ondergeschikte rol krijgt. Minister Braks van landbouw en visse rij wij in verband met het belang dat hij hecht aan de natuurbescherming het beheer hierover zelf op zich nemenHij zal zich ervoor inzetten dat de eigen plaats die de natuurbescherming heeft in stand blijft, zo zegde hij donderdag toe. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De SGP-fractie in de Tweede Kamer is „ernstig verontrust" over plannen van koningin Beatrix voor een bezoek aan de paus in Rome. In schriftelijke vragen aan de minister van buitenlandse zaken, Van den Broek, vraagt SGP-fractieleider Van Rossum om van een dergelijk bezoek af te zien. Van Rossum is verontrust over berich- dat „door veel Nederlanders meer ten dat koningin Beatrix haar voorge nomen staatsbezoek aan de republiek Italië wil combineren met een bezoek aan het Vaticaan. De SGP'er meent dat DEN HAAG (ANP) - Het aantal leerlin gen is in het schooljaar 1980/81 gedaald met drietiende procent in vergelijking met het schooljaar daarvoor. De daling deed zich vooral voor in het kleuter- en het gewoon lager onderwijs. Dit blijkt uil cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), die donder dag zijn gepubliceerd. Het CBS onderzocht alle schoolsoor ten, die door de ministeries van onder wijs en wetenschappen en van land bouw en visserij worden bekostigd of gesubsidieerd, alsmede het erkende schriftelijk onderwijs. In het schooljaar 80/81 telde het CBS 4.107.000 onderwijs- volgenden, in 79/80 4 121.000. Het leer lingenaantal in het kleuter- en gewoon lager onderwijs daalde in dezelfde pe riode van 1.889.000 tot 1.835.000 (min 2,9 procent). Het voortgezet onderwijs en het hoger onderwijs zagen het aantal leerlingen licht stijgen, respectievelijk met 9.000 tot 1.397 000 en met 2.000 tot 281.000. IADVERTENTIE wordt beschouwd als een erkenning of instemming met de leer betreffende de suprematie van de Rooms-Katholieke Kerk over de staat, dan een hommage aan een wereldlijk vorst over een zeer kleine staat met een uitzonderlijke re geringsvorm". Die Nederlanders zullen, zo verwacht Van Rossum, zeker gekwetst zijn door een bezoek van de koningin aan de- paus. Van Rossum vraagt voorts of de rege ring recent heeft overwogen de verte genwoordigingen bij de repubüek Italië en Vaticaanstad tot één samen te voe gen. Hij wil weten hoeveel dat de schat kist zou besparen. Ten slotte vreest hij, dat een bezoek van Beatrix aan de kleinste staat ter wereld zal leiden tot een reeks uitnodigingen van andere zeer kleine staten, „waardoor de kosten nodeloos worden opgevoerd". De Russische kosmonauten Anatoly Berezovoi en Valentin Lebedev hebben donderdag vanuit het ruimtestation Saljoel-7 een kleine kunstmaan gelan ceerd, de Iskra-3Deze satelliet is ont worpen door studenten van het Mos- kouse luchtvaartinstituut, samen met ionge wetenschapsmensen en radio monteurs. DEN HAAG - Konsumenten Kontakt vraagt dc minister van economische zaken dringend de ontwerp-wijziging Verordening Broodprijzen niet goed te keuren- Deze wijziging, afkomstig van het produktschap voor granen, zaden en peul vruchten, bepaalt dat in Nederland het brood niet beneden de wettelijk vastge stelde minimumprijs mag worden verkocht. Volgens Konsumenten Kontakt is deze wijziging in strijd met het EEG-verdrag omdat ook geimporteerd brood uit Duitsland en België hier onder valt. In die landen is het brood veel goedkoper, zo'n drie dubbeltjes per stuk. Brood uit het buitenland zou zodoende aanzienlijk duurder worden. Dat is niet alleen strij dig met het EEG-verdrag. maar ook met de adempauze, die prijsverhogingen moet tegengaan. Mocht de minister de wijziging toch goedkeuren, dan zal Konsumen ten Kontakt hiertegen bezwaar maken in Brussel. GOEDKOPE HERDRUK EENMALIG!!! REIJNDERS, BUURMA, VULTO e.a. GENEESMIDDELEN IN NEDERLAND Paperback, 472 blz. van f 55,- BIJ UW BOEKHANDEL: FANOY BOEKEN NIEUWE BURG 26-28 MIDDELBURG 01180-12114 Tegen de Surinaamse ex-luitenant Surendre Rambocus is door de krijgs raad in Paramaribo een gevangenis straf geelst van 15 jaar wegens zijn aan deel in de mislukte coup van maart dit jaar. Met deze eis sloot de krijgsraad woensdag het verhoor af van de eerste groep van zes verdachten m het coup- proces. De verdedigers van de verdach ten komen vandaag aan het woord voor hun pleidooien. BRUSSEL (ANP) - Op 30 no vember en op 7 december kan België massale stakingen tege moet zien. Nader overleg tus sen de twee grote werknemers organisaties, het katholieke Algemeen Christelijk Vakver bond (ACV) en het socialisti sche Algemeen Belgisch Vak verbond (ABVV) heeft geleid tot het besluit om grote alge mene stakingen uit te roepen op 30 november in de provin cies Antwerpen, Oost-Vlaande- ren, Brabant en Namen en op 7 december in de provincies Limburg. Luik, Luxemburg, Henegouwen en West-Vlaande ren. Op 23 november zullen ABVV en ACV ieder voor zich. informatievergaderin gen voor hun leden beleggen in de be drijven. De stakingsacties zijn bedoeld als een protest tegen de weigering van de werkgevers om door middel van ar beidstijdverkorting nieuwe arbeids plaatsen te scheppen Voorstellen van de Belgische regering daartoe zullen de productiekosten met 9.5 tot 15 procent verhogen en ze zullen de concurrentie positie van het Belgische bedrijfsleven verder aantasten, aldus is in werkge- versknngen berekend Het Verbond van Belgische Ondernemingen (VBOi stelt zich op het standpunt dat er niets kan komen van een verplichte arbeids tijdverkorting UTRECHT (ANP) - Van alle klachten waarmee een patiënt zich tpt een arts, om te beginnen meestal de huisarts, wendt, heeft 80 procent geen lichamelijke oorzaak. Deze klachten kunnen worden weggenomen door belangstelling, warmte, meeleven en rust. Ongeveer 10 procent is onge neeslijk. Voor deze patiënten kan euthanasie of pijnbestrijding worden gevraagd. De laatste 10 procent is te genezen door de medische weten schap. Deze opmerkingen maakte prof. dr. H. van Andel, hoogleraar aan het Instituut voor Ziekenhuisweten schappen van de rijksuniversiteit in Utrecht en verbonden aan het Nationaal Ziekenhuis Instituut, donderdag in Utrecht. Hy was een van de inleiders op het eerste sym posium, „ingrijpende verande- ringsstrategieén bij schaarste", van de nieuwe Stichting Gezond heidszorg '82 In deze stichting zijn drie andere stichtingen opgegaan het Studiecentrum Ziekenhuiswe tenschappen. de Stichting Integra tie Gezondheidszorg en de Stich ting Seminars Ziekenhuiswezen. Prof. Van Andel zei dat de vraag naar professionele gezondheids zorg de laatste jaren te sterk is toe genomen. De gezondheidszorg is vaak gencht op levensverlenging en bestrijding van ziekte. In een aantal gevallen leidt dit volgens prof. Van Andel niet tot verhoging van welzijn, leefbaarheid en ge- zondheidshandhaving. De patiënt ziet, zei hij ziekte te wei nig als een onderdeel van zijn le vensloop. Ziekte is vaak het eind van een lange keten gebeurtenis sen die te maken hebben met le vensstijl. voeding en stress Daar om vindt prof. Van Andel opvoe ding in de richting van zelfkennis en zelfzorg tenminste zo belangrijk als medische behandeling Vitalistisch Hij pleitte voor vervanging van het 'biomedische' door het zoge noemde 'vitalistische' model, dat op de zorg voor gezondheid is ge richt en niet alleen op zorg voor zieken en hun behandeling. Indien dat model wordt aanvaard, kan van de consument' worden gezegd dat hij overvraagt als hij een le vensstijl heeft waarin hij geen ver antwoordelijkheid draagt voor het bevorderen van eigen gezond heid. Er is dan ook sprake van overvragen, indien hij medische voorzieningen eist die geen juist antwoord zijn op de aard van zijn klacht. De Amsterdamse hoogleraar prof. dr. A. J. Dunning stelde de wat hij noemde „heldhaftige geneeskun de" aan de kaak: de geneeskunde die zich richt op het behandelen en genezen van ziekten en die de sa menleving het idee heeft gegeven dat de medische technologie het antwoord moet leveren op al onze kwalen omdat deze „herstelbaar" zouden zijn. Deze geneeskunde wordt volgens prof. Dunning vaak ten onrechte toegepast bij langdu rige slopende ziekten, vooral als het biologisch einde van de patient in zich is. „Dan past een ander ant woord dan dat van de helfhaftige geneeskunde" De kritiek van de samenleving richt zich vaak op zeer kostbare medische voorzieningen, zoals computertomografie, kunstnier- behandeling, bewaking van pasge borenen en hartchirurgie. Maar daar is volgens prof. Dunning nog niet eens een procent van het na tionale budget mee gemoeid. Veel meer geld gaat er volgens hem vaak ten onrechte verloren door onnodige röntgendiagnostiek en laboratoriumonderzoeken, bij een verkeerde selectie van patiënten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 17