'roblemen schouwburg eel te laat onderkend Ambachten Steekpartij met gelukkige afloop Westkapelle lijdt fors renteverlies DEMERARY IS OPTIMISTISCH Schapen onder de pannen Drankflesje op tafel van rechter \UTIEK OP VORIGE COLLEGE B EN W MIDDELBURG PZC/provincie ODELBURG - Het vorige college van b en w (1978-1982) van Middelburg is ernstig in gebreke lieven bij de benadering van de financiële problemen (onder andere pachtschulden) rond het itselijke schouwburgrestaurant. Dit zware verwijt maakten donderdagmiddag verschillende !en van de bestuurscommissie culturele zaken. nommissie besloot er bij het colle- ïwafeetklem op aan te dringen om de m sideling van de affaire te schrap ende raadsagenda van aanstaan- lijklt Eiaidag 22 november. Men was van ipa, itag dat er nog te weinig stukken lick [tanden waren en dat verschillende ien te weinig van de voorge- aröTpfdenis hebben meegemaakt om wantwoorde beslissing te kunnen i,,Uetisin deze omstandigheden ikt onmogelijk om maaneag te ;en" aldus CDA-fractievoorzitter A.R. M. Douwes. stond de kwestie helemaal op de agenda voor de commissie tele zaken. Wethouder van cul- i^jj, i G, B. Schoenmakers (voorzitter „jj,, ide commissie) wilde de zaak toch jteken en kreeg bijval. Voomaam- ugument was dat het beheer van ijjifpnodaties als de schouwburg tot ,lw [kort in handen was van de com- jerj de culturele zaken. Sinds septem- r ishet beheer van deze gebouwen bij Ojmmissie welzijnsaccommodaties fegebracht (wethouder Gillissen is inan voorzitter.) meen was in de vergadering van tiele zaken de verontwaardiging niet feit dat deze club reeds jaren op ELD3 n 'f S 'estemmingsplan 'oelpolder Sas van Sjfint toch nog op ter visie J®} SAS VAN GENT - Vlijtige handen '5emeentesecretarie hebben de f®eenicraad van Sas van Gent cji5 «aderdag een gemakkelijke KAK "ond bezorgd. De raad was 'spoe- (dscnd' bijeengeroepen om het 'wrbereidingsbesluit voor de ^tlpolder. eind november vorig "'genomen om de eventuele op- van afvalgips door de Zuid- jtaiie tegen te gaan, met een jaar j'verlengen. Verlenging bleek gis- llii Wavond evenwel niet meer nodig, ictf 1 het onlwer p-bes temmingspl an 0 toorhetgebied alsnog voor de 26s- november, de dag waarop het «Mt voorbereidingsbesluit af- r» ter visie kan worden gelegd. teil pemeester drs W. R. V. Dusar- m van Sas van Gent deed die iiassi ireugdevolle mededeling' gister- •tifl kond direct aan het begin van de ^Vergadering, Volgende week tensdag zal voorts mededeling ®tietontwerp-bestemmingsplan ;[U, ppolder worden gedaan in de 0 Wnmlssie ruimtelijke ordening, tas! wengens heeft de Zuid-Chemie in- sir aaodels - burgemeester Dusar- S 'n. antwoordde dat op vragen ^ult de raad - officieel bijde ge ënte een verzoek ingediend om j:»™ 'Hoge Berg' in de Poelpolder te gaan opslaan. Of de -^-Chemie die intentie daadwer- jj_' wü doorzetten, hangt mede avan een onderzoek dat het bedrijf nï r^n haai- de opslag van afval- "ït ^"P'and heeft ingesteld. Hetaf- van de Zuid-Chemie ver mint nu nog in zee, maar datis enkele jaren niet meer toege- een oplossing heeft aangedrongen en dat daarop door het college niet ade quaat is gereageerd. De heer A. H. Ka mermans (raadslid voor Progressief Middelburg): „Tijdens de besloten ver gadering die de commissie welzijnsac commodaties afgelopen dinsdag over deze zaak heeft gehouden is een sfeer geschapen als zou culturele zaken (de commissie) het er bij hebben laten zit ten. De commissie welzijnsaccommo daties zou dan nu het varkentje wel eens even wassen" aldus Kamermans. Hij bestreed het laatste ten stelligste. „Uit de notulen van de commissie cul turele zaken blijkt dat sinds 1975 al is aangedrongen op een goede oplossing. Het college heeft er nooit op gerea geerd". Eerder deze week vroeg de commissie financiën al om aanhouding van het raadsvoorstel. Zoals bekend houdt dit onder meer in dat de gemeente voor honderdduizend gulden aan goederen overneemt die door de exploitant, de heer P. Haak, werden aangeschaft. Bo vendien wordt voorgesteld hem amb tenaar te maken. Wethouder Schoen makers onthulde donderdag dat hij op dat punt in het college dwars was gaan liggen. „In de b en w-vergaderingen ben ik me blijven verzetten tegen de combinatie horeca-exploitant en ambtenaar" al dus de wethouder. In de commissie financiën hadden' de woordvoerders van CDA en PvdA laten weten ondanks bedenkingen toch de zaak in de raad behandeld te willen zien. Argument daarbij was dat er over de al zeven jaar slepende zaak nu eens knopen moesten worden doorgehakt. Zoals gezegd pleitte CDA-leider Dou wes donderdag echter ook voor uitstel. Mevrouw M. van Colmjon-van der Mark (PVdA) liet evenzo overduidelijk blij ken uitstel van de zaak te wensen. Ze benadrukte dat raadsleden die niet in de vorige commissie culturele zaken zitting hadden over veel te weinig infor matie beschikken. „Hetzelfde is me op gevallen tijdens de besloten vergade ring van welzijnsaccommodaties afge lopen dinsdag" aldus het raadslid. Zelf had zij de afgelopen vier jaar een min stens een decimeter dik dossier over de kwestie schouwburgrestaurant verza meld. Volgens andere commissieleden waren dat nog niet eens alle stukken. ladslid wil dat lege stukken it achterhoudt DELBURG - Het Middelburgse lislid de heer D. F. Blom (Progres- lnj[f IMiddelburg) heeft het college van uw per brief verzocht de gemeente en dmecr informatie te verstrekken 25)i udegerezen financiële moeilijkhe- ova ibij het horecagedeelte van de P35 ilselijke schouwburg. iter Blom schrijft dat sommige Éeden over meer informatie be- Iken dan anderen en hij vindt dat isi omdat daardoor voor iedereen jfji Exnlijk de mogelijkheid ontbeetk j ïskt om een verantwoorde beslis- (ienemen. Zoals bekend staat een pel om de problemen rond het fflwburgrestaurant op te lossen op sadsagenda van maandag. Hame wil het raadslid de beschik- S Krijgen over drie rapporten die in iien 1979 en 1980 verschenen. Een daarvan is nooit aan de raadsleden trekt maar bleef in handen van b en De heer Blom merkt verder op dat advies van de gemeentelijke ac- ltantsdienst bij het raadsvoorstel 'het restaurant ontbreekt. Hij wil deze stukken alsnog, vóór maan eter inzage gelegd worden voor de falen. WESTKAPELLE - De gemeente Westkapelle lijdt een renteverlies van 7000 gulden, omdat een wijziging van de verordening afvalstoffenheffing en reinigingsrechten niet met terugwerkende kracht mag worden ingevoerd. Het college van b en w vindt dat er met de rechtsbescherming van de gemeente is gesold, omdat dit besluit veel te laat is meegedeeld. B en w stellen nu voor de wijziging per 1 januari '82 in te trekken en pas per 1 januari '83 in te laten gaan. Deze zaak komt ter sprake in de raadsvergade ring van 25 november in het stadhuis te Westkapelle. De vergadering begint om 20 uur. De nieuwe verordening afvalstoffenheffing en reinigingsrechten is in sep tember 1981 vastgesteld, en zou op 1 januari '82 in werking treden. Bij een wijziging in november '81 besloot de raad, dat de zomerwoningen aan de Joossesweg een hoger bedrag aan reinigingsrechten moesten betalen. Aan de Joossesweg zijn namelijk containers van de gemeente geplaatst. Drie maanden na dit besluit ontving het college een circulaire van de staatsse cretaris van binnenlandse zaken waarin stond, dat een verschil in tarieven niet geoorloofd is. De circulaire kwam dus te laat en het college van gedepu teerde staten deelde dan ook in april dit jaar mee, dat het besluit geen koninklijke goedkeuring kreeg. De gemeenteraad kwam aan de bezwaren tegemoet en stelde een tweede wijziging vast. Men ging over tot een perseelsgelijke heffing, die met terug werkende kracht in werking moest treden. Gedeputeerde staten lieten ech ter op 28 oktober weten, dat een tariefsverhoging met terugwerkende kracht niet wordt aanvaard in verband met de rechtszekerheid van de burgers. B en w van Westkapelle waren daarvan op de hoogte, maar zagen zich genood zaakt tot die regeling, omdat de eerste wijziging geen koninklijke goedkeu ring had gekregen. Van hogerhand is nu ook duidelijk, dat men in een zeer moeilijke situatie is beland en is daarom bereid aan de oorspronkelijke verordening goedkeu ring te verlenen. Deze is alleen geldig in 1982. Volgend belastingjaar gaat de gemeente Westkapelle wanneer de raad daarmee akkoord gaat, over op een perccelsgelijke heffing. De heer A. van der Toorn (SGP/GPV/ RPF) verklaarde dat zijn fractie nu ook voor aanhouding is. Bekend is dat ook het D'66-raadslid A. J. Vleugel uitstel wenst. De heer Kamermans (hij kreeg bijval van mevrouw Van Colmjon) toonde zich donderdag verontwaardigd over uitlatingen die schouwburgrestauran- texploitant Haak in PZC van donder dag over de ontwikkelingen had ge daan. „Hij wekte de indruk dat er hele maal geen problemen op financieel ge bied zijn. Daarmee zegt hij eigenlijk dat een openbaar raadsstuk niet juist van inhoud is. Moeten wij de beleefdheid nog wel opbrengen om deze zaak zorg vuldig te behandelen zo vraagje je zo langzamerhand af' aldus het PM- raadslid. Mevrouw Van Colmjon (PvdA) toonde zich verotnwaardigd over het feit dat het college stukken achter heeft gehou den. De gemeenteraad verleende drie jaar geleden een krediet van 15.500 gul den voor het maken van een rapport over de horecasector van de schouw burg „Ondanks het feit dat de raad hiervoor geld vrijmaakte heeft ze het rapport nooit gehad" aldus een verbol gen mevrouw van Colmjon Uit de discussies kwam verder naar vo ren dat er wel sprake was van pacht schulden maar dat er van een onderte kend contract geen sprake is. Het laat ste werd onthuld door het commissielid A. J. Peeck (oud-raadslid en onlangs in de commissie gekozen). Wel wordt er in notulen van 1975 al over een contract gesproken. De heer Kamermans haalde een passage aan waaruit bleek dat de heer Haak in 1976 met een wijziging in het contract akkoord is gegaan. Een contract moet er dus zijn, zo werd ge concludeerd, of het nu ondertekend is of met. Kaarsen maken in het ambachtencentrum Demerary in Middelburg Bij de Stichting Ambachtencentrum Demerary in Middelburg is men optimistisch over de mogelijkheden om in 1983 op z'n minst sluitend te draaien. Dit werd donderdag meegedeeld door de directeur, de heer John van der Zwaan. De stichting kwam onlangs in het nieuws vanwege een tekort over 1982 van 93.000 gulden. Dit wil men weg werken door een lening van 75.000 gulden af te sluiten. B en w hebben de gemeenteraad het voorstel gedaan om de rest van het bedrag via een eenmalige extra subsidie van ruim zeventienduizend gulden aan te vullen. Bovendien is de raad gevraagd de geldlening te garande- De heer Van der Zwaan benadrukte donderdag dat het de tien bedrijfjes die in het ambachtpncentrum geves tigd zijn goed gaat. „De scheiding met de stichting moet goed gezien worden. De stichting is er om de be drijfjes in het gebouw onderdak te verschaffen Bovendien hebben we er voor gezorgd dat het gebouw ge bruiksklaar werd gemaakt"aldus de directeur. Zijn stichting huurt het voormalige pakhuis voor 26 mille per jaar zodat de bedrijfjes er met een jaarhuur van 2600 gulden goedkoop vanaf komen. Volgens Van der Zwaan zouden de normale huurprijzen voor jongeren die een bedrijQe willen beginnen vele malen hoger liggen en daardoor zelfs in de meeste gevallen onoverkome lijk zijn om een start mogelijk te ma ken. De financiële problemen zijn volgens hem door bijzondere factoren ont staan. Allereerst vielen de kosten van de inwendige aankleding van het gebouw enorm tegen; ongeveer hon derdvijftigduizend gulden, zeker tweemaal meer dan begroot. Een groot deel van het verbouwingswerk is door de eigen mensen uitgevoerd waardoor de kosten gedrukt werden. Ongeveer de helft van het tekort van 93 mille is ontstaan door de tegenval lende inrichtingskosten. De andere helft zit in de exploitatie sfeer. Demerary heeft afgelopen zo mer de wind niet mee gehad Er ont stonden personele problemen toen de man die een deel van de public relations voor zijn rekening zou ne men niet bleek te voldoen. Deze is inmiddels, in overleg, zo benadrukt Can der Zwaan, vertrokken. Daar kwam nog bij dat de zomer veel meer mooie warme dagen had dan gemid deld. Dat. betekende dat er minder bezoekers kwamen dan waarop gere kend was. De personele moeilijkhe den veroorzaakten bovendien dat het centrum te weinig aan de man werd gebracht in het land en daar buiten. Medewerkers Zijn optimistische verwachtingen baseert Van der Zwaan op het feit Directeur John van der Zwaan dat het centrum binnenkort de be schikking zal hebben over drie vol ledig gesubsidieerde jonge mede werkers. Dit gebeurt in het kader van het Experimentele Arbeidspro ject Jeugdig Werklozen (EAJ). Dit betekent een aanmerkelijke bespa ring op de personeelslasten. Bovendien krijgt de directeur daar door meer tijd om aan public rela tions te doen. iets wat hij eigenlijk ook als zijn hoofdtaak beschouwt. Meer dan dit jaar gebeurd is gaat men dan in binnen- en buitenland dagprogramma's aanbieden. Van der Zwaan spreekt over 'Mirecul' (Mid delburg recreatief cultureel). In het kort komt het er op neer dat men keus heeft uit bezoeken aan Minia tuur Walcheren, Stadhuis, Demerary en Zeeuws Museum terwijl ook de monumentenwandeling van de plaatselijke VW kan worden ge maakt. Dit pakket wordt aangebo den aan touroperators en ook ver kocht door VW-I-kantoren in het ge hele land. Verder wordt de zaak 'ge promoot' in de Uit in eigen Land- kranten van de provinciale VWs en in de uitgaanskrant 65 plus. De reserveringen vinden via Demera ry plaats. Ook kunnen lunches of di ners in de stad geregeld worden. De bar van het centrum zelf speelt ook een rol De heer Van der Zwaan zei donderdag te hopen dat de Stichting Demerary ook van anderen steun zal krijgen bij deze promotie-activitei ten voor Middelburg en de rest van Zeeland (ook meerdaagse arrange menten met bezoeken aan de Ooster- scheldewerken zijn mogelijk). „Wij zijn geen volledig gesubsidieer de instelling. We werken voorname lijk met geleend kapitaal wat we te rug willen verdienen net als andere ondernemers. Als we zelf niet meer in dit project zouden geloven dan waren we ook niet meer aan die nieuwe lening van 75.000 gulden be gonnen", aldus de directeur. MIDDELBURG - Een steekpartij in de nachtbar De Fik aan de Beddewijkstraat in Middelburg heeft geleid tot de aanhoudinvan de 28-jarige Y. Y. uit de Zeeuwse hoofdstad. De portier van deze horecagelegenheid is bij de steekpartij door een toevallige samenloop van omstandigheden aan een ernstige verwonding ont snapt. Het nieuwe onderkomen voor de schapen van herder Jan Boom, uit Emmahaven. dat is bekostigd door de Stichting Het Zeeuwse Landschap EMMAHAVEN - De schapen van herder Jan Boom uit Emmahaven zijn de komende winter verzekerd van een warm plekje. De eerste fase van de bouw van een nieuwe stal, die wordt bekostigd door de stichting Het Zeeuwse Landschap, is op een oor na gevild. Boom is druk doende de laatste hand te leggen aan het bouwsel, dat is berekend op 300 dieren. De berging voor het voer voor de komen de winter is nog niet gereed, maar dat zal geen problemen geven. De kudde van 220 dieren neemt de nieuwe stal niet helemaal in beslag zodat er plek over is voor het wintervoer. De aannemer heeft de stal 'kaal' opgeleverd. Samen met een collega werkt Boom er hard aan om de stal gereed te krijgen voor de winter. De tweede fase zal nog even op zich moeten laten wachten, want dat, is in strijd met. het bestemmingsplan 'Buitengebied' Volgens de bouwplannen komt een gedeelte van de stal op een plek te staan waar geen gebouwen zijn toegestaan en wordt de bouwhoogte, die in het plan Buitengebied is gesteld op maximaal 7 meter, wat overschreden. B. en w. willen, in afwijking van dat bestemmingsplan, toch een bouwvergunning verlenen De gemeenteraad zal nog deze maand een voorstel krijgen om een voorbereidingsbesluit te nemen. Voordat de vergunning daadwer kelijk rond is zullen er al een paar maanden voorbij zijn Twee werklozen Met de bouw van de stal is in augustus begonnen. Daarbij had Boom de beschik king over twee werklozen, die. in het kader van een werkgelegenheidsproject van het arbeidsbureau, een handje toestaker, De volgende stap. de tweede fase. zal zyn de bouw van een voerberging voor 600 dieren ondergebracht zullen kunnen worden. De derde fase zal bestaan uit verlenging van de stal Momenteel heeft Boom 220 schapen. Over twee jaar kunnen er ruim driehonderd zijn en over vijfjaar kan de kudde zijn uitgegroeid tot 600 dieren. De capaciteit daarvoor zal hij dan hebben. Er is inmiddels een collega bijgekomen in een volledige dagtaak, zijn vrouw verricht 'hand- en spandiensten' en hij krijgt regelmatig stagiaires van de middelbare landbouwscholen. Y. meldde zich in de nacht van zaterdag op zondag bij de deur van De Fik, waar hem de toegang werd ontzegd. Aanlei ding tot de weigering om hem binnen te laten was een rekening die hij nog in een ander Middelburgs café -in bezit van de zelfde eigenaar als De Fik- moest vol doen. Y. was het met de weigering niet eens en ging naar een door landgenoten gedreven restaurant om een vleesmes op te halen. Met het wapen verscheen hij na korte tijd opnieuw voor de deur van De Fik, waar een invaller-portier hem binnen liet. De eigenlijke portier merkte bij zijn terugkomst dat Y. er als nog in was geslaagd om binnen te ko men en probeerde samen met de eige naar de man met zachte drang te bewe gen om te vertrekken Toen Y. bijna buiten was trok hij het vleesmes en wierp dat in de richting van de portier. Het 22 centimeter lange lemet van het mes kwam terecht op het bovenbeen van de portier, waar het afketste op een sleutelbos die de man in zijn broekzak droeg. Een politiewoordvoerder ver klaarde evenwel dat het mes met een dermate grote kracht werd geworpen, dat de sleutelbos afbrak. Ook de punt van het lemet brak af. Lezing voor Reisvereniging MIDDELBURG - Dinsdag 23 novem ber geeft mevrouw M. Melis in De Scha kel te Middelburg een l.ezing met dia's over haar reis naar Suriname voor de afdeling Zeeland van de NRV. De lezing begint om 20.00 uur. Y. heeft twee dagen doorgebrachtin het politiebureau. Hij is inmiddels op vrije voeten gesteld en zal nog worden voor geleid aan de officier van justitie. Thoolse zangeres treedt op voor NCR V-televisie POORTVLIET - De Poortvfiëtse zangeres Jeanine treedt donder dag 9 december op in hel NCRV- televisieprogramma 'Kwistig met muziek'. Jeanine woont momen teel in Poortvliet en is daar beier bekend als mevrouw A. Hage. Ze heeft al drie singles uitgebracht, de laatste met als titel 'Wanneer zal er vrede zijn', een oud Vera Lynn-nummer. Jeanine is haar carrière begonnen als zangeres van de groep de Hill tops. Haar televisie-optreden is niet naar debuut voor dat medium. Dat gebeurde in maart 1981 in het programma 'Op volle toeren'. De Thoolse zangeres zingt niet alleen ln het NCRV-programma, maar speelt ook mee als deelneemster aan de quiz. Ze zal zich dan gerug- gesteund weten door een bus vol supporters, voornamelijk afkom stig uit de omgeving van haar woonplaats. Het programma wordt zaterdag 27 november opgenomen in 'De Lievekamp' te Oss. .JPAG 19 NOVEMBER 1982 «HAAG- Een leeg flesje dat op de tafel voor de president van het Haagse Ijhtshof stond, speelde een belangrijke rol in de strafzaak tegen de 49-jarige p 5 uit Vlissingen, die werd verweten dat hij onder invloed van drank zijn «bestuurd had. De bloedproef wees een alcoholpromillage van 1,72 aan. wijs verdachte had hij de inhoud van het betreffende flesje snel thuis leegge- 5 jfn, alvorens de bloedproef kon worden afgenomen en de politie arriveerde, tic «iitl'erechter in Middelburg had het verhaal van verdachte niet geloofwaardig 'tii) jjtenhem veroordeeld tot duizend gulden boete en negen maanden ïntrek- 3r«- J® het rijbewijs, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd 'd- Ifoteejaar Verdachte ging daartegen in hoppr hevnon Hij gaf wel toe wat te hebben gedronken, maar de inhoud van het flesje gaf de doorslag. De drank in het flesje bleek 32 procent alcohol te bevatten en uitgere kend moest nu worden, hoe hoog het alcoholpromillage van verdachte was vóór het leegdrinken. Uit dat probleem konden het hof en de verdediger niet komen, zodat uiteindelijk werd besloten alles ter beschikking te stellen van het laboratorium voor nader onderzoek. Volgens verdachte had hij tevoren twee glazen wijn gedronken, maar de politie had geconstateerd dat hij slingerend reed De behandeling van de zaak werd voor nader onderzoek aangehouden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 11