Groeiend aantal wilde stakingen in onderwijs PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Toch verder overleg arbeidsvoorwaarden Hoekzema volgt Schwietert op Benzine goedkoper Melk duurder WinkelSt&p wGora<^«jÖ~' Haddad ontkent de massamoord Schoolvoorbeeld U RUZIE KOK EN VAN VEEN POLITIE VERRICHT ARRESTATIES 'Van onze verslaggevers i DEN HAAG - „Met handen en voeten hebben we scholen uit het hele land moeten weerhouden om zich alsnog aan te sluiten bij de staking". Met deze woorden schetste Johan Terpstra. lid van het hoofdbestuur van de ABOP, woensdag de situatie aan het onderwijs-actiefront. Officieel geven de onderwijsbonden scho len die zich nu nog aanmelden om mee te staken geen toestem ming meer. maar om de situatie in de hand te houden „ontfer men" ze zich „officieus" over deze wilde broeders. Uit het hele land komen berichten dat tientallen scholen zich hebben aange sloten bij de staking In veel gevallen worden deze stakingen door leerlingen of studenten veroorzaakt De onder wijsbonden distantiëren zich conse quent van deze gang van zaken. Maar berichten uit het land geven soms een tegengesteld beeld te zien Regionale bestuurders, zoals de voorzitter van de ABOP-Amersfoort en een woordvoer der van de ABOP-Zwolle. beweren dat de bond toestemming heeft gegeven Op de basisscholen was het woensdag een halve actiedag. Veel bonden heb ben de vrije woensdagmiddag dan ook aangegrepen manifestaties te organi seren waar ook de niet-stakende colle ga's aan deel konden nemen. Overal in het land zijn deze bijeenkomsten, over het algemeen georganiseerd door de gezamenlijke bonden, uitzonderlijk goed bezocht. In Amsterdam waren zeker tienduizend leerkrachten op de been om te demon streren tegen de plannen van Deelman Een bijeenkomst in Tilburg trok onge veer 8000 onderwijsgevenden uit alle sectoren van het onderwijs en eenzelfde beeld gaven bijeenkomsten in Sittard en Eindhoven te zien." De woensdagochtend bracht Rotter dam een herhaling van de gebeurtenis- Europees parlement geeft 200 miljoen aan Centraal-Afrika STRAATSBURG (ANPl - Het Euro pees parlement heeft woensdag voor stellen van de Europese commissie, het dagelijks bestuur van de EG, goed gekeurd om 175,7 miljoen gulden ont wikkelingshulp te verstrekken aan de landen van de Centraal-Amerikaanse gemeenschappelijke markt: El Salva dor. Honduras. Guatemala. Nicaragua. Costa Rica en Panama. Ook gaat hulp naar Haiti en de Dominicaanse Repu bliek. Beide landen horen tot de arm ste van de wereld. sen van dinsdag. Overal in de stad de den zich scholierenrelletjes voor die hier en daar een zeer grimmig karakter hadden. De onrust werd voornamelijk veroorzaakt door scholieren van sta kende scholen die in groepen optrok ken naar scholen waar nog gewerkt werd. Het was de bedoeling om daar aangekomen hun „gedupeerde" colle ga's aan te zetten ook het werk neer te leggen. De Rotterdamse politie verklaarde dat in de loop van de middag de rust in de stad was weergekeerd. In de loop van de dag werden tien arrestaties verricht. In Brielle heeft de politie honden moeten inzetten om vechtende leerlingen en le raren te scheiden. In diverse plaatsen in Brabant en Limburg hebben zich even eens schermutselingen voorgedaan tussen politie en „dweilende" scholie ren. Reactie Den Haag De onderwijsvakorganisaties begin nen ook de eerste tekenen van onge rustheid te vertonen over het uitblij ven van een duidelijke reactie op de stakingen uit politiek Den Haag. Dins dagavond hebben de onderwijsspecia- lislen uit de fracties de eerste voor zichtige geluiden laten horen. De rege ringspartijen (WD en CDAi lieten we ten de salariskorting weliswaar erg vervelend te vinden, maar het door de ze maatregel te bezuinigen bedrag (278 Zie verder op pagina 6 Acties in Zeeland pagina 2 Toch hebben de stakende onderwijs mensen ingezien dat ze gaandeweg toon en inhoud van hun protest dien den om te buigen, wilde er sprake zijn van een bredere sympathie en meer be grip voor hun bedoelingen. Een school staking van een week met alle schade, overlast voor de samenleving en hier en daar moeilijk te bedwingen neveneffec ten is een vergaande, in dit land nog niet eerder vertoonde actie. Tactisch niet onhandig is daarom de laatste da gen meer en meer accent komen liggen op de dreigende achteruitgang van de kwaliteit van het onderwijs als gevolg van diep insnijdende bezuinigingen. Er is namelijk heel wat meer aan de hand in onderwijsland dan de inhoud van het loonzakje en de factor werkgelegen heid En die problemen zijn niet van vandaag of gisteren. De oplossing ervan trouwens ook niet direct van morgen Een gisteren gepubliceerd rapport van het Sociaal en Cultureel Planbureau over ontwikkelingslijnen in het onder wijs tot het jaar 2000 heeft de opgesta pelde problematiek nog eens breed uit gestald. In het onderwijs is al vele jaren een proces aan de gang van daling van het leerlingental. maar het personeels bestand en dus ook de kostenfactor is daar niet in meegegaan. Het departe ment dat nog altijd het grootste beslag legt op de ruimte in de rijksbegroting is financieel over de kop gedraaid. En dat breekt nu op. De onderwijss taking is in wezen een protest tegen een poging om met een paardemiddel te kqren wat met veel betere recepten al veel eerder had moeten gebeuren. Net als in de gezondheidszorg zullen kostenbeheersing en kostenbewa king in het onderwijs (van kleuterscho len tot universiteiten i begrippen moe ten worden, waarvan ieder die zich cp dit terrein beweegt veel meer bewust moet worden dan in de voorbije jaren is gebeurd Het valt nu eenmaal niet te ontkennen dat in het onderwijs zelf en in het randgebeuren' te veel automa tismen hebben geregeerd en lang niet altijd de vraag is gesteld of de kwaliteit van het onderwijs daarmee was ge diend. Als nu die kwaliteit voor het on derwijs van de toekomst bij deze sta king inzet wordt zal ook de bereidheid aanwezig moeten zijn om die kwaliteit kritischer te toetsen. Het is te hopen dat de oorlogstaal bij de acties van deze week verschuift in de richting van for muleringen die een oplossing van het conflict werkelijk dichterbij brengen Daarmee alleen zijn onderwijsgeven den en -onderwijsnemenden voor de naaste toekomst gediend. vdM Het Europees parlement heeft zich woensdag voorstander getoond van toetredtng van Spanje en Portugal 'als elfde en twaalfde lidstaat i tot de EG per 1 januari 1984. Tegelijkertijd was men pessimistisch over de mogelijkheid, dat deze datum kan worden gehaald. Europees commissaris Lorenzo Natali. die is belast met de uitbreiding van de gemeenschap, waarschuwde echter dat de onderhandelingen met voor be gin 1983 kunnen zijn afgerond Omdat ratificering van overeenkomsten en harmonisering van regelingen met bin nen een jaar kunnen worden geregeld, neemt hel parlement aan dat de effec tieve datum van toetreding 1 januari 1985 zat worden ROTTERDAM i ANP) - De benzineprijzen gaan met ingang van vrijdag opnieuw omlaag. De oliemaatschappijen Shell, Esso. Chevron en BP hehben woensdag aangekondigd dat de prijzen van superbenzine en normale benzine met 2 tot 2.6 cent per liter naar beneden gaan. De verw achting is dat andere maatschappijen deze prijsverlaging zullen volgen. Vorige week zaterdag brachten de oliemaatschappijen de prijzen van super en normaal met respectievelijk 4 en 3 cent naar beneden Woordvoerders van de maatschappijen zeg gen dat de nieuwe prijsaanpassing eveneens een gevolg is van de prijsontwikkeling op de internationale produkt markt. Bij de zelftankpompen van de grote benzmemaat schappijen gaat een liter super met ingang van aanstaande vrijdag 167.8 cent per liter kosten en een liter normale benzi ne 161 8 cent. Shell en Esso verlagen voorts de prijs van dieselolie, gasolie en huisbrandolie met een cent per liter Chevron brengt de prijs van dieselolie met drie cent per liter naar beneden Een w oordvoerder van de vrije pomphouders zei woensdag dat zijn organisatie nog niet heeft geadviseerd om de prij zen ook omlaag te brengen. Zoals bekend verkopen de vrije pomphouders de benzine altijd al vooreen lager prijs dan de oliemaatschappijen. RIJSWIJK (ANP)-De minimumprijzen voor verpakte volle en halfvolle melk gaan dinsdag 23 november met twee cent omhoog tot resp. 1.27 en 1.06 gulden per liter. Het bestuur van het Produktschap voor zuivel heeft hiertoe woensdag besloten. Van de goedkeuring van dit besluit door de betrokken ministers, die formeel nog moet komen, is men volgens een woordvoerder van het schap reeds verzekerd De verhoging van de minimumprijs is volgens het schap vooral nodig geworden doordat de consumptiemelkindustne meer moei betalen voor naar grondstof, de van de boeren gekochte melk. Verder speelt een verhoging van de verwerkingskosten mee. Tegen de prijsverhoging op dit tijdstip kwam fel verzet van twee werknemers-vertegenwoordigers in het bestuur Tj H Daane van de industriebond en dienstenbond CNV en A G. Kuizinga van de dienstenbond FNV Zij achtten, mede met het oog op de aangekondigde "adempauze een verho ging nu psychologisch onjuist en wilden pas in januari een beslissing nemen Maandag 6 december kan er goedkope Kerstboter in de Nederlandse winkels liggen. Per pakje van 250 gram mag ze niet meer dan 1,95 gulden kosten. Het bestuur van het pro duktschap voor zuivel heeft dit in zijn woensdag gehouden vergadering zo geregeld. 1 ftdbewolking en perioden met regen I jf^dagtemperatuur ongeveer 10 gra I jen. Krachtige, aan de kust en op het I mei'neer harde tot stormachtige d uil west tot zuidwest 8 jaargang no. 270 inderdag 18 november 1982 Zaterdag a.s. 14.00 uur, aanloophaven GOES. Om de kwaliteit van de oplossing JERUZALEM - Majoor Saad Haddad. hoofd van de christelijke mililn in Zuid-Libanon. is gisteren per Israëlische legerhelicopler in Jeruzalem aan gekomen, waar hij moest verschijnen voor de commissie die een onderzoek instelt naar de Israëlische betrokkenheid bij het bloedbad in de kampen Sabra en Chatila. Haddad ontkende met klem dat zijn organisatie verant woordelijk was voor de slachting half september. De militairen van Haddad worden door Israel gesteund en van materieel voorzien. Drentse Coevorden. Daarvoor was hij leraar economie in Tiel en voorzitter van de VVD-fractie in Rhenen B en w. van de gemeente Coevorden sloten vonge week een omvangrijke grondtransactie af met het ministerie ran di fensie om een NA VO-opslagdepot voor Amerikaanse troepen m die gemeente mogelijk te maken. De gemeenteraad moe zich nog over deze overeenkomst uitspreken werkloosheid Bel werkloosheidspercentage in Zee luid Is opgelopen tot 10.5 proeent, Vol- pseen nieuwe werkloosheidsdefini Hf komt de landelijke werkloosheid Hoven de 700.000 gezondheid claus Pnns Claus moet het nog kalm aan doen Koningin Beatrix verklaarde listeren in Londen dat het goed gaat nei haar echtgenoot en dat het staats bezoek aan GrooVBrlttanniè naar tos verloopt kkkerskampioen De nationale bakkerskampioen Bob Weststrate uit Goes is gisteren gehul- figd m de technische school in Goes Desuccesprodukties van Bob: vruch- «ncake en kattetongetjes korter werken Dedirectie van Pechiney in Vlisslngen «wiegt met de vakbonden over de ln- •Denng van een arbeidstijdverkorting. De maatregel, die volgend jaar zou wden doorgevoerd, krijgt een tijde- |k karakter D( Consumentenbond verwacht dat de banken en de postgiro de consu lt sullen laten opdraaien voor de ffrolgen van de Invoering van nieuwe klulautomaten. thuislerminals en Wdautomaten Het huidige betaal- BSeem zal spoedig een kostbare zaak "*den. aldus de consumentenorgani- PAGINA 23 protectionisme jtenals de Verenigde Staten met an- Industrielanden overeenstem- raag kunnen bereiken over de afschaf- j wjvan handel beschermende maalre- W®. kan de Amerikaanse regering ""viand bicder. aan de binnenland- ■politieke druk die protectionisti- *j*»aatregelen beoogt Volgens de TOodsvertegenwoordieer van presi- Reagan. William Brook, gelooft ®fc?enng van de VS niet in protectio- geuws uit Zeeland: 2, 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Sport: 15. Varia: 17 en 19. Badio en televisie: 21. Btaancièn. economie: 23. De onderwijsstaking gaat vandaag haar vierde dag in en nog weinig duidt erop dat het conflict tussen minis ter Deetman en de actievoer ders ook maar het begin van een opening naar een zelfs met voorlo pige oplossing te zien geeft. Integen deel. de sfeer verkrampt en de tegen stellingen lijken met de dag grimmiger te worden De ongeveer 20 000 stakende onderwijsmensen die met elkaar zo n 2000 scholen hebben gesloten zijn vast beradener dan aan het begin van hun protest. En de minister, bezig zijn bij drage te leveren voor de regerings verklaring van het kabinet op volgende week maandag, geeft geen krimp In het voorbije weekeinde nog. vlak voordat de staking een feit zou worden, heeft de bewindsman laten weten dat hij best met de onderwijsorganisaties rond de tafel wilde om te praten over de salaris korting van 1.65 procent. Maar hij stel de daarbij één voorwaarde: de organi saties zouden dan zelf met i andere i voorstellen moeten komen om het gat in de onderwijsbegroting voor 1983 ter grootte van 278 miljoen te dichten Zelf had hij uitsluitend een nog slechte re oplossing achter de hand verdere af braak van werkgelegenheid in het on derwijs. Het was duidelijk dat de sug gestie van Deetman om gezamenlijk te gaan zoeken naar werkelijk hanteer baar gereedschap om uit de moeilijkhe den te komen kansloos was op het mo ment dat hij ze uitsprak. Tenslotte had het georganiseerde onderwijsveld twee jaar geleden met demonstratieve acties eenzelfde soort poging van minister Pais om een salarisingreep toe te pas sen. weten te voorkomen. En sindsdien is er eigenlijk niets wezenlijks op tafel gekomen om het toen open gelaten gat in de begroting te dichten. De voorne mens (een andere opzet van de salaris structuur in hel onderwijs) om een her haling van de ongelukkige gang van za ken in 1980 voor eens en voor altijd on mogelijk te maken, zijn bij voornemens gebleven. Daarmee hadden de onder wijsvakorganisaties meteen het harde gegeven in handen om de stakingsbe- reidheid op toe te spitsen: ongelijke be handeling van ambtenaren DEN HAAG - De VVD-er drs. W K Hoekzema wordt de nieuwe staatssecretaris op het ministerie van defensie Hij volgt de onlangs afgetreden Chart Schwietert op Na een gesprek woensdagavond is minister De Ruiter ak koord gegaan met de voordracht van Hoekzema. die perso neelszaken gaal behartigen. Hoekzema <431 is de laatste zeven jaar burgemeester van het )EN HAAG -Een venijnige woordenwisseling tussen FN V-voorzitter Kok en werkgeversvoorzit- erVan Veen na afloop van het overleg met het kabinet over de invulling van de adempauze heeft trwoensdag toe geleid, dat vandaag al een extra vergadering wordt gehouden van de Stichting nu de Arbeid, het overlegorgaan van de werkgevers- en werknemersorganisaties. fflvankelljk had Van Veen tijdens het hadden het kabinet meegedeeld de id rerleg met het kabinet gezegd bereid adempauze overbodig, ongewenst en ajn „desnoods morgen" met de vak- onredelijk te vinden. Ook na herhaald weging overleg te plegen over centra- aandringen was Van Veen niet bereid iianbevelingen aan de cao-onderhan- enige toezegging tot overleg met de :aais om te komen tot zekere vormen vakbeweging te doen nr. arbeidstijdverkorting met gelijktij- ri. Éjcinlevering van loon. c fijdens de persconferentie na afloop Kok herhaalde het standpunt van de K-klaarde Kok zich „bereid om mor- vakcentrales, dat zij wel bereid zijn de siochtend om 10 uur voor overleg in prijscompensatie in te leveren op !K' MHaag aanwezig te zijn". Toen hield voorwaarde, dat daartegenover een ar- 7 anVeende boot af en zei, dat de werk- beidstijdverkorting zou staan. 1«is eerst verlangden, dat het kabi- Pas na afloop van de persconferentie r.de aangekondigde adempauze niet »u laten doorgaan. De werkgevers bleken de partijen bereid te zij'n met elkaar af te spreken om over deze zaak vandaag een extra vergadering van de Stichting van de Arbeid te houden. Minister De Koning (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) zei, dat het kabinet het overleg met de sociale partners is ingegaan om te weten wat zij denken over de invulling van de adempauze en hoe daarna verder overleg gevoerd zou kunnen worden over het te voeren ar beidsvoorwaardenbeleid Afgesproken is, dat regering en sociale partners volgende week vrijdagavond weer overleg zullen voeren, nadat eerst in het parlement het debat over de rege ringsverklaring is geweest. In dat debat zal de regering ook haar definitieve standpunt net betrekking tot de adem pauze bepalen. In het informele overleg hebben de vak centrales het kabinet er woensdag op gewezen dat het zo snel mogelijk een standpunt dient in te nemen over het arbeidsvoorwaardenbeleid voor de ambtenaren en de onderwijzenden voor het volgend jaar De voor maandag aangekondigde 24- uursstaking bij de spoorwegen uit pro test tegen de plannen om de lonen van ambtenaren en trendvolgers te bevrie zen. gaan gewoon door. De vervoers- bond FNV en de spoorwegbond FSV (Slot zie pagina 6 kolom 6) ROTTERDM - Bij de Vakschool voor Kok- en Hotelpersoneel aan de Ben- themstraat werden dne jeugdige 'schoolslakers' door de politie afgevoerd. Onder luid gejoel en geschreeuw van medestakers werden de drie naar een politiebureau gebracht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1