Q Q PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT pnderwijsstaking leidt tot rellen 'De Schelde' leeggezogen mag niet langer worden door andere RSV-takken Pracht en praal bij ontvangst koningin Weinig perspectief voor de werklozen pta goes l Moeders verliezen kort geding aCM OS BIJ LEERLING ENA CTIES vandaag Stakingen duperen actie kinderzegels KAMERCOMMISSIE ECONOMISCHE ZAKEN: Bonaparte in opspraak [tkele buien [tikele buien, afgewisseld door opkla ren. Middagtemperatuur ongeveer (graden. Vrij krachtige en aan de kust p, op het IJsselmeer nu en dan storm achtige westenwind. 225e jaargang no. 269 Woensdag 17 november 1982 p^wtlrnJtvt: -lijn. ure westnavenoi|k 148 4463 AE goes 01100 20620 i Van onze verslaggeveri ^STERDAM - De vier Amsterdamse moeders die via een geding de schoolstaking wilden tegenhouden, zijn giste- ttndoorde president van de arrondissementsrechtbank te Mterdam, mr. Borgerhoff Mulder, in het ongelijk gesteld Dt president acht de staking niet ongeoorloofd. Op grond tan een recente uitspraak gaat hij er bovendien van uit dat r:n i,eginsei recht tot staken toekomt. Hij zei dat de extra korting van 1.65 procent boven de voor alle ambte naren voorgenomen korting, een zeer principieel punt is voor de gedaagden, de ABOP iAlgemene Bond van Onder wijzend Personeel) en leerkrachten van een openbare lagere school in Amsterdam-Noord De vier werkende moeders zijn veroordeeld om de kosten van het kort geding, een bedrag van f 625, te betalen. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG - De tweede dag van de vijfdaagse onderwi jsstaking beeft in Rotterdam tot rellen geleid. Enkele honderden leerlin- pn van dertig scholen trokken de stad in uit protest tegen het feit, dat hun scholen niet waren uitverkoren aan de staking te uogen deelnemen. Ruiten van schoolgebouwen moesten het ont gelden. De politie zag zich toch genoodzaakt drie arrestaties te rerrichten. De leerlingen trokken langs niet-sta- teide scholen om scholieren te overre- to liet klaslokaal te verlaten. In som- bk gevallen lukte dat. Bij een techni- the school aan de Beukelsdijk dreigde Ieleerllngenactie uit de hand te lopen, den de groep probeerde deze school flat" te krijgen. Politie te paard kon p het nippertje erger voorkomen. ciéK foëe jongens en een meisje werden Md gearresteerd, omdat ze op school een Jitsli baar hadden mishandeld. Twee ande- mterscheldewerk Uit door ex-minister Zeevalking ach tergelaten notities blijkt, dat de Oos- twscheldewerken wellicht later dan tooi oktober '3G voltooid zullen wor- «n voltooid Zeevalking zegt dat de financiële onderbouwing van het gehe- fepr»)ect altijd al wankel is geweest en dat met name het conflict tussen de minister van verkeer en waterstaat en trancien over de compensatie van prijsstijgingen ook in de toekomst mor financiële problemen kan zorgen. Zsevalking schrijft aan zijn opvolg- ater, mevrouw SmlUCroes. dat reke- ang moet worden gehouden met de aftouw van de Deltadienst zodra de wrken m de Oosterschelde zijn alge- taf-leider gepakt D» ffestduitsc politie heeft gisteren ftnstlan Klar. de leider van de guer- nEabeweging Rote Armee FrakUon. aangehouden Klar. die werd gepakt in Rn bosgebied in de omgeving van Hamburg, wordt onder meer verdacht nn zes moorden. PAODJA 7 WW De Zeeuwse staten stemmen in met de afspraken tussen rijk en provincie over de Vaste Oeververbinding Wester schelde Gedeputeerde drs R. C Barbé «optimistisch over de kans op uitvoe- mg van de brug-tunnel PAGINA 11 schwietert DeNos heeft de NCRV opnieuw gele- genheid geboden een weerwoord te ge ien op kritiek die werd geuit ln het radioprogramma 'Met het oog op mor sen'. De Nos beschuldigde de NCRV «van de afgetreden staatssecretaris Schwietert te hebben toegestaan om k knippen in een interview. hndbouwoorlog dreigt Dehuldlgc voorzitter van de Europese hndbouwministerraad, de Deen Ko- loed ls bang voor een landbouwoorlog bron de EG en de Vcrentgde Statpn. Directe aanleiding tot de spanningen h het overschot op de wereldgraan markt. De VS. die veel graan exporte- rntzijn gepikeerd over het feit dat de SO sinds kort ook graan uitvoert. pagina I franchising Sdperkruldemer Albert Heyn gaat zijn du® lenen aan zelfstandige ondeme- ln kleine bevolkingscentra. De *®keUere richten dan hun zaken als AH-winkels in. Nieuws uit Zeeland: 2, 5. 7 en 9. Ninnen- en buitenland: 3 en U. °Pinie en achtergrond: 4 Sport: 13. Radio en televisie: 15. ^toanciën, economie: 17. re jongens die wegens mishandeling van een leraar waren aangehouden, werden weer vrijgelaten omdat de le raar geen aangifte wilde doen. In Amersfoort moest de politie tussenbei de komen, toen leerlingen met werkwil lige leraren op de vuist gingen. Twee leerlingen werden aangehouden. De vier onderwijsbonden hebben de leerlingenacties nadrukkelijk veroor deeld. De Rotterdamse rellen getuigen overigens van een steeds grotere druk op de bonden van nict-stakende scho len, die aan dc staking willen deelne men. Nadat maandag in Amsterdam bij 27 scholen een wilde staking was uitgebroken, zijn dinsdag opnieuw en kele scholen spontaan in staking ge gaan. Bovendien hebben zich dinsdag tientallen scholen gemeld met het ver zoek aan de staking te mogen meedoen. Slechts bij hoge uitzondering wordt nog toestemming aan scholen verleend zich aan te sluiten bij de vijfdaagse ac tie, Verzoeken van scholen om een dag of een middag te staken, worden met gehoneerd. De bonden geven die scho len weliswaar de vrijheid actie te voe ren, maar zullen in geen geval overgaan tot uitbetaling van de gestaakte uren. Hierdoor is het beeld van het aantal ge registreerde stakers op de tweede dag niet wezenlijk veranderd: 20.000 sta kende ónderwijsgevenden op 2000 scholen. De verbondsraad van het CNV heeft dinsdag in een speciale vergadering be sloten de extra korting op de onderwijs- salarissen in te brengen in het overleg, dat een kabinetsdelegatie vandaag met de sociale partners voert over de invul ling van de adempauze. Het CNV vindt dat de extra korting van 1,65 procent op de onderwijssalanssen ook onder de adempauze dient te vallen. De zorg dat de kwaliteit van het onder wijs zal lijden onder de bezuinigings plannen werd dinsdagmiddag ver woord tijdens een manefestatie van circa 800 stakende kleuterleidsters in opleiding en studenten van pedagogi sche academies. Die hadden zich verza meld op het Binnenhof om een petitie aan te bieden aan de voorzitter van de vaste kamercommissie voor oderwijs en wetenschappen, de PvdA-er Van Ooijen. Hoewel aan de staking vrijdag een ein de komt, zullen acties worden voortge zet. Dat heeft de Katholieke Onderwijs Vakorganisatie (KOV) dinsdag meege deeld. Geen enkel actiemiddel wordt uitgesloten, aldus stakingsleider Brinkman. De acties gaan door, omdat de bonden verwachten dat de regering bij haar voornemen blijft extra te kor ten op de onderwijssalanssen. De problematiek van de werkgelegen heid in het onderwijs, het belangrijk ste motief van de onderwijsstaking, kwam dinsdag nog eens extra in het nieuws door een rapport van het So ciaal Cultureel Planbureau. In dat rap port wordt gezegd, dat bij ongewijzigd beleid de behoefte aan leerkrachten met 25.000 arbeidsjaren zal verminde- iZie ook pagina 9 en 11 LONDEN - Omgeven door alle ceremoniële pracht en praal waarover de Britten beschikken, maar niettemin in een sfeer van warmte en hartelijkheid, zijn koningin Beatrix en prins Claus dinsdag begonnen aan hun staatsbezoek aan het Verenigd Koninkrijk, dat drie dagen zal duren. Aan boord van het fregat Hr.Ms. De de samen met het koninklijk paar de Ruyter voeren zij 's morgens in typisch Engels en dus uitgesproken miezerig weer de Thames op. Bij Greenwich, een voorstadje van Lon den, verliet het koninklijk paar dit schip om op een heel ander vaartuig, de witte staatsiesloep Royal Nore, over te stappen. Aan boord daarvan bevond zich kroonprins Charles. De in Engeland zeer populaire prins leg- DEN HAAG (ANP) - Bijna 400.000 kin deren kunnen pas volgende week be ginnen met het bestellen van de kinder postzegels 1982 met bijbehorende kaar ten. De actigs in het ondenvijs maken een vroeger begin onmogelijk Het Na tionaal Comité voor Kinderpostzegels INCK) hoopt nu alleen dat de vervoers- staking volgende week maandag niet opnieuio roet in het eten gooit. De zegels zijn dinsdag wel uitgekomen. De zegels en kaarten staan dit keer in het teken van het thema 'kind en dier'. Ze zijn ontworpen door de tekenaar Peter Vos De NCK hoopt ongeveer vijftien miljoen gulden aan de zegels over te houden. Dat geld is bestemd voor projecten ten behoeve van kinderen in binnen- en bui tenland. laatste kilometers af naar de Westmin ster Pier, vlak bij de parlementsgebou wen. de beroemde Big Ben, en de niet minder beroemde Westminster Bridge, die voor de gelegenheid met rood-wit- blauwe vlaggen was uitgedost. Vrijwel de gehele koninklijke familie was present bij de aankomst: koningin Elizabeth en haar man prins Philip, prinses Margaret, prinses Anne en haar echtgenoot MarkPhilips, prinses Dia na, de hertog en hertogin van Glouces ter en premier mevrouw Thatcher, mi nister Pym (buitenlandse zaken) en mi nister Whitelaw (binnenlandse zaken). De duizenden mensen, onder wie zeer veel in Engeland wonende Nederlan ders, maakten er bij Westminster Pier met hun vlaggen en gejuich een klein feestje van. Veel belangstelling was er voor prin ses Diana, die deze dagen andermaal het middelpunt is van de aandacht van JUMBO-RAAD VAN DE EG: (Van onze correspondent) BRUSSEL - Voor de 11 miljoen werklozen in de Europese Gemeenschap bestaat er geen nieuw perspectief om op korte termijn weer aan de slag te raken. Dat is de sombere conclusie uit de dinsdag in Brussel gehouden Jumbo-raad. de speciale vergadering van de Europese ministers van finan ciën, economische zaken en sociale zaken over de bestrijding van de werk loosheid. Mevrouw J. C. Polak, echtgenote van de Amsterdamse burgemeester kocht dins dag op de Dam als eerste van presentator André van Duin de eerste kinderzegels. Dit ivas de start van de kinderpostzegelactie '82. De 29 ministers waren het er in ho ge mate over eens dat er geen ma nier is om snel nieuwe banen te creëren. Voorstellen van de Euro pese vakbeweging, voorzichtig ge steund door Frankrijk om per land 1 procent van het nationaal inko men extra uit te geven aan investe ringen, werden echter nauwelijks serieus besproken. De Europese landen voelen niet veel voor dit soort 'losse flodders', zoals de Nederlandse minister van financiën Ruding het eerder uit drukte. Zijn college van sociale za ken De Koning zei: ,.In de eerste Jumbo-raad (in 19811 was er nog ruimte voor belangrijke financiële stimulansen, die ruimte is er nu niet meer". De gemeenschappelij ke lijn is nu: bezuinigen op de over heidsuitgaven, matiging van in komsten en vooral meer ruimte voor het bedrijfsleven, dat via zijn investeringen voor nieuw werk moeten zorgen. In de aangenomen resolutie aan vaarden de ministers wel dat de (Slot zie pag. 8 kol. 7) Van onze redactie economiei DEN HAAG - De verhoudingen binnen het Rijn Schelde Verolme-concern (RSV) zullen zodanig moeten worden veranderd dat het onmogelijk is dat goed renderende onderdelen worden leeggezogen door verlieslijdende. Dit is een van de conclusies van de vaste kamercommissie voor economische zaken die dinsdag vergaderde. Tijdens de bijeenkomst werd bevestigd dat het Vlissings bedrijf De Schelde voor méér dan een half miljard gulden is opge draaid voor de tekorten van noodlij dende RSV-takken. Na afloop van het besloten i overleg gal minister Van Aardenne te kennen dat hij de Tweede Kamer bmnen twee we ken zal laten weten wat hij met het RSV-concem denkt te doen Voor de onderneming is een grootscheeps reor ganisatieplan opgezet, dat van de staat opnieuw grote steun vraagt en massale ontslagen zal vergen. Mogelijk nog voor het kerstreces zal de Tweede Kamer de problemen van RSV met de minister bespreken eri beslissen over eventuele steunverlening. De Kamer wil het concern wël de gele genheid geven om het kolengraafpro- jeot in de Verenigde Staten af te ronden Daarmee zal moeten worden gepro- Handtekening en eerste spa a an de staten van Zeeland het niet liggen wan- Koningin Beatrix (links) en koningin Elizabeth groeten het publiek tijdens de rit in een open koets door de straten van Londen op weg naar Buckingham Palace. de Britse sensatiekranten. De prinses zou lijden aan anorexia nervosa, een psychische aandoening die de lijders eraan ertoe brengt niets of vrijwel niets meer te eten. Woordvoerders van het koninklijk pa leis hebben dit echter met klem ont kend en gevraagd om de prinses 'eens wat meer met rust te laten'. Op het paleis bood de Nederlandse ko ningin haar Britse ambtgenote een ge schenk aan dat zichtbaar zeer in de smaak viel: de drie-jarige ruin Valenti ne. Koningin Elizabeth is een groot lief hebster van paarden. 's Middags legde koningin Beatrix een krans op het graf van de onbekende soldaat in Westminster Abbey. Aan het eind van de middag was er een kleine afwijking van hel programma: de Ne- deüandse koningin ging zonder haar man naar een receptie in Buckingham Palace, voor hoogleraren en studenten in de Nederlandse taal- en letterkunde. Voor prins Claus werd deze bijeen komst te vermoeiend geacht, 's Avonds was er een galadiner in Buc kingham Palace, aangeboden door ko ningin Elisabeth en prins Philip, waar koningin Beatrix een rede hield. neer de ondertekening i het contract met het rijk over de bouw van de vaste oever verbinding Westerschelde nog lang(er) uitblijft. Aan het begin van de avond gisteren gaven zij met slechts drie stemmen tegen hun fiat aan de in houd van de ontwerp-overeenkomst Jarenlang is er tussen 'Middelburg' en 'Den Haag' onderhandeld over de voor waarden, waaronder tot de aanleg van deze verkeersverbinding zou kunnen worden overgegaan. Ruim een maand geleden waren met de toenmalige mi nisters van financien (Van der Stee) en van verkeer en waterstaat (Zeevalking) de laatste afspraken gemaakt. En giste ren was het zover dat de Zeeuwse staten zich over het resultaat konden uitspre ken. In het bewuste ontwerp-contract is vastgelegd hoe het toekomstige brug- tunnelproject tussen de beide oevers van de Westerschelde zal worden gefi nancierd en geëxploiteerd: ook staat er in te lezen tot welke maximale bijdrage (ƒ4 miljoen per jaarop prijspeil 19811 de provincie Zeeland zich verplicht bij te dragen in het exploitatietekort van de Westerscheldeverbindingen. Er waren over de tekst van de overeenkomst nog wat vragen. Maar over het geheel geno» men hadden de staten waardering voor wat het gs-college uiteindelijk in de on derhandelingen met de beide, inmid dels afgetreden bewindslieden hadden bereikt. Kortom, op papier ziet het er nu allemaal gezond uit voor de bouw van een vaste oeververbinding. Alleen: handtekeningen van partijen onder een contract is nog steeds niet hetzelfde als de eerste spa in de grond. De staten van Zeeland, wijs ge worden door de harde werkelijkheid van de moeizame gang van zaken bij voorbereiding van dit brugtunnelpro- ject, waren zich dat gisteren bij de be handeling van dit contract terdege be wust. Tenslotte was al in april 1981. an derhalfjaar geleden dus. op hoofdpun ten overeenstemming bereikt over de inhoud van het contract dat nu voorlag. Het rijk heeft, eveneens begin vorigjaar twee voorbehouden gemaakt voor 'toe stemming' om tot de bouw van de WOV over te gaan. Om te beginnen mogen voor de financiering van het tolproject slechts leningen worden afgesloten met een rente lager dan 10 procent En ver der moeten alle planologische belem meringen bij de start van de bouw zijn weggenomen. Bovendien - hoe gek het na de volledige werking van de wet van de traagheid in deze kwestie ook klinkt - heeft het contract een beperkte geldig heidsduur: het eindigt op 30 juni 1983. wanneer op die datum met de bouw zelf een aanvang is gemaakt. Daarom was er gisteren in de staten wel opluchting over de vorderingen maar bepaald nog geen hoera-stemming. 'Te veel stations zijn al gepasseerd op deze route, maar te veel onzekerheid is gebleven' was de even voorzichtige als nuchtere consta tering. Hoe moeten de kansen op een begin van de bouw van de oeververbin ding Westerschelde tussen nu en 30 juni 1983 worden getaxeerd? Gedeputeerde Barbé deed er gisteren vrij optimistisch over. Op basis van 'de feitelijke ontwik keling' zijn volgens hem in het voorbije jaar de risico's verkleind. Hij kon de sta ten melden dat er reële mogelijkheden zijn om leningen af te sluiten. En verder ging hij ervan uit dat zaken als bouw vergunningen. bestemmingsplannen en een concessie voor de aanleg van het tunneletland halverwege het project in de Westerschelde op tijd zullen zijn ge regeld, De kans dat het nieuwe kabmet- Lubbers nog bedenkingen zou kunnen aanvoeren tegen de met bewindslieden uit de vorige ploeg gesloten overeen komst achtte Barbé vrijwel uitgesloten. Onzekerheden uit het verleden zijn dus bij het dagelijks bestuur van de provin cie veranderd in 'goed vertrouwen' op de harde afspraken in de overeenkomst die gisteren Zeelands staten passeerde. Aan deze kant van het contract kan het dossier dus worden gesloten. Zeeland gaat ervan uit dat nu echt is voldaan aan alle voorwaarden die Den Haag in een reeks van jaren heeft gesteld. Voor waarden die op kwade ogenblikken als regelrechte belemmeringen werden er varen. Tot voor kort was Zeeland steeds de vragende partij. In de statenzitting werd dat terecht nog eens met zoveel woorden vastgesteld. Wanneer de (nu nog ontwerp-) overeenkomst straks zal zijn getekend is het provinciaal bestuur contract-partij. Misschien was gisteren het moment aangebroken om juist daarvan duidelijk acte te nemen. vdM beerd ten minste een deel terug te krij gen van de 400 miljoen gulden die er tot dusver in zijn gestoken Het project is lot op heden geen succes gebleken; het heeft nog slechts geld gekost. Het is met onmogelijk dat het hele ko- Slot zie pag. 8 kol. 6) •PARIJS - Prinses Eugenie van Griekenland en Denemarken heeft, naar dinsdag in Parijs is meege deeld. bij een rechtbank in Panjs bezwaar ^aangetekend tegen een 'onthullend' boek over haar moe der. de schrijfster Marie Bonapar te Zij wil geraadpleegd worden over het manuscript met de titel 'La dernïère des BonapartesVolgens de raadsman van de 72-jarige prin ses die de Deense nationaliteit heeft en in Zwitserland woont, zou Marie Bonaparte een achterklein dochter van Napoleons broer Lu- cien - 'nymfomane. wier bed voor iedereen toegankelijk was' zijn ge- weest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1