PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ruim half miljoen leerlingen vrijaf PZC OOST TREFT WEST IN HET KREMLIN Jaap Metz alsnog VVD-kamerlid Prins en revolverheld LAATSTE GANG Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? STAKINGEN OP SCHOLEN Bush ontmoet Andropov Stem tegen in Albanië IffiHg? r Veel bewol regen Veel bewolking en van het westen uit ftgen. Middagtemperatuur ongeveer 4 graden. Tot vrij krachtig en aan de bat tot hard toenemende zuidweste- tijhewind. 225e jaargang no. 268 Dinsdag 16 november 1982 (Van onze correspondent WSDEN - Aan de vooravond van het staatsbezoek van gningw Beatrix en prins Claus aan Groot-Brittanniè, is, na tpslnu bekendis geworden, de 15-jarige kroonprins Willem- hzander zondag het middelpunt geweest van veel op- Üddmg op het Londense vliegveld Heathrow i prins wilde zondagavond naar Amsterdam vliegen, na it bezoek aan enkele vrienden in Engeland. In zijn gezel- gjuzp bevond zich een lijfwacht die bij controle een pistool niak bleek te hebben. De veiligheidsmensen die dat ontdek te,. asten ogenblikkelijk het schiettuig op. ftiterbazing van de veiligheidsbeambten weigerde de lijf tocht dat. De verwarring werd nog groter, toen de 15-jarige jongeman in zijn gezelschap zich bekend maakte als kroon prins Willem-Alexander van Holland. De prins vond op Heathrow weinig geloof in zijn woorden: niemand kende hem. Daarmee was een patstelling ontstaan. De lijfwacht wilde zijn pistool niet achterlaten Dat betekende dat hij niet op het vliegtuig naar Amsterdam mocht stappen, en dat hield weer ui, dat de prins ook niet vertrok, want deze weigerde zonder body guard te reizen. Daarom misten de twee Nederlanders hun vliegtuig. Drie uur later vertrokken zij uiteindelijk toch met een ander vlieg tuig. nadat een compromis was overeengekomen: het pistool mocht mee, zij het in bewaring gegeven bij de piloot De kist met het lichaam van Brezjnev werd gedragen door de hoogste Russische partijfunctionarissen Tweede v links met bril) de nieuwe Russische partijleider Jouri Andropov, voor hem premier Nikolai Tikhonov. Van onze verslaggevers) DEN HAAG - De eerste van vijf stakingsdagen in het onderwijs heeft een betrekkelijk rustig verloop gehad. De actiecentra van jeonderwijsbonden hebben meer energie moeten steken in het jroberen scholen te weerhouden te staken, dan in het oproepen tan scholen om te staken. Bftbeeld op maandagmorgen was dan Kidat er meer scholen aan de staking men dan de bonden aanvanke- hadden voorzien. Opmerkelijk was I toorts dat in een aantal plaatsen van ■letlandleerlingen van niet meestaken- Idt obolen het hun leraren onmogelijk maakten gewoon aan het werk te gaan. 1 Deeerslc meerdaagse staking in de Ne- liiMjvm dicht I De vijftig werknemers van het distri- I butlebedrijf Aldipress in Vlissingen I tullen wellicht binnenkort naar een I mdere werkkring moeten zoeken. De 1 «nnoedelijke sluiting is het gevolg I nn een reorganisatie bij het bedrijf. I Volgens de directie is het Vlissingse I bedrijf, dat onlangs werd onderge- I bracht in een nieuw pand. te klein voor I «n acceptabel rendement. vrije vakbonden De Poolse vakbondsleider Lech Wale- a heeft maandag tijdens zijn eerste persconferentie sinds zijn vrijlating (zondag) gezegd dat hij vasthoudt aan de akkoorden van Gdansk, waarin de vrijheid van vakbond wordt geregeld Walesa zei zich te zullen inzetten voor de vrijlating van nog geïnterneerde medestanders. men De provinciale 'vlootvoogd', gedepu- ieetde j. d. de Voogd, het maandag tldens algemene begrotingsbeschou- «ingenm de Zeeuwse staten geen twij- w bestaan over de stellingname van br'. dagelijks bestuur van de provincie '•en aanzien van de veren. Gs wijzen wemame van de veren door het rijk duidelijk en simpel' af. energiereserve I De Algemene Energie Raad zegt in een II wies aan de regering dat de Neder- v. aardgasreserves bi) verstandig febmlk voldoende zijn voor de komcn- vijftig tot zestig jaar. De raad stelt m regering voor de huidige In- en ver- Joop van aardgas te handhaven. In wt Nederlands deel van de Noordzee "opnieuw gas gevonden. PAGINA 15 consumptief krediet verstrekking van consumptief kre- afgenomen. Dit meldt het Cen- Bureau voor de Statistiek in een vracht over de eerste negen maan- van dit jaar Opvallend Is de toe- van huurkoopkrediet ten behoe- van de aanschaf van personenau- nieuws uit Zeeland: 2. 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. sPort: 12 en 13. Badio en televisie: 14. "nanciën: 15. derlandse onderwijsgeschicdenis werd uitgeroepen door de Katholieke Onderwijs Vakorganisatie (KOV). de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP1, het Nederlands Ge nootschap van Leraren (NGL) en de Unie van MTS-Verenigingen. De sta king is gericht tegen dc korting van 1,65 procent die minister Deetman per 1 januari 1983 wil gaan toepassen op de onderwijssalarissen. Daarnaast richt de staking zich tegen de aantasting van de werkgelegenheid in en de kwaliteit van het onderwijs die het gevolg zijn van maatregelen neerge legd in de onderwijsbegroting voor 1983 en het regeerakkoord van het nieuwe kabinet. Woordvoerders van de bonden benadrukten dan ook. dat de kwaliteit van het onderwijs in het geding is en NGL-actieleider J. Bouwsma eiste zelfs het opstappen van onderwijsminister Deetman om een 'opening naar een rechtvaardiger bezuiningsbeleid' te maken. Andere woordvoerders stelden omvangrijker acties in het vooruitzicht, als de bezuiningen inderdaad ongewij zigd worden doorgevoerd. De Protes tants Christelijke Onderwijsvakorgani satie iPCOt doet niet mee met de sta king. In plaats van een vijfdaagse sta king onderbreekt deze bond het werk dinsdagmiddag 23 november geduren de twee uur. De ABOP is erin geslaagd het grootste aantal scholen „plat" te krijgen. Ruim 1700 scholen in het land hebben gehoor gegeven aan de oproep van deze bij de FNV aangesloten onderwijsvakorga nisatie. De KOV-ledcn hebben maan dag op ruim 400 scholen het werk neer gelegd en het NGL maakte melding van een staking op ruim 200 scholen. Omdat op een aantal scholen door ver schillende bonden wordt gestaakt, wordt aangenomen dat bij de actie ruim 20.000 onderwijsgevenden op ruim 2000 scholen betrokken zijn. Naar zijn schatting hebben door deze actie zo'n half miljoen leerlingen vrijaf. Ook leerlingen hebben zich op verschil lende plaatsen aangesloten bij de acties van de onderwijsbonden. In een aantal gevallen hebben leerlin gen van niet mecstakende scholen hun leraren gedwongen toch maar mee te doen met de staking. In Drachten dreigden ongeveer 40 ou ders hun kinderen massaal van de ka tholieke Lucasschool voor basisonder wijs te halen, omdat de leerkrachten daar meededen aan de staking. De actie van deze ouders staat overi gens in schril contrast met activiteiten van ouders elders in het land. Over het algemeen steunen ouders de acties van de onderwijsgevenden. Schoolbesturen hebben de acties over het algemeen gelaten over zich heen la ten komen. Alleen de schoolbesturen van een rk basisschool in Schijndel en een kleuterschool in Den Bosch hebben geprobeerd het onderwijs aan die school gaande te houden door werkloze onderwijsgevenden in te schakelen bij het onderwijs. De KOV heeft de door deze actie in gewetensnood gebrachte werkloze onderwijsgevenden aangera den het werk als ..niet passend" te wei geren. De stakende onderwijsgevenden ont vangen uit de weerstandskassen van de bonden vanaf de tweede stakings dag 72 gulden per dag. Als er inderdaad ruim 20.000 stakende leerkrachten zijn, dan gaat dat de bonden gezamen lijk ongeveer 6 miljoen gulden kosten. Naar verluidt zal dat voor geen van de bonden tot onoverkomelijke proble men leiden. MOSKOU i DP A- In aanwezigheid van vertegenwoor digers van 72 landen uit Oost en West, onder wie 29 staatshoofden, is in Moskou een grootscheepse rouw- plechtigheid gehouden voor de woensdag overleden Sowjet-staats- en partijleider Leonid lljitsj Brezjnev. Hij is bijgezet aan de muur van het Kremlin op het Rode Plein achter het Lenin-mausoleum. Zijn kist werd onder sirenegeloei vanfabrieken. tremen en schepen geplaatst in een marmeren graf tussen de graven van de dictator Josef Stalin en staatshoofd Michael Kalinin 1938 tot 19461 De nieuwe partijleider Jouri Andropov <681 stond met de andere leden van het Politbureau op de tribune van het mausoleum. MOSKOU (AFP/UPI/RTR) - De Amerikaanse vice-president George Bush heeft maandag in Moskou een ontmoeting gehad met de nieuwe Russische leider Andropov, die vrijdag was gekozen als nieuwe secretaris-generaal van de com munistische partij. Bush werd na afloop van de begrafenis van Sowjet-leidcr Brezjnev ontvangen op het Kremlin in gezelschap van minister van buitenland se zaken George Shultz. Andropov werd begeleid door minister van buitenland se zaken Andrej Gromyko. Bush, die met een Amerikaanse delega tie van 120 man in Moskou was, be schreef de ontmoeting als 'openhartig, hartelijk en zinvol'. Het Sowjet-persbu- reau Tass meldde het gesprek ook en zei. dat een 'korte gedachtenwisseling FNV achter actie UTRECHT (ANP) - De federatieraad van de FNV heeft unaniem steun be tuigd aan de acties van de bonden van ambtenaren, onderwijsgevenden cn NS'ers tegen de kortings- en bevrie zingsplannen van het kabinet. De sta kingskassen gaan open. zo besloot de federatieraad van de FNV maandag avond. had plaatsgevonden over de voornaam ste problemen in de Sowjet-Ameri- kaanse betrekkingen'. Volgens Tass zei Andropov dat de Sow- jet-Unie bereid is betrekkingen met de Verenigde Staten op te bouwen 'op ba sis van volledige gelijkheid, niet-inmen- ging en wederzijds respect, in het be lang van de volken van beide landen en van verbetering van het internationale klimaat'. In zijn lijkrede had Andropov verklaard, dat de Sowjet-Unie met elk land wil samenwerken, maar tevens ge waarschuwd. dat 'imperialistische krachten' de wereld naar de rand van confrontatie duwen. Ruimtewandeling nu afgelast KAAP CANAVERAL (UPI/AFP1 - De eerste ruimtewandeling in het ruimte veer Columbia, die al tot maandag was uitgesteld, is nu definitief afgelast. Het blijkt dat moeilijkheden in de beide ruimtepakken van Joseph Allen en William Lenoir tot de afgelasting heb ben geleid. De twee 'mission specia lists' bevonden zich al in de luchtsluis en waren hun pakken aan het proberen toen de viuchtleider besloot dc voorbe reidingen te laten staken. De Columbia zal vandaag landen Bush herhaalde in het gesprek blijkens een verklaring aan de pers na afloop het standpunt van president Reagan in diens condoleance-boodschap bij Brezjnevs overlijden dat de Ameri kaanse regering ernstig wil streven naar verbetering van de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sow jet-Unie. Een uur lang spraken Andropov en Gromyko na Bush en Shults met de Westduitse president Karl Carstens en minister van buitenlandse zaken Hans- Dietrich Genscher. Over de inhoud werd niet veel bekend Vrij kort vergeleken met de westelijke vertegenwoordigers sprak Andropov met de Oosteuropese communistische partijleiders uit Polen, Oost-Duitsland, Tsjecho Slowakije, Hongarije en Roe menië. die dezelfde dag nog terugkeer den naar hun land. maar sneller dan verwacht. De Chinese minister van buitenlandse zaken Huang Hua blijft tot woensdag in Moskou en zou vandaag een ontmoe ting hebben met zijn Sowjet-ambtge- noot Gromyko. zo werd uit kringen van het Sowjel-blok vernomen. De dia loog over normalisering van de betrek kingen tussen beide landen zou met de ze ontmoeting in Moskou een plotselin ge niveauverhoging na weken van ver kennende besprekingen in Peking. WENEN <AFP) - Met bijna 1,63 miljoen stemmen voor, één tegen en zes ongeldi ge stemmen hebben de Albanezen de hun voorgestelde volksvertegenwoor digers gekozen Dit bleek uit cijfers die maandagavond in Wenen werden be kendgemaakt door de ambassade van Albanië. Het opkomstpercentage was evenals in apnl 1980 honderd procent. De kandi daten werden gesteld door het Demo cratische Front, een tak van de een heidspartij in Albanië, de Arbeiders partij. De weduwe van Brezjnev. Victoriya Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Jaap Metz zal alsnog zo spoedig mogelijk zitting nemen in de Tweede Kamer als lid van de VVD- fractie. Partijvoorzitter Jan Kammin- ga heeft dit maandag in een verklaring laten weten. Daarvoor had hij gespro ken met het kandidaat-kamerlid en WD-fracticvoorzitter Ed Nijpels. De beëdiging van Metz werd vorige week uitgesteld omdat zowel fractielei der Ed Nijpels als het hoofdbestuur van de partij nog met de journalist wilden praten over de berichten die over Metz waren verschenen Metz werkte als pu- bliciteitsadviseur voor onroerend- goedbedrijf F en S. Properties, waar van de firmanten in arrest zijn genomen op verdenking van fraude Volgens Kamminga is uit een uitge breid onderzoek door de partij niets naar voren gekomen dat een kamerlid maatschap van Metz tegen zou houden. Hel onderzoek heeft geen „laakbare handelingen" door de journalist boven tafel gehaald, aldus Kamminga. In het gesprek van dc partijvoorzitter. Nij pels en Metz zijn de laatste problemen uit de weg geruimd. Het VVD-hoofdbestuur kwam maan dagavond verder voor een normale ver gadering bijeen, waar Nijpels verslag uitbracht van de kabinetsformatie Daarbij kwamen zowel inhoudelijk het regeerakkoord als de zetelverdeling en de persoonlijke kwesties aan bod Het hoofdbestuur had vooral kritiek op de kortstondige benoeming van Charl Schwietert als staatssecretaris van de fensie. Andere VVD-deskundigen bin nen en buiten de fractie zijn juist door Nijpels opzij geschoven voor Schwie tert De publicaties rond minister Van Ar dennes betrokkenheid bij Holland Sea Search en de manier waarop hij zich daarvoor denkt te laten betalen kwa men aan de orde op de vergadering van het dagelijks bestuur eerder op dc dag. Lech Walesa De vrijlating van Lech Wa lesa. de gevaarlijkste man voor het huidige regime in Polen, is een belangrijkste stap in normalisering van de betrekkingen tussen de com munistische leiders in Polen en een gro te meerderheid van het volk. Jaruzelski kan twee redenen hebben gehad om Walesa na elf maanden weer de vrijheid te geven: de Poolse leider vreest een soort permanente burgerlijke onge hoorzaamheid als de populaire vak- sbondsleider de gevangene van de rege ring blijft öf Jaruzelski is zo zeker van zijn greep op het Poolse volk dat het niet uitmaakt of Walesa als vrij man rond loopt. Wie de gebeurtenissen in Polen van de afgelopen tweeëneenhalf jaar heeft gevolgd, zal het op de laatste overweging houden. De vrije vakcen trale Solidariteit is verboden, zonder dat de tien miljoen leden er veel tegenin konden brengen Naar hun protesten werd niet geluisterd of werden met ver toon van militaire macht gesmoord nog voordat ze goed en wel te horen waren De oproep van de ondergedoken leiders van Solidariteit om massaal de straat op te gaan tegen de staat van beleg en tegen het regeringsbesluit de vrije vak bond te verbieden, bracht vorige week slechts een handjevol Polen op de been De Polen en zeker zij die lid zjjn van Solidariteit zijn bereid voor hun rech ten op te komen, maar de wijze waarop de veiligheidstroepen opereren maakt ieder verzet bij voorbaat kansloos. Ten zij de arbeiders een burgeroorlog èn in grijpen van de Russen riskeren. De om standigheden in Polen zijn nog niet zo danig. dat zij een dergelijke 'zelfrnoord- poging' rechtvaardigen. Er spreekt te vens uit. dat de vele leden en sympati- santen van de vrije vakbond het geloof in de toekomst niet hebben verloren. Waar staat Walesa in dit geheel? De scheepswerfarbeider uit Gdansk heeft laten blijken, dat hij buigt voor de macht van het regime, omdat de kaar ten op dit moment nu eenmaal niet an ders liggen, maar dat hij niet bereid is hand-en spandiensten te verrichten. Het is de taal van een vrij en onver schrokken man. die moet leven met de wetenschap dat iedere misstap in de ogen van het regime hem opnieuw in gevangenschap kan brengen. Walesa heeft het gisteren nog eens herhaald: hij blijft zijn principes en idealen trouw en hij is zeker niet van plan de regering op zijn knieën om een overeenkomst te vragen. Voor zijn vrijlating heeft Wale sa een brief geschreven aan Jaruzelski. waarin hij sprak over een akkoord. Al gemeen wordt aangenomen, dat de on verwachte dood van de Sowjetrussi- sche partijleider Brezjnev een gunstige invloed heeft gehad op de vrijlating van Walesa. Het lijkt er misschien op. dat Walesa het op een akkoordje heeft ge gooid met het regime Die indruk is zon der meer onjuist. De Poolse vakbonds leider heeft de realiteit van het moment goed aangevoeld: het militaire regime van Jaruzelski zit stevig in het zadel Dat gegeven accepteren doet op geen enkele wijze afbreuk aan zijn visie op het regime. Rekening houden met de werkelijke toestand is heel wat beter dan in een soort droomtoestand blijven voortleven, waarin elk gevoel voor rea liteit verloren gaat. Walesa heeft er in het verleden blijk van gegeven een on afhankelijk en principieel man te zijn. die meer heil ziet in een gematigde koers dan in een radicale aanpak. Met die karaktereigenschappen kan hij - ze ker als vrij man in Gdansk - een belang rijke rol blijven spelen in de Poolse ar beidersbeweging. Andropov De nieuwe Sowjetrussische leider Andropov, wiens snelle verkiezing de Kremlinologen in het Westen nog steeds bezig houdt, heeft zyn"eerste po litieke topgesprek al achter de rug. Gis teren sprak hij ruim een half uur met de Amerikaanse vice-president George Bush, die in Moskou de begrafenis van Brezjnev bijwoonde. Nu de verhoudin gen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie tot een dieptepunt zijn ge zakt. kan een dergelijk gesprek naar beide kanten verhelderend werken, maar veel meer dan dit zit er met in De nieuwe Sowjet-leider heeft als voorzit ter van de Opperste Sowjet aangekon digd het beleid van zijn voorganger te zullen voortzetten. Verbeterde betrek kingen met de Verenigde Staten passen met in dit beeld. Evenmin trouwens bij de Amerikanen. Terwijl Bush in Mos kou zijn onderonsje met Andropov had. ontving president Reagan de nieuwe Westduitse bondskanselier Kohl. Rea gan greep die gelegenheid aan om na drukkelijk te wijzen op het Sowjetrussi sche gevaar. De wisseling van de wacht in het Kremlin is geen aanleiding voor de regering-Reagan haar houding ten opzichte van het Sowjetrussische regi me te wijzigen. De ontmoeting Andro- pov-Bush is dan ook niet veel meer dan een algemene oriëntering, een aftasting van bekende standpunten. Trouwens, de nieuwe Russische leider heeft ook een langdurig gesprek gehad met de Westduitse president Carstens en diens minister van buitenlandse zaken. Uit de gebeurtenissen van de laatste dagen in de Russische hoofdstad valt slechts de voorzichtige conclusie te trekken, dat de nieuwe Sowjetleider niet bij voorbaat stelling neemt tegen het Wes ten. Alle opties blijven derhalve open in de toekomst Dim AchiUe Lauro, die tweemaal een grote vloot opbouwde nadat zijn schepen in de twee wereldoorlogen verloren waren gegaan, is maandag vrijwel zondereen cent op 95-jarige leeftijd overleden, zo heeft zijn familie in Napels bekendge

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1