Walesa houdt vast aan akkoorden Gdansk Nederlands protest tegen protectionisme Frankrijk PZCfi 1 Geen Nederlanders voor a vredesmacht in Beiroet m bisschopwijn mecAVE' weer NA ELF MAANDEN THUIS Nieuw plan nationaal Wiïhelminamonument m Met 'De Ruyter'naar Londen VANDAA G 'JUMBO-RAADIN BRUSSEL HONGERSNOOD IN INDONESIË Mevrouw Begin begraven RODE OF WITTE KOOL EN GEHAKT 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. 'VERSCHEIDENHEID IN VAKBONSSTRUCTUUR DINSDAG 16 NOVEMBER 1982 PZC/binnen -buitenland DEN HELDER - Bij aankomst in Den Helder werden Koningin Beatrix <r) en Prins Claus verwelkomd door kapitein ter zee J. S. Tichelman. Het koninklijk paar vertrok maandagavond met het fregat 'De Ruyter' van de Koninklijke Marine uit Den Helder naar Engeland voor het staatsbezoek. DEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix en prins Claus zijn maandagavond met het fregat De Ruyter van de koninklijke marine uit Den Helder vertrokken voor het staatsbezoek aan het Verenigd Koninkrijk. Aldus een mededeling van de rijksvoorlichtingsdienst. Het be zoek duurt tot vrijdag. Koningin en prins worden in Londen om halftwee (Ne derlandse tijd) verwacht. Rond dat tijdstip zal het fregat 'De Ruyter". aan de Westminsterpier, die voor de gele genheid is bedekt met rood tapijt, afmeren. Na de be groeting en de inspectie van de erewacht zal het konink lijk gezelschap plaatsnemen in de open koetsen en naar Buckingham Palace rijden. Op het programma van de eerste dag van het staatsbezoek staat een bezoek aan Westminster Abbey, waar het koninklijk paar een krans zal leggen bij het graf van de onbekende soldaat. Daarna zullen koningin Beatrix en prins Claus de Engelse konin gin-moeder bezoeken m Clarence House, dat zich op een steenworp afstand va Buckingham Palace bevindt. Vervolgens zal weer op Buckingham Palace de ont vangst plaatsvinden van Engelse hoogleraren en stu denten in de Nederlandse taal en letterkunde. De eerste dag wordt besloten met een staatsdiner, waar koningin Beatrix haar eerste belangrijke toespraak zal houden. (Van onze correspondent) BRUSSEL - De Nederlandse minister van financiën Ruding heeft maandag in Brussel geprotesteerd tegen de maatregelen die Frankrijk recent heeft genomen om de eigen economie tegen buitenlandse concurrentie te beschermen. In een bijeenkomst van de Europese ministers van financiën en economische zaken noemde Ruding de Franse handelsbelemmerende maatregelen 'niet aanvaardbaar' en 'in strijd met het Europese verdrag'. Nederland vindt het daarom volstrekt terecht dat de Europese Commissie een procedure bij het Europese Gerechts hof heeft Ingeleid tegen het Franse be leid. In een reactie heeft de Franse minister Delors van de commissie een overzicht gevraagd van de beschermende meaat- regelen waaraan andere Europese lan den zich volgens Parijs al lang schuldig maken. Voor de Nederlandse export is met name lastig dat sinds kort alle han delsdocumenten in het Frans gesteld moeten zijn. Een andere maatregel, centralisering van de handel in video apparatuur in een klein douanekantoor te Poitiers, is met name tegen de Japan se concurrentie gericht. Over het algemene financieel-econo- mische beleid en met name de bestrij ding van de werkloosheid in Europa vergaderen de Europese ministers van JAKARTA (UPD-In de afgelopen twee weken zijn in Oost-Indonesiê 300 men sen door hongersnood overleden, zo heeft het dagblad Sinar Harapan maandag gemeld. In het Jajawaijaja- gebergte stierven ca. 280 mensen na vier maanden van droogte en zeer wis selvallig weer, terwijl op Sulawesi 21 mensen stierven omdat door de lang durige droogte de oogsten mislukten. In beide streken zijn de wegverbindin gen slechten waren de autoriteiten niet op tijd met noodhulp. Verwacht wordt dat gezien de slechte gezondheid van de mensen het aantal doden nog zal stij gen, ofschoon er al noodvoedsel is ver stuurd, aldus de krant financiën, economische zaken en socia le zaken vandaag in Brussel in een spe ciale ministerraad, ook wel jumbo raad genoemd. Minister De Koning zal daar het Nederlandse plan op tafel leg gen om de werkloosheid onder jonge ren te bestrijden door hen deeltijdba nen bij de overheid van 32 uur aan te bieden. Daardoor kan het aantal voor jongeren beschikbare arbeidsplaatsen bij de overheid aanzienlijk stijgen. De Koning zal dat plan morgen, woens dag, in het overleg van het kabinet met de sociale partners over het arbeids voorwaardenbeleid 1983 ook op tafel JERUZALEM (UPI)- In kleine kring is maandag in Jeruzalem de vrouw van de Israëlische premier Menachem Be gin, begraven. Aliza Begin, die zondag op 62-jarige leeftijd aan een hartaan val overleed, werd ter aarde besteld op een oude joodse begraafplaats in oost- Jeruzalem die uitkijkt op de muren van de oude stad. Israël was maandag in rouw gedompeld in verband met de explosie in het Israë lische legerhoofdkwartier in Tyrus die donderdag het leven kostte aan 75 Is raëlische militairen, Druzen en Arabie ren. De begrafenis op de Olijfberg in het in 1967 bezette oostelijke stadsdeel werd bijgewoond door de naaste familie en vrienden, alsook door de twee hoofd rabbi's van Israël en ministers van Be gins kabinet. Nieuwsgierigen en journa listen werden door anti-terreur politie op afstand gehouden. Begins zoon Ben jamin hield bij het graf de 'kaddisj' het traditionele joodse rouwgebed. (ADVERTENTIE) Oudhollandsche Warm, gloeiend we - I - behagen voor ais het werkelijk koud wordt. Traditionele frak- tatie op Sinterklaas- Niet te versmeden Tteermaker rond de feestdagen. Bereid volgens Oudhollandsch fecept. Uit'Ode importmnen en fijne kruiden. Voor rond de vijtenhaive gulden te koop bij slijterij en wunbandel. n jydislilleerd tel. 08334 Mix i- leggen. De Koning vindt dat de over heid de jongeren met deze 32-uursba- nen een dienst bewijst, ondanks het feit dat ze er wel wat aan loon voor moeten Inleveren. Dat offer weegt volgens de minister niet zo zwaar omdat jongeren nog niet gewend zijn aan een hoger in komen en vaak nog thuis wonen. Overigens ziet De Koning geen grote rol van de overheid bij de invoering van arbeidstijdsverkorting in het be drijfsleven in het algemeen. Dat kan volgens hem eerder per bedrijfstak of per onderneming geregeld worden. Directie: K. Scherphuis. W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C, van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel.(01100)16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 O/V Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vri|dag van af 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09 00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie- (01184) 63533. Advertentie-afdeling (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur Redactie (01184)-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 57,30; franco per post 68,-; per maand f 19.55; losse nummers 0,80 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw.). Postrek. nr. 3754316, t.n.v PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17.55; ingezonden mededelingen 2 16 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4.25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg. GDANSK (DPA/AFP/RTR) - In de toekomst moet er verscheidenheid bestaan in de vakbonds- Rructuur in Polen. Dit was een belangrijk element in de akkoorden van Gdansk en daar houd ik m vast. Dit heeft Lech Walesa maandag op een persconferentie verklaard in Gdansk. De 39-jarige ïalesa, die zondagavond in zijn gezin was teruggekeerd nadat hij sinds 13 december vorig jaar leintemeerd was geweest, legde er de nadruk op dat hij niets had getekend en dat hij geen jeloften had gedaan voordat de autoriteiten zijn ballingschap op een jachtslot bij de grens met de Sowjet-Unie ophieven. Hij verklaarde dat hij met vreedzame middelen zal IJveren voor de vrijlating van medestanders, die nog geïnter neerd zijn. Walesa, die wat dikker Is geworden, lichtte een tipje op van de sluier die hing rond zijn doen en laten na de be richten dat hij vrij was gelaten. Op za terdag heeft hij het jachtslot te Arlamo- wo per vliegtuig verlaten. De nacht van zaterdag op zondag heeft hij doorge bracht In Otwock, een plaats niet ver ADVERTENTIE tot zwaar bewolkt en perioden net regen. Middagtcmperatuur ongeveer 8 gra- den. Deltagebied \oorwat het weer betreft staat ons van- rumoerige dag te wachten. Bisterenavond kwam bij IJsland een fepe depressie aan waarvan de lucht- imk in het centrum daalde tot net on- ierde955 milibar. Het proces van uit diepen is nog steeds niet gestopt en van- isagzal dat waarschijnlijk zelfs onder ti 950 milibar komen en dat is behoor lijk zeldzaam. De depressie groeit in- ntddels uit tot een stormgebied van for- 1. Op de weerkaarten meldden en- itle schepen op de Oceaan windkracht 19 tot 11. Het regenfront hiervan trok. Ilteren al naar Ierland en zal het weer Jtloftó niet ongemoeid laten. Vrijwel de Me dag is er veel bewolking en het mtvanmorgenalte regenen. Ook de d neemt flink toe uit het zuidewes- J lm, vanmorgen is dat nog vrij krachtig A, mrspoedig wordt het stormachtig. In M ii namiddag passeert een koufront )l taama het begint op te klaren en de 'watafneemt, maar veel is dat niet vut spoedig zullen kleinere buiensto- iigen de regio weer bereiken. Het vandaag dus echt novemberweer maxima van ongeveer 10 graden, lüzichten voor woensdag: het onbestendig en behoorlijk koel en 'md buiig. De buien worden ijk en zwaarder. Hagel en onweer is mogelijk ener blijft veel wind staan soms tot stormachtig kan aanwak- Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. Rode of witte kool"7PZ ldio LsJ Gehakt, 500 g 5A84.48 7QQ kilo ®<axïx$> &98 ImZjO km find De hereniging van het gezin Walesa: v.l.n.r. Lech, zijn vrouw Danuta en de kinderen Bogdan en Magda. OPi HAAG (ANP) - De gemeenteraad van Den Haag heeft maandagavond samen Kl(tn aantal andere genodigden kennis kunnen nemen van een nieuw plan „lof een nationaal Wiïhelminamonument. In de raadszaal werd een film ge- pjjd, waarin de architect prof. Aldo van Eyck zijn ideeën over het monument mr Toren bracht. De eerste reacties van de gemeenteraadsleden waren overwe- «ad positief. Ljgyck gaat uit van een koepelvormig bouwsel op het Lange Voorhout, schuin iHOOver het paleis. Enkele historische lindebomen zullen daardoor het veld -3eten ruimea bekoepel van Van Eyck rust op vier smalle, wit geschilderde stalen pilaren van «jnaïiermeter hoog. De koepel zelf is aan de zijkant doorzichtig. In dit doorzichti- apdeelte moeten twee rijen foto's de herinnering aan de vorstin levendig hou- ja Een onderste rij met alleen portretten van Wilhelmina, en een bovenste rij met foto's uit haar tijd. Ook voor enkele teksten zou hier een plekje kunnen worden gevonden. De beelden zullen afkomstig moeten zijn van oude zwarte wit foto's, die worden vergroot tot transparante dia-positieven. Dit effect is volgens Van Eyck vergelijkbaar met dat van gebrandschilderde ramen in een kerk. De bovenkant van de koepel is wit gehouden, om tegenlicht te voorkomen. Het ontwerp van Van Eyck is niet meer dan een schets. De opdrachtgeefster is de regering. Het voorlopig ontwerp van Van Eyck kwam tot stand op voordracht van de adviescommissie nationaal monument koningin Wilhelmina, die in augustus 1980 werd benoemd. Al vanaf 1962 wordt er gewerkt aan een nationaal monu ment. De ministerraad heeft er in 1975 nog 1,3 miljoen gulden voor uitgetrokken. Namens de adviescommissie zei Jurriaan Schrofer maandagavond dat de com missie nog steeds van dit bedrag, aangepast aan het huidige prijspeil, uitgaat. zuidwest 6, spoedig 8. wellicht ijd 9, in de middag ruimend naar •■lijke richtingen met veranderlijke 'ht 5 tot 7; zicht: in regen matig, in namiddag zeer goed; temperatuur Ukater: 10 graden: afwijking water- Men: tijdens het middag hoog water meen halve meter verhogingmaxi- nm golfhoogte monding Scheldes: tij- as hoogwater een zeegang van onge ler anderhalve meter. ZON EN MAAN I november zon op 08.04 onder 16.45 maan op 10.47 onder 18.40 van Warschau waar hij in internering zat van half december vorig jaar tot mei dit jaar. toen de autoriteiten hem over brachten naar Arlamowo. Op zondag werd hy naar het bureau van de procu reur-generaal in Warschau gebracht, waar men hem gedurende drie-en-half uur Inlichtte over de wetgeving onder de staat van beleg. Staat van beleg Walesa verklaarde, dat hij de afkondi ging van de staat van beleg (waarbij op 13 december 1981 de burgerrechten werden opgeschort en het onafhanke lijke vakverbond Solidariteit werd ge schorst) had voorvoeld. Hij vertelde dat hij zich uit de voeten had kunnen maken, zoals enkele medekaderleden van Solidariteit deden waarna zij pro beerden het vakverbond ondergronds te organiseren. Walesa zei te zijn gebleven 'als verant woordelijke Pool'. Over de toekomst van Solidariteit en de (nu) onwettige structuur van het vakverbond liet de vakbondsleider zich niet ondubbelzin nig uit Op de vraag of hij steun zal ver lenen aan de 'nieuwe vakbonden' die de autoriteiten van de grond willen tillen in plaats van het bulten de wet gestelde Solidariteit antwoordde Walesa; „Ik blijf trouw aan de akkoorden van au gustus 1980, die een verscheidenheid in vakbonden voorzagen. Een ieder die in de democratie gelooft, kan zich niet te gen deze verscheidenheid verzetten. Wie dat wel doet, keert zich tegen de akkoorden van Gdansk." In Wroclaw is maandag een proces be gonnen tegen de leider van de regiona le afdeling van het ondergrondse Soli dariteit, Wladyslaw Frasyniuk. Hij be hoorde tot de na het afkondigen van de noodtoestand clandestien opererende landelijke coördinatiecommissie van het vakverbond. De autoriteiten had den hem op 5 oktober gearresteerd. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Er zullen geen Neder landse militairen worden gestuurd ter versterking van de multinationale controlemacht in en rond de Libanese hoofdstad Beiroet. Dat hebben de mi nisters van buitenlandse zaken, Van den Broek, en van defensie, De Ruiter, maandagochtend besloten. In monde ling overleg met de beide kamercom missies kregen de bewindslieden voor dit besluit ruime steun van de fracties. De Libanese regering had op 6 novem ber Nederland gevraagd troepen ter be schikking te stellen voor uitbreiding van de multinationale vredesmacht in Beiroet. Ondanks het feit dat de Amerikaanse regering het Libanese verzoek aan Ne derland schriftelijk ondersteunde, is in Den Haag tot afwijzen besloten. Als een van de belangrijkste argumenten voor de afwijzing noemden de beide be windslieden de voorkeur voor vredes operaties in het kader van de Verenigde Naties, zoals de deelname aan de VN- vredesmacht ln Zuid-Libanon, Unifll. Hoewel niet in alle omstandigheden buiten de VN om aan vredestaken me dewerking wordt geweigerd (de MFO in de Sinai is daar op basis van een inter nationaal verdrag) wordt de volken rechtelijke basis in dit geval onvoldoen de geacht. De grootte van de bijdrage aan de troe penmacht heeft nauwelijks een rol ge speeld bij de afweging, aldus minister De Ruiter. Van de andere landen die door de Libanese regering zijn bena derd voor het leveren van troepen voor de vredesmacht, is inmiddels van Oos tenrijk en Zweden bekend dat om grondwettelijke redenen geen troepen naar het buitenland gestuurd kunnen worden. België en Engeland hebben nog niet besloten en het Zuidkoreaan- se standpunt is niet bekend. Overigens benadrukten de bewindslie den dat ondanks de beslissing niet deel te nemen, een uitbreiding van de Inter nationale troepenmacht wel degelijk noodzakelijk is. Luitenant-kolonel G. B. M. A. Schenk (46) uit Bathmen (Ov) neemt op 29 no vember het commando van het Neder landse Unifïl-bataijon in Libanon over van luitenant-kolonel H. Geerlings, die dan zijn halfjaarlijkse UnifiI-perio de erop heeft zitten. Overste Schenk wordt daarmee de 8ste commandant van het bataljon dat in maart 1979 naar Libanon vertrok om daar zijn vredes taak uit te voeren onder VN-vlag. 18.19 184 16.05 276 16.37 214 16.35 251 uur cm uur cm 8.32 198 20.44 195 9.02 208 21.17 209 9.17 149 21.21 148 9.27 228 21 40 229 9.32 170 21.41 170 9 49 200 21.59 199 9.51 165 21 56 167 *<*nsd»g n november FJ"*® 9.01 198 21.15 189 9.03 207 21.49 203 SJ™®* 9.42 148 21.57 143 10.00 227 22.12 222 ™ainge 10.00 171 2218 163 «wrak 10.18 201 22.36 192 10.15 166 22.33 181

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 19