PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT leagan heft sancties mrdgasleiding op Begin breekt bezoek aan VS af na dood echtgenote Wereld bewijst Brezjnev laatste eer in Moskou RANKRIJK NEGEERT O VEREENKOMST Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? Sleepbootkapitein tijdens afscheid woofd van collectie postzegels SE VERVAL VAN AZ'67 ZET ZICH VOORT DE JONGSTE SLACHTOFFER PZC ennrf l of/Uil REAGAN BLEEF THUIS Blad: zoon Kirilenko mogelijk overgelopen tuien tollend bewolkt en enkele buien, r.m ige m et hagel of onweer. Middag- jaeratuur ongeveer 7 graden. Mali- noordelijke wind. langs de kust Mhtig tot hard. kracht 6 tot 7 5e jaargang no. 267 isndag 15 november 1982 NEUZEN - „Ze hebben me van «luk beroofd", zegt Rinus de Vis- oud-sleepboolkapitein in Terneu- Terwijl hij vrijdagavond, een fon- tnde gouden medaille in de Orde Oranje Nassau op hel zondagse gespeld, na 47 jaar afscheid nam het sleepboot- en bergingsbedrijf on Muller (hotel TEscaut' puilde tan de belangstellenden) stalen on- iMden een groot deel van zijn post- Itenameling. Geschatte waarde: Jens 20.000,-. De Visser is niet te- diefstal verzekerd. mneke collectie, opgeborgen in een kast in zijn woning aan de Temeuzense Beukenstraat, omvat de geschiedenis van de scheepvaart op postzegels, 'van boom tot atoom' en Nederland postfris sinds 1945. De daders moeten speciaal voor de zegels zijn binnengedrongen: de portemonnee van mevrouw De Visser, een polshorloge en enkele gouden rin gen lieten ze ongemoeid. „Ik sluit niet uit dat het bekenden zijn geweest", zegt de gedupeerde verzame laar. „De recherche is volop met de zaak bezig. Er zijn hier in de buurt. Gent. Hulst, nogal wat postzegelmarkten. Ik blijf hopen dat ze m'n zegels terugvin den. Maar dat zal wel tevergeefs zijn" De Visser won met zijn collectie - resul taat van 40 jaar speurwerk - regelmatig medailles op postzegeltentoonstellin gen. De laatste 4,5 jaar liet hij zich daar echter niet meer zien uit angst voor diefstal. Hij was bezig zijn verzameling onder te brengen in nieuwe albums en had het plan, die veilig weg te sluiten in een kluis. Zover was het vrijdag nog niet. de collectie lag voor het grijpen. „En weetje wat nou zo gek is? Ze heb ben de albums meegenomen en de hoe zen laten liggen" Rinus de Visser iVan onze correspondent i SH1NGTON - President Reagan heeft zaterdag de sancties tegen bedrijven die onderdelen eren voor de gas-leiding van de Sowjet Unie naar West Europa opgeheven. Volgens de Ameri- ïligt daaraan een overeenkomst met Europese landen en Japan ten grondslag, die westelijke ologie en kredieten voor de Russen moeilijker bereikbaar maakt. pese Commissie, het dagelijks bestuur tematieven voor Sowjet-leveranties op van de EG, kwamen echter positieve reacties. Politieke waarnemers in de Amerikaanse hoofdstad houden het er op. dat Reagan naar een gelegenheid heeft gezocht om van de politiek ramp zalige sancties af te komen en het ge zichtsverlies beperkt te houden it evenwel geen ondertekend it en de Franse en de Griekse in willen met de afspraak niets m hebben. Uit de andere West- se hoofdsteden en van de Euro- ia de Zeeuwse Dag- en Avondscho- mgemeenschap dreigen de vakken nuziek, tekenen en textiele werkvor- ki te verdwijnen. De docenten in de- 1 vakken vrezen dat, als de bezuini- ïgsplannen van onderwijsminister kctman doorgaan, ze hun baan zul- b verliezen. let gemeentebestuur moet het nor- üsl vinden dat de burger over de luuder meekijklde burger moet het innaai vinden wanneer hem af en toe een mening wordt gevraagd. In i'n situatie is inspraak een vanzelf- prekendheid' Burgemeester Van der Inde van Kortgene zet dat zaterdag jdens een studiedag over stads- en orpsvemleuwing In Brugge. AGINA 3 ekken weg iritiek Holster H. van den Broek van buiten- ffidse zaken verwacht dat de rege- «pverklaring van het kabinet-Lub- asveel kritiek zal ontmoeten Op oCDA-congres in Arnhem deelde de sindsman mee dat de regeling voor E«genaren die niet meer aan hun unciSe verplichtingen kunnen vol- onveranderd blijft Aio het bezumigingsbedrag van 250 nüjoen gulden op de onderwijsbegro- valt niet te tornen. Die bezuini- jng kan op twee manier worden 'inge- fld' een korting van 1.65 procent op |e salarissen of ontslag voor enkele «nden leerkrachten. Volgens IDAkamerlld Gerritse ls onderwijs- i Eoistw Deetman bereid deze keuze Ho de onderwijsbonden voor te leg- gen. itketten CDA defcnsiespecialist De ishetmogclijk dat Nederland pas I 'een beslissing over hel al dan mei i van kruisraketten hoeft te Factoren die bij dat uitstel van I I kunnen zijn, zijn 'stilstand' in j lontwapemngsbesprekingen in Ge- ~jtt de dood van Brezjnev en de ■"•lanse presidentsverkiezingen [Pagina 7 itonster - van Maanen, programmalei- «tvan de NCRV-televtsle, ziet de toe- romstvan het medium televisie zorge- J™-Y80Maanen: 'Het monster tele- ■J&nflgt steeds meer koppen, ls on- «raaigbaar. De televisie vreet zigh- je- op' Over de EO. 'In die begintijd ■Kamen aan onze kant onvoldoende cnst van die beweging onder ogen De gevolgen zijn domweg on- Nieuws uit Zeeland: 2 en 5. tonen- en buitenland: 3 en televisie: 7. 19.10,11,12,13 en 15. De afspraak, waarover de VS op ambas sadeursniveau in Washington weken lang hebben onderhandeld, behelst uit eindelijk niet meer dan de ministers van buitenlandse zaken van de NAVO recentelijk al tijdens een informele bij eenkomst in Canada beslisten: er zullen omvangrijke studies worden gemaakt over de economische en financiële be trekkingen tussen het Westen en het Oostblok, de uitvoer van hoogwaardige technologie en strategische goederen wordt aan strakkere banden gelegd en een breedvoerig onderzoek zal worden gewijd aan de Europese afhankelijk heid van geimporteerde energie en al- dat terrein. De studies zullen worden verricht, met de bedoeling die op betrekkelijk korte termijn te voltooien binnen het raam van bestaande organisaties, zoals de Organisatie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling in Parijs, waardoor ook andere tot het westelijke kamp gerekende landen als bijvoor beeld Japan erbij betrokken raken Frans standpunt Reagan zei zaterdag te hopen dat zijn besluit de nieuwe Sowjet-leiders zou to nen dat de VS klaar staan om betere betrekkingen aan te knopen zodra de Russen daaraan toe zijn. Zijn woord voerder in het Witte Huis kondigde aan. dat het Franse standpunt besprekin gen nodig maakt. De Fransen hebben tijdens het verloop van de onderhande lingen strak vastgehouden aan hun op vatting. dat een overeenkomst omtrent de handelsbetrekkingen met de Sowjet Unie en het opheffen van de sancties los van elkaar moesten staan en geen kwestie konden zijn van 'voor wat hoort wat'. Het opheffen van de strafmaatregelen (vanaf december 1981 van kracht tegen Amerikaanse bedrijven en sinds juni ook tegen buitenlandse firma's) bete kent, dat alle bestaande contracten kunnen worden nageleefd. Zij hebben in politiek opzicht alleen maar schade toegebracht aan de NAVO en hebben niet tot enige verbetering van beteke nis geleid in het lot van de Poolse be volking. zoals Reagan in eerste aanleg beoogde. Het verval van AZ'67 zet zich verder door Was tijdens de competitie al duidelijk dat de formatie, die twee jaar geleden nog landskampioen werd met oogstrelend voetbal, naar een middelmatig niveau is teruggezakt, ook in de bekerstrijd werd het duidelijk zichtbaar. De Alkmaarders werden met 3-2 door Volendam uitgeschakeld. Uitgeschakeld werd ook NAC. maar trainer Jo Jansen ifotoi zag toch positieve punten Ondanks het 3-0 verlies tegen Ajax zei hij „Het ergste is achter de rug'' Een uitspraak die hij mede baseerde op het feit dat Ajax in de tweede helft met meer scoorde iZie ook de sportpagina 9 De jongste van de twaalf finalisten, die streden om het sneldamkampioenschap van Zeeland, de 17-jange Johnny de Leeuw uit Goes, greep zaterdag m Zxerikzee de titel. Het gebeurde na een spannende race met Jules Gajadhar uit Bergen op Zoom. die de titel verdedigde Hij was de enige van de 'veertigers', die fanatiek genoeg was om de strijd met de aanstormende jeugd aan te durven. Zie ook sportpagina 15. Het voetbalelftal van Oostkapelle zorgt met een offensie ve stijl dikimjls voor spectaculaire wedstrijden Daar van was AZVV zaterdag in het Zeeuwse treffen hel slachtoffer. De Walcherse formatie haalde in de tweede helft een 2-1 achterstand op en won tenslotte nog met 5-3. Een aantal Zeeuwse clubs speelde zaterdag voor de be ker. Verrassend was de winst van Bruse Boys in en tegen Goes (0-2) en ook Nieuwdorp zorgde voor een stunt. Het schakelde RCS uit op eigen terrein. Zie ook pagina 11 PREMIER ZOU HEBBEN GEWETEN VAN BLOEDBAD Met ingang van ljanuan 19S3 zal de gemeente Groningen een korting toe passen op de bijstandsuitkering van mensen die geen huurkosten hebben. Voor alleenstaanden beneden 30 jaar uit de laagste inkomenscategorie kan dat maximaal 161 per maand schelen, voor de overigen 217 gulden. JERUZALEM - Premier Begin heeft zijn reis in Amerika afgebroken en is naar Israël teruggekeerd na de dood van zijn vrouw Aliza. Aliza Begin (62) stierf zaterdagnacht na een langdurige ziekte. Zij leed al jaren aan ernstige astma. Een gesprek met president Rea gan, dat vrijdag in het Witte Huis zou plaatsvinden, is daarmee tevens afge last. Begin wordt thuis geconfronteerd met de nasleep van de ramp in Tyrus, waar bij het instorten van het militaire hoofdkwartier 89 doden zijn gevallen, voorts dreigen zowel premier Begin als minister van defensie Sharon gecom promitteerd te worden bij het onder zoek dat de staatscomissie instelt naar het bloedbad in de vluchtelingenkam pen in Beiroet. De assistent van opper bevelhebber Eitan heeft met grote stel ligheid verklaard dat het besluit om de Falangisten de kampen in te sturen al genomen is voordat zeker was dat Bes- hier Gemayel dood was Verder zijn er tegenstrijdige verklarin gen over een telefoongesprek dat pre mier Begin de zaterdag van het bloed bad met opperbevelhebber Eitan zou hebben gevoerd. Zowel Eitan als zijn assistent beweren dat Begin heeft opge beld om te informeren naar de toestand in het Gaza-ziekenhuis. Begin ontkent dat. Van onze correspondenten) WENEN, LONDEN - Lech Walesa, dc leider van dc inmiddels verbo den Poolse vrije vakbeweging So lidariteit, is terecht. Meer dan 30 uur na zijn officieel bekendge maakte vrijlating uit jachtslot Ar- lamewo in Zuid-Polen arriveerde hij in zijn woonplaats Gdansk. Di rect na zijn aankomst sprak hij vanuit het raam van zijn woning een menigte van ongeveer 3000 mensen toe. „We zullen een over eenkomst bereiken, maar niet op onze knieën", hield hij zijn aan hang voor. Vervolgens vroeg hij of een met hem gemaakt televisieinterview al was uitgezonden. Het antwoord was nee. „Daai moet ik over naden ken", aldus Walesa volgens een ter plekke aanwezige verslaggever van het Amerikaanse persbureau Asso ciated Press, „geef me een paar da gen de tijd". ARLAMOWO: De Poolse vakbonds leider Lech Walesa verliel zaterdag na zijn vrijlating het jachtslot Arla- mowo bij de grens met de Sowjet- Unie. Hij werd bij zijn thuiskomst bege leid door een aalmoezenier van de scheepswerven in Gdansk. In de woning wachtten zijn vrouw Danu- ta, hun zeven kinderen en enkele vrienden hem op. De juichende me nigte voor zijn woning schreeuwde voortdurend „geen vrijheid zonder Solidariteit". Met zjjn thuiskomst kwam ook een einde aan een stroom van geruch ten, die Polen het afgelopen week einde in zijn greep hield. Er werd gesuggereerd dat de Russische ge heime dienst KGB hem had opge pakt en over de Sowjet-grens ge bracht. Andere hardnekkige ge ruchten wilden dat hij uit vrees voor zijn leven was ondergedoken Walesa zelfverklaarde dat al deze commotie niet zijn schuld was „Het definitieve bevel tot mijn vrij lating is pas een paar minuten gele den getekend". Hij beëindigde zijn korte „optreden" met de woorden „Ik spreek niet lang. want ik heb mijn stem een jaar lang niet kun nen gebruiken" Baan Volgens het Britse zondagsblad Sunday Times heeft Walesa zijn vrijlating te danken aan de Rooms- katholieke kerk. Het blad dat zich beroept op bronnen in het Vati- caan. schrijft dat de beslissing om Walesa vrij te laten, deel uitmaakt van een overeenkomst tussen het hoofd van de Rooms-katholieke kerk in Polen, aartsbisschop Glemp. en generaal Jaruzelski. De kerk heeft als tegenprestatie be loofd met de Poolse regering samen te werken, aldus het bericht. De kerk heeft zich verder, volgens de bronnen in het Vaticaan. min of meer verplicht de leider van 'Soli dariteit' onder zijn hoede te nemen Zo zou Walesa een baan krijgen als lid van een lekenraad in Gdansk, die onder het gezag van de plaatse lijke bisschop valt Ook aan twee voormalige mede werkers van Walesa, professor Bronislaw Gercmek en Tadeusz Mazowiecki. die hoofdredacteur is geweest van de krant van Solidari teit, zou een baan bij de lekenraad worden aangeboden, aldus The Sunday Times. Beiden bevinden zich thans nog in gevangenschap. Geen aanslag Bij het instorten van het Israëlische militaire hoofdkwartier zijn 89 doden gevallen: 75 Israëli's en 14 Libanese ge vangenen. die voor ondervraging wer den vastgehouden. Naar alle waar schijnlijkheid is er geen sprake van een bomaanslag. Volgens de voorlopi ge conclusies van een militaire onder- zoekscomissie zijn er geen tekenen die op een bomaanslag wijzen. Het is waarschijnlijker dat het gebouw van 7 verdiepingen is ingestort na het ont ploffen van een butagasflcs. De Knesset komt vandaag in bijzonde re rouwzitting bijeen. Er wordt in heel Israel een minuut stilte in acht geno men, maar het is geen officiële rouwdag. De regering vond een dergelijke officie- Ie rouwdag, waarbij de vlaggen halfstok (Slot zie pagina 6 kolom 7i Bij de baar van Breznjev werd door leden van het leidende Politburo een korte dodenwacht gehouden Op de foto vlnr UstinoiChemenko. Tichonov en partijleider Andropov. Opvallende afwezigen waren de 83-iange Pelshe - mogelijk ziek-en André Kirilenko. die waarschijnlijk uit de gratie is. MOSKOU (RTR/UPI DPA) - In Moskou zijn zeker twintig staatshoofden en tal rijke regeringsleiders uit allerlei lan den van de wereld bijeen gekomen om de begrafenis van Leonid Brezjnev bij Het stoffelijk overschot van de woens dag overleden Russische president en partijleider zal vanmorgen worden bij gezet in de begraafplaats lussen de muur van het Kremlin en het Lemn- mausoleum De NOS-televisie verzorgt op Neder land 1 van tien uur lotongeveer halfeen rechtstreekse beelden van de plechtig heid Het was dit weekeinde een drukte van belang op de drie vliegvelden van Mos kou waar vanuit alle delen van de we reld vertegenwoordigers arriveerden. Een ervan was de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken. George Shultz. die samen met vice-president Bush de VS vertegenwoordigt Presi dent Reagan bleef wegens een te volle agenda thuis Shultz verklaarde dat zyn land nog steeds voelt voor een top conferentie Lussen president Reagan en de nieuwe Russische leider. Yoeri An dropov. mits die goed wordt voorbe reid en zal kunnen leiden tot construc tieve resultaten'. Hij weigerde com mentaar op de benoeming van Andro pov tot opvolger van Bresynjev als par tijleider met het argument dat hij hem nog nooit persoonlijk had ontmoet. Namens de bondsrepubliek kwam pre sident Karl Carstens en minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich- Genscher aan Zij troffen in Moskou de Oostduitse partijleider. Erich Honec- ker met wie zij een gesprek van een uur voerden Voor Frankrijk kwam premier Pierre Maurov naar Moskou Uiteraard zijn de Oosteuropese landen met hun regeringsleiders vertegen woordigd. onder wie voor Polen gene raal Jaruzelski. China vaardigde mi- nister van buitenlandse zaken Huang Hua. Die riep Andropov op tot verbete ring van de onderlinge betrekkingen tussen China en de Sowjet-Unie. i Van onze correspondent) LONDEN - De zoon van de hoge Russische partijfunctionaris An drei Kirilenko. is naar het Westen overgelopen en heeft politiek asiel aangevraagd, vermoedelijk in En geland. Dit meldde gisteren de doorgaans betrouwbare Britse zondagskrant Sunday Telegraph. De zoon. een wetenschappelijk me dewerker. zou enige maanden gele den zijn kans schoon hebben gezien toen hij. als lid van een Russische delegatie, een buitenlandse reis maakte. Zijn stap zou verklaren waarom zijn vader sinds september uit de gratie is. De 76-jarige Kirilenko gold tot voor kort als een van de meest waar schijnlijk opvolgers van Breznjev. Maar in september verdween Kin- lenko onverwachts van het politie ke toneel. De officiële verklaring daarvan was. dat zijn gezondheid te wensen zou overlaten. De Sun day Telegraph meent echter, dat het overlopen van Kirilenko's zoon de ware reden is. Het ministerie van buitenlandse zaken in Londen verklaarde gis teravond niets over de verblijf plaats van Kirilenko jr. te weten. Een woordvoerder van het minis terie van binnenlandse zaken cn justitie ontkende, dat de Rus poli tiek asiel heeft aangevraagd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1