A PRr nNCIALE ZEEUWSE COURANT bevriezing inkomens gedurende 3 maanden PZC Lech Walesa vrijgelaten Andropov nieuwe partijleider ELASTING WEL, GAS NIET OMHOOG Vietnam-monument vandaag OPVOLGING BREZJNEV SNEL GEREGELD fiisselend bewolkt gelend bewolkt en voornamelijk in ochtend nog enkele buien Middag- jperatuur rond 10 graden. Matige 5e jaargang no. 266 terdag 13 november 1982 algemene zeeuwse ...VOOR VEILIG VERZEKEREN HOUTKAAI 11 MIDDELBURG TEL (01180)28000 HAAG - Een ambtenaar in een elijkbare functie met een zelfde salaris als een werknemer in het ijfsleven heeft in netto-salaris nog d een forse voorsprong. Dat grote chilin netto-beloning in het voor van de ambtenaar - voor een mini- loner f 256 per maand en voor men- met een modaal inkomen f264 per jnd - wordt veroorzaakt door het dat een ambtenaar een aantal so- epremies niet betaalt, die wel van fhtrijn voor werknemers in het be- pip de Kam, fiscaal jurist en werk zaam als hoofdadministrateur bij het Sociaal Cultureel Planbureau, en Frans Nypels, hoofdredacteur van het Haar lems Dagblad, stellen deze grote ver schillen in netto-beloning aan de kaak in een uitvoerig artikel in de PZC-zater- dagbijlage (Pagina 15). Aanleiding is de actie die de ambtena renbond Abva-Kabo voert tegen het be vriezen van de ambtenarensalarissen per 1 januari a.s. De Kam en Nypels schrijven dat de ambtenarenvakbond in haar actieboekje „Weg met de bevrie zing" niet het gehele verhaal vertelt. Die bewering staven zy met berekenin gen en becijferingen. Sinds 1979 is iets van de voorsprong in netto-beloning van de ambtenaren af gehaald als gevolg van de zgn. Bestek kortingen (een half procent per half jaar, toegepast in 1979,1980 en 1981). De forse stijgingen van de sociale premies sinds 1981 zijn vervolgens ook op de ambtenarensalarissen gekort in de vorm van inhoudingen Die inhoudin gen hebben echter de voorsprong van de ambtenaren in netto-beloning niet weggenomen, zo concluderen De Kam °n Nypels Mede door deze kortingen zouden de bruto-salarissen van ambtenaren sinds 1977 zelfs veertien procent min der zijn gestegen dan de inkomens in het bedrijfsleven. Deze conclusie trek ken twee ambtelijke werkgroepen die hierover een rapport hebben uitge bracht aan de ministers van binnen landse zaken en van sociale zaken. Met dit rapport geven de werkgroepen steun aan het standpunt van de ambte narenbonden die verdere extra-kortin gen op ambtenarensalarissen met klem afwijzen. Van onze redactie economie i ;N HAAG - Alle inkomens worden met ingang: van 1 januari bevroren. Alleen mogen nog riodieke verhogingen worden betaald. De vaststaande uitbetaling van de prijscompensatie latniet door; de aangekondigde verhoging van sociale premies en belastingen daarintegen wel. nar staat tegenover dat gedurende de adempauze: de verhoging van het aardgastarief niet doorgaat; (de telefoontarieven niet worden verhoogd; jde aangekondigde inkomens verlaging van medisch specialisten wel zal doorgaan. een brief aan de voorzitters van de werkgevers- en werknemersor- ities zegt het kabinet gedurende >auze intensief overleg te wil- mto-arm De Bond van Grote en Jonge Gezin nen heeft de komende zondag in Bel- pê uitgeroepen tot 'auto-arme zon dig Inwoners van de buurlanden verzocht by een bezoek aan net als 'spelbrekers' te fun ge- ar ook de auto thuis te laten. Ais het BGJG-initiatief een succes wrat. zal de bond de overheid vragen jaarlijks drie tot vier verplichte auto rite dagen in te voeren PAGINA 3 iruba Aruba kan gedurende een overgang speriode een aparte status krijgen bin nen het koninkrijk. uitmondend in on afhankelijkheid uiterlijk in 1993. In dien het echter niet mogelijk is een ■hecht en duurzaam samenwerkings verband' tussen Aruba en de overige vjjf Antilliaanse eilanden tot stand te brengen gedurende de overgangspe riode, zal Aruba versneld onafhanke lijk «•orden. PAGINA 11 kansrijk Theo Platjouw is nog steeds kansrijk op de titel in het nationaal kampioen schap bandstoten eerste klas De Axe laar verloor en won gisteren in Rotter dam een partymaar heelt momenteel hethoogste algemeen gemiddelde van alle deelnemers PAGINA 13 ongevallen Ongevallen kosten de Nederlandse sa menleving ruim twee miljard gulden Per jaar- een miljard aan verpleegda- gen m ziekenhuizen en nog eens ruim «en miljard als gevolg van 13 miljoen waiimdagen Uit het onderzoek 'On- pvallen van klein tot groot' blijkt ver- derdatbejaarden een veel grotere risi- «ogroep zyn dan kinderen PAGINA 27 arbeidsinspectie De omroep ligt overhoop met de Ar beidsinspectie. Een meisje van nog geen 15 jaar mocht gisteren in de show wn Sopja geen Hecije van de derde junderen voor kinderen'-elpee zin- gpi De Inspectie heeft ook geen toe- ramming verleend voor een optreden het 'Kinderen voor kinderen'-koor wnavond bij'Mies' Nieuws uit Zeeland: 2.4,5, 'en 9. Bmnen- en buitenland: 3 en 13. t: 11. Badioen televisie: 25 en 27. financiën 12. rdagkrant: 15, 16, 17, 21 en 23. len voeren met de sociale partners over het voor 1983 te voeren sociaal-econo misch beleid. De voorzitters van de or ganisaties worden voor woensdagmor gen uitgenodigd het eerste overleg te hebben met een zware delegatie uit het kabinet, die onder leiding zal staan van minister-president Ruud Lubbers. Vrijdag heeft het kabinet de voorstellen afgerond. Nu worden niet alleen de in komens van ambtenaren en trendvol gers bevroren, maar voor de gehele linie geldt een loonstop. Alleen de periodie ke loonsverhogingen mogen zowel bij ambtenaren als bij werknemers in het bedrijfsleven doorgaan. Naast de be vriezing van de prijscompensatie mo- Defensie koopt grond in Coevorden voor legerdepot VS DEN HAAG (ANI'V- Het ministerie van defensie heeft in Coevorden een stuk grond van 51 hectare aan gekocht, dat bestemd wordt als op slagplaats voor Amerikaans leger- materiaal en munitie. B en w van Coevorden zullen de raad van hun gemeente zo spoedig mogelijk een voorstel doen over de ze verkoop. De vestiging van dit op slagcomplex betekent voor Coe vorden werkgelegenheid voor on geveer 350 personen, aldus een be kendmaking van het ministerie van defensie. Burgemeester drs W. Hoekzema van Coevorden deelde vrijdag avond mee dat volgend jaar met de bouw kan worden begonnen. gen ook de secundaire arbeidsvoor waarden gedurende de adempauze niet worden verbeterd. Ambtenaren zullen vanaf 1 januari nog het een en ander moeten inleveren. Zo zullen zij worden geconfronteerd met de afschaffing van de vakantieuitke ring per kind en zullen de verhogingen van de sociale premies die de werkne mers in het bedrijfsleven moeten beta len per 1 januari op de inkomens van ambtenaren en trendvolgers worden gekort. De voorgenomen extra korting van 1,65 procent van onderwijsgeven den gaat gewoon door Prijsbeheersing Het kabinet zegt, dat gedurende de adempauze waarin er niets kan gebeu ren in de bruto-loonsfeer, een stringen te prijsbeheersing van toepassing zal zijn. Dit houdt in dat prijsstijgingen slechts toegestaan zullen zijn, voor zover het betreft de doorberekening van externe kostenstijgingen. Het terughoudende beleid van de over heid ten aanzien van de verhogingen van tarieven, retributies en belastingen moet worden aangescherpt. „De finan ciële positie van de rijksoverheid en vooal van de lagere overheden maakt het echter niet mogelijk te komen tot opschorting van verhogingen over de gehele linie", aldus het kabinet. Daarom zouden dan ook reeds voorge nomen verhogingen van tarieven, retri buties en belastingen doorgang moeten vinden met uitzondering van de aange kondigde verhogingen van de aardgas tarieven en de telefoontarieven. In de gezondheidszorg mogen verhogingen die de kosten moeten dekken, wel door gaan. Wel wordt overwogen de reeds aangekondigde eigen bijdrage voor ge neesmiddelen op te schorten Specialisten Met ingang van 1 januari zullen de me disch specialisten een aanzienlijk in komensverlaging ondergaan, zoals reeds was aangekondigd. Eventuele voorstellen tot verhoging van tarieven van vrije beroepsbeoefenaren die niet voortvloeien uit het prijs en inkomens beleid 1982, zullen worden opgeschort. Voorts overweegt het kabinet de op schorting van: - de verhoging van huren en pachten, met uitzondering van huuraanpassin- gen; - de indexverhoging van alimentatie bedragen per 1 januari 1983. - de uitbetaling van verhogingen van dividenden. Opschorting van wijzigingen in de pre mies voor de sociale zekerheid en de belastingen per 1 januari wordt in ver band met de financiële positie van de sociale fondsen en de schatkist met overwogen. „Beleidsvoornemens ten aanzien van ombuigingen worden niet aldus het kabinet. De regering zegt de sociale partners de (Slot zie pag. 8 kol. 6) WASHINGTON - Vandaag zal in de Amerikaanse hoofdstad een monument voor Vietnam-veteranen worden onthuld. In een zwart marmeren muur staan de namen gegrift van de Amerikanen die in Vietnam stierven. Dat Vietnam voor veel Amerikanen nog steeds geen vergeten zaak is, laat deze foto zien, waarop een veteraan knielt bij het monument. MADRID (DPA/AFP) - De Pool se vakbondsleider Lech Wale sa is vrijdag: vrijgelaten. Dat heeft de Poolse televisie ge meld. In een uitzending over het werk van de regering, 'Re geringsmonitor', zei de presen tator: „Lech Walesa is vandaag ontslagen uit de plaats van zijn internering". De vrijlating is, naar in Warschau werd vernomen, het resultaat van een ge sprek tussen minister van binnenland se zaken Czeslaw Kiszczak en de vak bondsleider. Walesa zal spoedig een pri- vé-onderhoud hebben met de leider van het militaire bewind, generaal Jaruzels- ki. Dit deelde het plaatsvervangend hoofd van de Poolse delegatie op de vei ligheidsconferentie in Madrid. Wlodzi- mierz Konarski, vrijdag mee. Hij ver klaarde voorts dat de staat van beleg die vorig jaar december werd afgekon digd in Polen voor kerstmis zal worden opgeheven wegens de verbetering van de sociaal-economische toestand. Lech Walesa iarchieffoto MOSKOU - Een recente, maar niet ge dateerde foto van Joeri Andropov, de opvolger van Brezjnev IVan onze correspondenten i DEN HAAG - Het voormalige hoofd van de KGB Jocri Andropov (68) volgt de woensdag overleden Leonid Brezj nev op als partijleider. Dat is vrijdag in Moskou bekendgemaakt door het staatspersbureau Tass. Andropov geldt, ondanks zijn KGB-verleden, ais een gematigde hervormingsgezinde fi guur. De relatief snelle benoeming van An dropov, een dag na de officiële bekend making van Brezjnevs overlijden, kan gezien worden als overwinning van de vleugel in het politbureau die kritisch tegenover de overleden partijleider stond. Andropov's grote rivaal in de strijd om het leiderschap van de partij was een beschermeling van Brezjnev, Konstan tin Chemenko (711 Chemenko trad de laatste tijd steeds meer op als verdediger van Brezjnevs politiek en reisde in diens naam naar het buitenland Maar Chemenko had geen enkele machtsbasis in de partij en was in het politbureau voornamelijk belast met administratieve taken. Een eerste teken dat niet hij maar Andro pov als kroonprins van Brezjnev gezien kon worden, was dat de oud-KGB-chef na het overlijden van partijideoloog Soeslov in januari een aantal van diens taken overnam. Soeslov stond als twee de genoteerd in de Kremlin-hierarchie. Tijdens de laatste bijeenkomst van het 300 man tellende centraal comité van de partij werd Andropov benoemd tot partysecretaris. De combinatie van de functies als lid van het Politbureau (waar hij in 1973 voor werd gekozen) en partijsecretaris is een voorwaarde om door te stoten naar de abolute top in het Kremlin. Naast Brezjnev konden slechts vier andere politbureauleden op deze dubbelfunctie bogen. Het centraal comité telt 10 partysecretarissen. KGB Voorzover bekend is Andropov nog nooit in het Westen geweest. Maar Kremlinologen wijzen erop dat hij een grote kennis van de wereldproblemen heeft dankzij zijn 15 jaar ervaring als hoofd van de Russische geheime dienst KGB. In tegenstelling tot zijn voorgan ger Beria, die onder Stalin verant woordelijk was voor brute onderdruk king door de geheime dienst, heeft An dropov nooit een terreuretiket opge plakt gekregen. Hij maakte van de KGB een efficiënt werkende dienst, die hel dissidenten onmogelijk maakte zich te organiseren, zoals de Helsinki- groep begin dit jaar moest beamen door zich op te heffen. Andropov, al jaren Brezjnevs buurman in Moskou, staat te boek als tegenstan der van de militairen die sterk ijveren voor verhoogde defensie-inspanningen. Bij zijn benoeming in 1979 prees Brezyn- jev hem voor zijn „actieve bijdrage aan de internationale politiek van de par tij". Hij zat dan ook op één lijn met de nu overleden partijleider wat de ont- spanningspolitiek betreft. Al ln 1976 waarschuwde Andropov dat „een atoomoorlog niet te winnen is" en „catastrofale gevolgen zal hebben". En onlangs gaf hij openlijk toe dat in de Sowjet-Unie belangentegenstellingen bestaan, een vrij ongebruikelijk ver schijnsel in deze leninistische staat Hij keerde zich dan ook tegen de militaire denkwyze. die ervan uitging dat uit breiding van het kernwapenarsenaal het mogelyk zou maken de Verenigde Staten voorbij te streven en een kern oorlog te winnen. VS-delegatie De Verenigde Staten zenden r slechts een Kleine afvaardiging naar de begrafenis van Leonid Brezjnev. De Russen hebben daarom gevraagd, hoe wel president Reagan aanvankelijk van plan was behalve vice-president George Bush en minister van buiten landse zaken George Shultz. nog zes voormalige ministers van buitenland se zaken en een parlementaire verte genwoordiging te sturen. Nu gaan Bush en Shultz, alsmede de Ameri kaanse ambassadeur in Moskou, Ar thur Hartman. Het thuisblijven van president Reagan heeft in sommige politieke kringen eni ge bevreemding gewekt. Staatsbegrafe nissen van belangrijke leiders zyn door gaans een gelegenheid die gaarne wordt aangegrepen voor informele ont moetingen in de marge van de plechtig heid. Reagans aanwezigheid zou blijk baar niet passen in het beeld van de momentele relaties met de Sowjet- Unie. Vice-premier en minister van econo mische zaken Gijs van Aardenne zal maandag in Moskou bij de begrafenis van Brezjnev de Nederlandse regering vertegenwordigen. iaandag (Zie ook pagina 31 De uitdaging van Zeelands staten Zeeiands staten zijn giste ren begonnen aan de drie zitting ter behande ling van de provincie-begro- ting-1983. Het eerste jaarlijk se algemene beleidsdebat van provinciale staten in de nieuwe sa menstelling sinds de verkiezingen van afgelopen voorjaar. De eerste keer ook met een gedeputeerden-college tegen over zich, waarin de politieke verhou dingen een grondige gedaanteverwisse ling hebben ondergaan Niet langer meer hebben de confessionele partijen in het dagelijks bestuur van de provin cie een overwegende positie, zoals lan ge jaren achtereen het geval was. Nee. na de rumoerige onderhandelingen die vlak voor de zomer aan de gs-verkiezing voorafgingen zijn CDA. PvdA en WD achter de tafel op het verhoog in de sta tenzaal op gelijke politieke sterkte ver tegenwoordigd. Het lag voor de hand dat de fractievoorzitters van de politie ke partijen die enkele maanden geleden de verbitterde strijd om de bezetting van zes gs-stoelen hebben gevoerd, er gisteren in hun algemene beschouwin gen weinig voor voelden dat gevecht met woorden nog eens dunnetjes over te doen. Het bleef - met nu wat meer afstand tot de gebeurtenissen bij de col legevorming - bij vaststellen van de fei telijkheid dat op het Zeeuwse politieke krachtenveld de cijfermatige afstand tussen de drie belangrijkste partijen (CDA. PvdA en WD) in de loop van dit jaar steeds verder is verkleind. En dat gegeven zal in de pas begonnen zit tingsperiode van de Zeeuwse staten niet zonder beduidende invloed zijn op de marges waarbinnen een provinciaal beleid zich zal moeten bewegen. In de eerste ronde van het begrotings debat was die sfeer van ingehouden kritiek duidelijk voelbaar. Ook de pro vincie staat aan de vooravond van een periode, waarin bezuinigingen en krap te aan middelen duidelijke beleidskeu zes zullen dicteren. Het ziet er naar uit dat het rijk de geldstroom naar de pro vincies vrij ingrijpend zal gaan indam men. terwijl er tegelykertijd nieuwe ta ken naar de provincies zullen worden overgeheveld. De financiële rek is er dus bepaald uit. Overigens is de start positie in dergelijke omstandigheden voor de provincie Zeeland niet slecht. Met een zekere tevredenheid werd in algemene beschouwingen melding ge maakt van het resultaat dat voorzich tig en spaarzaam beleid in de voorbije jaren heeft opgeleverd: een provinciaal overheidsapparaat dat er financieel voorstaat als een kerngezond bedrijf- Met de in jaren gekweekte reserves zijn gs in de gelegenheid om een gericht ei gen werkgelegenheidsbeleid te ontwik kelen. In korte tijd zijn daartoe de eer ste initiatieven genomen: er is een werkgelegenheidsfonds gesticht met een bepaald niet karige voeding en de contouren van een sociaal-economisch beleidsplan beginnen zichtbaar te wor den. Dat zijn stevige stappen vooruit in vergelijking met enkele jaren terug, toen er van achter de gs-tafel nogal eens werd geklaagd over het gebrek aan mo gelijkheden om zelf sturend bezig te kunnen zijn. Terecht werd van de kant van de PvdA gisteren nog eens opge haald dat het lang heeft geduurd voor dat ideeén in deze richting 'rijp' werden geacht voor uitvoering. In de beleids voornemens van het nieuwe gs-college staat de bestrijding van de werkloos heid centraal. En over de noodzaak daarvan bestond gisteren in de staten geen verschil van mening. Zonder af te dalen in details hebben de staten in de eerste ronde van het debat rond de provincie-begroting-1983 het gs-college uitgedaagd om met dui delijke keuzes op tafel te tomen. Keu zes van beleid, geënt op toenemende schaarste. En daarbij gaat het niet al leen om schaarste aan middelen en mo gelijkheden. maar vooral ook om schaarste aan tijd. Voor uitstel van be slissingen ontbreekt de tijd. Aan het eind van de jaren '60 en het begin van de jaren '70 is in Zeeland dank zij veel mo gelijkheden een voorzieningenpeil van hoog gehalte opgebouwd. Veel wensen en verlangens konden worden vervuld, aan een goede begeleiding kon ruime aandacht worden besteed. Of dat nu de uitbreiding van de werkgelegenheid, de verbetering van verkeersverbindingen, de verdeling van de ruimte, de zorg voor het milieu dan wel activiteiten op het brede terrein van het welzijn betrof. In de komende zittingsperiode van Zee lands staten zal bet er om gaan om de bereikte resultaten voor afbraak te be hoeden. Dat is bepaald geen eenvoudi ge opgaaf. De begrotingsbeschouwin gen van gisteren heten daarover weinig twijfel bestaan. Aan het nieuwe college van gs. dat een duidehjk vertrouwens votum meekreeg, nu de beurt om de handschoen op te nemen. vdM De 87-jarige erevoorzitter van de Westduitse FDP in West-Berlijn, Wil liam Borm. is vrijdag uit de partij getre den na een lidmaatschap van 37 jaar. Met deze stap zegt Borm te willen pro testeren tegen de koers van FDP-voor- zitter Hans-Dietrich Genscher Deze be reidde de overstap naar de CDU-CSU voor zonder de partij erin te kennen Veiligheidstroepen m Noord-Ierland hebben donderdagavond drie mannen doodgeschoten bij Lurgan, 50 km ten westen van Belfast. De drie mannen re den per auto door een wegcontrolepost en openden het vuur. Volgens de politie behoorden de drie mannen tot de IRA, het Ierse Republi keinse Leger.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1