PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Westen afwachtend na jiood Leonid Brezjnev RAF-terroristen Schulz en Mohnhaupt in arrest Spoorwegstaking 22 november Super vier centnormaal drie cent goedkoper WZEKERHE1D OVER OPVOLGING Vrouw vermoord in Den Haag frige tijd regen lui bewolking en enige tijd regen. In barond van het westen uit enkele op- ID lanngen. Middagtemperatuur onge- terl2 graden. Èr 5e jaargang no. 265 w ijdag 12 november 1982 DE JAGER-TOLHOEK affiMË&ÉÉ& KEUKENS Houtkade 7. lel. 01100-Z1250* zaterdag van 10.00-12.00 ui 1001 bouwmaterialen onder één dak! rtt! jerdaM tANPl - De oliemaatschappijen Shell en Esso hebben donderdag xden dat zij met ingang van zaterdag de prijs voor superbemine met vier 'en die voor normaal met drie cent zullen verlagen. Deze prijsverlaging is het ia van de 'dramatische' daling van de internationale marktnoteringen, zoals i[oordvoerder van Esso het omschreef. Zaterdag gaat een liter superbemine \e zelflankstations 170.4 cent kosten, en een liter normaal 164.4 cent. Bij met bediening ligt de prijs zes cent hoger. Shell en Esso wijzen er verder op dat als gevolg vanplaatselijke omstandigheden er andereprijzen kunnen voorko men. Beide oliemaatschappijen hadden nog niet de brief van Konsumenten Kon- takt ontvangen, waarin tegen hen acties worden aangekondigd als de prijzen niet verlaagd worden, aldus de respectievelijke woordvoerders. Deze consumentenorganisatie maakte donderdag bekend dat een omvangrijke campagne opgezet zou worden om de consument Shell en Esso te laten boycotten en voortaan alleen te tanken bij witte pompen. va (Van onze correspondenten WASHINGTON, BONN, DEN HAAG - In Oost en West werd de woensdag: op 75-jarige leeftijd Z» erleden Russische partij- en staatsleider Leonid Brezjnev gisteren hemelhoog geprezen voor ndü m bijdrage aan de ontspanningspolitiek. Hoewel het nieuws van Brezjnevs dood donderdag- orgen vroeg in Moskou bekend werd gemaakt, kwamen de meeste reacties pas veel later op de ig los. Tijdstip en inhoud van de verklaringen die in de hoofdsteden van de westerse landen erden afgelegd, getuigen van afwachting en behoedzaamheid. (EN Russische partijleiding beloofde Brezjnev's overlijden was hartstil- In Bonn herinnerde de Westduitse rege- j yj [(ierdag dat de binnen- en buiten- stand. Hij leed aan verkalking van ring eraan welke betekenis Leonid iaga ndse politiek van Brezjnev wordt kransslagader. Hij zal op het Rode uitgezet. Terwijl er onzekerheid heer- K :over zajn opvolging, kwam uit Was- Deljngton de verwachting dat er in dat wa leid inderdaad geen „onmiddellijke verandering" zal optre- i Bjnev overleed woensdagmorgen, bekendmakingvanzijn dood kwam uur later. Oorzaak van J Scire Volgens WD-kamerlid Jacobse heeft de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vllsslngen de afgelopen ja meer dan een half miljard gulden geleend aan andere RSV-bedrijven Jacobse vindt dan ook dat 'ten koste van alles moet worden voorkomen dat De Schelde omvalt' PAGINA 3 aftreden De WD zal volgende week een opvol ger aanwijzen voor de afgetreden itssecretaris van defensie, Charl Schwletert Schwietert was in op gekomen na verschillende on- over zijn persoon te heb- len verteld. 'AGINA 7 testers I De Yersekse oesterhandelaren willen I op korte termijn beginnen met het op- I vissen van anderhalf miljoen oesters iütde Grevelingen. De benodigde ver in de kamer voor de binnen- 5serjj is binnen. Vandaag wordt nog verleg gevoerd met de aalvissers over I een regeling van mogelijke schade. 'PAGINA 9 Plein worden begraven. De Amerikaanse president Reagan werd midden in de nacht uit zijn slaap gehaald om het nieuws over Brezjnevs dood te vernemen. Later op de dag las hij voor de tv-camera's een brief voor, die was verstuurd aan Wasili Koeznet- sov, vice-voorzitter van het presidium van de Opperste Sowjet. Daarin komen naast zeer vriendelijke woorden over Brezjnevs verdiensten ook maningen tot betere betrekkingen tussen Moskou en Washington voor. Reagan noemde Brezjnev „een van 's werelds belangrijkste figuren". Maar hij wilde ook betere betrekkingen en uit breiding van de samenwerking tussen beide landen. In de afgelopen maanden hebben zowel minister van buitenlandse zaken Shultz als diens voorganger Haig met het oog op de gezondheidstoestand van Brezjnev m gesprekken met de Russi sche minister van buitenlandse zaken Gromyko herhaaldelijk de Amerikaan se standpunten ten aanzien van de gro te problemen in de wereld naar voren gebracht. De bedoeling daarvan was dat Gromyko het nieuwe leiderschap in het Kremlin gedetailleerd zou informe ren over de buitenlandse politiek van de regering-Reagan. Washington zal een hoge delegatie stu ren naar de begrafenis van Brezjnev, volgende week maandag. Naar in de Amerikaanse hoofdstad wordt aange nomen. zal die delegatie worden geleid door vice-president Bush, die nu bezig is aan een rondreis door Afrika. Brezjnev hechtte aan een positieve ont wikkeling van de betrekkingen tussen de Bondsrepubliek en de Sowjet-Unie. Gedurende de ambtstijd van de overle den Sowjet-leider zijn die betrekkin gen, aldus regeringswoordvoerder Die ter Stolze, geïntensiveerd. Bondskan selier Helmut Kohl schreef in een con doleance-telegram aan de Russische minister-president Nikolaj Tichonov dat het zijn „oprechte wens" is dat de betrekkingen tussen „onze beide lan den op basis van afgesloten verdragen en overeenkomsten voortdurend meer ontwikkeld worden, in het belang van de vrede in Europa en de wereld". Onzekerheid Dc fractieleider van de CDU-CSU in de Bondsdag, Dregger, gelooft dat het on vermijdelijk is dat er nu een „fase van onzekerheid" aanbreekt, „ook als de leiding van het Kremlin zal proberen alle aanwijzingen over een machts strijd voor de wereld te verbergen". Binnen de sociaal-democratische oppo sitie is erop gewezen dat Leonid Brezj nev altijd een zeer berekenbare partner voor het Westen was, ook al had hij ui teraard andere politieke opvattingen. SPD-voorzitter Willy Brandt zei dat Brezjnev alles heeft gedaan om een nu cleaire catastrofe te verhinderen. Brandt vraagt zich zelfs af of het Westen wel alle mogelijkheden heeft benut om spanningen te verminderen en bewape ning in te perken zolang Brezjnev de gang van zaken in de Sowjet-Unie be paalde Uit Peking, dat juist met Moskou on derhandelingen heeft aangeknoopt ter bijlegging van de diepgaande en al bij na historische geschillen met de Russi sche partijleiding, kwam gisteren geen enkele reactie. Wel gaf de Chinese tele visie het nieuws over Brezjnevs dood precies achttien minuten nadat het in Moskou bekend werd gemaakt. Vol gens westerse diplomaten in Peking zijn de Chinese leiders verheugd dat zij positief hebben gereageerd op Brezj nevs oproep tot onderhandelingen, maar wachten zij met commentaar tot dat duidelijker is wie nu aan het roer staat in het Kremlin. In de Oostbloklanden zonden radio en televisie gisteren aangepaste program ma's uit. In verschillende landen hin gen de vlaggen halfstok. In Polen werd het nieuws (dat kwam op de viering van de 64e verjaardag van Polens onafhan kelijkheid) een uur later uitgezonden dan in Moskou. Er werd verder geen commentaar gegeven. Later op de dag verklaarde regeringswoordvoerder Jer- zy Urban dat met Brezjnev „een groot vriend van Polen is heengegaan, die on ze problemen goed begreep". De Franse president Francois Mitter rand zond een condoleance-telegram naar het Kremlin. Na plechtigheden ter herdenking van de wapenstilstand van 1918 hadden Mitterrand, premier Mau- roy en minister van buitenlandse zaken Cheysson een kort gesprek met de Rus sische ambassadeur. Ook de Britse pre mier Thatcher en koningin Elizabeth zonden blijken van medeleven naar Moskou. In de kring van ongebonden landen overheerste in de reacties waardering voor Brezjnevs inzet voor goede be trekkingen met de Derde Wereld. De Arabische landen prezen Brezjnev voor zijn steun aan de Arabische zaak. (Zie ook pagina 4i GDANSK - Vreugde bij Danuta Walesa en haar jongste dochter na het bekendworden van het nieuws dat Lech Walesa binnen enkele dagen vrijge laten zal worden. (Van onze correspondent) WENEN-De leider van het verbo den Poolse vakverbond Solidari teit, Lech Walesa, wordt binnen een paar dagen of mogelijk zelfs nog vandaag vrijgelaten, zo heeft regeringswoordvoerder Jerzy Ur ban in Warschau meegedeeld. Urban heeft tegenover westerse correspondenten in de Poolse hoofdstad verklaard dat Walesa op 8 november een brief aan generaal Jaruzelski heeft geschreven. Daar in uitte hij zijn bereidheid om deel te nemen aan een dialoog teneinde te proberen de problemen van het land te helpen oplossen. In die brief zou Walesa ook een ontmoeting met de generaal gevraagd hebben om te spreken over de mogelijkhe den. De eventuele vrijlating van Walesa schijnt in principe te zijn overeen gekomen tijdens de ontmoeting van afgelopen maandag tussen ge neraal Jaruzelski en de Poolse pri maat aartsbisschop Glemp. Het Poolse militaire regime wilde blijk baar echter eerst afwachten wat in Polen het antwoord was op de op roep van de ondergrondse leiders van de verboden vakcentrale om afgelopen woensdag een algemene staking van acht uur te houden. Die stakingsoproep is in wezen ge negeerd. waarmee de weg voor de mogelijke vrijlating van Walesa open is. De militaire machthebbers hopen vermoedelijk ook dat het vooruit zicht dat Walesa zal worden vrijge laten zal bijdragen tot bet vermij den van demonstraties op zaterdag 13 november, de herdenkingsdag van de invoering van de oorlogstoe stand in Polen. Betogingen De militie heeft donderdagavond in Warschau traangas gebruikt om ongeveer tienduizend betogers tc verspreiden die probeerden na de mis van de Sint-Janskathedraal het graf van de onbekende soldaat in de oude binnenstad te bereiken. Ook in Krakau kwam het donder dagavond tot botsingen tussen de zomos en ongeveer twee- a driedui zend betogers voor Solidariteit, eveneens na het opdragen van een mis. tolgelden 'j Dc financiële onderbouw van de vaste ibuiding onder en over de Wes- elde is uitermate wankel. Vol- I |ens het Zeeuws coördinatieorgaan I writ uitgegaan van veiouderde, te I hoge verkeersprognoses waardoor de I opbrengsten van de tolgelden fors zul- I lentegenvallen I PAGINA 11 liekenhuiszorg linigingen in de ziekenhuiszorg I Èjn onontkoombaar, maar de zieken- I huiszorg moet toch op een kwalitatief ""antwoord peil blijven. Dat zijn de Bangspunten waarop het bestuur I van de sectie ziekenhuizen van de Na- I tionale Ziekenhuisraad zich zal base- I ren bj de uitwerking van een discus- I senota over bezuinigingen in dezesec- 1 tor Pagina 15 VERDACHT VAN REEKS AANSLAGEN jreedom k Hilversum is de actie 'Omroep voor Radio Freedom' van start gegaan. Me- «strkers van de omroepen (behalve f° en TROS) willen met de actie geld "aantelen voor deze illegale Zuidafri- «ansevercetsradio. Tevens zal ln ver stillende radio- en tv-uitzendlngen aan het probleem 'Zuid-Afrika' aan dacht worden besteed. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. :Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie: 4 Sport: 13. Radio en televisie: 15. Financiën; 17. MOSKOU - Deze foto, gemaakt afgelopen zondag tijdens de parade op het Rode Plein in Moskou, is waarschijnlijk de laatste van president Leonid Brezjnev in levende lijve. FRANKFORT (DPA) - Twee van de meest gezochte Duitse terroristen, Bri gitte Mohnhaupt en Adelheid Schulz, VOORSCHOTEN (ANP) - De 57-jarige mevrouw N. C. Polman-van Helden uit Voorschoten, die woensdagmorgen omstreeks tien voor acht door een in woonster van die plaats dood werd aangetroffen in een park in Voorscho ten, is door wurging om het leven geko men. Dat heeft een woordvoerder van de rijkspolitic donderdag bekendge maakt. De vrouw werd aangetroffen in een vol gens de politie moeilijk toegankelijk bos nabij een begraafplaats. Zij had de gewoonte haar hond uit te laten in de omgeving van de begraafplaats Rosen- burgh in Voorschoten. De politie neemt aan dat de vrouw op dinsdag 9 novem ber haar gebruikelijke wandeling met de hond heeft gemaakt. zijn donderdag gearresteerd, zo heeft de bondsrecherche in Frankfort don derdag meegedeeld. De twee vrouwen worden met de nog voortvluchtige Christian Klar gezien als de leiders van wat er nog over is van de Rote-Armee-Fraktion iRAF), zoals de leden van de Baader-Meinhofbende en hun navolgers zich noemen. Waar en hoe de arrestaties zijn verricht is niet bekendgemaakt. Brigitte Mohnhaupt en Adelheid Schulz werden al verscheidene jaren ge zocht. Zij worden ervan verdacht mede plichtig te zijn geweest aan talrijke aan slagen en terroristische acties. De 33-jarige Brigitte Mohnhaupt zou betrokken geweest zijn bij de aanslag van september vorig jaar op de opper bevelhebber van het Amerikaanse le ger m Europa, Frederick Kroesen, waarbij de generaal licht gewond werd. Duikers van de Rotterdamse brand weer hebben donderdagmorgen uit de Lekhaven de stoffelijke overschotten opgedregd van twee Kaapverdianen, die daar afgelopen zondagnacht zijn verdronken. UTRECHT (ANP) - De FNV-ambtena- renbond ABVA-KABO is voorberei dingen aan het treffen om bij de post, vuilverwerking en het stadsvervoer in enkele steden te gaan staken op de dag dat de vervoersbonden bij de spoorwe gen een 24-uursactie tegen de salaris bevriezing voeren. Het actiecomité van de vervoersbond FNV en de federatieve spoorweg vak vereniging FSV heeft donderdag defi nitief besloten dat de spoorwegstaking zal vallen op maandag 22 november. De beide bonden hebben 'geen enkel vertrouwen' dat het nieuwe kabinet de bevriezingsplannen voor ambtenaren en trendvolgers nog zal intrekken. Bestuurder W. Seis van de CNV-ver- voersbond zei donderdagavond dat zijn bond op grond van statutaire bepalin gen niet mee kan doen. omdat een meerderheid van 60 zich tegen de ac ties heeft uitgesproken. ..vuKcii de politiebonden van FNV en CNV besloten om gelijk met de spoorwegen stiptheidsacties te gaan voeren die op de actiedag het ochtend verkeer tot een grote file moeten ma ken. De Algemeen Christelijke Politiebond en de Nederlandse Politiebond stellen de actiedag van politiepersoneel na drukkelijk wél afhankelijk van het overleg tussen regering en bonden. De arabtenarcnacties zijn bedoeld als ondersteuning van de staking bij de spoorwegen. Volgens de ABVA-KABO kan de vorm van staking uiteenlopen van een werkonderbreking van enkele uren tot een complete dag. De ambte narenbond kondigde enige weken gele den al aan dat desnoods stakingen van langere duur zullen volgens als de re geringsplannen om extra te bezuini gen op salarissen van (semi-)over- heidspersoneel niet worden ingetrok ken. KAAP CANAVERAL (UPI) - Vier ruimtevaarders zijn donderdag in het Amerikaanse ruimteveer Co lumbia naar een baan om de aarde gevlogen en hebben de laadruimte geopend waarin zich twee com merciële kunstmanen bevinden die voor de eerste betalende klan ten moeten worden gelanceerd. Het gevleugelde ruimteschip ver trok om 13 19 uur (onze tijd) en vloog soepel naar een baan op bijna 300 km hoogte, ondanks sterke te genwind die er de oorzaak van was dat het ruimteveer aanvankelijk iets lager bleef dan normaal. De af wijking werd snel door de compu ters van Columbia vastgesteld en verholpen. „Alles gaat goed", zei Vance Brand, de gezagvoerder, na dat de baan was bereikt. De ruimte vaarders kregen later toestemming met de normale vlucht te beginnen, die dinsdag moet eindigen met een landing in Califomiè. Brezjnev Brigitte Mohnhaupt was samen met de eveneens als terroristen gezochte Rolf Klemens Wagner, Peter-Jürgen Boock en Sieglinde Hofinann in 1978 in Joego slavië gearresteerd en later vrijgelaten. Mohnhaupt is betrokken geweest bij de moord op 22 september 1977 op een po litieman in Utrecht door Knut Folkerts. Folkerts werd daarbij gearresteerd. Brigitte Mohnhaupt wist te ontkomen. Zij werd ook gezocht in verband met de voorbereiding van een raketaanval op het kantoor van de federale openbare aanklager in Frankfort in 1977 «■et de dood van de Sow- r I xvXjet-Russische president 1 I en partijleider Leonid Breg- I - -| nev is een stabiele en con- 1 - - stante factor uit de eerste rij en van de voor buitenstaan ders weinig doorzichtige Russische po litiek verdwenen. Hoe over Brezjnev in eigen land werd en wordt gedacht is moeilijk te zeggen de Russen hebben geen wegen om aan te geven in welke mate zij tevreden of ontevreden zijn met het regime en zijn leiders. Vast staat wél dat het bewind van Brezjnev economisch gezien zekere voorspoed1 heeft gebracht. Meer dan enig ander Sowjet-leider voor hem. heeft Leonid Brezjnev de leefomstandigheden voor zijn volk weten te verbeteren. Vergelij kingen met Stalin en Chroesjtsjov kan hij dan ook glansrijk doorstaan. In zijn buitenlandse politiek stond aanvanke lijk de ontspanning centraal, waardoor de onder zijn voorganger tot bizarre hoogtepunten opgevoerde koude-oor- log-sfeer rond de jaren zeventig geheel uit het beeld was verdwenen. Maar als de uitvinder van de zogeheten Breq- nev-doctrine - 'broederlijke' steun aan de socialistische satellietlanden als die te ver dreigden af te geraken van de door Moskou uitgestippelde koers; niets anders dan met militaire machts middelen ingrijpen - maakte de weste lijke wereld duidelijk, dat het woord 'ontspanning' voor Brezjnev een andere betekenis had dan voor de regeringslei ders in West-Europa en Noord-Ameri- ka. Met name sinds 1979 is de 'détente' door toedoen van de Russen onder zwa re druk komen te staan, zó zelfs dat al weer enige tijd kan worden gesproken van een volledige terugkeer van de kou- de-oorlog-sfeer. Het optreden van de thans overleden Sowjetleider in de afgelopen acht tien jaar heeft ongetwijfeld vele positie ve gevolgen gehad, maar zij kunnen de negatieve zaken niet wegcijferen. Aan de negatieve kant van de balans staan het bloedig neerslaan van de Praagse Lente in 1968, die merkwaardig genoeg enkele jaren later werd gevolgd door een verregaande ontspanning tussen de blokken. Met name de Russische in val in Afghanistan in 1979 en de in de daarop volgende jaren ondernomen stappen tegen Polen - de voortdurende dreiging van interventie om de onaf hankelijke vakbond Solidariteit te bre ken - hebben Brezjnevs aanzien in het Westen ernstig geschaad- De vrije we reld werd er eens te meer bij bepaald, dat het dogmatische communisme op kansen blijft loeren de niet-communis- tische wereld aan zich te onderwerpen. Brezjnev heeft niet de moeite willen ne men dit negatieve beeld ongedaan te maken door bijvoorbeeld Afghanen en Polen in alle rust en vrijheid hun eigen lot te laten bepalen. Dit alles neemt echter niet weg, dat de westelijke lei ders wisten met wat voor soort man zij te maken hadden. Met Brezjnev aan het roer konden op zakelijke basis overeen komsten worden gesloten, die beide partijen tot voordeel waren. Daarbij ging het zowel om materiële als om im materiële zaken. Brezjnevs bewind heeft zich dan ook gekenmerkt door toenemende contacten tussen Oost en West en - wat met name voor Europa van belang was - een regeling van de slepende Duitse kwestie Leonid Brezjnev is tot zijn dood in het centrum van de (Sowjet)macht blij ven staan. Zelfs jongstleden zondag was hij nog present bij de jaarlijkse wa penschouw op het Rode Plein ter gele genheid van de viering van de Bolsje wistische Oktoberrevolutie van 1917 Brezjnev nam die gelegenheid te baat om alle registers van de koude oorlog weer open te trekken, daarmee het dieptepunt aangevend in de betrekkin gen met rivaal Verenigde Staten. Zó zal hij het zich achttien jaar geleden niet hebben gedacht. De eerste berichten uit het Kremlin spreken over voortzet ting van de lijn-Brezjnev in de buiten landse politiek. Het kan een aandui ding zijn. dat de potentiële opvolgers - zonder uitzondering oude mannen van boven de vijfenzestig - al meteen een rustpauze hebben ingelast om alle za ken rond de politieke erfenis van de overleden leider te regelen. Het is dan ook niet onmogelijk, dat evenals in 1964 een collectief leiderschap zal optreden, waaruit na verloop van enkele jaren één man zich als de machtigste zal presen teren. Het is een beproefd recept, dat politieke avonturiers op een afstand houdt en de Sowjet-Unie als natie ver zekert van een effectief en stabiel leider schap. Het is ook een Westers belang, dat de dood van Brezjnev zo weinig mo gelijk rimpels teweeg brengt in de poli tieke vijver van de Sowjet-Unie. De praktijk heeft geleerd, dat er minstens één tot twee jaar overheen gaan alvo rens het buitenland enige indruk heeft gekregen van de intenties van nieuwe Sowjet-machthebbers. Voorlopig moet met een periode van onzekerheid in de betrekkingen met de Sowjet-Unie reke ning worden gehouden. Dim Angola meldt vernieling bruggen door Zuid-Afrika LUANDA (AFP) - Een commando van dc Zuidafrikaanse marine heeft twee belangrijke bruggen voor het trans port van ijzererts en dc aan- en afvoer voor het leger in het zuiden van Angola gedeeltelijk vernield. Dit gebeurde in de nacht van zondag op maandag, zo is donderdag uit officiële bron in Luanda vernomen. De twee bruggen liggen in het kustgebied en zijn de grootste ln het zuiden van het land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1