flard optreden politie tegen Poolse betogers PZC Een op de tien scholen staakt Ruimteveer startklaar Hercules bouwt nieuwe fabriek in Middelburg FNV-econoom Piet Vos pleit voor ontkoppeling Snuffelt U ook al /tussen de Kleintjes? ^STAKING BLIJFT UIT ONDER DREIGEMENTEN vandaag WERK VOOR MINSTENS 50 MAN André Haakmat vlucht naar Nederland Gerucht over dood Kirilenko Enkele opklaringen I in de vroege ochtend regenoverigens jhnVtot zwaar bewolkt. Middagtempe- mtuur ongeveer 12 graden. Vrij rachtige zuidwestenwind, in de kust zeden enige tijd hard, windkracht WDHOVEN - Philips en Grundig gaan de prijzen van videocassetterecorders met enkele honderden marken is verlaagd een uitgeklede recorder die minder tik verlagen. De maatregel is genomen onder druk van de sterke Japanse con- geraffineerd' zal zijn dan de normaal geprijsde nentie. Philips brengt geen uitgekleed model, maar verlaagt de prijzen van de bestaande pon produceert dit jaar dertien miljoen recorders, waarvan er maar negen modellen met enkele honderden guldens. De fabrieken in Kreféld en Wenen zullen toen zullen worden verkocht. Alleen al in West-Duitsland ligt een voorraad van de produktie moeten halveren tot een half miljoen per jaar. Volgens Philips houdt jweimiljoen verouderde Japanse recorders. Grundig brengt voor een prijs die het concern aan de nieuwe prijzen zelf nog net iets over ■ENEN - Na een betrekkelijk rustig begin van de dag hebben zich gistermiddag en gisteravond hevige botsingen voorgedaan tussen politie en demonstranten in verschillende delen van Polen. Ben algemene staking van acht uur, waartoe de ondergrondse leiders van Solidariteit verleden «reek voor de 10e november hadden opgeroepen, is echter uitgebleven. Van opvolging van het akingsparool was 's ochtends niets te merken. JJadat de ochtendploegen de fabrieken hadden verlaten, kwamen er steeds jneer berichten binnen over protestbe lgen en van botsingen met de poli- Er zouden 800 demonstranten zijn resteerd, onder wie veel jongeren Traangas Jn Warschau verzamelden zich enkele dnizenden betogers voor het gerechts gebouw. waar twee jaar geleden de Irije vakcentrale Solidariteit wette lijk werd erkend en geregistreerd. De demonstranten werden voor het ge- rechtsgebouw geconfronteerd met een machtig politiekordon en met leden van de gevreesde rellenpolitie Zomo. Toen de demonstranten in de richting van het centrum van de stad begonnen tc marcheren, werden gasgranaten op de massa afgevuurd en werden de de monstranten uit elkaar gejaagd. Daar na hergroepeerden ze zich en bestook ten tot laat in de avond van hun kant de hard optredende politie. In Wroclaw, het centrum van de Poolse kopermijnen, gingen volgens betrouw bare berichten 15.000 man de straat op. riepen solidariteitsleuzen en eisten de vrijlating van de plaatselijke vak bondsleiders, die kort geleden zijn gear resteerd Na afloop van de demonstra tie raakten 2000 man slaags met de poli tie. In Nova Huta gingen ook een paar dui zend van de 40.000 metaalarbeiders over tot protestdemonstraties. Zij wer den eveneens door een stevige politie macht opgewacht. Ook de universiteiten waren het toneel van oproer en protest. Op de campus van de universiteit in Warschau demon streerden 500 studenten een kwartier en in Krakow waren 4000 studenten bij protesten betrokken. Deze demonstra ties verliepen rustig en werden zonder geweld beindigd Arrestatie De Amerikaanse geleerde Roman Laba is dinsdag in Polen door de veiligheids dienst aangehouden wegens het onder houden van contacten met de onder grondse vakbond Solidariteit. Laba heeft een stipendium voor filosofie en sociologie van de Poolse academie van wetenschappen. sluiting Sluiting van de Koninklijke Maat schappij 'De Schelde' in Vlissingen dreigt als het ministerie van defensie de marine-orders niet volgend jaar plaatst, maar wacht tot 1986. De bouw Van een fregat voor Portugal zou enig soelaas kunnen bieden tot 1984. maar om de hele periode te overbruggen zijn eigenlijk drie fregatten nodig PAGINA 3 boycot De Zweedse organisatie voor gehee lonthouding heeft opgeroepen Neder landse produkten te boycotten in ver band met dc ha^j verkoop in Enschede. In verband met deze zaak ls de Neder landse ambassadeur in Stockholm op het Zweedse ministerie van buiten landse zaken ontboden. PAGINA 9 bessen wier Het Japans bessenwier gedijt uitste kend in de Grevelingen. maar vrees voor verstikking van het meer met de ze planten is ongegrond Het bessen- nier beslaat nu een oppervlakte van ongeveer vijftig hectare in het meer Aangenomen wordt dat het wier het toppunt van zijn ontwikkeling in de Grevelingen zo langzamerhand heeft bereikt PAGINA 11 afstand De werkgeversorganisatie VNO werkt aan een plan waarvan een van de be- langrijkste gevolgen zal zijn dat er een grotere (financiële) afstand ontstaat tussen werkenden en niet-werkenden Het VNO denktdaarbij aan grotere af trekposten voor de werknemers, ter compensatie van een hogere bijdrage In de sociale premies. Aan met- werkenden zou dan een soort 'vereve- ntngshefiing' moeten worden opge legd PAGINA 15 straf De VPRO dreigt voor bepaalde perio- «van televisie zendtijd te worden uit floten. Deze 'straf hangt de VPRO "oven het hoofd voor het uitzenden van ledenwerfprogramma's' met het duo Koot en Bie. De Omroepraad is 001 advies gevraagd. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en li. Sport: 12 en 13. Varia: 14 en 16. Radio en televisie: 15. Financiën: 17. Overmeyer, Brand, Lenoir en Allan (vlnri bij hun aankomst in Florida. 'Van onze correspondent WASHINGTON - Wanneer bij de start op Kaap Kenne dy de weersomstandigheden niet tegenwerken, begint het ruimteveer Columbia vandaag met het uitzetten van zijn eerste betaalde vracht in een baan om dc aarde af te zetten. Na vier proefvluchten in de afgelopen anderhalf jaar moet de Columbia nu aantonen, dat het de taak kan uitvoeren die de ontwerpers voor ogen stond: satellieten in een baan om de aarde brengen en (maar dat is ditmaal slechts terloops aan de orde) defecte satellieten oppik ken voor reparatie. De missie van de Columbia zal vijf dagen duren. Behalve de twee piloten zijn ditmaal ook twee wetenschappers aan boord: een ingenieur en een natuurkundige. De elek trotechnicus dr. William B. Lenoir en zijn collega dr. Joseph P Allen zullen in nieuw ontworpen pakken een ruimtewandeling maken. Commandant van de Colum bia op deze vlucht is Vance D. Brand (die ook vloog tijdens de Amerikaans-Russische Apollo-Sojoezonder- neming in 1975): zijn co-piloot is kolonel Robert F. Over- myer, een marine-vlieger. De vijfde vlucht van de Spaceshuttle Columbia, die als de weersomstandigheden niet tegenwerken vanmiddag wordt lanceerd, kan over de hele wereld rechtstreeks via de telefoon worden gevolgd. Vanuit Nederland kan men gedurende de hele vlucht de gesprekken tussen de astro nauten in de shuttle en het vluchtleidingscentrum in Houston volgen door te draaien: 09-1-307-410-6272. De rechtstreekse lijn wordt een uur voor de geplande lance ring opengesteld. WARSCHAU - De Poolse oproerpolitie maakte gebruik van traangasgranaten bij het onderdrukken van protestdemonstra ties in Warschau Deze foto werd genomen in de buurt van het Hoge Gerechtshof MIDDELBURG - Hercules BV begint half komend jaar met de bouw van een nieuwe fabriek in Middelburg. In de nieuwe fabriek kunnen minimaal 50 mensen een baan krijgen. Het gebouw verrijst naast de huidige Hercules-ves- UTRECHT (ANP) - Ontkoppeling van de salarissen van ambtenaren en trendvolgers, lagere jeugdlonen en mi nimumlonen en inleveren van de prijs compensatie moeten voor de vakbewe ging bespreekbaar zijn om de industrie de ruimte te geven om uit het dal te komen. Dit stelt Piet Vos, econoom van de Industriebond FNV, in het bonds blad 'Zin'. Vos houdt de vakbeweging zijn per soonlijke visie voor. die inhoudt dat het bedrijfsleven absolute voorrang moet krijgen in de komende jaren. De vakbeweging moet af van de 'con servatieve' opstelling die vaak wordt ingenomen om een nieuw beleid moge lijk te maken, zo meent Vos. De indus- triebondseconoom gooit hiermee de knuppel in het hoenderhok bij zijn ach terban De laatste tijd zijn er weliswaar hier en daar in de vakbeweging voor zichtig stemmen opgegaan voor het veranderen van de koppeling tussen lo nen in de (semi-)overheidssector en het bedrijfsleven en aanpassing van de jeugdlonen, maar het geluid dat Vos nu laat horen overstemt deze aanzetten. In plaats van de automatische koppe ling moet een 'beleidsmatige Koppe ling komen, waarbij de ambtenaren bonden op eigen kracht met de werkge vers in hun sector zullen moeten uitma ken wat wel en met mogelijk is. Voor de marktsector verdwijnt dan de zeer gro te last van de schouders dat ieder resul taat hier meteen doorwerkt in de collec tieve sector. Wat betreft jongeren vindt Vos dat het belangrijkste voor deze groep is dat zij werk krijgen en arbeidservaring op doen, en dat het bandhaven van hel minimumloon en het maximumloon daarbij niet een absolute voorwaarde dient te zijn. Het Nederlands voetbalelftal heeft woensdagavond in Rotterdam een bar slechte wedstrijd gespeeld te gen de Franse ploeg. Na een snelle openingstreffer (van de weerge keerde Tahamata, in de 6e minuut verloor Oranje het zeer teleurstel lende treffen met 2-1. Bijna nog droeviger was de entourage in Rot terdam het Feyenoordstadion werd bevolkt door nauwelijks acht duizend toeschouwers... Nadat Frankrijk de Oranjehemden had dol getikt, stelde coach Kees Rij vers cynisch vast: ,J)e enige con clusie, die ik trek, is dat het duel achter de rug is". Zie verder pagina 13. DEN HAAG - Op ongeveer 2000 van de 21.000 Nederlandse scholen zal volgen de week worden gestaakt. De scholen liggen verspreid over het land en ge concentreerd in bepaalde gebieden. De stakiugsbereidheid onder de leden van de onderwijsvakorganisaties die de staking hebben uitgeroepen was aan merkelijk groter. De vakhonden heb ben echter gekozen voor een staking die in bepaalde gebieden het hele on derwijs lam zou leggen. De Katholieke Onderwijsvakorganisa tie (KOV - 48.000 leden) heeft het perso neel van 320 scholen opgeroepen niet te werken, het Nederlands Genootschap van Leraren (NGL - 18.000 leden) deed dat op 160 scholen en de Algemene Bond voor Onderwijzend Personeel (ABOP - 42.000 leden) spant de kroon met een stakingsoproep voor ongeveer 1500 scholen. De Unie van MTO-Verem- gingen legt op 20 van de 60 scholen voor middelbaar technisch onderwijs het werk neer. is woensdagmiddag om 12 uur de deur uitgegaan, nadat minister Deelman (onderwijs en wetenschappen) het ulti matum dat de bonden hem gesteld had den, had laten verlopen. In het ultima tum eisten de bonden dat Deelman de eenzijdige korting op de onderwijssa- larissen van 1,65 procent met ingang van 1 januari 1983 in zou trekken. De onderwijsbonden hebben scholen pas uitgekozen om mee te doen met de staking als minimaal twee derde van de georganiseerde onderwijsgevenden op die school achter een staking stonden Daarnaast was de voorwaarde dat er op de betreffende school minimaal de helft van het aantal lessen uit zou vallen en men bereid was voor vijf dagen het werk neer te leggen. Ook het met-onderwijzend personeel van de scholen valt onder de salariskor ting De Abva-Kabo heeft zijn leden on der het niet-onderwijzend personeel op geroepen mee te doen aan de staking. De CFO (Christelijke Federatie van Overheidspersoneel! en de KVNOP (Katholieke Vereniging van Niet-On- derwyzend Personeel) hebben niet op geroepen om mee te staken. Wel heb ben zij hun leden verzocht eventuele stakingen aan de scholen waar zij werken niet te breken. De i'iuicöiantó Christelijke Onderwijs vakorganisatie (PCO - 25.000 leden) is de enige grote onderwijsvakbond die niet meestaakt. Het bestuur van de PCO heeft haar leden opgeroepen op dinsdagmiddag 23 november het werk voor twee uur te onderbreken. Alleen de Rotterdamse afdeling van de PCO. met leden op 120 scholen, heeft van het be stuur toestemming gekregen volgende week vrijdag acties te voeren in aanslui ting op de acties van de overige onder wijsbonden. Uitkering De stakingsoproep v n de vierbonden GOES - De ondcrwijssluking volgende week lijkt zich voor wat Zeeland be treft in eerste aanleg in Goes te concen treren. Van de vijftien scholen, waar van de samenwerkende onderwijsor ganisaties Abop, NGL en KOV woens dagavond lieten weten dat er vanaf maandag geen les zal worden gegeven, staan er dertien in Goes. Vanavond (donderdag) zullen onderwijsgeven den van openbare scholen uit Middel burg en Vlissingen met elkaar overleg gen of ze zich bij de staking zullen aan sluiten. Een beslissing in die richting heeft bij voorbaat al de instemming van de drie onderwijsorganisaties. Nadat eerder deze week de actiebereid- heid was gepeild onder de onderwijsge venden van een groot deel van de Zeeuwse scholen gaven de Algemene bond van Onderwijzend Personeel, het Nederlands Genootschap van Leraren en de Katholieke Onderwijzers Vereni ging gisteravond het stakingsparool af voor vier scholengemeenschappen, tien kleuter- en lagere scholen en een school voor voortgezet buitengewoon onder wijs. Dat zijn in Goes, de scholenge- tSlot zie pagina 5 kolom 71 De stakende onderwijsgevenden krij gen uit de weerstandskassen van hun organisaties vanaf de tweede dag van de staking per dag 72 gulden uitbe taald. Minister Deetman heeft laten weten geen salaris te zullen uitbetalen over de gestaakte dagen. Voor de KOV. waarbij ongeveer 3200 leden een be roep zullen doen op de weerstandskas, betekent dit een aderlating van onge veer 920.000 gulden, bijna een kwart van het voor dat doel bestemde fonds. tiging op het bestaande Hercules-ter rein aan de Herculesweg in Middel burg. Daar maakt dit bedrijf momen teel koolwaterstofharsen. In de nieu we fabriek worden deze onverzadigde chemische stoffen verzadigd, zodat een hoogwaardiger produkt ontstaat. Dat produkt is overigens, net als nu het ge val is, een halfTabricaat. Welk bedrag (Slot zie pagina 2 kolom 6) PARAMARIBO (ANP) - Andre Haak mat is dinsdagmorgen via Frans Guya na naar Nederland vertrokken. Hij keert niet terug naar Suriname, zo is uit welingelichte kring in Paramaribo vernomen. Reden voor zijn vertrek zou zijn dat Haakmat zich 'vogelvrif ver klaard voelde na de recente negatieve uitlatingen aan zijn adres van bevel hebber Bouterse en garnizoenscom mandant Horb. Haakmats vrouw en kind zijn al enige weken in Nederland. Voor zyn woning in Paramaribo staan twee politiemen sen. Haakmat, die adviseur is van de Moederbond. wordt in Surinaamse re geringskringen gezien als het 'brein' achter de recente stakingen. Vorige week vrijdag werd een mislukte aan slag op hem gepleegd. De PvdA heeft zich gisteren in een Suriname-rapport uitgesproken voor democratie in Suri name als essentiële voorwaarde voor voortzetting van de ontwikkelingssa menwerking met dit land. MOSKOU (AFP. DOl - Andrej Kirilen ko. wel bestempeld als opvolger van president en partijleider Brezjnev, zou dood zijn. Een gerucht van die strek king deed woensdag met ongekende hardnekkigheid de ronde in westerse kringen in Moskou. Uit Russische bron werd vernomen dat de 76-jarige Kirilenko. sinds 1962 vol waardig lid van het politburo van de communistische partij, na een hartaan val in een ziekenhuis is opgenomen. Bij de viering dezer dagen van de 65e ver jaardag van de oktoberrevolutie ont brak zijn gezicht by de portretten van prominenten die in het centrum van Moskou tentoongesteld waren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1