IVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kabinet wil bevriezing salarissen opschorten Voor miljoen aan uit personenauto juwelen geroofd NIEUWE VOORSTELLEN PLO AAN WASHINGTON Deze maand meer dan 600.000 werklozen pta gaea Afscheidsgeschenk voor Geertsema TEGEMOETKOMING AAN AMBTENAREN Erkenning Israël onder voorwaarden Maximumprijs Kerstboter twee gulden per pakje Regen en wind Veel bewolking en enige tijd regen. Middagtemperatuur ongeveer 12 gra den. Tot hard toenemende zuidwesten^ 225e jaargang no. 263 Woensdag 10 november 1982 lepa/uutie, dweil: dimtve weslhavendijk 148 4463 AE goes 01100 20620 ARNHEM - De commissaris van de koningin in Gelderland mr. W. J. Geertsema krijgt bij zijn vertrek een geschenk van meer dan een half miljoen gulden aangeboden. Geertsema neemt in november volgend jaar afscheid. Er is een comité gevormd om geld bijeen te brengen. Het is de bedoeling de tuin van zijn huidige woning - kasteel Middachten in De Steeg - om te toveren in een tuin in Engelse stijl. De tuinen van Middachten zijn een bekende toeristische trekpleister De kosten van het afscheidsgeschenk - ruim zes ton - worden voor een deel door de provincie Het Gelders landschap, het bedrijfsleven en een aantal donateurs gedragen Ook is het de bedoeling dat de Gelderse bevolking haar steentje bij draagt. Naar goede Gelderse traditie zal de commissaris van de koningin zijn afscheidscadeau schenken aan de bevolking (Van onze redactie economie) DEN HAAG - Het kabinet is in principe bereid de voor 1 januari aangekondigde bevriezing van 'salarissen van ambtenaren en trendvolgers drie maanden op te schorten. Dat geldt in geen geval voor de extra korting van 1,65 procent op de salarissen van onderwijsgevenden. De vakcentrales hebben er steeds op gewezen dat tijdens de adempauze pas van een zinvol overleg met het kabinet sprake kan zijn als ook de voorgenomen bevriezing drie maanden wordt uitge- """Steld. Het kabinet is druk bezig om nog vóór het komende weekeinde de in het re- ioord aangekondigde adempau- st^^iein te vullen. Zoals het er nu naar uit- aet zullen in het kader van de adem pauze geen periodieke verhogingen mo gen worden uitbetaald aan zowel amb tenaren als werknemers in het bedrijfs- en. n delegatie uit het kabinet blijkt De Polen raken het protesteren moe: de weerstand tegen het militaire regi me neemt duidelijk af. Wordt de sta- kingsoproep van Solldaritreit van daag niet massaal opgevolgd, dan zou dat wel eens het einde van de onalha- neklljke vakbeweging ln Polen kun nen betekenen. Charl Schwietert. de nieuwe Cretans op defensie, heeft zijn studie politicologie aan de Universiteit van Amsterdam niet afgemaakt Schwie tert mag dan ook de titel drs - in Neder land een beschermde titel - met voe- kaakchirurgie Patiënten van de Bevelanden en van Schouwen-Duiveland kunnen binnen kort in het Goese Bergzichtziekenhuis terecht voor kaakchirurgische behan delingen. Twee specialisten zullen voorlopig twee ochtenden en twee middagen in de week de polikliniek 'bemannen'. belasting De acties 'Schuimkraag' en 'Goud- tand' van de belastingdienst zullen de Schatkist in totaal 235 miljoen gulden opleveren. In de periode 1979-1980 con troleerde de belastingdienst 15.000 be drijven in de horeca-sector en 1796 tandartsen De onderzoekingen wor den op regionaal niveau nog steeds voortgezet vaste plaats Edward Metgod maakt vanavond zijn debuut ln de vriendschappelijke inter land van Oranje tegen Frankrijk in het Feyenoordstadlon De 22-jarige kee per. 'invaller' voor Hans van Breuke- len, hoopt via een goede prestatie een vaste plaats in de basis te kunnen 'af dwingen' Metgod „Ik wil bewust de slag met Van Breukelen aangaan" PAGINA 17 scheepsbouw Volgens de voorzitter van het verbond yaii Westduitee scheepswerven zal er m 1984 of in 1985 een dieptepunt in deze sector optreden. De verwachting is dat de wereldscheepsbou w pas in de laren daarna weer zal opleven Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en li. Opinie: 4 Sport: 13. Varia: 14. Radio en televisie. 15 Financiën: 17. maandagavond al geheim overleg te hebben gevoerd met de sociale part ners. Het is een eis van de vakbeweging dat het kabinet nog vóór het weekeinde tot invulling van de adempauze komt. Wanneer het kabinet, zoals het er dins dagavond naar uitzag, bereid is de be vriezing van de salarissen van ambte naren en trendvolgers drie maanden uit te stellen, behoeven de aangekondigde stakingen niet door te gaan. Problemen In het overleg maandagavond heeft Regering wijst Libanese verzoek om troepen af DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse regering zal het Libanese verzoek, troepen beschikbaar te stellen voor de internationale vredesmacht in Bei roet. van de hand wijzen. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken herinnerde gis teren aan de toezegging van de regering dat geen troepen zullen worden uitge zonden voor het parlement is geraad pleegd, aan het feit dat de troepen macht bij Beiroet met in het kader van de Verenigde Naties opereert, en aan de uitgesproken voorkeur van regering en parlement voor vredesoperaties onder auspiciën van de Verenigde Naties bo ven die buiten het kader van de volke renorganisatie. met name minister-president Lubbers gezegd, dat er problemen zijn met de WD-fractie in de Tweede Kamer over het tijdens de adempauze ook opschor ten van de voorgenomen bevriezing van de salarissen van ambtenaren en trendvolgers. WD-fractievoorzitter Ed Nijpels zou er op staan deze bevrie zing ondanks alles toch op 1 januari van kracht te laten worden. De delegatie uit het kabinet heeft de sociale partners in ieder geval toege zegd hen nog voor 22 november, de dag waarop de regeringsverklaring zal wor den afgelegd, te informeren over de be leidsvoornemens. De vakbeweging heeft juist voor die datum een groot aantal acties, waaronder stakingen bü de spoorwegen, afgekondigd Acties Het meest concrete nieuws over voor genomen stakingsacties kwam giste ren uit Hengelo. De 1150 leerlingen van het Twickel-College in die plaats be sloten donderdag te staken. Op de sta kingsdag zullen de leerlingen met de De Internationale Arbeidsorganisa tie ILO gaat de werkomstandigheden van de Siberische gaspijpleiding naar Europa onderzoeken, zo heeft een woordvoerder dinsdag meegedeeld. De ILO vertegenwoordigt overheden en werknemers en werkgevers uit 145 lan den en is een onderorganisatie van de VN. De Sowjet-Unie heeft toestemming ge geven door het onderzoek leerkrachten discussiëren over de be zuinigingsplannen. De christelijke ambtenarenvakorgam- satie CFO (90.000 leden) zal de aanhang niet oproepen te staken. Peilingen in het zuiden, westen en noorden hadden weinig bereidheid om te staken aan het licht gebracht. Hoogstens komen er stiptheidsacties. De vervoersbond CNV heeft gisteren in het noorden geen drie kwart meerderheid voor stakingen ge vonden. Het zuiden en midden moeten nog worden gepolst. Jeugdloon De Industriebond FNV vindt dat een verlaging van het minimumjeugdloon met twee procent in ruil voor meer werkgelegenheid bespreekbaar moet zijn. Maar dan moeten de werkgevers wel bereid zijn om de arbeidstijd te verkoten. Dat zei landelijk bestuurder Schermer van de Industriebond FNV dinsdagavond voor de Tros-radio. AMSTERDAM - Personeel van de universiteiten heeft gisteren protestvergaderin gen belegd tegen de voorgenomen salariskorting van 1.65 procent en tegen aange kondigde bezuinigingen bij het wetenschappelijk onderwijs. Op de foto ambulan cepersoneel en andere werknemers van wetenschappelijk onderwijs en academi sche ziekenhuizen in de aula van de Vrije Universiteit in Amsterdam. DEN HAAG - Het aantal werklozen passeert deze maand de 600.000, zo laat zich afleiden uit statistieken die eind oktober werden afgesloten. Op dat moment stonden bij de arbeidsbureaus 591.900 mensen als werklozen ingeschreven, 12.500 meer dan eind september. De stijging van het aantal werkloze mannen was belangrijk groter dan bij de vrouwen Op een totaal van 392.900 mannen zonder werk kwamen er 11.500 bij. Het werklozental onder de vrouwen liep met 1000 op tot 187.500. De openstaande vraag naar werkkrachten bij de arbeidsbureaus is per eind okto ber opnieuw gedaald: met 1200 tot een totaal van 9000 (Van onze correspondent CAIRO - De Palestijnse bevrijdingsbe weging (PLO) is volgens vooraanstaan de Palestijnse en Egyptische functio narissen bereid Israel te erkennen en een regering in ballingschap te stich ten in ruil voor een rechtstreekse dia loog met de Verenigde Staten en de Amerikaanse garantie dat de PLO aan toekomstige vredesonderhandelingen in het Midden-Oosten als volwaardig partner zal mogen deelnemen. Het voorstel van de PLO. dat door Ara bische en westerse diplomaten als „ui terst gedetailleerd" wordt omschreven, werd afgelopen weekeinde in Parijs door twee hoge PLO-leden aan de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Kamal Hassan Ali. overhandigd. Ali was in Parijs op doorreis naar Cana da en de Verenigde Staten. De Egypti sche minister van buitenlandse zaken zal het PLO-voorstel aan de Ameri kaanse regering overbrengen wanneer hij later deze week in Washington presi dent Reagan en zijn Amerikaanse colle ga George Shultz ontmoet. De PLO is bereid een regering in bal lingschap te stichten, die dan een op roep zou doen voor „wederzijdse en ge lijktijdige erkenning" tussen Israël en het Palestijnse verzet. Sinds de evacua- BERKEL EN RODENRIJS (ANP) - Drie of vier mannen hebben in de nacht van maandag op dinsdag dertien kof fers met juwelen gestolen uit een per sonenauto in het Zuidhollandse Ber- kel en Rodenrijs. De verkoopwaarden van de juwelen bedraagt een miljoen De koffers lagen op de achterbank en in de kofferbak van de auto. die voor het huis van de eigenaar stond geparkeerd. De daders maakten zich omstreeks kwart voor vier van de koffers meester door een ruit van dc auto in te slaan en door het slot van de kofferbak met twee schoten uit een jachtgeweer kapot te schieten. Hierop ging een sirene loeien van een waarschuwingssysteem waar mee de auto was uitgerust De eigenaar ontwaakte hierdoor uit zijn slaap en kon de dieven, die nylonkou sen over hun hoofden hadden, nog net zien wegrijden in een kleine personen auto. De brandweer haalde later alle dertien koffers uit een sloot ifoto). In een ervan zaten een gouden ring en enkele zilve ren sieraden ter waarde van 650 gulden- tie uit Beiroet afgelopen zomer, dringt Egypte er bij de PLO op aan een derge lijke zet te doen. Garanties Palestijnse functionarissen stellen echter dat de stichting van een rege ring in ballingschap die Israël erkent afhankelijk is van Amerikaanse garan ties dat de Amerikaanse regering een rechtstreekse dialoog met de Palestij- nen zal aanknopen. Deze dialoog, aldus PLO-zegslieden. moet leiden tot Ame rikaanse erkenning van de PLO en tot garanties dat de PLO aan vredesonder handelingen zal mogen deelnemen op gelijkwaardige basis met Jordanië, Sy rië, Libanon en Egypte. De voorstellen van de PLO. die aan Ka- mal Hassan Ali werden voorgelegd tij- HAAKMAT UIT STAF VAN HORB GEZET PARAMARIBO (ANP/SNA) - De Suri naamse garnizoenscommandant Roy Horb heeft mr. drs. Andrè Haakmat, die onder andere adviseur is van de Moederbond. ontslagen als lid vn zijn staf. Op een persconferentie deelde Horb dinsdag mee dat Haakmat dusdanig heeft gehandeld dat hij hem niet langer qkan handhaven als zijn adviseur. Haakmat wordt in regeringskringen ge zien als het 'brein' achter de recente sta kingen Horb verweet Haakmat de lei der van de Moederbond. Cyriel Daal. met te hebben geïnformeerd over de plannen van het militair gezag op het gebied van de democratisering. Haak mat heeft nagelaten voorzitter Daal te informeren en zo de stakingsacties te voorkomen, aldus Horb. Volgens de garnizoenscommandant heeft Haak mat zich niet aan de afspraken gehou den. die gemaakt zijn met betrekking tot de realisatie van de democratische structuren. Vanavond heeft het beleidscentrum een officiéél gesprek met de leiders van de hele vakbeweging. dens een ontmoeting in de residentie van de Egyptische ambassadeur in Pa rijs. eisen een confederatie van twee on afhankelijke staten op beide oevers van de Jordaan - het Hasjemitische konink rijk van Jordanië op de oostelijke Jor- daanoever en een Palestijnse staat op de westelijke Jordaanoever en in de Ga- za-strook. Israël heeft negatief gereageerd op de berichten dat de PLO onder voorwaar de bereid is Israël te erkennen. Artsen tegen voorbereidingen plaatsen kernwapens TILBURG (ANP) - De Nederlandse Vereniging voor Medische Polemolo gie (NVMP) heeft er in een brief aan premier Lubbers op aangedrongen af te zien van plaatsing van nieuwe kern wapens in ons land en ook geen voorbe reidingen te treffen die dit mogelijk maken, zoals in het regeerakkoord staat. De NVMP stelt dat hierdoor de bevol king in hoge mate doelwit zal worden en dat terwijl bij een atoomaanval de be scherming van de burgerbevolking en medishe hulpverlening vrijwel onmoge lijk zullen zijn Hypotheekrente verder omlaag DEN HAAG - De levensvezekering- maatschappij in ons land hebben hun rentetarieven voor hypothe caire leningen opnieuw verlaagd en wel met 0,3 pet. De basisrente is hierdoor gedaald tot 9.3 pet. Deze basisrente geldt in het algemeen voor hypothecaire le ningen tot en met 75 pet van de exe- cutiewaarde of voor hypothecaire leningen met gemeentegarantie, zo heeft het Bureau Voorlichting Ver zekering bekendgemaakt. _L BRL'SSFI. (ANP) - Rond dc Kerstdagen komt cr nu definitief goedkope Europese boter in de winkels. Frankrijk heeft namelijk dinsdag in Brussel zijn verzet tegen de voorstellen van de EG-commissie opgegeven. In totaal komt er een hoeveelheid van 480 miljoen pakjes in prijs verlaagde boter ter beschikking De maximumprijs zal twee gulden per pakje zijn. De kans bestaat dat in grootwinkelbedrijven de boter nog iets goedkoper wordt aangeboden Tolheffing bij verkeersfuiken rpot de 'vondsten' van het VC"~P J. nieuwe kabinet om gaten jÉjfS de rijksbegroting te dich- ten behoort het plan om tol- 1.' heffing in te voeren bij brug gen en tunnels in de omge ving van Amsterdam en Rotterdam. Volgens jaar zou een dergelijke maatre gel de schatkist 85 miljoen moeten op leveren en ieder jaar daarna (voorlopig is gedacht tot 1993) 170 miljoen. CDA en VVD hebben tolheffing op hun lijstje van nieuwe manieren om aan geld te komen opgevoerd na lezing van het dik ke boek met 'heroverwegingen' dat vin dingrijke ambtenaren begin dit jaar hebben samengesteld toen het erom ging zoveel mogelijk bezuinigingsplan netjes te bedenken. Nu er serieus wordt gekeken naarmogelijkheden om tot tol heffing over te gaan blijken er toch nog al wat haken en ogen aan het idee te zittea Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft al laten weten dat het nog wel tot 1985 kan duren voordat tol gaarders en tolautomaten in bedrijf kunnen komen. De bezwaren en proble men die bij de voorbereiding opdoemen zijn heel wat groter dan de onderhande laars aan de tafel van de kabinetsinfor mateur hebben verondersteld. Enigeja- ren terug is in België eenzelfde idee ge opperd. dat vrij kort daarna weer even snel werd afgevoerd. Nog geheel afgezien van de juridische perikelen en de kennelijk onvol doende ernstig ingecalculeerde bezwa ren vanuit de hoek van het wegverkeer is tolheffing op knooppunten waar nü al dagelijks vele tientallen kilometers lan ge files staan een onzinnige gedachte Een extra hindernis voor het verkeer maakt de chaos ter plekke alleen maar groter. Bovendien veroorzaakt tolhef fing op plaatsen als deze een ongehoor de verspilling van energie, waarvoor zo wel economisch als maatschappelijk nauwelijks een excuus is te vinden. Ver gelijkingen met het buitenland (Frank rijk. Italië) gaan evenmin op omdat tol heffing daar geldt op nieuw aangelegde snel-routes. die het verkeer een alterna tief bieden op de bestaande wegen en dus zichzelf moeten betalen. Daar wordt via tolheffing juist een snellere doorstroming van het verkeer bereikt; de Nederlandse voornemens leiden het verkeer bewust naar verstopte fuiken. Het nieuwe kabinet zou er goed aan doen eerst eens te bekijken of de nu be dachte vorm van tolheffing niet meer kost dan ze opbrengt. En als ze alleen maar lijkt bedoeld om een meer regel rechte vorm van belasting te omzeilen zou het misschien zinniger zijn om eerst eens na te gaan of de rijks(tol)gaarders niet beter elders met de collectezak kunnen gaan staan. Vluchtelingen en het geweten Het is deze week de internationale Vluchtelingenweek van de Ver enigde Naties (VN). Met meer dan gewo ne publiciteit wordt de aandacht geves tigd op het lot van de 10 tot 15 miljoen ontheemden in de wereld, die door gaans zitten samengepakt in kampen op plaatsen waar moeilijkheden zijn (geweest). Opnieuw wordt in deze week een beroep gedaan op de internationale liefdadigheid. Want via die weg kan de helpende hand geboden worden in de opvangcentra waar vaak nog ernstig gebrek is aan eerste levensbehoeften (voedsel, kleding, medicijnen). Kunnen activiteiten worden ondersteund in adoptielanden waar verwoede pogin gen gaande zijn om vluchtelingen via herhuisvesting en werkgelegenheid weer een vleugje perspectief te bieden. Het vluchtelingenprobleem is er de laatste tien jaar mogelijk iets overzich telijker, maar bepaald niet eenvoudiger op geworden. De ene internationale cri sis na de andere trekt een spoor van duizenden, soms miljoenen, die pogen om het vege lijf en in de meeste gevallen niet veel meer te redden door hun land van herkomst achter zich te laten. Voor de hulpverleners van de UNHCR, de wereld-vluchtelingen-organisatie van de VN is het een ijzeren regel geworden hoe meer regimes van de harde lijn er komen, hoe meer vluchtelingen er zijn. Afrika. Zuid- en Midden-Amenka. het Midden-Oosten en Zuidoost-Azie zijn de verzamelplaatsen van deze vaak mil- joenvoudige uitzichtloosheid. Politieke zwakte in veel landen van de derde wereld en de hardhandig toeslaande economische crisis in het westen hebben het 'klimaat' voor een snelle en doeltreffende oplossing van het vluchtelingenvraagstuk er niet een voudiger op gemaakt. Enkele jaren ge leden nog sloegen westerse landen de handen ineen om met een royaal toela tingsbeleid de massale vlucht van hon derdduizenden uit Vietnam. Laos en Cambodja (onder wie veel 'bootmen sen') te helpen opvangen. Op het ogen blik is het razend veel moeilijker om voor de overgebleven en nieuw gearri veerde Indochinese vluchtelingen in de kampen een nieuwe bestemming te vin den Cijfers van de laatste paar jaar wij zen dat uit. De recessie is er ook oorzaak van dat minder mensen het zich parti culier kunnen veroorloven om zich in te zetten voor vluchtelingen Bovendien komt het vaker voor dat vluchtelingen in hun nieuwe land van vestiging als gevolg van de economische neergang kind van de rekening worden. Toch ap pelleert het vluchtelingenvraagstuk aan het geweten van ieder die in vrij heid leeft vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1