PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Arrestaties bij het Turks referendum PZC Libanon vraagt Nederland troepen voor vredesmacht CNV-bond sleept EO voor de rechter MEERDERHEID VOOR NIEUWE GRONDWET sport Si Snuffelt U ook al bussen de Kleintjes? Koud karwei Reuzensnoek vandaag Nieuwe leider communisten in Spanje UITBREIDING NAAR 30.000 MAN PZC TOPPER AF BLUNDER Vliegtuigkapers geven zich over MBEn lets warmer Half tot zwaar beioolkt en plaatselijk regen. Muidagtemperatuur ongeveer 13 graden. Vrij krachtige, aan de kust af en toe harde zuidoosten wind. J25e jaargang no. 261 laandag 8 november 1982 OTTERDAM - Bij een inbraak in een woning in de Dantestraat in Rotterdam is ;ame iterdagochtend tienduizend gulden gestolen 'n0: '#e bewoner had het geld verstopt in het vriesvak van de koelkast al ver 'a eerst alle kasten te hebben doorzocht ontdekten de dieven de geheime berg- iflptf laats Zij kwamen de woning binnen met een valse sleutel. I.!i, HANNOVER <DPA) - Een Westduitse sportvisser van 39 jaar heeft in water bij Cloppenburg m Nedersaksen een snoek gevangen die 1 35 meter lang. 20 kilo zwaar en naar schatting 15 jaar oud was. De hengelaar moest een gevecht van bijna een uur leveren voor dat de snoek opgaf Deskundigen hebben verzekerd dat de gevangen snoek op vier na de grootste is die ooit in Duitsland aan de hengel geslagen werd schenen. Volgens andere berichten van meerderheid van de Turkse kiezers ooggetuigen zou het bij telling van de voor het beleid van het twee jaar aan de stemmen tot onregelmatigheden zijn macht zijnde regime te hebben geko- gekomen. Desondanks lijkt een grote zen. Het Nederlandse tweed'e-kamerlid jiKARA (AFP/UPI/DPA) - Tijdens het referendum in Turkije over een nieuwe grondwet zijn ondag elf personen gearresteerd wegens het „verstoren van de openbare orde". Zij hadden pgeroepen tegen de grondwet te stemmen. Ier van de arrestanten zouden in het ezit van vuurwapens zijn geweest, eer dan negentig procent van de urkse kiezers heeft volgens officiële erichten gestemd vóór het ontwerp- xindwet van het militaire regime en aarmee gekozen voor generaal Kenan vren De einduitslag wordt vandaag erwacht. a telling van ruim drie miljoen van de lim twintig miljoen stemmen bedroeg et aantal 'ja'-stemmers ongeveer 92 locent Er waren zondagavond bench- n over vermoedelijke frauduleuze indelingen. Zo zou m veel stembu- aus door functionarissen bij controle ■t feit zijn misbruikt dat de blauwe stemmen' door de gele enveloppen Slik en regenval zorgden zondagavond sl3#| voor een verkeerschaos op de provin ciale weg tussen Haamstede en Zierik- zee. Nadat één auto slipte, ontstond slik totaal vijf auto's waren betrokken. werklozenproject Het bestaande baanlozenproject in Hulst en Hontenlsse wordt aangevuld met enkele vrijwilligersprojecten. Een van de plannen omvat een plantsoene ninventarisatie in Hulst Zaterdag werd in deze gemeente een informatie- en vormingsdag gehouden over werk loosheid en arbeidsongeschiktheid. 'crisisvrij' kabinet CDA en WD hebben afgesproken dat wanneer een minister in het kabinet met voldoet, deze vervangen kan wor den zonder dat het voortbestaan van de ploeg-Lubbers in gevaar komt. Bij de totstandkomin g van dit voornemen speelde bij WD-leider Nijpels mee, dat hy vindt dat de liberale bewinds lieden zich moeten schikken in de poli tieke koers die hij uitstippelt Suriname De Surinaamse garnizoenscomman dant Roy Horb zegt dat tussen hem en legerleider Bouterse geen conflict be staat. Om hun eensgezindheid te on derstrepen verschenen Horb en Bou terse zaterdag samen op de Surinaam se televisie. fdp gespleten De Westduitse liberale politieke partij FDP is er op haar congres in West-Ber- Uin niet in geslaagd de linker- en rech tervleugel te verzoenen Van toenade ring was geen sprake De oprichting van een nieuwe links-liberale partij wordt overwogen. popmusical Benny Andersson en Björn Ulvaeus, de mannelyke helft van het pop-quar- tet Abba, gaan een pop-musical schrij ven. Zij worden geholpen door Tim Ri ce die bekendheid geniet als schrijver van 'Jezus Christ Superstar' en 'Rvi- Nieuws uit Zeeland: 2 en 5 Binnen- en buitenland: 3 Radio en televisie: 7 9.10,11,12,13 en 14 MADRID lReuter- Het centraal comi té van de Spaanse communistische party heeft zondagavond de benoe ming bekrachtigd van Gerardo Iglesias tot de nieuwe secretaris-generaal. Igle sias is de opvolger van Santiago Caril- lo, die zaterdagavond aftrad. Iglesias was secretaris-generaal van de partij in Asturiê. De 37-jarige Iglesias werd zaterdag door Carillo voorgedragen nadat deze ontslag nam wegens de ne derlaag van de partij bij de jongste ver kiezingen. Iglesias is 37-jaar, oud-mijn werker en sinds zijn vijftiende lid van de communistische partij.- De 67-jarige Carrillo, een Eurocommu nist die door leden van zijn eigen partij van dictatoriale neigingen wordt be schuldigd, maakt een eind aan eenpoli- tieke carrière van 50 jaar. In zijn lange loopbaan ontwikkelde Carrillo zich van een orthodoxe marxist tot een van de voornaamste Eurocommunisten. Harry van den Bergh verklaarde zon dag in Ankara geen beïnvloeding van kiezers te hebben bemerkt. De stem ming was volgens Van den Berghs in druk van buitenaf geheim en vrij. Hij heeft zondag 36 stembureaus bezocht. Maar Van den Bergh noemde de manier waarop de grondwet was ontworpen en aan het Turkse volk was voorgelegd, ..niet democratisch". Het Nederlandse tweede-kamerlid is met collega's uit Groot-Bnttanmè. België en West- Duitsland als waarnemer naar de stem ming gestuurd door de Raad van Euro pa en het Europese parlement. De opkomst blijkt hoog - volgens func tionarissen meer dan negentig procent - wat werd verwacht, gezien de gevan genisstraf die staat op bet thuisblij ven. Door het aannemen van de ontwerp- (Slot zie pagina 6 kolom 4) President Leonid Brezjnev (links) met premier Nikolai Tikhonov aan zijn zijde, sloegen vanaf het mausoleum van Lenin de militaire parade gade. MOSKOU (DPA/) - Ter gelegenheid van de traditionele militaire parade op het Rode Plein in Moskou naar aan leiding van de 65c verjaardag van de Bolsjewistische Oktoberrevolutie heeft de Sowjet-Russische minister van defensie Oestinow, zondag herhaald dat „gezien de weergaloze bewapeningsdrift van de Verenigde Sta ten', de Sowjet-Unie meer dan ooit haar defensie op peil moet houden. Oestinow zei echter ook. dat de Sowjet-Unie zich op de Geneefse onderhandelingen 'niet geringe offers' met het oog op welslagen getroost. In het Kremlin heeft Brezjnew de Verenigde Staten ge waarschuwd en gezegd dat een eventuele aanvaller op een vernietigend antwoord kan rekenen. De Sowjet-Unie deed alles, zei hij, om niet door verrassingen overrom peld te worden en hij hoorde dat 'bepaalde imperialisti sche politici' gekalmeerd zouden worden door de weten schap dat de Sowjet-Unie vernietigend zou terugslaan. De Sowjet-Unie. aldus Brezjnew. zet zich intussen in voor ontspanning en ontwapening en verdubbelt haar inspanningen om een nucleaire oorlog te voorkomen. De NAVO-landen, uitgezonderd Griekenland. Turkije, Denemarken, Noorwegen en IJsland waren zoals voor gaande jaren op het Rode Plein niet vertegenwoordigd door hnn ambassadeurs, maar door diplomaten van la gere rang, als protest tegen de voortdurende Sowjet- Russiche bezetting van Afghanistan. iVan onze correspondenten) DEN HAAG, LONDEN - De Libanese minister van buitenlandse zaken Sa lem heeft de ambassadeurs van Neder- Het verlies van een groot aantal topspelers, de meesten vertrokken naar het buitenland, begint het Alkmaar AZ '67 nu toch behoorlijk op te breken. Na de uitschake ling door Inter Milan in de tweede ronde van de Europa cup (vorige week woensdag) moest de ex-landskam pioen 1981 een paar dagen later in de Noordhollandse 'machtsstrijd' tegen bet bezoekende Haarlem opnieuw een bittere pil verwerken. Haarlem won zonder veel moeite met 1-0. AZ is nu duidelijk topclub-af. Pag 9. Door een kapitale blunder verspeelde routinier Piet Vonck (nummer 50) zijn winstkansen in de dertiende Heidecross in Heikant. Zoals verwacht mondde de wed strijd uit in een confrontatie tussen Middelburger John Vermeule en Vonck. De Zeeuws-Vlaamse atleet vergiste zich echter in de rondetelling en ging daardoor een ron de voor het einde al in de eindsprint. Daarmee had hij al zijn kruit verschoten waardoor John Vermeule simpel de zege behaalde, (pag. 121. land, Engeland, Zweden en Zuid-Ko- rea gevraagd troepen beschikbaar te stellen voor de internationale vredes macht in Beiroet. Deze vredesmacht bestaat tot dusver uit Amerikanen, Fransen en Italianen. Hoewel het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag zondagavond geen commentaar wilde geven heeft de Britse regering het Libanese verzoek wel bevestigd. Volgens de Britse minister Francis Pym wordt het- verzoek in Londen „nauwkeurig bestudeerd", maar wilde hij nog geen definitieve uitspraken doen. Het officiële Libanese verzoek werd zondag gemeld door het doorgaans goe- dingelichte Libanese dagblad An Na- har. Al ruim een maand werd een derge lijk verzoek echter verwacht. De nieuwe president van Libanon. Amin Gemayel, vindt dat de internationale vredes macht van 4.000 man moet worden uit gebreid tot liefst 30.000, totdat het Liba nese leger alle taken op zich kan nemen. Tijdens de openingsronde van de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties, vonge maand in New York, heeft ook de toenmalige minister van buitenlandse zaken Van Agt hierover gesprekken gevoerd met een aantal col lega's. Tegenover de Tweede Kamer ontkende hij later echter ten stelligste „ongevraagd belangstelling te hebben getoond" voor Nederlandse deelname aan de vredesmacht, zoals in de inter nationale pers was gemeld. Het vorige kabinet heeft overigens vastgelegd dat er geen sprake kan zijn van een eventueel doorzenden van de Nederlandse Unifil-militairen in Zuid- Libanon naar Beiroet Amerikaanse druk op de Falangisti- sche milities die moordden in de Pale stijnse vluchtelingenkampen Sabra en Cbatila. heeft ertoe geleid dat de Fa- langisten zich uit de kampen terug trokken. Dit heeft een hoge Israëlische militair, brigade-generaal Amos Ya- ron, zondag getuigd voor de officiële Israëlische onderzoekscommissie naar de moorden. Yaron verklaarde dat toen hij hoorde van de Amerikaanse klachten tegen de Falangisten, de Israëliërs al opdracht hadden gegeven de operatie in de kam pen bij Beiroet te staken omdat „alles niet goed was" Yaron zei dat hij de Fa langisten „gewaarschuwd had de plaat selijke bevolking geen kwaad te doen of mensen die de armen hieven om zich over te geven". Vrijdagochtend 17 september had Ya ron zijn superieur generaal-majoor Amir Dron op de hoogte gesteld van excessen bij de 'schoonmaak' van de kampen De verklaring van Yaron lijkt in tegen spraak te zijn met eerdere verklarin gen van leiders van het Israëlische le ger. Deze hebben steeds volgehouden dat het Israëlische Iger niet heeft ge weten dat de Falangisten een bloedbad aan het aanrichten waren. Yaron gaf tijdens het verhoor toe dat opperbevel hebber Eitan op een bijeenkomst vrij dagmiddag 17 september in Beiroet persoonlijk zijn goedkeuring had gege ven de Falangisten in de kampen hun gang te laten gaan. ANKARA - Drie Russen van Oostduitse afkomst hebben zondagmorgen een toestel van de Sowjetrussische luchtvaartmaatschappij Aeroflot ge kaapt en gedwongen te landen in de Turkse haventad Sinop, aan de Zwar te Zee, waar de kapers zich overgaven. Dit is officiéél bekendgemaakt in Ankara. De overmeestering van het toestel, dat een binnenlandse vlucht uitvoerde, had onder bedreiging van vuurwapens plaats De gezagvoerder en twee inzittenden liepen daarbij verwondingen op. In Sinop gaven de drie kapers zich onmiddellijk over aan de autoriteiten en vroegen daarop politiek asiel. De drie werden onmiddellijk gearresteerd en na overleg tussen het Turkse ministerie van buitenlande zaken en de Russische ambassadeur Rodionov werd gezegd, dat vliegtuig en inzittenden ingevolge internationale akkoor den direct aan de Sowjet-Unie zullen worden overgedragen. De drie kapers zullen voor de Turkse rechter moeten verschijnen. Aan boord van het vliegtuig van het type Toepolew bevonden zich 38 passa giers. (Van onze rtv-redactiei HILVERSUM - De dienstenbond van het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) spant een gerechtelijke proce dure aan tegen de Evangelische Om roep. Reden hiervoor is dat de EO zich niet wenst te houden aan een artikel van de omroep-cao over het nastreven van antidiscriminatie. In het bewuste artikel 31 staat onder meer dat bij sol licitanten geen onderscheid mag wor den gemaakt tussen ras, huidskleur, geloof, seksuele geaardheid en natio naliteit. Met de weigering van dit arti kel wil de EO laten weten dat zij het bestrijden van discriminatie als een van haar doelen stelt. Het begon eind vorig jaar met een wetsvoorontwerp van minister De Rui ter over antidiscriminatie De omroe pen waren hier enthousiast over en na men het meteen op in him cao De EO echter verklaarde half juni van dit jaar dat men met die cao akkoord ging be houdens artikel 31. EO-woordvoerder Feike ter Velde: „Wanneer wij een sollicitant krijgen moet dat vanzelfsprekend een christen zijn Hij of zij moet toch wel instemmen met de richtlijnen van de bijbel. Als wij dus akkoord gaan met dat artikel, spre ken we ons zelf tegen. Als wij een homo fiel op sollicitatie krijgen kunnen we die niet aannemen omdat hij onze doelstel lingen en de doelstellingen uit de bijbel niet nastreeft". - Afaar stel dat er een homofiele chris ten komt solliciteren? Ter Velde: „Tja, dat moet je toch vrij precies bekijken. Een homofiel is ie mand die homofiele gevoelens heeft. Zo iemand nemen wij heus wel aan. mits hij de juiste man op de juiste plaats is natuurlijk Maar als hij zijn gevoelens daadwerkelijk in praktijk brengt kan het weer niet Hetzelfde geldt voor onze eigen mensen. Als een van onze mede werkers gaat scheiden komt er een ge sprek De bijbel zegt dat je alleen mag schelden als een van de partners over spel heeft gepleegd Als dit niet het ge val is kan het zijn dat de medewerker wordt ontslagen. Ik wil hier wel bij zeg gen dat dit soort zaken van geval tot geval worden bekeken. Er is eigenlijk geen duidelijke richtlijn". Jaap Kos, de bestuurder van de dien stenbond CNV, heeft een andere kijk op de zaak. „Het is vrij simpel. Of de EO had akkoord moeten gaan met al de cao-bepalingen of helemaal niet. Maar wij kunnen niet toestaan dat de EO op een artikel een uitzondering maakt. Dan kan de VPRO bij wijze van spre ken over een half jaar zeggen dat ze niet akkoord gaat met een totaal ander artikel. Je moet principieel blijven". „Daarbij komt bovendien dat in het be wuste artikel staat dat de sollicitant wel de doelstellingen van de organisa tie moet onderschrijven Ik snap dus niet waar de EO zich druk over maakt. Wij hebben de mededeling voor kennis geving aangenomen maar mede door de druk van onze achterban kunnen we nu niet langer meer wachten. We gaan een gerechtelijke procedure instellen die terecht komt bij de rechter" Overigens is inmiddels de omstreden ontwerpwet antidiscriminatie op het ministerie in de ijskast gestopt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1