PROVINCIALE ZEEUWSE COURA VERLIES VAN 1400 BANEN BIJ FOKKER PZC NAVO: Moskou verhardt standpunt Mislukte aanslag op André Haakmat 0 GROOT Explosieve luchtvracht 7 Malaise in de vliegtuigindustrie ft Droog Droog weer met wolkenvelden, maar vooral in de oostelijke provincies ook perioden met zon. Middagtempera- tuur ongeveer 11 graden, maar in het noordoosten van het land omstreeks 8 graden. ^J|25e jaargang no. 260 ^laterdag 6 november 1982 Automobielbedrijf DE GROENE B.V. acés tya/zcfa-r/eaéel >1 5-7 «60 AC Goes Teldloon 01100-16810 ~^CHlPHOL (ANP)-De dienst luchtvaart van het korps rijkspolitie heeft insamen- Verking met de rijksluchtvaartdienst en het korps controleurs gevaarlijke stoffen yp de luchthaven Schiphol 1200 kilo explosieven in beslag genomen. De partij xplosieven was in drie verschillende vrachtvluchten vanuit Amerika en Schol- li 'and naar ons land vervoerd. De explosieven - waarde 50.000 gulden - waren ra iestemd voor een bedrijf in Ammer Compascuüm. Zij zouden volgens de rijkspoli- ie gebruikt worden bij oliewerkzaamheden op de Noordzee. Volgens internationale regels met betrekking tot het vervoer van gevaarlijke stoffen, waaronder explosieven. had een gedeelte van de in beslag genomen partij geperste springstoffen) niet door de lucht vervoerd mogen worden Een ander deel was niet op de juiste wijze verpakt. De explosieven zijn nu in opdracht van het openbaar ministerie in een munitiebunker opgeslagen. In overleg met openbaar ministerie zal de rijkspolitie uitzoeken wie de explosie ven heeft vervoerd of heeft laten vervoeren om tegen deze instantie proces-verbaal te kunnen opmaken. J (Van onze verkeersredacteur) SCHIPHOL - Ontslag voor 1400 werknemers in het hele land, werktijdverkorting voor een deel van de 8100 die overblijven en forse produktieverlaging zijn de maatregelen die Fokker nog voor het eind van dit jaar wil verwezenlijken. Fokker wil hiermee een uitweg vinden voor de sterk verminderde vraag naar vliegtuigen en voor het feit dat een aantal klanten dat vliegtuigen heeft besteld, niet kan betalen nu ze zijn voltooid. De werknemers van Fokker zijn vrijdag van de besluiten op de hoogte gebracht, aldus Frans Swarttouw, voorzitter van de Raad van Bestuur. k Van de ontslagen zullen er 840 op Schip- I «hol vallen. 350 in Dordrecht en Papen- 1 grecht, 210 in Hoogeveen, Ypenburg en IWoensdrecht. Tegelijk wordt de pro- Bduktie teruggeschroefd. De F-27. die be- ginditjaaropeenjaarproduktievan29 toestellen stond en thans op 23. wordt teruggebracht op 16. De produktie van Pi "de F-28 gaat terug van 18 naar 17. Die van de F-16 gaat tussen nu en 1985 te- larorug van 38 naar 12 stuks. ,OOi banenverlies In de afgelopen maanden zijn onge veer 250 arbeidsplaatsen verdwenen, die direct of indirect werden veiligge steld door Dow Chemical in Terneu- zen. Volgens de Industriebond FNV zijn plaatsen van pensioengangers niet opgevuld en doet Dow steeds min der vaak een beroep op onderaanne- PAGINA 3 acties ambtenaren De v\jf centrales van ambtenaren heb ben vriJdaE besloten op universiteiten, hogescholen en in academische zie kenhuizen actie te gaan voeren tegen de invoering van een extra salariskor ting Overleg met minister Deetman leverde gisteren niets op PAGINA 7 vaste oeververbinding Een grote meerderheid van de Zeeuw se staten denkt positief over de over eenkomst. die gs en het rijk hebben bereikt over de aanleg van een vaste oeververbinding m de Westerschelde De provincie wil modelproeven laten uitvoeren voor een derde dubbeldeks veerboot Daarnaast wordt de produktie van F- 16-rompstukken teruggebracht van 129 naar 95 terwijl de bouw van sets bewe gende vleugeldelen voor de Airbus A- 300 van 82 op 46 wordt gebracht. Airbus Op een persbijeenkomst deelde Swart touw mee dat de acute problemen voor Fokker voor de helft door Airbus In dustrie worden veroorzaakt. De fabrikant van de A-300 (en A-310) in Toulouse wordt evenals alle andere vliegtuigbouwers getroffen door de re cessie in de luchtvaart en economie, waardoor minder vliegtuigen worden besteld en gedane bestellingen worden geannuleerd. Van de 1300 mensen die bij Fokker op Schiphol aan de vleugel- delen voor de A-300 werken, moeten er 650 ontslagen worden. Fokker zelf heeft thans zeven afge bouwde vliegtuigen klaar staan, maar zij vertrekken niet omdat de afnemers niet betalen. Daarmee is een bedrag ge moeid van 120 miljoen gulden. Geen beleidsfouten Fokkers raad van bestuur trekt intus sen uit de ontsiagmaatregelen voor 1400 werknemers geen consequenties voor zichzelf. Swarttouw: „Wij kunnen niet inzien waar wij ernstige beleids fouten hebben gemaakt. Ik zou het be neden elke kritiek vinden om nu zelf op te stappen". Bestuurder Aalko van der Veen van de Industriebond FNV vindt het echter wel „een heel vreemde zaak dat vorig jaar nog duizend mensen aangenomen zijn en dat er nu 1400 ontslagen moeten worden. De bond stelt dat het volkomen fout is in een korte periode zoveel mensen te halen, die nu weer moeten vertrekken. Daarom eist de bond. dat er snel onder handelingen over arbeidstijdverkor ting op gang komen om ervoor te zor gen, dat alle Fokker-werknemers die dat willen, in het bedrijf kunnen blijven werken. Volgens de bond heefl de raad van be stuur van Fokker de situatie van het bedrijf in het recente verleden te rooskleurig voorgesteld. Het MDF-100 project, dat voorzag in de bouw van een nieuw type passagiersvliegtuig in samenwerking met de Amerikaanse vliegtuigfabrikant McDonnell- Douglas, zou de toekomst van het be drijf als zelfschcppcnde vliegtuigin dustrie veiligstellen. Fokker trok voor het project ruim 1.000 arbeidskrachten aan, maar begin d i t jaar ketste de over eenkomst met McDonnell-Douglas af. In kogelvrije vesten gehulde rechercheurs verwijderen vrijdag één van de tien bezetters uit het Turks Informatiecentrum. AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse politie heeft vrijdagmiddag met geweld een eind gemaakt aan een bezetting van het Turks informatiecen trum annex Turks nationaal verkeersbureau aan de Herengracht in de hoofdstad. De bezetting, die bijna twee uur duurde, werd uitgevoerd door tien jeugdige aanhangers van de linkse Turkse organisatie Dev Sol. In het pand, dat onder de Turkse ambassade ressorteert, gijzelden zij de directeur en een medewerkster. Actievoerders, die ongewapend waren, wer den aangehouden wegens wederrechtelijke vrijheidsberoving. Hun actie was bedoeld als protest tegen 'de grondwet van de Amerikaanse gezinde fascistische junta in Turkije'. Om even over half twee ging een aantal met kogelvrije vesten uitgeruste rechercheurs in opdracht van de officier van justitie tot actie over. Zij forceerden de deur en gingen met getrokken pistool naar binnen. Enkele minuten later was de ontruiming achter de rug. De actievoerders werden in een politiebus voor verhoor naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Hun leeftijd varieert van 18 tot 27 jaar, aldus een politiewoordvoerder. PARAMARIBO - In de Surinaamse hoofdstad Paramaribo is donderdagnacht een mislukte aanslag gepleegd op mr. drs. André Haakmat. Er werden vijf scho ten op de woning van Haakmat afgevuurd met een zwaar automatisch wapen, aldus Haakmat, die ongedeerd bleef. De auto met de dader(s) verdween na de schietpartij in het duister. Bij het verlaten van hetfabrieksterrein op Schiphol ontvangen de werknemers van Fokker in Amsterdam van v den Industriebond FNV) pamfletten over het dreigende verlies van 1400 arbeidsplaatsen. André Haakmat, ex-minister van bui tenlandse zaken en van justitie in Suri name. treedt op als adviseur van de vakcentrale Moederbond. In Paramari bo werd hij de afgelopen week gezien als de man achter de stakingsacties van deze bond. die onder leiding staat van Cyriel Daal. Ook werden in Paramaribo donderdag nacht een aantal gebouwen beklad met. leuzen gericht tegen Haakmat en Daal. Haakmat vermoedt dat de daders van de aanslag leden zijn van de pas-opge richte volksmilitie, een para-militaire -v gerard de lange jeugdlonen FNV-voorzitter Wim Kok heeft duide lijk stelling genomen tegen de aantas ting van de jeugdlonen. Kok liet vrij dag in Veenendaal weten dat hij alleen arbeidstijdverkorting als een probaat middel tegen werkloosheid ziet. PAGINA 12 int t iek Een van de leveranciers van grootwin- kelier Gerard de lange heeft, zijn deel van de voorraden m het centrale ma gazijn van De Lange teruggehaald. De huisbankier van het bedrijf, dat 45 fi lialen en 150 personeelsleden telt. wei gert nieuwe kredieten te verlenen De directie van Gerard de Lange wil acht filialen sluiten. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Financiën, economie: 12. Sport: 13. Radio en televisie: 22 en 23. iVan onze redactie economie) DEN HAAG - De kosten van het levensonderhoud zijn in de afgelopen maand 0,3 procent hoger geworden. Daarmee bleef de stijging opnieuw lager dan in de overeenkomstige maand van 1981. Vorige maand, toen de stijging 0.7 procent was, was het ook al het geval. Het inflatietempo zakte daarmee van 6.6 naar 6,4 procent. Geschat wordt nu dat het aan het einde van het jaar zal blijken uit te komen op 6.25 procent. Daarmee blijft het cijfer binnen de oorspronkelijke ramingen. In de laatste periode werden kleding, boeken, sigaretten, benzine, verpleging en openbaar vervoer duurder. Prijsdalingen kwamen voornamelijk voor bij vers fruit, eieren, aardappelen, verse groenten, bloemen en kamerplanten. Hoewel onzeker is of er volgend jaar een prijscompensatie mag worden uitbe taald, heeft het CBS wel normaal het percentage prijsstijging berekend dal voor compensatie in de lonen in aanmerking zou komen. Het komt. uitgaande van de prijzen van half april, uit op 2,1 procent De prijzen van koffie en thee worden met ingang van maandag verhoogd. Volgens de vereniging van Nederlandse koffiebranders en theepakkers zal de adviesprijs van een pak koffie van 250 gram met 10 cent worden verhoogd. De adviesprijs van enkele zeer goedkope merken gaat met 15 cent per pak van 250 gram omhoog. Oploskoffie gaat met 10 cent per 50 gram omhoog. De prijs van een pak thee van 100 gram zal gemiddeld met vijf cent omhoog gaan. aldus een woordvoerder van de vereniging. De oliemaatschappijen Shell. BP en Esso gaan met ingang van maandag de prijs van diesel-, gas- en huisbrandolie verlagen. Shell verlaagt de prijzen voor genoemde produkten met 2,2 cent. Bij Esso gaat diesel met 2 cent omlaag en gasolie met 1,7. BP verlaagt de prijs van autodieselolie met 2 cent en die van gasolie en huisbrandolie eveneens met 2 cent. Bij de zelftankstations van Shell en Esso zullen de prijzen voor dieselolie met ingang van maandag variëren van 124,2 cent tot 125,2 cent per liter. organisatie die onlangs geïnstalleerd werd door de militaire leiders van Suri name om het revolutionaire proces te verdedigen- De aanslag is in het hele land met verbijstering ontvangen. Premier Neijhorst deed een oproep om 'het hoofd koel te houden'. Intussen is ook bekend geworden dat de garni zoenscommandant Roy Horb sinds vrijdag onvindbaar is. Volgens berich ten in Paramaribo is hij ondergedoken. Dit zou te maken hebben met een me ningsverschil met legerleider Desi Bou- terse over de politieke koers. Horb zou bereid zijn een gefaseerde terugkeer naar de democratie te aanvaarden, uitr mondend in algemene verkiezingen. Bouterse blijft zich hiertegen verzetten. Horb leidde de onderhandelingen met de Moederbond over beëindiging van de stakingemBouterse bleef daar na drukkelijk buiten. André Haakmat. zaterdagkrant '5. 16, 17. 19 en 21 BRUSSEL (UPI/DPA) - De Sowjet- Unie lijkt haar standpunt te verharden in de kwestie van de middellange-af- standsraketten in Europa. Richard Burt, de Amerikaanse onderminister voor Europese aangelegenheden, zei dit vrijdag op het hoofdkwartier van de NAVO in Brussel. Burt gaf een persconferentie na afloop van een bijeenkomst van de 'speciale overleggroep'. Deze werd in 1979 opge zet om de Amerikaans-Russische on derhandelingen over een vermindering van de Euroraketten te begeleiden en voor te bereiden Die onderhandelingen vormden een van de twee onderdelen van het NAVO-dubbelbeslut. Het ande re onderdeel betrof de plaatsing in West-Europa van 572 nieuwe raketten, onder meer al stegenwicht voor de Rus sische SS-20-raket voor de middellange afstand. Burt wees tegenover journalis ten op recente verklaringen in de Sow- jet-pers die zijns inziens lijken te wijzen op een verharding van het sowjet- standpunt. De onderminister waar schuwde Moskou dat de NAVO-bond- genoten vastbesloten zijn de nieuwe ra ketten te plaatsen als bij de in Genéve plaatsvindende onderhandelingen geen 'tastbaar resultaat' wordt bereikt. In een verklaring van de speciale over leggroep wordt gesteld dat de Sowjet- Unie tot dusverre 324 raketten van het type SS-20 heeft gestationeerd. Die ra ketten zijn uitgerust met in totaal 972 kernkoppen, aldus de verklaring. In de NAVO-verklaring wordt vastge steld dat de voorbereiding voor de sta tionering van 108 kruisraketten en 464 Geheimzinnig met afval 'ö&ööo' TTet zoeken naar een ant- Oj I XI.woord op de vraag waar I I Nederland (in de toekomst» I met zijn radio-actief afval uit i» ziekenhuizen, laboratoria en andere onderzoekcentra naar toe moet begint langzamerhand wel erg overspannen trekken te krijgen. Een aantal jaren achtereen heeft het toen malige ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne toestemming ver leend om dat afval (het gaat om laag en middel radio-actieve restanten) na een tijdelijke opslag op de terreinen van het Energie Centrum Nederland (ECNi in Petten te dumpen In de Atlantische Oceaan. Uitvoering geven aan een der gelijke beslissing is intussen steeds moeilijker geworden. Er worden bij die gelegenheden pogingen ondernomen om de transporten naar het schip en het lossen van de lading in zee vergaand te belemmeren. Afgelopen zomer moest daarbij zeifis de toevlucht worden geno men tot een soort van verrassingstak- tiek. En dat laatste heeft op zich tot nieuwe problemen geleid. Een in de ge meenteraad van Den Helder (de afvoer- haven) aangenomen motie zal daaraan niet vreemd zijn. Den Helder wenst in de toekomst op geen enkele wijze mee te werken aan een eventueel transport van radio-actief afval. Op de Haagse de partementen is inmiddels duidelijk ge worden dat naar andere oplossingen zal moeten worden gezocht voor het be wuste afval. Dumping in zee zou achter wege kunnen blijven wanneer op het land een opslagplaats wordt ingericht, waar het spul op een veilige manier kan worden geborgen totdat een afdoende methode voor blijvende verwijdering voorhanden is. In het andere geval zou alle medisch, technisch en wetenschap pelijk werk waarbij radio-actief afval wordt 'geproduceerd' moeten worden stop gezet. Al geruime tijd heeft het inmiddels opgeheven ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne zich bezig gehouden met een inventarisatie van mogelijkheden voor vestiging van een dergelijke, centrale landelijke opslag plaats. Het is duidelijk dat een beslis sing over de aanwijzing van zo'n locatie minstens zo omstreden zal zijn als de tot nu toe toegepaste dumping in zee. Vandaar dat de (tot begin deze week) verantwoordelijke staatssecretaris, mevrouw Lambers-Hacquebard, zich bij de voorbereiding van de besluitvor ming op dit punt tot nu toe uiterst te rughoudend heeft opgesteld. Ze wilde geen inzage geven in de stukken waar uit kan blijken welke terreinen in Ne derland in principe in aanmerking ko men voor de bouw van een dergelijke opslagplaats. Als argument daarbij geldt dan kennelijk dal ze de nog maar voorzichtig op gang gebrachte proce dure niet op voorhand met een lawine van protesten uit de betrokken gebie den wil belasten. Zeeland moet het daarom voorlopig doen met de informa tie van het college van gedeputeerde staten en van de burgemeester van Borssele dat men zich van die kant vier kant heeft verzet tegen de vestiging van een dergelijke opslagplaats en dat men verder van de kant van de rijksoverheid over deze zaak niet meer is benaderd. Zonder tegenbericht kunnen we er dus van uitgaan dat het ding er in deze pro vincie niet zal komen. Maar daarmee is het verhaal niet af. Ex-staatssecretaris Lambers heeft afgelopen week op dringende vragen vanuit de tweede kamer een antwoord gegeven dat een vreemde geheimzin- nig-doenerij oproept. Ze deelde mee dat volgend jaar 'ergens in Nederland' een dergelijke opslagplaats beschikbaar zal komen en dat het daarbij gaat om een industrie-terrein in een niet dicht bevolkt gebied. Met een dergelijke me dedeling wordt van alles gesuggereerd en tegelijk niets gezegd. De gevoelig lig gende kwestie en de zorgvuldigheid die de bewindsvrouw voorgaf in de proce dure te betrachten zijn met deze gang van zaken zeker niet gediend. Van twee- en één: of mevrouw Lambers had moe ten vertellen hoe de zaken er tot op dit moment voorstaan, of ze had iedere ver dere mededeling achterwege moeten laten. Er is nu een sfeer ontstaan waann wildgroei van onrust niet is uitgesloten en waarin voet is gegeven aan allerlei gissingen en veronderstellingen. Neder land is verplicht een (tijdelijke) oplos sing te zoeken voor het radio-actief af val dat het zelf al jarenlang oplevert. Zo'n probleem kan het beste maar wor den aangepakt zonder er al te veel doekjes om te winden. Dan weet ieder een tenminste van meet af waaraan hij of zij toe is. vdM Pershing-II in de Bondsrepeulbïek, Ita lië. Groot-Brittanniè. België en Neder land worden voortgezet, ook tijdens het Geneefse wapenoverleg. Moskou wordt ervan beschuldigd da- thet de besprekingen in Genéve niet se rieus neemt en probeert via andere we gen de plaatsing van de 572 NAVO-ra- ketten te voorkomen. AMSTERDAM (ANP) - De Nederland- sche Bank heeft met ingang van 8 no vember opnieuw haar tarieven over dc gehele linie met een half procent ver laagd. Het wisseldisconto komt hier mee op 5,5 pet, de voorschotrente op 6 pet en het promessediseonto op 6,5 pet. De Nederlandsche Bank zegt hiertoe besloten te hebben in verband met de aanhoudend sterke positie van de gul den in de valutamarkt. De voorschotrente is het rentetarief, waartegen banken bij de centrale bank kunnen lenen. Het promessedisconto is het tarief, waaraan de handelsbanken hun voornaamste tarieven voor kortlo pende kredieten en leningen aan hel be drijfsleven koppelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1