VS vormen bedreiging voor Europese landbouw Mensen kloppen te snel aan bij hulpverleners FASEHUIS 'DE STERRE' IN GEBRUIK GENOMEN De Sterre: baanlozenproject bij activiteiten betrekken Wissel Zeeuws-Vlaanderen PZC/streek Slager Jansen Hulst maakte de beste paté VRIJDAG 5 NOVEMBER 1982 VOORZITTER NCB IN 'S-HEERENHOEK 'S-HEERENHOEK - De Verenigde Staten gaan voor de landbouwtak van de Europese Gemeenschap een zodanige bedreiging vormen, dat het er naar uitziet dat er een handelsoorlog komt. Om te proberen de botsing tussen de Amerikaan se en Europese landbouworganisaties zo gering mogelijk te laten zijn, zullen de Europese organisaties met hun Amerikaanse collega's moeten gaan praten. Dat vertelde donderdagavond de voorzitter van de Noordbrabantse christelijke boe renbond (NCB), ir. A. J. Latijnhouwers, tijdens een vergadering van de NCB kring Zuid-Beveland te 's-Heerenhoek. Volgens Latijnhouwers is vooral de Latijnhouwers ging verder in op het re- pnjs van het graan in Amerika erg laag, geerakkoord Hij merkte op dat er nog mede doordat daar geen prijsgaranties geen duidelijkheid is over de vraag, of zijn zoals in Europa. Dat heeft er toe de protesten vanuit de landbouwwe- geleid dat de Amerikaanse regering op reld op de bezuinigingen die die tak de EG is gaan mopperen, omdat de Eu- moet opbrengen, resultaat op hebben ropese landen met behulp van subsi- geleverd. De voorzitter van de stands dies onder meer graan op de wereld- organisatie sprak van onaanvaardbare markt brengen. Amerika noemt het ge- bezuinigingen. Iets wat alle landbouw- ven van subsidies, het bederven van de organisaties Den Haag hebben laten wereldmarkt. Dit gebeurt echter al een weten. Positieve punten uit het regeer- lange reeks van jaren, maar nu het akkoord noemde hij het bevriezen van Amerika slecht uitkomt en daar de de eleketriciteitstarieven als dat ook graanprijs erg laag is, wordt er plotse- voor landbouwbedrijven geldt, het ver- ling over geklaagd, stelde de NCB-voor- soepelen van allerlei voorschriften, het zitter vast. Op grond daarvan voorspel- eventueel verhogen van de zelfstandi- de hij een handelsoorlog, die volgens genaftrek en het opvoeren van de subsi- Latijnhouwers echter twee verliezers die voor de Europese Gemeenschap. In op zal leveren. Mede daarom heeft het zijn overzicht van het afgelopen jaar be- Landbouwschap besloten contact te trof had hij het Qver relatief lage prijzen zoeken met Amerikaanse zusterorgani- met een erg grote opbrengst. Hij sprak saties. dan ook van een goed boereniaar. KAMPIOEN OP SLAVAKTO HULST - „Mijn recept is geen geheim. Dat kan iedere vakbroeder van mij krijgen. Het gaat om de finesses". Sla ger Ko Jansen uit de Korte Nieuw- straat in Hulst heeft het over zijn paté, waarmee hij onlangs op de driejaar lijkse slagersvaktentoonstelling in Utrecht internationaal kampioen werd. Uit honderden inzendingen uit tien landen kozen de keurmeesters zijn paté als de beste. Weken is hij ermee bezig geweest. Steeds maar zoeken, met weer andere hoeveelheden kruiden en andere ma nleren van 'opmaken'. „Daar blijf Je aan bezig, dat verbeteren. Sommige men sen noemen dat vakidioterie en ik ge loof dat ik me daar ook schuldig aan heb gemaakt", vertelt Ko Jansen. Volgens de slager komt er soms ook een beetje geluk bij kijken. Hij verhaalt van een ham, die hij had ingezonden en daarin bleek bij het doorsnijden een klein bloedstollinkje te zitten. „Daar kan je als slager niets aan doen en de ham is daarmee niet slecht, maar het kostje wel een punt of wat en dus het kampioenschap", meent Jansen. Streng zijn de keurmeesters wel, zegt de slager. „Ze vallen over een pitje in de citroen voor de garnering". Tegen die achtergrond gezien is hij dan ook trots en zeer blij met de beker, die nu op de toonbank in de slagerij prijkt. Jansen is inmiddels uitgenodigd in Utrecht om een lezing te houden over paté. Hij gaat daar samen met een colle ga die de titel in de 'droge worst' behaal de, naar toe. Wat nu het geheim van zijn paté is. kan Ko Jansen niet zeggen. Het is geen kwestie van niet willen zeggen, maar paté maken komt aan op ervaring en 'rommelen' met de verhouding van de ingrediënten. In paté zit ruwweg een derde vlees, eenderde lever en eenderde spek. Dan komen de kruiden. Wie het proberen wil die mag. Ko Jansen, die nu tien jaar een zaak in Hulst heeft en daarvoor in Lamswaar- de, zag naast z'n paté nog acht van de tien ingezonden produkten gekroond. Zilver was er voor zijn droge varkens worst. rookworst, eiersalade. selderijsa lade en ham-champignon-salade („sa lades zijn van mijn vrouw, daar kom ik niet aan") en boerenham en goud voor de kipsalade. Slager Ko Jansen uit Hulst toont zijn winnende paté. In zijn linkerhand heeft hij de beker, die hij in ontvangst mocht nemen op de 'Slavakto' in Utrecht. HULST - St.-Liduinaziekenhuis. 20*21 uur: uitzending radio Nightingale; MIDDELBURG - Schouwburg, 20 uur: uitvoering showband 'Juliana'; Midgard, 20.30 uur: new wave muziek met de groepen 'Booster' en 'Masculi- no'; Schuttershof, 21 uur; optreden Radio Vrij; OOSTBURG - Ledel, 20 uur; ZOMA met 'Die lustige Witwe'; SOUBURG - De Zwaan. 20.30 uur; op treden folkgroep 'Wannes Raps'; ZIERIKZEE - Rodekruisziekenhuis, 15.45-16.45 uur: uitzending Nomen Nes- do. FILMVOORSTELLINGEN BERGEN OP ZOOM - Roxy 1,18.45 en 21.15 uur: Summer lovers. 12 jr.; 23.30 uur: Heet snoepgoed, 18 jr.; Roxy n, 19 en 21.30 uur: The wall, 12 jr.; Cinem'Actueel I, 19 en 21.30 uur: Por- ky's pikante pretpark, 12 jr.; Cinem'Actueel H, 19 en 21.30 uur: The road warrior, 12 jr.; Cinem'Actueel m. 19 en 21.30 uur: Van de koele meren des doods. 16 jr.; GOES - Grand, 20 uur: Porky's pikante pretpark, 16 jr.; 23 uur: Hot lunch, 18 jr. HULST - De Koning van Engeland, 20 en 22.15 uur: Porky's pikante pretpark, 16jr.; 20 uur: My pleasure is business, 16 jr.; 20 uur: The wall, a.l.; 20 uur: De kille wraak, 12 jr.; 22.30 uur: Proefkonijntjes voor sexplezier, 18 jr. MIDDELBURG - City, 20 uur: Grease (II), a.l.; 23 uur: De lusten van Anna, 18 jr.; TERNEUZEN - Luxor, 20 en 22.30 uur: Porky's pikante pretpark, 16 jr.; 20 uur: Reds, 12 jr.; VLISSINGEN - Alhambra I, 20 uur: Van de koele meren des doods, 16 jr., 23 uur: Hoe heter hoe beter, 18 Jr.; Alhambra II, 20 uur: The border, 16 jr.; 23 uur: Goodbye Emmanuelle. 16 jr.; TENTOONSTELLINGEN AXEL - Streekmuseum, 13.30-17 uur: schilderijen en beeldhouwwerk van JeanKamps (t/m 14/11), 80 jaar leven van de vrouw' (Urn 6/11); Openb. Chr. Bibliotheek: werkstukken ZVU-curslsten (14/11); AXEL - Galerie Bellemans. 10-18 uur: werken van Hans Luche (t/m 6 Kindergalerij Illustraties van Sylvia Weve; (t/m 22/1); BERGEN OP ZOOM - Stichting Etce tera, 13.30-17 uur: Hannah de Miranda sieraden en tekeningen (t/m 22/«); BRUINISSE - Visserij- en oorlogsmu seum geopen4 van 14-16 uur; DOMBURG - Zeeuws Biologisch Mu seum, 10-17 uur: 'De natuur in Zeeland' en 'Het Zeeuwse landschap' (t/m 14/11); GOES - Museum, 10-12 en 13.30-17 uur: 'Sprookjes en verhalen uit vroeger tij den' (collectie 19e eeuwse centspren ten) t/m 1/12; Lunchcafé Stadhuis, 9-18 uur: textiele kunst van mevrouw Weiten (t/m 30/11); HEILLE - Landbouwmuseum, 10-12 en 13-17 uur: oude landbouwwerktuigen; MIDDELBURG - Demerary, 9-17 uur: diverse ambachten en exposities; St.-Janstraat 41, 14-17 uur: touwplas- tieken van Anneke Ruimschotel; Galerie 'De Witte Swaen', 11-17.30 uur: werken van Ben van Rooy en Wim Vaarzon Morel (t/m 30/11); Vlissingsestraat 14, 14-19 uur: werken van Bjjen Flink-Van Hemert; Museum, 10-17 uur: Beatrix-expositie (t/m 11/11) expositie voor blinden (t/m 16/12); VLISSINGEN-Galerie Marquis, 13.30- 17.30 uur: werken van Jörg Remé (t/m 14/11); Reptielenzoo 'Iguana', 10-12.30 en 14- 17.30 uur: expositie levende reptielen, amfibieën en insecten; YERSEKE - Atelier Dam Twee, 10-18 uur: expositie over schaal- en schelp dieren werken diverse kunstenaars; IJZENDIJKE - Museum, 10-12 en 13.30- 17 uur: 'stamboomonderzoek'; ZIERIKZEE - Galerie Borsboom, 10-17 uur: werken van Trees Verwilligen (t/m 10/11). HULPCENTRA Noord- en Midden-Zeeland - Goes, tel. 01100- 14444 (ook voor milieuklachten i. Zccuwsch-Vlaanderen - Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulance». Telefonische hulpdienst Zeeland, tel 01180- 15551, dag en nacht bereikbaar Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel 01180-36251, van 10.00-24.00 uur - weekends van 20.00-24.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, teL 01184-14645, dag en nacht bereikbaar Nederlandse Hartstichting, tel. 070-600555. Te bereiken op kantoordagen van 12-17 uur. De algemeen secretaris van de NCB, drs. A. T. Heymans, maakte donderdag bekend dat er een discussie gaande is binnen de organisatie om vrouwen als volwaardig lid toe te laten. Om dat te bestuderen is een werkgroep opgericht die een discussiestuk aan het maken is. Daarbij worden-zo gaf Heymans aan- verschillende zaken bekeken. Als voorbeeld stelde hij de mentaliteits verandering of iedereen bereid is elkaar als gelijke te accepteren. Het is de be doeling dat het hoofdbestuur van de NCB eind 1983 over deze zaak een uit spraak doet. Volgens de algemeen se cretaris ligt het niet in het voornemen de katholieke vrouwen organisatie (KVO) uit te hollen. Die organisatie zal zich in de toekomst meer met het alge meen vormende aspect bezighouden en de NCB met de agrarische vorming. Kringvoorzitter W. Vermeü gaf de onge veer 70 aanwezigen de suggestie mee om eens aan de kippen- en varkenshou derij en aan tuinbouw te gaan denken, als alternatief voor de akkerbouw. Hij stelde evenwel dat men die stap niet te ondoordacht moet nemen, en goed ge motiveerd moet zijn voor het zo ver is. De secretaris van de kring A. J. de Win ter maakte verder bekend dat, in tegen stelling tot eerdere berichten in het kringblad, de bedrijfsvoorlichter J. van Bergyk. van de rijkslandbouw voorlich tingsdienst wél een opvolger krijgt. Studiedag in Goes over motorische remedial teaching GOES - Morgen, zaterdag, wordt in Goes een landelijke studiedag gehou den met als onderwerp 'motorische re medial teaching' binnen het buitenge woon onderwijs'. Deze studiedag is een vervolg op de gelijknamige cursus, die in het afgelopen jaar in Goes door het Gymnologisch Instituut uit Utrecht werd gehouden. Het begrip motorische remedial tea ching (MRT) omvat een aantal deelge bieden zoals onderwijs, remedial tea ching, lichamelijke opvoeding en fysio therapie. Omdat het bepip MRT nog nieuw is en om er vooral in Zeeland wat ruimere aandacht aan te geven is de studiedag ook opengesteld voor be langstellenden uit het buitengewoon onderwijs, fysiotherapeuten, schoolad viesdiensten en schoolartsen. Motori sche remedial teaching wil zoveel zeg gen als extra hulp en begeleiding op het gebied van lichamelijke oefening voor kinderen, die door één of andere oor zaak dit nodig hebben. Te denken valt aan houdings-, bewegings- en en ook ge- dragsafWijkingen. Gewerkt kan tevens worden aan het vergroten van vaardig heden en durf. De MRT wordt veelal in vrij kleine groepjes toegepast. De stu diedag wordt gehouden in de Anne Frankschool in Goes en omvat zowel theoretische verhandelingen en discus sies als praktische ervaringen binnen de gymnastiekruimten. De aanvang is 10.00 uur. Handgranaat in tuin GROEDE - Bij de familie P. in Groede is woensdag in de tuin een Engelse handgranaat aangetroffen. De explo sieven opruimingsdienst zal het projec tiel één dezer dagen onschadelijk ma ken. Burgemeester P.J.G. Molthoff in het nieuwe bezigheids- en ontwikkelingscentrum, waar de pupillen van De Sterre voor een toastje zorgden. CLINGE - Met enig officieel vertoon is donderdagmid dag het fasehuis en het bezigheids- en ontwikkelings centrum van het zwakzinnigeninstituut 'De Sterre' in Clinge in gebruik genomen. Hiermee is een einde geko men aan het nijpende ruimtegebrek waar 'De Sterre' al jaren mee kampte. Met de ingebruikname van het nieuw gebouwde 'b- en o-centrum' dat vijf lokalen om vat, is flink wat ruimte vrijgekomen op de ar bei ds afde ling- Daar verrichten ongeveer negentig pupillen licht- industrieel werk. Naast de vijf lokalen - die namen dragen als "Berghol', 'Kikkersloot' en 'Vogelnest' - is er opslag- en personeels ruimte. In de nieuwe vleugel wordt aan bezigheidsacti vering voor diepgestoorde pupillen en een ontwikke lingsgerichte training voor pupillen gedaan als voorbe reiding op onder meer het bezoek aan de school voor zeer moeilijk lerende kinderen. Het fasehuis aan de Kerkstraat staat - geografisch - los van De Sterre. De twee-onder-eenkapwoning, die zich niet van andere huizen onderscheidt, biedt plaats aan acht bewoners - vijf jongens en drie meisjes - tussen veertien en achttien jaar. De pupillen worden begeleid door een groepsleiding van vfjf mensen. Voorzitter mr J. Dieleman van de stichting De Sterre noemde de opening van het fasehuis een mijlpaal iu de integratie van de zwakzinnige in de maatschappij. „Vroeger werd het beleid binnen de zwakzinnigenzorg gekenmerkt door separatie, het opsluiten, weghouden van de zwakzinnige van de maatschappij. De nieuwe visie gaat er juist vanuit dat de zwakzinnige een plaats in de maatschappij moet krijgen. De overwe gingen hierbij zijn dat de geestelijk gehandicapte een kans moet krijgen zich in die maatschappij te bewegen en te handhaven. Er wordt een beroep op zijn zelfstan digheid gedaan dat zich uit in onder meer het zelf inko pen doen en contacten leggen", zei de heer Dieleman. De voorzitter van de stichting De Sten-e meent dat inte gratie een idee-fix is alsof de zwakzinnige of de maat schappij dat niet wil. Om integratie te doen slagen moe ten voorwaarden worden geschapen, als bijvoorbeeld fa sehuizen. „Daarnaast is wederzijds respect, tijd en ge duld nodig", zei hij. Burgemeester P. J. G. Molthoff van Hulst zei in zijn toe spraak alle medewerking te willen verlenen aan projec ten op De Sterre. Hij lichtte toe dat dat deels ook een vorm van eigenbelang is, want, zo zei hij. „het bestaan van De Sterre fleurt de gemeenschap op". Hij zei zeer onder de indruk te zijn van de activiteiten die De Sterre ontplooit. DIRECTEUR: GROTE NOOD PERSONEELSBEZETTING CLINGE - Het zwakzinnigeninstituut De Sterre in Clinge wil het baanlozen project in Hulst betrekken bij het op zetten van allerlei activiteiten ten be hoeve van de zwakzinnige, vooral in de recreatieve sfeer. Ook zal een beroep worden gedaan op de werkverruimen- dc maatregelen van de overheid. Het gaat om vrijwilligerswerk waarvoor werklozen zullen worden gevraagd. Dit bleek donderdagmiddag bij de offi ciële ingebruikneming van het fase huis aan de Kerkstraat en het bezig heids- en ontwikkelingscentrum van de zwakzinnigeninrichting in Clinge. In zijn toespraak haalde directeur drs A. T. J. Krol de enorme nood aan die er heerst op het gebied van de personeels bezetting. „Men kan zich nauwelijks voorstellen hoe arbeidsintensief het is om met diepzwakzinnige mensen tot een zinvolle dagbesteding te komen", zei hij. Hij vond dat het toch mogelijk moet zijn om met de 'gigantische werk loosheid' en de wens van vele werklozen om zinvolle arbeid te verrichten een modes te vinden om mensen - met be houd van hun uitkeringen - in te zetten. Hiervoor deed Krol onder meer een be roep op de gemeente Hulst, die over het al dan niet door laten gaan van uitke ringen beslist. Inmiddels zijn er ge sprekken op gang gekomen met het baanlozenproject en de gemeente Hulst hierover. Directeur Krol noemde als voorbeelden waarbij werklozen een handje zouden kunnen helpen de opzet van een spel-o- DR. TERBORGH-DUPUIS OP THEMADAG GOES GOES - De mensen zijn vandaag-de-dag te gauw geneigd de ongemakken die onlosmakelijk aan het leven verbonden zijn, op te blazen tot buitengewone klachten. Daarmee wordt meteen bij hulpverleners aangeklopt, in plaats van te aanvaarden en te verwerken dat het leven nu eenmaal niet glad en rimpelloos verloopt. Deze gang van zaken mag overigens niet zonder meer de mensen zelf verweten worden. De nog altijd aanwezige welvaartsstaat nodigt ertoe uit dat men eerder gaat klagen. Bovendien is het zo dat er meestal wel volop hulpverle ners voorhanden zijn, om klagers op te vangen en te begeleiden. Een en ander betoogde dr H. M. Ter- borgh-Dupuis, verbonden aan de uni versiteit van Leiden, donderdag tijdens een in Goes gehouden themadag over 'systeem contra mens in welzijns- en ge zondheidszorg'. Ze waarschuwde in dringend voor een overmaat aan hulp verlening, omdat daardoor de mensen onmondig gemaakt kunnen worden. Een gevolg daarvan is - aldus dr Ter- borgh - dat men niet meer de moeite neemt zélf een antwoord te vinden op wezenlijke levensvragen, zoals de zin van lijden, ziekte en dood. De algemeen aanvaarde gedachte dat mensen hoe dan ook recht hebben op hulp, speelt hierbij een voorname rol. Terborgh: „Het wordt normaal gevonden dat de samenleving voor hulpverlening zorgt, ook voor degenen die er eigenlijk niet voor in aanmerking zouden moeten ko men". Mevrouw Terborgh ging kort in op de ontwikkeling van de hulpverlening in Nederland. Begonnen in de sfeer van liefdadigheid, volgde de periode waarin de deskundigheid van de autoritaire hulpverlener voorop stond. Pas de laat ste Jaren wordt een eigen inbreng van de hulpvrager geaccepteerd. Dr Ter borgh stelde dat in toenemende mate de samenleving een druk legt op het systeem van de hulpverlening (het ge ven van subsidies, het opleggen van normen/uitgangspunten). Ze achtte het denkbaar dat bepaalde soorten van hulpverlening, zowel op gebied van wel zijn als gezondheidszorg, op den duur niet meer gegeven kunnen worden, vooral vanwege gebrek aan geld. Zelfbeschikking Uitvoerig stond mevrouw Terborgh stil bij het recht op zelfbeschikking van degene die hulp vraagt. Een heel belangrijk doel van de (professionele) hulpverlening noemde zij 'iemand die maximale zelfbeschikking - ofwel be heersing van het eigen bestaan - te ge ven of terug te geven'. Ze achtte het een verworvenheid van de Nederlandse rechtsstaat, dat iedereen recht heeft op bescherming tegen inbreuk op de per soonlijke levenssfeer. Er is de vrijheid om het eigen levenspatroon uit te stip pelen. Wèl tot op zekere hoogte, meen de dr Terborgh. Anderen mogen niet het slachtoffer worden van de manier waarop iemand verkiest te leven. Ze vond dat bijvoorbeeld drugs- en alco holgebruikers niet voortdurend en bij voorbaat moeten kunnen rekenen op hulp van anderen. Mevrouw Terborgh, wetenschappelijk hoofdmedewerker voor ethiek en ge neeskunde. zei dat degenen die hulp verlenen méér de bal moeten terug kaatsen: de (mondige) hulpvrager kan in veel gevallen best de eigen boontjes doppen. „De hulpverlener hoeft niet overal in mee te gaan. waarin de hulp vrager hem wil meenemen", merkte ze op. In dit verband maakte dr Terborgh gewag van ucv leun .an de hulp vein, ner om het eigen geweten te volgen. Prof P. E. Kraemer, werkzaam aan de vrfje universiteit van Amsterdam, ver kondigde dat het systeem van zorgver lening meer en meer de mens tot zorg wordt. Hij was somber gestemd over de mogelijkheden om de ivoren torens te slechten, mede gelet op de politiek-his- torische achtergronden. Kraemer pleit te voor alternatieve behandelingsvor men, interne democratisering en grote re inbreng van de cliënten zélf. Hij be klemtoonde dat de bestaande syste men taai en krachtig zijn, en derhalve moeilijk om te buigen. Onder leiding van dr C. Boertien, com missaris van de koningin in Zeeland, wisselden de ongeveer 250 aanwezigen van gedachten over de twee inleidin gen. Een zeven-hoofdig deskundigen panel en de twee deskundigen waren daarbij behulpzaam. In de discussie werd vanuit verschillende invalshoe ken nog eens naar voren gebracht dat in de welzijns-en gezondheidszorg de pro fessionele hulpverlening geen panaché voor alle kwalen is. Boertien vroeg in dit verband onder meer aandacht voor de 'ouderwetse' hulp van en aan de naaste. De themadag was opgezet door de stichting gereformeerd sociaal cen trum voor Zeeland; de Nederlandse vereniging voor maatschappelijk werk en samenlevingsopbouw Huma- nitas, afdeling Zeeland; de katholieke raad voor maatschappelijk welzijn in Zeeland; de provinciale diaconale commissie van de hervormde kerk in Zeeland. Voorzitter J. R. de Boer van het besturenoverleg zag de bijeen komst niet als een klachtenhoorzit ting, maar als een aanzet om proble men op het gebied van de hulpverle ning aan te pakken. marktberichten theek, werkzaamheden ten behoeve van de kinderboerderij, zowel bij de bouw als bij het laten draaien ervan, begeleiding van bewoners bij activitei ten als sport en wandelen en halen en brengen naar therapieën, verzorgen van hobbyclubs en het opzetten van een huisorkest van bewoners. Volgens Krol ligt het werk in De Sterre voor het oprapen. „Vele zwakzinnigen zouden ermee zijn gebaat en het brengt geen direct gevaar voor de werkgelegenheid voor anderen", zei hil De Sterre-directeur ging verder in op het nijpend gebrek aan plaatsingsmo gelijkheden voor zwakzinnigen, zowel in inrichtingen als in gezinsvervangen de tehuizen. In het kader van een zoge naamde 'noodoperatie' krijgt De Sterre vier plaatsen, evenals Vijvervreugd in Middelburg, waarmee het totaal voor Zeeland op acht uitkomt. Ook in de ge- zinsvervangend-tehuissector zullen nog een paar plaatsen worden gereali seerd. In dat kader haalde hij uit naar voor zitter P. T. A. M. R. Apers van de stich ting dagverblijf voor geestelijk gehan dicapten in Midden-Zeeuwsch-Vlaan- deren die onlangs zei dat in de kanaal- zóne een dringende behoefte bestaat aan een gezinsvervangend tehuis om te voorkomen dat (oudere) geestelijk ge handicapten, die nu nog bij hun ouders zitten in internaten moeten worden opgenomen. „Dat de nood hoog is ben ik met hem eens, maar van de motiva tie ben ik geschrokken", zei Krol. Krol vond het maar een trieste zaak dat Apers blijkbaar niet weet dat De Ster re geen mensen met 'gvt-niveau' op neemt. „We zitten al vol en moeten vaak 'nee' verkopen. Voor de ouders met een laag niveau zwakzinnig kind thuis is dat een zeer frusterende opmerking. Als Apers dan ook nog hoopt te worden gevrij waard van de komst van geestelijk ge handicapten van een hoger niveau, die moeten afvloeien bij sociale werkplaat sen dan begrijp ik het niet meer. Daar is een dagverblijf toch onder meer voor?", zo vroeg Krol zich af. Hij stelde dat de opmerkingen van Apers in ieder gevaJ aantonen dat de kennis van eikaars mo gelijkheden, die toch de basis moet zijn van samenwerking, nog ver te zoeken Bromfietser bij botsing in Oostburg gewond OOSTBURG - De bestuurdei van een bromfiets, F. L. uit Eede, is donderdag middag omstreeks halfvier gewond ge raakt bij een ongeval op de Volder straat te Oostburg. Hij werd met een diepe snijwond in een been overge bracht naar het Sint Antoniuszieken- huis te Oostburg. Het ongeluk gebeurde, toen de bestuur der van een personenauto, de zeventig jarige C.J.E. uit Breskens. uit de Oude Stad linksaf de Volderstraat inreed en daar geen voorrang verleende aan L., die uit de Volderstraat kwam en rich ting Brouwerijstraat reed. Marktbericht Centrale Tuinbouwveiling Zeeland, veilpunt Kapelle van donderdag 4 november 1982. Conference 16575128.15565115-1 24.116575 1.17-120, H55 65 1 13-1 17. H4555 49-81 Gol den delicious: 190100 34.18590 34-38,170'80 34-44. 1657 0 29-36. 1180/90 34. 117080 34-36, 1165/70 26-29 Goudrelnette 17585 34.17075 34. Rode goudrelnette 185 95 49,17585 44-52, 1185/95 36-40. H7580 26. WinstonO 117075 34. H6570 34. Zoete ribbeling 180/9019,170 80 28. 160-70 23. Spencer 180-90 24,170-80 24. II80'90 20. mO'80 21. H65/70 16. Cox s. 190 59.180 90 66-77,175/85 94,175 80 99.170/80 82-92,17075 86-94, 16570 69-72, HBO'100 46-53, 1180-90 62- 69.1180/85 57.1175/80 74,1170-80 75-80. II7075 76-77,1165/70 57-72, H60/65 35-49, n55-80 26-27. Jonagold 190-100 45-52, 180/90 85-1 00, 17080 97-1,12, 80/85 34, H90/100 34-46,1180/90 46-74. 1170/80 75-77. Jonathan 170/80 27-35,1657 0 21- 27,1175/80 27. Zoete ermgaard: 185/951.40,175/ 851.23-1 39.170/80 89-1 25.16575 79-112.160-65 67-97,155/60 33-49. Lombart: 1170-80 36. Engel se Pigeon: 170/80 20.160/70 18 Tuinzoet: 170/ 80 15-21,160/7018 Doyonne 1190/95 99,1180/90 1.20-1.29,1170/80 1.28-1.40, H6570 1.27,1160/65 1.00,1155/60 46. St.-remy: 180/90 48-52,170/80 43-62,160/70 40-62, H80/90 39, H70/80 45,1165/ 70 46, 1150/60 28. G. Wildeman. 170/80 1.44, 16070 1.36-1.38, 155/60 1.10-1 16, 150/55 69-74. Groeneten: aardapellen bonken 21, drieling 4,5, prei 133-44, boerenkool 153, knolselderij I 20-28, breekpeen 113-15, rode kool 9,5-15, wit te kool H 17, sav. kool I 9-26, kassnijbonen I 4,50-4,70, spercibonen 14,00-4,30, bloemkool I 80-1.10,1165, andijvie I 76, sla I 62. mispels I 80, H 20, tomaten IA 10.30, IB 10.25, IC 4.30, noten 2. Frambozen I 2.90-3.30. Aardappeltermijnmarkt. Datum 4 nov. Bintje 50 mm opw. April laten 27,90. bieden 27,80, slot 27,80. November: la ten 21.00, bieden 19,50, slot 20,00 Stemming april: goed prtJsh. Openstaande posities april: plus 4 is gew 2988. November 13. Omzet april: t.w. 14x27,00, 20x27,10, 3x27,20, 65- X27.50, 1x27,70, 38x28,00, 12x27,90, 5x27,80. Dag april 158. Bintje 35/50 mm opw. November: laten 24.30, bieden 24,00, slot 24,00. Stemming november: goed prjjsh. Openstaande posities november plus 10 is gew. 190. Dag november 15x24,00. Snelheidscontrole Schoondijke leverde 18 bekeuringen op SCHOONDIJKE - Bij een snelheids controle heeft de rijkspolitie groep Oostburg donderdagmiddag achttien bestuurders bekeurd. Er werd gecon troleerd op de Wülemsweg te Schoon dijke van 16.40 tot 17.30 uur. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 101 kilonie ter per uur, daar waar een maximum snelheid van vijftig kilometer per uur geldt. Willem Goossens uit Nieuw-Namen succesvol op vogeltentoonstellmg NIEUW-NAMEN - Vogelliefhebber en -kweker Willy Goossens uit Nieuw-Na- men is in de prijzen gevallen tijdens een internationale vogeltentoonstelling in het Belgische Sint-Gilles. Zijn zeven in zendingen werden allemaal bekroond. Hij behaalde daarmee twee kampioen schappen en vijf ere-prijzen. Voor de tentoonstelling waren meer dan elfhon derd vogels ingezonden. Topbiljartclub St. Jansteen verloor SINT-JANSTEEN - De topbUJartclub 'Zondagvermaak' uit Sint-Jansteen heeft in het Jubileum-nederlaagtoer* nooi de eerste nederlaag moeten incas seren. De bezoekende topbiljartclub 'De Oude Arend' haalde met 11-9 de ze ge naar zich toe. Fietser gewond bij botsing Oostburg OOSTBURG - Bij een aanrijding op de kruising Bakkersdam-Bakkerstraat te Oostburg is de fietster M. H. -de R. uit Oostburg gewond geraakt. Zij werd per ambulance overgebracht naar het Sint Antoniusziekenhuis te Oostborg. Het ongeluk gebeurde, toen de bestuur ster van een personenauto, M. van D - van H. uit Sint-Laureins (België), rond half vijf uit de Bakkerstraat kwam en in de richting Oostburg reed toen H. plot seling de weg overstak. Geheimhouding bij klachten over vernielingen in Kloosterzande RLOOSTERZANDE - Bewoners van de Cloosterstraat in Kloosterzande hoeven niet bang te zijn voor 'wraak acties' als zij aangifte doen bij de poli tie van baldadigheden en vernielingen voor hun deur. In een brief aan de be woners heeft het college van b. en w. van Hontenisse laten weten, dat een afspraak met de rijkspolitie is ge maakt dat de naam van degene die aan gifte doet gegaranderd geheim wordt gehouden. B. en w. en de politie willen met deze maatregel meer vat zien te krijgen op de vernielzucht van barbe- zoekers, die zich vooral de afgelopen maanden in toenemende mate heeft ge manifesteerd. In de brief schrijven b, en w. dat de me dewerking van de straatbewoners van het grootste belang is. Het college sig naleert dat er een toename valt te be speuren van agressie, maar niet van de klachten hierover. B. en w. schrijven dat ze de reden hiervan wel kunnen ver moeden en proberen met het geheim houden van de namen van degenen die aangifte doen de vrees weg te nemen. In de Cloosterstraat zijn vier bars, die in het weekeinde druk worden bezocht. Ook de bareigenaren zitten met de pro blemen in hun maag en zijn met de bal dadigheden eveneens niet gediend In middels hebben er al gesprekken plaatsgevonden tussen b. en w„ de ho- reca-ondememers en de rijkspolitie. Die gesprekken zijn volgens burge meester mr. M. Somers zeer positief ver lopen. Een pasklare oplossing kan ech ter niet worden gegeven. In de laatste raadsvergadering zijn over de baldadig heden in de Cloosterstraat vragen ge steld, waarin aangedrongen werd op maatregelen. Ook gingen er stemmen op om het sluitingsuur weer in te stel len.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 27