3 S vormen bedreiging oor Europese landbouw Mensen kloppen te snel aan bij hulpverleners Goese drumband boos over 'belediging' FASEHUIS 'DE STERRE' IN GEBRUIK GENOMEN De Sterre: baanlozenproject bij activiteiten betrekken UBCtri RFVELANDEN WISSEL SCHOUWEN PZC/streek VRIJDAG 5 NOVEMBER 1982 VOORZITTER NCB IN 'S-HEERENHOEK JfS-HEERENHOEK - De Verenigde Staten gaan voor de landbouwtak van de [Europese Gemeenschap een zodanige bedreiging vormen, dat bet er naar uitziet lat er een handelsoorlog komt. Om te proberen de botsing tussen de Amerikaan- je en Europese landbouworganisaties zo gering mogelijk te laten zijn, zullen de |gUropese organisaties met hun Amerikaanse collega's moeten gaan praten. Dat (vertelde donderdagavond de voorzitter van de Noordbrabantse christelijke boe renbond (NCB), ir. A. J. Latijnhouwers, tijdens een vergadering van de NCB ïring Zuid-Beveland te 's-Heerenhoek. 'olgens Latijnhouwers is vooral de Latynhouwers ging verder in op het re- jrijs van het graan in Amerika erg laag, geerakkoord. Hü merkte op dat er nog mede doordat daar geen prijsgaranties geen duideiykheid is over de vraag, of zijn zoals in Europa. Dat heeft er toe de protesten vanuit de landbouwwe- geleid dat de Amerikaanse regering op reld op de bezuinigingen die die tak de EG is gaan mopperen, omdat de Eu- moet opbrengen, resultaat op hebben ropese landen met behulp van subsi- geleverd. De voorzitter van de stands dies onder meer graan op de wereld- organisatie sprak van onaanvaardbare markt brengen. Amerika noemt het ge- bezuinigingen. Iets wat alle landbouw- ven van subsidies, het bederven van de organisaties Den Haag hebben laten wereldmarkt. Dit gebeurt echter al een weten. Positieve punten uit het regeer- iange reeks van jaren, maar nu het akkoord noemde hy het bevriezen van Amerika slecht uitkomt en daar de de eleketriciteitstarieven als dat ook jraanprijs erg laag is, wordt er plotse- ling over geklaagd, stelde de NCB-voor- zitter vast. Op grond daarvan voorspel- Oogstcollecte de hij een handelsoorlog, die volgens SINT-ANNALAND De jaarhjkse Latynhouwers echter twee verliezers oogstcollecte in de hervormde kerk van op z^leverem Mede da^om heeft het sintrAnnaland heeft j 12.295,45 opge- \£SES2££Z2S££ 6aties. minder dan vorig jaar. •EUPHONIAHEIDENSE TROEP GENOEMD GOES - De drumband-fanfare 'Eupho- nia' uit Goes is verontwaardigd. Reden deze ergernis is mevrouw P. Ha- rinck-Schaalje van de bejaardensoos Legerdiek. Zij heeft tijdens een verga dering van de Stichting Welzijn voor Ouderen in Goes zich bezorgd getoond Generaal Von Meyenfeldt spreekt in Wolphaartsdijk WOLPHAARTSDIJK - De kerngroep Wolphaartsdyk van het Interkerkelijk Vredesberaad houdt vrijdag 12 novem ber een byeenkomst. Tijdens deze by- eenkomst houdt generaal bd Von Meyenfeldt een lezing over de actuele problemen rondom vrede en veiligheid. Aan deze byeenkomst werkt mee de theatergroep 'Vrede en Ontwikkeling' uit Zierikzee. Deze groep voert een ge deelte van het programma •Krijtstreep' op. Na de pauze is er gelegenheid om met Von Meyenfeldt van gedachten te wisselen. Discussieleider is- ds R. Da Costa. De byeenkomst begint om 19.30 uur en wordt gehouden in 'De Brug' aan de Oostkerkestraat in Wolphaartsdyk. Voorlichting ouderen over ziekenfonds GOES - In de ouderensociêteit 'De Le gerdiek' in Goes wordt woensdag 17 no vember een voorlichtingsmiddag ge houden over het ziekenfonds. De mid dag - aanvang 14.00 uur - wordt georga niseerd door de ouderenbonden ANBO, Katholieke Unie en PCOB. Een zieken fondsmedewerker zal een uiteenzetting geven. Daarby komt ook aan de orde welke medicynen uit de vergoedingen- lijst zyn geschrapt. Ook niet-bondsle- den zyn welkom op deze byeenkomst. over het feit dat 'Euphonia' gebruik gaat maken van het gebouw de Leger diek in Goes. Het bestuurslid van de stichting gebruikte daarbij de term 'heidense troep' om de muzikanten van de drumband-fanfare aan te duiden. In een brief aan het college van burge meester en wethouders van Goes noemt het muziekgezelschap deze aan duiding 'onverteerbaar'. „Wy dienen daartegen namens al onze leden, die zich door deze uitlating zeer gegriefd en beledigd voelen, een ernstige klacht in, en vertrouwen erop, dat u niets zult na laten om deze smaad uit te wissen en herhaling te voorkomen", aldus de brief. Een kopie van het schrijven werd verzonden naar de Goese culturele raad. A. J. Blok, lid van de culturele raad, heeft zich schriftelyk tot zyn mede raadsleden gewend over de opmerkin gen van Harinck-Schaaye. Hij schrijft zich aan haar uitlatingen 'mateloos geërgerd te hebben'. „Euphonia", meent Blok, „is een vereniging in Goes waarvoor men gezien haar prestaties respect behoort te hebben". Het raads lid vindt het volkomen gerechtvaar digd dat de vereniging vraagt om een repetitieruimte. Bovendien wyst hy er op dat de Legerdiek als openbaar ge bouw in eigendom van de gemeente Goes optimaal gebruikt dient te wor den. „De bejaardensoos heeft in dit ge bouw beslist geen alleenrecht", ver volgt Blok in de brief. „Integendeel, het gebouw zal moeten worden gedeeld en dat zal mevrouw Harinck nog moeten leren". Het raadslid verzoekt de cultu rele raad adhesie met zyn schrijven te betuigen en het dageiyks bestuur van de gemeente hierover in kennis te stel len. voor landbouwbedrijven geldt, het ver soepelen van allerlei voorschriften, het eventueel verhogen van de zelfstandi genaftrek en het opvoeren van de subsi die voor de Europese Gemeenschap. In zyn overzicht van het afgelopen jaar be trof had hy het over relatief lage prijzen met een erg grote opbrengst. Hy sprak dan ook van een goed boerenjaar. De algemeen secretaris van de NCB, drs. A. T. Heymans, maakte donderdag bekend dat er een discussie gaande is binnen de organisatie om vrouwen als volwaardig lid toe te laten. Om dat te bestuderen is een werkgroep opgericht die een discussiestuk aan het maken is. Daarbij worden - zo gaf Heymans aan- verschillende zaken bekeken. Als voorbeeld stelde hy de mentaliteits verandering of iedereen bereid is elkaar als gelyke te accepteren. Het is de be doeling dat het hoofdbestuur van de NCB eind 1983 over deze zaak een uit spraak doet. Volgens de algemeen se cretaris ligt het niet in het voornemen de katholieke vrouwen organisatie (KVO) uit te hollen. Die organisatie zal zich in de toekomst meer met het alge meen vormende aspect bezighouden en de NCB met de agrarische vorming. Kringvoorzitter W. Vermeü gaf de onge veer 70 aanwezigen de suggestie mee om eens aan de kippen- en varkenshou derij en aan tuinbouw te gaan denken, als alternatief voor de akkerbouw. Hy stelde evenwel dat men die stap niet te ondoordacht moet nemen, en goed ge motiveerd moet zijn voor het zo ver is. De secretaris van de kring A. J. de Win ter maakte verder bekend dat, in tegen stelling tot eerdere berichten in het kringblad, de bedrijfevoorlichter J. van Bergyk, van de rijkslandbouw voorlich tingsdienst wél een opvolger krijgt. HULST - St.-Liduinaziekenhuis, 20-21 uur: uitzending radio Nightingale; MIDDELBURG - Schouwburg, 20 uur: uitvoering showband 'Juliana'; Midgard, 20.30 uur: new wave muziek met de groepen 'Booster' en 'Masculi- no'; Schuttershof, 21 uur: optreden Radio Vrij; OOSTBURG - Ledel, 20 uur: ZOMA met 'Die lustige Witwe'; SOUBURG - De Zwaan, 20.30 uur: op treden folkgroep 'Wannes Raps'; ZIERIKZEE - Rodekruisziekenhuis, 15.45-16.45 uur: uitzending Nomen Nes- cio. FILMVOORSTELLINGEN BERGEN OP ZOOM - Roxy 1,18.45 en 21,15 uur: Summer lovers. 12 jr.; 23.30 uur: Heet snoepgoed, 18 jr.; Roxyn. 19 en 21.30 uur: The wall, 12 jr.; Cinem'Actueel I, 19 en 21.30 uur: Por- ky's pikante pretpark, 12 jr.; Cinem'Actueel n. 19 en 21.30 uur: The road warrior, 12 jr.; Cinem'Actueel m, 19 en 21.30 uur; Van de koele meren des doods, 16 jr.; GOES - Grand, 20 uur: Porky's pikante pretpark, 16 jr.; 23 uur: Hot lunch, 18 jr.; HULST - De Koning van Engeland, 20 en 22,15 uur: Porky's pikante pretpark, 16 jr20 uurMy pleasure is business, 16 jr.; 20 uur: The wall, a.l.; 20 uur: De kille wraak, 12 jr.; 22.30 uur: Proefkonyntjes voor sexplezier, 18 jr. MIDDELBURG - City, 20 uur: Grease (II), a.l.; 23 uur: De lusten van Anna, 18 jr.; TERNEUZEN - Luxor, 20 en 22.30 uur: Porky's pikante pretpark, 16 jr.; 20 uur: Reds, 12 jr.; VLISSINGEN - Alhambra I, 20 uur: Van de koele nieren des doods, 16 jr.; 23 uur: Hoe heter hoe beter, 18 jr.; Alhambra n, 20 uur: The border, 16 jr.; 23 uur: Goodbye Emmanuelle, 16 jr.; TENTOONSTELLINGEN AXEL - Streekmuseum, 13.30-17 uur: schilderijen en beeldhouwwerk van Jean Kamps (t/m 14/11), 80 jaar leven van de vrouw' (t/m 6/11); Openb. Chr. Bibliotheek: werkstukken ZVU-cursisten (14/11); AXEL - Galerie Bellemans. 10-18 uur: werken van Hans Luche (t/m 6/««); Studiedag in Goes over motorische remedial teaching GOES - Morgen, zaterdag, wordt in Goes een landelijke studiedag gehou den met als onderwerp 'motorische re medial teaching" biuneu liet buitenge woon onderwijs'. Deze studiedag is een vervolg op de gelijknamige cursus, die in het afgelopen jaar in Goes door het Gymnologisch Instituut uit Utrecht werd gehouden. Het begrip motorische remedial tea ching (MRT) omvat een aantal deelge bieden zoals onderwys, remedial tea ching, lichamelyke opvoeding en fysio therapie. Omdat het begrip MRT nog nieuw is en om er vooral in Zeeland wat ruimere aandacht aan te geven is de studiedag ook opengesteld voor be langstellenden uit het buitengewoon onderwys, fysiotherapeuten, schoolad viesdiensten en schoolartsen. Motori sche remedial teaching wil zoveel zeg gen als extra hulp en begeleiding op het gebied van lichamelyke oefening voor kinderen, die door één of andere oor zaak dit nodig hebben. Te denken valt aan houdings-, bewegings- en en ook ge- dragsafwykingen. Gewerkt kan tevens worden aan het vergroten van vaardig heden en durf. De MRT wordt veelal in vrij kleine groepjes toegepast. De stu diedag wordt gehouden in de Anne Frankschool in Goes en omvat zowel theoretische verhandelingen en discus sies als praktische ervaringen binnen de gymnastiekruimten. De aanvang is 10.00 uur. Burgemeester p. j G. Molthoff in het nieuwe bezigheidsen ontwikkelingscentrum, waar de pupillen van De Sterre voor een toastje zorgden. CL1NGE - Met enig officieel vertoon is donderdagmid dag het fasebuis en het bezigheids- en ontwikkelings centrum van het zwakzinnigeninstituut 'De Sterre' in Clinge in gebruik genomen. Hiermee is een einde geko men aan het nijpende ruimtegebrek waar 'De Sterre' al jaren mee kampte. Met de ingebruikname van het nieuw gebouwde 'b- en o-centrum' dat vijf lokalen om vat, is flink wat ruimte vrijgekomen op de arbeidsafde- üng. Daar verrichten ongeveer negentig pupillen lieht- industrieel werk. Naast de vijf lokalen - die namen dragen als 'Berghol', 'Kikkersloot' en 'Vogelnest' - is er opslag- en personeels ruimte. In de nieuwe vleugel wordt aan bezigheidsacti vering voor diepgestoorde pupillen en een ontwikke lingsgerichte training voor pupillen gedaan als voorbe reiding op onder meer het bezoek aan de school voor zeer moeilyk lerende kinderen. Het fasehuis aan de Kerkstraat staat - geografisch - los van De Sterre. De twee-onder-eenkapwoning, die zich niet van andere huizen onderscheidt, biedt plaats aan acht bewoners - vyf jongens en drie meisjes - tussen veertien en achttien jaar. De pupillen worden begeleid door een groepsleiding van vyf mensen. Voorzitter mr J. Dieleman van de stichting De Sterre noemde de opening van het fasebuis een mijlpaal in de integratie van de zwakzinnige in de maatschappij. „Vroeger werd het beleid binnen de zwakzinnigenzorg gekenmerkt door separatie, het opsluiten, weghouden van de zwakzinnige van de maatschappij. De nieuwe visie gaat er juist vanuit dat de zwakzinnige een plaats in de maatschappy moet krijgen. De overwe gingen hierby zyn dat de geestelyk gehandicapte een kans moet krijgen zich in die maatschappy te bewegen en te handhaven. Er wordt een beroep op zijn zelfstan digheid gedaan dat zich uit in onder meer het zelf inko pen doen en contacten leggen", zei de heer Dieleman. De voorzitter van de stichting De Sterre meent dat inte gratie een idee-fix is alsof de zwakzinnige of de maat schappy dat niet wil. Om integratie te doen slagen moe ten voorwaarden worden geschapen, als by voorbeeld fa sehuizen. „Daarnaast is wederzijds respect, tijd en ge duld nodig", zei hy. Burgemeester P. J. G. Molthoff van Hulst zei in zyn toe spraak alle medewerking te willen verlenen aan projec ten op De Sterre. Hy lichtte toe dat dat deels ook een vorm van eigenbelang is, want, zo zei hy. „het bestaan van De Sterre fleurt de gemeenschap op". Hy zei zeer onder de indruk te zyn van de activiteiten die De Sterre ontplooit. DIRECTEUR: GROTE NOOD PERSONEELSBEZETTING CLINGE - Het zwakzinnigeninstituut De Sterre in Clinge wil het baanlozen project in Hulst betrekken bij het op zetten van allerlei activiteiten ten be hoeve van de zwakzinnige, vooral in de recreatieve sfeer. Ook zal een beroep worden gedaan op de werkverruimen- de maatregelen van de overheid. Het gaat om vrijwilligerswerk waarvoor werklozen zullen worden gevraagd. Dit bleek donderdagmiddag bij de offi ciële ingebruikneming van het fase huis aan de Kerkstraat en het bezig heids- en ontwikkelingscentrum van de zwakzinnigeninrichting in Clinge. In zyn toespraak haalde directeur drs A. T. J. Krol de enorme nood aan die er heerst op het gebied van de personeels bezetting. „Men kan zich nauwelijks voorstellen hoe arbeidsintensief het is om met diepzwakzinnige mensen tot een zinvolle dagbesteding te komen", zei hy. Hy vond dat het toch mogelyk moet zyn om met de 'gigantische werk loosheid' en de wens van vele werklozen om zinvolle arbeid te verrichten een modes te vinden om mensen - met be houd van hun uitkeringen-in te zetten. Hiervoor deed Krol onder meer een be roep op de gemeente Hulst, die over het al dan niet door laten gaan van uitke ringen beslist. Inmiddels zyn er ge sprekken op gang gekomen met het baanlozenproject en de gemeente Hulst hierover. Directeur Krol noemde als voorbeelden waarby werklozen een handje zouden kunnen helpen de opzet van een spel-o- Kindergalerij Illustraties van Sylvia Weve; (t/m 22/1); BERGEN OP ZOOM - Stichting Etce tera, 13.30-17 uur: 'Hannah de Miranda sieraden en tekeningen (t/m 22/«); BRUINISSE - Visserij- en oorlogsmu seum geopencj van 14-16 uur; DOMBURG - Zeeuws Biologisch Mu seum, 10-17 uur: 'De natuur in Zeeland' en 'Het Zeeuwse landschap' (t/m 14/11); GOES - Museum, 10-12 en 13.30-17 uur: 'Sprookjes en verhalen uit vroeger ty- den' (collectie 19e eeuwse centspren ten) t/m 1/12; Lunchcafé Stadhuis, 9-18 uur: textiele kunst van mevrouw Weiten (t/m 30/11); HEILLE - Landbouwmuseum, 10-12 en 13-17 uur: oude landbouwwerktuigen: MIDDELBURG - Demerary, 9-17 uur: diverse ambachten en exposities; St.-Janstraat 41, 14-17 uur: touwplas- tieken van Anneke Ruimschotel; Galerie 'De Witte Swaen', 11-17.30 uur: werken van Ben van Rooy en Wim Vaarzon Morel (t/m 30/11); Vlissingsestraat 14, 14-19 uur: werken van Bijen Flink-Van Hemert; Museum. 10-17 uur: Beatrix-expositie (t/m 11/11) expositie voor blinden (t/m 16/12); VLISSINGEN - Galerie Marquis, 13.30- 17.30 uur: werken van Jórg Remé (t/m 14/11); Reptielenzoo 'Iguana', 10-12.30 en 14- 17.30 uur: expositie levende reptielen, amfibieën en insecten; YERSEKE - Atelier Dam Twee. 10-18 uur: expositie over schaal- en schelp dieren werken diverse kunstenaars; IJZENDIJKE - Museum, 10-12 en 13.30- 17 uur: 'stamboomonderzoek'; ZIERIKZEE - Galerie Borsboom, 10-17 uur: werken van Trees Verwilligen (t/m 10/11). HULPCENTRA Noord- en Midden-Zeeland - Goes, tel. 01100- 14444 (ook voor milieuklachten). Zeeuwsch-Vlaanderen - Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulancei Telefonische hulpdienst Zeeland, tel. 01180- 15551. dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood. tel 01180-36251, van 10.00-24,00 uur - weekends van 20,00-24.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel 01184-14645. dag en nacht bereikbaar Nederlandse Hartstichting, tel. 070-600555. Te bereiken op kantoordagen van 12-17 uur. DR. TERBORGH-DUPUIS OP THEMADAG GOES GOES - De mensen zijn vandaag-de-dag te gauw geneigd de ongemakken die onlosmakelijk aan het leven verbonden zijn, op te blazen tot buitengewone klachten. Daarmee wordt meteen bij hulpverleners aangeklopt, in plaats van te aanvaarden en te verwerken dat het leven nu eenmaal niet glad en rimpelloos verloopt. Deze gang van zaken mag overigens niet zonder meer de mensen zelf verweten worden. De nog altijd aanwezige welvaartsstaat nodigt ertoe uit dat men eerder gaat klagen. Bovendien is het zo dat er meestal wel volop hulpverle ners voorhanden zijn, om klagers op te vangen en te begeleiden. Een en ander betoogde dr H. M. Ter- borgh-Dupuis, verbonden aan de uni versiteit van Leiden, donderdag tijdens een in Goes gehouden themadag over "systeem contra mens m welzy ns- en ge zondheidszorg'. Ze waarschuwde in dringend voor een overmaat aan hulp verlening, omdat daardoor de mensen onmondig gemaakt kunnen worden. Een gevolg daarvan is - aldus dr Ter- borgh - dat men niet meer de moeite neemt zélf een antwoord te vinden op wezenlyke levensvragen, zoals de zin van ïyden, ziekte en dood. De algemeen aanvaarde gedachte dat mensen hoe dan ook recht hebben op hulp, speelt hierby een voorname rol. Terborgh: „Het wordt normaal gevonden dat de samenleving voor hulpverlening zorgt, ook voor degenen die er eigenlyk met voor in aanmerking zouden moeten ko men". Mevrouw Terborgh ging kort in op de ontwikkeling van de hulpverlening in Nederland. Begonnen in de sfeer van liefdadigheid, volgde de periode waarin de deskundigheid van de autoritaire hulpverlener voorop stond. Pas de laat ste jaren wordt een eigen inbreng van de hulpvrager geaccepteerd. Dr Ter borgh stelde dat in toenemende mate de samenleving een druk legt op het systeem van de hulpverlening (het ge ven van subsidies, het opleggen van normen/uitgangspunten). Ze achtte het denkbaar dat bepaalde soorten van hulpverlening, zowel op gebied van wel zijn als gezondheidszorg, op den duur niet meer gegeven kunnen worden, vooral vanwege gebrek aan geld. Zelfbeschikking Uitvoerig stond mevrouw Terborgh stil bij het recht op zelfbeschikking van degene die hulp vraagt. Een heel belangrijk doel van de (professionele) hulpverlening noemde zij 'iemand die maximale zelfbeschikking - ofwel be heersing van het eigen bestaan - te ge ven of terug te geven'. Ze achtte het een verworvenheid van de Nederlandse rechtsstaat, dat iedereen recht heeft op bescherming tegen inbreuk op de per soonlijke levenssfeer. Er is de vrijheid om het eigen levenspatroon uit te stip pelen. Wèl tot op zekere hoogte, meen de dr Terborgh. Anderen mogen niet het slachtoffer worden van de manier waarop iemand verkiest te leven. Ze vond dat bijvoorbeeld drugs- en alco holgebruikers niet voortdurend en bij voorbaat moeten kunnen rekenen op hulp van anderen. Mevrouw Terborgh, wetenschappeiyk hoofdmedewerker voor ethiek en ge neeskunde, zei dat degenen die hulp verlenen méér de bal moeten terug kaatsen: de (mondige) hulpvrager kan in veel gevallen best de eigen boontjes doppen. „De hulpverlener hoeft niet overal in mee te gaan, waarin de hulp vrager hem wil meenemen", merkte ze op. In dit verband maakte dr Terborgh gewag van iiei reent van de hulpvent.- ner om het eigen geweten te volgen. Prof P. E. Kraemer, werkzaam aan de vrije universiteit van Amsterdam, ver kondigde dat het systeem van zorgver lening meer en meer de mens tot zorg wordt. Hy was somber gestemd over de mogeiykheden om de ivoren torens te slechten, mede gelet op de politiek-his- torische achtergronden. Kraemer pleit te voor alternatieve behandelingsvor men, interne democratisering en grote re inbreng van de cliënten zélf. Hy be klemtoonde dat de bestaande syste men taai en krachtig zyn, en derhalve moeilyk om te buigen. Onder leiding van dr C. Boertien, com missaris van de koningin in Zeeland, wisselden de ongeveer 250 aanwezigen van gedachten over de twee inleidin gen. Een zeven-hoofdig deskundigen panel en de twee deskundigen waren daarby behulpzaam. In de discussie werd vanuit verschillende invalshoe ken nog eens naar voren gebracht dat in de welzyns-en gezondheidszorg de pro fessionele hulpverlening geen panaché voor alle kwalen is. Boertien vroeg in dit verband onder meer aandacht voor de 'ouderwetse' hulp van en aan de naaste. De themadag was opgezet door de stichting gereformeerd sociaal cen trum voor Zeeland: de Nederlandse vereniging voor maatschappelijk werk en samenlevingsopbouw Huma- nitas, afdeling Zeeland: de katholieke raad voor maatschappelijk welzijn in Zeeland; de provinciale diaconale commissie van de hervormde kerk in Zeeland. Voorzitter J. R. de Boer van het besturenoverleg zag de bijeen komst niet als een klachtenhoorzit ting, maar als een aanzet om proble men op het gebied van de hulpverle ning aan te pakken. marktberichten theek. werkzaamheden ten behoeve van de kinderboerderij, zowel by de bouw als by het laten draaien ervan, begeleiding van bewoners by activitei ten als sport en wandelen en halen en brengen naar therapieën, verzorgen van hobbyclubs en het opzetten van een huisorkest van bewoners. Volgens Krol ligt het werk in De Sterre voor het oprapen. „Vele zwakzinnigen zouden ermee zyn gebaat en het brengt geen direct gevaar voor de werkgelegenheid voor anderen", zei hij. De Sterre-directeur ging verder in op het nypend gebrek aan plaatsingsmo gelijkheden voor zwakzinnigen, zowel in inrichtingen als in gezinsvervangen de tehuizen. In het kader van een zoge naamde 'noodoperatie' krijgt De Sterre vier plaatsen, evenals Vyvervreugd in Middelburg, waarmee het totaal voor Zeeland op acht uitkomt. Ook in de ge- zinsvervangend-tehuissector zullen nog een paar plaatsen worden gereali seerd. In dat kader haalde hij uit naar voor zitter P. T. A. M. R. Apers van de stich ting: dagverblijf voor geestelijk gehan dicapten in Midden-Zeeuwsch-Vlaan- deren die onlangs zei dat in de kanaal- zóne een dringende behoefte bestaat aan een gezinsvervangend tehuis om te voorkomen dat (oudere) geestelijk ge handicapten, die nu nog bij him ouders zitten in internaten moeten worden opgenomen. „Dat de nood hoog is ben ik met hem eens, maar van de motiva tie ben ik geschrokken", zei Krol. Krol vond het maar een trieste zaak dat Apers blijkbaar niet weet dat De Ster re geen mensen met 'gvt-niveau' op neemt. „We zitten al vol en moeten vaak 'nee' verkopen. Voor de ouders met een laag niveau zwakzinnig kind thuis is dat een zeer frusterende opmerking. Als Apers dan ook nog hoopt te worden gevrij waard van de komst van geestelyk ge handicapten van een hoger niveau, die moeten afvloeien by sociale werkplaat sen dan begrijp ik het niet meer. Daar is een dagverblyftoch ondermeer voor?", zo vroeg Krol zich af. Hy stelde dat de opmerkingen van Apers In ieder geval aantonen dat de kennis van eikaars mo- geiykheden, die toch de basis moet zyn van samenwerking, nog ver te zoeken Marktbericht Centrale Tuinbouwveiling Zeeland, veilpunt Kapelle van donderdag 4 november 1982. Conference 165/751.28,155/651.16-1.24,1185/75 1.17-1.20, H55/65 1.13-1.17,1145/55 49-81. Gol den delicious: 190/100 34.180/90 34-38, 170/80 34-44, 165/70 29-36, 1180/90 34. 1170/80 34-30, 1165/70 26-29. Goudrelnette: 175/85 34, 170/75 34. Rode goudrelnette 185/95 49.175/85 44-52, 1185/95 36-40,1175/80 26 WlnstonO 1170/75 34. 1165/70 34. Zoete ribbellng: 180/9019.170/80 28, 160/70 23. Spencer 180/90 24,170/80 24.1180/90 20. H70/80 21,1165/70 16. Cox's: 100 59,180/90 66-77,175/85 94,175/80 99.170/80 82-92,170/75 86-94, 165/70 69-72, H90/100 46-53, 1180/90 62- 69.1180/85 57,1175/80 74.1170/80 75-80,1170/75 70-77,1165/70 57-72,1160/65 35-49.1155/60 26-27. Jonagold 190/100 45-52, 180/90 85-1.00, 170/80 97-1,12, 80/85 34. Ü90/100 34-46,1180/90 46-74, 1170/80 75-77. Jonathan 170/80 27-35,165/70 21- 27,1175/80 27, Zoete ermgaard185/95 1.40,175/ 851.23-1.39.n0/8089-155,165/7579-112,160-65 67-97,155/60 33-49. Lombart: 1170/80 36. Engel se Pigeon. 170/80 20.160/70 18. Tuinzoet: HO/ 80 15-21,160/7018. Doyonne 1190/95 99.1180/90 1,20-1.29,1170/80 1.28-1.40, H65/70 1.27,1160/05 1,00,1155/60 46. St.-remy: 180/90 48-52. 170/80 43-62,160/70 40-62,1180/90 39,1170/80 45.1165/ 70 46, 1150/60 28. G. Wildeman" H0/80 1.44, 180/70 1.36-1.38,155/60 1.10-1.16, 150/55 69-74. Groeneten: aardapellen bonken 21, drieling 4,5, prei 133-44, boerenkool 153, knolselderij I 20-28, breekpeen 113-15, rode kool 9,5-15, wit te kool n 17, sav. kool I 9-26, kassnljbonen I 4,50-4.70, spercibonen 14,00-4,30, bloemkool I 80-1.10,1165, andijvie I 76, sla I 62, mispels I 80. H 20, tomaten IA 10 30. IB 10.25, IC 4 30, noten 2. Frambozen 12.90-3.30. Aardappel term ijnmark t. Datum 4 nov. Bintje 50 mm opw. April: laten 27.90. bieden 27,80, slot 27,80. November: la ten 21.00, bieden 19,50, slot 20,00 Stemming april: goed prfjsh. Openstaande posities april plus 4 Is gew. 2988 November 13 Omzet april t w. 14x27,00, 20x27,10, 3x27,20, 65- x27,50, 1x27,70, 38x28,00, 12x27,90, 5x27,80. Dag april 158. Bintje 35/50 mm opw. November laten 24,30, bieden 24,00, slot 24,00. Stemming november: goed prijsh. Openstaande posities november: plus 10 is gew. 190. Dag november: 15x24,00. Prijzen groenteveiling Barendrecht, 4 no vember Aardappelen, bintje 19-26, eigenheimers 30- 38, bleekselderij 58-80, boerenkool 26-58, bos- peen 1.40-1.58, Chinese kool 19-85, knolselde rij 4-35, koolrabi 28-62, koolrapen 4-27, groene kool 18-54, witte kool 11-58, rode kool 7,5-49, gele kool 22-65, kroten 8-53, paprika 2.30-3.50, peterselie 10-35, pepers 5 20-6.00, prei 43-83, radijs rood 72-82, ln puntzakjes 48, selderij 7-39, snijbonen 5.70-9.00, sperclebonen 4.30- 8 10, spinazie 1.00-2.20, spitskool 6-45, vlees tomaten 3xb 10.60-11.40, 2xb 12.70, lxb 9.30- 9.80. 4xb 3.90, uien bonken 39-53, grof 30-52, middel 20-36. drieling 13-27, geschoond 58-83, winterpeen fijn 14-15. middel 16-29, grof 19-33, witlof in kieinverpakking 3.50-4.50, kort 1 2.80-3.30, lang 12.70-3.40, kort 2 2.10-3.20, lang 2 2.00-2.90, klasse Hl 1.20-2.70, ijsbergsla kas 30-61, natuur 83-2.22, zahet fruit druiven aü- cante 4.20-7.10, muscate d'alexandrie 3.80- 3.90. ogenmeloenen pst 30-2- 00. tamme kas tanjes per kilo 2.50-3.10, ponipoenen pk 10-50. Prijzen fruitveiling Barendrecht 4 novem ber Appelen cox orange pippin vanaf 80 op 39-88, 53-91,47-85,47-64,60/65 27-50, aanvoer70 ton; golden delicious 10 mm maten vanaf 80/90 33-44,33-51,60/70 26-32, aanvoer 60 ton; goud- reinetten 10 mm maten 80/90 33-43, 70/80 35- 40. aanvoer 17 ton; rode goudreinetten 10 mm maten 90 op 32-45,36-50,70/80 37-62, aanvoer 20 ton; Jonagold 10 mm maten 85/95 68-1.08, 75/85 74-1 13, aanvoer 7 ton; jonathan 10 mm maten 80/90 27-35,70/80 28-37, aanvoer 5 ton; karmijn de sonnavllle 10 mm maten 80/90 74- 91,70/80 64-70, aanvoer 2 ton; zoete ermgard 10 mm maten vanaf 75/85 1.25-1.34, 97-1.11, 55/65 50-88. aanvoer 3 ton; peren bonne louise d'avranches 5 mm maten vanaf 65/70 67. 83, 55/60 59, aanvoer 3 ton, beurré alexandre lu- cas 10 mm maten vanaf 80/90 63, 86, 60/70 71, aanvoer 2 ton: conference 10 mm maten van af 65/75 1.00-1.26,67-1.21.45/55 26-57. aanvoer 16 ton; doyenné du commlce 10 mm maten vanaf 80/90 1.33-1.44,1.64-1.84.60/70 1.43-1.59. aanvoer 16 ton; saint rémy 10 mm maten van af 80/90 58-69,63-70,60/70 63-73, aanvoer 6 ton; totaal aanvoer appelen 119 ton; peren 50 ton. COOP. VELUWSE EIERVEILING BARNE- VELD BARNEVELD - Aanvoer 5.213.119 stuks, stemming redelijk. Prijzen in gulden per 100 stuks: eieren van 50-51 gram 9,00; van 55-56 gram 9,35-9,40; van 60-61 gram 9,60; van 65-66 gram 9,30-9,45. EIERVEILING BARNEVELD - Aanvoer 1.063.800 stuks. stemming traag. Prijzen in gulden per 100 stuks: eieren van 51-52 gram 9,00-9,15; van 56-57 gram 9,30-9,50; van 61-62 gram 9,60-9,65; van 66-67 gram 9,00-9,75. EIERMARKT BARNEVELD - Aanvoer ca. 600.000 stuks, handel traag. Prijzen in gul den: eieren van 48-54 gram 9,50-9,65 per 100 stuks, kg-prijs 1.98-1.78: van 57-61 gram 9.80- 10,00 per 100 stuks, kg-prijs 1,72-1,64; van 64- 67 gram 10,15-10,25 per 100 stuks, kg-prijs 1,59-1,53. Oud-papieractie SINT-ANNALAND - De koninkiyke fanfare 'Accelerando' haalt maandag avond weer oud papier op in Sint-Anna- land. De opbrengst is bestemd voor het instrumentenfonds. Tweede plaats Jeroense OUD-VOSSEMEER - De Oud-Vosse- meerse marechaussee Rinus Jeroense is donderdag als tweede geëindigd in de elfde politie Kralingerhout-loop in Rot terdam. Aan de finish had hy met zyn tyd van 32.37 minuten over de tien kilo meter 8 seconden achterstand op de Haarlemse politieman Kees Hordyk. Ryn Swint uit Middelburg werd eerste in de klasse veteranen-1 met een tyd van 35.35 minuten. Er waren 327 deelne mers. Botsing Kortgene KORTGENE - Op de kruising West- straat-Torendyk heeft zich donderdag een aanrijding voorgedaan tussen twee personenauto's. Beide auto's liepen aanzienlyke schade op, maar er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het ongeluk gebeurde doordag de Duitse automobiliste E. O. E-L uit Frankfurt geen voorrang verleende aan de auto bestuurd door W. I. van de L. uit Kortgene. Brandweer Goes houdt onderlinge wedstrijden GOES - De brandweer van Goes houdt zaterdag de jaarlykse onderlinge wed strijden in de omgeving van het Sta tionsplein in Goes. Dat gebeurt vanaf 9.00 uur. De wedstrijden vallen in de klasse 'tankautospuit hoge-druk' vol gens de richtlynen van het algemeen brandweer wedstrijdcomité. De deelne mende ploegen zyn: Goes-A, Goes-B, Goes-C, Kattendyke, Wolphaartsdyk en 's-Heer Arendskerke. Burgemeester W Blanken van Goes overhandigt de winnaar woensdag 10 november de wis selbeker in de brandweerkazerne in Goes om 19.30 uur. Voor de ploeg, die op de tweede plaats eindigt is er de 'jury prijs'. Informatiedag over plannen Dorpsstraat in Kattendijke KATTENDIJKE - Morgen, zaterdag wordt in het dorpshuis in Kattendyke opnieuw informatie gegeven over de ge meentelijke plannen voor de verbete ring van de Dorpsstraat. Van 10.00 tot 12.00 uur ls er open huis. waarby iedere belangstellende de plannen kan bezien. Eerder ls al een informatie-avond over deze plannen belegd. De belangstelling hiervoor was minder groot dan was ge hoopt. Dat is de reden dat hieraan nog eens extra aandacht wordt besteed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 23