PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kabinet kan an de slag Spaanse generaal vermoord Militaire bond verbijsterd over benoeming Schwietert INTOCHT VAN SINTERKLAAS Nieuw kabinet beëdigd Iers kabinet gevallen \ERAAD REGERINGSVERKLARING Surinaamse vakcentrales uitgenodigd voor gesprek VERONTWAARDIGDE REACTIES OP AANSLAG Radio-journalist Wim Hoogendoorn overleden RB Bewolkt Veel bewolking en plaatselijk motre gen. Hier en daar mist. Minimumtem peratuur ongeveer 8 graden. Matige zuidoostelijke wind, kracht 3. in het binnenland weinig wind. »5e jaargang no. 259 'jjdag 5 november 1982 PZC tamse bv sinds 1881 VOOR HET BETERE DAKDEKKERSWERK Postbus 154 - 4460 AD Goes - telefoon 01106-1740 Van onze parlementaire redactie i DEN HAAG - De CDA-fractie in de Tweede Kamer heeft donderdag dr. Bert de Vries gekozen als haar voorzitter. Hi j haalde in de fractievergadering die door 33 van de in totaal 45 leden werd bezocht, 18. zijn belangrijkste tegenkandi daat Gerrit Gerritse acht stemmen. De Vries toud-ARP) volgt Ruud Lubbers op, die vanaf don derdag premier is. Ook waarnemend fractievoorzitter Jan de Koning is weer als minister beëdigd. De derde ondervoorzit ter tot enkele dagen geleden nog de belangrijke kandidaat voor het voorzitterschap van de fractie, was Wim Deetman maar ook hij stapte in het kabinet. De functies van eerste en tweede ondervoorzitter zijn nog niet vervuld. De fractie wil daarmee wachten tot alle kamer leden zitting hebben genomen. Nu zijn officieel nog de kandi daat-staatssecretarissen lid van de fractie. Wanneer die zijn vertrokken en hun opvolgers beëdigd zijn als kamerlid, zul len weer stemmingen worden gehouden Zie ook pagina 4). HILVERSUM (ANP) - Niet de zieke Wieteke van Dort, maar Aart Staartjes zal op 20 november (Nederland 1 -12.00 uur het commentaar leveren bij de televisie-uitzending van de intocht van sinterklaas. De intocht is dit jaar op Marken, waar de sint door de burge meester wordt ontvangen en in het dorpshuis 'Het Trefpunt' zijn eerste ontmoeting met Nederlandse kindertjes zal heb ben (Van onze parlementaire redactie) ie kW HAAG - Het donderdagmiddag door koningin Beatrix beë- 5 kabinet-Lubbers komt vandaag al voor de eerste maal "^en. Dan bespreken de nieuwe ministers de opstelling van de rsveringsverklaring en de mogelijkheid van gesprekken met de ie siale partners over de zogeheten 'adempauze'. lokierste confrontatie met de Tweede dering opgelost. De taakverdeling tus- ictiier vindt plaats op 22 november, als sen de departementen van financien en beppier Lubbers de regeringsverkla- ontwikkelingssamenwerking werd iets gewijzigd en de positie van de staatsse cretaris voor buitenlandse handel werd beter geregeld. In dit „constituerend beraad" zijn alle afspraken over de taakverdeling en de herindeling van ministeries bevestigd. Besloten werd bovendien af te zien van een tweede staatssecretaris op volks huisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer. Minister Winsemius neemt de laatste twee onderdelen voor zijn rekening en CDA-staatssecretaris ge^zal afleggen, aatste problen problemen van de kabinets- latie werden donderdagochtend rhet begin van de oprichtingsverga- Je zullen meer aandacht aan de eco nomische kant van allerlei zaken moe- strojn geven. Dat is de laatste jaren wat eg (pde achtergrond geraakt. Aldus don- ,en erdagavond gedeputeerde drs R. C. u Barbé (werkgelegenheid) tijdens pn forumbijeenkomst over de bevor- Sujering van de werkgelegenheid. ao u jormingsyvcfk let Zeeuwse vormingswerk wordt loiftak geraakt door bezuinigingen. Het rk zal vrijwel worden gehalveerd. ;UJk. Sluiting van een van de dne mgscentra is niet uitgesloten. De :be«*tegone opleidingen en onderwijs in oveet vormingswerk wordt wellicht niet Teer gesubsidieerd genUGINA 3 "brieven 'gegijzeld' >e Vara weigert sinds enige weken Heven van hulpvragenden door te turen naar de Stichting Ombudsman Ie Vara kan zich niet vinden in de ma ler waarop de stichting samenwerkt Jet Veronica. 'AGINA 7 windenergie en voor wind- i de PZEM in deling werd de leuwe 300 kilo- Indturblne 'PEP-2' van de PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - Premier Neijhorst heeft donderdag avond alle Surinaamse vakcentrales en de boerenbond FAL namens het be leidscentrum vanavond uitgenodigd voor een gesprek over 'nieuwe demo cratische structuren'. Dat heeft de pre mier tegenover het ANP verklaard. De vakcentrales die voor een gesprek zijn uitgenodigd zijn: C 47, PWO, de ambtenarenbond CLO, de boerenbond FAL en ook de Moederbond. Deze vak centrale. onder leiding van Cyriel Daal beëindigde dinsdag stakingsacties. De vakorganisaties C 47, PWO, CLO en de FAL hebben bij het beleidscentrum een plan ingediend over een gefaseerde terugkeer naar democratie. Daarover willen zij nu gaan praten. In Paramaribo zijn donderdag moeilijk heden ontstaan bij de staatsradio SRS tussen voormalige stakers en ambtena ren van de nationale voorlichtings dienst (NVD). De NVD-beambten heb ben tijdens de staking de plaatsen van stakende werknemers overgenomen en weigeren nu weg te gaan. Premier Neij horst heeft besloten voorlopig 'de sta tus quo te handhaven tot de gemoede ren zijn bedaard". Brokx krijgt volkshuisvesting en stads vernieuwing. De taken van het opgeheven departe ment van volksgezondheid en milieu hygiëne zijn toebedeeld aan het oude ministerie van CRM, dat voortaan wel zijn. volksgezondheid en cultuur (WVC) zal heten. Maar dat departe ment verloor weer de taken van mi lieuhygiëne. bijstand inaar sociale za ken en werkgelegenheid) en natuurbe houd, dat naar landbouw en visserij gaat. Voor dat doel krijgt de land bouwminister een staatssecretaris van WD-huize, A. Ploeg. Over het onderdeel openlucht-recreatie moet het kabinet binnen dne maanden beslissingen nemen. Het kan bjj WVC blijven of natuurbehoud volgen naar landbouw. De minister van binnen landse zaken krijgt bij de herindeling een belangrijke taak. Hij zal toezicht moeten houden op de personele conse quenties van de uitvoering van de be sluiten. Bovendien zal hij als coördina tor voor de hele herindelingsoperatie optreden. Minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) zal optreden als mi nister voor Nederlands-Antilliaanse za ken. Wanneer hij verhinderd is. behar tigt Van Aardenne (economische zaken en vice-premier) de Antilliaanse zaken. DEN HAAG - Koningin Beatrix heeft, gisteren de minis ters van het kabinet Lubbers op Paleis Huis ten Bosch beëdigd. Zoals gebruikelijk poseerde de nieuwe ploeg sa men met de koningin voor de pers. (V.l.n.r.): mr. H. van den Broek, minister van buitenland se zaken; mevr. drs. N. Smit-Kroes, minister van verkeer en waterstaat; drs. R. F. M. Lubbers, minister-president, minister van algemene zaken; koningin Beatrix; drs. G. M. V. van Aardenne, minister van economische zaken, vice-minister-president; mevr. drs E M Schoo. minister voor ontivikkelingssamenwerkingdrs. J. de Koning, mi nister van sociale zaken en werkgelegenheid en minister voor Nederlands-Antilliaanse zaken; midden: mr. J. de Ruiter, minister van defensie; dr. H. O. C. R. Ruding, mi nister van financiën; mr. F. H. Korthals Altes, minister van justitie; mr. J. G. Rietkerk, minister van binnenland se zaken; drs. W. J. Deetman, minister van onderwijs en wetenschappen; boven: mr. drs. L. C. Brinkman, minister van welzijn, volksgezondheid en cultuur; ir. G. J. M. Braks, minister van landbouw en visserij; en dr. P. Winse mius. minister van volkshuisvesting, ruimtelijkee orde ning en milieubeheer. Wijziging Op het laatste moment is er nog veel geschoven in taken en personen door formateur Lubbers en VVD-leider Nij- pels. De problemen met minister Ru- ding over de afbakening van zijn ter rein met minister Schoo voor ontwik kelingssamenwerking werden op de valreep opgelost. De delegatie naar het Internationale Monetaire Fonds zal door Ruding worden samengesteld en geinstrueerd. De problemen die Ruding had met de financiële consequenties van het re geerakkoord zijn met Lubbers doorge sproken. zonder dat dit tot een wijzi ging heeft geleid. Ruding eiste harde afspraken over de bezuinigingen op de overheidsuitgaven. De premier heeft in het constituerend beraad benadrukt dat het regeerakkoord geen „globale richtlijnen, maar harde afspraken" be vat. Bovendien concludeerde Lubbers don derdag dat de regering zich heeft ver plicht een strak begrotingsbeleid te voeren. Dat wil zeggen dat de proble men niet naar voren mogen worden ge schoven, maar dat tegenvallers direct (Slot zie pagina 4 kolom 1) DEN HAAG - De militaire Het bestuur van de'Algemene Christe- verenigingen hebben donderdag lijke Organisatie van Militairen scherpe kritiek geuit op de benoeming i ACOM) stelt vast dat de belangen van van oud-NOS-redacteur Charl Schwie- het defensiepersoneel onderschikt zijn tert tot VVD-staatssecretaris van de- gemaakt aan politiek geschuif en par- fensie voor het personeelsbeleid. tij-politieke belangen. (Van onze correspondent) LONDEN - Het kabinet van de Ierse premier Charles Haughey is na acht maanden gevallen. Haughey verloor, toen donderdagmiddag in het Ierse parlement, de Dail, de vertrouwens kwestie werd gesteld, met 80 tegen 82 stemmen. De Ierse president zal zo mogelijk nog deze maand algemene verkiezingen uit schrijven. Het zal de derde keer binnen anderhalfjaar zijn dat de Ierse kiezers een parlement kunnen samenstellen. De huidige oppositiepartij. Fine Gael onder leiding van ex-premier Garret FitzGerald, geldt als de grote favoriet. Haughey verloor de stemming over een motie van wantrouwen, omdat de linkse Workers Party, die met drie le den in het parlement vertegenwoordigd is en van wiens steun het kabmet afhan kelijk was, zich tegen hem keerde. De ACOM wil zich niet tegen de per soon van Schwietert verzetten, maar acht het onbegrijpelijk dat „een poli tiek onervaren ex-journalist" de moei lijke post op defensie gaat bekleden. Volgens de belangenvereniging is oner varenheid troef geworden in de politie ke top van defensie. Ook minister De Ruiter en staatssecretaris Van Houwe- (Slot zie pag. 8 kol. 5) •kstingopbrengst et herstel van de belastingopbreng- d zet door In het eerste kwartaal en de opbrengsten nog een half mil- r op die van de eerste drie nden in 1981 In het tweede kwar- s dat omgebogen tot 100 mil- en meer en ln het derde kwartaal la fen de ontvangsten 800 miljoen hoger fout van minister >r een fout van minister Van der te van financiën moeten vijftlendui- id studenten en leerlingen van het tgezet onderwijs tot januari wach- tn op hun studiebeurs. leuws uit Zeeland: 2, 5, 7 9. linnen- en buitenland: 3 13. 'pinie en achtergrond: 4. [port: 15. •unst en cultuur: 16. gidio en televisie: 17 lanciën. economie: 19 (Van onze correspondent) MADRID - Amper een week na de ver kiezingen is Spanje opnieuw opge schrikt door een aanslag op een hoge militair. Luitenant-generaal Victor Lago San Roman werd donderdag in de vroege ochtenduren doodgeschoten even buiten Madrid op de uitvalsweg naar La Coruna. De officiële auto waarin de generaal zat, werd door vier jongeren op twee motoren met mitrail leurs onder vuur genomen. De gene raal was op slag dood, zijn chauffeur liep ernstige verwondingen op. De daders wisten te ontkomen De ge neraal reed zoals gewoonlijk zonder es corte. Roman (631. vader van acht kin deren, stond bekend als een harde maar loyale militair De aanslag lijkt zorgvuldig gepland te zijn geweest, waarbij het zeker geen toe val fijkt dat juist generaal San Roman als slachtoffers is uitgekozen. Generaal Lago San Roman is namelijk chef van (Slot zie pag. 8 kol. 3) Generaal Lago Roman De met kogels doorboorde wagen van de Spaanse generaal Victor Lago Ramon staat hier nog op dezelfde plaats waar donderdagmorgen de aanslag op de gene raal plaatsvond SINT PHILIPSLAND - De begro ting van Sint Philipsland is kwijt. Alle stukken zijn op 26 september in een dikke enveloppe gedaan en naar de drukkerij in Utrecht ver stuurd. Na ongeveer 10 dagen kwam echter vanuit Utrecht een telefoontje met de vraag waar de begroting bleef. Toen bleek dat de enveloppe niet was aangekomen. Informatie bij de PTT kon ook geen duidelijkheid verschaffen. Omdat het stuk nog steeds zoek is, wordt nu bij de gemeente Sint Phi lipsland hard gewerkt aan het op stellen van een nieuwe begroting. Verschillende staten konden nog wel worden achterhaald, maar al lerlei ramingen - zoals bijvoor beeld die van de drukkosten - moe ten opnieuw worden opgesteld. Al dat werk neemt ongeveer zes we ken in beslag. De behandeling van de begroting was aanvankelijk be paald op 24 en 26 november, maar dit zal verschoven worden naar een datum in januari. De enveloppe met de verschillende boekwerken die bij de begroting horen was niet aangetekend, maar dat is in Sint-Philipsland met de gewoonte. Onmiddellijk na het be kend worden van het onheilsbe richt is de PTT ingeschakeld en ge vraagd om een nader onderzoek. Daartoe moest de gemeente een formulier invullen, zoals dat ge- (Slot zie pag. 2 kol. 7) Jeugd en fascisme rs/vw "DÜna tien procent van de Xj oudere jeugd op de mid- rViU delbare scholen in ons land heeft - als een onderzoek van j "j de Nijmeegse Universiteit on- 1 der 2 300 scholieren op zeven middelbare scholen representatief mag worden geacht - en waarom zou dat niet - extreem rechtse opvattingen. Een op het eerste gezicht opzienbarende en verontrustende conclusie, die de politi ci van de democratische partijen als een signaal mogen beschouwen. Er is geen twijfel over mogelijk: het extre misme van rechts is in opmars. Jan maat met zijn ultra rechtse Centrum partij is in de Tweede Kamer gekozen op een programma, dat druipt van vreemdelingenhaat. Racisme en fascis me, het extremisme van rechts, zijn twee kwaden onder één en dezelfde noe mer. De oudere generatie Nederlan ders, die in de jaren voor de Tweede Wereldoorlog de opkomst van nazi- Duitsland heeft meegemaakt, weet dat extremisme van rechts synoniem is aan onderdrukking, bruut geweld, ver krachting van de democratie en volke renmoord. Het woord fascisme - ont leend aan de politieke en sociale bewe ging onder Mussolini - heeft in het hui dige spraakgebruik dan ook een buiten gewoon onaangename klank. Fascis me, zo heeft de geschiedenis geleerd, ondermijnt de grondslagen van het par lementaire stelsel en vernietigt ieder menselijk initiatief. In de jaren 1933 tot 1945 heeft Europa een bloedige tol moe ten betalen voor de verregaande to lerantie. die de democratieën in eerste aanleg toonden voor het opkomend fas cisme. In dezelfde fout vervallen, is de angst van al degenen, die wantrouwend staan tegenover elke uiting van rechts extremisme. De verklaring voor het fascistisch denkgedrag van de door de Nij meegse onderzoekers genoemde jonge ren moet gezocht worden in de groeien de werkloosheid en met name de uitr zichtloosheid van jongeren op een baan. In het huidige cultuurpatroon is het hebben van een baan nog altijd iets als een verzekering voor de toekomst Geen uitzicht op werk betekent voor vele jongeren een toekomst zonder per spectief. Na school- of studietijd is er slechts de voor velen teleurstellende gang naar het arbeidsbureau, waar zij te horen krijgen dat er geen werk is. In zo'n situatie worden al gauw radicale oplossingen aangedragen, die variëren van 'de sterke man' tot het over de grens zetten van alle buitenlanders. Een economische crisis is, zo bleek ook in de jaren dertig van deze eeuw, een ideale voedingsbodem voor fascisme, dat de weg vrijmaakt voor rassensenti- menten en vreemdelingenhaat. De uit komsten van de Nijmeegse onderzoe kers zijn in zoverre verontrustend, dat zij beduidend boven het gemiddelde in de ons omringende landen liggen en dat het juist jongeren betreft, die door op- voedig en opleiding in staat zijn een be wuste keuze te maken. Het gaat veelal om die jongeren, die bij een volgende verkiezing al hun stem mogen uitbren gen. Potentieel zijn het stemmen voor Janmaat en de zijnen. Dat moet de he ren politici van de democratische par tijen in ons land op zijn minst aan het denken zetten. Voor de pas aangetre den regering een extra signaal om met name het vraagstuk van de jeugdwerk loosheid met extra aandacht én geld te gemoet te treden. De vraag rijst of een op democrati sche beginselen gebaseerde maat schappij onderste boven moet zijn van de resultaten van het Nijmeegse onder zoek. Wij dachten van niet. Natuurlijk zijn de resultaten ernstig genoeg om ze als een serieus probleem te benaderen. Daar mag geen misverstand over be staan. Het is juist de kracht van de de mocratie dit soort stormen over zich heen te laten trekken, om er gelouterd en sterker dan ooit uit te voorschijn te komen. De tolerantie van de democra tie is, dat zij de uitdaging van het extre misme, of dat nu van rechts komt of van links, aandurft. De nazi's kwamen in 1933 in Duitsland aan de macht door middel van het parlement, dat zij ver volgens voor goed aan de kant schoven. Voor Hitler was het parlementaire stel sel een middel om zijn doel te bereiken. Toen het parlement hem deze dienst' had bewezen, was het overbodig. Zó handelen fascisten als ze aan de macht komen. Als we dat niet vergeten en als we waakzaam de capriolen van de Jan maats blijven volgen, krijgt het rechts extremisme geen tweede kans. De over grote meerderheid van het Nederlandse volk, bewust van de democratische ver worvenheden in dit land, is immuun voor de aantrekkingskracht van dit soort valse Ideologieën. Dim HILVERSUM - Radio-journalist Wim Hoogendoorn is donderdag op 55-jari- ge leeftijd in zijn woonplaats Baarn overleden. Hoogendoorn begon zijn omroeploop- baan in het midden van de jaren vijftig als nieuwslezer bij de radionieuws dienst ANP Hij bleef daar. behoudens een onderbreking van een jaar by Poly goon, tot 1963 en was toen Inmiddels eindredacteur geworden. In 1963 trad Hoogendoorn als sportver slaggever in dienst bij de VARA Sinds een aantal jaren was hij bij die omroep belast met culturele programma's

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1