PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ruding wil klaarheid ver regeerakkoord Gijzelaars Keulen ongedeerd vrij i cx Flinke winst democraten VS GEDEPUTEERDE VERMOORD UIT WRAAK NA ONTSLAG DE JAGER-TOLHOEK PROBLEMEN MET TAAKVERDELING vandaag rjeuropacup Spadolini bezoekt VS ACTIE VAN LINKS-EXTREMISTEN Bestuur van bouwvereniging Terneuzen weggestemd CBS: 78.000 banen minder .'/y Nevelig weer Half lot zwaar bewolkt en vooral inde ochtend op veel plaatsen mist. Later op de dag mogelijk regen of motregen. Middagtemperatuur ongeveer 14 gra den. Matige zuidelijke wind 25e jaargang no. 258 lir onderdag 4 november 1982 Stated keukens GO€S Houtkade 7. tel 01100-21250* Geopend ma -vr van 8.00-17 00 uur zaterdag van t0 00-12 00uur MIDDELBURG Korte Noordstraat 1. tel. 01180-33050 Geopend ma.-vr. van 8.00-17.00 uur. 1001 bouwmaterialen onder één dak! WARSCHAU (ANP/AFP/UPI) - Ter gelegenheid van Kerstmis kunnen de Polen in december extra suiker, waspoeder en zeep kopen. Dit heeft het Poolse ministe rie van binnenlandse handel woensdag gemeld. De verleden jaar ingestelde rantsoenen voor deze pro- dukten bedragen anderhalf kilo suiker per maand. 300 gram waspoeder per maand en een stuk zeep per twee maanden. In december kunnen de Polen een kilo suiker. 300 gram waspoeder en een stuk zeep extra kopen. Bo vendien wil de regering er voor zorgen dat jongeren in december geïmporteerde citrusvruchten kunnen krij gen. De rechtbank in Warschau heeft woensdag de eerste 'nieuwe vakbond' geregistreerd, gebaseerd op de wet van 9 oktober, die de ontbinding van Solidariteit bete kende. Dit heeft het Poolse persbureau PAP gemeld. De nieuwe bonden kunnen met ingang van 1 januari 1983 activiteiten gaan ontplooien. Naar PAP meldde zijn ook in Wroclaw en Poznan nieuwe bonden geregistreerd In totaal zijn er 610 aanvragen om registratie ingediend jdii r®el (Van onze parlementaire redactie) ïmlEN HAAG - Op de valreep zijn woensdag toch nog politieke d Noblemen ontstaan in de kabinetsformatie. Kandidaat-minis- |r van financiën dr. H.O. Ruding (CDA) wilde van formateur jdiifabbers verduidelijking van het regeerakkoord waar het zijn Afspraken j^ipartement betreft. Het zag er vannacht echter niet naar uit i g«t de voor vanmiddag geplande beëdiging van het nieuwe kabi- 10ffct zou moeten worden uitgesteld. moet geven, omdat er veel geld mee ge moeid kan zijn. Via de Wereldbank en de regionale ontwikkelingsfondsen gaat Nederlands geld in de vorm van leningen naar de armste landen. ling heeft vooral moeite met de af- iken uit het regeerakkoord over de iciering van de ontwikkelingshulp de taakverdeling tussen de ministe- van financiën en ontwikkelingssa- ïwerking. Tot na één uur vannacht hierover telefonisch overleg its tussen formateur Lubbers. Ru- f1" WD-leider Nijpels en de VVD- indidaat-minister voor ontwikke- ^IjKSsamenwerking drs. E Schoo. Thet regeerakkoord staat dat de mi- nister van ontwikkelingssamenwer king invloed heeft op het beleid ten aan zien van de Wereldbank. Bovendien zou de minister van ontwikkelingssamen werking de gouverneur van de regiona le ontwikkelingsbanken en de speciale fondsen benoemen. Minister Ruding zou vinden dat zijn stem in deze twee kwesties de doorslag Ook vorig jaar zijn in het. regeerak koord afspraken gemaakt over een taakverdeling tussen de twee minis ters. En ook de toenmalige minister van financiën Van der Stee had daar grote problemen mee. Hij maakte toen zelfs een voorbehoud tegen dit deel van het regeerakkoord. Die zaak is ge- (Slot zie pag. 8 kol. 6) Pag. 4: De nieuwe ministers extreem rechts ew 'OM De extreme partijen n ai' Nederland heb- ten een aanzienlijk aantal adspirant- klezers onder middelbare scholieren. Ruim 26 procent van de betreffende leerlingen denkt negatief over etni sche minderheden Bijna tien procent heeft extreem rechtse opvattingen. jpAGINA 9 gre velingenoesters ferseke oesterkwekers hebben vorig jaar terecht een miljoen ton consump tie-oesters opgevist uit het Grevelln- genmeer De Raad van State meent dat aal- en palingvissers uit Bruimsse geen bezwaar kunnen maken tegen de activiteit van de oestervissers IS:' PAGINA 15 begrotingsbeleid Jr W F Dulsenberg. president van de lerlandsche Bank vindt het begro- lingsbeleid verbeterd en de collectieve retor gesaneerd moet worden om het ertrouwen in het regeringsbeleid te andhaven. Verlies van dat vertrou wen zou meteen een verhoging van de entestand tot gevolg hebben, zo cent Duisenberg. •"In de horeca heeft zich in 1981 voor eerst sinds jaren een omzetdaling Jvoorgedaan De cafe's hadden het [sterkst te lijden onder de economische -4 malaise uitgespeeld Het Nederlandse clubvoetbal heeft op nieuw een stevige veer moeten laten. Voor het eerst sinds vijftien seizoenen S)n er na twee Europacupronden geen Nederlandse clubs meer in de strijd laarlem startte thuis voortvarend te gen Spartak Moskou, maar werd door n Russisch doelpunt vlak voor rust feite al gevloerd Spartak liep in de tweede helft naar een 1-3-overwmning U AZ'67 bleef niet op de been in het vol- '™"°pakte San Siro-stadion in Milaan ter kwam al na vier minuten op 1-0 In de eerste helft werd Pier Tol vervol gens van het veld gestuurd Met tien man bleef AZ lang staande, maar de ploeg moest na rust toch capituleren: W. Nieuws uit Zeeland: 2. 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 15. Opinie en achtergrond: 4 Sport: 17 en 19 Varia: 21 en 23. Radio en televisie: 25. Financiën, economie: 27. WASHINGTON (RTR) - Premier Giovanni Spadolini van Italië heeft woensdag na besprekingen met president Ronald Reagan in Washington gezegd dat er een oplossing in zicht komt voor het geschil tussen de Ver enigde Staten en West-Europa over de Siberische aardgasleiding. Volgens Spadolini hebben de Verenigde Staten een nieuwe formule voor de handel tussen Oost en West bedacht Als West-Europa daarmee instemt kunnen de Amerikaanse beperkingen op de levering van materiaal voor de gasleiding van Siberië naar West-Europa worden opgeheven De Italiaanse bewindsman noemde het voorstel - dat inmiddels aan de betrokken landen is overgebracht - een stap in de richting van een oplossing voor het geschil dat verdeeldheid heeft gezaaid in het Westelijk bondgenootschap Foto Reagan bij het afscheid van Spadolini Een van de terroristen buigt zich gewapend uit het raam van het consulaat. Aan de gevel hangt een spandoek met de tekst in het Duits en het Turks: Nee tegen de junta-grondwet in Turkije. KEULEN (DPA, Reuter, UPI) - Een gijzeling op het Turkse con sulaat in Keulen is woensdagmorgen kort na twee uur zonder bloedvergieten geëindigd. De politie heeft meegedeeld, dat alle gijzelaars (er waren er nog 17) ongedeerd zijn en dat de negen bezetters zich hebben overgegeven. Dinsdagochtend bezette een comman- bezetters ongeveer veertig gijzelaars do van links-extremistische Turken het gebouw in Keulen. In de loop van de dag lieten zij tientallen gijzelaars vrij. Op hun eis, dat dc Westduitse televisie een politieke verklaring zou uitzenden, zijn de autoriteiten niet ingegaan. Naar verluidt beëindigden de bezetters hun actie, nadat zij de garantie hadden gekregen dat ze politiek asiel in de bondsrepubliek mochten vragen. Na het begin van hun actie heten de TERNEUZEN - Het bestuur van de wo ningbouwvereniging Terneuzen is gis teravond naar huis gestuurd. Als ver tegenwoordiger van een groep van 52 verontruste leden diende C. J. Meeusen een motie van wantrouwen in die met 243 stemmen vóór en 118 tegen werd aangenomen. Dit alles gebeurde in een stampvol Zuidlandtheater tijdens een soms tu multueuze vergadering Voorzitster M. Hendriks-Heuts maakte direct na het aannemen van de motie van wantrouwen bekend dat het wegge stemde bestuur de komende vier weken nog zaken zal afhandelen Zie pagina 2) gaan. Enkelen van hen waren gewond. Bij de bestorming van het consulaat zou zijn geschoten, maar de Westduitse politie wilde dit niet bevestigen. De bezetters onderhandelden woens dagavond met „een hoge diplomaat" Het Komilee Kindervuist wil in de week voor sinterklaas oorlogsspeel goed en ander speelgoed, dat weg kan, inleveren bij de minister van defensie. Dat speelgoed wordt in die week op zo veel mogelijk plaatsen in het land opge haald. De actie wordt in december in ternationaal onder het motto: Toys for the boys' voortgezet, aldus Kindervuist. van de Turkse ambassade m Bonn, zo zei een politiewoordvoerder. De diplo maat had telefonisch contact opgeno men met de linksradicale Turkse bezet ters. De terroristen behoren blijkbaar tot de groep 'Devrimci Sol' (Dev-Sol is revolu tionair Links). Ze willen met de actie protesteren tegen het referendum van aanstaande zondag in Turkije voor een nieuwe grondwet. Dit bleek uit pamflet ten die de bezetters uitwierpen. Deze grondwet verzekert het hudigie Turkse militaire regime en met name president Kenan Evren voor lange tijd van de po litieke macht in het land. Dinsdag begon voor een militaire rechtbank in Istanbul een proces tegen 386 leden van de Dev-Sol. Ze worden beschuldigd van een veelvoud aan ter roristische acties. Tegen 113 beklaag den is de doodstraf geëist. Bij een pro ces tegen Dev-Solleden in Izmir heeft de auditeur tegen 66 van de 178 be klaagden de doodstraf geëist. REAGAN TOCH TEVREDEN WASHINGTON - President Reagan heeft woensdagmorgen een beleid van samenwerking voorgesteld aan de De mocraten. die bij de tussentijdse ver kiezingen hun meerderheid in het Huis van Afgevaardigden met naar raming 26 zetels aanmerkelijk hebben ver st erkt. In de Senaat handhaafden de Republi keinen zich - vooral dankzij het feit dat maar 13 dertien Republikeinse zetels op het spel stonden, tegenover 20 van Democraten. Bij de verkiezing van 36 goevemeurs van staten maakten de De mocraten een geschatte winst van zes. Deze uitslag heeft tot merkwaardig re sultaat dat zowel de Republikeinse par tij, met president Reagan aan het (Slot zie pag. 8 kol. 6) MADE - Vermoedelijk uit wraak heeft ing. T. H. F. (55), oud-directeur van het recrea tieschap Nationaal Park de Biesbosch in Made, gistermor gen omstreeks kwart over elf de Brabantse gedeputeerde drs. Henk Einmahl (48) doodge schoten. In het kantoor van het schap vuurde F. op korte afstand vier kogels af uit een pistool Het slachtoffer werd getroffen m hoofd en borst en overleed ter plekke De verdachte probeerde met een schot zelfmoord te plegen en werd levensge vaarlijk gewond overgebracht naar het St. Elisabeth-ziekenhuis in Tilburg. Hij is daar gisteravond overleden. Het stoffelijk overschot van Einmahl is in het Bredase Ignatius-ziekenhuis geï dentificeerd door commissaris van de koningin J van der Harten. De officier van justitie had gisteravond nog niet beslist of er sectie zal worden verricht. Ontslag Gedeputeerde Einmahl (PvdA», die voorzitter was van het bestuur van het schap, was gisterochtend op verzoek van F. naar Made gekomen om over diens ontslagprocedure te praten. Daarbij was ook aanwezig de Bredase wethouder J van Asseldonk. die even eens lid is van het dagelijks bestuur van het recreat ieschap en belast met perso neelszaken F verzocht Van Asseldonk al snel weg te gaan om onder vier ogen met Einmahl te kunnen spreken. De wethouder verdween, zij het onder pro test, omdat hij vond dat de kwestie hem ook aanging. Tot op dat moment had F. een rustig gedrag vertoond. F. werkte al sinds augustus 1979 niet meer voor het schap Hij is toen ge schorst nadat hij de projectleider van het recreatieterrein Kurenpolder te lijf was gegaan Al direct na zijn aanstel ling in 1973 ging hij in de fout. Er waren legio vervelende dingen; met het be stuur en het personeel, maar ook met recreanten in de Biesbosch. die hij daar - soms met lichamelijk geweld - woest wegjoeg als ze in overtreding waren. F. ging ook vaak regelrecht in tegen de wensen van het bestuur. De schorsing is in september vorig jaar omgezet in een ontslag. Einmahl was daarvoor slechts gedeeltelijk verantwoordelijk. De di recteur ging m beroep, maar op 21 okto ber stelde de ambtenarenrechter hem in het ongelijk F heeft de gevolgen van de affaire kennelijk geheel gericht op de voorzitter van het schap, Einmahl De Brabantse gedeputeerde drs. Henk Einmahl Kiezers VS steunen streven bevriezing aantal kernwapens i Van onze correspondent WASHINGTON - De Amerikaanse kiezers hebben belangrijke steun gegeven aan de beweging voor de bevriezing van het kernwapenbe- sland. In negen van de tien staten waar de bevolking zich per referendum over de 'freeze' kon uitspreken en in de Amerikaanse hoofdstad Washing ton kreeg het voorstel een ruime meerderheid. Alleen Arizona leek zich te zullen stellen achter presi dent Reagans opvatting dat een bevriezing van de nucleaire arsena len de Verenigde Staten zou vast- nagelen op een achterstand. De naar schatting 25 zetels die de Democraten m het Huis van Af gevaardigden bij hun meerderheid kunnen optellen.-maken het zeker dat het streven naar wederzijdse en gecontroleerde bevriezing van kernwapens in de VS en de Sowjet Unie ook daar een meerderheid krijgt. Eerder wees het Huis een motie in die richting met twee stemmen verschil terug. Faire kans voor dc nieuwe ploeg Wanneer er niet nog meer onverwachte politieke tegenwind opsteekt ije weet tenslotte maar nooit) zal het ji nieuwe kabinet van CDA en VVD zich vandaag op de trap pen van Huis ten Bosch rondom konin gin Beatrix aan Nederland kunnen pre senteren. Formateur Lubbers heeft zijn regeerploeg zo goed als rond de club kan van start. Twee maanden na de ver kiezingen betreedt een gezelschap van veertien bewindslieden het Catshuis. dat zich gesteund weet door een royale meerderheid in het parlement. Een coa litie. sinds de uitslag van de stembus al meteen als enige voor mogelijk gehou den nadat het tweede kabinet-Van Agt (CDA.PvdA.D'66) als gevolg van diepe meningsverschillen uiteen was geval len. Toch is de samenstelling van het nu aangetreden CDA-WD-kabinet heel wat minder eenvoudig geweest dan als vanzelfsprekend werd aangenomen. Met name voor het CDA ging het niet alleen om een mentale en politieke hori zonverlegging van centrum-lmks naar centrum-rechts. Er was veel meer aan de hand. De christen-democraten moe ten de kabinetsformatie van de laatste twee maanden hebben ervaren als een prikkel tot grondig zelfonderzoek. Waarbij nog als complicerende factor kwam het onverwachte vertrek van Van Agt als partijleider en beoogd pre mier. In de onderhandelingen tussen Lubbers en Nijpels aan de tafel van ka binetsinformateur Scholten heeft het CDA een duidelijk voorschot genomen op de afbakening van zijn positie tegen over de nieuwe partner Nu het op rege ren aankomt zal moeten blijken hoever voor datzelfde CDA de rek is in het elas tiek van het akkoord waarover de WD heeft gezegd 'dik tevreden' te zijn Formateur en (bijna) premier Lub bers heeft bij de zetelverdeling en de bezetting van het nieuwe kabinet een aantal gewoontegebaren van vorige ge legenheden achterwege gelaten. Waar in het verleden in de verschillende be leidssectoren (sociaal-economisch, be stuurlijke zaken, internationale aange legenheden. ruimtelijke zaken, welzijn» angstvallig werd gewaakt voor een overwicht van een van de samenwer kende partijen is nu een op het oog nog al willekeurige toedeling tot stand ge komen. Ook waar het om de combina ties van ministers en staatssecretaris sen gaat. Bovendien is - ondanks zwaar en begrijpelijk verzet - een begin ge maakt met maatregelen om de rijks dienst beter te stroomlijnen. Een opera tie op basis van de rapporten van de commissie-Vonhoff. die daartoe ernsti ge en verstrekkende aanbevelingen heeft gedaan. Het ministerie van volks gezondheid en milieuhygiëne wordt op geheven en in onderdelen ondergescho ven bij twee andere departementen. De ambtenaren spreken van een 'overval Toch zal blijken dat in de praktijk al leen kabinetsformaties zich lenen voor dergelijke (weliswaar plotselingei in grepen. Tijdens de 'rit' is het vrijwel on mogelijk ertoe over te gaan. Wat samenstelling betreft geeft de nieuwe regeerploeg een gevarieerd beeld. Zowel CDA ais WD hebben er varen bestuurders uit het Haagse poli tieke circuit aangeleverd, er zijn opval lende ruilingen toegepast (De Ruiter van justitie naar defensie. De Koning van landbouw naar sociale zaken en werkgelegenheid i. Daarnaast is ge zocht naar bewindslieden van buiten het politieke bedrijf en uit de ambtelij ke wereld. Lubbers heeft daarmee, naar het lijkt bewust, de spankracht van zijn nieuwe ploeg duidelijk op de proef ge steld. Onder zijn ongetwijfeld dynami sche leiding zal het vooral de teamgeest moeten zyn. die het nieuwe CDA-WD- kabmet in staat moet stellen om de ge weldige problemen ajs gevolg van de economische crisis in dit land te lijf te gaan. De twijfels zijn groot, de kritiek op het afgesloten akkoord stapelt zich torenhoog op. Toch verdient de nu aan getreden ploeg een faire kans: er is de afgelopen twee jaar te lang niet of nau welijks geregeerd. Mede daardoor zijn de vraagstukken er bepaald niet klei ner op geworden Met een nieuw kabinet in de start blokken zit de CDA-fractie in de tweede kamer er behoorlijk leeggeplun derd bij. De afgelopen dagen is daar een complete zoekactie naar een nieuwe fractievoorzitter op gang gekomen. Alle min of meer 'natuurlijke' kandidaten voor die post maken namelijk de over stap naar het Catshuis. Voor de daad kracht èn de speelruimte van het nieu we kabinet is de wisselwerking met de CDA-fractae via de figuur van de fractie voorzitter van vitale betekenis. De nieuwe leider van de nieuwe ploeg zal de laatste zijn om daarop af te dingen. vdM DEN HAAG (ANP) - Tussen maart 1981 en maart dit jaar zijn in ons land onge veer 78.000 banen verdwenen. Voor de mannelijke werknemers daalde de werkgelegenheid met 88.000 banen, voor de vrouwelijke werknemers zijn er in deze periode daarentegen 10.000 bijgekomen. Dit heeft het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) woens dag bekendgemaakt. De daling van de werkgelegenheid deed zich in deze periode in vrijwel alle secto ren voor, met uitzondering van de overi ge dienstverlening zoals overheid en onderwijs. Het grootst was de achter uitgang bij dtftouwmjverheid en de in- stallatiebedripen voor de bouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1