Dijkversterking mag niet worden vertraagd Mogelijk bouw van j ruim 1100 woningen! m ui Plattelandsvrouwen spraken over het energievraagstuk Havenschap Vlissingen besluit tot uitbouw van offshore-activiteiten almanak PZC/ provincie Vrachtschip ramt meerstoelen: twee miljoen schade KUST- EN OEVER WERKERS TIJDENS SYMPOSIUM: lovooy mode/ BIJEENKOMST IN MIDDELBURG Marinegebouw Groede wordt gesloopt VAN CITTERSHA VEN WORDT VERDIEPT Onderzoek wensen en noden bejaarden in Sas van Gent WOENSDAG 3 NOVEMBER 1982 'mmffÊmmmtÊmmtÊÊmarntam TERNEUZEN - Het Liberiaanse vrachtschip 'Bethore' heeft maandagnacht twee meerstoelen in de Westbuitenhaven van Terneuzen omgevaren. Rijkswaterstaat schat de schade op 2 miljoen. Het herstel zal nog maanden duren. Het ongeluk gebeurde maandagnacht omstreeks 1 uur. toen de "Bethore' met een loods aan boord en sleepbootassistentie de Terneuzense haven binnenliep met een lading kolen voor het Overslagbedrijf Terneuzen (OVET). Door nog onbekende oorzaak ramde de Liberiaan de meerstoelen 3 en 5 aan de westkant van de Westbuitenhaven, die vervolgens onder water verdwenen. Ook enkele maanden geleden werd er een meerstoel aangevaren. De schade beliep toen bijna een miljoen. (Van onze Haagse redacteuri DEN HAAG-SLIEDRECHT - De in de Nederlandse vereniging Kust- en Oeverwerken verzamelde dijkversterkers hebben het parlement in een motie dringend verzocht „al datgene te doen en te bevorderen dat de veiligheid tegen het water maximaal wordt gewaarborgd". Die met applaus begroette motie vormde het slot van een in Sliedrecht gehouden symposium dat het thema 'Is de kust veilig?' had meegekregen. Het antwoord was simpel: nee, er is nog véél te doen. Alle aanwezi gen verzetten zich dan ook met kracht tegen een concept-nota van „hoogst demissionair" minister Zeevalking, waarin wordt aangekondigd dat de nog te verbeteren zeedijken om financiële rede nen niet in 1990, maar in 1995 op hoogte zullen zijn. Opvallend was ook de verenigde aanval van de sprekers op de aanleg van de pijlerdam in de Oosterschelde, die er als grote financiële slokop van werd beschuldigd, bijna al het beschikbare geld op de waterstaatsbegroting op te souperen. Het symposium was door de recente ge beurtenissen in politiek-Den Haag een beetje in het luchtledige komen te han gen: eigenlijk werd het twee weken te laat gehouden, want in de kabinets-in- formatïe bereikten CDA en VVD over eenstemming over het handhaven van 1990 als streefjaar voor de voltooiing van het op Deltahoogte brengen van de zeedijken, waarmee inhoudelijk Zee- valking's bestreden nota van de baan is. Daarmee waren de pleidooien van verenigingsvoorzitter ing. W. Drooger en mr. A. P. van den Berge, dijkgraaf van het Hoogheemraadschap van Delf land, al ontkracht voordat ze werden uitgesproken, m die zin dat aan de voor- Hoechst: bijdrage aan bestrijden van jeugdwerkloosheid VLISSINGEN - Hoechst Holland NV wil bekijken in hoeverre het bedrijf een „constructieve bijdrage" kan leve ren aan de bestrijding van de jeugd werkloosheid. Hoechst zal hiervoor binnen twee maanden een analyse ma ken en de uitkomsten daarvan bespre ken met de vakbonden. De mededeling kwam van J. W. Ensing, hoofd perso neelszaken van de Vlissingse vestiging van Hoechst, tijdens de dinsdag gehou den uitreiking van 13 vakdiploma's aan cursisten van de bedrijfsschool van Hoechst. Sinds het bestaan van de bedrijfsschool konden 320 vakdiploma's worden uit gereikt. Van de gediplomeerden is nog 60 procent in het bedrijf werkzaam. De geslaagden zijn: J. B. de Hamer Nieuwdorp; E. Hendrikse Vlis- singen; H. A. de Winter Nlsse; R. G. van Poe- pêle Middelburg. M G. Staa Oost-Souburg; J. F. M. Witkam 's-Heerenhoek: J. Grootjans Westkapelle; P. A R, Steenbakker Goes; J. Reinhoud Serooskerke (Sch); B. de Beer Heinkenszand; P. K. Koole Vlissingen, mej. K. P N. de Smidt Borssele; mej. I. van Rijs wijk Vlissingen. (ADVERTENTIE) mujQ b.v. onroerend goed Directe inkoop door onze inkoopgroep Noordhoeklaan 12 4464 BA Goes tel. 01100-15617 ZEEUWSE Droom Heel eng had-ie gedroomd, dat Middelburgse knaapje van bijna tien. Het baasje kwam met deze me dedeling aanzetten toen het, op één bil op zijn stoel zittend, was neerge streken aan de ontbijttafel, want voor die eerste maaltijd van de dag gunde het ventje zich nooit veel lijd. Met dit gegeven moesten de ouders het even doen. Het knaapje beliefde een hap boterham met gestampte muisjes te consumeren. Het was een adempauze die werd benut om koortsachtig na te gaan welke tele visiebeelden van de vorige avond het kinderzieltje wel konden heb ben beroerd. Of was het licht op de overloop dan toch iets te vroeg uit gedraaid? Zo dat het ventje, nog een poosje wak ker liggend.wellicht in schaduwen op de wand spookachtige gestalten had waargenomen. Gestalten die later van het behang waren geko men om de nachtrust van het ventje te verstoren. Het waren maar wal mogelijkheden. Anderhalve boterham later kwam het 'enge verhaal' eruit. Er speel den geen spoken in mee. noch verontrustende televisiebeelden. „Ik droomde", sprak het knaapje een oprechte Presley vereerder, „dat ik voor mijn verjaardag een cassettebandje van Elvis had ge kregen. Maar toen ik het bandje af draaide stond er muziek van Queen op. Is dat nou niet eng?" naamste van hun wensen - handhaven van 1990. en 1998 voor de rivierdijken - al was voldaan. Wel wees de vereniging Kust- en Oever- werken erop dat zeker 700 kilometer van de 1300 kilometer dijken voor de Nederlandse kust en langs de rivieren niet voldoet aan de eisen. Over een lengte van driehonderd kilometer is er sprake van een gevaarlijke situatie. In Zeeland is er volgens de vereniging een stuk van vijftig kilometer nog even slecht aan toe als in 1953. Bij een dijk doorbraak zou daar bijvoorbeeld de kerncentrale van Borssele het loodje leggen, met alle gevolgen van dien. Het CDA-Tweede-Kamerlid drs. H Eversdijk lichtte de in de formatie be reikte overeenstemming toe en speelde aldus een door de symposiumdeelne mers zeer gewaardeerde thuiswed- CDA-Tweede-Kamerlid H. Eversdijk. strijd, waarbij enige populaire teksten het enthousiasme in de zaal aanwak kerden. Eversdijk noemde het opne men van 1990 in het regeerakkoord van essentieel belang. Daarmee is er vol gens hem weer véél meer mogelijk ge worden dan onder Zeevalking het geval was. Duidelijk Over de manier waarop dat alles be taald moet worden was Eversdijk dui delijk: het tekort van gemiddeld 70 miljoen per jaar op dit deel van de wa terstaatsbegroting moet worden weg gewerkt door aan de ene kant he be schikbaar stellen van extra geld. en aan de andere kant het voorfinancie ren van de werken door de betrokken waterschappen. Uitgangspunt daarbij was voor het Ka merlid, en de andere sprekers voor hem, de stelling dat veiligheid niet on dergeschikt mag worden gemaakt aan financiële omstandigheden. Mr. Van den Berge vond hetzelfde en hij herin nerde eraan dat het deel van de Delta werken buiten de afsluiting van de grote zeearmen zich teveel in de marge van de aandacht afspeelt. De dijkgraaf richtte een appel tot de politiek: „Uit gaande van het jaar 1990 moet met voortvarendheid een investerings schema worden vastgesteld, waarbij de jaarlïjke bedragen op de werkelijke behoefte en de urgentie van de werken zijn afgestemd. En dat investerings schema moet onaantastbaar worden gemaakt". Het verbaasde niet dat de voorzitter van Kust- en Oeverwerken, een verza meling van in deze sector aanwezige aannemers, een zelfde pleidooi hield. Bij hem echter spelen achtergronden als orderportefeuilles en werkloosheid mee. Drooger kwam met opvallende voorbeelden: in juni '80 hadden 'zijn' bedrijven een orderportefeuille van ruim 100 miljoen, twee jaar later was dat totaal geslonken tot 28 miljoen. Van de 2500 werknemers in deze sector hebben er nu nog slechts 1500 hun baan. Opvallend was, het is al gezegd, de ge zamenlijke aanval van de sprekers op het Oostcrscheldeproject dat, volgens Eversdijk, „hoewel een technisch won der als een loodzware last om de nek van het rijk, maar vooral om de nek van de begroting van verkeer en waterstaat hangt". Van den Berge: „Ik heb het er erg moeilijk mee als we zien dat de Oosterschei dewerken zoveel geld opslurpen, en als temporisering overal elders moet plaatsvinden". Eversdijk had de verschillen uitgere kend; m '72 kostte de Oosterschelde 0,11 procent van de totale rfiksbegro- ting, in '82 was dat percentage gestegen tot 0,65. Het geld voor dijkversterkin gen ging van 0.24 naar 0,12 procent van de totafe rijksbegroting. Dat was niet het enige probleem: daar naast is verkeer en waterstaat volgens het Kamerlid tot op het bot uitgekleed en zijn met name de investeringen in de sector grond- wegen- en waterbouw daar de dupe van geworden. Het open baar vervoer kreeg daarentegen méér geld: om het tekort van dat vervoer in Amsterdam alleen al af te dekken, is vorig jaar méér geld uitgegeven dan aan de aanleg van nieuwe wegen in het gehele land. E versdijks stelling was dat verder aantasten van de waterstaatsbe groting directe gevolgen heet voor de veiligheid in Nederland. Het ligt echter aan het nieuwe kabinet als dat zo ver komt: de twee deelne mende partijen hebben immers 1990 als eindjaar voor de dijkversterkingen gegarandeerd. Daarmee was de motie van de vergadering in feite al vervuld. (ADVERTENTIE) JAEGER voor dames: V-hals en (wijde) colltruien, vesten en mouwloze vesten in vele kleuren voorradig MIDDELBURG - De studiedag die de afdeling Zeeland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen dins dag in de Middelburgse Concert- en Gehoorzaal hield, werd bezocht door bijna honderd vrouwen. Zij luisterden naar drie inleidingen over het onder werp 'Energie- de wereld- en wij'. De eerste spreker was de heer A. Koop man. voorlichter bij de PZEM. Hij vertelde over de geschiedenis van het ontstaan en gebruik van verschil lende soorten energie, van turf tot kern centrale. Hij deed dat aan de hand van een dia-serie die dinsdag voor de eerste maal werd gepresenteerd. De heer Koopman vertelde de vrouwen onder meer hoeveel voorraden energiegrond stoffen zich er in de wereld nog bevin den. Dat is olie voor zestig jaar (met een reserve voor nog eens 23 jaar), steenko len voor 2500 jaar (reserve 162 jaar) en aardgas voor 127 jaar (reserve 45 jaar). Koopman: „De energiebronnen die echter nooit uitgeput raken zijn die, die worden voortgebracht door zon, wind. water en aardwarmte, de zogenaamde stromingsenergie. Dan hebben we nog de kernfusie die waarschijnlijk in het jaar 2050 kan worden toegepast en de kernenergie, waar zovele protesten te gen te horen zijn. Maar ik denk dat dat vooral komt door de angst die er heerst voor de totale vernietiging van de we reld. Denk bijvoorbeeld aan radio-acti viteit en straling". Tweede spreker was dr L. Roegholt. in ternist te Middelburg, die duidelijk liet weten hetzelfde te denken als de milieu organisaties. „Kernenergie kan alleen helpen bij de electriciteitsopwekking en vooorzien in maximaal acht procent van het gehele Nederlandse energiever bruik. Voor ruim negentig procent moe ten we dus een andere energiedrager hebben. We kunnen daarbij denken aan kolen, maar kolen kunnen die negentig procent met dekken en bovendien zijn ze vies. Het alternatief is dat we zoveel mogelijk moeten besparen op warmte en koeling". Het vervallen marinegebouw op de dijk bij Nieuwesluis Groede OOSTBURG - Het oude, witte Marinegebouw op de dijk bij Nieuwesluis (Groede) wordt in de lente van het volgend jaar afgebroken. Het waterschap 'Het Vrije van Sluis' heeft overeenstemming bereikt met de eige naar van het gebouw, het ministerie van defensie, over de sloop. Dat het gebouw weg moest, was al langer zeker. De vraag was echter wie er voor de sloopkosten, begroot op ongeveer 30.000 gulden, zou moeten opdraai en. De Dienst der Domeinen zullen de zaak nu verder afhan delen, vertelde dijkgraaf Th. Cambier van het water schap dinsdag. Het waterschap hoeft daar niet aan mee te betalen. De sloop kan pas na 15 april van het volgend jaar plaatsvinden. Het gebouw moet wijken voor de nieuwe Deltadijk. In het marinegebouw was vroeger een stoommachine ondergebracht om de misthoorn aan te drijven. Later gebeurde dat electrisch. Het gebouw bij Nieuwesluis staat ruim zes jaar leeg. Het vormt momen teel een gevaar voor de veiligheid, omdat de dijk op die plaats extra kwetsbaar is. PAS GEZONDE SITUATIE BIJ 2400 STUKS MIDDELBURG - Waarschijnlijk kunnen er volgend jaar in de gehele provincie Zeeland tussen de elf- en twaalfhonderd nieuwbouwwoningen worden neerge zet. Dit deelde ing R. J. van der Meulen (HID van Volkshuisvesting in Zeeland) dinsdagmiddag in Middelburg mee aan het slot van een excursie die langs ver schillende renovatie- en restauratieprojecten voerde. De heer Van der Meulen verklaarde het ging de restauratie van woningen in de De heer Roegholt gaf enkele voorbeel den: gebruik van passieve zonne-ener- gie een woning zo inrichten, dat er opti maal gebruik kan worden gemaakt van de zonne-warmte), biogas voor grote veeteeltbedrijven, windenergie voor continu gebruik en zwembaden verwar men door middel van zonnecollectoren. Mevrouw E. van de Heuvel-de Bruijn was de derde die het spreekgestoelte beklom. Zij is lid van de Werkgroep Energie Discussie (WED) en ze riep de aanwezigen op om ook zoveel mogelijk gebruik te maken van de mogelijkhe den om mee te discussiëren over het energievraagstuk. Zij kondigde aan dat volgende maand in Zeeland oplei dingen zullen beginnen die door het WED worden gehouden en waarna men net als zij, kan optreden als voor lichter van het WED. Na de spreekbeurten van de drie inlei ders gingen de vrouwen in discussie over hetgeen hen over 'Energie-de we reld- en wij' was verteld. cijfer van elf- tot twaalfhonderd nieuw bouwwoningen af te hebben gelezen uit de memorie van toelichting op de be groting 1983 van het ministerie van volkshuisvesting. Hij benadrukte dat er eigenlijk 2400 huizen per jaar moeten worden gebouwd om van een gezonde situatie te kunnen spreken. Dat dit aan tal steeds niet gehaald kan worden ligt aan het inzakken van de vrije sector en de koopwoningensector in het alge meen. De heer Van der Meulen gaf aan dat in 1977, 2400 koopwoningen en iets meer dan zeshonderd huurwoningen werden gebouwd. De sector huurwoningen ver keert sindsdien in stijgende lijn en dit jaar zullen er meer dan elfhonderd ge reed komen. Ing Van der Meulen wees op het belang van de bouwsector. In 1981 werd door de Directie Volkshuisvesting Zeeland (DVZ) voor nieuwbouw en renovatie vergunning gegeven tot een bedrag van 252 miljoen gulden, waarvan onge veer 189 miljoen aan bouwkosten. De beer Van der Meulen rekende voor dat dit direct werkgelegenheid oplevert voor ruim 1500 mensen en indirect nog eens voor meer dan zevenhonderdvijf tig. Drie procent van de Zeeuwse be volking levert dit brood op de plank op. Hij benadrukte verder dat de direc tie Zeeland van Rijkswaterstaat in 1983 133,5 miljoen gulden beschikbaar heeft voor kapitaalswcrken en exploi tatielasten en daarmee achterbleef bij Volkshuisvesting. Verwijzend naar het doel van de excur sie, die dinsdag in Middelburg werd ge houden. wees de heer Van der Meulen op het belang van samenwerking tus sen bouwnijverheid, gemeente en ande re overheden die in de Zeeuwse hoofd stad tot resultaat hadden geleid. Welke resultaten rekende ir J. Mol, voorzitter van de woningbouwvereni ging Middelburg voor. In 1975 werden plannen gemaakt voor de renovatie van 1078 womngen. Dinsdag werd het start sein gegeven voor de laatste 98. In bijna honderd gevallen kwam via de vereni- (ADVERTENTIE) binnenstad tot stand en werden er vijf tig woningen geheel of gedeeltelijk in de nieuwbouwsector opgeleverd, dit alles sinds 1974. De heer Mol erkende dat de omvangrij ke renovatieprojecten vooral in de be ginfase nogal wat weerstanden op had den geroepen bij de bewoners, in ver band met al dan niet tijdelijke verhuis- perikelen. Volgens de voorzitter van de woningbouwvereniging is het steeds gelukt om ook de bewoners van de noodzaak van renovatie te overtuigen en was iedereen achteraf blij met de re sultaten De heer Mol benadrukte dat, nu de gro te renovaties achter de rug zijn, derge lijke projecten vermeden moeten wor den door onderhoudswerkzaamheden. Hij hoopte dat er nog het nodige ge daan zal kunnen worden in de sector woningen voor éénen tweepersoons- huishoudens. „Dit is beslist nodig om het aanbod aan de vraag aan te kunnen passen". Verder meende hij dat er nog j ruimte moet zijn voor nieuwbouw-! plannen, ook in het centrum. Voor het; laatste verwees hij naar het terrein van de fabriek Vitrite 1 aan de Mais- B baai en naar het Geeregebied. Namens de Stichting Vakopleidingen Bouw (SVB) sprak de heer F, van Dijk,' er zijn waardering over uit dat toekom stige bouwvakkers in Zeeland op drie plaatsen bezig zijn in zogenaamde leer lingenbouwplaatsen. De excursie van de woningbouwvereniging Middelburg voerde dinsdag langs een project van zestien woningen in de Hendrikstraat waar gewerkt wordt door leerling bouwvakkers. De heer Van Dijk wees erop dat de leerlingenbouwplaatsen el ders in het land veel moeilijker van de grond komen, vooral ook organisato risch. „De manier waarop wij hier in Zeeland onderweg zijn beantwoordt op de juiste wijze aan de rechten die de jeugd heeft" aldus de heer Van Dijk. STRANDHOTEL VLISSINGEN (£2) 'WINTERHAPPEN' MIDDELBURG - Het havenschap Vlis singen heeft besloten 1,75 miljoen te investeren in de verdieping van de Van Cittershaven om de uitbouw van Hee- rema Havenbedrijf in Vlissingen-Oost mogelijk te maken. Volgens het haven schap is Heerema van plan ongeveer 25 miljoen te investeren. De expansie van het offshorebedrijf zal naar verwach ting leiden tot een toename met onge veer 50 arbeidsplaatsen; bij Heerema Havenbedrijf in Vlissingen-Oost werken nu ongeveer 200 mensen. Nadere informatie over de uitbouw van het bedrijf kon dinsdag niet via Heere ma worden verkregen. Het Havenschap Vlissingen liet weten, dat het bedrijf de kade aan de Van Cittershaven over een lengte van 220 meter zal verlengen. Be halve de verlenging van de kade staat het op het programma de bouw van een grote montagehal, waarin de boven bouw ten behoeve van boorplatforms zal worden vervaardigd. Het havenschap heeft - zo liet men in een persbericht weten - in een spoedei sende procedure besloten medewer king te verlenen aan het verzoek van Heerema om de Van Cittershaven te verdiepen. Tegenover de havenschap- sinvesteri van 1.75 miljoen staat de ver wachting, datper jaar een ton extra aan havengeld wordt ontvangen. Boven dien zijn er inkomsten doordat aan Heerema ongeveer 6 hectare bedrijfs terrein wordt uitgegeven, aldus het ha venschap. Het bestuur van het haven schap heeft tot de investering in de Van Cittershaven besloten op grond van de toekomstverwachtingen bij Heerema. Met het werk om de Van Cittershaven te verdiepen is inmiddels begonnen. SAS VAN GENT - Een werkgroep van de rijksuniversiteit in Gent gaal in de gemeente Sas van Gent een onderzoek uitvoeren naar 'wensen en noden onder ouderen". Dat onderzoek, opgezet in het kader van het ge coördineerd open bejaardenwerk tussen Sas van Gent en de Belgische buurgemeente Assenede. start in de week van 15 november en moet eind december zijn afgerond. De resultaten van de enquête, aan de hand waarvan de stichting gecoördineerd bejaardenwerk een beleid zal uit stippelen, worden rond mei volgend jaar jaar bekend. De samenwerking met de werk groep van de Gentse universiteit is tot stand gekomen via projectlei der Anruk Terryn van het open be jaardenwerk Sas van Gent-Asse nede. De werkgroep spitst het on derzoek met name toe op onder werpen als gezondheid en verzor ging, demografische situatie, woon- en leefsituatie en ontspan- ningsbezigheden. De enquête be staat uit een vragenlijst, die via ou derenbonden. kruisverenigingen en vrijwilligers onder alle bejaar den in Sas van Gent wordt ver spreid. Het onderzoek moet eventuele be hoeftes onder de Sasse ouderen aan het licht brengen. Daarbij moet duidelijk zijn, dat het wel de taak van het gecoördineerd bejaarden werk is om noden en wensen te sig naleren, maar dat de organisatie van activiteiten zo veel mogelijk aan de ouderen zelf moeten worden overgelaten. De stichting, dat is projectleider Annik Terryn, kan wel stimuleren en adviseren. Zowel Annik Terryn als de bij het gecoördineerd bejaardenwerk be trokken wethouder M. S. P. van Hoeve van Sas van Gent zijn ver heugd over het onderzoek De wet houder stelt vast: „De enquête kan eindelijk duidelijkheid verschaffen 'óver wat er onder de ouderen leeft. Een gefundeerd onderzoek, waar mee we ook tegenover 'Middelburg' een duidelijk beleid kunnen gaan voeren" Hij wijst daarbij boven dien op het feit, dat de werkgroep van de Gentse universiteit het on derzoek tegen onkostenvergoeding uitvoert. Een soortgelijk onderzoek werd overigens driejaar geleden al uitge voerd in Assenede. de Belgische deelnemer in het intergemeentelijk bejaardenproject. Dat was evenwel nog voor de start van het grens overschrijdende project met Sas van Gent medio vorig jaar. In Sas van Gent krijgt projectleid ster Annik Terryn op korte ter mijn een kantoor ter beschikking in het gemeentehuis aan de West kade. Op dit moment is zij voor be jaarden alleen bereikbaar via het OCMW in Assenede. Dal blijkt ech ter eecn drempel te zijn voor de Sasse ouderen. Wethouder M.S.P. van Hoeve ...verheugd over onderzoek

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 2