PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT jKabinet-Lubbers rond |op één minister na Elektriciteitstarief in Zeeland gaat volgend jaar niet omhoog Haakmat: geen commissie voor democratisering WACHTEN OP JA-WOORD WINSEMIUS Anti- beeldhouw werk Hoge inzet Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? Mist Veel bewolking, maar geen regen van betekenis Plaatselijk mist. Middag- temperatuur omstreeks 14 graden 22 _W. :25e jaargang no. 257 'oensdag 3 november 1982 ht-WASHINGTON (AP/ANP) - De Amerikaanse kiezers zijn dinsdag massaal naar ïv/ie stemlokalen getrokken om te beslissen over de samenstelling van een nieuw ni-tongres, dat zal gaan uitmaken of president Ronald Reagan zijn economische versoberingsbeleid de komende twee jaar kan voortzetten. be-De stembureaus aan de Atlantische kust begonnen om 0.00 uur Nederlandse tijd i enbun deuren te sluiten. Terwijl een begin werd gemaakt met het tellen van de lenjtemmen. voorspelden de leiders van de twee grootste politieke partijen dat de msbpposi tionele Democraten zetels zouden winnen in het 435-leden tellende huis van loykfgevaardigden dieVan 33 (van de 100) senatoren liep de ambtstermijn af Daarnaast kozen de Ameri- dekanen in 36 staten een nieuwe gouverneur. De krachtsverhouding in het huis van afgevaardigden - naar welke 'kamer' de staten meer volksvertegenwoordigers sturen naarmate ze groter zijn en meer inwoners hebben - was tot dinsdag als volgt: Democraten 242. Republikeinen 190. vacant 3 Als de uitslag van de verkiezingen conform is aan die bij de mid-term-verkiezin- gen" in het verleden, verliest de in Washington aan de macht zijnde regerende partij - die van de republikeinen - ongeveer 20 tot 30 zetels in het huis. Daarmee zou de mogelijkheid aanzienlijk kleiner worden, dat president Reagan nog een meerderheid voor wetsontwerpen kan krijgen door te 'lobbyen' bij conservatieve democraten In de senaat, die bestaat uit 100 leden (twee per staat, ongeacht de grootte en inwonertal) is de stemverhouding: Republikeinen 53. Democraten 45. onafhankelijk 1vacant 1 ent— (Van onze parlementaire redactiei "™Ï)EN HAAG - Het eerste kabinet-Lubbers is op één minister na rond. Waarnemend CDA-fractie- voorzitter De Koning bereikte dinsdag overeenstemming met alle acht CD A-kandidaten, voor de ministersposten. De WD moet nog één aspirant-minister, die van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieuhygiëne, bekend maken. Het kabinet zal nu mogelijk donderdag kunnen wor den beëdigd. De acht ministers van het CDA worden drs Ruud Lubbers (algemene zaken te vens premier) jnr. Onno Ruding (financiën) drs. Jan de Koning (sociale zaken) Hans van den Broek (buitenlandse Job de Ruiter (defensie) s. Wim Deetman (onderwijs en weten- fiappen) mr. drs. Elco Brinkman (welzijn en volksgezondheid) ir. Gerrit Braks (landbouw en visserij) De vijf zekere WD-ministers zijn drs. Gys van Aardenne (economische zaken en tevens vice-premier) Volgend jaar kunnen er in Zeeland waarschtlnlijk elf- tot twaalfhonderd woningen worden gebouwd. Dit cijfer leidt ing R J. van der Meulen van Volkshuisvesting in Zeeland af uit de ministeriële memorie van toelich ting op de begroting 1983. dijkversterking De vereniging kust en oeverwerken wijst, de overheid erop dat zeker zeven honderd van de dertienhonderd kilo meter dijken voor de Nederlandse kust en langs rivieren niet voldoet aan de eisen. Over een lengte van driehon derd kilometer is er sprake van gevaar. Tijdens een in Sliedrecht gehouden symposium deden veel sprekers een aanval op de aanleg van de Pijlerdam in de Oosterschelde PAGINA 3 gokautomaten De tweede kamer wil een verbod op speel- en gokautomaten in sportkanti nes. dorps-, club- en buurthuizen Vol gens een wetswijziging wordt het ver boden voor kinderen beneden 16 jaar om in een gokautomatenhal te komen. voorspelling In een voorspelling van de samenle ving anno 1990 komen wetenschappe lijk onderzoekers van TNO. universi teiten en hogescholen tot de conclusie dat nog veel meer mensen zullen wor den geconfronteerd met een zoge naamd arbeidsloos bestaan Herverde ling van arbeid is een dringende zaak. aldus de onderzoekers PAGINA 9 vandalisme De Vlissingse politie maakt melding van een groeiend aantal Inbraken met vernielingen Vandalisme kost de ge meente Vlissingen minstens tweehon derdduizend gulden [>er jaar. De poli tie vermoedt dat steeds meer mensen afzien van aangifte van vernielingen PAGINA 11 verkrachting De Almelose rechtbank heeft een in woner van Denekamp wegens ver krachting van zijn echtgenote veroor deeld tot een voorwaardelijke gevan genisstraf. Het echtpaar was van tafel en bed gescheiden. Hoewel verkrach ting binnen het huwelijk niet strafbaar is achtte de rechtbank de man toch schuldig. Nieuws uit Zeeland: 2, 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 13. Radio en televisie: 15. Financiën, economie: 17. mr Koos Rietkerk (binnenlandse za ken) drs. Neelie Smit-Kroes (verkeer en wa terstaat) drs. Eegje Schoo (ontwikkelingssamen werking) mr. Fred Korthals Altes (justitie). Bloedgroepen In de kandidatenlijst van het CDA is duidelijk rekening gehouden met een verdeling van de zetels over de diverse 'bloedgroepen' in de partij: 4 KVP'ers, 2 ARP'ers, een CHU'er en écn recht streeks lid. Nu drs. Deetman toch minister wordt, moet de CDA-fractie op zoek naar een andere nieuwe fractieleider. Het CDA is in verlegenheid gebracht, omdat er geen vanzelfsprekende opvolger voor fractieleider Lubbers aanwezig is. De Koning daarentegen meende dat de huidige situatie juist goed kan zijn voor het CDA. ..We moeten nieuwe mensen in de leiding van het CDA hebben naast de mensen die er nu al zijn", aldus de minister, die verwachtte dat in de nieu we fractie wel iemand te vinden zal zijn die goed „in zijn functie kan groeien". Overigens ontkende premier Van Agt (Slot zie pag. 8 kol. 3) BREMEN - Peter K. Krueger - een beeldhou wer uit Bremen - heeft op beeldende wijze uitdrukking gegeven aan zijn afkeer van het toenemende geweld in de sport. Hij heeft daarom een 'anti-beeldhouwwerk' gemaakt. Krueger maakte twee worstelaars uit glasfi- ber en kleedde hen met legerlaarzen, een sa- murai-helm, gladiatoren-kleding en een hoofdbekleding zoals bommenwerperpiloten die gebruikten. Het standbeeld staat op het terrein van de universiteit van Bremen en maakt deel uit van een tentoonstelling. De Amerikaan Edwin Drummond heeft op hoogdravende wijze campagne gevoerd voor een referendum voor de bevriezing van het huidige aantal kermcapens. Het referendum werd gisteren gehouden. Drummond beklom een wolkenkrabber in San Francisco met een oproep om vóór het referen dum - en daarmee bevriezing van het aantal kernwapens - te stemmen. Hij controleert op de fot zijn uitrusting ter hoogte van de veertiende verdieping van het flatgebouw. Het referendum over kernwapens was in negen staten, negen steden en verscheidene districten van de VS onderdeel van de congres- en gouve- neursverkiezingen. Op het spel stonden gisteren alle 436 zetels van het Huis van Afgevaardigden, de 33 senaatszetels en 36 gouvemeurspostyi. PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP)- „Er heeft helemaal geen commissie bestaan die structuren moest uitstippelen voor een democratisch bestel". Dat heeft mr. Andre Haakmat tegenover het ANP verklaard. Haakmat weerspreekt hiermee be schuldigingen dié in politieke kringen in Paramaribo de ronde doen. In deze kringen wordt gezegd dat Haakmat als commissielid in gebreke is gebleven door niet conform de opdracht vóór eind oktober met een eindrapport te ko men. Haakmat zou. als adviseur van de Moederbond, willens en wetens hebben aangestuurd op stakingen en deze heb ben 'georkestreerd', terwijl hij wist dat er een commissierapport moest komen, zo wordt gezegd. Garnizoenscommandant Roy Horb is sinds dinsdagavond in bespreking met het bestuur van de Moederbond. Haak mat sluit niet uit dat de stakingsacties zullen worden beëindigd, indien de be sprekingen bevredigend verlopen. De ideeën van de Moederbond-adviseur komen op het volgende neer: staats commissies zouden, na consultatie van functionele groeperingen, moeten ko men tot de opstelling van onder meer een grondwet, een wet op de politieke partijen, een kieswet en een wet op de bestuurlijke decentralisatie. Deze voor stellen zouden alle aan een referendum moeten worden onderworpen In juli 1983 zouden dan verkiezingen moeten volgen voor een assemblee Aan de ver kiezingen zouden politieke partijen moeten deelnemen die zyn toegelaten op grond van de wet op de politieke par tijen. De verkiezingen moeten geheim en rechtstreeks zijn. Volgens Haakmat zouden in de assem blee ook functionele groeperingen zit ting kunnen hebben. Deze zouden ech ter niet meer dan eenderde van de ze tels moeten bezetten. „Het moet geen corporatisch stelsel worden", aldus Haakmat. De Moederbond zou op de lijn van Haakmats ideeën zitten. Bij een overval op een postkantoor in de Gaarde in de Haagse wijk Mor genstond hebben twee vrouwen en een man dinsdagmiddag een kwart miljoen gulden buitgemaakt Het drietal be schikte over vuunvapens en dwong het personeel van het kantoor hiermee tot afgifte van het geld Zij zijn ontkomen in een gele personenauto MIDDELBURG - De Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij zal de elektriciteitstarieven in 1983 niet ver hogen. De minister van economische zaken staat wel een verhoging van het tarief met drie procent toe. maar de raad van bestuur van de PZEM heeft, gelet op de financiële verwachtingen voor het volgend jaar. besloten hel op het huidige niveau te houden. De tarie ven voor de grootverbruikers gaan per 1 januari van het volgend jaar iets naar beneden. Het gaat om de bedrijven, die A-en B-contracten hebben. Gemiddeld gaan zij 3,8 procent minder betalen. Voor de groep grootverbruikers wordt daarmee een verlaging bereikt van 2.2 miljoen gulden. De gastarieven zullen in 1983 wel met een nog nader te bepa len bedrag omhoog gaan. De PZEM volgt daarbij de landelijke prijsverho ging. Het energiebedrijf heeft de mededelin gen over de tarieven gedaan in relatie tot de PZEM-begrotmg voor 1983. die bij de aandeelhouders - provinciale sta ten en de Zeeuwse gemeenten - is inge diend De begroting bevat, zoals gebrui kelijk. onder meer de herziene exploita tiebegroting over 1982. de exploitatie begroting voor het volgend jaar en de begroting van de investeringsuitgaven over 1983. Volgens de herziene exploitatiebegro ting verwacht de PZEM over 1982 een winst van 7.4 miljoen gulden te maken. In de begroting van 1982 die eind vorig jaar werd opgesteld, werd een verlies verwacht van 2.4 miljoen gulden. In de begrotingen gaat de PZËM altijd uit van een bedrijfstijd van de kerncentrale van 75 procent Die bedrijfstijd ligt tot dit moment op 79.25 procent Econo misch adjunct-directeur A M Kanne- kens: ..Elk punt boven 75 procent bete kent een extra resultaat van een mil joen tot anderhalf miljoen gulden. Een hogere bedrijfstijd geeft dus direct forse verbeteringen in het financiële resul taat te zien Maar we blijven bij de be grotingen aan de voorzichtige kant en houden het op 75 procent bedrijfstijd Overigens is het gunstige resultaat over 1982 ook te danken aan het feit. dat overigens opbrengsten en kosten 1.3 miljoen gulden gunstiger worden dan was begroot en doordat de gassec- tor een verbetering van het resultaat met 1.2 miljoen gulden liet zien. Voor 1983 begroot de PZEM een verlies van 3.8 miljoen gulden. Er wordtin 1983 een daling van de afzet van electriciteit verwacht met 2.5 procent in Zeeland. Die daling en de schatting van de be drijfstijd van de kerncentrale leveren een verlies op de begroting op. Verder wordt verwacht, dat de exploitatiekos ten van de elektriciteitssector met 9.7 miljoen zullen stijgen. Voor de gassec- tor wordt in 1983 een hoger resultaat verwacht van 1.6 miljoen gulden Dat bij elkaar genomen levert een verlies op van 3.8 miljoen gulden. De investeringsuitgaven voor 1983 wor den begroot op ruim 82 miljoen gulden. Dat is 20 miljoen gulden meer dan het voor 1982 verwachte bedrag. De begro te investeringen zijn over het hele be drijf uitgesmeerd. Er zijn geen specta culaire zaken aan de orde in het vol gend jaar De heer Kannekens ..Grote uitschieters zijn er niet. maar er is reke ning gehouden met de stimulerende werking die van investeringen kan uit gaan op de economie Een overweging bij het investeren is ook. dat zaken op dit moment relatief goedkoop uitge voerd kunnen worden". Suriname en zijn revolutie >25 februari 1980. grepen na stakingsacties in Sunna- me militairen naar de macht. i--—H De ironie van het revolutie proces in datzelfde Suriname wil dat de laatste dagen vnj groot scheepse en zeer gespreide stakingen zich tegen de nog steeds voornamelijk militaire machthebbers richten. Para maribo is voor de zoveelste keer in rep en roer. De telefoondienst, de haven- en loodsdiensten. de bussen en de scholen functioneren niet Onder de hoede van de Moederbond. de grootste vakorgani satie van oudsher in het land, hebben duizenden de weg van het openlijke protest tegen de huidige gang van za ken gekozen. Een ogenblik nog verkeer den de militairen in de veronderstelling dat ze zonder veel gevolgen de stakin gen met geweld en intimidatie konden keren. Cyril Daal. de strijdlustige leider van de Moederbond. werd enige tijd vastgezet en met dreigementen ge maand de stakingen ongedaan te ma ken. Bij nader inzien kwamen legerlei der Bouterse en zijn naaste medewer kers snel op deze 'oplossing' terug. Ze kozen uiteindelijk toch maar voor een mogelijkheid tot gesprek met de vakbe weging (aanwezig in een veelkleurig heid van richtingen), die ook in het verleden al beter dan wie ook in Surina me heeft begrepen wat er onder de be volking leeft. De onrust in Paramaribo moet voor de huidige, door militairen gedomi neerde machthebbers een signaal zijn dat in brede lagen van de bevolking de teleurstelling over 'het nieuwe élan van de revolutie' een uitlaatklep zoekt. Sinds de coup van 25 februari 1980 zijn veel Surinamers bereid geweest om een beknotting van hun democratische rechten te aanvaarden in de verwach ting dat een op de eigenheden van het land toegesneden samenlevingsmodel zou worden ontwikkeld met perspectief voor de toekomst. De staatsgreep van Bouterse en zijn sergeanten werd be schouwd als een definitieve afrekening met een verleden, waarin corruptie, vriendjespolitiek en vastgeroeste, want onwerkbare, politieke verhoudingen bepaalden wat er gebeurde. De militai ren zorgden in de beginperiode voor zoiets als een nationale inspiratie en ze wisten te bereiken dat hen tijd werd ge gund om orde op zaken te stellen, dwars tegen anti-staatsgrepen en onderhuid se tegenkrachten in. Burgerregeringen volgden elkaar sindsdien in snel tempo op. er werd een grondwetscommissie aan het werk gezet, een bijzonder ge rechtshof toog aan het werk om corrup tiegevallen te behandelen, zo goed en zo kwaad als het ging werden aanzetten gegeven tot plannen voor sociaal-eco nomisch herstel. Toch veranderde er. ondanks alle goede voornemens, weinig in Suriname. Het echte antwoord bleef uit. En dat begint Bouterse en zijn sym pathisanten langzamerhand stevig op te breken. Nu de goodwill van het eerste uur gro tendeels verspeeld lijkt, de structu ren van een nieuwe democratie nog steeds niet gereed zijn (zoals de laatste dagen is verklaard), maar de militairen nog altijd niet in de kazerne zijn terug gekeerd beginnen velen in Suriname zich af te vragen of ze niet opnieuw het slachtoffer zijn geworden van grote zor gen en valse hoop. Vandaar het openlij ke protest in de vorm van stakingen met daarbij de eis om op korte termijn over te gaan tot vrije verkiezingen Al eerder dit jaar zijn de militairen gecon fronteerd met bezorgdheid vanuit de samenleving over ontwikkelingen die indruisen tegen het hoog ontwikkeld rechtsgevoel van de Surinamer en te gen allerlei beperkingen waaraan de sa menleving onderhevig'is en die als bij zonder hinderlijk worden ervaren. De kritiek op de legerleiding kwam bij die gelegenheden van de rechterlijke macht, van het georganiseerde bedrijfs leven, van de kerken En ook al omdat in Suriname de economische crisis zijn sporen nalaat wordt het ongeduld van de bevolking er te lang op de proef ge steld om zonder gevolgen te blijven In Nederland worden de Surinaamse problemen nog altijd met interesse gevolgd. Daarop wordt van Surinaam se zijde doorgaans nogal aangebrand gereageerd. De 'kritische belangstel ling' wordt in Paramaribo als bemoei zucht ervaren. Sinds eind vorige week gaat zelfs een beschuldigende vinger in de nchting van de Nederlandse en Ame rikaanse ambassade over enige vorm van betrokkenheid by de jongste sta kingsacties Het komt er in deze dagen voor de Surinaamse machthebbers op aan of ze het protest uit de bevolking tegen het uitblijven van echte verande ringen serieus nemen. Voor 'revolutio nairen' die zelf via het stakingswapen naar voren zijn gekomen is de manoeu vreerruimte bepaald klein geworden en begint het krediet op te raken. vdM 'HITTEGOLF- IN NEW YORK NEW YORK IDPA) - Sinds het begin van deze week beleeft New York voor de tijd van het jaar ongewoon hoge tempe raturen Nadat maandag het ku ik al tot 25 graden Celsius was gestegen, liep de temperatuur dinsdag verder op tot 27 graden, een record voor begin no vember

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1