sawaff. IJV PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Lubbers wil binnen week kabinet vormen PZC Luns: kans op raketten in Nederland toegenomen Haagse politieke banenmarkt vertoont een levendig beeld Is 13. pon 1 kleintjes Bestrijding gladde wegen met vloeistof Veiling Floriade ZORGVULDIGE SCHEIDING VOLKSGEZONDHEID EN MILIEU vandaag f*C H KJ' Vi O M u U PZC nnrf Voetbalgulden Atletiekconflict AZ pover Body-building Wolkenvelden B Half tot zwaar bewolkt. Middagtempe- J fff ongeveer 12 graden. Matige I S /f VI H zuidelijke ivind, later aan de kust toe- H Middelburg ii. - 4r»f>8 nemend tot krachtig uit zuid tot zuid- west l; DEN HAAG (ANP) - Met ingang van het komend winterseizoen gaat rijkswaterstaat de bestrijding van gladheid op een andere manier aanpakken: met vloeitstof in plaats van met los zout Dat levert niet alleen een aanzienlijke besparing op van zout. maar de bestrijding kan ook sneller gebeuren. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van verkeer en wa terstaat zaterdag meegedeeld. Het bestrijden van gladheid met zout heeft als be langrijk nadeel dat veel van het gestrooide zout door de wind of door de bewegingen van het verkeer weg waait. Vloeistof bestaat uit water, zout en calciumch loride, aldus het ministerie. Het calciumchloride moet voorkomen dat de vloeistof in de bestrijdings- voertuigen bevriest. Een ander voordeel van het werken met vloeistof is dat de sproeiwagens sneller kunnen rijden dan de strooiwagens, waardoor een auto een grotere weglengte kan behandelen Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De zaterdag door koningin Beatrix tot formateur benoemde Ruud Lubbers denkt zijn kabinet van acht CDA'ers en zes WD-ministers binnen een week gereed te hebben. Nu beide partijen het onder leiding van informateur Scholten al eens zijn geworden over de verdeling van de ministersposten en staatssecretariaten, hoeft hij er alleen nog de personen voor te vinden. Zowel Lubbers als WD-onderhandelaar Ed Nijpels zijn zeer ingenomen met de overeengekomen zetelverdeling. Het CDA is sterk vertegenwoordigd in de sectoren buitenland, sociaal-economie en welzijn. De WD geeft de toon aan in de binnenlandse hoek (politie, justitie) en in de technische sector. Het aantal staatssecretariaten is gelijk over beide fracties verdeeld: elk acht. Informateur Scholten noemde de on derhandelingen onder zijn leiding „ste ng. op een aantal punten zeker niet ge makkelijk. maar wel steeds fair". De voorspellingen over de levensduur van het nieuwe kabinet lopen uiteen van .hooguit twee jaar" (de vertrekkende D'66-ffactieleider Brinkhorst) tot „een' goede kans op de volle vier jaar" (de missionair premier Van Agt). Naast het ministerie van algemene za- veren De tarieven voor de veren over de Wes- terschelde gaan volgend jaar met ge middeld vier procent omhoog. Alleen het personentarief blijft ongewijzigd: 1.25gulden. Deze - geleidelijke - tarief- saanpassingen zijn nodig om te voor komen dat ze in 1985. bij het in de vaart komen van een derde dubbeldekker, te fors zouden moeten stijgen. Ook de (te) grote tekorten op de exploitatie van de veren hebben bij de verhogin gen een rol gespeeld. hevrijdingsweek Twintig Canadese militairen en één oud-strijder hebben zaterdag een be zoek gebracht aan West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Het bezoek gebeurde in het kader van de bevrijdlngsweek 1982. Vandaag wordt de negende Ca nadese bevrijdingsmars gelopen van Hoofdplaat naar Knokke. PAGINA 3 ideeën Jacob Kohnstamm is de nieuwe partij voorzitter van D'66. Het congres - za terdag bijeen in Amersfoort - boog zich ook over een nieuwe strategie voor de toekomst. Er werd een motie van het hoofdbestuur aangenomen, waarvan het uitgangspunt was dat D66 zich weer moet richten op het ont wikkelen van ideeën over hoe de maat schappij moet worden veranderd unifil Dr Franse president Mitterrand wil dat de Unifil-vredesmacht in de toe komst. in heel Libanon zal kunnen wor- dm ingezet. Momenteel laat het man- dsat van de Verenigde Naties alleen operaties van de vredesmacht in Zuid- Liöanon toe. Mitterrand stelde dat een eventueel overleg over deze zaak af hankelijk is van de terugtrekking van de buitenlandse troepen uit Libanon. kernwapens De CDA-partyraad meent dat de rege ringeen plaatsingsbesluit van kruisra ketten niet mag uitvoeren 'dan nadat is gebleken dat in de Tweede Kamer daartegen geen bezwaar bestaat' De ze vissie wijkt af van wat daarover in het regeerakkoord tussen CDA en WD is opgenomen. Tijdens de bijeen komst in Amsterdam nam het CDA af scheid van Van Agt. de man die jaren lang zijn stempel op de partij heeft ge drukt Van Agt beantwoordde de vele kritiek aan zijn adres op geheel eigen wijze met een gedicht van Vadertje Cats. Nieuws uit Zeeland: 2 en 5. Binnen-en buitenland: 3. Radio en televisie: 7. Sport: 9.10.11,12,13.15 en 16. ken (Lubbers zelf), krijgt het CDA: bui tenlandse zaken, onderwijs en weten schappen. financiën, defensie, land bouw en visserij, sociale zaken en werk gelegenheid en welzijn en volksgezond heid. De WD bezet: economische za- A W ->-' AMSTERDAM - Het afgelopen weekeinde zijn de kijkdagen gehouden voor de veiling van alle attributen van de Floriade. De veiling wordt dinsdag en woensdag gehouden. Op de foto wordt met een reusachtige hijskraan het Floriadesymbool van de toren gehesen ken, justitie, binnenlandse zaken, volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning (plus milieuhygiëne), verkeer en waterstaat en ontwikkelingssamen werking. Het huidige ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne is hierbij vervallen. Milieu verhuist naar het de partement van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Volgens demis sionair milieu-staatssecretaris Ineke Lambers (D'66) is dat „buitengewoon krankzinnig" en „een manoeuvre om het lastige milieubeleid op de zijlijn te parkeren" Volksgezondheid wordt met het oude CRM tot „welzijn en volksgezondheid samengevoegd. Een staatssecretaris gaat die taak behartigen. CRM verliest de bijstandswet aan sociale zaken. Bo vendien zal worden bekeken of de afde ling natuurbehoud niet beter naar ruimtelijke ordening dan wel landbouw kan worden overgeheveld. Zorgvuldigheid Volgens informateur Scholten, die ko ningin Beatrix zaterdag zijn eindver slag aanbood, zal de opdeling van volksgezondheid en milieuhygiëne „met de grootst mogelijke zorgvuldig heid" geschieden. De nieuwe minister van binnenlandse zaken zal de plannen nader uitwerken. Vóór 1 januari wil het kabinet beslissen over de manier waarop de operatie zal verlopen. De opdeling van het departement zal geen banen kosten, verwacht Scholten. Niettemin reageerde de regeringscom missaris voor de reorganisatie van de rijksdienst, Tjeenk Willink, zaterdag voor de VARA-radio niet onverdeeld positief. Hij zette vraagtekens bij „het slepen met mensen". Toch prees hij het feit dat voor het eerst tijdens een forma tie het aantal departementen is inge krompen in plaats van uitgebreid De vorming van een nieuw departe ment voor ontwikkelingssamenwer king en buitenlandse handel, zoals de WD wilde, is niet doorgegaan. Toch zijn de liberalen tevreden, omdat ze zo wel de minister van ontwikkelingssa menwerking als de staatssecretaris van buitenlandse handel mogen leveren. Lubbers en Nijpels zijn overeengeko men dat die staatssecretaris zich in het buitenland minister mag noemen. Dat is nodig om op topniveau over de Nederlandse handelsbetrekkingen te kunnen praten met andere regeringen. Volgens de huidige staatssecretaris Dik (exportbevordering. D'66). die het zon der de ministerstitel voor buitenlands gebruik moet stellen, maak je je in het (Slot zie pagina 6 kolom 1 Paus Johannes Paulus werd op het vliegveld begroet door koning Juan Carlos en koningin Sofia. Van onze correspondent) MADRID - Paus Johannes Paulus II is gisteren zijn tiendaagse mara- thonbezoek aan Spanje begonnen. Na aankomst op het vliegveld Bara- jas van Madrid, waar hij welkom ge heten werd door koning Juan Carlos I met zijn vrouw en kinderen, werd de paus op zijn eerste rondrit door de Spaanse hoofdstad door meer dan een miljoen Madrilenen een tumul tueuze ontvangst bereid, opgeluis terd met confetti en papiersnippers, restant van grote aantallen gratis verstrekte overjarige telefoonboe ken. In het hele land luidden de klokken en er werden 21 saluutschoten afge vuurd. Naast tal van kerkelijke hoog waardigheidsbekleders was ook Leo- poldo Calvo Sotelo de huidige rege ringsleider (tot decemben aanwezig. Nadat paus Johannes Paulus n uit handen van de socialistische burge meester van Madrid. Tiemo Galvan. de gouden sleutel van de Spaanse hoofdstad had ontvangen, had hij een eerste oriënterend onderhoud van ongeveer een uur met de verza melde Spaanse bisschoppen. Aan het slot van zijn eerste dag in Spanje woonde de paus een religieuze plech tigheid bij in de parochie van Guada lupe. Met de nodige spanning kijkt men in Spanje uit naar de inhoud van de on geveer veertig toespraken die de paus de komende negen dagen zal houden. De indruk bestaat dat de paus enkele van zijn homilies, vooral die ten aanzien van het gezin, het on derwijs en de abortus, zal wijzigen na de verkiezingsoverwinning van de socialisten afgelopen donderdag. Een ander omstreden thema is de heiligverklaring van de martelaren aan de nationalistische kant uit de burgeroorlog, waar francistische sec toren al geruime tijd op aandringen en die daarmee politieke munt willen slaan uit het pauselijke bezoek. Het is overigens voor het eerst in de Spaanse historie dat een regerïngen- dc paus het land bezoekt. BONN ZOU PLAA TSING VOORBEREIDEN IN GEHEIM BRUSSEL (DPA/RTR/UPI) - Nu een centrum-rechtse regering (van CDA en VVD) in Nederland voor de deur staat, is de kans aanzienlijk gestegen dat Den Haag zal instemmen met het NAVO- besluit, kernwapens voor de middel lange afstand in West-Europa, en daar mee ook in Nederland, te plaatsen. Daarna volgt België, terwijl de Bonds- NYERERE HERKOZEN DAR ES SALAAM (DPA) - De presi dent van Tanzania, Julius Nyerere, is zaterdag in Dar Es Salaam voor een nieuwe periode van vijf jaar herkozen als voorzitter van de regerende socia listische partij. Radio Tanzania meldt dat 1762 af gevaardigden van Nyerere stemden, en slechts negen tegen. De 60-jarige Nyere re was de enige kandidaat. republiek en Italië hiertoe al eerder hadden besloten. Ditheeft JosefLuns. de secretaris-gene raal van de NAVO, verklaard in een vraaggesprek met het Westduitse pers bureau DPA. „Als wij niet tot statione ring overgaan zou dat erg slecht zijn voor de vrede", zo voegde hij eraan toe Volgens het Westduitse weekblad Der Spiegel is West-Duitsland in het ge heim begonnen met de voorbereidin gen voor de plaatsing van Amerikaanse kemraketten voor volgend jaar. Der Spiegel maakt dit op uit een vertrouwe lijk rapport van het ministerie van de fensie waarop het kennelijk beslag heeft weten te leggen. Het blad staat bekend om zijn verzet tegen de plaat- (Slot zie pagina 6 kolom 7) CDA KAMPT MET 'BLOEDGROEP' HANDICAP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De politieke „banen markt" in Den Haag is uiterst roerig, nu Ruud Lubbers sinds zaterdag for mateur is. Het CDA zoekt acht minis ters en evenveel staatssecretarissen. De WD heeft plaats voor zes ministers en acht staatssecretarissen. Vooral in CDA-kring is de lobby leven dig. Op de partijraad zaterdag in Am sterdam kliekten de kandidaat-be windspersonen in hoofdzaak bloed- groepsgewijze bijeen, terwijl namen lijstjes circuleerden. Bij de WD gaat het iets discreter toe. Lubbers heeft bij het kiezen van chris ten-democratische bewindslieden nog altijd te maken met die unieke CDA- handicap van de bloedgroepen, waar mee de voormalige KVP. ARP en CHU worden bedoeld. Die drie stromingen willen zich naar krachtsverhouding vertegenwoordigd zien. De vraag is echter of Lubbers zich daar door volledig zal laten leiden. Het is veelzeggend, dat partijvoorzitter Buk man zaterdag in Amsterdam betoogde dat bij het aanwyzen van bewindslie den voortaan meer op persoonlijke kwaliteit dan op bloedgroep moet wor den gelet. Kandidaten Van de acht ministers die liet CDA mag leveren is alleen die van algemene za ken boven elke twijfel verheven: Lub bers zelf. Voor buitenlandse zaken geldt de huidige staatssecretaris Van den Broek als grootste kanshebber, maar ook De Koning (nu landbouw) wordt genoemd. Of de huidige minister Deelman op on derwijs blijft, is zeer twijfelachtig Gro ter is de kans. dat hij voorzitter wordt van de Tweede-Kamerfractie. In dat ge val zou de voorzitter van het college van bestuur van de katholieke universiteit in Nijmegen, Van Lieshout, kandidaat zijn voor onderwijs Voor financien gooit de bankier Ruding hoge ogen, maar ook de namen van Van Dijk (nu ontwikkelingssamenwerking) en de bankier Wijffels worden genoemd. De Koning lijkt het meest kansheb- bend voor defensie, maar ook Van den Broek zou daar kunnen komen. Voor landbouw circuleren de i van oud-minister Braks (nu kamerlidi en Van Dijk. De Graaf lijkt zeker van prolongatie op sociale zaken en werkge legenheid Op het nieuwe ministerie van welzijn en volksgezondheid maken H. de Boer (nu CRM) en mevrouw Kraayeveld-Wouters (oud-staatssecre taris van CRM) kans. De WD brengt in elk geval Van Aar- denne in het veld voor economische za ken. Hü wordt tevens vice-premier. Rietkerk (oud-fractieleideri is zeker van binnenlandse zaken, evenals me vrouw Smit-Kroes van verkeer en wa terstaat, het departement waar ze al eens staatssecretaris was. Voor de post ontwikkelingssamenwer king worden zowel de kamerleden Boi- kestein en Van Eekelen ioud-staatsse cretaris van defensie) als SijthofT-pers- directeur Hoefnagels genoemd Kandi daten voor justitie zyn oud-partijvoor zitter Korthals-Altes en Europarlemen tariër Geurtsen. Wie op volkshuisves ting, ruimtehjke ordening en milieu komt. is nog een raadsel. Namen noemen van kandidaten voor een staatssecretriaat is in deze fase nog veel hachelijker. Bij het CDA lijkt Her mes zeker van herbenoeming op onder wijs. Voor defensie (materieel) worden de huidige staatssecretaris Van Houwe- lingen en kamerlid Prinking genoemd. Veel kans maakt Brokx om terug te ke ren op zijn oude stek by volkshuisves ting. Van Zeil blijft vermoedelijk op economische zaken de belangen van het midden- en kleinbedrijf behartigen. Als staatssecretaris van volksgezond heid op het nieuwe welzijnsdeparte- ment worden De Boer en Kraayeveld- Wouters genoemd De WD heeft als kandidaten voor het staatssecretariaat op buitenlandse za ken (Europese zakeni de kamerleden Van Eekelen en Bolkestein. De laatste is multi-inzetbaar. want kan ook staats- secretaris-annex-pseudominister van buitenlandse handel worden. Voor onderwijs wordt mevrouw Gin jaar-Maas genoemd. Defensie lijkt de heer Ploeg (ook kamerlid) als staatsse cretaris voor personeelszaken te kun nen begroeten. De 'voetbalguldenblijfl de gemoe deren in de Zeeuwse sportwereld beroeren. Zaterdagmorgen werd ook tijdens dejaa rvergadering van de afdeling Zeeland van de KNVB weer een hartig woordje gesproken over het (aangenomen) voorstelom alle 24.000 leden één gulden terug te geven. Gevreesd wordt dat nu ook de gemeenten hun conclusies zullen trekken. „Want", zei Middel burg-woordvoerder Bert Carol, „de gemeenten liggen als aasgieren op de loer om geld. weg te halen bij de sport". (Pagina 16). De Nederlandse alletiekunie blijft weer eens bezig met een 'continuing story': een heftig conflict in de groep van trainers. De een is het niet eens met de aanpak van de an der. 'Het functioneren van Herman Buuts'. de coordinator, wordt be twijfeld en Wil Westphal is natuur lijk ook in het geding. (Pagina 9). Ajax heeft gistermiddag aange toond. dat AZ het tweede treffen met Inter Milaan in Italié met veel zorgen tegemoet kan zien. De Alk- maarders speelden pover, hadden in Amsterdam geen schijn van kans, werden weliswaar voor een afgang bespaard, maar verloren wel met 2-0. Bovendien is het tuhj- felachtig of AZ in het Europacup duel met de Italianen wel kan be schikken over Pier Tol. die ge plaagd wordt door een liesblessu re. (Pagina 9). Een enorme publieke belangstel ling was er zaterdagmiddag voor het eerste Zeeuwse kampioen schap body-buildmg. Het City- theater in Middelburg was tot de laatste plaats toe uitverkocht De deelnemers lieten imponerende spierbundels zien. Op de foto toont Chris Beekman van Attila uit Zïe- rikzee wat er bereikt kan worden als er langdurig met zware en lichte gewichten ivordt gestoeid. (Pagina 12).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1