Overeenstemming visafslag in Binnenhaven Vlissingen Komende winter 125.000 werkloze bouwvakkers 'ParlandoMiddelburg met drie produkties voor jongeren Zit de juwelier straks in een fort? HOORT* ZIET if iöw "in 1 VERHUIZING MARINE NAAR BUITENHA VEN EATERDAG 30 OKTOBER 1982 VLISSINGEN - Vlissingen kan eind volgend jaar een nieuwe en grotere vismijn hebben, op het huidige marineterrein aan de binnenhaven. De nv Haven van Vlissingen is in principe akkoord met het voorstel van de Koninklijke Marine voor vervangende ligplaatsen en kade aan de Buiten haven. De Vlissingse wethouder voor visserij en financiën ing G. J. A. M. Adan (cda) hoopt in december of januari een praatplan voor de nieuwe afslag te kunnen voorleggen aan de vismijn commissie, waarin vissers, handel, sorteerders en personeel van de vismijn zijn vertegenwoor digd. „Als er geen financiële belemmeringen zijn, wat ik niet verwacht, dan heeft Vlissingen eind 1983 een nieuwe afslag", zei de wethouder vrijdag desgevraagd. De Vlissingse dienst gemeentewerken bestudeert momenteel de mogelijkhe den voor de marine, achter het terrein van de nv Haven van Vlissingen, in de Buitenhaven. De voorgestelde moge- lijkheid moet nog technisch worden uit gewerkt. „Binnenkort volgt een ge sprek met de marine en de NV haven. Dan is er weer een hobbel genomen", aldus wethouder Adan. Intussen liggen de vissersschepen vaak in rijen, vier of vijf uur naast elkaar te wachten in de huidige vissershaven. De vissers worden die situatie en het wach ten op een grotere afslag moe. In visse rijbladen wordt de gemeente Vlissingen verweten niets te doen voor een grotere afslag. De Vlissingse wethouder voor visserij kreeg vorige week dan ook geen uitnodiging voor de overdracht van de nieuwe kotter Arm 14 van J. Siereveld uit Amemuiden. Bij vissers in Arnemui- den gaan stemmen op voor een afslag in hun eigen woonplaats. Oud-voorzitter Siereveld van 'Draagt Elkanders Lasten' zegt al vaker te hebben gewaar schuwd voor een eventueel vertrek uit Vlissingen van de vissersvloot uit Ame muiden. „Ik zou het heel jammer vin- Te Veldhuis (WD): binnen een jaar nieuw schema voor dijkversterkingen MIDDELBURG - „Het is de bedoeling dat het komende nieuwe kabinet bin nen één jaar een nieuw prioriteiten schema opstelt wat betreft de dijkver sterkingen. Dat betekent dat het oude schema uit 1974 dusdanig wordt bijge steld, dat voor 1990 de dijken, onder andere bij Westkapelle en Ellewouts- dijk versterkt zijn. Dat is vijf jaar eer der dan de nu demissionaire minister van verkeer en waterstaat van plan was". Dit zei mr A. te Veldhuis, Zeeuws WD- tweede kamerlid vrijdagavond tijdens een bijeenkomst van de afdeling Mid delburg van zijn partijDe heer Te Veld huis kwam in de plaats van zijn fractie genote mevrouw drs N. Ginjaar-Maas, die wegens ziekte verstek moest laten gaan. Te Veldhuis zei verder een voorstander te zijn van het openhouden van de kern centrale in Borssele. „Borssele produ ceert goedkope energie. Het zou kapi taalsvernietiging zijn om deze centrale te sluiten. Verder vindt de WD dat kernenergie beslist geen taboe is en dat op een realistische manier de pro's en contra's van diverse energiebronnen, zoals olie. kolen, gas, zonne-, wind- en kernenergie moeten worden afgewo gen". Te Veldhuis ging verder in het kort in op het regeerakkoord tussen VVD en CDA. Aan het begin van de WD-bijeen- komst, die door zo'n dertig mensen werd bijgewoond, werd met algemene stemmen J. de Boer benoemd tot nieu we voorzitter van de afdeling Middel burg. Hij volgt de heer Te Veldhuis op, die dit werk vanwege zijn tweede ka merlidmaatschap niet meer kan uitoe fenen. den, als de vloot uit Vlissingen zou moe ten verdwijnen. Wij hebben vroeger ge vochten voor een verhuizing van de af slag uit Amemuiden naar Vlissingen en niet naar Breskens. Maar deze situatie is niet vol te houden voor de vissers", aldus de heer Siereveld. „Als zij zien dat er wordt gewerkt aan een oplossing en er wordt gebouwd aan een nieuwe af slag, dan is het wel tijdelijk te aanvaar den. Als er maar vooruitzichten zijn", stelt hij. Afspraken Wethouder Adan meent, dat ook de vis sers zelf een bijdrage kunnen leveren aan een verbetering van de huidige si tuatie. „Als er maar eens goede en bin dende afspraken waren te maken met de vissers over de aanvoer. Dan zouden er ook geen problemen zijn met de sor- teerploeg. Die kan dan zelfs met de hui dige bezetting het werk wel aan", ver zucht de Vlissingse wethouder. Het ge meentebestuur wordt volgens hem ook veel te lang buiten de toekomstplan nen van de vissers gehouden en daar mee op het laatste moment geconfron teerd. „Het zou zinvol zijn, als de vis sers en handel ons tijdig informeren over hun toekomstplannen. Die wor den ons echter altijd onthouden. Zo is een handelaar veertien dagen geleden begonnen met de bouw van een koel cel. Prima, dat er initiatieven worden genomen, maar wij wisten nergens van. Er zijn dan wel extra viskisten nodig. Dat moet je dan weten van ho ren zeggen en fluistercampagnes. Ik heb toen toch toestemming gegeven om voor 80.000 gulden nieuwe viskis ten te kopen, hoewel ik daarvoor geen dekking had van het college van b en w of de gemeenteraad. Voor het bepalen van een beleid moet je echter wel tijdi ge informatie hebben", aldus de wet houder. De klacht van de vissers over het ruim tegebrek is volgens wethouder Adan overigens wel terecht. „De capaciteit van de vloot is in twee jaar verdubbeld. Natuurlijk ben ik erg blij met die nieu we kotters, maar op donderdag krijg ik pas te horen, dat op zaterdag een schip wordt overgedragen", vertelt hij. De \yethouder geeft toe, dat het erg lang duurt voor er een nieuwe vismijn is ge realiseerd. „Van een wanbeleid, zoals gesuggereerd in 'Stuurboord' en 'Visse- rijnieuws' is geen sprake", zegt hij De uitlatingen van vissers en handelaren in die publicaties hebben volgens de Vlissingse mijnmeester J. A. de Klerk vrijdag pittige discussies in de afsalg aan de Koningsweg opgeleverd. Van de aanwezige vissers en handelaren was volgens hem tachtig procent het niet eens met het verwijt, dat het gemeente bestuur niets zou doen en dat wethou der Adan verstek had laten gaan tij dens de overdracht van de Arm 14. „Verschillende handelaren wisten niet eens. dat de wethouder met welkom was. Zij vonden vrijdagmiddag, dat dit eerlijk gezegd had moeten worden", al dus de mijnmeester. Hij meent ook, dat met goede afspraken het lossen van de kotters veel sneller zou verlopen. „Er zijn nu 17 kotters. Je kunt niet de totale vangst in een urn- tijd lossen en verkopen. Bij een grotere afslag kim je misschien vijf schepen te gelijk lossen, maar dan moet de handel er ook voor zorgen, dat de inhoud gelijk kan worden afgevoerd. De vissers reali seren zich niet voldoende, dat hun grote schepen erg goede besommingen ma ken. Want dat moet gezegd, het zijn pui ke visserslui". aldus de heer De Klerk Binnenhaven tueel na het lossen een ligplaats aan de binnenhaven kunnen krijgen, wanneer daar plaatsen vrij zijn. Daardoor zou den er weer vrije plaatsen aan de af slag ontstaan voor volle schepen. „De visserij moet zelf ook actie onderne men. Er gaat een brief van het college naar 'Draagt Elkanders Lasten' met het advies de hulp van de marine in te vragen voor ligplaatsen. Overigens heeft ook Zevibel hierover nooit con tact met ons opgenomen. Alleen de Fe deratie van visserijverenigingen heeft in een brief de vrees uitgesproken voor een verlies van ligplaatsen, wanneer het ramschip Schorpioen een ligplaats krijgt in de Vissershaven. Misschien moet je Vlissinger zijn om te weten, dat daar al jaren geen vissersschepen meer liggen", aldus wethouder Adan. De huidige vóorzitter van 'Draagt El kanders Lasten' zei vrijdagavond geen commentaar te willen leveren op dit moment. Hij zei ook nog niet te weten wanneer wel een standpunt van de ver eniging kan worden verwacht. „Dat zien wij nog wel", was zijn reactie VOORZITTER BOUWBOND CNV: TERNEUZEN - Voorzitter D. van Com mence van de Hout- en Bouwbond CNV verwacht dat het aantal werkloze bouwvakkers deze winter zal oplopen tot 125.000, ruim 25.000 meer dan op dit moment. Het voorlopig regeerakkoord biedt voor deze groep nauwelijks per spectieven, zei hij vrijdagavond in Terneuzen bij de viering van het 60- jarig jubileum van de plaatselijke af deling. „Van de komende regering heb ben werknemers, en dus de vakbewe ging, weinig goeds te verwachten. Men zal alle macht aanwenden om bestaan de verworvenheden af te breken en de vakbeweging zoveel mogelijk uit te schakelen", verwacht van Commenee. De Bouwbondvoorzitter ging ervan uit, dat volgend jaar de bouwproduk- tie op het huidige peil wordt gehand haafd. Voor de komende jaren hangt de bouwvak echter 'het zwaard van Da mocles' boven het hoofd. Van Commenee betreurde het. dat in het regeerakkoord bewust geen werk gelegenheids- of banenplan is opgeno men. De bouw zou daarin een belang rijk aandeel hebben kunnen leveren. „Wij hebben geen gebrek aan vraag naarbouwprodukten. Wat dat betreft is de bouwnijverheid een bevoorrechte bedrijfstak boven andere bedrijfstak ken. Andere bedrijfstakken hebben im mers te lijden onder een stuk verzadi ging van de markt. Dat kan van de bouwnijverheid bepaald niet gezegd worden". Bouwproduktie is volgens de bonds voorzitter hoognodig in sectoren als woningbouw, vernieuwing, energiebe sparing, onderhoud aan gebouwen en wegen, de burg-tunnelcombinatie over de Westerschelde, het plan Lievense en de Markerwaard. „De bouw heeft in de historie altijd gediend als startmotor om de economie weer aan te slingeren. Nu is er alleen de dreiging dat deze startmotor steeds meer stil komt te lig gen". Van Commenee vreesde dat het over heidsbeleid zijn doel niet zal bereiken. „Het zal door de gevolgen van steeds meer terugloop van economische acti viteiten de tekorten in het overheids budget alleen maar doen oplopen. En de maatschappelijke gevolgen van zo'n crisispolitiek zullen hun sporen diep trekken en nog tientallen jaren zicht baar blijven. Er hoeft alleen maar te worden gedacht aan de gevolgen van de jaren dertig. Menigeen, die deze jaren heeft meegemaakt kan daar nog gewel dige verhalen over vertellen en is zijn frustaties van die periode nog steeds niet kwijt. Daar komt bij, dat de nieuwe regering duidelijk voorkeur heeft voor het ontzien van de sterken en het nog verder naar beneden trappen van de zwakken". Winst „Dat winst automatisch in werk omge zet zal worden, is in het verleden nog maar weinig bewezen", meende hij. „Wél is bewezen, dat werkgevers graag het eerst hun eigen belang dienen. Zij volgen de onchristelijke leus van de VVD graag na: 'Kom op voor jezelf. Een bewijs voor die stelling vond hij de ontwikkeling van de benzineprij zen, die 5 cent stegen, toen de vaste prijsafspraken werden losgelaten. Volgens Van Commenee is de christelij ke vakbeweging juist in een crisisperio de nodig. „We zullen eikaars handen weer grijpen om steun. We zullen als christelijke vakbeweging de weg wij zen. die we gaan moeten, intern en ex- tem. Omzien naar elkaar, samen in goed overleg wegen zoeken die ieders belang dienen Als jubileumcadeau voor de Temeu- zense afdeling bood hij een voorzitters hamer aan. De bijeenkomst in een van de zalen van de Goede Herderkerk, die enkele tientallen bezoekers trok, droeg een feestelijk karakter Er werd een aantal films gedraaid. MIDDELBURG - Een generale repeti tie heeft altijd iets met paniek te ma ken. De laatste kans om de perfectie op de planken te krijgen. De spelers van het Middelburgse Parlando weten wat dat betreft van wanten. Vanaf 1978 zijn de ongeveer twaalf amateurs van deze toneelvereniging met de rollen, het spel en de stukken in de weer. De rom melige spanning rond de generale re petitie blijft ook woensdag nog gerui me tijd na afloop in de balletzaal van het Kuiperspoort hangen. Regisseur Ad van Noort geeft de laatste aanwij zingen en scherpt de 'karakters' wat extra aan. Een modern stuk staat er dit keer op het programma. Met „De droom van Amerika' nog in gedachten verlaten de spelers het gebouw. Over drie dagen is de eerste officiële voor stelling. Vanaf '78 is Parlando dan al weer zo'n tien producties verder. De voorstelling wordt vandaag, zater dag, in het Kuiperspoorttheater gehou den. Naast de 'droom van Amerika' staat ook een stuk van W. Saroyan op het programma. Edward Albee is de au teur van het eerste stuk. Tussen de be drijven door heeft Parlando nog ge werkt aan 'Geen Bacchanalen' van Hei- la Haasse. De uitvoering van dit spel wordt een week later in hetzelfde com plex gehouden. Al met al een drukke tijd voor de amateurvereniging. Parlando probeert vooral stukken te spelen die de jeugd aanspreken. „Een aanvulling op het literatuur-onder- wijs", zo noemt Ad van Noort de doel stelling die Parlando voor ogen heeft. Hij meent dat er hij leerlingen en lera ren behoefte bestaat om ook op deze manier met de literatuur kennis te ma ken. Naast de twee voorstellingen in Middelburg (in januan wordt daar ook in het Kuiperspoorttheater opgetre den) wil Parlando kijken hoe de moge lijkheden voor dergelijke schoolvoor stellingen liggen. „We nodigen daarom ook onderwijsmensen uit om de pre mière bij te wonen. Bovendien hebben alle middelbare scholen de nodige in formatie van ons gekregen", legt de re gisseur uit. De Middelburgse toneelvereniging heeft, gezien die doelstelling, dan ook min of meer gekozen voor Hella Haas- se's stuk 'Geen Bacchanalen'. Een con flict-situatie op een middelbare school vormt het theam van dit spel. 'Eigen tijds toneel' heet het in de omschrijving van Ad van Noort. Hij voegt eraan toe dat de groep na afloop met de toeschou wers wil napraten over de problematiek Scène uit 'Geen Bacchanalen' die op de planken wordt uitgebeeld. Een proefvoorstelling van 'de droom' le verde zo voor twee uur gespreksstof op. Over de boodschap die Edward Albee met het stuk naar buiten heeft willen brengen wordt voor of na de generale repetitie niet gesproken. Het gaat dan om de verschillende rollen. Hier en daar gaat er wat mis. De soufleuse zet dat recht. Ad van Noort grijpt soms in om een scene nog eens over te doen, „maar dan overtuigender". Het hele stuk wordt afgewerkt en duurt inclu sief de ingrepen ruim een uur. Vijf spe lers komen in actie. Het andere stuk 'Hallo, is daar iemand' gaat vanavond aan Albee's spel vooraf. Een eenakter die dertig minuten duurt en ook vijf spelers van Parlando op de planken brengt. Na de laatste oefemng volgt er nog wat uitleg van Ad van Noort. „Tijdens de repetities hebben we wat rollen verwis seld Mien bleek bijvoorbeeld veel tè ge zellig om de oude oma een cynisch ka rakter te geven. Riek was daar beter toe in staat. AUes bij elkaar ben je al gauw een jaar bezig om het stuk zo te krijgen als je wilt". Om tien uur 's avonds bergt de regisseur z'n map met aantekenin gen op. De beheerder van het Kuiper spoorttheater, Adri Onwijn, vraagt of alles naar wens is verlopen. Alleen Ad van Noort geeft een duidelijk positief antwoord. De rest van de groep doet geen uitspraak. Paniek is wellicht het woord niet, maar zodra de decors wor den verlicht en de eerste voorstelling begint moet de spanning gebroken zijn Vanavond is het zover Het is een keihard gegeven: in anderhalfjaar tijd vonden er bij juweliers in Zeeuwsch-Vlaanderen vijf overvallen en inbraken plaats. En wie weet dat het totaalbestand aan zaken in deze duurdere middenstandssector uit zo'n twintig juweliers bestaat, kan eenvoudig uitrekenen hoe groot de kans is om ook 'in de prijzen te vallen'. De Zeeuwse juweliers en edelsmeden Job van der Have en zijn twee zonen Cor en Frank - gedrieën goed voor drie vestigingen in deze provincie, mogen dan dit jaar wel het feit herdenken dat hun bedrijft Gouddoppertje al 125 jaar onder die naam bestaat, volop reden tot uitbundigheid is er niet direct aanwezig. Zoals zovele collega's in den lande gaan ook de Van der Have's gebukt onder de toenemende criminali teit, die overal sterk remmend en hier en daar zelfs geheel verlammend werkt op de ondernemerslust in deze sector. Dat begint niet alleen stevig op het gemoed te werken, want die voortdu rende dreiging gaat een mens niet in de kouwe kleren zitten. Maar er zijn ook de verstrekkende financiële con sequenties, die steeds meer juweliers de kop gaan kosten, omdat de door de verzekeringsinstanties gestelde eisen steeds strenger worden en de premies hoger. De Van der Have's hebben zo hun eigen ervaringen met de zware jon gens: als ze over een jaar of tien al die ongewenste bezoeken eens bij elkaar optellen komen ze tot een door inbra ken en winkeldiefstallen - soms met complete Fred-Kaps-trucs - geleden schade van om en nabij de zes ton. Daarvan werd dank zij de steeds ho gere premie die moest worden opge bracht het grootste gedeelte uitge keerd. De zes ton van hierboven heeft overigens alleen betrekking op ge stolen goederen. De geleden schade aan vernielde winkelpui en inventa ris is weer een hoofdstuk apart. En die kosten lopen snel op. een ingesla gen etalageruit komt al gauw op ze ven tot achtduizend gulden. Voor de aardigheid, nou aardigheid, zetten de Van der Have's de inbraak ellende van de afgelopen jaren nog eens op een rijtje Er wordt verhaald van die inbraak in het Gouddopper- tje-pand aan de Korte Kerkstraat in Goes, waar het grijpgrage gilde het dak voor de helft wegbrak om zo naast de kooiconstructie te kunnen geraken die voor de dakvensters was opgetrokken. De 'slopers' konden toen op heterdaad worden betrapt. Van der Have senior kan nog lachen om het gesprek dat zich toen ontspon tussen een politieman en de inbreker die hij bij de juwelier uit een poort zag komen. Wat de man daar had te zoeken, informeerde de wetsdienaar bij die gelegenheid nadrukkelijk 'Ik moest even een plas doen', rea geerde deze. Maar wat hadden dan die zwarte handschoenen te betekenen, zo wilde de politie man nader weten. Waarop de man het verhaal ophing dat hij nogal op persoonlijke hygiene was gesteld- Een tweede ongewenste bezoek in hetzelfde pand leverde wel resultaat op. Bij die gelegenheid brachten de inbrekers een Pinksterweekeinde door in het gebouw, nadat ze via het maken van gaten in achtergevel en plafonds bij de buit waren geraakt. Er werd toen grondig werk verricht. Men had zelfs de moeite genomen om de zilveren en doublé kettinkjes te schiften. Op een paar klokken na - en ook de collectie Zeeuwse sieraden bleef ongemoeid- werd de hele winkel leeggeroofd. Waarde ongeveer f 365.000. Om de etalages niet hele maal leeg te laten ogen. werden de gaten die werden geslagen met het weghalen van gouden sieraden, weer opgevuld door hier en daar een klok je te plaatsen. De inbraak werd nim mer opgehelderd. Een paar maanden later kwam er weer ongewenst be zoek. Vermoedelijk dachten de inbre kers: het ging daar de vorige keer goed, laten we het nog maar enens proberen. Maar ondertussen was wel de alarm voorziening geheel gewij zigd. Via een gat in de muur werd gepoogd binnen te geraken. Op het moment dat een van de inbrekers zijn hoofd door dat gat stak om de winkelruimte binnen te kijken, kwam het alarm in werking... Bij die gelegenheid kwam aan het licht hoe dat soort zaken gron dig wordt voorbereid. Het gat in de muur kwam precies tussen twee kastjes uit. Er moest dus van tevo ren een plan zijn gemaakt om niet die kastjes te raken want daar kon wel eens alarm op zitten. Tevoren tijdens een bezoekje aan de winkel als potentiele klant met een duim stok de ruimte opmeten zou iets te opvallend zijn geweest. Later bleek dat het stiekem tellen van tapijtte gels in de zaak had meegeholpen om de juiste plaats van het te maken gat uit te kienen. Bij een latere reconstructie kon ook de boze opzet van dat ene telefoontje kort voor die inbraak worden vastge steld. Door de telefoon had iemand laten weten dat-ie zijn vrouw graag een cadeau van omstreeks tiendui zend gulden ten geschenke wilden geven. De aandacht ging daarbij uit naar een fraai gouden horloge. 'En ik wil als ik volgende week langs kom graag een ruime keus hebben', werd er aan toegevoegd. De hoop dat door zo'n telefoontje de buit een paar da gen later nog wat groter zou zijn bleek vals: ten tijde van de inbraak waren de dure horloges nog niet gear riveerd... In het pand aan de Korte Kerkstraat in Goes en ook in de vestiging van 't Gouddoppertje aan de Lange Kerk straat hebben de ruiten van de etala ges en van de deur het al eens moeten ontgelden. De ene keer werd de ruit met een Engelse sleutel verbrijzeld, een volgende keer kwam er een schoenleest aan te pas en ook was er een keer dat bezoek van die specia list, die ook al in Limburg en Brabant zijn slag had kunnen slaan door op een bepaalde manier met een bijl op het dikke gj^s in te rammen. En tel kens werd hel glas van etalages en voordeuren bog zwaarder gepanserd. Want iedere keer als er een inbraak was geweest stelde de verzekering al vorens tot het doen van uitkeringen over te gaan en nieuwe verzekerin gen af te sluiten de eis, dat de alarm installatie opnieuw uitgebreid dien de te worden. Op de duur zijn er hele computerkasten aan te pas gekomen met jammer genoeg ook nog al eens een vals alarm. Ook in Terneuzen, een derde vestiging van 't Gouddop pertje. zijn er de negatieve ervarin gen. Pas vier maanden draaide het bednjf- overgenomen van een juwe lier die uit angst de zaak de hand deed- of er werd voor f48.000 wegge haald. In Yerseke heeft 't Gouddop pertje maar een zaak laten schieten, nadat in het kledingbedrijf de siera den collectie die Van der Have er in een aparte afdeling had onderge bracht om ook klanten in die regio te kunnen gerieven en ze een reis naar Goes te besparen, was weggepikt. De verzekering keerde niets uit omdat de zaak met voldoende beveiligd bleek. En aanpassing aan de door de verzekering gestelde eisen zou zo in de papieren lopen, dat het niet meer interessant was om het filiaal te handhaven. „Die verzekeringspremies worden een ontstellende plaag" zegt Cor van der Have. En hij maakt er geen ge heim van dat er voor de drie zaken een totaalpremie ter hoogte van f85.000 moet worden neergeteld. Daarnaast zijn er nog de kosten van een constante aanpassing van de alarminstallaties. Doe je het niet dan gaat óf de verzekering om hoog óf er wordt gewoon niet verze kerd. In Nederland kan men daar overigens nu al niet meer voor te recht. Vader en zoons Van der Have schat ten het op een paar jaar en dan zitten we hier in Nederland met een Ameri kaanse situatie, waarbij een juwe lierszaak gaat ogen als een bank. Met desnoods nog een portier er voor. En de deur altijd op slot. En enkel werken op afspraak. Bij enke le grote zaken in Amsterdam is daar al sprake van. Daar gelden overi gens ook al verzekeringseisen, dat een juwelier die tussen de middag de zaak sluit om lunchpauze te houden, zijn etalages moet leeghalen. Nu het aantal inbraken gaat afne men omdat de beveiliging steeds be ter wordt, wordt de kans op de toena me van roofovervallen wanneer de zaken gewoon geopend zijn menig ju welier momenteel in de greep houdt. Men weet het: de keiharde crimine len deinzen nergens meer voor terug: met een flinke Mercedes wordt een rolhek van voor een winkelpui weg getrokken, er worden springstoffen gebruikt om zich zo een weg naar het glimmend en glitterend spul te zoe ken. Het gevaar komt steeds dichter bij. „Ze zouden mensen in deze beroepen eigenlijk een wapenvergunning moe ten geven" bedenkt Van der Have se nior. Zoon Cor ziet daar geen oplos sing in. „Dan beginnen ze al van tevo ren te schieten als ze weten datje ook een pistool zou kunnen hebben. En trouwens, met hetzelfde recht kan dan een kruidenier of een benzine pomphouder ook een wapenvergun ning opeisen". Het zijn me wel wild-west tijden. Straks kopen we een verlovingsring in een vesting, zetelt de juwelier in een onneembaar fort. De juwelier al thans die de criminaliteit heeft over leefd. „Het is", zegt Cor van der Have, „nu al min of meer zo, dat de verzeke ringsmaatschappij bepaalt wie als juwelier blijft zitten. Want op een be paald moment komt er gewoon een eind aan die premiedruk". Jacques Cats -> \.j/ ouder redactie van M Jacqaes Cats J

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 9