Tienduizenden banen op de tocht in gezondheidszorg' Spanje viert overwinning van socialisten vrij rustig pzefi Mogelijk gesprek PLO met de Arbeiderspartij 'Nonnen in El Salvador vermoord op bevel' TOPMAN MINISTERIE OVER BEZUINIGINGEN: Ruim 200 banen weg bij perscombinatie SPD-bestuur wil Vogel als opvolger Schmidt UITSLAG INTERNATIONAAL AFWACHTEND ONTVANGEN ATERDAG 30 OKTOBER 1982 KATHMANDU (ANP) - Nederlandse bergbeklimmers hebben na een ber- gexpeditie de Putha Hiunchuli-berg in het Himalaya-gebergte bedwon gen, aldus vnjdag een mededeling van het ministerie van toerisme in Nepal. Aan de beklimming van de 7.246 meter hoge berg deden mee de 27-jarige Frederieke Bloemers uit Den Haag, twee broers uit Luxem burg, een 34-jarige Italiaan en een 35-jarige Fransman. Anderen die deelnamen aan de beklimming wa ren de 34-jange Nederlander Rinus hamers die in de Verenigde Staten woont ev een Nenalees. De bergbe klimmers hebben in twee groepen de top bereikt, op 14 en op 18 oktober Volgens een woordvoerder van de Koninklijke Nederlandse Alpen-ver eniging stond de expeditie onder lei ding van de Nederlander N. van Lookeren Campagne. Deze week keerde een anderê Nederlandse ex- pedititie onder leiding van prof. dr. Xander Verrijn Stuart op Schiphol terug. Slechte weersomstandighe den maakten voortzetting van de expeditie te gevaarlijk. Zij haalden 7850 meter van de 8848 meter hoge top van de Mount Everest. JlATTEM (ANP) - De komende jaren verdwijnen er 40.000 tot 50.000 arbeidsplaatsen in de gezond heidszorg. Dit als direct gevolg van bezuinigingen ter grootte van een miljard gulden bij het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne. jDrs. H. A. M. Eisen, plaatsvervangend directeur-generaal van dit ministerie, zei dit vrijdag bij de opening van een symposium van de vereniging van chef hoofdverpleegkundigen in 't Heem in Hattem. In totaal werken er ongeveer 300.000 mensen in de gezondheidszorg. De ont slagen zullen vallen in het inrichtings wezen (ziekenhuizen, verpleegtehui zen). Op het ministerie was vrijdagmid dag nog niet precies bekend waar de zwaarste klappen zullen vallen. Don- Weersvooruitzichten van het KNMI voor zon dag tot en met woensdag Droog weer en in de nacht en ochtend plaat selijk mist. Ook af en toe zon. Middagtempe- ratiiur omstreeks 12 graden. derdag maakte een topambtenaar van crm bekend dat de bezuinigingen bij het maatschappelijk werk een kleine 30.000 banen zouden gaan kosten. AMSTERDAM - Bij de Perscombina tie. uitgeefszer van De Volkskrant. Trouw en Het Parool, moeten tussen de 220 en 270 banen verdwijnen. Dit heeft de directie vrijdag aan de onderne mingsraad meegedeeld. Bij de Pers combinatie werken ruim 1500 mensen. De directie heeft het plan alle werkne mers boven de 57.5 jaar te laten af vloeien. Wanneer hiermee binnen twee jaar niet de beoogde bezuiniging van 25 miljoen gulden (op jaarbasis) wordt be reikt. worden gedwongen ontslagen niet uitgesloten. Op 22 november krijgt de ondernemingsraad het definitieve plan voorgelegd Uitgangspunt daarbij is dat de drie kranten, waarvan Het Parool en Trouw zwaar verliesgevend zijn, kunnen blij ven voortbestaan. Het symposium handelde over de am bulance-hulpverlening. Ook deze sec tor zal het volgens Eisen bij de bezuini gingen moeten ontgelden. Hij zei voorstander te zijn van een bete re planning en tarievering van het am bulancevervoer om te hoog oplopende ritprijzen te voorkomen. Probleem daarbij is dat het veroer gedecentrali seerd wordt uitgevoerd en gecentrali seerd wordt beheerst, aldus Eisen Volgens J. Schraa, voorzitter van de symposiumcommissie, moet het hele fi nancieringssysteem van het ambulan cevervoer op de helling Hij vond het onjuist dat ziektekostenverzekeraars de paraatheidskosten moeten betalen ..Je laat brand verzekeraars toch ook Advertentie i RESTO VROUWENPOLDER tel 01189-1900. b.g.g. 1965. Reserveringen diners - partijen koffietafels a la carte vlees- en visspecialiteil Deltagebied In de algemene weersituatie komt tij dens het weekeinde nauwelijks veran dering. Boven Oost-Europa ligt nog steeds een machtig hogedrukgebied dat nauwelijks van plaats veranderd. De luchtdruk in het centrum hiervan is inmiddels gestegen tot waarden boven de 1040 millibar. Van dit hogedrukge bied gaat een blokkerende werking uit r Atlantische storingsgebieden, die dan ook vlak voor de Britse eilanden en boven Schotland hangen. We houden daarom vandaag en morgen rustig, maar helaas mistig herfstweer. De mist wordt 's middags wel wat dunner, maar de mistlaag blijft toch zo dik dat de zon nauwelijks kans ziet om hierdoor heen te breken. Vooral voor de nanacht en vroege ochtend wordt gewaarschuwd voor soms verradelijke, dichte mistban ken; dus weggebruikersopgelet. Er staat weinig wind uit richtingen tussen oost en zuid. Overdag komt de tempera tuur net boven de 10 graden, morgen misschien in de buurt van de 12, maar 's nachts koelt het al behoorlijk af Er wordt een minima verwacht van 6 gra den. Nautisch bericht Wind; veranderlijk tussen oost en zuid oost, morgen meer zuidelijk en maxi maal 3 Bft; zicht: slecht en in mist 's nachts en 's ochtends krap 100 meter, temperatuur kustwater: 12 graden; af wijking waterstanden: een geringe ver laging van enkele decimeters; maxima le golfhoogte monding Scheldes: vrij wel geen zeegang, ook tijdens hoog wa ter. ZON EN MAAN 30 oktober 07.30 onder 17.17 16.59 onder 04.22 zon op maan op 31 oktober zon op maan op 07.32 17.18 onder 17.15 onder 05.40 Hoog water Zaterdag 30 oktober uur cm Vlissingen 0.16 196 1234 195 Terneuzen 0.37 220 12.54 218 Zierikzee 1.41 156 13.39 144 Hansweert 1.28 232 13.37 227 Wemeldinge 1.58 183 14.14 168 Kreekrak 1.52 214 14.09 197 Bruinisse 2.28 185 14.47 172 Zondag 31 oktober uur cm uur Vlissingen 0.52 218 13.08 219 Terneuzen 1.16 242 13.30 243 Zierikzee 2.25 166 14.16 159 Hansweert 2.07 254 14.15 250 Wemeldinge 240 198 14.53 185 Kreekrak 2,35 232 14.48 217 Bruinisse 3.10 201 15.26 198 1 Laag water Zaterdag 30 oktober uur cm cm Vlissingen 6.19 157 19.00 198 Terneuzen 6.50 169 19.30 209 Zierikzee 7.13 126 19.40 162 Hansweert 7.19 186 19.57 227 Wemeldinge 7.30 144 19.58 182 Kreekrak 7.50 170 20.19 214 Bruinisse 7.46 142 20.10 178 Zondag 31 oktober uur cm uur Vlissingen 6.58 173 19.37 206 Terneuzen 7.32 183 20.08 219 Zierikzee 7.51 134 20.16 163 Hansweert 8.00 202 20.36 236 Wemeldinge 8 09 153 20.35 185 Kreekrak 8.29 180 20.54 218 Bruinisse 8.24 149 20.45 176 (Van onze correspondent) BONN - Het bestuur van de West- duitse Sociaal-Democratische Partij (SPD) heeft eenstemmig be sloten Hans-Jochen Vogel voor te dragen als opvolger van Helmut Schmidt. Daarmee is Vogel de be langrijkste kandidaat om op het speciale verkiezingscongres van de sociaal-democraten in Dort mund te worden gekozen als poli tiek leider en daarmee uitdager van bondskanselier Helmut Kohl bij de aanstaande bondsdagver kiezingen. De andere kandidaat voor het kan seliersschap. de minister-president van de deelstaat Noordrijn-Westfa- len. Johannes Rau. had laten weten dat hij nu niet zijn post kan verla ten. Noordrijn-Westfalen is immers het laatste grote bastion van de SPD in de Bondsrepubliek. Op een persconferentie in Bonn zei SPD-voorzitter Willy Brandt dat Hans-Jochen Vogel garant staat voor de tot nu toe gevoerde so ciaal-democratische politiek in West-Duitsland. „Hij blijft in de lijn die ex-kanselier Helmut Schmidt op 1 oktober in de Bondsdag in twaalf punten heeft uitgezet over de sociaal-democrati sche weg ter verzekering van de vrede, ter modernisering van de maatschappelijke economische verhoudingen, over het scheppen en behouden van arbeidsplaatsen en over onze houding ten opzichte van de liberale rechtsstaat", aldus Brandt. Hans-Jochen Vogel behoort sinds ruim tien jaar tot de hoogste regio nen van de SPD. Als burgemeester van München (1960 tot 1972- gold hij nog als iemand die met harde hand optrad tegen protesterende jongeren. Maar zijn korte burge meesterschap van West-Berlijn en zijn optreden als minister van justi tie in Bonn waren zodanig dat ve len in de SPD hem zien als de per soon bij uitstek die de verschillen de vleugels binnen de SPD tot el kaar kan brengen Toen de SPD in januari 1981 Vogel naar West-Berlijn stuurde, reisde de minister van justitie niet alleen af om als 'zwaargewicht' het terug lopen van de populariteit van de SPD in dit 'wespennest' te keren. Het burgemeesterschap van West- Berlijn, 'bolwerk van het vrije westen', geldt tevens als opstapje naar een hoger ambt. Willy Brandt deed het Vogel voor en maakte zich nu sterk voor de kandidatuur van de 56-jarige jurist. niet opdraaien voor de kosten van de paraatheid van de brandweer?" De kosten van het ambulancevervoer zouden dan ook voor een deel door het ministerie van binnenlandse zaken moeten worden gedragen, zo conclu deerde Schraa. De leider van de uiterste rechtse volksalliantie (AP) Manuel Fraga Iribame in gesprek met journalisten. links) Kort tevoren had hij een ongelukkige ontmoeting met een fototoestel gehad, wat een flinke wond op zijn voorhoofd veroorzaakte. Op de foto rechts veegt hij het bloed van zijn hoofd af, waarna hij getooid met een een pleister rustig zijn gesprek voortzette Hans Jochen Vogel (links) in gesprek met Helmut Schmidt MADRID - De ommezwaai in de Spaanse politiek als gevolg van de ver kiezingsoverwinning van de Spaanse socialistische arbeiderspartij PSOE gaf vrijdag geen noemenswaardige verandering te zien in het straatbeeld in diverse Spaanse steden. Het enige tastbare verschil met een normale werkdag vormde de enorme stormloop op de krantenkiosken. Voor een paar uur maakten de verhitte discussies over voetbal plaats voor debatten pro of contra Felipe Gonzalez. De Spaanse socialisten hebben door de verkiezingen ook in de 'eerste kamer' met haar 208 zetels de absolute meer derheid verworven 134). In de 350 zetels tellende 'tweede kamer' kregen ze er 201. Ook in de senaat was de daarop volgende sterkste partij, met 54 zetels, de rechtse 'Volksalliantie' (AP) van Ma nuel Fraga. Ingrijpende gedaanteverwisselingen zullen dus te constateren zijn in het nieuw gekozen parlement, dat binnen 25 dagen voor het eerst bij elkaar moet komen. Een aantal bekende politici zal in de komende volksvertegenwoordi ging niet terugkeren. Vooral de UCD, de huidige regeringspartij, die tot de in stallatie van de socialistische regering de zaken in Spanje blijft behartigen, heeft een veer moeten laten Zowel premier Calvo Sotelo als vier van zijn ministers, Roson van binnenlandse zaken. Perez Llorca van buitenlandse zaken. Oliart van defensie en mevrouw Becerril van cultur, zijn met herkozen De UCD heeft in de verkiezingen 156 congreszetels (congres: tweede kamen verloren en is gekomen van 167 op 11 Verder zullen de gezichten van de com munisten Sole Tura en Bias Pinar in het nieuwe parlement ontbreken. De mislukte poging van Spaanse Soli dariteit om overste Tejero via een zetel in het parlement uit de gevangenis te slepen, heeft deze extreem-rechtse par tij gedreven tot een poging om het mise rabele verkiezingsresultaat (slechts 22.000 stemmen) te verdoezelen. De advocaat van Tejero en tevens twee de man van de partij. Lopez Montero. heeft een vijftal brieven rondgestuurd aan koning Juan Carlos, paus Johannes Paulus II. de voorzitter van het Europe se Parlement, het Internationale Hof voor de Rechten van de Mens en zelfs de Verenigde Naties, waarin hij zich be klaagde over de discriminatie van Spaanse Solidariteit Navo Luttele uren nadat was duidelijk ge worden dat zij met vlag en wimpel ge wonnen hadden, herhaalden de socia listen dat zij eenmaal aan de regering het overleg met de Navo over Spanjes rol in de militaire organisatie zouden bevriezen en het volk over toetreding raadplegen en Gibraltar van Engeland opeisen. Spanje sloot zich in juni bij de Navo aan. De socialisten hebben niets gezegd over het met het NAvo-lidmaatschap ver bonden verdrag met de Verenigde Sta ten. Dit bestrijkt vier jaar en gaat over vier Amerikaanse luchtmacht- en mari nebases op Spaanse grondgebied. Gon zalez heeft echter tegen het weekblad Newsweek gezegd dat hij er nieuwe on derhandelingen over wenst De leider van de uiterst rechtse volks alliantie (AP), Manuel Fraga Iribame, zei in een eerste reactie op de verkie zingswinst van de socialisten dat zijn fractie in het parlement een „effectieve en doeltreffende oppositie" zal voeren tegen tegen het toekomstige kabinet van Gonzalez. In Washington is de verkiezingsover winning van de PSOE m alle rust ont vangen. Men verwacht geen belangrij ke problemen in de relaties met Madrid, ondanks de socialistische programma punten die in de Verenigde Staten wat minder in de smaak vallen. De Verenigde Staten geven hun uitge sproken steun aan het democratisch proces in Spanje en hopen op nauwe samenwerking met de komende Spaanse regering, zo liet een woord voerder van het state department in Washington weten. Het vreedzame verloop van de Spaanse verkiezingen is in diplomatieke Navo- kringen in Brussel met voldoening ont vangen en men verwacht er normale voortzetting van de onderhandelingen over integratie van Spanje in de militai re structuur van het bondgenootschap. In Bonn werd vrijdag van officiële zijde verklaard dat men verwachtte dat de betrekkingen met Spanje vriendschap pelijk zouden blijven. De socialistische voorzitter van de Franse nationale vergadering, Louis Mermaz. verklaarde in een eerste reac tie van de Franse socialistische partij - die ruim een jaar geleden een even grote verkiezingsoverwinning behaalde - dat GETUIGE IN RECHTBANKVERSLAG: de uitslag in Spanje oewees dat de so ciaal-democratie inderdaad „op de agenda van Europa" staat. Na de over winning van de socialisten in Frankrijk. Pasok in Griekenland en de PSOE nu in Spanje, zei hij, verandert het politieke landschap in Europa. Overtuigend Het Sowjetrussische persbureau Tass gewaagde vrijdag van een „overuigde zege" van de socialistische partij in Spanje. Portugese functionarissen leken opge lucht dat de duidelijke overwinning van de socialisten zou leiden tot de vor ming van een krachtige regering. Een van de naaste medewerkers van pre mier Pinto Balsemao zei dat de voor- zuitzichten op samenwerking tussen Spanje en Portugal „even goed of zelfs beter zijn dan in het recente verleden" Joop den Uyl, in zijn functie van voor zitter van de Unie van Socialistische Partijen in de Europese Gemeenschap, verklaardde dat zowel het kalme ver loop van de stembusgang als de uitslag voor alles een „grote overwinning voor de democratie" oplevert. SAN SALVADOR (AFP/UPI)-Een Sal vadoraanse soldaat die getuige was van de ontvoering van en de moord op drie Amerikaanse nonnen en een leek heeft verklaard dat de officier die de ontvoeringen leidde gezegd heeft dat de actie op bevel van hogerhand werd ondernomen. Dit is gebleken uit recht bankverslagen die vrijdag werden in gezien in San Salvador. De vier Amerikanen werden in decem ber 1980 vermoord gevonden in El Sal vador. De Salvadoriaanse regering en de Amerikaanse autoriteiten hebben altijd gezegd dat de vijf soldaten die be trokken waren bij de actie handelden zonder betrokkenheid van hogere mili tairen. De moorden brachten grote ver ontwaardiging teweeg in de Verenigde Staten evenals de langzame voortgang in het onderzoek naar de daders in de eerste maanden erna. Vijf leden van de nationale garde die verbonden waren met veiligheidstroepen op de luchtha ven van San Salvador worden vastge houden als verdachte van de moord De regering van El Salvador heeft donder dag officieel het voorstel van de guerril labewegingen afgewezen om onderhan delingen zonder voorwaarden vooraf te beginnen De wetgevende vergadering wilde zover niet gaan Ondertussen gaat het offensief van de guerrillero's onverminderd voort en werden op nieuw twee dorpen veroverd. De wetge vende vergadering in El Salvador heeft geweigerd het voorstel tot dialoog af te wijzen. De nieuwe successen van de guerrilla strijders vallen samen met het bezoek dat de Amerikaanse onderminister van defensie, Fred Ikle, aan El Salva dor brengt. Gemeld werd dat het doel van zijn bezoek is de regering te waar schuwen dat verdere Amerikaanse hulp op losse schroeven kan komen te staan door voortdurende blijken van schendingen van mensenrechten. ISRAEL EN LIBANON ONDERHANDELEN (Van onze correspondent JERUZALEM - De Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO wil in Italië een bijeenkomst organiseren met leden van de Israëlische Arbeiderspartij, on der het motto „vijanden praten". Deze bijeenkomst, waaraan Knesset-leden van de Arbeiderspartij en vooraan staande leden van de PLO-leiding deel moeten nemen, had al de komende week in Florence plaats moeten vin den, maar is uitgesteld tot december, na de bijeenkomst van de Palestijnse Nationale Raad in Tunis. Volgens een belofte van PLO-leider Arafat zullen daar belangrijke besluiten genomen worden ten aanzien van Israël. In dit stadium konden de PLO en de leden van de Arbeiderspartij het niet eens worden over een gemeenschappe lijke formule wat betreft de erkenning van Israël, reden waarom met goedvin den van beide partijen de bijeenkomst, die moet plaatsvinden via de bemidde ling van de Italiaanse christen-demo craten en socialisten, is uitgesteld Intussen hebben Israel en Libanon zich allebei bereid verklaard rechtsreeks met elkaar te onderhandelen over te rugtrekking van alle vreemde troepen en een bufferzone in Zuid-Libanon Amerika zal actief aan die onderhande lingen deelnemen. De Amerikaanse be middelaar Maurice Draper heeft in Je ruzalem met premier Begin en minister van buitenlandse zaken Shamir gespro ken. en gezegd dat een onderhande- lingscomissie over enkele dagen met zijn werk kan beginnen. Het is de be doeling dat er twee comissies komen, een Israèlisch-Libanese en een Syrisch- Libanese, beide met een Amerikaanse voorzitter. Tot dusver zijn er geen onderhandelin gen geweest over een mogelijk Liba- nees-Israëlisch akkoord Een Israëlische soldaat is donderdag avond zuidelijk van de Libanese stad Aley m een nmderlaag gelopen en om het leven gekomen. Dit heeft een Israë lische legerwoordvoerder vnjdag mee gedeeld Een andere Israëlische militair werd donderdag bij Sidon gewond door twee scherpschutters Ten noorden van Ty- rus werd een Israëlische autobus op de kustweg getroffen door schoten uit een bazooka. Er deden zich geen persoonlij ke ongelukken voor. aldus de leger woordvoerder De leden van de Veiligheidsraad heb ben zich in informeel overleg akkoord verklaard met een deelneming van Finland aan de Unifil-vredesmacht in Zuid-Libanon. Het Finse contingent gaat de plaats innemen van de 462 man sterk Nepalese eenheid, die door de re gering van Nepal wordt teruggetrok ken. De ongeveer 6500 man tellende VN-macht in Zuid-Libanon bestaat uit eenheden van elf landen, waaronder Nederland. Directie K. Scherphuis, W F de Pagter en F van de Velde Hoofdredactie: M P. Dieleman en C van der Maas BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60.4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144 Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 1900 uur. (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08 00-17 00 uur 's Zaterdags van 09.00 tot 11 30 uur Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie (01184) 63533 Advertentie-afdeling (01186) 1584 's-Zaterdags (011841 15144 van 09 00-11.30 uur Redactie (01184)14796 Overfijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen per kwartaal 57.30; franco per post 68,-, per maand f 19,55, losse nummers f 0,80 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw.) Postrek nr.. 3754316. t.n.v. PZC ab.rek Middelburg Advertentietarieven 117 cent per mm, minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 'A x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 29