BONDSTENNISSCHOOL lange werkdagen voor martine van maarleveld het talent wordt keihard aangepakt lapijl axelse voelt zich thuis in son, eindhoven, geldrop |*P5 PZC/zaterdagkrant m peter verhage /n de schitterende tennisaccommodatie van het Bra bantse Geldrop (bij Eindhovenis een maand geleden de Tennisschool van de KNLTB (lennisbond) van start gegaan. Zeven meisjes en jongens van 12 en 13 jaar jong krijgen daar de kans zich gedurende maximaal vierjaar te bekwamen in de richting van het internationale top- tennis. De getalenteerde jeugd krijgt elke dag drie tot vier uur training van het echtpaar Henk en Janice van Hulst uit Son, dat sinds twee jaar in de Geldropse ac commodatie zijn eigen school heeft ingericht. De meisjes en jongens zijn 'intern', bij pleeggezinnen in de omgeving ondergebracht, zodat school (in Eindho ven) en sport gemakkelijk gecombineerd kunnen wor den. Bij het zevental bevindt zich Martine van Maarleveld uit Axel, vorig jaar kampioene van Nederland bij de jeugd tot 13 jaar. Over het bondsinitiatief, de zeven 'leerlingen', het trai nersduo, de lofuitingen, de kritiek en de opvattingen van ouders en pleegouders gaat onderstaand verhaal. ZATERDAG 30 OKTOBER 1982 Tom Okker en Betty Stöve. Nog niet zo heel lang gele den prijkten hun namen aan de top van de wereldranglijst van proftennissers. Marcel la Mes- ker. Langzaam maarzeker is de charmante Haagse op weg naar de eerste veertig, mis schien dertig, van de wereld ranglijst. Dan is er niets, bijna helemaal niets... Op de natio nale jeugd tot 12 jaar na, die sinds enkele jaren op Europees niveau van zich doet spreken. Succes dankzij de fasetraining. Maar bij de oudere leeftijds groepen is het mis. Talent is er voldoende, maar het heeft geen mentaliteit om zich staande te houden in het keiharde inter nationale tennis. De beste Nederlandse speler van dit moment heeft een plaats ergens tussen de 100 en 200 op de wereldranglijst. Eric Wllborts, te snel omhooggeschreven ta lent, zit daar ver boven. De 18-jarige Til- burger heeft juist wel mentaliteit, maar zijn huidige techniek brengt hem nau welijks verder in het moderne tennis. Zo groeide by de nationale tennisbond een plan voor een opleiding, die mo menteel aan de praktijk getoetst wordt en die de geselecteerde jongens en meisjes over een aantal jaren, als ze het tenminste volhouden dan wel er ge schikt voor zijn, zo mogelijk van een redelijke positie op de wereldranglijst moet verzekeren. De keus voor de oplei ding viel op de privé-tennisschool van Henk en Janice van Hulst. Zij bereikten in de afgelopen twee jaar ettelijke spre kende resulstaten in Noord-Brabant en daarbuiten en dat was voor de tennis bond voldoende reden om vertrouwen in hen te stellen. uniek in europa De Geldropse tennisaccommodatie is hypermodern. Ze bestaat uit twee reusachtige hallen en een kleinere zaal. waaraan het technisch vernuft is gekoppeld: de 'ballenkanonnen'. De machines produceren de makkelijkste tot de moeilijkste en ingewikkeldste tennisslagen, zodat de pupillen van Henk en Janice van Hulst enkele uren onafgebroken op een bepaalde slag kunnen trainen. „Dat maakt de accom modatie tot een unieke in Europa", meldt Henk van Hulst niet zonder trots. Het idee, door de directie van de hal meegebracht uit Noord-Amerika, is door Van Hulst nader uitgewerkt. In deze omgeving nemen Henk van Hulst (40) en zijn 33-jarige vrouw Janice (van Engelse afkomst) de eerste zeven (uit een groep van circa dertig) geselec teerde jongelui onder handen. ,,We wil len een klimaat scheppen", verzekert Van Hulst, „waarin de jeugd optimaal topsport kan bedrijven. Dat de jongens en meisjes op een vroegtijdig tijdstip verantwoord verzameld worden is erg belangrijk. De beste resultaten berei ken we", benadrukt de tennisleraar uit Son (die een ClOS-opleiding volgde) „in stilte". Het is een hint om zonder potte- kijkers te kunnen werken. Het bonds- bestuur heeft dat toegezegd. Overigens pleegt Van Hulst natuurlijk nauw over leg met bondstrainer Willem Bos uit Dongen, die de supervisie over de bondstennisschool heeft. Maar Van Hulst blijft verantwoordelijk. de valk Tot z'n 27e jaar heeft Henk van Hulst gevoetbald. Bij De Valk uit Valkens- waard. De Brabantse ploeg was in die periode tegenstander van Vlissingen. Later van Middelburg, dat kort tevo ren gepromoveerd was naar de eerste klas en in de tweede helft van de jaren zestig driemaal landskampioen werd. De roem van de oude glorie is overal bekend. „Een prachtig team", bedenkt Van Hulst. Hij voegt er aan toe: „Als de tweede teams van De Valk en Middel burg tegen elkaar speelden, stond er meer publiek in Valkenswaard dan nu bij het eerste team". Na zyn voetbalactiviteiten werd Henk van Hulst gegrepen door de tennis sport. Hij bracht het spelend tot over- gangsklasser en heeft momenteel als le raar zelfs aanmerkelijk meer succes. Henk en Janice van Hulst kunnen op sprekende resultaten wijzen, onder an dere ettelijke Brabantse kampioenen en vlak voordat Van Hulst met de ten- nisschool kon beginnen ontnam zijn pupil Huub van Boeckel de Nederlands titel aan veelvoudig titelhouder Louk Sanders. „Ik ben zo goed als zeker de enige trainer in ons land. die twee Ne derlandse kampioenen heeft afgele verd. Naast tenniskampioen Van Boec kel motorcrosskampioen Pierre Kars- makers. In het geval van Karsmakers was het vooral een mentale begelei ding", benadrukt Van Hulst. De opleiding aan de Geldropse bonds tennisschool zal, of ze nu kort of langer duurt, beslist geen vrolijke boel voor het zevental en him opvolgers worden. Want de aanpak van het echtpaar Van Hulst is keihard. Er is geen plaats voor aardige spelletjes. Henk van Hulst: „Er moet keihard gewerkt worden, ik ver lang een ijzeren discipline van de jon gens en meisjes. Per slot van rekening is topsport, waar we ze voor opleiden, niet zo leuk". De jongens en meisjes van de bonds tennisschool moeten er aan gewend ra ken om wedstrijden onder druk te spe len, zodat zij meer dan hun colle gaatjes met minder trainingsuren ge wend raken aan het spelen onder pres sie.. Van Hulst: „Ze kunnen natuurlijk vroegtijdig afhaken, omdat het hen niet lukt, bij ons of op school. Maar als het er inzit wil ik natuurlijk graag nieuwe Okkertjes en Stövetjes afleve ren". Afgelopen maandag blijkt het week eind thuis bij verschillende leerlingen sporen nagelaten te hebben. De jonge lui zijn wat slordig. Henk van Hulst moet veel corrigeren tijdens een tech niektraining. Martine van Maarleveld wordt herhaaldelijk flink op haar num mer gezet. Ze vergeet naar de bal te kij ken („Kijken", roept Van Hulst, „het is de allereerste les die je kreeg"), ze neemt tijdens de training het zekere voor het onzekere („durven fouten ma ken", roept de leraar haar toe) en ze heeft deze middag niet erg veel diepte in haar slagen. Niet helemaal onbegrijpelijk, omdat het Axelse meisje in de afgelopen jaren geblesseerd is geweest. Ze kreeg her haaldelijk last van haar rechterarm, het gevolg van een tennisarm. Op de ten nisschool is de blessure professioneel aangepakt. „Ik heb nu geen pijn meer aan de arm", meldt Martine opgelucht. „Ik heb een andere grip gekregen en een andere racket, maar dat laatste was niet eens nodig". Een by de tennis school betrokken speciale arts heeft ruimschoot de tijd genomen om een op lossing te zoeken voor de blessure. Henk van Hulst: „Ze heeft bijna een jaar stilgelegen en dat betekent op die leeftijd een groot verlies". Henk en Janice van Hulst kennen hun beperkingen op tennisgebied. Daar mee snijden ze al voor een belangrijk deel de (niet geringe) kritiek de pas af. Er is bij andere trainers, die kritiek hebben, natuurlijk lof voor het initia tief, maar. zo vraagt onder andere Ne derlands topspeler Rolf Thung zich af, hebben Van Hulst en zijn vrouw wel voldoende ervaring, hebben ze ook vol doende speelsterkte. Ook andere trai ners en spelers hebben hun twijfels over de kwaliteit van het kader. Henk van Hulst: „Kritiek van mensen, die zelf grote tekorten demonstreren in hun sport, lap ik aan mijn laars. Ik bezit inderdaad nog niet de internationale ervaring, maar als ik die nodig heb krijg ik die wel te pakken. Betty Stöve (ze stelt zich voor honderd procent achter het initiatief, red) heeft me verzekerd, dat ik altijd bij haar voor dingen die ik niet weet terecht kan. Ze heeft me haar accommodatie in Amerika aangeboden als ik daar in de buurt ben". mentale inbreng Van Hulst verzekert, dat hy en zijn vrouw beslist het technisch niveau voor hun pupillen bezitten. Voor hen is voor al ook de mentale inbreng belangrijk. Van Hulst: „In het geval van Pierre Karsmakers had ik geen moer verstand van motorcrossen, maar toch kwam hij naar me toe. Mijn vrouw krijgt in een partijtje met tweemaal 6-0 klop van Ju dith Warringa, door Janice bij de top gebracht, maar Judith luistert wel naar wat mijn vrouw te zeggen heeft". Ondanks ieders inzet is het zeer wel mogelijk, dat slechts één van de zeven de eindstreep na vier jaar bereikt. Elk jaar worden de vorderingen van de leerlingen geanalyseerd. Wie niet snel genoeg meekan, moet onherroepelijk naar huis afreizen. Henk van Hulst: „Als ik er twee jaar mee werk weet ik of ze geschikt zijn voor topsport. Be langrijk is vooral, dat je elkaar door en door gaat kennen, dat je vertrouwen in elkaar krijgt. Als dat ontstaat ben ik er zeker van. dat deze jongens en meisjes een heel eind komen, de een doet er wat langer over dan de andere". faciliteiten Niet alleen tennis, ook de schoolresul taten kunnen er de oorzaak van zijn, dat het niet langer verantwoord is in 'Geldrop' te blijven. Hoewel het Eind- hovense St Joriscollege, waarmee de Geldropse tennisschool samenwerkt, veel faciliteiten verleent. De school heeft zijn programma geheel aangepast aan de tennisactiviteiten. De schoollei ding staat stimulerend ten opzichte van de tennisresultaten van het zeven tal. De jongens en meisjes moeten ech ter vanuit de tennisschool tenminste een mavo-opleiding volgen. Een selectie ook op intelligentie? Henk van Hulst: „Als er lts-scholieren voor de tennissschool worden aange wezen, zullen we ook in dit geval onge twijfeld een opening vinden naar een soortgelijke school". dagen van 12 uur Schoolgaan, tennissen en heen en weer reizen van en naar de diverse pleegge zin-adressen leggen een forse claim op de tijd van de geselecteerde tennis- jeugd. „Ze maken geregeld dagen van twaalf uur en dan moeten ze na het avondeten nog leren ook", meldt Joke van der Kerk uit Son, die samen met haar man Arie (van Zeeuwse afkomst: 's-Heer-Abtskerke) en twee kinderen Ingeborg en Ellen Zeeuwse Martine in het gezin opnam. Het gezin verhuisde juist op tijd van Waddinxveen naar de Brabantse gemeente om Martine van Maarleveld op te vangen. De Axelse viel midden In de verhuizing. Het deerde haar niet. Ze kende Ingeborg, die op de privéschool van Van Hulst les neemt, en de andere gezinsleden van allerlei toernooien en ze heeft het uitstekend naar haar zin in Son. Ze leeft bij de dag, heeft ook nau welijks tijd om over haar tennistoe- komst te denken. Er over spreken gaat niet zo van harte. Martine: „Ik vind al die verhalen in de kranten zo overdre ven, ook in jullie krant. Toen ik Neder lands kampioen werd schreven de kranten grote stukken over reuze ta lent en zo. Dat hoeft toch niet". Ze maakt zich een beetje boos, zodat het sappige Axels dialect het keurige Ne derlands verdringt. Maar ze is in eik geval eerlijk. Ze heeft (nog) geen heimwee naar haar ouders en oudere zusje Karin. „In het weekeind ben ik thuis en de week is veel te snel om", zegt Martine. Voor de Axel- se is het fijn, dat het gezin Van der Kerk in 'school- en sportzaken' op dezelfde lijn zit. Joke van der Kerk: „De manier van lesgeven van de familie Van Hulst is erg positief. Het is keihard. Martine heeft er geen moeite mee. Het is een wilskrachtig meisje". twijfels Aanvankelijk zag Martine het in Bra bant niet zo zitten. In Axel dachten Maija en Piet van Maarleveld en hun 'overgebleven' dochter Karin, dat het 'tennisschoolfeest' niet door zou gaan. Marja van Maarleveld „Het eerste weekeind kwam ze thuis met grote pro- belemen. De moeilijkheden gingen met name over de school. In Temeuzen had Martine in de brugklas gezeten, op het St.-Joriscollege in Eindhoven kwam ze op advies van de schoolleiding in de tweede klas van het gymnasium te recht. Martine bleef het hele weekeinde zeuren. De leraren waren niet goed en met de leerlingen kon ze evenmin goed opschieten. Dat eerste weekeind thuis heerste er een mineurstemming. We be gonnen al te twijfelen of het nog wel door zou gaan". De problemen losten zich vanzelf op. Marja van Maarleveld: „Martine heeft nu in de gaten, dat het goed gaat. Ze heeft goede cijfers. Tegen de harde aanpak ziet ze niet op. Ze heeft daar plezier in". Voordat Martine naar de Brabantse contreien afreisde hoefden er in huize Van Maarleveld geen zware discussies gevoerd te worden of ze wel zou gaan. Piet van Maarleveld maakt duidelijk: „Bondscoach Willem Bos had ons al een jaar eerder geadviseerd om Martine de privéschool van Henk van Hulst te laten volgen. Ze voelde er toen niet zoveel voor. Nu een jaar later de selectie voor de bondstennisschool in de bus lag, was ze ontzettend blij, dat ze er naar toe kon". kant noch wal „De opvoeding van je kind tjjdens de pupertijd zo maar aan anderen overla ten? Ik denk niet. dat ik dat zou doen" Het is de reactie van verschillende ou ders op het 'uitzenden' van kinderen naar de tennisschool. Maija van Maar leveld toont nauwelijks begrip voor die opmerkingen. „Ze raken kant noch wal", reageert Martine's moeder. „Ze zit ook daar op school, ze gaat ook daar evenals thuis naar de tennisbaan, ze moet ook thuis leren en ook thuis moet ze vroeg naar bed. Wat valt er dan nog aan de opvoeding te doen. temeer om dat ze in een uitstekend pleeggezin te recht gekomen is en ze elk weekeind naar huis komt. En thuis moet ze vaak studeren voor school en is ze geregeld weg om te tennissen. Want ze doet hier mee aan de tenniscompetitie, dan ziet ze haar eigen trainer Jan Willem Visser weer eens terug die haar toch tot zover gebracht heeft, en ze doet ook mee aan het topteamtennis". Marja van Maarleveld voegt er aan toe: „Het is natuurlijk fijn als je in de gaten hebt, dat het pleeggezin vooral in moeilijke momenten op dezelfde lijn zit als wij thuis. Dat ontdekten we na het eerste weekeind, toen Martine het i niet meer zag zitten. Joke van der Kerk en ik zeiden in Son en in Axel precies hetzelfde tegen Martine". Over de investering in Martine's tenrus- opleiding (f 2500 per jaar) maken haar ouders zich ook minder druk dan me nigeen zal verwachten. Piet van Maar leveld maakt duidelijk: „Op zich zal het niet zoveel uitmaken. Als Martine hier zou zijn gebleven had het ook veel ge kost, vooral ook omdat je voor de fase training veel reizen moet maken. Op de tennisschool is alles inbegrepen, school, pleeggezin, toernooien in bin nen- en buitenland". Daarmee wordt overigens Martine's verblijf in Geldrop. Son en Eindhoven niet geheel betaald De tennisbond is er in geslaagd om een 'sponsorpool' op te richten, waarin een negental Neder landse bedrijven deelneemt. Jaarlijks wordt er 50.000 gulden in het tennis- schoolproject gestopt. uitzendcontract Uiteraard moet er voor de jongens en meisjes, als ze het vier jaar in de Gel dropse tennisschool hebben volgehou den. een vervolg komen. Desgewenst kunnen ze in in aanmerking komen voor een uitzendcontract van de KNLTB. De jongelui kunnen ten min ste een jaar aan buitenlandse toernooi en deelnemen, op kosten van de bond en met begeleiding van een bonds coach. Het contract kan tot drie jaar verlengd worden als de dan inmiddels 17 of 18 jaar geworden tennisjeugd goe de resultaten aflevert. Wat zijn goede resultaten? Bondskrin- gen spreken van een plaats bij dc eer ste honderd op de wereldranglijst bij de heren en bij de eerste zeventig wat de dames betreft. Voor Henk van Hulst vormen die cijfers geen uitgangspunt. „Al zijn we natuurlijk wel benieuwd of al was het maar eentje van de geselec teerden aan een profcarrière wil begin nen als hij of zij zestien of zeventien jaar is. Want uiteindelijk streven we op de bondstennisschool wel naar een nieuwe Okker of een nieuwe Stöve". Foto's rechtsboven Martine van Maarleveld. Midden, Janice en Henk van Hulst (links) met hun ten- nisschoolleerlingen: v.l.n.r.: Hen drik Jan Davids uit Deume, Roger Warmenhoven uit Rotterdam, Ed- 'win Vissers uit Berkel-Enschot, Martine van Maarleveld uit Axel, Jeffrey Verpaalen uit Bergen op Zoom, Brenda Schulz uit Haarlem en Leon Pasman uit Nieuw-Lekker- land. Voor de groep de boxer Beer van de familie Van Hulst, Onder: Martine van Maarleveld links i en de kinderen van het pleeggezin: El len (midden) en Ingeborg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 18