Belasting verscherpt fraudebestrijding 3 Opengevallen zetels naar Labourpartij 'Volgend jaar economische afbraak' Slachtoffers Argentinië in anonieme graven Onderzoek bij defensie naar behandeling van geheime documenten Stakingsoproep in onderwijs CONSERVATIEVEN VERLIEZEN Visrestaurant Station Vlissingen Winkelpersoneel veel beter gemotiveerd dan aangenomen KOK OP FUSIECONGRES GRAFISCHE BOND: Agfa sluit twee fabrieken: 3800 mensen verliezen baan )EN HAAG - Het aantal niet-verzekerde motorrijtuigen is de laatste jaren toegenomen. Die indruk heeft directeur (alk van het Waarborgfonds Motorverkeer naar aanleiding van de forse toename van het aantal schadeclaims. Het afgelopen jaar werden 25.000 claims toegewezen. Set Waarborgfonds Motorverkeer is een overheidsinstelling, »aar gedupeerden schadevergoedingen kunnen krijgen in gevallen waarin een onbekend of onverzekerd motorrijtuig schade heeft veroorzaakt. Die schade is dan namelijk met op UNDER STEE- NIEUWPERSONEELSPLAN (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Minister Van der Stee (Financiën) heeft het kabi net vrijdag ingelicht over een nieuw personeelsplan voor de belastingdienst. Het plan, dat jaarlijks f 110 miljoen kost maar de belastingopbrengsten met f 2,8 miljard zal verhogen, gaat uit van een verscherpte bestrijding van de belastingfraude. Het plan is er op gericht om de toene- wordt gedacht aan het opzetten van ming van de werkzaamheden binnen de belastingdienst terug te dringen. Ook moet een oplossing gezocht worden voor de toenemende vertraging van de belastingbetalingen. Het investerings- en personeelsplan geldt voor de periode tot 1987. Volgens minister Van der Stee kan de fraudebestrijding niet alleen worden verbeterd door uitbreiding van perso neel. Door automatisering en het opzet ten van een centraal registratiesysteem voor personen met een 'verhoogd fis caal risico' moet tevens de gehele dienst gestroomlijnd worden. Verder ATERDAG 30 OKTOBER 1982 de dader te verhalen. Het fonds wordt onder meer gevoed met een deel van de verzekeringspremies van motorrijtui gen. In 1976 keerde het fonds een bedrag van 16 miljoen gulden aan schadeclaims uit bij een aantal van 5.3 miljoen verzeker de motorrijtuigen. In 1981 moest 40 miljoen gulden worden uitgekeerd bij een aantal van 5,7 miljoen motorrijtuigen. Dat is een opmerkelijke stijging, omdat het aantal verkeersonge lukken is afgenomen en de groei van het wagenpark terug loopt. voudiger systeem voor de inkomsten belasting. Op deze punten zal het mi nisterie met wetsvoorstellen komen. De bewindsman heeft het oude kabinet vrijdag slechts op de hoogte gesteld van de plannen. Het nieuwe kabinet, dat spoedig geformeerd zal zijn, moet een definitieve beslissing nemen. Het per soneel (circa 3000 mannen en vrouwen) éen7onteotebëstand'ên dYinvöertaë <?at d°°r deze operatie vrijkomt zal an- van een sociaal en fiscaal nummer. Naast de verder doorgevoerde automa tisering wil minister Van der Stee het werk van de belastingdienst op twee punten vereenvoudigen. Dat betreft de afhandeling van teruggavel T)-biljetten en de invoering van een nieuw en een dere taken krijgen. Het plan gaat uit van nieuwe investe ringen in automatiseringsapparatuur (f 110 miljoen in vijf jaar) en in gebou wen (f 100 miljoen in vijf jaar). Ook zal de belastingdienst met ongeveer 850 man in vijf jaar moeten worden uitge breid. Don Martina kandidaat-premier op Antillen WILLEMSTAD (ANP) - Ir. D. F. (Don) Martina wordt door de Cura?aose par tij M.A.H. voorgedragen als kandidaat voor de post van premier en tevens mi nister van algemene zaken in het nieu we Antilliaanse kabinet. Julio Eisden, die het kabinet formeert, is zelf door zijn partij aangewezen voor de post van minister van arbeid en so ciale zaken en Jacques Veerig voor die van onderwijs. De huidige demissionaire minister van financiën, drs. Marco de Castro, wordt gevolmachtigd minister van de Neder landse Antillen in Nederland. De vier aan de coalitie deelnemende partijen hebben zich met de toewijzing deze vier ministersportefeuilles aan de M.A.N. akkoord verklaard. De overige partijen hebben nog geen defi nitieve beslissing genomen over een eventueel aan te wijzen kandidaat voor de aan hen toekomende portefeuilles. DEN HAAG - Vier onderwijsbonden hebben hun leden opgeroepen te gaan staken uit protest tegen de extra kor ting op de salarissen van het onderwij spersoneel. Het is de bedoeling, dat het onderwijzend personeel in kleuter-, la in voortgezet onderwijs op 15 no vember voor voorlopig vijf dagen in staking gaan. De oproep tot staking is uitgegaan van de Katholieke Onderwijs Vakorganisa tie (KOV), de Algemene Bond voor On derwijzend Personeel (ABOP), het Ne derlands Genootschap van Leraren (NGL.) en de Unie van docenten bij het middelbaar technisch onderwijs. Deze vier organisaties vertegenwoordigen de overgrote meerderheid van het onder wijzend personeel. De staking is een protest tegen de be zuinigingen op onderwijs, in het bijzon der tegen de extra korting. Hoewel op 3 november nog officieel overleg tussen de bonden en de minister van binnen landse zaken plaatsvindt, verwachten de vakorganisaties daar weinig van. In de komende wpken moet tijdens re gionale bijeenkomsten blijken of de sta kingsoproep algemeen gehoor zal vin den. Ook subsidie voor tweede eigenaar premie-koopwoning DEN HAAG (ANP) - Tweede en opvol gende eigenaar-bewoners van een pre miewoning kunnen voortaan ook sub sidie krijgen. Tot nu toe bestond die mogelijkheid er alleen voor de eerste eigenaar-bewoner van zo'n woning. Minister Nypels van volkshuisvesting heeft dit in een nieuwe subsidierege ling veranderd met het doel de koop van premiewoningen aantrekkelijker te maken. De regeling geldt voor premiewoningen in de A- en in de B-categorie, evenals voor de zogenaamde beschutte sfeer woningen uit de periode 1975-79 (de voorganger van de huidige premierege lingen). De regeling is van kracht voor woningen die na 1 juli 1982 zijn of wor den verkocht en waarvoor nog een jaar lijkse bijdrage werd of wordt verstrekt. Om de regeling eenvoudig te houden is de hoogte van de bijdrage aan de nieu we eigenaar niet afhankelijk van het in komen. Wel geldt de regel dat wie in het kalenderjaar voorafgaand aan de aan koop een belastbaar inkomen van meer dan 70.000 gulden had niet voor de sub sidie in aanmerking komt. BUENOS AIRES (UPI) - Een Argen tijnse rechter van onderzoek heeft don derdag verklaard dat in de anonieme massagraven op een begraafplaats in Buenos Aires volgens de registers 156 lijken begraven liggen. Daaronder zijn 31 lijken van mensen die bij 'militaire schietpartijen' of by 'con frontaties met het leger' zijn gedood. Volgens groeperingen voor de rechten van de mens liggen er op een afgeba kend deel van dit kerkhof 400 mensen begraven, die zijn verdwenen tijdens de 'smerige oorlog' van de regering tegen het terrorisme. De onderzoeksrechter. Hugo Gandara, verklaarde zich onbevoegd zijn onder zoek voort te zetten, omdat de veilig- PZC/binnen-buitenland TOKIO - Momenteel staat op de Electronics Show in Tokio een ongewone platenspeler van Technics te kijk, die de naam 'muziek-burger' heeft meege kregen. Het door een batterij gevoede ontwerp geeft een hoge kwaliteit stereomuziek af aan een lichtgewicht koptelefoon. De platenspeler kost ongeveer 280,-. DEN HAAG (ANP) - De chef land machtstaf gaat een onderzoek instel len naar de wijze waarop binnen de defensie-afdeling gebouwen, werken en terreinen wordt omgesprongen met documenten, waarop geheimhouding rust. Minister Van Mierlo kondigt dit aan in een notitie aan de tweede kamer naar aanleiding van de verwikkelin gen rond de arrestatie van drie WDM'ers die de vertrouwelijkheid van bouwtekeningen van het militaire Joodse gemeenschap betreurt vestiging PLO-kantoor AMSTERDAM (ANP) - De joodse ge meenschap in ons land betreurt de aan gekondigde vestiging van een informa tiekantoor van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO in Nederland. Ze wijst erop dat de PLO volgens haar handvest de vernietiging van de staat Israël nastreeft en medeverantwoorde lijk is voor terroristische acties op jood se doelen in Europa. Dit staat in een verklaring van het Ne derlands-Israëlitisch kerkgenoot schap, het Portugees-Israëlitisch kerk genootschap. het Kerkgenootschap verbond van liberaal-religieuze joden in Nederland en de Nederlandse Zionis tenbond. die vrijdag is uitgegeven De joodse gemeenschap vindt dat de Nederlandse regering geen officiële contacten met de PLO mag onderhou den, zolang deze organisatie haar doel stellingen en politiek niet heeft gewij zigd. De ondertekenaars vertrouwen er op dat erop zal worden toegezien dat de medewerkers van het informatiekan toor de Nederlandse wet zullen respec teren en dat ze geen diplomatieke sta tus krijgen. Tenslotte moet de regering er voor zorgen dat de vestiging van het PLO-informauekantoor geen afbreuk zal doen aan de veiligheid van de joodse gemeenschap in ons land. aldus de ver klaring. heidsdienst van de regering 'nauw be trokken' is bij deze affaire. Verwacht wordt dat een federale rechter het on derzoek zal overnemen. Tijdens de 'smerige oorlog' zijn volgens groeperingen voor de rechten van de mens tussen 1976 en 1979 tussen de 6.000 en 20.000 mensen 'verdwenen'. Foto: Een Dwaze Moeder demonstreer de donderdag met vele anderen in Bue nos Aires. Zy eisten opheldering over de vele familieleden en vrienden die de laatste tien jaar 'verdwenen' zijn. Op het papier om de hals van deze Dwaze Moeder van de Plaza de Mayo staat: „Wij eisen dat de gearresteerde en ver dwenen mensen levend terugkeren. Moeders van de Plaza de Mayo". (Van onze correspondent) LONDEN - De Labour-partij heeft ge wonnen bij de tussentijdse verkiezing voor twee Lagerhuiszetels, die donder dag zijn gehouden. De resultaten van deze verkiezingen zijn niettemin niet erg geruststellend voor de Britse so cialisten. Met een meerderheid van 4000 stem men won Lahour-kandidaat. Harriet Harman de open gevallen zetel in het district Peckham, Zuid-Londen Bij de algemene verkiezingen m 1979 echter had de toenmalige Labour-kandidaat nog een meerderheid van meer dan 10.000 stemmen. Een tweede open gevallen zetel, die van het district Northfield in Birmingham, ging met een meerderheid van met meer dan 289 stemmen naar de Labour partij. Bij de twee verkiezingen verloren zowel Labour als de Conservatieven aanzien lijke hoeveelheden stemmen aan de kandidaat voor de Alliantie tussen' SDP en Liberalen De uitslagen bevestigen dat de Conser vatieve partij, hoewel nog steeds by alle opiniepeilingen duidelijk aan kop. iets van de na de Falklandoorlog gewonnen grote sympathie bij de kiezer begint kwijt te raken. Tegelijkertijd valt een nog zeer aarzelend herstel voor zowel Labour als de Alliantie waar te nemen. Falklandoorlog De kosten van de herovering van de Falkland-eilanden blijken meer dan tweemaal zo hoog te zijn als premier Aspirant-pleegouders die een bui tenlands kind willen opnemen, mogen na 1 januari geen van beiden ouder zijn dan veertig jaar wanneer ze een eerste verzoek indienen om beginseltoestem ming van de minister van justitie voor het opnemen van een pleegkind. Alleen onder bijzondere omstandigheden kan hierop een uitzondering worden ge maakt. Dit blijkt uil wijzigingen die staatssecretaris Scheltema van justitie heeft aangebracht m de richtlijnen voor opneming van buitenlandse pleeg kinderen. zoals die opgenomen zijn in de vreemdelingencirculaire. De wijzi ging van de regeling wordt van kracht op 1 januari. Thatcher eerder had meegedeeld. On langs verklaarde Thatcher in het Lager huis dat de oorlog 700 miljoen pond had gekost. Maar vrijdag bleek uit nieuwe gegevens van het ministerie van defen sie dat in de komende drie jaar boven dien nog voor ongeveer 900 miljoen pond vliegtuigen en schepen vervangen moeten worden. De totale kosten van de Falklandoor log belopen daarmee 1,6 miljard pond. Dit bedrag zal niet bekostigd kunnen worden uit de normale jaarlijkse de fensiebegrotingen. ADVERTENTIE Tel. 01184-65909 Vanaf heden diverse WILDSPECIALITEITEN Zie onze wildkaart ROTTERDAM (ANP) - Het winkelpersoneel in ons land blijkt veel beter gemotiveerd dan vaak op grond van uitspraken van consumenten wordt aangenomen. Dat is een van de conclusies uit een onderzoek dat is verricht door het instituut voor psychologisch marktonderzoek in opdracht van de vereni ging voor distributie-economie VEDIS. De resultaten van het onderzoek zijn vrijdag bekendgemaakt op de door de VEDIS in Rotterdam gehouden twaalfde distributiedag. Uit het onderzoek onder personeel uit de kleding en levensmiddelenbracnhe is gebleken dat de motivatie van het winkelper soneel goed is. omdat men tevreden is over het werk en de werkomstandig heden. Daarom ook is men bereid minder aangename aspecten van het verkoopwerk als sjouwen en schoonmaken te accepteren. De onderzoekers vinden het opvallend dat de meeste ondervraagden het niet als een gemis zien dat er weinig wordt gedaan aan opleiding. Verder blykt dat er nauwelijks behoefte is aan loopbaanmogelijkheden. De ver wachting van de meeste ondervraagden betreffende promotie en dergelijke zijn niet erg hoog gespannen Men weet, zo zeggen de onderzoekers, dat er vaak geen loopbaanperspectief is en men legt zich daarbij neer Dc meeste ondervraagden vinden dat zij te slecht worden betaald en erva ren dat, evenals schoonmaken en zwaar werk. als een nadeel van het verkopersvak. LEIDEN (ANP) - „Volgend jaar, 1983, dreigt een jaar te worden van economi sche afbraak, het economisch herstel wordt op de lange baan geschoven. Be zuinigingen voor het volgend jaar, die het in aanbouw zijnde CDA-VVD-kabi- net hebben voorgesteld, zullen de af- zetproblemen voor de bedrijven ver groten, wat voor veel bedrijven dc nek slag zal betekenen," Dat zei FNV-voor- zitter Wim Kok vrijdag in Leiden, op het fusiecongres van de grafische bond Druk en Papier. Kok waarschuwde in zijn rede voor de neerwaartse economische spiraal waar in de Nederlandse economie volgens hem verzeild raakt als de toekomstige regering haar bezuinigingsplannen doorzet, „Het regeerakkoord dat VVD en CDA deze week hebben gesloten, is niet crisisbestrijdend, maar crisisver sterkend." zo zei de FNV-voorzltter. Kok hekelde de volgens hem berusten de toon waarop in het regeerakkoord gesproken wordt over 750.000 800.000 werklozen over vier jaar. De regerings partijen gaan er volgens hem van uit. dat er voorlopig geen licht is aan het eind van dc crisistunnel. „Tegen die in stelling zullen we moeten vechten, want het kan anders. Een herstelbeleid heeft alleen kans van slagen als er niet alleen bezuinigd en gematigd, maar ook gestimuleerd wordt." aldus Kok. Het op peil houden van dc binnenland se bestedingen is volgens de FNV'-voor- zitter een regelrechte voorwaarde voor economisch herstel. „Dat bete kent op dit moment ongetwijfeld een tijdelijk nog wat hoger financierings tekort, maar het is de enige aanvaard bare manier om de economie er weer bovenop te krijgen," aldus Kok. De FNV stoort zich ook aan de eenzijdi ge manier waarop de nieuwe regering haar bezuinigingen wil doorvoeren. De adempauze', die kabinetsinformateur Scholten onlangs heeft voorgesteld, heeft volgens Kok alleen zin als alle lo nen, prijzen en tarieven worden bevro ren en als de periode bedoeld is voor wezenlijk overleg met de sociale part ners, waaruit een ander beleid kan voortkomen. CNV-voortzitter H. van der Meulen zei complex de Cannerberg in Maastricht zouden hebben geschonden. Uit de beschrijving die Van Mierlo over de affiare geeft blijkt dat deze tekenin gen niet waren voorzien van een aan duiding waaruit bleek dat het ging om een dienstgeheim, terwijl dat volgens verscheidene getuige-deskundigen die in verband met de zaak zün gehoord wel had gemoeten. Blijkens een verklaring van de com mandant van het eerste gamizoens- commandement in breda. waar de teke ningen door een WDM'er zijn geco- pieerd. zijn de stukken ook zonder clas sificatie-aanduiding naar een aanne mingsbedrijf gestuurd, dat niet op zijn betrouwbaarheid was onderzocht. Vol gens de commandant viel het gebouw waarom het ging wel onder het dienst geheim, maar de tekeningen daarvan niet. In handen van onbevoegden zou den de tekeningen wel een gevaar kun nen vormen voor de staat of de NAVO, aldus de commandant. Uit de verklaring van de veiligheidsoffi cier van het garnizoen Breda blijkt, dat de bewuste tekeningen op zijn minst het predikaat 'confidentieel' hadden moeten dragen. Volgens zijn collega van het NAVO-hoofdkwartier AFCENT in Brunssum had er 'dienstgeheim' op moeten staan. Minister Van Mierlo zegt in zijn brief dat de onzorgvuldige behandeling van de stukken heeft bijgedragen tot het besluit af te zien van een strafzaak te gen de WDM'ers. Verder schrijft hij dat er geen aanwijzingen zijn dat de WDM als vereniging enige bemoeie nis met de zaak heeft gehad. vrijdagavond in Soesterberg op een by- eenkomst van de Christelijke Federatie van Overheidspersoneel (CFOi dat er terecht geen bereikdheid bestaat om loonoffers te brengen, zoals bij ambte naren en onderwijzers sterk het geval is, in de wetenschap dat er ook nog werk gelegenheid op grote schaal wordt afge broken. „Er is grote onrust, die bovendien een grimmig karakter begint te krijgen. WEr wordt openlijk gesproken over burgerlijke ongehoorzaamheid," aldus Van der Meulen. MUNCHEN-Leverkusen (DPA) - Het fo tografische concern Agfa-Gevaert heeft besloten tot sluiting van een ca- merfabriek in Munchen met 3200 werk nemers en een fabriek in het Portugese Coimbra met 600 personeelsleden. Dit heeft het concern vrijdag bekendge maakt. Volgens Agfa is uit een onderzoek ge bleken dat het niet meer mogelijk ls door te gaan met de eigen produktie van camera's, apparatuur voor de ama teur-fotografie en laboratoriumuitrus ting in Munchen en Portugal omdat daarmee nu en naar verwachting ook in de toekomst grote verliezen zijn ver bonden. Andere activiteiten zullen wor den overgebracht naar fabrieken elders in Beieren. Het gaat daarbij vooral om de fabricage van röntgen- en grafische apparatuur en kantoorsystemen. Agfa-Gevaert heeft behalve in West- Duitsland ook nog fabrieken in België. Spanje. Frankrijk, de Verenigde Staten en Latijns-Amerika. Het concern heeft vorig jaar winst geboekt en verwacht dit jaar een verbetering van het resul taat De Westduitse tak van het con cern heeft vorig jaar echter een verlies geleden van 226 miljoen mark. Het ziet ernaar uit dat het nadelig saldo dit jaar nog groter zal zijn. Organisaties voeren actie tegen jeugdwerkloosheid UTRECHT (ANP) - Het NVV-jongeren contact en de beweging voor werkenden en werkloze jongeren KWJ zijn onder het motto „De maat is vol, nu werk, poen en lol", een campagne tegen de jeugdwerkloosheid in Neder land begonnen. Na plaatselijke discus sies over „ervaringen, vooroordelen en mogelijke oplossingen rond de jeugd werkloosheid" willen de organisaties overgaan tot een landelijke actie. Aanleiding voor de campagne is de nog steeds stijgende werkloosheid onder jongeren. Vanaf januari dit jaar is die jeugdwerkloosheid toegenomen van 165.000 tot 225.000 mensen op dit mo ment. Het NW-jongerencontact en de KWJ willen een discussie onder hun aanhang op gang brengen door middel van een diasene en een begeleidende krant Daarna willen de organisaties landelijk actie gaan voeren voor de be langen van werkloze jongeren. Alle acti viteiten moeten in de zomer van 1983 leiden tot „een grootse gemeenschap pelijke actie" tegen de jeugdwerkloos heid. Celstraf wegens geweldpleging na vonnis Molukkers ASSEN (ANP) - De politierechter in Assen heeft vrijdagochtend vijf perso nen uit Groningen en Assen veroor deeld tot straffen van een maand voor waardelijk tot drie maanden onvoor waardelijk wegens openlijke geweld pleging of vernieling. Zij hadden zich daaraan schuldig ge maakt tijdens een demonstratie voor het gerechtsgebouw in Assen na het be kend worden van de vonnissen tegen acht Molukkers wegens een schietpar tij op een politieauto in Assen. Als ge volg van vernielingen tijdens die de monstratie sneuvelden zevenendertig ruiten van het gerechtsgebouw. Officier van justitie mr. W. Rosingh zei in zijn requisitoir dat het tot de spelre gels van de samenleving behoort von nissen van de rechter te respecteren. Gooien met stenen is volgens hem niet de juiste manier zich daartegen te ver zetten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 13