PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT -Volledig akkoord over kabinet CDA-VVD Serie NS-locomotieven tijdelijk uit dienst Stakers Suriname eisen verkiezingen DAF Trucks ShOW vandaag Benzine goedkoper Thatcher en Kohl eens Van Agt: ,Ik zie wel wat er gebeurt GEVOLGEN VOOR TREINVERKEER LUBBERS MOGELIJK VANDAAG FORMATEUR Rustig herfstweer In de ochtend op veel plaatsen mist In de middag ook perioden met zon. Mid- dagtemperatuur rond 14 graden, in gebieden met hardnekkige mist enkele graden lager. Matige wind uit zuidelij ke richtingen. Windkracht 3 225e jaargang no. 254 Zaterdag 30 oktober 1982 yandaa9 An|«ll«rstraat 5-7 Goaa, Tal. 01100-16610' afloop van de onderhandelingen met geen woord spreken over de inhoud van de overeenkomst. Nijpels zei slechts Gisteren is de hele dag nog uitgebreid heen en weer geschoven tussen beide partijen met ministersposten. Daarbij DEN HAAG - De onderhandelaars Lubbers (CDA) en Nijpels (WD) hebben vannacht om één uur volledige overeenstemming bereikt over een nieuw kabinet. Nu ze het ook eens zijn geworden over de zetelverdeling, kan Lubbers als beoogd minister-president mogelijk vandaag nog tot formateur worden benoemd. Hij hoeft dan alleen nog maar personen aan te stellen. In de loop van de volgende week kan het kabinet worden beëdigd. Nijpels en Lubbers wilden vannacht na dat hij een zeer tevreden mens was en een goed weekeinde tegemoet ging. Lubbers vond alles er goed uitzien. In formateur Scholten zal vanochtend eindverslag uitbrengen aan koningin Beatrix en vervolgens het akkoord uit de doeken doen. Tot het laatste moment ging het in de onderhandelingen vooral om de toede ling van de departementen financiën, economische zaken, defensie en buiten landse zaken. De opheffing van volks gezondheid en milieuhygiëne leek geen probleem meer. Daarmee is het totaal aantal ministers vrijwel zeker veertien, acht voor het CDA en zes voor de VVD. werkgelegenheid Verplaatsing van milieu-hinderlijke bedrijven uit dorpen en steden en kostbare rioleringswerken kunnen volgend jaar worden gefinancierd met extra geld voor de bevordering van de werkgelegenheid ln Zeeland. Gedepu teerde staten mikken daarbij op een dubbel effect: aanpak van projecten in de overheidssfeer en een Impuls voor de werkgelegenheid. PAGINA 3 gezondheidszorg De bezuinigingen van een miljard gul den b(j het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne kosten de komende Jaren 40.000 tot 50.000 ar beidsplaatsen in de gezondheidszorg PAGINA 7 zagers Er moet betere voorlichting komen over het spitten van zagers, zodat dui delijk is waar het niet en waar het wel is toegestaan. Bij de rijksjxilitie in Zee land pleit men voor duidelijke marke ringen van mossel- en oesterpercelen en van de spitvakken. Evenhuis tweede man in WD-jractie DEN HAAG (ANP) - De 40-jarige A. J. Evenhuis uit Meppel, sinds 1973 lid van de tweede kamer voor de WD, is vrijdagmiddag gekozen tot tweede man (achter Nijpels) van de liberale kamerfractie. De huidige vice-voorzit- ter mr. J. G. Rietkerk bedankte voor die functie, omdat hij waarschijnlijk in het nieuw te vormen kabinet van CDA en WD wordt opgenomen. Nu de formatie in het stadium van de persoonskeuze is gekomen gaf Riet kerk er de voorkeur aan reeds thans zijn functie neer te leggen, ook om de conti nuïteit in de fractieleiding te waarbor gen. De nieuw gekozen vice-fractievoor- zitter behandelt in de kamer onderwijs, binnenlandse zaken en welzijnszaken. In de jaren 1975 tot 1982 maakte hij deel uit van provinciale staten van Drenthe. Ook was Evenhuis üd van het WD- hoofdbestuur. ROTTERDAM (ANP) - De olie maatschappijen Shellen Esso heb ben vrijdag laten weten dat zij met ingang van volgende week maan dag de prijzen voor superbenzine en normale benzine zullen verla gen met 1,4 cent per liter. Deze prijsverlaging is het gevolg van de dalende tendens op de inter nationale produktenmarkt. De prijs van dieselolie gaat met twee cent per liter naar beneden. De ver wachting is dat andere maatschap pijen en de vrije-pomphouders de prijsverlagingen zullen volgen. De pnjs van LPG gaat volgende week maandag met 2.3 cent om hoog. Ook deze prijsaanpassing heeft te maken met de notering op de vrije markt. Met ingang van 1 november gaat een liter normale benzine bij zelf- tankstations 167.4 cent kosten, een liter superbenzine 174.4 centen een liter diesel 127 cent. LPG gaat als gevolg van de prijsverhoging 79.9 cent per liter kosten. Zowel Shell als Esso wijzen erop dat als gevolg van plaatselijke omstandigheden er andere prijzen kunnen voorko men. Dries van Agt in de bloemen tijdens zijn laatste persconferentie als minister president in Nieuwspoort, vrijdagmiddag (Wan onze parlementaire redactie) DEN HAAG - „Ik weet helemaal niet wat er in het parlement te doen is. Ik zie wel wat er gebeurt". Met die instelling neemt mr. Dries van Agt over enkele weken als „ge woon" lid zitting in de Tweede Ka mer. Wat hij daar gaat doen is hem nog duister. „Ik zal nog wel zien hoe ik mezelf zal ontwikkelen". Van Agt zei dat vrijdagmiddag op zijn laatste wekelijkse persconfe rentie die hij als minister-president gat Eerder meldde hij al „in de luw te" van de CDA-fractie te zullen gaan opereren. Nu legde hij uit hij daaronder verstaat dat hij geen functie in bijvoorbeeld het fractie bestuur zal innemen. „Ik wordt een echte backbencher". Dat Engelse woord staat voor een onopvallende, weinig belangrijke parlementariër. Nu zal het met dat laatste wel loslopen, al zei Van Agt zich in de fractie niet te zullen be moeien met de terreinen waarop hij als bewindsman heeft geopereerd. „Ik zal bijvoorbeeld niet in de com missie voor buitenlandse zaken gaan zitten". Van Agt noemde het „supreem on waarschijnlijk" dat hij in de ko mende maanden in de Tweede Ka mer als gewoon lid het woord zal voeren bij een of ander debat. De premier, die vandaag in Amster dam een groots afscheid door de CDA-partijraad wordt bereid, heeft kennelijk erg veel vertrouwen in een snelle afloop van de kabinets formatie. Hij deelde de pers „strikt vertrouwelijk" mee dat het tussen- kabinetje-Van Agt-Terlouw vrijdag voor het laatst bijeen is geweest. Volgende week vrijdag zit er dus een nieuw kabinet, wellicht het eer ste kabinet-Lubbers waren financien en defensie voor zowel CDA als WD het minst aantrekkelijk. Beide partijen wilden liever economi sche zaken dan financien en liever bui tenlandse zaken dan defensie Volgens het laatste lijstje dat gister avond op het Binnenhof de ronde deed. maar waarbij nog enige slagen om de arm werden gehouden, zou het CDA al gemene zaken (de minister president) krijgen, sociale zaken, onderwijs. CRM aangevuld met volksgezondheid, land bouw en visserij en ontwikkelingssa menwerking. De WD zou ministers mogen leveren voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening aangevuld met milieu, ver keer en waterstaat, binnenlandse za ken en justitie. De huidige minister van volksgezondheid en milieuhygië ne. Til Gardeniers (CDA) die zeker niet terug zal keren in het kabinet, verzette zich gisteren voor de Vara-radio hevig tegen de opdeling van haar departe ment. „De manier waarop dit gebeurt acht ik niet juist", zei ze. De bewinds vrouwe kondigde aan „pal naast haar mensen te staan op de dag dat het de partement wordt opgeheven". De Franse autofabriek Renault heeft het recht verworven om de liquidatie van de fabriek van sportwagens van De Lorean Motor Company m het Noord- ierse Belfast af te wikkelen. Het Hoog gerechtshof van Noord-Ierland heeft het verzoek van het Franse staatsbe drijf ingewilligd omdat dat een vorde ring van tien miljoen pond sterling op De Lorean heeft wegens geleverde mo toren Spanje: macht aan socialisten UTRECHT - Treinreizigers moeten vanaf vandaag, zaterdag tot en met woensdag rekening houden met ver tragingen en met het uitvallen van be paalde treinen. De NS haalt namelijk alle 58 elektrische locomotieven van een bepaalde serie naar de werkplaats voor een zorgvuldige inspectie. Bij en kele lokomotieven zijn in de afgelopen dagen scheuren ontdekt in de ophan ging van de motoren. In het weekeinde zullen vooralsnog geen treinen uitvallen. Wel is het moge lijk dat vertragingen gaan ontstaan. Ook kan er incidenteel een trein uitval len. Waar dat mogelijk gaat gebeuren, kon de NS vrijdag nog niet meedelen Weekende NS schat dat na het weekeinde weer 20 Bas de Gaay Fortman wil een Groene Lijst DEN HAAG - PPR-senator Bas de Gaaij Fortman wil dat de kleine linkse partijen en de milieubeweging bij de komende Europese verkiezingen in 1984 samenwerken in een Groene Lijst. Hij heeft daartoe bij de kiesraad de Groene Partij Nederland aangemeld als naam van een politieke partij. De Gaaij Fortman heeft verscheidene „groene" namen door de kiesraad laten vastleggen, zodat niet een andere bewe ging de kans krijgt een dergelijke partij aan te melden. Het is de bedoeling dat de Groene Partij één Europese fractie gaat vormen waarin ook de Duitse Groenen en de Franse ecologische par tij zitting hebben Het gaat om een initiatief van De Gaay Fortman zelf. tot 25 lokomotieven in bedrijf kunnen worden genomen. Van maandag tot en met woensdag zullen enkele treinen uitvallen. Zo zal de forensentrein van Schagen naar Amsterdam, die 's ochtends om 06.53 uur vanuit Schagen en 's avonds om 16.58 uur vanuit Amsterdam ver trekt. niet rijden. De intercity Roosen- daal-Zwolle v.v. (via de plaatsen Til burg, Den Bosch. Nijmegen. Arnhem en Zutphen) rijdt maandag tot en met woensdag slechts één keer per uur in plaats van twee keer. Aanvankelijk had NS besloten dit on derzoek over drie weken te spreiden, van 8 tot 21 november. Vrijdagochtend is hierop in zoverre teruggekomen dat de inspecties dit weekeinde al gehou den zullen worden, vanaf vrijdagavond. NS gaat er van uit dat. alle lokomotie ven van de serie 1100, de grootste en thans oudste serie elektrische trekkers in de inventaris, hersteld moeten wor den. Om de diensregeling zo min mogelijk te verstoren, zal NS op sommige baan vakken diesellokomotieven inzetten in plaats van de elektrische die aan de dienst zijn onttrokken. Een van de 58 NS-locomotieven uit de 1100 serie De verleiding bij een verkiezingsuit slag als van gisteren, is altijd groot om een parallel te trekken met het verleden, speciaal het jaar 1936, waarin het Linkse Volksfront - met o.a. socia listen en communisten - bij de algeme ne verkiezingen 256 van de 473 zetels veroverde. De regering kreeg toen al di rect te maken met terreur van rechts en links, die snel escaleerde en een drie jaar durende burgeroorlog tot gevolg had. De vraag is al opgeworpen of een socialistische regering in Spanje niet met hetzelfde soort problemen zal wor den geconfronteerd, die zij met onder controle kan houden. Aanhangers van deze theorie gaan echter voorbij aan de veranderingen, die zich, ondanks alles, in Spanje hebben voltrokken geduren de de afgelopen halve eeuw. Sparye is niet meer het achterlijke land uit de ja ren dertig, waar clerus en grandes de feitelijke machthebbers waren. Koning Juan Carlos is geen Alfonso XIII, die slechts heil zag in een feodaal geregeerd Spaiye. De bittere ervaringen van de burgeroorlog willen de Spanjaarden kost wat kost niet nog eens beleven. Er zijn in Spanje voldoende krachten om een tegenwicht te vormen voor extre misme of dat nu van rechts komt of van links. De Spaanse socialistische partij zal nu zij aan de macht is gekomen, moeten leren met die macht om te gaan. In zekere zin is sprake van een experiment, want na vijftig jaar weer regeringsverantwoordelijkheid moeten dragen brengt 'ontwenningsverschijn selen' zich mee. Het blijft in elk geval interessant de ontwikkelingen in Ma drid te volgen. Vooralsnog hebben Feli pe Gonzalez en zijn socialisten goede kansen om met hun menselyk socialis me Spanje verder op de weg te brengen van een volwaardig democratisch land Voor het eerst sinds vijftig jaar zijn die kansen nog nooit zo goed geweest Dim Jhr. mr. J A. Beelaerts van Blok land. chef directie kabinet en protocol van het ministerie van buitenlandse za ken. wordt de nieuwe Nederlandse am bassadeur in Vaticaanstad aldus vrij dag het ministerie van buitenlandse za ken. Hij volgt ir. J. L. H. Ceulen op. die met pensioen gaat. PARAMARIBO (ANP) - De leider van de Surinaamse vakcentrale moeder- bond, Cyriel Daal, heeft vrijdag tijdens een massabijeenkomst van slakende arbeiders spoedige verkiezingen geëist. Om deze eis kracht bij te zetten wordt de stakingsactie die tot vrijdag ochtend negen uur zou duren, tot mor gen. zondag, voortgezet. Cyriel Daal sprak vrijdagochtend twee tot drieduizend stakende vakbondsle den toe, die zich voor het gebouw van de Moederbond in Paramaribo hadden verzameld, De oproep van Daal aan zijn leden de stakingsactie voort te zetten wordt vrij algemeen nagevolgd. Bij de telefoondienst en de posterijen wordt niet gewerkt. Het is daardoor voor Suri- namers zeer moeilijk naar Nederland te bellen. De haven- en loodsdiensten lig gen volledig plat en ook de veerdien sten worden niet onderhouden. Verder hebben werknemers het werk neerge legd bij het houtbedrijf Bruynzeel en de nationale televisie STVS. Bij de natio nale radio SRS hebben omroepen het werk neergelegd. Deze zijn echter ver vangen door leden van de VPM (vereni ging van progressieve mediawerkers). Op verzoek van Daal werd wel gewerkt in ziekenhuizen en bij het nationale electriciteitsbedrijf EBS. De luchtverkeersleiders beperken zich op verzoek van de Moederbond tot een stiptheidsactie. In- en uitgaande vlieg tuigen op Zanderij worden behandeld. De stakingsactie van de Moederbond was in feite donderdag al begonnen, toen werknemers de vrijlating eisten van Daal. De vakbondsleider was gear resteerd, nadat hij zich in een vak bondsvergadering beledigend zou heb ben uitgelaten over onder meer legerlei der Bouterse. Daal werd vrijgelaten, na dat onder meer de leider van de vakcen trale C 47. Fred Derby, met legerleider Bouterse had gesproken. Cyriel Daal haalde vrijdagochtend tij dens een massabijeenkomst bij het Moederbondgebouw in Paramaribo fel uit naar «ln militairen. „De toestand van onvrijheid waarin wij nu zijn beland en waarin wij nu al twee en een half jaar verkeren heeft tot ge volg dat ons land nu economisch aan de rand van de afgrond is beland (111) Wij tanden dat de maat nu vol is", aldus Daal. ..Wij vinden dat wij niet langer een toestand moeten accepteren waar bij drie personen beslissen voor 350 000 personen" De Surinaamse leiding heeft vrydag- middag weer toegestaan dat de radio stations nieuwsuitzendingen verzor gen. zo meldt het Surinaamse persbu-, reau SNA. Het eerder die dag afgekon digde verbod op de uitzending werd in getrokken na een gesprek met premier Neyhorst met de hoofdredacteuren van rad ionieuwsdiensten en dagbladen. -p*e Spaanse socialistische .L-'partij PSOE van het 'po litieke wonderkind' Felipe Gonzalez heeft met de over weldigende verkiezingsover winning van gisteren een tijd perk afgesloten voor de Spanjaarden Na bijna een halve eeuw conservatief bewind is links weer aan de macht ge komen Por el cambio. voor de verande ring, was de leus, waarin de socialisten deze derde vrije verkiezingen sinds de dood van Franco ingingen. Vastgesteld kan worden, dat de socialisten uitste kend hebben aangevoeld wat er onder het Spaanse volk leeft. Tydens de enke le weken durende verkiezingscampag ne vermeden zij angstvallig controver siële onderwerpen aan te snijden. Het woord verandering was de vlag op een gematigd socialisme, waarvan alle mar xistische kantjes soepel waren gladge streken. Hoe goed die formule heeft ge werkt bleek vrijdagmorgen vroeg: met 201 van de 350 zetels werd de PSOE ver reweg de grootste partij. De Volks alliantie, die van negen op 104 zetels kwam, is nu de tweede partij geworden De regerende centrum-rechtse partij UCD werd letterlijk weggevaagd: 61 ze tels zijn er overgebleven van de 168. De Spanjaarden hebben duidelijk gekozen voor veranderingen, maar tegelijkertijd hebben zij zich uitgesproken voor een gematigde politiek. Geen extremisme van links of van rechts, dat in de jaren dertig het land in rouw dompelde. Een man als Tejero bijvoorbeeld, die vorig jaar een mislukte poging deed om via een staatsgreep de democratie omver te werpen, kreeg niet meer dan vijfen twintigduizend stemmen, nauwelijks 0.1 procent van het totaal. De Commu nistische Partij kon al evenmin op te gen het electorale geweld van de PSOE van de 23 zetels zijn er vijf overeind ge bleven. Zeven jaar na het Franco-bewind mag Spanje zich zo langzamerhand een democratisch land noemen. Welis waar nog lang niet te vergelijken met de Westeuropese democratieën, maar bij een overgrote meerderheid van de poli tici en de kiezers is nadrukkelijk de wil aanwezig met het anti-democratische verleden te breken. De verkiezingsuit slag van gisteren is daar een bevesti ging van. Felipe Gonzalez staat nu voor de moeilijke taak een land te regeren, dat zowel politiek als economisch in een overgangsfase zit. De overwinning van zijn partij ziet hij als een consolida tie van het functioneren van de demo cratie. De zege van vandaag omzetten in regeringsdaden, die het welzijn van het volk beogen, is echter een opgave die heel wat meer vraagt dan bekwaam inspelen op de sentimenten van het volk. De erfenis uit het verleden brengt met zich mee. dat de marges om daad werkelijke politiek te bedrijven uiterst smal zijn in Spanje. Leger, kerk, werk gevers en banken vormen een sterke macht, die het de'regering buitenge woon moeilijk kunnen maken. In dit op zicht is Spanje verre van een democra tisch land. waar de wil van de meerder heid wordt gerespecteerd. Maar de uit slag van deze verkiezingen moet toch ook degenen die de oude structuren wil len herstellen de overtuiging geven, dat er geen weg meer terug is. Het zeven jaar geleden in gang gezette proces tot democratisering van de Spaanse sa menleving is te ver gevorderd om te worden teruggedraaid. (Van onze parlementaire redactie) PAGINA 11 I marathon Ron Abuys, de nieuwe Zeeuws record houder op de marathon bij de vetera- 1 nen. heeft grootse plannen voor vol gendjaar Abuys wil dan starten in de marathon van New York, Hij hoopt dat hij bij de 16.000 uitverkorenen zal horen. Abuys: Ik kan nu bovendien er bij vertellen, dat ik Zeeuws recordhou der ben aandelen De Heidemij hoeft de lonen van de werknemers voor wie ontslag is aange vraagd. gedurende de ontslagpenode met door te betalen. Heidemij Holding heeft door overname van Heidemij Ne derland geen onderneming overgeno men, maar slechts aandelen Heidemij. die nu verder gaat met 2 400 van de 3 600 werknemers verwacht in 1983 weer winst te maken fraude Minister Van der Stee (financiën) heeft een plan opgesteld om de belasting fraude beter te kunnen bestrijden. De minister pleit voor meer automatise- ring binnen de belastingdienst en het opzetten van een centraal registratie systeem voor mensen met een 'ver hoogd fiscaal risico'. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 I en 13. Sport: 11. Radio en televisie: 20 en 21 Financiën: 12. Zaterdagkrant: 15, 16, 17, 18 en 19. BONN - De Britse premier Margaret Thatcher en de Westduitse kanselier Helmut Kohl vinden dat er in het wes terse bondgenootschap een grotere eenheid moet komen. Op een perscon ferentie in Bonn vrijdag beklemtoon den beiden dat de besprekingen met de Sowjet-Unie over wapenbeheersing gevoerd moeten worden vanuit een po sitie van kracht. De twee conservatieve leiders toonden zich eensgezind na uitgebreide ge sprekken donderdag en vrijdag over de fensie en betrekkingen met het oost- blok. Thatcher maakte ook een uitstapje naar West-Berlijn. waar ze over de muur zei dat die mensen vasthoudt en in hun vrijheid beperkt. Ze veroordeelde de 'genadeloze ideologie' van de Sowjet- Unie en verklaarde dat die enkel en al leen door geweld heeft kunnen overle ven. „Het Kremlin weet dat het volk de vrijheid kiest als het zich vrij mag ui ten." aldus Thatcher.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1