Geen adempauze gemeentebelastingen ADM krijgt voorlopig steun PZCfi DE RUITER POSITIEF OVER DRUGSBELEID IN ENSCHEDE STAKINGEN IN SURINAME Politie rolt 36 zenders op Akkoord hakt fors in maatschappelijk werk VERHOGING PER 1 JANUARI MAG weer Bonn bezorgd over legale verkoop Goedkope kerstboter uit EG-voorraden VRIJDAG 29 OKTOSER 1982 PZC/binnen-buiten land DEVENTER (ANP) - Nederland staat aan devooravond van een krachtig economisch herstel. Prof. A. Heertje heeft dit donderdag gesteld bij de opening van het hoofdkantoor van de Sallandische Bank in Deventer. Heertje zei zijn optimisme over de economische ontwikkeling te ontlenen aan de sterke rentedaling die zich op dit moment voltrekt. „De verlaging van de rente op dit moment betekent meer voor de economi sche opleving dan alle werkgelegenheidsplannen van de overheid bij elkaar", zo betoogde Heertje Heertje betreurde het zeer dal vooral de Nederlandse politici nog niet erkennen dat de economische opleving zich aankon digt Op deze manier vertragen zij volgens hem dit herstel. De overheid zou op deze ontwikkeling niet moeten inspelen door zelf de economie te stimuleren want daarvoor ontbreken de financiën, aldus Heertje De overheid zou naar zijn overtui ging wel meer moeten bijdragen aan het scheppen vaji ruim te voor de particuliere sector Solidarüeitsheffingen en an dere belastingverzwaring staan volgens Heertje een econo misch herstel aallen maar in de weg Er is juist een verlaging van die belasting noodzakelijk hierdoor krijgen de bedm ven meer lucht en maken ze meer winst en is per saldo de opbrengt voor de overheid groter dan bij het verhogen van belastingen, zo stelde Heertje DEN HAAG - Ondanks de „adempauze" die het nieuwe kabinet zal instellen, mogen de gemeenten hun tarieven en belastingen op 1 januari gewoon verhogen. Die vallen niet onder de voorge nomen loon- en prijsstop. CDA en WD, de komende coalitiepark ners, willen wel een dringend beroep op de gemeentebesturen doen om de ver- Weersvooruitzichten van het KNMI voor za terdag tot en met dinsdag Droog, zonnige perioden en kans op mist. Middagtemperatuur ongeveer 13 graden. hogingen tot het uiterst noodzakelijke te beperken. Volgens financieel specia list Van Amelsvoort (CDA) ls het echter niet verantwoord dat op te leggen „Dan weetje niet watje aanricht". Vakbeweging en consumentenorgani saties hebben altijd scherpe kritiek ge had op het feit dat gemeentelijke belas tingen en tarieven buiten schot blijven als het op matiging aankomt. Daardoor wordt een flinke aanslag gepleegd op de beurzen van degenen wier koopkracht toch al daalt, vinden zij Omhoog Op 1 januari mogen de gemeentelijke retributies (zoals riool- en reinigings recht) en de leges (voor paspoorten, rij bewijzen, enz.) volgens een richtlijn van het ministerie van economische zaken met ten hoogste vier procent om hoog. De belastingen kunnen met ma ximaal tien procent worden opgetrok ken. Deltagebied Grote delen van Europa en ook onze omgeving bevinden zich in de invloeds sfeer van een groot hogedrukgebied. Op de weerkaarten liggen diverse cen tra van 1035 millibar boven de Oostzee en West-Rusland tot aan de Balkansta- ten toe. Ook in hogere luchtlagen zit dit hogedrukgebied goed ontwikkeld. Voor Atlantische storingen is hierdoor een blokkade opgeworpen. Deze blijven dan ook juist ten westen van de Britse eilanden en boven Schotland hangen. Vandaag wordt er rustig herfstweer verwacht, maar ronduit fraai is wat an ders. In deze situatie moet al gerekend worden met vorming van mist, die be hoorlijk hardnekkig kan zijn. Op vele plaatsen in de regio is deze mist van nacht gevormd en het ziet er naar uit dat deze pas rond het middaguur wat zal zijn opgelost, maar het zicht blijft daarna slecht. Of we vandaag in de re gio de zon zullen zien hangt nauw sa men met het oplossen van de mist en dat wordt naar verwachting een zaak van hangen en wurgen. Het ziet er naar uit dat op de meeste plaatsen de zon wel doorkomt, maar dat zal wel kortston dig zijn Er wordt bij een zwakke ooste lijke wind een maximum temperatuur verwacht van hooguit 13 graden. De ko mende nacht moet opnieuw op mist worden gerekend, waarbij het kwik daalt tot 6 graden. Vooruitzichten voor het weekeinde: rustig herfstweer met weinig wind, maar mist in de nacht en ochtend. Het is niet uitgesloten dat de mist op enkele plaatsen blijft hangen. Er zullen slechts enkele opklaringen voorkomen en er is weinig verandering in temperatuur. Nautisch bericht Wind: oost-zuidoost 1-2, later maxi maal 3 Bft; zichtin mist. 100 tot 5 00 meter, later slecht 1 tot 3 kilometer; temperatuur kustwater: ruim 12 gra den; afwijking waterstanden: een ge ringe verlaging van enkele decimeters; maximum golfhoogte monding Schel- de's: vrijwel geen zeegang. ZON EN MAAN 29 oktober zon op 07.28 onder 17.19 maan op 16.41 onder 03.07 Hoog water Vrijdag 29 oktober uur cm uur cm Vlissingen 11 52 169 Terneuzen 12.10 192 Zlenkzee 0.46 142 12.56 127 Hansweert 0.38 210 12.51 gOl Wemeldlnge 1.04 167 1323 149 Kreekrak 0 59 196 13.18 176 Bruinisse 1.33 170 13.57 152 Zaterdag 30 oktober uur cm uur Vlissingen 0 16 196 12.34 195 Terneuzen 0.37 220 12.54 218 Zierikzee 1.41 156 13.39 144 Hansweert 1 28 232 13.37 227 Wemeldinge 1 58 183 14 14 168 Kreekrak 1.52 214 1409 197 Bruinisse 2.28 185 14.47 172 Laag water Vrijdag 29 oktober uur cm Vlissingen 536 143 18.17 186 Terneuzen 6.03 154 18.44 197 Zierikzee 6.30 120 18.57 159 Hansweert 6.33 172 19.08 213 Wemeldinge 6 46 135 19.14 178 Kreekrak 7.07 160 19.34 209 Bruinisse 7.00 136 19.27 176 Zaterdag 30 oktober uur cm cm Vlissingen 6.19 157 19.00 198 Terneuzen 650 169 19.30 209 Zierikzee 7.13 126 1940 162 Hansweert 7.19 186 19.57 227 Wemeldinge 7.30 144 19.58 182 Kreekrak 7.50 170 20.19 214 Bruinisse 7.46 142 20.10 178 Bij de belastingen gaat het vooral om de onroerend-goedbelasting. In de wet is het maximum tarief daarvoor gebon den aan de hoogte van de uitkering die de gemeente van het rijk ontvangt. Be neden die grens mag het gemeentebe stuur de bedragen zelf bepalen. Daarbij wordt een verhoging van tien procent min of meer redelijk geacht. Forsere stijgingen worden door de mi nister van binnenlandse zaken toege staan als een gemeente In uitzonderlijk grote geldnood verkeert De gemeenten zijn juist deze weken druk doende met hun begrotingen voor het komende jaar. Een bevriezing van alle taneven en belastingen opleggen is technisch wel mogelijk, aldus Van Amelsvoort. maar vanuit Den Haag zijn de gevolgen daarvan op de gemeentelij ke financiën niet te overzien Te verwachten valt. dat veel gemeen ten niet aan een verhoging van tarie ven en belastingen kunnen ontkomen om hun begroting voor 1983 sluitend te krijgen. Ze hebben te maken met te ruglopende bijdragen uit de rijkskas en zullen de daardoor ontstane gaten op een of andere manier moeten dich ten. AMSTERDAM Tafereeltje gistermiddag in de Amsterdamse Spiegelgracht een dierenliefhebber zwemt hier achter een hond aan, die in het water terecht was gekomen en waarvoor de hindernis van de waüekanl te hoog was Met vereende krachten werd het onfortuinlijke dier op het droge gebracht. Weinberger: Brezjnev rechtvaardigde militair beleid VS WASHINGTON (DPA/UPI) - Volgens de Amerikaanse minister van defensie Caspar Weinberger toont het pleidooi woensdag van president Brezjnev in het Kremlin vooreen grotere militaire slagvaardigheid aan dat de Verenigde Staten een juist defensiebeleid voeren. Weinberger wees donderdag Brezj- nevs beschuldiging van de hand dat de Amerikanen een kernoorlog willen ontketenen. De minister keerde zich tegen een be vriezing van het aantal kernwapens, omdat het risico van een kernoorlog daardoor groter zou worden. Ze vermin dert de afschrikking en de Sowjet-Unie verliest de stimulans aan onderhande lingen over de verkleining van het aan tal kernwapens deel te nemen, aldus Weinberger Bij de parlementsverkie zingen dinsdag wordt in acht Ameri kaanse staten over een bevriezing ge stemd. Caspar Weinberger herhaalde dat de Verenigde Staten in de jaren zeventig te weinig aan hun nucleaire defensie heb ben gedaan, terwijl de Sowjet-Unie maar doorging met bewapenen. Vol gens hem beschikt Moskou over moder ne kernwapens dan Amerika. Weinberger verklaarde dat de Verenig de Staten ook na een eerste nucleaire 'klap' in staat moeten zijn de Russen zo'n schade toe te brengen dat die wel op zullen passen voor een atoomcon- Qict. De minister concludeerde dat de regering haar huidige defensiekoers moet blijven volgen PARAMARIBO (ANP) - De leider van de Surinaamse vakcentrale 'Moeder- bond', Cyriel Daal, die donderdagmor gen door de militaire politie werd op gebracht voor verhoor, is tegen de avond (Surinaamse tijd) vrijgelaten. Volgens de officiële bekendmaking is proces-verbaal opgemaakt Van Daals verklaringen „omdat er mogelijk spra ke kan zijn an belediging". De vak bondsleider zou zich tijdens een verga dering van aangesloten bonden beledi gend hebben uitgelaten over onder meer legerleider Desi Bouterse. Op het Onafhankelijkheidsplein bij Fort Zee- landia is gedemonstreerd tegen het aanhouden van Daal. Er namen naar schatting 1000 personen aan de beto ging deel. Demonstranten droegen spandoeken met teksten als „Weg met de militaire terreur", „Wij willen pers vrijheid" en „Bouterse wil de arbeiders vernietigen". Later op de dag gingen de betoger uiteen. Door stakingen kwam het bedrijfsleven in Paramaribo voor een groot deel stil te liggen. Acties werden onder andere gevoerd bij het elektriciteitsbedrijf, zie kenhuizen, de telefonie, veerdiensten, banken en assurantiebedrijven Ver scheidende delen van de hoofdstad kwamen zonder stroom te zitten Moe- derbond-leider Daal heeft opgeroepen tot een algemene stuking van twee uur die vanmorgen vrijdag, zou moeten plaatsvinden Dit uit protest tegen het optreden van bevelhebber Bouterse in een staking van luchtverkeersleiders eerder deze week DEN HAAG (ANP GPU) - Minister De Ruiter van justitie denkt positief over het drugsbeleid dat door de gemeente Enschede wordt gevoerd en waarvan een onderdeel is dat het jongerencen trum De Kokerjuffer over een huisdca- ler voor soft drugs kan beschikken. Het drugsbeleid dat in Nederland en ook in Enschede wordt gevoerd is er vooral op gericht om te voorkomen dat jonge- Luchthaven van Tel Aviv weer open TEL AVIV (RTR/UPI) - De luchthaven van Tel Aviv, Ben-Goerion, is donder dag weer voor het vliegverkeer open gesteld nadat de regering had toege stemd in een gesprek met personeel van de stilgelegde maatschappij El Al om te onderhandelen. De rommel die woensdag op het vlieg veld was gemaakt en de twee Boeings die op de hoofdstrartbaan waren gepar keerd om het verkeer te blokkeren wer den donderdag door de staf verwijderd Het personeel protesteerde tegen een kabinetsbesluit om de door stakingen bezochte luchtvaartmaatschappij te sluiten. De KLM hervatte donderdag de dienst op Tel Aviv ZELHEM - De politie heeft donderdagmorgen in Zelhem 36 illegale zenders het zwijgen opgelegd. De zeer professionele apparatuur is enkele tonnen waard De goed voorbereide actie werd uitgevoerd door 26 mensen van de Rijkspolitie van het district Nijmegen en vijf opsporingsambtenaren van de PTT. Er zijn geen arrestaties verricht. ren overgaan tot het gebruiken van hard drugs, zoals heroine. In die opzet kan een huisdealer, die zich bij zijn verkoop primair richt op de vas te bezoekers van het jongerencentrum, worden ongebracht, zei De Ruiter don derdag tijdens het vragenuurtje in de tweede kamer. De Ruiter legde er de nadruk op dat er verder door de ge meente Enschede een beleid wordt ge voerd dat het gebruik van drugs ont moedigt. Dit gebeurt onder andere door voorlichting. De Ruiter vindt dat het niet de bedoeling is dat de huisdeqler zich met zijn handel richt op jongeren die geen directe binding hebben met het jongerencentrum of op buitenlan ders. Het gaat vooral om de groep jon geren die een groot risico loopt te ver vallen tot het gebruik van hard drugs. Minister De Ruiter zei met nadruk dat men niet moet denken dat de handel in hennepprodukten nu in Enschede gele galiseerd is, want dat is nergens in Ne derland het geval. West-Duitsland De W'estduitse regering beschouwt het besluit van de gemeente Enschede om legaal softdrugs te verkopen als een soort capitulatie voor het probleem van verdovende middelen, omdat daardoor de gevaren voor de gezond heid van het gebruik van deze midde len minder belangrijk worden gevon den dan het consumeren van die mid delen. Dit heeft de staatssecretaris van het ministerie van gezinszaken en ge zondheid, mevrouw Irmgard Karwetz- ki. meegedeeld op vragen van het CDU- Bondsdaglfd dr. H. J. I nland. Als mocht blijken dat steeds meer Duit sers bij de „Kokerjuffer" drugs zullen STRAATSBURG - De voorzitter van de Europese commissie, het dagelijks be stuur van de EG, de Luxemburger Gas ton Thom, heeft donderdag het Euro pees parlement toegezegd dat rond de kerst, de inwoners van de tien lidstaten van de gemeenschap zullen kunnen profiteren van goedkope roomboter. De commissie zal vit de voorraden van de EG 120.000 ton boter met een korting van dertig procent verkopen. De beslis sing van de commtsste is genomen on der druk van het parlement. Dat pro testeerde onder meer vorig jaar heftig tegen de verkoop voor lagere bedragen van Europese boter aan de Sowjet- Unie. „De Europese belastingbetaler en consument, en niet die uit de Sowjet- Unie, hebben als eerste hel recht te pro fiteren van de voordelen van de ge meenschappelijke landbouwpolitiek", aldus het Europese parlement gaan kopen, teneinde die te smokkelen naar de Bondsrepubliek, zal de controle aan de grens verscherpt worden. Inmiddels heeft de minister van gezins zaken en gezondheid. Heiner Geissler (CDU), zeer veel telegrammen en reac ties van Duitsers gekregen, die zich ern stig verontrust tonen over de gebeurte nissen in Enschede. Ook de ministers van sociale zaken van de aan Nederland grenzende deelstaten Nedersaksen en Noordrijn-Westfalen hebben zich be zorgd tot hem gewend. Vier Westduitse christen-democrati sche leden van het Europese parle ment, dr. Hans-Gert Pottering, Elmar Brok, Wilhelm Helms dr. Karl von Waudau, alsmede de Nederlandse christen-democrate Hanja May -Weg gen hebben donderdag in Straatsburg bezwaar aangetekend tegen de beslis sing van het Enschedese gemeentebe stuur. Ook heeft het vijftal zich schrif telijk gewend tot de voorzitter vna de Europese commissie, de Luxemburger Gaston Thora. VERLIES 30.000 DEELTIJDBANEN DEN HAAG (ANP) - De bezuinigingen, voorzien in het regeerakkoord lussen CDA en WD voor wat betreft de maat schappelijke dienstverlening, zullen ongeveer 30.000 part-timers, vooral werkzaam in de gezinshulp, in de pe riode 1984-1986 hun baan kosten. Dit zei de heer A. J. Gijsbcrs, topambte naar van CRM bij de directie maat schappelijke dienstverlening, vrijdag avond tijdens een symposium in de 'TH-Twente. Het regeerakkoord gaat uit van een be zuiniging van 600 miljoen gulden, die bovenop de in de voorjaarsnota aange kondigde bezuiningen komt. De effec ten zijn, volgens Gijsbers. dat een vijfde (20 000) van het aantal werknemers in de gezinsverzorging ontslag krijgt, de dagcentra voor schoolgaande jeugd, de zogenaamde Boddaert-tehuizen, wor den opgeheven en de hulpverlening voor drugsverslaafden voor 40 procent wordt opgeheven. Voorts worden de schoolinternaten- voorzieningen ten behoeve van gehan dicapten en ex-psychiatrische patiën ten. voor zover die uit bijstandsgelden worden gefinancierd, gekort met 100 miljoen gulden, wat naar de mening van Gijsbers de overlevingskansen van deze vorm van hulpverlening tot een minimum terugbrengt. Daarnaast zal de rijksbijdrageregeling voor maatschappelijke dienstverlening en voor sociaal-cultureel werk, worden gekort met een bedrag van 60 miljoen gulden ofwel een zesde van de totale financiering en zal op de bejaardenoor den voor 40 miljoen gulden bezuinigd worden. Als deze bezuinigingen gevon den moeten worden in een aantal ar beidsplaatsen betekent dit ontslag voor nog eens 5000 mensen, aldus Gijs bers. De ontslagen vallen bovendien onder een vrij kwetsbare laagbetaalde beroepsgroep met veel vrouwen, zo voegt een woordvoerder van CRM er aan toe Gijsbers sprak op de hogeschool in plaats van minister De Boer, die thuis herstellende is van een hartaanval. iADVERTENTIE AMSTERDAM (ANP) - De in moeilijk heden verkerende schccpsreparatie- werf ADM in Amsterdam krijgt voor lopig 6,4 min van de regering om de financiering in de komende drie weken veilig te stellen. Over definitieve steun aan ADM zal pas beslist worden, nadat de demissio naire minister Terlouw van Economi sche Zaken een aantal alternatieve plannen bestudeerd heeft, die de werf nu aan de minister moet doen toeko- Dit heeft directeur ir. R. Bosman desge vraagd medegedeeld. De heer Bosman zei verder blij te zijn met de voorlopige steun. Hij zag hierin weerspiegeld de wil van de regering om de werf in welke vorm dan ook te laten voortbestaan Eerder deze week liet ADM weten, dat de werf voor dit jaar 20 min nodig heeft om de verliezen te kunnen afdek ken. In de eerste 32 weken van dit, jaar werd een verlies geleden van 9 min, Een en ander is een gevolg van het hui dige dieptepunt in de scheepsreparatie- markt. Een malaise, die het gevolg is van de sterke achteruitgang in het ver voer per schip en het uitstel van onder houd en reparaties door rederijen Terlouw toonde zich eerder in gesprek ken met de ADM-directie met positief over mogelijke steun aan de werf. Hij had de directie in een gesprek op 22 ok tober de suggestie gegeven om met een voorstel te komen voor een afgeslankte werf. De directie ziet echter in de huidige grootte van de werf, waar circa 1600 mensen werken, de optimale samen stelling. De directie moet dus nu bin nen circa een week met ook andere be leidsplannen komen voor een afge slankte werf. elektriciteit is techniek licht kiezen heeft te maken met smaak en gevoel wij willen graag over uw verlichting praten bas mar de jager kerkplein 57 kapelle een vooruitgeschoven indoorOlichtpunt Directie: K. Scherphuis. W. F. de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C van der Maas. BUREAUS. Vlissingen: Walstraat 56-60.4381 EG Vlissingen. tel. (01184) 15144 Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg. tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. iel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058 In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vri|dag van 08.00-17 00 uur. s Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling: (011861 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09 00-11 30 uur. Redactie (01184)-14796. Overiijdens advertenties maandag- Lm vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal f 57.30; franco per post 68,-; per maand f 19.55; losse nummers f 0.80 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw.). Postrek nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 3