Nieuwe bijdrage rijk voor onderzoeken bodemsanering Belgische vakbond overweegt nieuwe acties tegen Muller Winnend Staats-lot verdwenen Jongens herstellen schade na autorit Vlissings park DRIE VERONTREINIGINGSBRONNEN OP TERREIN CRUSON IN BRESKENS -|PZC/ provincie GELD VOOR NEGEN PROJECTEN Paviljoen ontruimd bij brand in psychiatrisch ziekenhuis EERST OVERLEG MET VERVOERSBOND FNV VRIJDAG 29 OKTOBER 1982 MIDDELBURG - De staatssecretaris van volksgezondheid en milieuhygiëne heeft gedeputeerde staten van Zeeland een bijdrage toegezegd voor negen oriënterende onderzoeken naar bodem verontreiniging. Voor elk project is ten hoogste 15.000.beschikbaar. Het gaat om onderzoeken bij de voormalige wasserij aan de Beestenmarkt in Hulst, de nog in bedrijf zijnde wasserijen in Goes (Wijngaardstraat) en Vlissingen (Paul Krugerstraat), de voormalige textielfabriek in Sas van Gent, een metaal warenbedrijf aan de Nieuweweg in Hulst, een oliehandel in Wemeldinge (Oranje boomstraat) en een transportbedrijf aan de Zandweg in Burgh-Haamstede, om een onderzoek naar mogelijke verontreiniging door de kunststoffel afvalwaterleiding van de voormalige viszil- verfabriek in Tholen en om een onderzoek op het terrein aan de oostkant van de Westlandstraat (Cruson Toys) in Breskens. Gedeputeerde staten hadden deze pro jecten in het kader van het tweede deel van het bodemsaneringsprogramma 1982 in juli van dit jaar bij de staatsse cretaris aangemeld. De eigenaar van het genoemde terrein aan de Westland straat in Breskens, de heer Cruson sr, heeft meegedeeld vooralsnog niet ak koord te gaan met het onderzoek op zijn terrein. Ook is de staatssecretaris beried voor nader onderzoek bij een achttal projec ten/ 562.000,-te reserveren. Vóór zij een definitieve toezegging doet, verlangt zij van gs nog aanvullende gegevens. Bo vendien is als voorwaarde gesteld dat voor het einde van het jaar opdracht tot uitvoering van de verschillende onder zoeken is gegeven en dat de betrokken gemeenten instemmen met een bijdra ge van tien procent van de kosten van het onderzoek en eventuele sanerings maatregelen. Het betreft de volgende projecten: de den voor dit programma. De kosten van beide onderzoeken worden geraamd op 62.100,-. Tenslotte hebben gs verzocht om subsidie in de kosten van het nader onderzoek naar bodemverontreiniging voor een terrein aan de Zuidsingel in Middelburg, waar vroeger garage Pop- pe was gevestigd; dit onderzoek waar van de kosten zijn geraamd op 33.400,- hoort nog thuis in het eerste deel van het bodemsaneringsprogramma 1982. Bibliotheek voormalige gasfabrieken in Tholen. We meldinge. Hansweert, Aardenburg en Goes, Cruson Breskens en de voormali ge stortplaatsen in 's-Heer Arendsker- ke en de Goese Polder. Voor de kosten van saneringsmaatregelen bij de gasfa briek in Tholen heeft de staatssecreta ris ruim een half miljoen gereserveerd. Gs hebben inmiddels aan het verzoek van het ministerie voldaan en alle ge vraagde gegevens verstrekt. Bovendien hebben gs nog twee projec ten voor nader onderzoek aangemeld: het terrein van de voormalige gasfa briek van Vlissingen en de voormalige stortplaats in Papegaaienburg, even eens in Vlissingen. Hierover is met het gemeentebestuur van Vlissingen over eenstemming bereikt. Gs hadden de staatssecretaris bij de in diening van het tweede deel bodemsa neringsprogramma 1982 gevraagd deze projecten op een later tijdstip, na over leg met de gemeente, te mogen aanmel- SCHADE TIENDUIZENDEN GULDENS Deel van bodem Zuidsingel in Middelburg verontreinigd MIDDELBURG - Een oriënterend on derzoek naar bodemverontreiniging op een terrein aan de Zuidsingel in Middelburg, heeft aan het licht ge bracht dat de bodem ter plekke plaat selijk is verontreinigd met benzine- en olie-achtige stoffen. Op het terrein, dat een woonbestemming heeft, was vroe ger het garagebedrijf Poppe gevestigd. De woningbouwvereniging Middel burg is op het terrein bezig met het leggen van funderingen voor wonin gen. De verontreiniging van het grondwater bestaat uit zogenaamde schadelijke aromatische verbindingen zoals ben zeen, tolueen, ethylbenzeen, dimethyl- benzeen en andere benzeenverbindin gen in te hoge concentraties. Verder zifn er schadelijke cyclo-alkanen aan getroffen. Naar aanleiding van het eerste onder zoek heeft de gemeente Middelburg in middels opdracht gegeven tot de instel ling van een nader onderzoek. Er wordt verder gedacht aan het zoveel mogelijk afgraven van de verontreinigde grond en het wegpompen van het vervuilde grondwater. Onder een aantal wontoe- komstige woningen zal een dampdichte constructie worden aangebracht Het provinciebestuur heeft inmiddels aan de staatssecretaris van Volksge zondheid en Milieuhygiëne verzocht om een bijdrage van 33.400,- in de kos ten van het nader onderzoek. (ADVERTENTIE) «ftNOfiHu KLOET1NGE - In de slaapkamer van een paviljoen op het terrein van het nieuwe psyciatrisch ziekenhuis Zee land (PZZ) bij Kloetinge heeft donder dag brand gewoed. Als gevolg daarvan moest het paviljoen (tijdelijk) ont ruimd worden. De ongeveer 40 bewo ners werden naar andere ruimten van het psychiatrisch ziekenhuis overge bracht. Omdat de brand via het specia le waarschuwingssysteem snel werd ontdekt en de Goese vrijwillige brand weer erg gauw ter plaatse was. bleef de omvang van de brand erg beperkt. In de slaapkamer, bestemd voor vier patiënten, brandde een kleerkast (waarin het vuur overigens ontstond) uit en werden de wanden eromheen zwaar beschadigd, alsmede een stuk van het plafond. Kunststo&nateriaal in de kamer smolt. De omvang van de schade is nog niet precies vastgesteld, maar beloopt zeker enkele tienduizen den guldens. De oorzaak van de brand is niet bekend; de recherchegroep van de gemeentepolitie onderzoekt nog. Op het moment dat het ontdekt werd, wa ren er geen patiënten in de kamer aan wezig. Medewerkers van de technische dienst van het PZZ verleenden bij het blussen van de brand hulp. Ze waren ook al met de daadwerkelijke bestrijding begon nen, vlak voor de vrijwillige brandweer arriveerde. Een deel van de bewoners kon donderdag alweer naar het woon- paviljoen terugkeren. Anderen zijn in afwachting van het herstel elders in het ziekenhuiscomplex gehuisvest. Gs hadden ook het terrein aan de Kous- teensedijk in Middelburg, waar de Zeeuwse bibliotheek wordt gebouwd, aangemeld bij het ministerie. Oriënte rend en nader onderzoek zijn hier al uit gevoerd. De kosten hiervan bedroegen circa 25.000,-. Uit de onderzoeken is duidelijk geworden dat de al uitgegra ven grond niet gebruikt kan worden voor ophoging van nieuwbouwterrei- nen in het plan Reyershove maar moet worden afgevoerd naar de stortplaats in het Sloegebied. Inmiddels is dit al grotendeels gebeurd. Ten tijde van de aanmelding van dit project in Den Haag bestond nog veel onduidelijkheid over de aanpak; voor een eventuele bij drage in de kosten verlangde de staats secretaris nadere gegevens. Onlangs hebben gs deze gegevens verstrekt en de staatssecretaris verzocht alsnog de beide onderzoeken en de kosten die ge moeid zijn met de sanering voor 90 pro cent te subsidiëren. Volgens een voorlo pige schatting bedragen de sanerings- kosten ongeveer 80 mille. Foto: De schade in de slaapkamer van het woonpavüjoen na de brand. Twee personenauto's vernield bij botsing IJzendijke IJZENDIJKE - Twee personenauto's werden woensdagavond omstreeks elf uur vernield bij een aanrijding op de kruising Parkzicht in Ijzendijke. De automobilist A. A. J. van H. uit Aar denburg stak met zijn auto het kruis punt over zonder daarbij voorrang te verlenen aan een personenauto, be stuurd door C. W. C. uit Oostburg. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. C. w erd een bloedproef afge nomen. VLISSINGEN - Werken bij de Vlis- singse plantsoenendienst kan erg in spannend zijn. Dat ondervonden vier jongelui donderdag, toen zij de schade wilden herstellen, die drie van hen tijdens een dolle autorit vo rige week hadden aangericht in het nog maar pas aangelegde park in de wijk Paauwenburg. Ze kwamen zich 's morgens melden bij de plantsoe nendienst aan de Zaaihoekweg, om dat ze toch wel waren geschrokken van de rekening die hen zou worden gepresenteerd. De jongelui wilden het klusje gezamenlijk in een dag klaren, maar dat bleek tegen te val len. Maandag wordt het graszaad ge zaaid. Ook moeten nog struiken wor den geplant. De twee Vlissingers Rolf Duijs (20) en Bart Zuidgeest (21en hun vnend Ni co van der Lee (19) uit Biggenkerke waren tijdens een nachtelijke autorit het park ingereden, maar bleven ste ken in de blubber van een grasveld in aanleg. „We wilden van het ene fiets pad naar het andere vliegen, maar dat lukte niet", vertelt Bart. Van 's nachts half drie tot zes uur in de och tend probeerden ze tevergeefs de au to uit de modder te krijgen. Dat lukte pas in de loop van die dag, met be hulp van een takelwagen. De jongens zijn een dag later, samen met vriend Robbie van Kortenhof, naar de dienst gemeentewerken ge togen, gealarmeerd door de medede ling van een agent, dat wel eens een hoge rekening gepresenteerd zou kunnen worden. De nota bedroeg on geveer 700 gulden. Daarop vroegen ze de schade zelf te mogen herstellen, voorzover dat mogelijk was. „Dat scheelt weer in de kosten", verklaar den ze. „En drie van ons zijn toch werkloos". „Wat ze repareren wordt met in reke ning gebracht", zegt opzichter G. Hettinga, onder wiens toezicht de werkzaamheden verlopen. Hij ver wacht dat echter altijd nog een reke ning van bijna 150 gulden overblijft, met name ook voor graszaad en nieu we struiken. „Maar wat zij doen is het duurste, want dat is het meest ar beidsintensieve". „Wij hebben het werk vandaag af, want we werken hard", beloofden de jongens 's morgens. Het karwei bleek echter omvangrijker dan gedacht. „Het is erg zwaar werk. Dat valt toch wel tegen", was hun reactie 's avonds. Maar ze hebben zich voorge nomen het herstel maandag te vol tooien, met zaaien en planten. Het idee om zelf de schade te herstel len was afkomstig van Nico, de eige naar van de auto. Het voertuig moest overigens naar de sloop worden ge bracht. Het is nog niet beken of de officier van justitie overgaat tot vervolging van de drie. De jongens hopen in ie der geval wel op emge clementie van de rechter, wanneer het inderdaad tot een proces komt. De politie heeft namelijk wel proces-verbaal opge maakt. „En wij hebben geprobeerd onze goede wil te tonen", aldus de jongens. TERNEUZEN - De Belgische Trans portarbeiders Bond (BTB) neemt nog deze week contact op met de Vervoers- bond FNV over nieuwe acties tegen de sleepdienst Willem Muller bv in Ter- neuzen. Gesterkt door het resultaat van de staking van Muller-personeel, woensdag, wil de BTB van de sleep dienst eisen dat op het Belgische deel van het Kanaal Gent-Terneuzen min stens vijf man op de Muller-sleepboten wordt ingezet. Die eis werd dit voor- Ook grondwater blijkt aangetast jaar ook al eens op de Muller-burelen gedeponeerd, toen zonder enig succes. De BTB weet zich gesteund door nage noeg het voltallig personeel van de sleepboten van de 'Unie van Reddings- en Sleepdienst' (Union) in Temeuzen. Alle ruim honderd werknemers van de 'Union'-Temeuzen zijn aangesloten bij de Belgische bond en bleken afgelopen voorjaar bereid tegen de 'onderbezet- Buikpijn Het was die ochtend vrij druk in de wachtkamer. In afwachting van het bevrijdende zoemertje blader den de tien, vijftien patiënten de Waterkampioen, de ANWB-gids, de Viva en aanverwante lectuur door. Toen, heel stilletjes, glipte het doch tertje van de huisarts het vertrek binnen. Een meisje van een jaar of zes, een vrolijk toetje, lang blond haar. Opgewekt wipte ze op de bank. Naast een hoogneuzige dame in bontjas, die het kind straal ne geerde. Of ze ook ziek was, infor meerde het meisje geenszins uit het lood geslagen door de afwijzende houding van de vrouw. Jk heb", norste het mens, „wat last van mijn buik". „Oh", riep het meisje blij, ..maar dan hoeft u niet zo zielig te kijken, mijn vader maakt u vast gauw weer beter. Hij geeft gewoon een kusje op uw buik en dan is het over, dat doet hij bij mij ook altijd". MIDDELBURG - Nader onderzoek heeft bevestigd dat er op het fabriek sterrein van Cruson te Breskens plaat selijk sprake is van bodemverontreini ging. Ook is duidelijk geworden dat verontreinigend materiaal via het grondwater zowel in horizontale als verticale richting is getransporteerd. De resultaten van het voorlopig onder soek - gepubliceerd in februari - wezen U op het voorkomen van verontreini ging en de verspreiding van verontrei- ïigend materiaal in de bodem. Voor iet onderzoek zijn elf boringen ver richt zowel op als buiten het fabriek sterrein. Het onderzoek heeft drie dui delijke verontreinigingsbronnen op het fabrieksterren aangetoond. Op een plaats - in de directe omgeving van een opslagplaats van vluchtige stoffen - zijn in het grondwater vrij hoge concentraties aan tolueen, xyleen, ethylbenzeen, organische chloorver bindingen en vooral chlorotheen ge vonden. Op twee andere plaatsen hangt de bodemverontreiniging waarschijn lijk samen met de ophoging van het ter rein met verontreinigend materiaal; op een ervan bevatten bodem en grondwa ter naast de al eerder genoemde chemi sche stoffen bovendien zware metalen, styreen, trichlooretheen en perchloore- theen. Buiten het terrein zijn, met uit zondering van een lichte verontreini ging met cadmium, geen verhoogde concentraties aan zware metalen in de bodem aangetroffen. Uit het nadere onderzoek is gebleken dat in ieder geval bij één verontreini gingsbron het diepere grondwater (5 a 6 meter beneden maaiveld) is beïnvloed. Ook is buiten het fabrieksterrein aan de noordzijde in het ondiepe grondwater ?en verhoogde concentratie aan chloor- Dtheen gevonden. Dit duidt erop dat er sprake is van een verticaal en horizon taal transport van verontreinigende stoffen via grondwaterstromen. Het is nog niet duidelijk wat de omvang en het risico van verspreiding is. Hiervoor is nog aanvullend onderzoek vereist, dat zich vooral moet richten op stromings richting en -snelheid van het grondwa ter. Aanvullen Gedeputeerde staten van Zeeland heb ben inmiddels in het kader van het bo demsaneringsprogramma 1982 tweede deel de staatssecretaris van volksge zondheid en milieuhygiëne verzocht om een bijdrage in de kosten van dit aanvullend onderzoek van 90 procent; deze kosten worden geraamd op 77.300,-. Het onderzoek is verricht door DHV Raadgevend Ingenieursbureau BV te Amersfoort Het onderzoeksrapport gaat vergezeld van enkele aanbevelin gen. Sanenng van twee verontreini gingsbronnen zou volgens het bureau kunnen worden overwogen; de sterk verontreinigde grond kan op eenvoudi ge wijze worden afgegraven. Dit voor komt tevens een verdere verontreini ging van het diepere grondwater. Of sa nering van het diepere grondwater zelf nodig is hangt onder andere af van de richting waarin het grondwater stroomt, en met welke snelheid dit ge beurt. Zo vindt het bureau het denk baar dat saneringsmaatregelen niet zonder meer noodzakelijk zijn als mocht blijken dat het diepere grondwa ter richting Westerschelde stroomt. BTB-secretaris Fons Geeraerts BURGH-HAAMSTEDE - Een vorige week donderdag in Burgh-Haamstede gepost winnend lot, goed voor een prijs van 20.000,in de Staatsloterij, is spoorloos verdwenen. Eigenaar, C. J. Boot in Burgh, heeft inmiddels vrijwel alle hoop verloren zijn geldprijs, 'uit te betalen aan de toonder van het lot', ooit nog in ontvangst te kunnen ne men. Gisteren was het lot met het winnende nummer nog altijd niet in het bezit van de geadresseerde: Postbox 66 van col- lectrice van de Staatsloterij, mevrouw H. A. Aflenzer te Zienkzee. Boot zegt er geen moment over gedacht te hebben het lot, na aftrek van 25 procent belas ting in feite nog recht gevend op 15.000,-, zelf ter hand van de collectri- ce te gaan stellen of aangetekend te ver zenden. „Ik heb een kwartier op het postkantoor in de rij gestaan om post zegels te kopen en het lot vervolgens in een enveloppe in de voor bestemmin gen op Schowen-Duiveland bestemde gleuf van de brievenbus gestopt", ver zucht Boot. Directeur H. M. van der Post van het postkantoor Zierikzee kan voor het zoekraken van de enveloppe met in houd geen enkele verklaring aanvoe ren. Hij vindt het maar een vreemd ge val. „er kan natuurlijk van alles mee aan de hand zijn". Van der Post acht het echter niet onmogelijk, dat het lot toch nog boven water komt. Naar zijn me ning is diefstal 'onwaarschijnlijk maar niet uitgesloten'. Boot, voormalig fruitkweker vertelt de enveloppe met daarin het waardevolle staatslot met behulp van twee stukjes kleefband te hebben dichtgeplakt'om dat de gom niet al te best meer kleefde'. Voor postdirecteur Van der Post is het gebruik van tape aanleiding voor de veronderstelling dat de enveloppe vast kleefde aan een ander, niet voor de postbox van de staatsloterij bestemd, stuk. En dat zou dan betekenen, dat het lot inmiddels is bezorgd bij een particu lier of kantoor op Schouwen-Duive- land. Maar daarvan heeft nog memand melding gemaakt, aldus Van der Post. Directeur P. G. van Essen van de Staatsloterij Nederland in de Den Haag. maakt desgevraagd duidelijk, dat een geldige prijs aan de toonder van het winnende lot wordt uitbetaald, 'in principe ook als het in verkeerde han den terecht gekomen is". Overigens be nadrukt hij dat contante uitbetaling van met name hogere prijzen zoals in het geval van Boot, in de praktijk toch vrij ongebruikelijk is. Directeur Van Es sen stelt pas achteraf te kunnen zeggen hoe er gehandeld zal worden als iemand het in het geding zijnde lot van Boot ter verzilvering aanbiedt. De prijs blijft een jaar geldig. Maar de directeur van de Staatsloterij laat weten er niet op te kunnen vooruitlopen of de rechtmatige eigenaar het geld na verloop van die tij d alsnog krijgt uitbetaald. Afschuwelijk Van Essen: „Ik ben natuurlijk erg be gaan met die man. Dit is werkelijk een afschuwelijk geval. En de Staatslote rij is natuurlijk in de eerste plaats ge baat met gelukkige spelers. Maar ik twijfel er niet aan, dat PTT alles in het werk zal stellen het lot te achterba len". De Zierikzeese collectrice, mevrouw Af lenzer, spreekt van ewe een bijzonder nare geschiedenis. Zij verzekert dat het lot nog niet voor uitbetaling is aangebo den. „Het nummer staat in mijn admi nistratie genoteerd op de naam van C. J. Boot, maar dat is helaas voor die man niet voldoende". Mevrouw Aflenzer zegt een en ander mede zeer te betreuren omdat zij haar werkzaamheden per 1 november gaat beëindigen „Ik ben ruim 9.5 jaar collec trice voor de Staatsloterij in Zierikzee. maar zo'n nare toestand als deze heb ik niet eerder meegemaakt". Boot heeft inmiddels aangifte gedaan bij de rijkspolitie. En deze heeft weer de postale recherche van het gebeuren op de hoogte gesteld. ting7 van de Muller-boten op Belgisch grondgebied in actie te komen. Het leidde toen tot verschillende inciden ten tussen bemanningen van slepers van beide firma's. In enkele gevallen werden Muller-slepers gedwongen de trossen los te gooien, waarna 'Union- boten hun sleep overnamen. Destijds was de bereidheid bij het Mul ler-personeel om zich solidair te verkla ren met de BTB-actie niet erg groot. Nu, met de staking van ruim dertig man sleepbootpersoneel van Muller net ach ter de rug, lijkt de kans op steun veel groter. Daar gaat in ieder geval ook de BTB-secretaris Fons Geeraerts van uit. Hij maakte de stakingsacties van het Muller-personeel in Temeuzen woens dag mee. Geeraerts donderdagochtend: „De bondsmensen bij Muller hebben laten zien dat ze wel degelijk in actie willen komen. Daarom wordt het tijd dat wij de draad van afgelopen voorjaar weer opnemen. We gaan. als alles volgens plan verloopt, samen met de FNV voor die vijfmansbezetting, die in Belgie nu eenmaal wettelijk verplicht is, vech- A rbeidsplaatsen De BTB komt in actie omdat de bond vreest dat, wanneer de Muller-slepers toestemming krijgen naar Gent te va ren met minder dan vijf man, de Belgi sche sleep- en bergingsbedrijven ook weieens tot een geringere bezetting van de sleepboten zouden kunnen be sluiten. En dat zou arbeidsplaatsen op de toclit zetten. Dit voorjaar werden de BTB-Union-ac- ties tegen de 'onderbezetting' van de Muller-boten tijdelijk opgeschort. Dat, in verband met de cao-onderhandelin gen tussen de directie van Muller en de Vervoersbond FNV. „We hebben ge zegd: Laat ons nu eerst hier even de zaken regelen", aldus een woordvoer der van Muller donderdag. Muller wacht nu de voorstellen van de BTB af. „We hebben ze nog niet, we horen het via de krant. Onze juridische adviseurs bestuderen op dit moment trouwens de reglementen en wetten, die gelden voor het varen op het Belgische grondge bied". Een paar maanden geleden werd dat onderzoek gestart. Werkdag voor de vrede in Hedenesse Cadzand CADZAND - De katholieke vredesbe weging Pax Christi houdt zaterdag 20 november, een jaar na de grote vredes demonstratie in Amsterdam, een werk dag voor de vrede in het vormingscen trum 'Hedenesse' in Cadzand. Drie in leiders bespreken de thema's kleine vrede, geloof en politiek en vijandsden- ken. Daarna volgt een forumgesprek, De werkdag duurt van 10,00 uur tot 16.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 2