PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Absolute meerderheid Spaanse socialisten Terlouw uit de actieve politiek NOS wil vlucht van de 'Uiver9overdoen Nieuw 'gat' van 162 miljoen project Oosterscheldewerken Post financiën minst geliefd in kabinet DE JAGER-TOLHOEK ft VOOR HET EERST SINDS BURGEROORLOG vandaag Erasmusprijs Zonnige perioden Droog en zonnigêperioaen, maar in de ochtend eerst nog mist. Middagtempe- ratuur ongeveer 14 graden. Matige zuidoosten wind. 225e jaargang no. 253 Vrijdag 29 oktober 1982 muriKe m ]- keukens GOES. Houtkade 7, tel. 01100-21250* zaterdag van 10.00-12.00 ui 1001 bouwmaterialen onder één dak! IHILVERSUM - De NOS-televisie is van plan in oktober 1984 de befaamde vlucht van de 'Uiver' van Londen naar Melbourne over te doen. Dan namelijk is het precies vijftig jaar geleden, dat de DC-2 'Uiver' van de KLM in de 'Mel bourne race' in 78 uur van de Britse hoofdstad naar Australië vloog, win naar werd van de handicap-race en als tweede eindigde in de snelheidswed strijd. De NOS zal in oktober 1984 in twee pro- gramma's van ieder vijftig minuten de prestatie van de 'Uiver'. die van grote betekenis was voor onze verbindingen met de toenmalige koloniën in de oost en de west, herdenken. Een team, bestaande uit regisseur Rob Swanenberg en de producers Liesbeth van Leeuwen-Boomkamp en Hans Ver hoeven is nu al twee jaar bezig met het inventariseren van het filmmateriaal, dat de race in de hele wereld heeft opge leverd. Daarnaast heeft men een nog bruikbare DC-2 moeten zoeken, waarvan er uit eindelijk nog slechts vier in de gehele wereld bleken te zijn. Uit dit viertal heeft men gekozen voor het exemplaar, dat eigendom is van chefvlieger Mac- Donald van de vrachtmaatschappij Inmiddels hebben twee van de drie toenmalige sponsors opnieuw hun me dewerking toegezegd. De KLM levert onder leiding van gezagvoerder Jan Plesman (een kleinzoon van de oprich ter van de luchtvaartmaatschappijeen complete bemanning. Fokker is bereid een steunvliegtuig op het avontuur mee te sturen. Bovendien heeft de staat Victoria in Australië, die in 1984 150 jaar bestaat (de Melboume-race werd gehouden ter gelegenheid van het 100 jaar bestaan van Victoria) hulp toegezegd bij de ver wezenlijking van het project. MADRID AP/REUTER/AFP) - De Spaanse socialistische arbeiderspartij (PSOE) heeft bij de algemene verkiezingen van donderdag de absolute meerderheid behaald in het parlement, aldus een bekendmaking van het ministerie van binnenlandse zaken in Madrid. Door dit resultaat zal PSOE-leider Felipe Gonzalez de eerste socialistische premier van Spanje worden sinds de burger oorlog. Volgens de officiële voorlopige telling heeft de PSOE 45.7 procent van de stemmen behaald. De rechtse Allianza Popular van Manuel Fraga is met 24,9 procent als tweede partij uit de bus ge komen. De regerende unie van het de mocratisch centrum (UCD) heeft 7,2 procent gekregen, de communistische party (PCE) 3,8 en het nieuwe, door oud-premier Adolfo Suarez opgerichte democratisch en sociale centrum (CDS) 2,6 procent. Het hoogste opkomstcijfer werd in de provincie Segovia (84 procent) en ande re Castilliaanse provincies geregi streerd. In Madrid was het percentage 76 procent, in Barcelona 80,6, in Valen cia 70 en in Sevilla 76,6 procent. De traditionele geringste deelneming, ca 60 procent, werd weer genoteerd in het noordwestelijke gewest Galicie. In de overstromingsgebieden bij Valencia en Alicante kon of wilde slechts 20 pro cent naar de stembus. bodemonderzoek Zeeland krijgt een rijksbijdrage voor negen oriënterende onderzoeken naar bodemverontreiniging. Dat heeft de staatssecretaris van volksgezondheid en milieuhygiëne toegezegd. Voor elk project is ten hoogste 15 000 gulden be- PAGINA 3 gemeenten De tarieven en belastingen van ge meenten vallen niet onder de voorge nomen loon- en prijsstop. die het nieu we kabinet per 1 januari wil instellen. Vakbeweging en consumentenorgani- saUes vinden dat er op die manier een flinke aanslag wordt gepleegd op het budget van mensen van wie de koop kracht toch al daalt PAGINA 7 schoolplan De Zeeuwse hogere beroepsopleiding verpleegkunde (HBO-V) in Goes kan in het vervolg rekenen op rijkssubsi die. De opleiding, momenteel onderge bracht bij de Laboratoriumschool Zee land in Goes, staat met ingang van het schooljaar 1983 op het Plan van Scho len. gas Nederland is niet in staat de taak van de Sowjet-Unie als leverancier van aardgas aan West-Europa over te ne men, als dat land zou besluiten de kraan dicht te draaien Met de huidige produktie- en transportcapaciteit kan slechts worden voldaan aan de lopen de verplichtingen. PAGINA 15 moeilijke opgave De nieuwe nationale tafeltenniscoach b\j de dames. Nora Bakker, staat voor een moeilijke opgave. Bakker, die door Bettine Vriesekoop werd gevraagd ora Gerard Bakker op te volgen, kan geen enkel officieel papiertje overleggen Maar haar vechtersmentallteit sprak Vriesekoop wel aan. PAGINA 21 MADRID - De leider van de Spaanse socialisten. Felipe Gonzalez, brengt zijn stem In de onmiddellijke omgeving van de woning van de Spaanse communisti sche leider. Santiago Carrillo, is don derdag een bommetje onschadelijk ge maakt. In de ochtend werden twee poli tiemensen gewond toen zij probeerden een bom bij een bank in Bilbao onscha delijk te maken. Duizenden mensen verzamelden zich buiten hotels in Madrid waar de be langrijkste partijen hun hoofdkwar tieren hadden gevestigd. Men leek in feestelijke stemming en er waren geen meldingen van moeilijkheden na een over het algemeen vreedzame dag. Omwenteling De socialistische overwinning betekent een historische omwenteling, een einde na 46 jaar van een periode van conser vatieve overheersing die begon tot dic tator Francisco Franco in 1936 de macht greep. Franco stierf zeven jaar geleden waarna de moeizame wederge boorte volgde van de democratie die hij in de burgeroorlog die tot 1939 duurde, om hals had gebracht. Grote verliezer is de regeringspartij de (Slot zie pag. 8 kol. 5) AMSTERDAM - De Erasmusstichting heeft de Erasmusprijs 1983 toegekend aan vier 'markante Europeanen Het z(jn de Fransman Raymond.Aron. de Engelsman Isaiah Berlin, de Pool Leszek Kolakowski en aan Marquerite Yourcenar, die in 1980 als eerste vrouw werd gekozen als lid van de Academie Frangatse. IZie pagina 18i Zo zien de levensgevaarlijke potjes eruit: het flesje is identiek aan de gestolen flesjes. ARNHEM (GPD/ANP) - Bij een inbraak in een school voor apothekersassistenten in de Arnhemse Bergstraat is in dc nacht van woensdag op donderdag een grote hoeveelheid dodelijk vergif gestolen. Het vermoeden bestaat dat de daders het gif, dat zelfs bij gebruik van een zeer geringe hoeveelheid volgens de politie al le vensgevaarlijk is, voor opium hebben aangezien. Van de 35 gestolen flesjes met zwaar giftige stoffen, was er tot donderdagavond laat nog niet een teruggevonden. De Arnhemse politie houdt er ernstig rekening mee. dat de flesjes met witte poeder inmiddels de ronde doen in kringen van verslaafden. Via en radio en televisie en plaatselijke pers zijn oproepen gedaan. De Arnhemse politie vermoedt, dat de dader van de in braak moet worden gezocht in kringen van drugsver slaafden. Uit de opiumkast van de school verdwenen 17 glazen flesjes met daarin in totaal 300 gram vervangende opiumpreperaten. De etiketten op de flesjes vermelden echter, dat de flesjes opiaten bevatten, onder andere morfine, cocaine en heroine. Inspuiten van deze stoffen heeft vrijwel onmiddellijk hartstilstand tot gevolg De inbreker nam daarnaast 18 flesjes met nog eens 300 gram zwaar giftige stoffen mee. Gebruik van de ge ringste hoeveelheid van die stoffen (onder andere strychnine) heeft onmiddellijk de dood tot gevolg. De Arnhemse politie sloeg donderdagochtend onmid dellijk groot alarm toen de diefstal werd ontdekt. In de methadonpost in Arnhem, waar dagelijks tientallen drugsverslaafden komen, werden onmiddellijk waar schuwingen opgehangen. TWAALFDE VOORTGANGSRAPPORTAGE: Van onze Haagse reaaacui DEN HAAG- Minister Zeevalking van verkeer en waterstaat laat in de finan ciering van de Oosterscheldewerken een gat van 162 miljoen achter voor zijn opvolger. Een deel daarvan, bijna 100 miljoen, bestaat uit werkelijke kostenstijgingen, de rest van het gat is ontstaan omdat financien niet langer alle prijsstijgingen vergoedt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De vraag wie de minis ter van financiën levert, is in de voortgaande gesprekken over de ka binetsvorming het belangrijkste punt. Het CDA wil, zeker nu de hui dige minister Van der Stee zelfheeft gezegd niet terug te komen, die on dankbare post het liefst aan de WD toeschuiven. De liberalen zijn voor alsnog afwijzend. Onder leiding van informateur Scholten spraken de onderhande laars Lubbers (CDA) en Nijpels (WD) donderdag enkele uren over de verdeling van de portefeuilles. Nij pels gaat ervan uit dat vandaag over eenstemming te bereiken is. Kringen rond de informateur achten de kans daarop echter kleiner dan vijftig pro cent. Volgens de WD-onderhandelaar „drijft er slechts één haar in de soep". Dat zou de vraag zijn wie financien krijgt. Wakfher het de WD is, zal de beoogde vice-premier Van Aardenne (Slot zie pag. 8 kol. 4) Zeevalking verwacht wel dal zijn mi nisterie in het komende half jaar ge noeg geld zal vinden om het nu ontsta ne gat te dekken. Hij denkt daarbij aan de mogelijkheid de aanleg van de Phi lips- en Oesterdam te vertragen en hoopt dat de speciale werkschepen zui niger zullen kunnen opereren. Dat blijkt uit de twaalfde Voortgangs rapportage rond de Oosterscheldewer ken die de bewindsman donderdag aan de Tweede Kamer heeft gezonden. Pas over een half jaar. bij het nieuwe voort gangsrapport. zal blijken hoe hij het gat van 162 miljoen moet worden gevuld. Het gaat in dit verband om een erfenis voor de nieuwe bewindsman of -vrouw, want het staat volledig vast dat het met Zeevalking zal zijn die het volgende, dertiende voortgangsrapport zal uit brengen. Dat de financiering van de Oosterscheldewerken de grootst moge lijke problemen oplevert, is gisteren met de verschijning van het twaalfde rapport nog duidelijk geworden dan het al was. Zeevalking verweerde zich bij de ope ning van een nieuw gebouw in Zeeland krachtig tegen de kritiek die bij tijd en wijle, ook vanuit het parlement, wordt gehoord. .Als politici kritiek leveren' zei hij, „dan moeten ze wel bedenken (Slot pagina 7 kolom 6y chips Het is zeer moeilijk een betrouwbaar beeld te vormen van de sociaal-econo mische gevolgen van de voortgaande invoering van mlcro-elektronica ln de Nederlandse economie. Een banenver lies van 90 000, zoals in een eerder rap port werd gesteld, moet als een betrek kelijk gegeven worden beschouwd, Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie: 4 Sport: 15. Varia: 17. Kunst en cultuur: 19. Radio en televisie: 18. Financiën: 21. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Jan Terlouw. minister van economische zaken en D'66-partij- leider. stapt uit de actieve politiek. Hij neemt niet de plaats in de Tweede Ka mer in waar hij volgens de verkiezin gen van september recht op heeft. Ter louw heeft dit donderdag bekend ge maakt. De doorslaggevende reden om op te stappen is volgens Terlouw dat hij de consequentie wenst te trekken uit het dramatische stembusverlies van 8 sep tember. D'66 ging toen terug van 17 naar 6 zetels in de Tweede kamer. Voor die nederlaag was hij niet de enige schuldige, maar wel de eerst verant woordelijke, aldus Terlouw. Volgens hem betekende het feit dat een zeer groot aantal mensen in 1982 geen D'66 stemden, die dat in voorgaande ja ren wel hebben gedaan, een 'politiek signaal' van de eerste orde, dat er iets mis is gegaan. Daarvoor ben ik de eerst verantwoordelijke en daar trek ik de consequenties uit, aldus de opstappen de D'66-voorman Terlouw wilde niet in de Tweede Kamer gaan zitten, omdat de oud-politiek lei der in een kleine fractie altijd de nieuwe leider voor de voeten zal lopen. Je kunt ook niet in de luwte gaan zitten, zoals in een fractie van 45 personen wel kan. omdat bij een fractie van 6 leden het „alle hens aan dek is", redeneerde Ter louw. In een verklaring zei Brinkhorst dat de fractie het besluit accepteert en aan vaardt als een persoonlijke verantwoor delijkheid van Terlouw. Namenfssyt hoofdbestuur van D'66 zei vice-voorzit- ter Van den Bos, dat het bestuur „met gemengde gevoelens van teleur- stewwqng, begrip en dankbaarheid" van het besluit kennis had genomen Nu ook de huidige fractieleider Lau rens Jan Brinkhorst vertrekt moest de D'66-fractie donderdag een nieuwe voorzitter kiezen. De fractieleden ko zen unaniem voor Maarten Engwirda, die eventueel bij de volgende verkie zingen ook beschikbaar is als lijsttrek ker. Hij begint zijn nieuwe functie wanneer de formatie is afgelopen. Eng wirda is de financieel deskundige van de fractie. Engwirda Drs Maarten Boudewijn Engwirda, op 2 juni 1943 geboren in Tilburg deed in 1967 doctoraal examen vrije studierich ting aan de Rijksuniversiteit van Gro ningen. Na een post-doctorale leergang buitenlandse betrekkingen in Den Haag kwam hy in 1968 bij het ministerie van buitenlandse zaken in de directie financieel-economische ontwikkelings samenwerking. Van 1970 tot 1971 was hij fractiemedewerker tweede kamer van D'66 voor welke party hy van 1971 tot 1973 het kamerlidmaatschap be kleedde. Ook was hij lid van het Europees parle ment. In 1973 keerde Engwirda weer voor een jaar terug bij het ministerie van buiten landse zaken (energiebeleid) Tot 1977 was hij werkzaam bij het internationaal energie-agentschap in Parijs. In 1977 werd hij gekozen tot kamerlid voor D'66. Ook na de verkiezingen van 1981 en dit jaar bleef Engwirda in de kamer. Met J an Terlouw vertrekt de derde poli ticus die de laatste jaren een belangrij ke rol heeft gespeeld. Eerder al hebben Van Agt en Brinkhorst hun vertrek aan gekondigd. De mededeling van Terlouw komt niet als een verrassing. Hij heeft na de ver kiezingen zijn plaats in de Tweede Ka mer niet ingenomen, evenals minister Nypels (volkshuisvesting), omdat hy de voorkeur aan zijn post op het departe ment gaf. Terlouw ontkende tikjdes een perscon ferentie dat hij 'het zinkende schip' verlaat. „Als ik het zinkende schip zou kunnen redden zou ik blijven, maar ik heb de overtuiging dat het gemakkelij ker te redden is, wanneer ik me v roer verwijder". DEN HAAG - Donderdagavond maakte Jan Terlouw bekend dat hij zich uit het politiek Den Haag terugtrekt. Foto: vlnr. De nieuwe fractievoorzitter van D'66 Drs Maarten B. Engwirda. drJan TerloüwMr Laurens Jan Brink horst. DEN HAAG (ANP) - Prins Clans is don derdagmiddag teruggekeerd in ons land. Hij werd op 1 oktober in verband met klachten van depressieve aard op genomen in de universiteitskliniek van de Zwitserse stad Bazel. Prins Claus zal hier opnieuw worden be handeld door prof. dr. S. Nydam. de Nij meegse specialist die hem verwees naar prof Kielholz in Zwitserland, aldus een mededeling van de rijksvoorlichtings dienst, In overleg met Nijdam zal de prins over enkele weken gaandeweg zijn werk her vatten. Over ongeveer drie maanden zal de prins voor een korte nabehande ling opnieuw naar Bazel gaan. De vroegere directeur van het verbo den christelijk instituut in Zuid-Afrika. dominee Beyers-Naudé, werd donder dag opnieuw door de Zuidafrikaanse regering „geband". Domvife Beyers- Naudé mag dus ook in de toekomst poli tiek niet actief worden en ook niet geci teerd worden. Hij staat echter niet meer onder huisarrest en mag zich thans - m tegenstelling tot vroeger - vrij in het magistraadistrict Johannesburg bewc gen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1